Egypte en Israel optimistisch over mogelijk vredesgesprek Oppositie draagt denkwerk aan Nu weer een bandopname Ik ik Aardgaswapen met succes gehanteerd Akkoord over Athene blijft hoog coalitie in dodental ontkennen Ulster Voor ambtenaren geen reisbeperkingen „Stembusuitslag klopt niet” „verminkt” 3decenwer in h o Uranium gevonden in Engeland i Vrouw Sacharov PARLEMENTARIËRS IN KOPENHAGEN MACHTIGINGSWET MOET VOOR HEEL 1974 GELDEN ook „gestoorcT ft DONDERDAG 22 NOVEMBER 1973 Ni Meir Rechter is zaak beu Palestijnen Oppositie in Portugal 619e Staatsloterij 21 november 1973 Derde trekking (Van onze speciale verslaggever Henk Kolb) COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN KOPENHAGEN. De consulta ties tussen de ministers van Buiten landse Zaken (of hun vertegen woordigers) en de politieke com missie van het Europees parlement hebben de volksvertegenwoordigers uit de negen EEG-landen niets wij zer gemaakt omtrent het grote po litieke probleem van dit ogenblik: de oliecrisis. Daags na de eigenlijke bijeenkomst van de ministers, gis teren, hebben de heren mogen ho ren wat de bewindslieden kwijt wilden en dat was om kort te gaan eigenlijk niets. volgende I I j Tl - i overleg verwacht Doorbraak in l Een r v ADVERTENTIE andere inlichtingen over mis uitgesproken over, een spoedige bijeen- roeping van een vredesconferentie. Ige- pste lau- ing. male mige dier s het dden een i het het md. ■king koop rsre- vol- voor >r in j te vier met dat ond- elijk terst j het goed verkiezingen het delven tegenover volk dezelfde mening toegedaan, zeggen zij. De verklaring was ondertekend door Stalios Allamanis, Emmanuel Katrhis, Constantinos Mitsotakis, George Bakat- selos, Charilaos Rentis en Costas Stefa- nakis. Niettemin is tijdens de minder officië le gesprekken wel gebleken dat Neder land met succes het aardgaswapen heeft 072445 068907* 024071 031717 080459 076212 023954 039130 052611 001342 001342 008162 008162 8 26 04 07 87 15 910 021 340 6546 heeft van 'oor- ilden n de drie ij in dden eige- i te :hool der zich van jrige zeer zijn van n op be- I wil len”. Chili agen oor- agen T’er j op den- issa- Ara- gyp- DAG W DAG De vrouw van de Russische natuurkundige en dissident Andrei Sacharov heeft gisteren in Moskou gezegd dat zij volgens de geheime politie „waarschijnlijk geeste lijk gestoord” is. Dit omdat zij heeft geweigerd als getuige op te treden tegen twee dissidenten die wegens „tegen de staat gerichte” activiteiten gearresteerd zijn. Yelena Sacharov zei de afgelopen week driemaal verhoord te zijn. Morgen moet zij voor een nieuw verhoor komen. Tegen buitenlandse journalisten zei ze verder dat de politie ook haar had bedreigd met arrestatie. Haar ondervragers hadden haar ver der gezegd dat het lot van drie dissidenten Chastov, Superfin en Koeznetsov van haar afhing en dat de gevangenisstraf van vijftien jaar die laatstgenoemde uit zit, weer in het. oorspronkelijke doodvonnis zou kunnen worden veranderd. Op de foto Andrei en Yelena Sacharov. In een verklaring uitgegeven door het bureau van de minister voor Noord- lerland, William Whitelaw, wordt mee gedeeld dat Whitelaw vandaag in het Britse Lagerhuis nadere mededelingen zal doen. De drie partijen de protestantse Unionisten, de rooms-katholieke sociaal democratische Labourpartij en de Alli- antiepartij hebben gedurende zeven weken onder leiding van Whitelaw over de vorming van een provinciale coalitie regering onderhandeld. ;cen- Jvin- i de i die r de n de waar dat ing - pakt, Ook Syrië heeft zich nu bereid ver aard deel te nemen aan een vredescon ferentie. De Syrische minister van Bui tenlandse Zaken Abdelhalim Chaddam zei dit in Beiroet voor zijn terugkeer naar Damascus. Ook de Palestijnen zou den niet langer afkerig zijn van deel neming. Leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie Yasser Arafat, die zich aan het hoofd van een belangrijke delegatie in de Sovjet-Unie bevindt, zou de Sovjet-leiders hebben meegedeeld be reid te zijn Israel binnen de door de Verenigde Naties in 1947 vastgestelde (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Er worden nooit reis beperkingen opgelegd aan hoge ambte naren van de verschillende ministeries. De ambtenaren kunnen gaan en staan waar zij willen in hun vrije tijd en vakanties. Wel bestaat er een verplich ting om de vakantie naar bepaalde lan den achter het ijzeren gordijn te mel den. Dat heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken de Tweede Kamer gisteren laten weten. De verplichting om reizen naar de Oostbloklanden te melden, is volgens de minister niet bedoeld om een voorgenomen reis te verhinderen. LISSABON (AFP). Elf commissies van de democratische oppositie bestrij den in een document dat ondergronds circuleert de officiële einduitslag van de Portugese verkiezingen. Met name de opkomstcjjfers die de Portugese regering bekendmaakte, zouden niet kloppen. Volgens het document heeft de oppositie in Lissabon zelf geturfd hoeveel mensen de stembureaus bezochten, en kwam daarmee op een opkomst van 27 percent. Officieel heeft 54 percent van de stem gerechtigden in Lissabon zijn stem uit gebracht. Het belangrijkste geschilpunt tot nu toe is het losmaken en scheiden van de Israëlische en Egyptische troepen in het Suez-gebied. Beide generaals hebben daar instructies van hun regeringen voor de onderhandelingen meegekregen. Een oplossing wordt voor mogelijk gehouden omdat zowel van Egyptische als Israëli sche zijde tegelijkertijd optimisme werd Prijzen van f f f Een extra prijs van ƒ500.000,is gevallen in de serie V op het nummer: en een troostprijs van 5.000,op nummer van elk van de andere series. Op een met gewaarmerkt nummer is meer dan een prijs gevallen. ATHENE (UPI, DPA en AP). De Griekse regering heeft gisteren de nabe staanden van slachtoffers van de recente onlusten in Athene verzocht de namen van hun omgekomen verwanten aan de vertegenwoordiging van het internatio nale comité van het Rode Kruis in de Griekse hoofdstad op te geven. Hiermee wil de regering kennelijk een einde maken aan de geruchten dat bij de onlusten zeker vierhonderd doden waren gevallen. Volgens de officiële opgaven bedroeg het dodental slechts twaalf. grenzen te erkennen. De Palestijnen zouden die regeling als minimum willen aanvaarden. Het is ook interessant om na te gaan hoe in de gemeenteraden de visie van de VVD doorwerkt, want juist daar liggen de brandpunten van de woningproble- matiek. Het gemeentelijke beleid in deze sector is tenslotte bepalend voor de praktijk. BELFAST (AFP, UPI). De drie poli tieke partijen in Noord-Ierland hebben gisteravond overeenstemming bereikt over de vorming van een coalitieregering gebaseerd op een protestants-rooms-ka- tholieke samenwerking. Het bandje had betrekking op een gesprek van 20 juni 1972, drie dagen na de inbraak in het Watergate- gebouw. Buzhardt zou de verminking 14 november ontdekt hebben, waarna hij onmiddellijk Nixon had ingelicht. Hij gaf geen antwoord op de vraag waarom er een week moest verstrij ken voordat de rechtbank op de hoogte werd gesteld. iciën 'klas stapt lijke het Hij ende hart ster, gere •ijgt. oor- iom. niet vol- nder deel ver- iVim zal dus De uraniumlagen bevinden zich in het noorden van Schotland, in Midden-En- geland, in het zuidwesten en in Wales. De grootste op zichzelfstaande vondst is gedaan op de Orkaden. Momenteel zijn in Groot-Brittannië ne gen kerncentrales in bedrijf die jaarlijks meer dan duizend ton uranium verbrui ken. heel ander geluid daarentegen kwam gisteren van mevrouw Golda Meir die na een bezoek aan de hoog vlakte van Golan verklaarde dat Egypte en Syrië dreigen de gevechten te hervat ten en dat „de oorlog op elk moment zou kunnen worden voortgezet.” Zij ont vingen van Rusland al het materieel dat in de oorlog verloren ging en zijn niet zo bang voor mogelijke slachtoffers.” Minister van Defensie Dayan, die haar vergezelde, zei zich resoluut te verzetten tegen een terugkeer naar de grenzen van voor de oorlog van 1967. gehanteerd om zijn EEG-partners tot de in het verdrag van Rome voorgeschre ven solidariteit van die ene Europese markt te bekeren. In het besef dat een goed deel van België, een stad als Parijs, Luxemburg en verscheidene steden in de Bondsrepubliek geheel van dit Neder landse aardgas afhankelijk zijn, vormt een op kousevoeten gepresenteerde Ne derlandse dreiging met exportbeperking een zeer bruikbare stok achter de deur. De leden van het Europese parlement hebben zich wat morrend neergelegd bij de geheimhouding, omdat zij begrijpen dat in de huidige omstandigheden nu eenmaal een diplomatie nodig is die het daglicht van de openbaarheid niet ver draagt. Dit hangt dan vooral samen met het feit dat de Arabische standpunten en de Nederlandse positie niet meer zonder verder gezichtsverlies van een der par tijen erg zichtbaar kunnen worden ge wijzigd. De Arabische eenheid is in weerwil van een zekere militaire prestigewinst en het evidente succes van de olieboycot, nog steeds een zeer breekbaar gegeven. Waar Europa heeft besloten in zaken van het Midden-Oosten voortaan „met één stem” te spreken, zenden de Arabi sche landen een stoottroep van woord voerders naar Europa om hun uit eenlopende standpunten toe te lichten. De Libische president Kadaffi komt naar Parijs om daar te vertellen wat hem bezielt; een Saoedi-Arabische mi nister van oliezaken is samen met zijn Algerijnse collega naar Kopenhagen af gereisd als begin van een Europese tour nee om weer andere inlichtingen te verstrekken. De volksvertegenwoordigers uit de ge- meenschapslanden zijn intussen zeer te leurgesteld uit Kopenhagen terugge keerd: ze hebben in de wandelgangen wat onbevestigde informatie bijeen ge graaid en niet voor niets merkte een der heren na het slotwoord van de voorzit ter in deze zin op: „Het is begrijpelijk dat ons hier voortdurend geheimhouding over het besprokene wordt opgelegd, maar zou er nu misschien iets gezegd kunnen worden om geheim te houden?” WASHINGTON (Reuter). Rech ter John Sirica heeft president Nixon onmiddellijk om de bandjes gevraagd „opdat kan worden toegezien dat er verder niets mee gebeurt”. De rechter zei dit kort nadat Nixons advocaat Fred Buzhardt hem ervan op de hoogte had gebracht dat een van de bandjes die het Witte Huis voor maandag moet overhandigen, gedeel telijk verminkt is. De verminking be treft een achttien minuten beslaand deel van een bandje waarop een ge sprek is geregistreerd van Nixon met zijn vroegere adviseurs Ehrlichman, Haldeman en Dean. 25,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 2.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: De tanende belangstelling van het po litiek denkende volksdeel voor D’66 zou door de voormalige „ideoloog” van deze partij, de heer Gruyters, misschien nog kunnen worden afgeremd als hij in zijn functie van minister van Volkshuisves ting nu eens zou komen met een sociale vondst op het gebied van de woning- voorziening. Deze minister heeft de kans «en groot man te worden, als hij de oorspronkelijkheid die D’66 in vele op zichten in het verleden heeft gedemon streerd. zou kunnen opbrengen om de woningmisère te doorbreken. Helaas, tot dusver heeft ook de zeer oorspronkelijk denkende minister Gruy ters geen kans gezien op dit allerbelang rijkste gebied een uitvindjng te doen die eindelijk eens ons land zou kunnen afhelpen van die ellendige ziekte. Minister Gruyters heeft in minister president Den Uyl geen goede steun, dat is wel duidelijk geworden. Den Uyl tilt niet zwaar aan de nieuwe lasten die zijn kabinet de bezitters van „zelfbewonings- huizen” oplegt. Hij vindt het niet zo erg belangrijk dat de fiscale huurwaarde desnoods verdubbeld zou zijn geworden en hij maakt de indruk dat hij ook de afschaffing van de fiscale rente-aftrek best zou willen doorvoeren. Volgens hem zijn het bedragen die „geen zoden aan de dijk zetten” en die door de woningbe zitters best kunnen worden opgebracht zonder dat zij failliet gaan. Het is wel merkwaardig dat een kabi net dat toch uitgesproken „progressief” wil heten op sommige belangrijke pun ten van zijn beleid eerder ouderwets dan modern van opvatting blijkt te zijn. Den Uyl wordt wél woedend op Grie kenland, en met recht, maar handhaaft vrolijk de anachronistische vrijheidsbe perking die bijvoorbeeld in de fluoride- ring van leidingwater gelegen is. Den Uyl komt wél in beweging voor de lagere inkomens, maar wordt niet warm of koud als het om de woningellende gaat- En dat is wellicht voor minister Gruyters een reden om zijn baanbreken de ideeën maar in portefeuille te hou den. Nu ontstaat plotseling in de Kamer de situatie, dat de oppositie en met name de VVD véél vooruitstrevender en baan- brekender denkbeelden ontwikkelt op het stuk van de woningvoorziening dan de progressieve regering zelf. Dat had die VVD toen zij in de regering zat óók kunnen doen, maar zij had toen géén minister van Volkshuisvesting en dat kabinet telde figuren die voor oorspron kelijke denkbeelden alleen maar een medelijdende glimlach over hadden. Welnu, de VVD pleitte in de Kamer sterk voor de bevordering van het eigen- woningbezit, vergat er wel bij te zeggen De prijs van 10.000,is gevallen op het nummer: 25.000,is gevallen op het nummer: 50.000,is gevallen op het nummer: 100.000,is gevallen op het nummer: Een prijs van 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 250.000,is gevallen in de serie C op het nummer: en een troostprijs van 4.000,op nummer van elk van de andere series. dat zij het bezit van eigen woningen voor uitsluitend zelfbewoning bedoelde maar mikte toch kennelijk op de tot standkoming van een situatie waarin de huurexploitatie het moeilijker zou krij gen en dus minder willekeurig en meer sociaal zou moeten worden uitgevoerd. In die situatie, zoals de VVD zich blijk baar voorstelt, zou ook het oude wo ningbestand onttrokken moeten worden aan de „huizenmelkerij” door de aan koop voor zelfbewoning gemakkelijker te maken. In een sociaal goedwerkende maatschappij is inderdaad de speculatie ve geldmakerij door middel van woning en grondhandel niet aanvaardbaar. Over de grond heeft de VVD overigens niet gerept, maar het is wel duidelijk dat bij een doorvoering van de VVD-gedachten de gemeenten op een of andere manier een greep op de grondspeculatie zouden moeten krijgen, anders is het hele idee van de eigen woning op basis van hypo thecaire leningen met gemeentegarantie niet te verwezenlijken. Het VVD-denk- beeld is dus eigenlijk nog progressiever dan de liberale sprekers in de Kamer deden uitkomen. Aan de gedachte van het eigen wo- ningbezit ligt ten grondslag de wens om ook de lagere inkomens aan een eigen huis te helpen, zodat niet deze groep steeds weer overgeleverd blijft aan de willekeurige omstandigheden van de wo- ninghuurmarkt. Als oude huizen door vergemakkelijking van de financiële procedure ter beschikking komen van lagere inkomens gaat de beruchte „leeg stand” zich voornamelijk in de sector van de te dure huurwoningen demon streren. Ook daar moet zich dan een proces van verkoop voor zelfbewoning voltrekken met behulp van gesubsidieer de financiering, zodat de huren niet tot in het oneindige blijven oplopen en de nieuwbouw rationeler en efficiënter gaat gebeuren. Het is de vraag of deze tamelijk revolutionair klinkende voorstellen de regering ertoe zullen kunnen brengen ook eens een idee van de oppositie over te nemen. Meestal gebeurt dat niet, ten minste, het vorige kabinet heeft dat bijna principieel geweigerd. De ploeg van Den Uyl is wellicht iets minder moeilijk, vooral nu zij moet beseffen dat de beleidsproblemen zich opstapelen en dat zij dankbaar moet zijn voor ieder soelaas. TEL AVIV/CAIRO (DPA, UPI, AFP en AP) Vandaag komen de Israëlische generaal Yariv en zijn Egyptische collega Gamassy op nieuw bijeen bij kilometerpaal 101 om te praten over de uitvoering van de bestandsovereenkomst. Waarnemers houden rekening met een doorbraak die een spoedige bij- eenroeping van een vredesconfe rentie tot gevolg kan hebben. De laatste liberaal-democratische voorzitter van het Griekse parlement, Dimitrios Papaspyrou, heeft in een ver klaring aan de pers geprotesteerd tegen het huisarrest dat de voormalige premier Kanellopoulos en de politici Mavros en Zigdis is opgelegd. Hij verklaarde zich solidair met de eis van Kanellopoulos voor een regering van nationale eenheid. Op grond van haar bevoegdheden vol gens de staat van beleg heeft de rege ring 28 studentenorganisaties verboden. De jacht op verdachte personen wordt onverminderd voortgezet. Familieleden van gearresteerden klaagden handelingen door de politie. Zes voormalige leden van de Unie van het Centrum-regering van wijlen pre mier George Papandreou hebben in een verklaring gevraagd om de terugkeer naar Griekenland van hun vroegere po litieke tegenstander oud-premier Con stantinos Karamanlis, opdat deze de lei ding van het land in handen kan nemen. De in Parijs wonende Karamanlis was een conservatieve politicus die Grieken land van 1955 tot 1963 regeerde als leider van de ERE. Hij verliet het land in 1963 nadat hij bij onderspit had moeten Papandreou. In hun verklaring voorts aan op het vertrek van president Papadopoulos en op hervorming van de De verkiezingen, waarbij alleen leden van de regeringspartij in het parlement werden gekozen, kunnen dan ook niet als een volksstemming voor de regering- Caetano gepresenteerd worden, aldus het document. De oppositie constateert in dit stuk tevens dat de katholieke hiërarchie, „tot dusver een belangrijke steunpilaar van het regime, nu enigszins afstand ervan neemt”. In dit verband wordt herinnerd aan de brief van de bisschop pen van Mozambique. Ook in het leger heerst een malaise, aldus de oppositie, „en de officieren vragen zich af of er geen oplossing kan worden gevonden voor een oorlog, waarvan het einde De uitwisseling tussen Israel en Egyp te van krijgsgevangenen zal vandaag worden voltooid. Ook de verzorging van de door Israel ingesloten stad Suez ver loopt volgens de VN vlot. In Israel is gisteren een commissie onder voorzitterschap van de president van het Hooggerechtshof gevormd om een onderzoek in te stellen in hoeverre het land voorbereid was op de oktober- oorlog. De regering besloot zondag een commissie in te stellen na de kritiek die militairen en politici hadden geleverd. Zij zeiden dat Israel niet voorbereid was op het uitbreken van de oorlog. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De machtigingswet die de regering het recht geeft om in te kunnen grijpen in de lonen, zou moeten gelden van 1 januari 1974 tot en met 31 december 1974. Dat staat de regering in ieder geval voor ogen, ook al moet de noodwet nog uitgewerkt worden en door de Tweede Kamer worden behandeld. Premier Den Uyl zei dit gistermiddag in de Eerste Kamer bij de algemene poli tieke beschouwingen. De minister-president ging met het noemen van deze twee data duidelijk verder dan minister Boersma kort gele den in de Tweede Kamer bij de aankon diging van het wetje. Boersma zei toen dat de wet nog moest worden gemaakt en dat het nog niet zeker was of hij zou worden gebruikt. LONDEN (DPA). In verscheidene delen van Groot-Brittannië zijn urani umlagen gevonden. Men schat de voor raden op enkele duizenden tonnen. Het Brits instituut voor geologie heeft be kendgemaakt dat de voorraden niet groot genoeg zijn om een onmiddellijke winning te rechtvaardigen. Niettemin vormen ze een belangrijke strategische reserve. dringen de zes ‘S naar op het risico te kunnen wijzen dat aan zijn reis verbonden is. De inlichtin gendienst van het betrokken land zou wel eens belangstelling kunnen hebben voor de betrokken ambtenaar, met als mogelijk gevolg dat schade wordt toege bracht aan de veiligheid van de staat en aan de persoonlijke belangen van de betrokkene.”

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3