In Velsen-Oost worden binnenkort zestig etagewoningen opgeleverd Haven DERTIG FLATS BESCHIKBAAR VOOR BEWONERS VAN TE RENOVEREN HUIZEN IN VELSEROORD o in IJmuiden totfevishal Bw dte politierechter Nappa kleding Suède- VELDHUIS modische klasse tricot house of enqland ”Olie”-jassen hebben we niet! Wel "zondagse” winterjassen! „Super Sister” stand DEKKERS KAJUIT s Vrij JERSEY SHOP Man probeerde zijn eigen auto te stelen Bijvoorbeeld: sportcoat in zuiver wollen grove twill. Met 2 klepzakken en 2 steek- zakken. Breed gestikt In de kleuren: bruin, zwart en camel. 250 0Q ij 5 TJMUIDER COURANT DONDERDAG 22 NOVEMBER 19 73 N Honderd gulden :L i VELSEN Havo Uitgaan Lofmaaimachine Bel 13500 voor al uw snacks Haarlem, Grote Houtstraat 96. Telefoon 023 - 31.37.29 Bijna geen verschil L- - ’S ZONDAGS er niet uit ALLES WORDT BEZORGD door (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-OOST Binnenkort worden de eerste nieuwbouwflats opge leverd in Velsen-Oost, dertig in totaal. Deze etagewoningen aan het Noord- zeekanaal met een riant uitzicht zullen de eerste achttien maanden be stemd worden voor bewoners van huizen in Velseroord. Zoals bekend is de gemeenteraad akkoord gegaan met de renovatie van de woningen in deze buurt. Hiervoor is het noodzakelijk dat de bewoners tijdelijk ergens anders gehuisvest worden. Sommige gemeenten, waaronder Deventer, huisvesten de bewoners dan in caravans. Het gemeentebestuur van Velsen voelt hier niets voor. Een aantal nieuwe flats van het uitbreidingsplan Velsen-Oost wordt hiervoor bestemd. Elk van deze woningen zal een gezin uit Velseroord gedurende drie maanden onderdak verschaffen, de tijd die men nodig heeft voor het renoveren van een woning. In totaal zullen on geveer honderdtachtig gezinnen tijdelijk in Velsen-Oost wonen. hïl Ifl 1 ■4 ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE De vis wordt duur betaald 89 ADVERTENTIE 4 L Een 19-jarige landarbeider uit Kat- voor dames en heren •n Barteljorisstraat 27 Haarlem telefoon (023) 320618 Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 GEHUWD: W Bastiaanse en J. H. H. van der Werf, Haarlem. rook- pak- Jning •and- twee leko- mee wer- .lleen werk i wat staat een d. OVERLEDEN: W. R. F. Gravemaker, 17 jr., IJmuiden. H. J. van Eeken, 76 jr., echtgenoot van E. J. Daans, Santpoort, D. van Wort, 47 jr., weduwnaar van M. Weerman, IJmui den. C. Beentjes, 61 jr., echtgenoot van J. Kelderman, IJmuiden. VELSEN. In de nacht van woens dag op donderdag probeerde een inwo ner van Velsen zijn auto, die door de politie in beslag genomen was, weg te halen. De auto stond geparkeerd op de binnenplaats van het Veisense hoofdbu reau van politie. Eén van de vier wielen was gedemonteerd, doch dit belette de eigenaar niet om er mee weg te rijden. Verder dan de poort van de binnen plaats kwam hij echter niet. De auto staat nu nog bij de politie. Honderd gulden boete vroeg de offi cier tegne een 20-jarige Haarlemmer die op 23 augustus een vuurwapen in huis had. De politie kwam daar achter na een tip. Verdachte zei het ding altijd bij zich te dragen, want „ik ben jong en je wilt wel eens uit”. Waarop mr. Vink opmerkte ook wel eens uit te gaan maar dan wel zonder wapen. Hij vond dat verdachte beter eraan zou doen, als- ie uitgaat, bepaalde plekken te mijden. De boete bepaalde hij op 75. Een tweede veroordeling wegens over wijk werkte deze zomer in dienst van zijn broer op het land. Maar die broer was nogal ouderwets, en dat betekende onder andere dat hij niet aan die mo derne apparatuur wou. Vervelend voor de Katwijken want die moest met de hand het lof van de peentjes op het veld weghalen. Nou had deze een lofmaaima chine bij een andere boer zien staan, dus toen pakte hij die maar. Pech: het ding deed het niet. Waarop hij ermee naar een werkplaats ging. Dat had hij beter niet kunnen doen, want toen werd de diefstal ontdekt, en kreeg hij nog een pak slaag ook. De broer heeft overigens nu ingezien dat zo’n machine ook het werk uit handen kan nemen, en er één gekocht. Dat is dan het enige resultaat dat ge boekt werd. De officier van justitie, mr. Bijl de Vroe, vroeg gisteren tegen de jongeman twee wekeh voorwaardelijk en 100 boete. En die werden ook opge legd. PRIJZEN Per 1 kg: heilbot 13,20, gr. tong 13.20, kim. tong en tong 1 en tong 2 12.20, zalm 10.20. Per 125 kg: gr. leng 348-342. Per 40 kg: steenbolk 69, kl. leng 112 34, kl. lom 92, heek 1 262, heek 2 196, heek 3 168, tarbot 200, kabeljauw 1 180- 139, kabeljauw 2 148-128. kabeljauw 3 146-106, kabeljauw 4 138-100, kabeljauw 5 110-90, koolvis 1 70, wl koolvis 1 113, koolvis 2 72-65, koolvis 3 84-73, koolvis 4 82-70, schelvis 1 140, schelvis 2 130-118, schelvis 3 124-108, schol 2 118, schol 3 132, schol 4 136-134. wijting 2 120-110, wijting 3 94-71, makreel 1 53, makreel 2 29-20, schar 120-96, schartong 102, Poon 62-42, ham 190, haai 74-51, lever 62-53, bot 66-47. De besommingen van dinsdag 20 nov. 1973 waren: IJM 57 113.000; KG 9 430; IJM 23 f 2100; ZK 44 220. Spanvissers: UK 123 en UK 12.700; 17 en 96 7.900; 23 en 48 5600; 54 en 208 4.000; 78 en 100 ƒ9.100; 135 en 145 8.600; 196 en 234 6.300; UK 200 en IJM 15 ƒ5.400; 148 en EB 28 8.200; 7 en VD 6 9.800; VD 9 en VD 19 f 10.400: 46 en 115 7.600: YE 25 en ZL 6 ƒ7.200. GEBOREN: N. Hendriksen-Jongerling, z., J. A. Th. E. Arends-van der Aa, z., Santpoort. M. van Hoek-Timman, z., IJmuiden. M. van der Valk-Klok, z., IJmuiden. R. Soares Lopes-De Waard, d„ IJmuiden. P. C. A. Zwanenburg-Janmaat, d., IJmui den. J. M. G. Zonneveld-Raspoort, z., Haarlem. M. Schouten-Petersen, d., IJ muiden. I. Lambeck-De Boer, d., IJmui den. E. M. Schippers-Vos, z., IJmuiden. ONDERTROUWDEN J. J. Franken, Santpoort en F. J. van Zilt, Santpoort. L. van der Bent en A. van Gelder IJmuiden. P. van Beek, IJ muiden en A. E. M. van Zunderen, Velsen-Noord. J. T. M. Appel, Beverwijk en E. C. Kistemaker, IJmuiden. A. Al- gra. Zaandijk en J. Mantje, IJmuiden. J. Steenbakker. Delft en T. de Boer. IJ muiden. A. D. Visser, IJmuiden en A. C. van de Velde, Santpoort. H. Weinreich, IJmuiden en R. van Dijk, Amsterdam. J. H. Booij, en A. Hartman, IJmuiden. De vierkamerwoningen zijn ruim van opzet en praktisch van inrichting. De bewoners hebben de beschikking over een ruime woonkamer en drie slaapka mers. Er is een redelijk grote keuken met aansluitend een zeer grote badruim- te met douche, die ook voor bijkeuken gebruikt kan worden. Het geheel wordt centraal verwarmd met een individuele installatie die gestookt wordt op gas. Met behulp van een thermostaat kan de temperatuur in huis geregeld worden. Opvallend is dat de bouwkosten van deze woningen vijfenveertigduizend gul den bedragen, terwijl de renovatiekosten eenenveertigduizend gulden zijn. Een niet zo'n groot verschil in prijs, maar wel in resultaten. In Velseroord is het eindproduct een vernieuwde woning, terwijl in Velsen-Oost met practisch de zelfde kosten een nieuw huis wordt gebouwd. „Ik denk toch wel”, zei wet houder Ockeloen gisterenmiddag bij een rondleiding door de nieuwe flats, „dat deze woningen in Velsen-Oost kwalita tief veel beter zijn, het zijn per slot van rekening nieuwe woningen, en veel lan ger meegaand. Ik wil wel eens over vijftig jaar zien hoe deze flats er dan uit zien en hoe de woningen in Velseroord”. Een 19-jarige Velsenaar kon gistera vond blij het huis van bewaring verla ten, omdat zijn straf gelijk aan het voorarrest van drie maanden was. Een maand voorwaardelijk heeft hij nog als stok achter de deur. Die straf, eigenlijk straffen, want het gold verschillende feiten, kreeg hij gisteren opgelegd voor diefstal in februari van geld, voor dief stallen van geld en walkie-talkies, ook in augustus, steeds in Velsen, samen met wat minderjarige jongens,, die nog voor de kinderrechter zullen moeten verschij nen. Hij verkoos toen hun gezelschap boven dat van zijn gezin thuis, met name zijn ouders. Mr. Bijl de Vroe vond vooral verve lend dat de jongeman na in februari op de vingers te zijn getikt, toch in augus tus weer over de schreef ging. Hij vroeg zes maanden in totaal, waarvan er dan De twee laatstgenoemden zijn plaatsver vangers van Sacha van Geest en Marco Vrolijk, een verandering waar het scala van instrumenten door kon worden ver groot. Deze vernieuwde groep kwam onlangs uit met de single „Bagogas” die op de Nederlandse hitparade hoog werd geno teerd. Toch is het moeilijk de muziek van deze groep duidelijk te omschrijven, al is het dan ook wel een feit dat zij wordt gewaardeerd door mensen met de meest uiteenlopende smaken. IJMUIDEN. Het programma van het PEN-jeugdcentrum aan de Kanaal straat in IJmuiden vermeldt voor vrij dagavond 23 november een optreden van „Super Sister”, welke groep thans be staat uit Robert Jan Stips, Ron van Eek, Charley Mariane en Herman van Boeien. Het complex van flatwoningen in Velsen-Oost dat gebruikt gaat worden voor de tijdelijke huisvesting van de Velseroorders. Besommingen: SCH 256 4.300; VL 16 18.600; VL 112 10.540. Tevens werden aangevoerd: 26 kg tong, 827 kisten kabeljauw, 100 kisten koolvis, 100 kisten schelvis, 189 kisten wijting, 10 kisten schol, 10 kisten schar, 72 kisten makreel. 185 kisten varia. De raadsman, mr. Van der Valk, trok een vergelijking tussen de jongen met de vijfde klas Havo, die goed met zijn ouders overweg kan, dan zo’n feit pleegt en waarbij iedereen een straf van een boete en een voorwaardelijke gevange nisstraf heel normaal zou vinden, want er zou „een carrière te verliezen zijn”. In dit geval, schetste de raadsman, is er een even oude jongen, die onder aan merkelijk slechtere omstandigheden fout gaat. En hij vroeg zich af of er hier nou géén carrière te verliezen was, of niet iedere werkkring niet zo zou moeten zijn, dat je eeri carrière te verliezen hebt, of je nou fabrieksarbeider bent of iets anders. Oók als er geen baan in het spel is, moet de vrijheidsstraf uiterst zorgvuldig gedoseerd worden, met de vraag of het nut heeft. Dat had het niet niet meer, volgens mr. Van der Valk. Als drie maanden voorarrest al niet helpen, zo stelde hij, dan helpen een maand meer of minder ook niet. Als vergelding voor de betrekkelijk geringe gestolen geldsbe dragen, vond hij de straf ook niet op zijn plaats. Bovendien, zo merkte hij op, is nu de weg voor reclassering vrij, het gaat beter met de ouders, er is een broer die voor opvang zorgt. Hij vroeg ook aandacht voor de omstandighed dat ver- dachtes mededaders niet in voorlopige hechtenis zitten. Ze móeten wel voorko men, bij de kinderrechter, juridisch is er ook niets bijzonders aan de hand, maar voor verdachte, die zelf nog zo dicht bij de grens van de minderjarigheid zit, komt dat des te harder aan. Mr. Vink kon wel met de raadsman meegaan. Hij gaf de reeds genoemde straf van drie maanden en een maand voorwaardelijk, erbij zeggend, dat dat was in het vertrouwen dat er verbete ring zou zijn, in een hernieuwd contact met de ouders vooral. twee voorwaardelijk zouden zijn, waar door de verdachte voor de kerst vrij zou zijn. IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werden te IJmuiden aangevoerd: 249 kg tong; 10 kisten kabeljauw; 11 kisten schelvis; 7 kisten schol; 616 kisten ma kreel; 12 kisten pilchards; 60 kisten varia. Woensdag in IJmuiden aangekomen. Suedfjord, Dordrecht, IJmuiden; Ruby, USA; Maria Fassio, Porvod; Uthom, Gdansk; Tor Hollandia, Gothenburg; Saipen Castoro 2, Petershead; Bever, Pe terhead; Royal Enterprice, Rauma, Zaandam; Highgate, Gdansk; Marjan, Felixtowe; Inga Bastian, Calais; Christi an Math!esen, Flixborough; Revilo, Lon den; Playavinyas, Tallin; Wrestler, Ant werpen; Mailing, Londen; Ruth Dieter, Kristineham, Beverwijk; Wielingen, Westgat en Gelderland met wrak, Noordzee; Titan Servise, Cont Plat; IJ muiden; Pamir, Goole; Lago, Vlaardin- gen; Rolf Behrmann, Londen;Bennekom, Hamburg; Adam S, La Palice; Areas, Hamburg; Jan, Koping; Baltica, Greath Yarmouth, IJmuiden. Woensdag uit IJmuiden vertrokken. Masterman, Hull; Velsen; Westondyke, Huil, Velsen; Asta, Terneuzen; Hendrik B, Londen; Emsland, Solvesborg, IJmui den; Martha Friesecke, Londen, IJmui den; Casimer Le Quelec, Rotterdam; Hermine, Midden Amerika; Tor Hollan- dia, Gothenborg; Memel, Dagenham; Ir- tysles, Leningrad. Velsen; Trouphead, Flixborough; Pirana, Hamburg; Trojan Service, Cont Plat, IJmuiden; Theresa, Stockholm; Titan Service, Cont Plat, IJmuiden; Marrita Johanna, Aberdeen; Aardenburgh, Antwerpen; Sargoda, Hamburg; Metre, Wisbech; DB 22, Oslo; Boy Mathiesen, Flixborough; Rynborg, Delfzijl; Danalith, Alexandrie, Bever wijk; Fjordnes, Bremen, IJmuiden;San- guity, Londen; Joel Robin, Oslo; Wrest ler, Oslo. Donderdag aangekomen Tanga, Las Palmas; Thea K, Norkö- ping; Adele-J., Frederikswerf; Reine, Leningrad; Hangudd, Settersoe, Velsen; Corsicana, Gravenchon; Martine Letzer, Ostende, IJmuiden. Donderdag vertrokken Catherina S, Sheemes; Harmen Ol- dendorff, Baltimore; Katrin Schulte, Stavanger; Jan, Bremen. De Velseroorders, die naar Velsen- Oost komen, krijgen een ruime vierka merwoning tot hun beschikking, die bo vendien gestoffeerd is. In alle kamers is zeil gelegd en voor de ramen hangen gordijnen. De gemeente heeft hier zorg voor gedragen om de tijdelijke bewoners in hun onkosten tegemoet te komen. De gemeente verwacht namelijk niet dat veel bewoners grote onkosten willen maken met tijdelijke stoffering. Om de mensen zich toch enigszins thuis te laten voelen, en zeker niet in kale huizen te laten wonen, is voor stoffering een be langrijke som gelds uitgetrokken door de gemeente. De flats doen voor de tijdelijke bewo ners een huur van ongeveer honderd gulden pei’ maand. Voor deze mensen betekent deze huur een overgang. Mo menteel worden voor de huizen in Vel seroord (bijvoorbeeld de Eiken- en de Tuindersstraat) huren betaald variërend van vijftig tot zeventig gulden. Na de renovatie wordt het maandelijke huur bedrag honderddertig gulden. (Van onze rechtbank verslaggeefster) HAARLEM. De vis wordt duur be taald. Hejjermans’ wijze woorden waren gistermorgen met recht toepasbaar op drie IJmuidenaren die zich voor visdief- stal moesten verantwoorden. Twee van hen, die 37 emmertjes haring uit een loods hadden weggehaald, mede geïnspireerd door vele glazen bier, kregen conform de eis een maand voorwaardelijk, een derde, die alleen maar wat haring had afgenomen, kreeg bij verstek ƒ200 boete na een eis van 300. Maar voor het eerste tweetal kwam er nog wel een stevige financiële douw bij: ze zullen de schade van zo’n 800 terug moeten be talen aan de gedupeerde vishandelaar. Daar hadden ze dan een flinke strop aan, want de haring die ze gestolen hadden, hadden ze behoor lijk onder de prijs verkocht: 5 voor een emmertjes, waar 45 harin gen zaten... En aangezien het het begin van het seizoen was, lag de prijs van de haring zeker niet onder de gulden. „Wat dat betreft hadden jullie wel een slechte tijd uitge zócht”, zei de politierechter tegen het tweetal. Behalve dat ze met hun handelwijze zich aan diefstal schuldig hadden ge maakt, hadden ze ook nog iets gedaan wat wel gevaar voor de volksgezond heid op kon leveren: vier dagen bui ten de vriescel was de haring niet meer voor consumptie geschikt. De emmertjes die de eigenaar terugkreeg kon hij dan ook gevoegelijk op de vuilnishoop om kieperen. Enfin, de man wilde ook niet het onderste uit de kan halen, bepaalde de schadevergoeding op de inkoopsprijs en zei eventueel met een maandelijkse afbetaling genoegen te nemen. Beide verdachten toonden hun bereidheid daartoe, en gaven blijk van inzicht in hun stommiteit, zoals één het zelf uit drukte. Wethouder Ockeloen en directeur Van Wetter van de gemeentelijke dienst Volkshuisvesting in een van de nieuwe woningen in Velsen-Oost. treding van de vuurwapenwet, viel bij verstek tegen een 37-jarige Zandvoorte- naar, die zijn zoon in de duinen instru- eerd hoe hij konijnen moest schieten. „Gelukkig schoot hij mis”, zei mr. Vink, die het zonde vond te schieten op dat anderhalve konijn dat nog rondloopt. De Zandvoortenaar probeerde zich toen hij politie in de duinen zag naderen in veiligheid te stellen door het strand op te rennen en zich opeens als een badgast te gedragen. Dat mislukte. Hij kreeg nu twee weken voorwaardelijk en 250 boete. De officier had twee weken on voorwaardelijk geëist. PRIJZEN IN GULDENS: Per 1 kg: grote tong 11.70; groot middel tong 14,51; klein middel tong 13,98; tong één 12,86; tong twee 11,20. Per 40 kg: Hake twee 202-188; Hak» drie 128-80; Inkvis 122-114; horsmakreel 44-42; pilchards 24; makreel één 55-48; makreel twee 30,20-21; makreel drie 18,80; wijting één 124; wijting drie 122- 108; tarbot 242; griet 144; kabeljauw drie 110; kabeljauw vier 144; kabeljauw vijf 102; koolvis drie 96; schelvis één 132-100; schelvis twee 140-78; schelvis drie 22-1021; schol twee 114; schol drie 122; schol vier 112. Het tweede blok etagewoningen in hel uitbreidingsplan zal volgens de normale procedure worden toegewezen aan wo ningzoekenden. Men verwacht dat deze flats voor de kerst kunnen worden op- jeleverd. Het eerste blok zal vanzelf sprekend ook aan woningzoekenden worden toegewezen. De centrale installatie verzorgt ook de verwarming van het water. De tijdelijke huurders betalen met hun honderd gulden per maand slechts een derde van de werkelijke huurkosten. De flats die gebouwd zijn in de woning- wetbouw, gaan namelijk een huur doen van driehonderdvijfentwintig gulden. Hierin zijn begrepen de centrale verwar ming (behalve de gaskosten), alle servi cekosten, de verlichting van de trappen en de galerijen, koud en warm water. Zonder meer kan gesteld worden dat deze huurprijs in vergelijking met nieuwbouw elders in de randstad laag genoemd kan worden. Het ligt in de bedoeling dat de laag- bouwflats uit Velsen-Oost mettertijd ook in Sluiswijk worden neergezet, wanneer daar in het kader van de wijkvernieu wing gebouwd gaat woorden. Het ligt in de bedoeling dat de gemeenteraad zich in december gaat buigen over de voor stellen van de gemeente voor de ver nieuwing van oud-IJmuiden. HwBI ■PSBIhijii-r

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5