Nederlands gezin koopt 15 boeken per jaar e Openbaarheid Seth Gaaikema NOS-bestuur in Westduitse werkt niet pers gekraakt Voetbal op TV en omroepen f6, Amalrik moet naar Magadan Een goede foundation het halve werk Dante-uitgave verlucht door Jan Uriot Acteur Laurence Harvey overleden Gompie]? Leo Cuypers met jazzprijs nijman IS r 4 13 NOVEMBER 1973 DINSDAG 2 7 (Van onze kunstredactie) Voorkeur NOS contra TROS Omroep moet tien miljoen zuiniger r NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST een plankje Franse Kaas Worst of Paté Stokbrood en boter. DE GEKROONDE HAMER (Wijnproeflokaal van. H. F. A. Okhuysen) Breestraat24, Haarlem Telefoon 023-312243 Nu ook open tijdens de lunch. Nieuwe openingstijden: van 12.00— 24.00 uur. Glas rode wijn, met naar keuze: Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES ALS DE VANOUDS bekende zegswijze „Een goed begin is het halve werk” bepaald niet aan kracht inboet, dan is het zeker wel op het enigszins oneffen ter rein van de foundations. Het flatteren van uw jurkje, blouse, rok of pantalon houdt ten nauw ste verband met een uitgekiende „ondergrond”. AMSTERDAM De belangstelling voor het boek maakt in Vlaanderen een sterkere groei door dan in Nederland. Ofschoon er in ons land relatief nog steeds meer boeken worden gekocht en geleend ligt het in de lijn der verwachting dat Vlaanderen ons land binnen niet al te lange tijd op dit punt voorbij zal streven. ADVERTENTIE Toenemende belangstelling voor Programma het boek in Vlaanderen maar, „met de meester viel (Van onze rtv-redactie) ADVERTENTIE a ADVERTENTIE onder redactie van Bé ter Maat Fraai badpak waarbij de bandjes op verschillende manieren kunnen wor den gedragen. MOSKOU (AP). De dissidente Rus sische historicus Andrej Amalrik moet zijn drie jaar ballingschap uitdienen in de provincie Magadan, in het oostelijke deel van de Sovjet-Unie. Het zijn cijfers uit een drietal rappor ten naar aanleiding van een onderzoek van de boekenmarkt in Nederland, Zuid- Nederland (Brabant, Limburg en Zeeland) en Vlaanderen. De drie rapporten zijn ’t resultaat van intensief onderzoek in de afgelopen jaren door de Stichting Speur werk betreffende het Boek en de Com missie Speurwerk van de Vereniging tot bevordering van het Vlaamse boekwe zen. Beide instellingen hebben niet alleen het koop- en leengedrag inzake het boek cent op. In beide landen wordt vrijwel in gelijke verhouding het minst gekocht door gepensioneerden en gezinshoofden zonder beroep. De 35-jarige Amalrik heeft drie jaar lang in een werkkamp gezeten omdat hij de Sovjet-Unie „in discrediet heeft gebracht”. Eerder dit jaar werd hij tot nog eens drie jaar werkkamp veroor deeld. Op 13 november besloot het Hof van Appel in Moskou echter deze drie jaar werkkamp om te zetten in drie jaar ballingschap, omdat de gezondheidstoe stand van Amalrik te wensen overlaat. De besparing zal voor een belangrijk deel worden verkregen door verlaging van de vervangingsinvesteringen televi sie met ruim zeven miljoen gulden. Dit bedrag was bestemd voor aanloopkosten voor elektronische installaties ten behoe ve van het nog te bouwen schakel- en presentatiecentrum. Webern Berg leeftijd, erzekerd. Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 Dit is gisteren door dissidenten in de Sovjet Unie bekend gemaakt. De provin cie, waar weinig mensen wonen, gelegen aan de zee van Ochotsk, dichtbij de poolcirkel, werd beschreven als een van de meest onleefbare gebieden van de Sovjet-Unie, wat het klimaat betreft. (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM. Het NOS-bestuur is met de radio- en televisiejournalisten van mening, dat de openbaarheid van zijn vergaderingen (nog) niet goed func tioneert. NOS-voorzitter E. A. Schütten- helm gaf op een maandagmiddag gehou den vragenuurtje toe, dat de pers niet in voldoende mate informatie krijgt van de zaken die in het NOS-bestuur besproken worden. Harvey is geboren in Litauen. Zijn eigenlijke naam was Laroesjak Misja Skikne. Hij kwam in 1946 naar Enge land, nadat hij eerst drie jaar had ge diend in het Zuidafrikaanse leger. Hij maakte naam met zijn optreden bij de Royal Shakespeare Company in Strat- ford-on-Avon. Hij speelde afwisselend toneel in Engeland en in de Verenigde Staten. Zijn eerste film „House of dark ness” dateert uit 1947. Zowel in Nederland, Zuid-Nederland als in Vlaanderen gaat de meeste voor keur uit naar het lezen van ontspan- ningsboeken. Kinder- en jeugdboeken en litteratuur komen direct hierna. Dit voor wat betreft de fictie. In de sectie van de non-fictie gaat in Nederland de grootste vraag uit naar populair-wetenschappelij ke boeken (22 percent), in Vlaanderen is dat veel minder. HILVERSUM. (ANP) De NOS en de omroeporganisaties zullen op hun voor 1973 begrote uitgaven tien miljoen gulden moeten bezuinigen. De regerings commissaris voor de omroep heeft de uitdrukkelijke opdracht gekregen om in het kader van de hoge prioriteit, die de regering aan de inflatiebestrijding toe kent, het totaal van de omroepbegrotin gen voor 1973 (inclusief de salarisposten) met niet meer dan 10 percent te doen stijgen ten opzichte van 1972. Concertgebouw Haarlem Vrijdag 30 november 1973, 20.15 uur. Tweede concert serie C Dirigent: Solisten: van de beide nationaliteiten vergeleken, maar ze hebben tevens het algemene consumptiepatroon in tekening gebracht. Gezien vanuit dit oogpunt wordt duide lijk dat het boek eigenlijk nog lang geen gemeengoed is geworden. In het Neder landse taalgebied koopt 35 percent van de bevolking minstens een keer per maand een boek en 25 percent doet dit af en toe. Waaruit mag worden gecon cludeerd dat zeker 40 percent van de bevolking nooit een boek in huis haalt. Het gemiddelde Nederlandse gezin kocht in 1972 15 boeken, het Vlaamse gezin in dat jaar 11. EIGEN ONTWERPSTUDIO Vraagt inlichtingen LONDEN (Reuter) De Britse film acteur Laurence Harvey is zondaga vond op 45-jarige leeftijd aan kanker overleden. Hij was al anderhalf jaar ziek. Hij speelde hoofdrollen in meer dan 40 films, waarin hij samenwerkte met sterren als Elizabeth Taylor. Zijn bekendste films zijn „Room at the top”, „The Manchurian candidate” en „I am a camera”. (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse pers kraakte maandag Seth Gaaikema, die zaterdag avond zijn tweede Duitse tv-show op het eerste net had mogen presenteren. „Waarom Seth Gaaikema in het buur land succes heeft, zal wel eeuwig een Nederlands geheim blijven”, aldus de Frankfurter Rundschau. Het vonnis van deze krant over de Nederlander, die al met zijn eerste show was afgegaan, maar inmiddels zijn kennis van de Duit se taal aanzienlijk had verbeterd: „Afge- takeld voorstadtoneel”. BENT U, EN DAT weet u zelf het beste, hier en daar een paar centime ter! j es te breed, probeer dan toch eens een corselet. Onder de zeer toe passelijke naam „Slankmakers” heeft Warner werkelijk een geweldige col lectie pantycorselets waar voor ieder figuur wel iets bij is. Bij velen blij ken corselets nog steeds te worden geassocieerd met knellende en tuttige toestanden. Nee, heus, dat is echt verleden tijd. Warner relax-beha met meerdere mogelijkheden ten aanzien van het decolleté; normaal te dragen, als hal ster en ook kruislings. een glan- geven dit extra di- Behalve corselets heeft Warner eveneens de beeldige beha’s en pan- tyslips in „shadow lace” of satiné lycra, dan wel in andere eigentijdse materialen, daarbij niet vergetend, dessineringen in de meest verrassende kleuren. Een relax-beha tot mijn grote vreugde onder meer in marine blauw geeft volop variatie-moge- lijkheden ten aanzien van het door u gewenste .decolleté. Zwaardere boven benen kunnen uitstekend worden ge camoufleerd door een panty-broek je met pijpjes. OP HET GEBIED VAN badkleding en denk nu maar even niet aan storm en regen heeft Warner sinds lang zijn sporen verdiend. Wellicht aardig voor u om te weten, men is onlangs onderscheiden met de Grand Prix de la Mer. Heerlijk soepel mate riaal werd in bikini’s en badpakken j^rwerkt; een menging van 70 percent Wiljantnylon en 30 percent lycra. Overigens een collectie met een pro bleemloze pasvorm en een feilloze afwerling. De diverse cupmaten wor den in de bikini’s uitstekend opgevan gen. Zo is er tevens rekening gehou den met verschillende hoogten broek jes. Dan is het alleraardigste grapje met de omdraaibare bikini-beha uit gevoerd in twee kleuren. Wilt u ’s morgens van boven een rood front en ’s middags een blauw, dan wel dat het de verrukte bewonderaar groen en geel voor de ogen wordt, het kan allemaal. Voorts zijn er nog een on telbaar aantal andere combinatiemo gelijkheden met rokjes, jurkjes, hes jes en wat dies meer zij. Voor dames met een prothese zijn er bovendien voortreffelijk gesneden badkostuums met de fraaiste dessineringen. HELEMAAL VERRUKT BEN ik van de beeldschone bikini’s van glan zend Qiana met speciaal in Italië vervaardigde emaille gespen. Een van die gespjes vleit zich tussen de wel gevormde borstjes, de beide andere treft men aan de zijkanten van het broekje. Houdt u van iets heel anders dan valt uw keus wellicht op een bikini met hier en daar een pantertje, waarbij dan een allerliefst halster- wikkeljurkje of een grappig „Ro meins” rokje past. Gaat u zich maar eens alvast oriënteren! Goudkleurige panters op zend zwarte ondergrond halsterwikkeljurkje een mensie. De Stichting Jazz in Nederland heeft gisteren in Amsterdam de jaarlijkse Wessel llckenprijs toegekend aan de 26- jarige pianist Leo Cuypers. De jazzpia- Bij de samenstelling van de begroting is evenwel uitgegaan van een stijging van 13 percent voor de gehele omroep en van 15 percent voor de NOS. De bezuiniging, die moet worden inge voerd, komt neer op een bedrag van rond tien miljoen gulden. nist, die lid is van de Instant Composers Pool en als zodanig onder meer met de Johnny Rep Suite in Haarlem optrad is in Heemstede geboren. Hij woont thans in Maastricht. HILVERSUM. De raad van beheer van de NOS gaat zich buigen over de bemoeienis van de TROS met de laatst gevoerde onderhandelingen tussen de NOS en de KNVB over de televisiere portage van de voetbalinterland Neder landBelgië. Öit dan op verzoek van programmaleider Carel Enkelaar, die vindt dat voortaan moet worden voorko men dat zendgemachtigden de markt op dit vlak voor de NOS verknoeien. „Dat de TROS zich als uitzendkandidaat voor die wedstrijd meldde, heeft ons, rustig uitgédrukt, verbaasd. Gelukkig bleef de schade beperkt: wij hebben de wedstrijd toch gekregen met maar een gering bedrag aan guldens meer dan het twist- bedrag van 102.500 gulden.” Overigens wilde Enkelaar dit bedrag niet definitief onthullen. „Dat is tegen de afspraak die wij met de KNVB hebben. Ook al heeft de voetbalbond wel eenzijdig bekendgemaakt wat wij eer tijds voor AjaxBayern München heb ben neergeteld.” Enkelaar: „De KNVB wees ons op het feit dat de Engelse bond voor Enge landPolen vier ton had getoucheerd. De Britse commerciële televisie had daarvan slechts 65.000 gulden betaald, de rest kwam van de Eurovisie. Wij boden tien mille hoger, of 75.000 gulden, wat met de Eurovisie-inkomsten erbij op ruim een ton kwam. Wij vonden dat ruim betaald en wilden geen dubbeltje hoger gaan. Tot de TROS ons „nee”, dat we tot de aan vang van de wedstrijd zelf hadden willen volhouden, doorkruiste. Van al het geld dat de Vlaming heeft uit te geven, gaat het grootste deel op aan bestedingen in het buitenland. Uit gaven aan boeken leveren echter een goede tweede plaats op. In Nederland komt het boek in het geheel van het bestedingspatroon op de derde plaats: na bestedingen in het buitenland, persoon lijke verzorging, geneeskundige hulp. Maar net als in Vlaanderen worden de meeste boeken in ons land aangekocht Die Welt „vreest” dat Gaaikema zijn laatste kans op de Westduitse televisie heeft verspeeld. Er waren goede arties ten, aldus deze krant met name Willy Walden i1 de hele show”. De Berliner Zeitung andere kranten stellen Rudi Carrell, als gast in S11UW, nu. VCi V4V- «axwmw Hamburger Abendblatt voelde zich Resultaat van de journalistieke klach ten over de openheid van de NOS is, dat diezelfde NOS nu serieus de hand in eigen boezem gaat steken. Televisieprogrammacommissaris *rk moe’ iger (ver- diploma’s lus auto ts onver- iste aan- I i Televisieprogrammacommissaris mr. Steketee is druk doende om het uitlopen van de TV-programma’s tegen te gaan. Hij heeft een brief naar alle zendge machtigden doen uitgaan, waarin hij schrijft: „Dit kan zo niet langer”! Naar aanleiding hiervan hebben sommige om roepverenigingen hun leven gebeterd. Voorts is mr. Steketee ongerust over de hoogte van sommige in kwissen uit gedeelde prijzen. Hij probeert nu dit kwaad te beteugelen door middel van een vrijwillige onderlinge regeling. Een vroegere regeling op dit gebied bezat te veel mazen en werd dan ook prompt ontdoeken. De Vlaamse boekenkoper laat boven dien een heel ander beeld zien dan de Noord-Nederlander. Hij is zeer gevoelig voor de uitvoering van het boek dat hij het liefst in gebonden vorm wil zien en let voorts bij de aankoop minder op de prijs. In Vlaanderen worden onder de leidinggevende functionarissen relatief de meeste boeken aangesehaft (62 per cent koopt regelmatig, dat wil zeggen minstens een keer per maand een boek), hetgeen ook voor deze bevolkings groep in Nederland opgaat, maar daar is het percentage veel lager (46 percent). Van de Vlaamse kantoorbedienden en beambten schaft meer dan de helft zich regelmatig een boek aan, van hun Ne derlandse collega’s gaat dit voor 44 per- Na één jaar van vergaderen in het openbaar kwamen er de laatste maan den vrij veel klachten van journalisten: het openbare gedeelte van de vergaderin gen werd steeds kleiner en bestond voornamelijk uit hamerpunten, er werd steeds meer achter gesloten deuren ver gaderd. NOS-secretaris Dijkstra zei dat de openbaarheid, zoals die de laatste.tijd beleden werd, hem zorgen baarde. „Wij gaan te vlug, te gemakkelijk achter gesloten deuren.” door die delen van de bevolking met een middelbare en hogere opleiding. Toch worden ook, aldus wordt in de rappor ten gestejd, ook lager geklasseerde gezin nen gevonden die zeer regelmatig boe ken aanschaffen. Wel is er hier geen sprake van dat het boek gemeengoed is. De aanschafprijs lijkt hier de toegang tot het boek niet te blokkeren, want in de lagere klassen wordt eveneens zeer weinig geleend, t erwijl daarvoor juist geen of nauwelijks geen financiële kos ten worden gevraagd. ANDRE VANDERNOOT MARILYN TYLER sopraan HENK SMIT bariton Haydn Symfonie no. 97 6 Orchesterstücke Delen uit de opera Wozzeck. Kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, TCn 4 (ai.) C.J.P. gddig. Lange Begijnestraat 13, van 10 - 15 uur. Telefonisch 32 09 94 van 12 - 15 u. (Van onze correspondent) BLARICUM. De Blaricumse kun stenaar Jan Uriot (56) begon een paar jaar geleden aan een grote reeks schil derijen geïnspireerd op de „Goddelijke Comedie” (Divina Comedia) van Dante, de Toscaanse poeet die in de veertiende eeuw dit klassiek geworden gedicht schreef. Een vrijwel onverkoopbaar pro ject, want men moet wel ongelofelijk rijk en een maniakaal dantist zijn om een dergelijke verzameling te kunnen kopen. Dat zag Jan Uriot ook wel in, maar toch gaf hij er de voorkur aan de serie bij elkaar te houden en niet de snelle winst van deelverkoop te grijpen waar door de cyclus zou worden versnipperd. Toch zou er een wonder gebeuren met de reeks schilderijen. De Veronese mees- terdrukker Antonio Fiorini, voor wie kunst meer is dan het vriendelijk ritse len van pakken lires, besloot Uriots Dante-suite uit te geven in boekvorm. Een geschenk uit de hemel voor de even bescheiden als gelovige schilder. Dat drukker Fiorini tot de uitgave van een luxe editie van Uriots werk besloot, kwam als een verrassing. Een oplage van duizend stuks, op zwaar papier met 22 ingeplakte reprodukties van de Dan- te-schilderijen. Enige voorwaarde: 300 exemplaren moeten bij voorintekening worden be steld. Niet zo’n karwei als men weet dat de uitgever voornemens is een duizend tal edities te maken in het Italiaans, Spaans Krans, Duits, Engels en Neder lands. Deskundige beschouwingen over de Comedia (die de tussen hel en hemel, wanhoop en bevrijding heen en weer geslingerde mens beschrijft) zullen het plaatwerk completeren. en nog enkele vast dat ook Gaaikema’s show, nu ver onder de maat bleef. Het a 'i er juist door het optreden van Carrell aan herinnerd dat er op de Duitse tv wel eens shows zijn geweest met meer spirit dan het inderdaad erg zouteloze „avond je met Seth”. I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13