BOUMEDIENNE OP ARABISCHE TOPCONFERENTIE: Witte-Hiiisb eindjes bij rechter Sirica Pompidou en Brandt werken aan EEG-top Twee doden bij explosie in Postauto beroofd Parijse metro Herstel democratie op „gezonde fundering” r I KLIMAAT LIJKT VERBETERD CRISIS IN RKPN; TWEE BESTUREN IN EEN PARTIJ 3 DINSDAG 27 NOVEMBER 1973 2 Aanbevelingen Boodschap 7 (Van onze speciale verslaggever in Athene) zich tot nu toe van commentaar op de nieuwe situatie onthouden. Portretten weg Andere versie mf> het am ?en het te- het mt „Gezond' ATHENE De nieuwe militaire junta in Griekenland heeft, zo is van officiële zijde bevestigd, het huisarrest van drie kopstukken van de demo cratische oppositie, ex-premier Kanellopoulos en de ex-ministers Mavros en Zigdis, dat vorige week door Papadopoulos was ingesteld, opgeheven. Zij genieten sinds gisteren weer volledige bewegingsvrijheid, maar hebben - fa is KOMENDE STRIJD BESLISSEND (Van onze redacteur in Parijs) Griekse studenten mogelijk vrij 15? an ;re an iet Ier op hogeschool gearresteerd waren, vrij te laten. kendstaande loannidis nu de dienst in het land gaat uitmaken. over het wederzijds begrip en de wil tot verdere toenadering.” iet Er ■en ;en en ijn iat Iet >e- de ?en ten de le- :ijn in sti- id- ich tie De ?er ol- ;es we len eld ?er (a- :ou op iet eer eid de ;is- M. So in- rl- iar de eld an de net 5u- ijn eid ire ;ed ing aar jor <e- na, ed, de re- ?e- N- w). le- t. no- ;n- ren lis- ens de de zen ik- md de de ?ht De ere an er- m- iat iet um het io Be ier en. ■an ep- ie- 'an ALGIERS. (AFP, Reuter en UPI) President Houari Boumedienne van Al gerije heeft gisteren in zijn hoedanigheid van gastheer de topconferentie van Ara bische staats- en regeringshoofden geo pend met de oproep alle reële maatrege len te nemen „met het oog op de komende strijd die beslissend zou moe ten zijn.” Het overleg werd door de kaping van de Boeing van de KLM over- schaduwd. Een Palestijnse zegsman in de Algerijnse hoofdstad noemde haar „het werk van onverantwoor delijke lieden”. Ook de verguisde Markezinis, die wel geteld 47 dagen aan de macht is geweest, bevindt zich op vrije voeten. Daarente gen verluidt dat ex-president Papado poulos naar zijn buitenverblijf in Lago- nisi, langs de weg van Athene naar Kaap Sounion, is overgebracht en daar onder zware militaire bewaking staat. Nog lang niet iedereen is er echter van overtuigd dat de als berucht be- Onder de aanbevelingen die de ministers van Buitenlandse Zaken zouden doen, zijn volgens conferen- tiekringen:. Het was de eerste openlijke kritiek van het Witte Huis op het werk van Jaworski sinds deze zijn functie aan vaardde na het ontslag van zijn voor ganger, Archibald Cox, op 20 okt. Tot het allerlaatste ogenblik heb ben de Arabische ministers van Bui tenlandse Zaken in Algiers gepro beerd het eens te worden over een agenda voor de topconferentie. die niet alleen nooit zal afzien van zijn expansionistische politiek, maar bovendien zal proberen die doelen te verwezenlijken”. De Arabische staten moeten daar om volgens de Algerijnse president klaarstaan de strijd voort te zetten „tot aan de bevrijding van de bezet te Arabische gebieden en tot het Palestijnse volk zijn rechten als na tie herkregen heeft.” Boumedienne richtte zich „tot de De staatsgreep van de Griekse strijd krachten is volgens berichten uit ge woonlijk betrouwbare Atheense bron het werk geweest van officieren van de meest rechtse junta-vleugel. Als moge lijke sterke man achter de schermen wordt Dimitrios loannidis genoemd. loannidis, tot voor kort chef van de Griekse militaire politie, stond bekend De deelnemers aan de conferentie ontvingen gisteren een boodschap van president Podgorni en premier Kosigin van de Sovjet-Unie. Zij verklaren daarin dat zij bereid zijn bij te dragen aan „echte vrede in het Midden-Oosten op basis van ge rechtigheid”. Drie Arabische leiders op weg naar de conferentiezaal in Algiers (van links naar rechts): de Algerijnse president Boumedienne, president Sadat van Egyp~ te en koning Feisal van Saoedi-Arabië. Koning Hassan II van Marokko, die zei dat hij „dringende andere bezigheden” had, heeft zijn broer naar de openings- zitting gestuurd. Hassan zou vandaag per schip arriveren- Koning Hoessein van Jordanië is thuis gebleven. Volgens be trouwbare zegslieden wilde hij zich dg moeilijke situatie besparen die zou kun nen ontstaan als een Palestijnse regering in ballingschap wordt gevormd. De Pa lestijnse guerrillaleider Jassar Arrafat is wel aanwezig. WASHINGTON (UPI, DPA en AP). Geluidsbanden met gesprekken die president Richard Nixon met mede werkers heeft gevoerd over het Wa- tergate-afluisterschandaal, zijn giste ren ter hand gesteld aan rechter John Sirica. De bandjes werden, verpakt in een beige, metalen houder van het type waarin men gereedschap bewaart, in de raadkamer van de rechtbank door president Nixons rechtskundige advi seur Fred Buzhardt aan Sirica gege ven. 3. Aanmoediging aan die Arabi sche landen die diplomatieke be trekkingen onderhouden met Portu gal, de republiek Zuid-Afrika en Rhodesië, die banden te verbreken. 4. Het instellen van een olie-em- bargo tegen deze drie staten. Generaal Gizikis, de nieuwe president van Griekenland met naast hem (links) premier Androutsopoulos, tijdens de eerste ministerraad van het nieuwe militaire regime. als een krachtig tegenstander van de liberaliseringspolitiek van Papadopoulos. Naar verluidt zou loannidis met vijf medestanders besloten hebben in te grij pen, „omdat Papadopoulos het Griekse volk voor de gek hield met zijn belofte van 'vrije verkiezingen in 1974”. loanni dis’ volgelingen in het bewind zouden steeds volgens de Atheense bron de ex-chef van de militaire politie ertoe overgehaald hebben in te grijpen, aange zien volgens hen „geen sprake kon zijn van eerlijke, vrije verkiezingen.” Nadat tanks van het Griekse leger de studenten opstand onderdrukt hadden, zou loan nidis besloten hebben in te grijpen. Op de redactie van menig Atheens blad wordt druk gespeculeerd over de kansen op een terugkeer van de „grote verzoener” Konstantin Karamanlis en men sluit die mogelijkheid niet bij voor baat uit. Karamanlis’ pluspunt is immers dat hij onder de huidige omstandigheden voor iedereen, waarschijnlijk zelfs voor de Centrum-Unie-leider Andreas Papan dreou, de communisten onder de vroegere EDA-leider Iliou en misschien zelfs nog voor de officieren aan de conservatieve kant een aanvaardbare figuur is. Honderden verslaggevers die gisteren in allerijl uit het buitenland zijn toege sneld, wachtten tot 's avonds laat ver geefs in spanning op de resultaten van de eerste kabinetszitting onder premier Androutsopoulos, die misschien wat meer licht op de signatuur van het nieuwe bewind zouden hebben gewor pen. De ministersconferentie, die om elf uur begon, duurde ’s avonds laat nog voort. niet erg was, want dat de bewusste band niet een van de banden was die de rechtbank had opgeëist”, aldus Ro se Woods. De rechter vertelde dat president Nixon er op zijn (Sirica’s) verzoek, drie aanvullende bandjes heeft bijgedaan. Sirica zal er in de beslotenheid van zijn kantoor naar luisteren om vast te stellen of de verklaring van het Witte Huis dat twee gesprekken met betrekking tot Watergate nooit opge nomen werden, geloofwaardig is. De daadwerkelijke overdracht van de omstreden banden is een mijlpaal in de slepende juridische strijd tussen de president en de Watergate-onder- zoekers, maar er ligt nog veel juri disch bekvechten in het verschiet. President Nixon is nog niet terug gekomen van zijn bewering dat de meeste gesprekken over andere zaken gaan dan de inbraak op 17 juni 1972 in het democratische partijbureau in het Watergatecomplex, en dat die ge sprekken geheim moeten blijven. In de zonovergoten binnenstad van Athene, waar voor het eerst sinds twaalf dagen geen militairen, tanks en pantser wagens te zien waren, kochten gisteren duizenden mensen gretig de dagbladen, die het relaas van de machtswisseling in Een tweede presidentiële raadsman, Leonard Garment, zei dat de houder de geluidsbandjes bevatte van Nixons gesprekken met betrekking tot Wa tergate, opgenomen in het Witte Huis en in de aangrenzende regeringsge bouwen. Sirica gaf de houder aan politiebe ambten, die verklaarden dat ze hem dag en nacht zouden bewaken. Het Witte Huis heeft de bandjes zonder 'gerechtelijke tegenstand afgestaan nadat Sirica er vorige week om had gevraagd naar aanleiding van de me dedeling dat een gedeelte onverstaan baar is. Volgens het Witte Huis gebeurde dit door een „foutieve manoeuvre” van president Nixons privésecretares- se Rose Mary Woods, tijdens het uitwerken van wat er op de band stond. „Ik vertelde het de president toen ik bij hem moest komen. Ik zei dat ik bang was een vacuüm in de „Haldemanband” te hebben veroor zaakt. Hij antwoordde toen dat het Volgens Boumedienne gaat die strijd tegen een „zionistische vijand, In Athene deden overigens gisteren geruchten'de ronde dat het bewind be sloten zou hebben om het merendeel van de honderden studenten die vorige week na de opstand in de technische Inderdaad lijkt het klimaat sedert de Frans-Duitse top die in juni in Bonn werd gehouden, aanzienlijk te zijn ver beterd. Een verbetering die dan vooral op de rekening van de Arabische landen mag worden geschreven, die met hun bedreiging van de Europese economie Frankrijk en Wesf-Duitsland nu duide lijk wat dichter naar elkaar hebben gedreven. Maar of die Frans-Duitse toe nadering ook nog uit zal groeien tot een daadwerkelijke Europese solidariteit, is nog niet met zekerheid te zeggen. Wel verklaarde kanselier Brandt voor zijn aankomst in Parijs met nadruk dat de EEG zijn eigen doodvonnis zou teke nen als Nederland en ook de Bondsrepu bliek in hun oliecrisis door de overige zeven landen in de steek zouden worden gelaten. Maar de Fransen, die door hun premier zo juist weer waren gerustge steld dat zij zich over hun zondagse uitstapjes geen enkele zorg behoeven te maken, lijken nog weinig haast te tonen voor hun Europese bondgenoten over de brug te komen. Wat de uraniumverrijking betreft, zou president Pompidou een stapje in de richting van Brandt willen doen, door zich nu voor het Duitse Uremco-project te interesseren. Toch zou Parijs zijn eigen methode voor de uraniumverrij king nog niet definitief hebben afge schreven. Ook de Europese veiligheid is gisteren opnieuw ter tafel gekomen, waarbij bleek dat de Duitsers weinig voelen voor het Franse plan deze problemen binnen het kader van de Westeuropese Unie te bestuderen. Kanselier Brandt acht het veel logischer deze kwestie in de Euro- groep van de NAVO te behandelen, waarvoor Frankrijk zich echter nog al tijd bijzonder kopschuw toont. Niettemin hebben beide landen ten aanzien van de komende Eurotop elkaar wederzijds nog wel wat toegegeven. Frankrijk aanvaardt op voorhand nu ook de aanwezigheid van de ministers van Buitenlandse Zaken in Kopenhagen, terwijl West-Duitsland geen bezwaar meer maakt tegen regelmatige herhalin gen van het Europese topberaad in de toekomst. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Twee mannen —Portu gese arbeiders volgens de politie zijn gisteravond in een Parijs metrostation om het leven gekomen toen een lading springstoffen, die zij bij zich hadden, explodeerde. Een tiental reizigers werd daarbij gewond, vijf of zes van hen ernstig. Het metrostation moest gesloten worden vanwege de zware verwoestin gen. De politie weet nog niet waarom de mannen de springstoffen per metro wil den vervoeren. De mogelijkheid van een politieke aanslag wordt niet uitgesloten geacht. Het Witte Huis heeft gisteren het bureau van de speciale Watergate aanklager Leon Jaworski verant woordelijk gesteld voor wat het noemde het onlangs tot twee keer uitlekken van informatie. Een van deze gevallen werd verbijsterend ge noemd. 2. Coördinatie van het gebruik van de olie als wapen, waaronder het opstellen van een lijst met de namen van landen die olie krijgen en landen die ervan beroofd wor den. 1. Financiële steun aan de Afri kaanse staten die hun betrekkingen met Israel hebben verbroken en ga ranties voor vorotgezette olieleve- rantie aan die landen. Dat punt verklaart waarschijnlijk de komst naar Algiers van president Moboe- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Er dreigt een crisis binnen de Rooms-Katholieke Partij Ne derland, de partij van Klaas Beuker, die met één zetel in de Tweede Kamer vertegenwoordigd is. Sinds afgelopen zondag zijn er binnen de partij twee besturen die elkaar de macht betwisten. Het Tweede-Kamerlid Beuker, voorzitter van het ene bestuur, heeft inmiddels laten weten niet met het nieuwe bestuur te willen praten. Zondag heeft een groep van 83 ver ontruste RKPN’ers in Utrecht een nieuw bestuur gekozen. Volgens hen is het bestuur onder leiding van Klaas Beuker niet rechtmatig aan de macht gekomen en daarom zou het eigenlijk ook niet bestaan. De verontrusten wijzen erop dat de statuten van de RKPN bepalen dat een bestuursverkiezing in een alge mene ledenvergadering moet plaatsvin den. Het bestuur van Beuker zou via een stemming per post tot stand zijn gekomen. Klaas Beuker verklaarde gisteren naar aanleiding van de dreigende moeilijkhe den binnen zijn partij: „In een schrifte lijke stemming heeft 98 percent van de leden steun gegeven aan het bestuursad- vies voor de samenstelling van een nieuw bestuur. Wij hebben nu voorna melijk jonge academici in het bestuur. Dat betekent dat een enkele oudere man er buiten gevallen is. Dat is zielig voor die man, vooral omdat het een goeie man is, maar wij jongeren willen het nu wel eens overnemen”. Of Griekenlands kansen op een herstel van de democratische verhoudingen nu nog meer naar de achtergrond zijn ver drongen, moet afgewacht worden. De huidige machthebbers hebben welis waar benadrukt dat zij uitvoering zullen geven aan de doelstellingen van de revo lutie van april 1967, maar tegelijkertijd laten doorschemeren dat zij een herstel van de parlementaire democratie niet afwijzen. Wel dient dit, volgens een proclamatie aan het Griekse volk, op een „gezonde fundering” te geschieden. Zes jaar, aldus de proclamatie, heeft Griekenland hier vergeefs op gewacht. Het is nu maar de vraag wat deze regering onder „gezond” verstaat. Overi- gfens wijzen insiders in de Griekse poli tieke verhoudingen erop dat president Gizikis bekend staat als een man met zeer gematigde opvattingen. Dit hoeft niet per se een gunstig voorteken te zijn. Ook Konstantin Kollias, die onmiddellijk na de machtsovername in ’67 als pre mier naar voren werd geschoven, mani festeerde zich gematigd, maar bleek in feite niet meer te zijn dan een stuk camouflage. toe van Zaïre. Hij arriveerde giste ren. PARIJS. Het halfjaarlijkse Frans- Duitse overleg dat gisteren tussen presi dent Pompidou en kanselier Brandt in Parijs begonnen i s en twee dagen zal duren, wordt door hen vooral besteed om de weg naar de Europese top, die 14 en 15 december in Kopenhagen gehou den wordt, gezamenlijk voor te bereiden. Gisteravond spraken de woordvoerders van beide deputaties hun voldoening uit hele wereld” met het verzoek oog te hebben voor het onrecht dat het Palestijnse volk wordt aangedaan „en voor de bedreigingen waarmee de andere Arabische buurlanden ge confronteerd worden.” De Algerijnse president verklaar de dat een echte en langdurige vrede in het Midden-Oosten niet mogelijk is als geen bevredigende oplossing van het Palestijnse vraag stuk gevonden wordt. President Boumedienne riep Eu ropa op zijn betrekkingen met de Arabische wereld te herzien en dan niet alleen omdat deze energie le vert, maar omdat het gaat om een „grote mensengemeenschap die recht heeft op leven en die staat op haar waardigheid en soevereiniteit”. Boumedienne bracht hulde aan de communistische landen voor hun houding tijdens de jongste oorlog in het Midden-Oosten. „Hun hulp”, zei hij, heeft de Arabische landen in staat gesteld het op te nemen tegen een vijand die op massale wijze met moderne wapens toegerust was.” Sprekende over de Arabisch-Afri- kaanse alliantie die uit de jongste oorlog is voortgekomen, zei Boume dienne dat bepaalde Arabische lan den „een duidelijk en ferm stand punt ten opzichte van Portugal, Zuid-Afrika en Rhodesië dienen in te nemen”. Hij speculeerde op de Arabische landen die diplomatieke banden met genoemde staten onder houden en ze zouden moeten ver breken. grote opmaak etaleerden. De postauto werd omstreeks kwart voor zes tussen Merkelbeek enSchinveld klemgereden. De drie inzittenden dwon gen de PTT’er met een vuurwapen uit te stappen en in de kofferruimte van de Opel te kruipen. De daders hadden ny lonkousen over hun hoofd getrokken. Vlak bij de plaats waar de postbesteller gedropt was, werd later onder een heg een pakket poststukken gevonden, waar onder een aantal van de RABO-bank. In de merendeels voorzichtig opge bouwde commentaren kwamen de na men van loannidis en Karamanlis niet of nauwelijks voor. Scholen, fabrieken, winkels en overheidsinstellingen functio neerden normaal. Portretten vafï ex- president Papadopoulos werden overal verwijderd. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft met nadruk de beschuldiging van de hand gewezen dat de CIA de Amerikaanse inlichtingen dienst betrokken zou zijn geweest bij de jongste staatsgreep in Griekenland. Woordvoerder George Vest van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat deze beschuldiging, die onder meer geuit is door de Griekse oppositieleider in ballingschap Andreas Papandreou volkomen ongegrond is. Hij ontkende voorts dat de nieuwe Griekse premier, Adamantios Androutsopoulos, vroeger voor de CIA heeft gewerkt. Androutso poulos ié twaalf jaar lang advocaat in Chicago geweest. (Van onze correspondent) SCHINVELD. Gisteravond is bij het Limburgse Schinveld een postauto overvallen door drie gewapende mannen. Een 27-jarige Brunssumse postbesteller werd meegenomen in een lichtblauwe Opel, maar een kwartier later weer vrijgelaten. De overvallers gingen er vandoor in de rode Daf-bestelauto. In de wagen moet zich volgens een voorlopige telling meer dan 50.000 gulden bevon den hebben( benevens enkele kluissleu tels. i t. W

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3