en Opdringen van maatschappij-visie PSP wil een links en strand op openbare scholen w afgekeurd Huizen bouwen in duingebied tussen Zeewijk en progressief program iets te grote voet op school door V. V.D. PvdA is voor prioriteitenschema een programcollege „Geen godsdienstonderwijs „Velsen leeft op een 3M D i e W. N. KOOPMAN (KVP): TERUGBLIK OP AFGELOPEN JAAR HEEFT WAARDE D'66/PPR en PSP gaan samen in 1974 J. M. van Horick (D'66/PPR) wil geen overloop „BETREK BURGER BIJ BESTUUR!” L ■TM V 4 ’5 UMUIDER COURANT 1 9 7 3 DINSDAG 2 7 NOVEMBER a Grote voet (Van een onzer verslaggevers) Bars Hinderlijk TH. KRUISMAN (CPN): 99 I Otll IIHII Jonge mensen Burger VELSEN De algemene beschouwingen werden maandagavond in geleid door ir. Schoonkind (VVD), die hiervoor bij loting als eerste spreker was aangewezen. Hij begon zijn betoog met erop te wijzen dat ook Velsen straks weer nieuwe gemeenteraadsverkiezingen staan te wachten, zodat zijn fractie het reeds nu wenselijk achtte een standpunt in te nemen met betrekking tot het vormen van een nieuw college. Daarbij is besloten de voorkeur te geven aan een zogenoemd „afspiegelingscollege” dat immers een beleid moet vormen, in overeenstemming met de inzichten van de grootst mogelijke meerderheid van de raad. Vandaar dat volgens de VVD een dergelijk college een zo breed mogelijke samenstelling zal moeten hebben. ■T'*- J i (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) 17 gens- 20 u. gens- straat traat- traat- straat u: „In t.15 u.: (Van een onzer verslaggevers) 14 u. (Van een onzer verslaggevers) C. HOEK (PSP) :positie met 4 iterdag n 21.15 age on ■straat, 13.30 u. van 20 tijden ;behal- van 10 nakade e Ruth i-Zuid, en van ran 14- Over de verhardende agressie en de politie sprekend vroeg de heer Hoek zich af of een kwantitatieve en kwalitatieve J. W. MEIJER (PvdA) T. KRUISMAN (CPN) Komende tot andere onderwerpen ver klaarde spreker zich tegen het in reke ning brengen van service-werkzaamhe- den door „gas-en-water”. Voor wat be treft de afbouw van de schoolmelksubsi- die is een deel van de PvdA van mening, dat het, geld dat vrijkomt door de af- hinderlijk zijn voor de bevolking, zoals de garage aan de Dennenstraat. schaffing van de fluoridering. moet wor den besteed aan het subsidiëren van de schoolmelk. teruggang is daarom voor Velsen onaan vaardbaar.” J. M. VAN HORICK (D'66/PPR) Schey- ensdag in 19.30 bij P. 02510- VELSEN. „Behoudens goedkeuring van D’66 hij het gevoel dat raad en college zullen zijn genoodzaakt oude gevestigde proce dures en werkwijzen grondig onder de loep te nemen en aan te passen bij de zich sterk wijzigende omstandigheden. nver- Zijn fractiegenoot I. Drukker behan delde in kort bestek de financiële aspec ten van de begroting en stelde een motie in het vooruitzicht met betrekking tot een gedifferentieerd tarief voor het rei nigingsrecht. En wel voor 1 september 1974. D’66, PPR en PSP ondersteunen die motie, aldus de heer Drukker. En wanneer de toestand der financiën dit zou verhinderen, dan is het stand punt van sprekers fractie, dat het hier gaat om een zaak welke in haar ogen een niet-sluitende begroting waard is. Volgens de heer Koopman is er thans sprake van twee geheel verschillende werelden van burger en gemeente, met als gevolg vele onduidelijkheden en mis verstanden. Die vervreemding zal blijven bestaan, zolang geen initiatieven worden genomen om voor eikaars situatie het nodige begrip op te brengen. Vandaar Toch acht men bij de KVP het behoud van deze bedrijfstak voor de gemeente hoogst belangrijk, zodat het college wordt geadviseerd zo mogelijk een bij drage te leveren voor een gezonde situa tie bij dit bedrijf, dat van oudsher met deze gemeente zulke sterke relaties on derhoudt. De heer J. H. G. Koreman, die kenne lijk de weg bijster was geraakt tussen al die woorden, geschreven in de Aanbie dingsbrief Begrotingen Dienstjaar 1974, zei liever plaatjes te hebben gezien daarin. Het ontbreken ervan had op hem een slechte indruk gemaakt. Verder had hij het moeilijk met het raadslidmaat schap, want naar zijn oordeel is de kennis omtrent de hoeveelheid werk mi niem en hebben de raadsleden onvol doende inzicht in de vergaderingen die te wachten staan. Daarom vroeg hij meer informatie. Tevens achtte hij een bezinning van de contacten als raad met de burgerij wel degelijk nodig. Niet alles moet aan B. en W. worden overgelaten. En het betoog van deze spreker werd afgesloten met een opmerking over de visserij met haven en afslag, volgens de heer Koopman een tamelijk zorgelijke situatie. Helaas kan de gemeente hier slechts weinig invloed op uitoefenen, omdat het hier een rjjkszaak betreft. Omdat ook het openbaar onderwijs de VVD-fractie bijzonder ten harte gaat, wilde ir. Schoonkind er even op wijzen dat het belang van het kind steeds voorop dient te staan. Daarom is volgens spreker het opdringen van een bepaalde maatschappij-visie te verwerpen, vooral wanneer het gaat om de openbare school. Immer juist daar zal het kind zelf moeten leren denken, zelf kritisch zijn. Aan het slot van zijn betoog bracht ir. Schoonkind ook het bouwbeleid uitvoe rig ter sprake, waarbij hij zich even wenste af te vragen of met een woning bestand dat voor een-derde uit flatwo ningen bestaat, dit type in Sluiswijk I nog wel verantwoord is. Vooral omdat de huurprijs van deze flats naar zijn gëvoel zo hoog gaat worden dat door stroming van oudere en goedkopere eensgezinswoningen wel eens een illusie zou kunnen zijn. Het hoofdprobleem bij deze vraag is dan ook: hoe maken we voldoende goedkope huurwoningen vrij, om jonge, pas beginnende gezinnen een betaalbaar huis te verschaffen. Een en an der was voor ir. Schoonkind voldoende aanleiding om tenslotte nog eens te wij zen op de noodzaak van een beleidsnota. Bij deze fractie wil men zelfs nog een stap verder gaan, omdat men het hier noodzakelijk acht dat een afspiegelings college direct na zijn verkiezing in sep tember als eerste taak een concept- beleidsprogramma opstelt, met zo duide lijk mogelijk geformuleerde doelstellin gen voor de komende zittingsperiode. Deze beleidsnota, waar de beleidslijnen in zijn ‘uitgestippeld en de prioriteiten aangegeven, moet aan de raad worden voorgelegd, om vervolgens al dan niet geamendeerd te worden vastgesteld. „Deze beleidsnota vormt immers het fundament van de meerjarenplanning, zodat een jaarlijkse bijstelling op grond van de toetsing aan de realiteit noodza kelijk is”, aldus betoogde ir. Schoonkind. is de i me- mineel baren, preker n. Hij bars aarne- -ekken effend i aan- ieg de telijke in de ’er en politie •soneel De subsidie van 56.000 voor de IKOS om „op school verhaaltjes uit de bijbel te vertellen”, werd door de heer Kruis man eveneens kritisch benaderd. Volgens hem kan dit geld beter worden besteed aan de volksgezondheid en daarbij hoort ook het verstrekken van melk op de scholen aan kinderen, kosteloos of tegen een zo laag mogelijke prijs. is dat in commissies het gevoel ontstaat dat politiek advies niet gevraagd en zelfs niet wordt gewenst en bijstand alleen wordt gevraagd in de vorm van mede werking van de commissie om het voor stel door de raad aanvaard te krijgen. Al wilde spreker niet ontkennen dat er op deze gang van zaken ook uitzonderin gen bestaan. Uitvoerig stond de heer Hoek stil bij het punt hoogbouw, waarvan hij zich een sterk tegenstander toonde. Naar zijn mening blijven de kwalijke aspecten van hoogbouw niet beperkt tot 6- en 12- haogflats, maar doen zij zich ook voor in de 3-hoogflats. Hij achtte het verder onvermijdelijk, dat ook jonge gezinnen De fractieleider van de VVD wilde ook de verhouding tussen raad en colle ge niet onbesproken laten, met als uit gangspunt: de wethouders zijn door de raad gekozen uitvoerders van het dage- de wethouders hierbij te assisteren, kiest de raad uit zijn midden commfssies van advies en bijstand. Nu is volgens spreker wel eens de indruk gewekt dat deze commissies door de wethouders niet altijd worden be schouwd als hulp en steun bij de be leidsvoering, doch meer als soms wat hinderlijke toezichthouders. Het gevolg Voorts achtte de heer Koopman het begrijpelijk dat in Velsen vele burgers worden verontrust door het toenemen van het aantal bars. Ook hij meende dat een ongewenste ontwikkeling met ge schikte middelen moet worden tegenge gaan, zodat het hoogst noodzakelijk is op korte termijn bestemmingsplannen voor de bebouwde kom tot stand te brengen. VELSEN. De heer Kruisman (CPN) wenste de leden van de Velsense ge meenteraad maandagavond niet al te lang in het onzekere te laten over de bedoelingen van zijn fractie met deze begroting 1974, doordat hij reeds aan het begin van zijn algemene beschouwing aankondigde te zullen tegenstemmen. Voornamelijk omdat bij alle door de gemeente gewenste verhogingen geen, of nagenoeg geen rekening met progressivi teit is gehouden. „Zij drukken met het zelfde gewicht op iedereen, rijk of arm, maar alleen de arme dreigt er onder te worden verpletterd”, luidde de opvatting van de communisten. (Van een onzer verslaggevers) dat de KVP-fractie van mening is dat het overbruggen van deze kloof een eerste taak van een goede voorlichting moet zijn. Ook verklaarde de heer Kruisman zich voor het bebouwen van het bunga lowterrein volgens het plan Scholtz-Stil- lebroer, maar dan niet met bungalows, doch met woningen voor jongemensen. Dit zal dan een veelvoud kunnen zijn van de geplande tweeënzestig bungalows, waar „de klanten al voor waren inge schreven”. De heer Meijer sprak zich voor dit laatste uit, omdat bij een prioriteiten schema in de lijst opgenomen kunnen worden plannen als een tweede sporthal, een overdekt zwembad naast een in- structiebad, een tweede gezinsverzorgend tehuis, voorzieningen voor zaalsporten, gezondheidscentra en bejaardencentra, voorlichting aan de burgerij, uitbreiding van de schooltandverzorging, uitbouw onderwijsbegeleidingsdienst, overdekking staantribune Schoonenberg, verlichting van dat sportpark, bouw bejaardenwo ningen en renovatie van bepaalde woon wijken. Spreker wees er op, dat diverse in dit willekeurig scala opgenomen pro jecten reeds in uitvoering zijn, dan wel daarop wachten. Naar zijn oordeel is er dus wel degelijk het een en ander om op terug te blikken. Dit bracht de heer Meijer op de niet onbelangrijke ontwik keling in het politieke denken. Ofschoon een raadslid staatsrechtelijk gezien in persoon zijn functie uitoefent, kan hij volgens spreker niet voorbijgaan aan de meningen en opvattingen in zijn partij. De samenstelling van de raad speelt daarbij een grote rol. Daarom is spre kers fractie voor een programcollege. Dit kan samengesteld worden op basis van afspraken voor of na de verkiezin gen. Vast staat, zijn inziens, dat die afspraken wel keihard moeten zijn. Daarnaast echter moet de raad meer dan nu worden betrokken bij de beleids voorbereiding en de beleidsvorming - aldus de heer Meijer, die hierna stil stond bij het belang van een goede inspraak. Hij gaf in overweging eens te bestuderen of een andere vorm van begrotingsbehandeling dan de huidige, mogelijk is. Ook had men in zijn fractie geconsta teerd dat de gemeentelijke uitgaven hier per inwoner wel enigszins aan de hoge kant zijn, min of meer vergelijkbare gemeenten vooral in de IJmond geven lagere bedragen aan. „Wij heb ben echter Telstar, een beroepsbrand weer en een Stadsschouwburg, die alle hoge en extra kosten met zich meebren gen”, vervolgde de heer Koopman, om uit dit alles te concluderen dat „wij in Velsen wel op een iets te grote voet leven.” lijks bestuur. En om hierbij te assisteren, Ook noemde de heer Kruisman het een trieste zaak dat bijna dertig jaar na het beëindigen van de oorlog nog steeds niet voldoende, betaalbare woonruimte aanwezig is. En het zijn volgens spreker niet alleen de handelaren in bouwmate rialen, de bouwers, huizenexploitanten en makelaars die de prijzen en huren opdrijven, maar ook de overheid. Het zijn immers niet alleen de grondprijzen en de hoge rente, maar bovenal de zestien percent BTW die er zo zwaar op drukken. Beter te spreken was de heer Kruis man over het renoveren, dat naar zijn mening niet onverdienstelijk verliep en hij hoopte dan ook dat de wens van de bewoners van Oud-IJmuiden eveneens in vervulling zal gaan, met aangepaste nieuwbouw om de gaten te vullen. De CPN schaarde zich echter niet achter de KVP en de PCG, die in het industriege bied woningen willen bouwen. Dit ter rein moet nu eenmaal worden toegewe zen aan bedrijven en industrieën die „Wij zullen initiatieven moeten ont wikkelen om terreinen vrij te maken voor woningbouw. En dan niet alleen in Santpoort aan de overzijde van de Rijksweg, maar ook in het verloren duingebied, zoals het nu als restgebiedje ligt tussen Zeewijk en het strand, be grensd door de Verlengde Heerenduin- weg en het industrieterrein Ampère- straat, om de woningzoekenden huisves ting te verschaffen”, aldus de heer Van Horick. Ir. K. Heller kwam via het onderwerp „inspraak” tot een sluitende begroting en verbetering van het politie-apparaat wel het juiste antwoord is. Hij zou het wenselijk achten meer aandacht te be steden aan de achtergronden van de oorzaken. Het uit de weg ruimen van de maatschappelijke euvelen vond de heer Hoek tot slot menselijker en effectiever dan het bestrijden van de symptomen. VELSEN. In het langdurig betoog van de heer Koopman (KVP) werd door hem ook de vraag gesteld of het geen aanbeveling zou verdienen de gehele wijze van voorbereiding en behandeling van een begroting nog eens onder de loep te nemen. En wel om te trachten een vorm te vinden, waarin de raad niet alleen de nodige informatie wordt ver strekt, maar ook de gelegenheid wordt geboden zich een juister beeld te vor men van de financiële positie van de gemeente op langere termijn en van het beleid dat moet worden gevoerd. Van daar dat het naar de mening van de KVP-fractie noodzakelijk is een beleids visie te ontwerpen, gebaseerd op weten schappelijke gegevens, vergezeld van een prioriteitenschema en ten uitvoer gelegd in een meerjarenplan. „Juist de infrastructuur voor een stad als Velsen moet worden gedragen door stabiele economisch sterke bevolkings groepen en het zijn precies die inwo ners van "Velsen, die in praktijk tot „overlopers” gemaakt worden. Terwijl men hen nodig heeft om culturele, re creatieve, sociale en maatschappelijke functies te blijven vervullen. Teruggang van het inwonertal bete kent verder een verminderde uitkering uit het gemeentefonds, terwijl de ge meenschappelijke voorzieningen nog steeds toenemen en geenszins beperkt mogen worden. Belangrijke financiële Trouwens volgens de CPN-fractie be hoeft de godsdienst niet op openbare scholen te worden onderwezen, er zijn immers voldoende andere gelegenheden voor hen, die hier behoefte aan hebben. In het kort samengevat bestaan de eisen van de CPN onder meer uit gratis onderwijs, afschaffing van de BTW voor de woningbouw en subsidiëring van de volkswoningbouw, zodat betaalbare hu ren worden verkregen. Voorts uit het ongedaan maken van de Kalkarheffing van drie percent op de elektriciteitsreke ning en de voorgenomen prijsverhoging van het aardgas. Wat dit laatste betreft werd door de heer Kruisman reeds een motie aangekondigd, waarin er op wordt aangedrongen de bestemmingsheffing (Kalkar) in te trekken. Voorts vestigde de heer Koopman er nog eens de aandacht op dat het ge meentelijk belastinggebied vrijwel is uit geput, zodat men nog slechts kan specu leren op uitkeringen uit het gemeente fonds. Het was daarom voor hem de vraag of m enin Velsen in de toekomst nog wel tot een sluitende begroting zal kunnen komen, evenals hij continueren van bestaande zaken betwijfelde. het onderwijs. Hij merkte op, dat in de politiek op vele plaatsen nog een gezapig paternalisme heerst, waar men zich van een achterban buiten de verkiezingstijd weinig of niets aantrekt, terwijl juist die inspraak van zulk een belang is. In dit verband zou hij voorstander zijn ge weest van twee alternatieve begrotingen, één gebaseerd op een sluitende begro ting, de ander op het maximaal haalbare voorzieningspeil bij een niet sluitende begroting. Dit in verband met het recht van de raad en de burgerij welke hij vertegenwoordigt, op het meedenken en meebeslissen in zaken, die voor allen van primair belang zijn. Dit bracht spreker op de democratise ring van het onderwijs. Hij vond, dat het te denken geeft, wanneer men hoort, dat er basisscholen in deze gemeente zijn, van waaruit sinds jaren geen kin deren zijn doorgestroomd naar het voor bereidend wetenschappelijk onderwijs. Wellicht liggen er sociale factoren aan ten grondslag. Deze feiten geven de indruk symptomen te zijn van een mis stand, die zó weinig meer past in de samenleving, welke men zich wenst dat een concrete projectmatige aanpak het gemeentebestuur niet zou misstaan. Volgens hem staat vast, dat die over loop niet zal slagen in de eerste plaats omdat hier sprake is van een dwangbe- leid, dat juist daarmede dreigt te mis lukken. Daarnaast neemt de werkgele genheid in de overloopgebieden van Noord-Holland boven het Noordzeeka- naal eerder af dan toe, ondanks de stimuleringsmaatregelen welke de lagere overheden daar ondernamen. Als het scheppen van werkgelegenheid mislukt, wordt de gehele overloopsituatie een ho penloze zaak. Tenslotte zijn er geen voldoende wegen en tunnels en is er onvoldoende openbaar vervoer, terwijl de sociaal-culturele voorzieningen achter blijven en niet zijn aangepast aan de opvang van de overlopende randstadbe- woner. Met bëfrekking tot de woningnood en het toe wij zen van woningen informeerde spreker - met verschuldigde eerbied aan en waardering voor het werk van de ambtenaren - of het college van B. en W. verschillende maatstaven aanlegt, na melijk gewone woningzoekenden en Hoogoven-burgers woningzoekenden. Hem was namelijk ter ore gekomen, dat bij Hoogovens 20-jarigen, zelfs al zijn zij niet gehuwd, al een woning kunnen krijgen. In dat geval wordt aan de 27- of 28-jarige niet bij Hoogovens werkza me inwoners onrecht aangedaan. met kinderen in de bovenste woonlagen worden geplaatst. Tevens vond hij het niet vreemd eens te denken aan> de bouw van kleinere huizen voor de oudere één of twee persoonsgezinnen. Men krijgt dan een kleiner huis met minder onderhoud en meestal meer gerief in de eigen buurt. Met betrekking tot de Kalkarreactor vond de heer Hoek dat de raadsleden ook het middel hebben 3 percent op de electriciteitsrekening van het PEN in mindering te brengen. Daarnaast heeft de raad een tweede middel: een motie naar Den Haag. VELSEN. Het driemanschap dat de zetels van de gecombineerde partijen D’66/PPR in de gemeenteraad bezet, heeft gesproken. Elk over andere onder werpen. Soms over bepaald duidelijke zaken, soms meer in het algemeen. En ieder op zijn eigen wijze. De heer J. M. van Horrick. die lid is van beide partijen nam in een duidelijk betoog stelling tegen zogenoemde overloop- plannen, volgens welke de uit de rand stad „overlopende” bewoners gebundeld moeten worden in een aantal kleine ste den zoals Hoorn, Purmerend en Alk maar. Spreker noemde dat geen „over loop” maar „volksverhuizing”. Evenals bij de VVD is men ook bij de KVP van mening dat de burger goed op de hoogte blijft met alles wat betrek king heeft op het besturen van een gemeente. Evenals van de plannen die bij een gemeente leven, zodat een goede voorlichting als een zaak van de eerste orde moet worden beschouwd. Ook wordt door de KVP-fractie de grote waarde van periodieke hoorzittingen wel degelijk onderkend. Ir. Schoonkind achtte het ook van groot belang dat men blijft zoeken naar wegen, om de burger voor zover moge lijk en vooral tijdig bij het bestuur te betrekken. Daarom zullen beleidsvoorne mens tijdig en duidelijk openbaar moe ten worden gemaakt, zodat de betrokken burger weet dat zijn reactie de besluit vorming nog kan beïnvloeden. Wel had In dat licht bezien zag de heer Hoek, dat de raad volgend jaar een college zal kiezen op basis van een program. „Wij hopen en zullen er ook voor werken, dat het een links en progressief program zal zijn”, aldus de heer Hoek, die een ander politiek beleid in deze samenleving on der meer nodig achtte bezien tegen de achtergrond van de stijgende werkloos heid. Sprekende over het aangekondigde meerjarenplan vond de heer Hoek, dat het college twee dingen behoort te doen. Allereerst doelstellingen beschrijven en ten tweede de interne en externe moge lijkheden bezien. Sommige mogelijkhe den liggen onwrikbaar, andere kunnen worden beïnvloed. Het is naar zijn me ning goed om naast alle tevredenheid over wat haalbaar bleek, zich ook eens te realiseren, wat niet wordt gedaan, maar men wel wilde doen. Wordt dat doelstellingenpakket goed voor ogen ge houden. misschien wordt het college dan ook wat minder tevreden over de heilige koe van de sluitende begroting”, aldus spreker, die zich afvroeg wat het nut is van al - die tariefsverhogingen, wanneer bij de eindafrekening blijkt te zijn afge weken tot 10 percent van het totaal van de begroting. In dit betoog werden politie en brand weer door de heer Koopman evenmin vergeten, waarbij het hem verheugde dat de raad in staat is geweest beide korpsen goed te outilleren. En wat de politie betreft meende hij dat zij in toenemende mate zal worden geconfron teerd met groepsterreur. Dit zal aan het korps nog hogere eisen stellen, hetgeen wellicht bovendien een andere aanpak noodzakelijk maakt. VELSEN. De PvdA-fractievoorzit- ter J. W. Meijer zei van oordeel te zijn, dat met de begroting 1974 in de hand er toch nog veel valt terug te blikken op het afgelopen jaar. Men kan dan eens inventariseren of wensen en verlangens wel gerealiseerd zijn. Aan die inventari satie koppelde hij tegelijkertijd vast de planning, waarbij er meerdere mogelijk heden zijn, namelijk meerjarenplanning of een prioriteitenschema. ir een et een e, het en ge- wijze telling geacti- de ledenvergaderingen zullen PSP, en PPR volgend jaar in Velsen uitkomen met één lijst en dus ook één fractie” onthulde maandagavond de PSP’er C. Hoek bij de aanvang van zijn algemene beschouwing. Hij merkte op, dat het bovendien waarschijnlijk is, dat er met de PvdA en misschien ook de CPN een combinatie kan worden gevormd. Die combinatie zal progressief zijn, gericht op de vooruitgang, zo vulde hij aan. - - - ïSfe

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5