Volop Dansplezier bij Nederlands Danstheater kwartet in ZERO detectives thrillers Ruim aanbod en van Burton Greene met I mar iette I, F 'I ''"l ,fflT - ir i ."jdöfe i kan Jan Brusse en Parijs Kreta zijn vriendin I Mi Slag om 13 Franse literaire Dürer-vondst in Aanmoedigingsprijs HAVANK TERPSTRA MET GOEDE VERHALEN VERVELENDE THRILLERS VAN TOEN SAAI NICK CARTER KADO IDEE 7 Dagboek ter perse van jong Arnhems meisje SCHADUWEN voor Guus Baas RENDELL Arnhems museum prijzen toegekend WOENSDAG 2 8 NOVEMBER de schr^va s van tescki>3iquej>' DEN HAAG Maandagavond bracht het Nederlands Danstheater EAST IS EAST and WEST IS WEST ROD1ER-PARIS Het aanbod van detectiveromans, thrillers en aanverwante ont spanningslectuur is voor deze winter weer zo enorm groot dat be spreking van alle nieuwigheidjes in dit genre zou neerkomen op mis schien wel een volledige pagina per week. Afgezien van het feit dat wij onze lezers hiermee niet willen opzadelen, laat ook de kwaliteit van het gebodene vaak zoveel te wensen over dat recensering ervan niet of nauwelijks nieuwswaarde heeft. Ik zal opnieuw een poging doen het „betere werk”, althans dat werk dat door mij als „beter” wordt ervaren, de aandacht te geven die het verdient. 1 9 7 in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag de première van „vie wers” van de 26-jlarige Jiri Kylian. Dinsdagavond ging in dezelfde schouwburg de tweede voorstelling van dit werk en toen kon ik erbij zijn, wat een absoluut genoegen be tekende. >5 stig „Viewers” van Kylian (Van onze kunstredactie) BURTON GREENE SSx- Scene uit „Viewers ADVERTENTIE ADVERTENTIE Zij ontmoeten elkaar bij t J. B. JAAP FABER Juwelier - Horloger Barteljorisstraat 2 Haarlem Telefoon 023 - 31 02 02. „JE LEEFT niet in Parijs. Je leeft mét Parijs. Je hebt een verhouding met die wijsgerige, wispelturige, soms wrede vriendin. Je kunt alleen doen wat zij wil. Je bij haar aanpassen. Ondanks haar egoïsme van haar hou den. Dat doe ik nu 25 jaar. Ik leef van haar, want -ik verdien de kost met over haar te schrijven, over haar te vertellen”. Wel weer erg goed geschoten heeft Bruna met „Het naakte gezicht” van Sydney Sheldon in de uitstekende vertaling van R. Germeraad. Het is een verhaal over een New Yorkse psy chiater die meent te worden bedreigd door een of meer van zijn patiënten na eerst zelf door de politie van twee ARNHEM. (ANP) De stichting de Gelderse Bloem, die met subsidie van de provincie Gelderland werk van nog on bekende jonge schrijvers uitgeeft, gaat het dagboek uitgeven dat het Arnhemse meisje Karin Beks op 13-jarige leeftijd schreef. Karin is de dochter van het kunste naarsechtpaar Elma en Maarten Beks. De heer Beks is graficus. I Maandag 3 december wordt het eerste exemplaar in het provinciehuis in Arn hem uitgereikt. Het dagboek zal binnen kort ook in het Frans verschijnen. De vertaling is reeds klaar. JAPANSE I KWALITEITSHORLOGES Sint-Nicolaas uit Spanje Orient horloges uit Spanje De echte vrouwelijke Franse mode. Tricot-couture in een verrassend kleurengamma. Combinaties van frisse zwier en plezierige allure zonder dat het uw budget te boven gaat. Jumpers en vesten in 18 kleuren en 14 J modellen. 9 Pantalons, rokken en bijpas- sende kousen. rensmeris” nauwelijks serieus geno men maar uiteindelijk weet hij toch de oplossing van een zeer mysterieus geval aan te dragen. Vertaling: H. Swilden^. Ook heeft Bruna weer twee mis daadromans uitgegeven in de uitste kende serie „Crime Classics”, ditmaal „Uitstel van Betaling”, een zeer span nend en goed vertaald verhaar van C. S. Forester dat men zou kunnen rangschikken in de categorie „psycho- ligische thrillers”. In dezelfde serie kwam uit „In de greep van de angst”, van Eric Ambler, een naam die voor liefhebbers van dit genre lectuur geen nadere aanbeveling nodig heeft. nodigde Kylian uit iets voor hun in Den Haag te komen maken. Op de prachtige „petite symphonie concertante” van Frank Martin bedacht Kylian een ragdun verhaal, dat hem een maximum aan mogelijkheden bood om zich volop in dansplezier uit te leven. In een museum hangen enkele schilderijen waar een aantal bezoekers op reageren. Een van de doeken kan het publiek niet zien, maar wel zijn we getuige van de vreemde reacties daarvan op mensen die het wel kunnen zien. De verrassing van het ballet zit hem uiteindelijk niet in het feit dat het schilderij een spiegel blijkt te zijn, maar wel in de voortdu rende reeks bewegingsvondsten die Jiri Kylian ons onvermoeibaar voorzet. Vaak is het zo dat als een choreograaf een aardige beweging heeft bedacht, hij daar zo blij over is dat hij hem einde loos herhaalt. Kylian heeft dit niet no dig, voor iedere muzikale wending vindt hij steeds weer verrassend passende ge baren, waardoor net alleen de muzikale structuur volkomen helder voor ons uit gestald wordt, maar wé tevens van de ene surprise in de andere rollen. pese sfeer heeft, die bijzonder prettig aandoet naast de vele Amerikaanse in vloeden, die het Nederlands Danstheater ons tot nu toe zo rijkelijk heeft laten ondergaan. CONRAD VAN DE WEETERING Ook uit. de oude doos, maar naar mijn smaak aanzienlijk minder ge slaagd,. zijn twee heruitgaven bij Bru na van Ivans (pseudoniem van mr. J. van .Schevichaven), namelijk „Het Spinneweb” en „De man uit Frank rijk”, Dit» zijn boeken die in 1917 voor het eerst zijn verschenen. Ondanks de bewerkingen van Edith Visser zijn dezeverhalen, wat de uitgever op de achterkant van de paperbacks ook beweert, wel degelijk wijdlopig en verouderd. Het is lectuur die nauwe lijks meer kan boeien, het is erg zoetjes, langdradig en erg saai. Zonde van de moeite, eigenlijk. land in angstige spanning op Kreta wachten om te worden geëvacueerd. Het waren echter niet alleen tien dagen van afwachten, doch het wa ren tevens tien dagen van helse strijd, waarbij de gevreesde luftwaffe zich bepaald niet onbetuigd liet. De Royal Navy was en bleef op haar post; de grote schepen ontweken de niet aflatende bommenregen, ter wijl de kleinere vaartuigen de man nen van de stranden weghaalden. Wingate’s spannende-verhaal, uitge geven bij Hollandia te Baarn, is ge baseerd op authentiek feitenmateriaal en werd aangevuld door verslagen van overlevenden van de evacuatie. J.B. En dan ten lotte nog enkele woor den over een misdaadverhaal uit „den ouden doos”. Bij uitgeverij „Skara- bee” in Laren verscheen enige tijd geleden „De drie raadselachtige kris tallen” van niemand minder dan Nick Carter. Ondanks het mooie plaatje op de omslag waarop een man is te zien die met afschuwelijke marteling wordt bedreigd, is het,een zouteloos verhaal. Deze „story of hypnotic po wer” van „de grootste detective van Amerika” js flauw, dom, langdradig en vervelend. Dat is het altijd ge weest en zal het altijd blijven, on danks de modieuze hang van alles wat „uit grootmoeders tijd” afkomstig is. en zo naar Bij uitgeverij Het Spectrum ver scheen in de Prisma Detective reeks „Huiswerk voor een Speurder” van de zeer voortreffelijke Ruth Rendell. Voor de liefhebbers van haar „Who dunnit” detectives: Inspecteur Wex ford werkt deze maal buiten de ver trouwde sfeer van Kingsmarkham en raakt betrokken bij een moord in Londen als hij een paar dagen logeert bij zijn neef, een zeer hoge politiedie naar. Aanvakelijk wordt de „boe- het doek en dan ook de min of meer rustige muziekfragmenten voor hun re kening nemen. Ten derde het knotse paar, gedanst door Marilyn Lewis en Johan Meyer, dat in grote verwarring raakt door wat ze zien en dat in een razend tempo en met een eindeloos aan tal perfect uitgevoerde kromme pasjes van de ene waanzinnige stand in de andere duikelt. Alle dansers kweten zich uitstekend van hun taak en straalden een uniek plezier uit bij het uitvoeren van deze bewegingen bij deze muziek, waarbij vooral Marilyn Lewis en Johan Meyer een extra pluim verdienen. Ook de sprankelende vertolking van de Petite Symphonie Concertante van Frank Mar tin mag niet onvermeld blijven. Hier voor waren verantwoordelijk Rahel Mengelberg-Draber aan de harp, Ron van Eek op het klavecimbel en Nico de Rooy aan de vleugel. Het Balletorkest stond onder leiding van Jan Stulen. AMSTERDAM. (ANP) De Vereni ging van Letterkundigen (VVL) heeft de Mr. H. G. van der Viesprijs 1974 groot 2000 gulden toegekend aan de auteur Guus Baas uit Maastricht voor zijn toneelstuk „Kop, poten en de lief de”. Een eervolle vermelding in het juryrapport kregen de auteurs Inez van Dullemen en Dick Walda. De Mr. H. G. van der Viesprijs wordt eenmaal in de twee jaar door de VVL toegekend en is bedoeld ter aanmoedi ging van jong talent op het geibed van<l& toneelschrijfkunst. VASTBERADENHEID en moed spreken uit het boek „De slag om Kreta 1941” door John Wingate ge schreven. De auteur, van wiens hand ook „De slag om het Kanaal 1940- 1943” verscheen was tijdens de Twee de Wereldoorlog onderzeebootcom- mandant. Hij kent zijn materie dus van haver tot gort. In zijn nieuwste boek beschrijft hij de totale ineenstorting van het Mid- deilandsezee-front en hoe 27.000 geal lieerde soldaten en marinemannen uit Engeland, Australië en Nieuw-Zee- Jiri Kylian kreeg zijn dansopleiding in Praag. Aan het conservatorum daar worden de leerlingen niet alleen door kneed in zowel oude als nieuwe danstech- nieken, maar ook in bewegingsanalyse, muziekanalyse, muziek-, kunst- en dans- geschiedenis en nog enkele vakken. Het resultaat is dan ook dat als je iemand die daar afgestuurd is loslaat op een partituur om er een ballet op te maken, hij in ieder geval weet waar hij mee bezig is. Een opleiding om jaloers op te worden. Na zijn opleiding ging Kylian een jaar naar Engeland en daarna kwam hij in 1968 terecht bij het Ballet van Stuttgart, waar John Cranko toen de scepter zwaai de. Als Cranko maar een spat talent bij iemand ontdekte, deed hij alles om dat tot ontwikkeling te laten komen en zo mocht Kylian in Stuttgart zijn krachten op enkele choreografieën beproeven. Het Nederlands Danstheater zag op een van zijn reizen de resultaten hiervan en Maar ziet, opnieuw is bij Bruna een boek met inspecteur Carlier als hoofdpersoon en middelpunt ver schenen, ditmaal vier verhalen, ge bundeld onder de titel „Schaduw- Kwartet”. Zowel „Schaduw in de Rally, Schaduw als goudzoeker, Scha duw tussen de bomen en Schaduw op het kerkhof” zijn uitstekend door dachte en spannende korte verhalen met een uitstekende plot en doen nergens al te onwaarschijnlijk aan. Na „De Schaduw en de Zwarte Hond” dachten wij een tijdje dat het schrijvers-„duo” Havank-Terpstra zo’n beetje met een üitgedroogde in spiratiebron te kampen had. Dit zou teloze en onwaarschijnlijke verhaal tje, met een veel te oubollige en meest al uiterst vervelende Schaduw was voor mij een dieptepunt in de Scha duwen na Van Kampen (Havank). Een voorbeeld van beter werk is in ieder geval de nieuwste Desmond Bagley, „De man met de twee gezich ten”. Ook deze roman van Bagley, die men gerust de opvolger, althans de gelijke, van Alistair Mclean kan noe men, is weer uiterst spannend en knap geschreven. Een compliment aan vertaler Dolf Koning bovendien voor de uiterst soepele wijze waarop hij het boek ook voor de meest kritische lezers onder het Nederland se publiek in onze taal heeft overge bracht. „De man met de twee gezichten” is een verhaal dat speelt in het grensge bied tussen Finland en Rusland. De hoofdpersoon is een man die plotse ling o ntdekt dat hij een ander is geworden. Als hij op een ochtend in de spiegel kijkt, ziet hij een pafferig gezicht met een groot litteken en een vormeloze neus tegenover zich, een beeld dat geheel verschilde van dat wat hij nog de vorige dag bij het scheren als het zijne had ervaren. Het blijkt tenslotte neer te komen op eën intrige van de onderscheidene geheime diensten in oost en west die belang h adden bij een persoonsver wisseling en daarbij rustig Lun toe vlucht zochten tot plastische chirur gie. Je moet er maar opkomen. „De man met de twee gezichten” is een uitgave van Elsvier. (Van onze correspondent) ARNHEM. In het Arnhems mu seum is onlangs een bijna schokkende vondst gedaan. Min of meer bij toe val kwam de houtsnede-cyclus „Het leven van Maria”, door Albrecht Dürer tussen 1503 en 1510 in Neu renberg gemaakt, aan het licht. De houtsneden zijn gevonden in een map met prenten uit het legaat van de Arnhemse patriciër Alexander Verhuell (1822-1897). Deze Verhuell liet zijn vermogen en kunstverzame ling na aan de stad Arnhem en legde daarmee de grondslag voor wat thans het gemeentemuseum is. Dürer heeft na een reis naar Italië in 1505 „Het leven van Maria” in boekvorm uitgegeven. Een jaar -of wat later werden daar nog twee prenten en een titelpagina aan toege voegd. Gebleken is dat het Arnhems museum de hele serie, op de titelpa gina na, compleet in huis heeft. moorden te zijn beschuldigd. Dit is met recht een boek „om in één ruk uit te lezen”. Verder verschenen nog bij Bruna van het Franse schrijvers duo Boileau en Narcejac „Een leeg vertrek in Zeezicht”, een zeer span nende thriller, „Geheime opdracht Is- tanboel” van Don Smith en Fraude met Franje” van Dick Francis. PARIJS. De Franse schrijver Tony Duvert heeft maandag de „Prix Medicis” ontvangen voor zijn boek „Paysage de Fantaisie”. De „PrixMedicis” voor de buitenlandse roman ging naar de Tsje chische auteur Milan Kundera voor zijn boek „La vie est ailleurs”. De „Prix Femina” is toegekend aan Michel Dard voor zijn roman „Juan Maldonne”. De Tsjech Milan Kundera is na de invasie van de troepen van het War- schau-pact in 1968 uit de communisti sche partij gezet. Zijn’ boek mocht niet in Tsjecho-Slowakije verschijnen. De Franse editie is dus de oorspronkelijke uitgave van deze roman. De bezetting is ruwweg in drie groe pen onder te verdelen. Ten eerste het corps de ballet, dat zelfs nauwelijks moeite doet de schijn te wekken alsof ze reageren op het schilderij (de spiegel). Ten tweede het serieuze paar, gedanst door Mea Venema en Gerard Lemaitre, dat niet al te erg ondersteboven is van Grote Houtstraat 26 - Haarlem Burton Greene en zijn groep spelen jazzmuziek die moeilijk in een bepaald kader valt te plaatsen. Greene heeft sterke invloed ondergaan van sommige Oosterse muziek, met name voor wat betreft de Indiase raga’s. Daarnaast klinkt vaak zijn voorkeur voor klassieke muziek door in jazzy interpretaties van een componist als Bela Bartók. De musicus, wiens voorouders uit Roemenië komen vertelt zelf: „We ma ken „electric” muziek, afgeleid uit folk- lore-bronnen, met jazz-invloeden daar aan toegevoegd. Daarnaast bestaat er een belangrijke invloed vanuit de Oos terse filosofie en muziek, bijvoorbeeld de Indiase raga’s. Grote nadruk ligt op het basisaspect van melodie en ritme, de contrapunt melodieën van de sopraan- en baritonsaxofoons met de piano ver mengd met drums, bongo’s, bellen, gong en percussie-effecten.” voorvallen uit andere contreien van dat heerlijke Frankrijk worden ons evenmin onthouden. Een niet te versmaden tractatie vormen deze vijfentwintig verhalen, Deze Jan Brusse-bundel, gelardeerd met alleraardigste tekeningen van Storchi uit Parijs, werd uitgegeven door Van Holkema en Warendorf te Bussum. Het programma werd voltooid met „Huescape”, „After Eden” en „Septet Ex tra”. „Viewers” is voor het eerst in Amsterdam te zien op donderdag 29 november in de stadsschouwburg. Het is een ballet dat naar meer smaakt en dat meer zal vermoedelijk aangeboden wor- den in het volgende Holland Festival, waarvoor Jiri Kylian een nieuw werk in voorbereiding heeft. Hoewel ik het niet precies zou weten te analyseren, zou ik zeggen dat zijn werk een typisch Euro- Ook al uit de oude doos, mogelijk nog vervelender, is mijn smaak „De geheimzinnige sma ragd” van Edgar Wallace, vertaald door A. Vogels. Dit verhaal speelt zich af in de „Hogere kringen” van Londen. Vooral het „piepjonge vrou welijke rechercheurtje” irriteert ma teloos. Volgens mij had dit kletsver- haaltje beter niet weer kunnen wor den uitgegeven. HAARLEM. De momenteel in Am sterdam woonachtige Amerikaanse jazz pianist Burton Greene zal aanstaande zaterdag met zijn kwartet in ZERO aan de Bakenessergraeht in Haarlem optre den. Green kreeg bekendheid in het voormalige Electric Centre door het ge ven van jam-ins op woensdagavond, maar treedt verder weinig op in Haar lem. Hij wordt begeleid door Bruce Grant (saxofoon en fluit) e n Daoud Amin en Ivan Krillzanin, beiden op percussie-instrumenten. Aldus begroet Jan Brusse. die voor al bekendheid verwierf met zijn radio- rubriek „Paris vous parle” en in niet mindere mate met zijn televisie-ma- gazine „Hier Parijs”, de lezer in zijn nieuwste bundel „25 jaar Parijs in 25 verhalen”. Wederom geeft chroniqeur Brusse in deze bundel blijk van zijn diepge wortelde liefde voor die vrolijke, charmante, wispelturige en soms wre de vriendin, die men in de wandeling Parijs noemt. Dagelijks observeert Jan zijn mademoiselle Paris. Steeds weer ontdekt hij bij haar kleine en grote geheimein, die hij dan op voor treffelijke wijze aan ons overbrengt in een mélange van Franse esprit en Hollandse nuchterheid. Niet alleen Parijs krijgt in deze jubileumbundel al doet de titel dit vermoeden aandacht, doch ook een aantal sfeervolle en pikante ’I k iHnjJ hm» llKg

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13