bedrijven te Chemische concerns de knel komen in 38 EEG moet snel 39 !9 i9 Wens voor cao’s >8 in particuliere •9 ziekenhuizen Horeca heeft 35 Miljoenenschade na oliebrand strop van 26 miljoen eigen geld hebben Oplossing puzzel: VOOR HET BEGINNEN PAST HET BEZINNEN 25 18 geef een appeltje voor de dorst; zet wat op een spaarboekje bij de B 15 ANDERE LANDEN KRIJGEN MOGELIJK WEL OLIE TEKORT AAN BASISSTOFFEN 14 197 3 NOVEMBER WOENSDAG 28 DESKUNDIGEN: zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken ADVERTENTIE Arabieren handhaven boycot tegen Nederland zekerheid S b Uitslag puzzel nummer 11 WEEKHOOFDPRIJZEN loma’s solli- WEEKHOOFDPRIJZEN Een Peugeot 104: J. Nagelgast, Karei Doormanstraat 95, Oss. Philips-kleurentelevisie: D. P. Holleman, Blokweg 45a, Rotter- dam-Zuid. Samengestelde prijs a 970: Mejuffrouw A. C. Theloosen, St. Maartenspoort 2, Maastricht. Voor 850 Bauknecht-apparaten: Mevrouw M. J. Hoecker-Huyg, Glipperweg 96, Heemstede. Hometrainer fiets Carnielli: J. A. Doornheim, Schubertlaan 4, Apeldoorn. ingens igelijk Doos a 12 bus Sprème: I. Sliggers. Valeriuslaan 18, Driehuis. Lois jeans: J. G. v. Biljouw, H Gorterstraat 312, Wormerveer. Jago shawl: K. Boonstra, Kerke- ringklaan 6, Santpoort. Boek Prins Claus: mevr. C .C. v.d. Walle, Hoveniersstraat 6. Zaandam. Boek Het leven van Luiting: A. M Hoes. v. Dalenlaan 288, Santpoort. Set a 5 paar Jovanda-kousen: P v.d. Vliet, Wüstelaan 6, Santpoort. ABN-spaarbankboekje met f 100: J. D. Kist-de Ruyter, Thorbeckelaan 32, Velsen-Zuid. Puzzel Bornse Cartonnagefabriek: A. A. C. v. Schagen, Gildenlaan 321, Velsen-Noord. Staal, Aduard MARACAÏBO (AP). De brand die heeft gewoed in de raffinaderij van de Texaco in Venezuela heeft een schade berokkend van 2,5 miljoen dollar. De brand brak uit in een installatie op de zuidelijke oever van het meer van Maracaibo, maar kon al na enige uren worden geblust. Texaco Maracaibo verwerkt dagelijks ruim 50.000 vaten ruwe olie. De totale oliewinning van het land bedraagt 3.3 miljoen vaten per dag. b Enka-synthetische vezels heeft de af nemers reeds op de hoogte gesteld dat zij moeten rekenen op kortingen op de gevraagde hoeveelheden. De prijsstijging van aardolie zal verder ook in de Che- mie-sector doordringen. Enka heeft de minister van Economische Zaken reeds gevraagd om toestemming om de prijzen voor synthetica te mogen verhogen. De produktie bij de Enka-bedrijven in DEN HAAG (ANP). De samenwer kende bonden van overheidspersoneel (SBO) hebben gisteren staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne gevraagd zijn invloed uit te oefenen op een spoedige totstandkoming van cao’s in het particuliere ziekenhuis wezen. De in de SBO samenwerkende bonden (Abva Arka, Kabo en Ncbo) hebben in een gesprek op het ministerie de heer Hendriks ook gewezen op de wenselijkheid van openbaar making van de inkomens in de gezondheidszorg. Emmen en Breda is nu nog normaal, maar zal „over enkele weken” reeds afnemen. De Enka-directie in Breda ver klaarde dat grote petrochemische bedrij ven een beperking van de levering heb ben aangekondigd van 15 percent per 1 januari en vervolgens 25 percent. De gehele situatie zal leiden tot prijsstijgin gen in de textiel- en kledingsector, aldus Enka. DEN HAAG (ANP). Grote indu strieën ni ons jand die voor hun produk tie geheel of grotendeels zijn aangewe zen op aardolieprodukten. krijgen op vrij korte termijn te maken met een geringere toevoer van basisstoffen. De grote raffinaderijen hebben hun klanten bericht dat deze beperking tien tot twin tig percent zal bedragen. Tot deze slacht offers van de olieboycot behoren be drijven als DSM (staatsmijnen in Heer len), Dow Chemical in Terneuzen en het Akzo-concern voor de Enka-vestigingen in Breda en Emmen. Shell-Chemie, gro tendeels op aardoliechemie gericht, zal eveneens in moeilijkheden kunnen gera ken. Singer-naaimachine: D. Bargerbos, Brilweg 2, Zuidhorn (Gr.). Weekprijzen in ons verschijnings- gebied en elders in midden-Noord- Holland: Rommenhoeller. Maatschappij Rommen- hoeller heeft in de eerste negen maanden van dit jaar 12 percent meer concernomzet behaald dan in dezelfde periode van 1972. Mede als gevolg van efficiencyverbeteringen zijn de kosten minder gestegen, waardoor de resulta ten over 1973 naar verwachting boven die van vorig jaar zullen uitkomen (nettowinst 4,7 mln), zo deelt hec bedrijf mee. Geen dividend Enkes. Door een onvol doende bedrijfsbezetting heeft het be drijfsresultaat van Enkes (machinefa briek, reparatie en handel) ten opzich te van 1972 nog geen verbetering ver toond, zodat ook over 1973 geen divi dend zal kunnen worden uitgekeerd, aldus een mededeling van de raad van commissarissen. Over 1972 leed het bedrijf een verlies van 409.030. Over 1970 werd voor het laatst dividend 9 pet) uitgekeerd. Weverij De Batavier. Koninklijke Weve rij De Batavier voorheen J. Willink en Paschen gaat de naam wijzigen in Koninklijke Textielfabrieken Batavier nv. Een desbetreffend voorstel tot sta tutenwijziging zal op een op 10 de cember te houden buitengewone ver gadering aan aandeelhouders ter goed keuring worden voorgelegd. V. D cadeaubon f 100: Riekie Nijland, Eindhoven, H. M. Valentijn, Neeritter. C. Hessels, Eindhoven, E. C. Martens. Rijs wijk. Setje Orlane oogmake-up: R. Franken, Mook, P. J. Th. Helderman, Hoevelaken, M. Mulder-Silder, Eerbeek, N. Jacobs. Ca- stricum, L. Hoogenboezem, Rotterdam, A. W. Deelen Rotterdam, E. Berben-Reest- man, St. Michielsgestel, V. A. L. van Geldrop, Rosmalen, C. A. Pech-van Beve- Asten, Best en H. Beukhof, Voorburg. Ilford elektronenflitser: R. de Rover. Voorburg en mevr. J. Hasselman, Ensche de. Lundia kast: C. Dleckman, Heelsum. Kinsbergen damespolshorloge: mevr, Pee- ters, Eindhoven. J. Inden brlljantring: A. Nokkert, Groenekan. Landen die ons vriendschappelijk ge zind zijn zullen meer olie gaan krijgen, degene die het niet zijn, minder, aldus is vernomen. Het voorstel strookte met verklaringen eerder gedaan door de Arabische minister van Oliezaken (die thans in Europa is), Jamani. Het is thans voor het eerst dat het gedeeltelijk in trekken van het olieverbod voor de deur schijnt te staan. De Saoedi-Arabische minister van olie Jamani, heeft gisteren in Parijs op een persconferentie gezegd dat een poging van de EEG, Nederland te helpen, tot vergeldingsacties zal leiden. spaar voor alle BRUSSEL (ANP). De EEG moet zo spoedig mogelijk haar eigen geldeenheid scheppen ter vervanging van de Euro dollar. Dit staat in een rapport aan de Europese Commissie dat gisteren in Brussel is gepubliceerd. Het is opgesteld door een internationale groep economi sche deskundigen onder leiding van pro fessor H. Bosman van de Economische Hogeschool in Tilburg. De groep is van mening dat de nieuwe geldeenheid een soort mengsel van de nationale valuta’s van de negen landen moet worden. Maar zij moet op ruimere schaal worden toe gepast dan alleen maar als middel voor afrekeningen tussen regeringen en cen trale banken. De groep beschouwt de „gemeenschap pelijke Europese geldeenheid” als een belangrijke bijdrage tot de monetaire integratie van de EEG. Een werkelijke EEG-valuta kan zij niet worden omdat behoefte aan verandering van de koers- verhoudingen binnen de EEG zal blijven bestaan zolang de economie van de ne gen landen nog niet volledig is geïnte greerd. Wel kan er gebruik van worden gemaakt door de instanties die interve niëren op de goederenmarkten in de gemeenschap. Er zouden ook leningen in kunnen worden uitgegeven, mogelijk op gunstige voorwaarden. De regeringen zouden de gemeenschappelijke geldeen heid kunnen aanvaarden als middel voor de betaling van belasting, bijvoorbeeld door internationale maatschappijen. Slof Roxy sigaretten: M. F. Hester, Utrecht en F. Cramers, Elsloo. 12 fles Spawater: mevr. O. Grootveld, Veghel. Set 5 paar Jovanda-kousen: B. Molle, Arn hem, G. Slot, Geleen, J. Bakker, Applnge- dam, B. Remmers, Eindhoven. E. Herder, Luttelgeest, E. C. H. de Vette-Bouwens, Eist, J. N. Sollie-v.d. Broek, Voorburg, G. v.d. Hof-Appel, Nijmegen, J. Haanstra, Den Haag. J. F. M. Peters. Gennep, M. Reljntjes, Ulft, A. v. Dongen, Terheijden, mevr. N. Kalma, Rotterdam, mevr. H. v.d. Molen, Arnhem, J. v. Beek, Dongen, H. Franckena, Apeldoorn, J. v.d. Werfhorst, Wageningen, W. H. Schreuder, Hilversum. J. Zleleman, Velp, A. Doppenberg, Putten, Chr. Melcherts. Hoevelaken. ALGIERS (AP en ANP) Saoedi-Arabië heeft gisteren op de vergade ring in Algiers voorgesteld de oliebeperkingen jegens alle landen van de EEG met uitzondering van Nederland op te heffen. Ook Japan zou van de opheffing van het verbod gaan profiteren. Het intrekken van het verbod, aldus de zegsman, kon worden gezien als een beloning jegens de Europese landen en Japan voor hun verklaring van onlangs waarin zij aangeven een beleid te gaan voeren „naar de Arabische landen toe en van Israel af”. De Nederlandse regering wordt beschouwd als zich achter Israel te hebben geplaatst. De Arabische olieboycot treft Neder land en de Verenigde Staten. Het voor stel van Saoedi-Arabië zou zijn goedge keurd op de vóórvergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken in Algiers, maar de uiteindelijke goedkeu ring door de Arabische leiders is nog niet gegeven. Giemme autowashandschoen: H. J. van Laar, Voerendaal, mevr. Kranenkamp-Lu- nenburg. Delft, J. H. Kempers-Vlsser, De venter, J. van Dortel, Wijhe. 6 fles Coca Cola: H J. Kolk. Laren. Victoria kersenbonbons: G. J. Muis, De venter, E. Schut, Aalten, J. Marinus, Hil versum, A. Verheljen, Tilburg, C. L. Dui- ninek, Middelburg, M. C. van Gelder-de Vries. Bovenkarspel. Boek Plasticvreter van Bruna: R. C. Mossen, Utrecht, H. Slort, Den Helder, mej. E. Hendrickx, Tilburg, mevr. E. A. Keiler, Hintham. Puzzel Bornse Cartonn.fabriek: A. de Goede, Groningen, mevr Rosing, Gro ningen, C. van der Hout, Lelden, mevr. Van Moerkerk-Past, Valkenburg, J. H. van Merm, Nijmegen, J. H. Louis, Den Haag. NS-dagtrlp: M. van Berkel-Hendrlks, Eind hoven. De SBO sprak zijn bezwaar uit tegen de afkondiging van personeelsmaatrege- len in de sector van de volksgezondheid, zonder dat daarover vooraf ovërleg was gepleegd in de pariculiere sector en evenmin in de overheidssector. De staatssecretaris toonde in het gesprek begrip voor de verontwaardiging van de bonden en wees op de uitwijkmogelijk heden in gevallen, waarin de maatrege len tot onaanvaardbare consequenties zouden leiden, aldus een verklaring van de SBO. De bewindsman en de SBO hebben afgesproken om een goed contact te verkrijgen, regelmatig besprekingen te houden over deze en andere aan de orde zijnde onderwerpen in de gezondheids sector. Andere weekprijzen elders In het land Vier Continental-autobanden: M. Silve- renberg, Eindhoven. Ilford diaprojector: W. J. Wolters. Laren en mevr. v.d. Velde- Vijfschaft, Roderwolde. Half jaar Skol- bier: F. Boeve, Hellendoorn. Voor f 300 AaBe-artlkelen: Mevr. Vos-v. Deursen, Berghem. Irlsette donsdeken: mej. R. Godschalk. Utrecht. V. Schuppen-tapijt: L. Ophot, Hoek van Holland. Erik elektrische deken: A. J. v. Galen, Den Haag. 12 fles Hooghoudt jenever: Mevr. v. Kemenade-v. Kodak camera: Mej. L. M. 3. Danc- kaarts, Den Haag. Doos 12 bus Sprème: P. P. Simoons, Utrecht, D. de Graaf- Verduyn, Breskens, L. S. Verstraaten, Den Haag, C. H. Jansen, Den Haag, J. Pope- lier, Maarssen. J. H. Clabbers, Velden. O. J. M. Buysse, Bergen op Zoom, M. J. M. A. Vreeburg. Delft. Lois jeans: Mevr. Evers-Kayser, Heeze. Reader’s Digest atlas: A. Bolleman, Ter neuzen. Meulenhoff plantenboek: mej. J. van Glls, Leusden. De Gruyter levensmid delen: H. P. v.d. Broeck, Maastricht. Lui- tlngh puzzelboek: E. de la Brassinne- „Als wij merken dat het embargo tegen Holland (bedoeld is Nederland- red.) wordt gebroken zullen wij tot actie over gaan” .Wat dat zal zijn, „zullen de Arabische olieproducenten bepalen. Maar er zijn verscheidene manieren om te verzekeren dat het embargo niet wordt gebroken”. Wanneer andere Europese landen niet de olie krijgen die zij normaal via Rotterdam ontvingen zullen die het rechtstreeks van Saoedi-Arabië of Alge rije krijgen, zei hij. Bondskanselier Willy Brandt verwacht dat de aanvoer van ruwe olie in West- Duitsland de komende zes maanden twintig percent kleiner zal zijn dan was voorzien. Hij zei gisteren tijdens overleg in de SPD-fractie dat het tekort maar voor een klein deel uit andere energie bronnen kan worden aangevuld. Daarom moet bij lichte stookolie worden gepro beerd door intering op voorraden het einde van het stookseizoen te halen. De bondskanselier kondigde aan dat de overheid zal ingrijpen in de bouwnij verheid, de textielindustrie en de ener giesector. Voor de energie-industrie zal de investeringsheffing worden afge schaft. Brandt zei erop te rekenen dat de oppositie daaraan zal meewerken. De Zweedse regering heeft gisteren besloten het verbruik van benzine, huis brandolie en elektriciteit aan banden te leggen. De regering maakte bekend dat ingaande 7 januari de benzine zal wor den gerantsoeneerd. De voorziening met huisbrandolie zal met 25 percent worden verminderd. Aan de hand van een ook de derde autoloze zondag gehouden enquête con stateerde de heer Merk, dat aan de omzetdaling van de horecabedrijven nog steeds geen einde is gekomen. Had de eerste en tweede zondag respectievelijk 92,5 en 96,7 percent een omzetdaling gerapporteerd, de derde autoloze zondag was dit percentage met nog een tiende opgelopen tot 96,8. Van deze laatste bedrijven had 83,2 percent weer een omzetdaling van tussen de 40 en 100 percent tegen 65 en 75,2 percent, respec tievelijk de eerste en tweede autoloze zondag. Ook het komende weekeinde zag de heer Merk weer met zorg tegemoet. Setje Orlane oog-make up: mevr. Windhouwer-Kuyper, Fortuinweg 4. Zaandijk. Rabobank Munninchs, Maastricht. Pak Stilbépan pro- dukten: Mevr. Steegmans, Aarle-Rixtel. Pak posters Afrikaans Verkeersbureau: I. v. Dlngenen, Geldrop, M. Vlssla, Nispen, mej. H. v. Oosterhout, Helmond, J. J. Maréchal-Doornheln, Renkum, T. F. Dol lenkamp, Apeldoorn. Jago-shawl: P. A. de Tombe, Lelden, J. Kieboom-Mens, Bergen op Zoom, mevr. G. Gerbrands-v. Beusekom, Oegstgeest. Pak Knorr-produkten: Chr. Hes, Venlo. APAG-tandenborstel: M. Duys-Dlrven, Maastricht en B. v.d. Dool, De Lier. Revlon-set: Jan Caslmier, Geleen. Boek Prins Claus, De Boekerij: B. F. Veenhul zen, Arnhem. W. A. Eras, Utrecht. J. A. v. Montfoort. Vreeswijk. B. C. Tlmmer- Bouwman, Vries. W. Alles, Heerhugo- waard. DEN HAAG (ANP). Het bedrijf schap Horeca heeft becijferd, dat de eerste drie autoloze zondagen en de daaraan voorafgaande zaterdagen de ho- reca-bedrijven in Nederland op een om zetverlies van 25,7 miljoen gulden zijn komen te staan. Daar het bedieningsgeld in deze bedrijven 15 percent bedraagt blijkt, dat de 55.000 werknemers in de horeca-sector in deze drie weekends 3,7 miljoen gulden aan inkomen hebben ge derfd. Het netto inkomensverlies voor werkgevers en werknemers samen wordt vóór aftrek van belasting op 7,5 miljoen gulden geraamd door secretaris drs. A. W. Merk. ABN-spaarboekje met f 500: A. J. Jan- sen-Ten Have, Rotterdam, D. Ganzelj, Raalte, A. M. Bossert-Schuurman, Drieber gen, C. van der Heijden, Nieuwerkerk aan de IJssel, J. van Kijeren, Katwijk. ABN-spaarboekje met f 100: Mevr. Cam- melot-Zondag, Domburg, mevr. Kroese, Wezep, P. N. J. Leer, Zelhem, W. van der Veen, Haren, A. van Apeldoorn-Zljlstra, Wapenveld, W. de Groot, Glanerbrug, mevr. Bergmans-Willen, Tilburg, N. C. Verver. Heiloo. mej. N. Jongerius, Vlaar- dingen, H. J. P. M. van Mackelenbergh, Den Bosch. J. Bontsema-Hartman, Noord- broek, J. de Lange, Breda, A. Ruiter. Blddinghuizen, J. v.d. Files, Utrecht, J. C. Bonke, Enschede. H. Meijer, Enschede, mej. C. Bom, Keijenborg, W. A. Relndsen. Zelhem. M Habraken, Stiphout, W. Slen ters, Alkmaar G. J. Veldkamp, Hengelo. H. Rosema, Groningen, G. Geurts, Oss. mevr. Van Hoof, Teteringen. ren, Den Haag, J. L. M. van der Voet, Wageningen, W. Bosman, Den Haag, F. L. J. Berghout. Rotterdam, E. B. A. Hllck- mann, Nijmegen, mej. G. O. H. Snijders, Rotterdam, J. Gaastra, Dieren, M. Teb- bens, Den Haag, J. Verduljn, Sas van Gent, C. Niemens, Den Haag, L. A. Ubels, Rotterdam, mevr. J. Passchier-Cobussen, Breda, W. Staal, Geertruidenberg, K. Scheeringa. Aduard (Gr.), D. Stilling, Naarden, B. Schermer, Waalwijk, P. Voer- mans, Rijen, E. van Eek, Hilversum. J. van Ham Achterberg, mevr. Ottenhof, Etten Leur. W. Harmsen, Beek. Giemme autowashandschoen: P Jongejan, Rozenstraat 16, Koog aan de Zaan. O

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15