Beslissing over Chil Rusland op ieder geval Sandberg en Larssen beslissen duel tegen Oostenrijk SP0R1WM® Nederland wordt ook geplaatst Cijfers toto 19 ARIE VAN ZON: Lichte stijging van aantal strafzaken Kohn bezorgd over conditie van veld 5 januari „Slidings in onmogelijk” o Si BLESSURES TEISTEREN IPSWICH een miljoen gulden aan prijzen CA WOENSDAG 28 NOVEMBER 19 73 17 Geen slidings Kleurentelevisie 7\ Beste speler Niet minder Opvolger 1 J Nog vier (Van onze speciale verslaggever) Zweden voor organisatie (Van onze sportredactie) met van MARC SERNé. zijn ADVERTENTIE worden gezien. Een enorme publiektrek- ker. 3 2 3 1 1 2 2 1 2 3 3 1 2 ■t. K t« 3f Hoe vooral Kreuz (Erikson: „Ik durf ronduit te stellen dat dit de beste speler van het veld was”) ook aandrong, verder dan een schot van Hasil tegen de paal kwamen de Oostenrijkers niet. Zij wa ren machteloos tegen een vaak ver op eigen helft verdedigend spitsen-duo van Zweden, Kindvall en Edström, die met dieptepasses de gevaarlijke Zweedse cen- trum-spits Sandberg lanceerden. Eerst ZÜRICH-WARSCHAU. Een de finitieve beslissing over de wedstrijd Chili-Rusland voor de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal zal pas worden genomen tijdens de bijeenkomst van het organisatiecomi té van de WK op 5 januari in Frank furt, de dag waarop ook de loting voor de groepsindelingen zal plaats vinden. De organiatie van de wereldkampioen schappen 1974 is erg blij met de kwalifi catie van Zweden. De Skandinavische welvaartsstaat zal een supportersinvasie veroorzaken die valt te vergelijken met de opkomst uit Nederland en Italië. De economische belangen lopen als een rode draad door de organisatie van de WK. Zweden heeft als voetbalnatie echter niet die reputatie als Italië en Oranje, die als enorme kasstukken moeten fungeren. De president van de organisatie. Hermann Neuberger maakt er nu al geen geheim van dat met name een voetballer als Johan Cruyff voor West-Duitsland als de opvolger van Pele en Eusebio moet GELSENKIRCHEN Georg Erikson, de Zweedse bondscoach, noemde Ralf Ed ström de voornaamste reden dat Zweden er opnieuw in is geslaagd om de eindronden van een wereldkampioenschap voetbal te bereiken. Met de PSV-spits bleven de Zwe den gisteravond in het door sneeuwstormen geteisterde nieuwe WK-stadion van Gelsenkirchen voor de vijftiende keer ongeslagen. De Zweden hebben alleen vriend schappelijk van Italië in Milaan (20) verloren. Hierdoor liepen de Oostenrijkers een kwalificatiepremie van 9000 gulden, een kleurentelevisie en wasmachine (aange boden door sympathiserende fabrikan ten) mis. En dat terwijl het elftal zo zeker was van succes na de Zweedse misstap op Malta, waar het elftal beko geld werd met stenen en zo geïntimi deerd raakte dat na de 2-1 overwinning een beslissingsduel nodig bleek tegen Oostenrijk dat zich al uitgeschakeld waande. De Zweden werden na de bizar re Malteze ervaring gisteravond ook 5000 gulden rijker. Bedragen die nogal schril afsteken bij de sommen die de spelers van het Nederlands elftal hebben getou cheerd, terwijl dit duel na kwalificatie wedstrijden als Schotland-Tsjechoslowa- kije en Nederland-België een bepaald minder grimmig karakter had. WK zeer aantrekkelijk De GraafschapMVV SpartaAjax TelstarPSV Den HaagUtrecht Roda JCHaarlem - GroningenAZ ’67 AmsterdamFeyenoord NEC—NAC Go Ahead EeglesTwente Fortuna VI.SW EindhovenVW WageningenFSC DordrechtHeerenveen twee wedstrijden ge schorst zou worden. Van Zon: „Naar mijn mening wordt geen enkele topspe- ler op dit punt be- Daarom zal Neuberger tijdens het ko mende FIFA-congres voorstellen om Ne derland, Italië, West Duitsland en we reldkampioen Brazilië te plaatsen zodat zij niet bij elkaar in de voorronden poules komen. Op die manier hoopt men ook de finales een beetje interessant te maken. Van ZJanten: „De katfe bestaat ook dat landen als West-Duitsïand, Bra zilië, Italië en Uruguay geplaatst wor den. Dit waren de laatste vier van Mexico 1970.” De plannen van het organisatiecomité zijn echter om Nederland zijn voorron den in Hannover, Düsseldorf en Duis burg te laten spelen, Italië wordt met het oog op de supporters zo zuidelijk mogelijk ingedeeld, in steden als München en Stuttgart. Die Manschaft speelt in Hamburg en Berlijn, terwijl Brazilië als titelverdediger Gelsenkir chen en Frankfort wordt toegedacht, aangezien de Zuidamerikanen het ope- ningsduel moeten spelen. En die wed strijd is aan Frankfort toegewezen. De Westduitse voetbalclub Borus sia Dortmund wordt met een bankroet bedreigd. Zelfs verkoop van het eigen stadion en een aantal spelers zal de club wellicht niet kunnen redden. Van Zon: „Er zijn twee soorten over tredingen. Geweldda dige handelingen of spelbederf (bij voor beeld het wegschop pen van een bal). Buiten de boekingen hebben wij dit sei zoen tot nu toe al over de 200 gestraf ten. Dat is een lichte stijging ten opzichte van het vorig sei zoen. Hierbij dient wel aangetekend te worden dat je je pas een goed beeld van de toename kunt vormen als het sei zoen definitief voor bij is. Er is een overlegcommissie be taald voetbal. Hierin schermd. Je vraagt je natuurlijk wel eens af waarom een scheidsrechter een bepaalde overtreding niet bestraft. Maar nu kom ik op ge vaarlijk terrein aan gezien je dan het jasje van de scheids- „FC Twente hoeft zich geen zorgen te maken,” aldus Robson, „dat de verlich ting die we nu hebben slechter zou zijn dan die in Enschede. Normaal hebben we weliswaar een capaciteit van 1600 lux, hetgeen overeenkomt met daglicht, en nu slechts 600 lux, maar desondanks is de lichtsterkte nog altijd groter dan in Enschede”. vond weer naar huis”. Een fikse bloed uitstorting in het dijbeen is er echter wel oorzaak van, dat reservedoelman Laurie Sivell voorlopig de taak van Best zal moeten ovememen. Hoogst twijfel achtig is vanavond het meespelen van de aartsgevaarlijke David Johnson (dij beenblessure). De enkelblessures van Lambert en Whymark zijn aanzienlijk minder ernstig en zij zullen daarom vermoedelijk ook wel kunnen spelen. Heel wat minder problemen kent Ips wich Town ten aanzien van de kunst- verlichting op Portman Road, waar Rob son vanavond 25.000 toeschouwers ver wacht. Weliswaar geldt het door de Britse regering afgekondigde verbod om voetbalwedstrijden bij kunstlicht te spe len ook voor Ipswich Town, maar via gehuurde generatoren van de derde divi- sieclub Bournemouth aanschafkosten 8000 pond is Ipswich Town in staat eigen energie op te wekken. Harm Kuipers heeft op de kunst ijsbaan in Groningen een baanrecord gevestigd op de 1500 meter: 2.09.9. Kui pers won ook de 500 meter in een uitstekende tijd: 41.9. DEN HAAG. De uitslag en cijfers van sporttoto no 19 zijn: aantal deelnemers 491.835. Inleg 1.132.214. Prijzenbedrag ƒ478.926. Ie prijs 7 winnaars, die elk 17.104,50 bruto ontvangen. 2e prijs 212 winnaars, die elk 564,70 ontvangen. 3e prijs 3.115 winnaars, die elk 38,40 ontvangen. Deze lichtgewicht Singer Starlet kunt u iedere week winnen, wanneer u voor ƒ1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer, met de slimme „één-hands-greep” is eenvoudig te bedienen, geen inge wikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzo- men; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde ƒ549. Als u niet wint heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 299. Tom Okker heeft met zijn Ameri kaanse partner Marty Riessen het he rendubbelspel van de Zuidafrikaanse ten niskampioenschappen gewonnen. Het duo won met 6-2, 4-6, 6-2 en 6-4 van Hoad (Austr.) en Maud (Z-Afr.). Het zal voor FC Twente op de eerste plaats zaak zijn de aanvalsdrift van Ipswich zoveel mogelijk in te dammen. Maar niet op de manier zoals Lazio Roma dat deed. Via puur defensief voet bal probeerden de Romeinen de Engel- sen een halt toe te roepen. Een fnuiken de tactiek, zoals ook Spitz Kohn weet. Of, zoals hij dat zelf zegt: „De Engelsen koken met heel erg heet water. We moeten zorgen ons daaraan niet te ver branden. We zullen erg voorzichtig te werk moeten gaan, maar ons daarbij wel moeten realiseren dat wij van dat hete water zelf de soep moeten koken”. Slaagt FC Twente daarin, dan heeft de ploeg een redelijke kans op een goede uitgangspositie voor de return over 14 dagen in Enschede. Maar de deelname van Nederland aan het wereldtoernooi is dan ook iets bijzon ders, hoewel Kindvall, de man die eens triomfen vierde met Feyenoord, ronduit stelde: „Ik vind Nederland toch niet op één lijn staan met West-Duitsland en Brazilië. Dat zijn voor mij volgend sei zoen de grote kanshebbers. Wat de deel name van Zweden betreft geloof ik dat wij niet minder zijn dan tien andere deelnemers aan het toernooi.” Toch meende Jack van Zanten, de man die met Fadrhonc en Van der Hart naar Gelsenkirchen was afgereisd, echter: „Ik bekijk deze wedstrijd vanuit Nederlands standpunt en dan is de kwalificatie van Zweden voor ons niet ongunstig. Dit Zweden komt tegen Oranje toch nog wel wat te kort.” Een mening die ook Ralf Edström bevestigde: „Nederland heeft natuurlijk een sterker elftal. Zover zijn wij nog niet. Als ik een bal op het middenveld kreeg aangespeeld dan bood zich niemand aan of ging niemand de diepte in. Dat is bij PSV natuurlijk anders. Dat speelt evenals het Neder lands elftal moderner voetbal.” Hoeft de FC Twente-trainer zich geen hoofdbrekens te maken over de verlich ting, over de bevroren en daardoor kei harde grasmat in het grimmig koude Ipswich deed hij dat gistermiddag wel degelijk. Kohn zag daarbij slechts één lichtpuntje: „Met zo’n harde grasmat zullen de Engelsen het wel uit hun hoofd laten om slidings te maken”. De voorspelling dat het weer vandaag een iets milder karakter zal krijgen, zal weinig aan de situatie veranderen. verlengde Sandberg met succes (de man die ook al twee keer tegen FC Den Haag scoorde) een dieptepass van Kindvall. Enkele minuten later gaf de uitstekend leidende Oostduitser Rudi Glöckner de Zweden een strafschop toen Horvath wel wat al te simpel op een provocatie van Kindvall inging. Larssen had geen moeite om de stand op 2-0 te brengen en na een klein half uur in feite deze wedstrijd al in het voordeel van Zweden te beslissen. Na afloop van dit door Ipswich Town met 21 gewonnen duel moest twintig- voudig international Robson op de zie kenlijst nog vier namen bijschrijven: van zijn aanvallers Lambert (tegen een reclamebord beland nadat hij net was genezen van een enkelblessure), Why mark en Johnson en doelman Best, De doelman van Ipswich werd nog diezelfde avond voor een onderzoek opgenomen in het ziekenhuis, waar Best zondag nog de gehele dag werd verpleegd. „Aanvankelijk was er sprake van,” vertelde gistermiddag een duidelijk op geluchte David Best, „dat ik geopereerd moest worden. Achteraf bleek dat ge lukkig niet nodig en mocht ik zondaga- De Joegoslavische Vlasta Kalch- brenner heeft na zeven ronden de lei ding in het Danlon-damesschaaktoernooi. De indrukwekkende lijst met blessu res, na het duel van zaterdag met Man chester City nog aangevuld met de na men van doelman David Best en die van het aanvalstrio David Johnson, Trevor Whymark en Michael Lambert kan het immer goede humeur van deze bon vi- vant niet aantasten. Zoals evenmin de officiële afkondiging van de UEFA dat verdediger Allan Hunter de confrontatie met FC Twente vanaf de tribune zal moeten volgen, omdat hij in de recente bekerduels met Real Madrid en Lazlo Roma een gele kaart heeft gekregen. De talrijke blessures bij Ipswich Town deden Bobby Robson gistermiddag tij dens de korte training van FC Twente echter wel verzuchten: „In de laatste drie jaar hebben wij niet zoveel blessu res gehad als juist dit seizoen, waarin Ipswich Town voor de eerste keer na 1962 weer eens deelneemt aan een Euro- pa-Cuptoernooi. Bovendien lijkt de ploeg een tikkeltje vermoeid. En dat is niet zo vreemd, want we spelen morgenavond al onze 26e wedstrijd van dit seizoen.” Gistermiddag reeds stond vast, dat de formatie van Ipswich Town in elk geval op vier plaatsen zal afwijken van de ploeg die drie weken geleden in de van woede kolkende Romeinse voetbaltempel Lazio Roma elimineerde. In die geruchtmakende ontmoeting raakte Colin Harper zo ernstig gebles seerd, dat hij voor vele weken was uitge schakeld en vermoedelijk pas over veer tien dagen zijn rentree zal kunnen ma ken. In zijn plaats speelde de laatste weken Allan Hunter, die vanwege zijn schorsing vanavond echter zal worden vervangen door de jeugdige Peddelty. Het door de blessures van Miller, Cooks en Talbot (thuis in Wales herstellende van een beenbreuk) toch al ernstig ge handicapte Ipswich Town moest vier dagen geleden tegen Manchester City opnieuw enkele forse tegenslagen incas seren. Daarom klopte er ook iets niet in de redenering van de gul met complimen ten rondstrooiende Zweden aan liet adres van de tegenstander toen Kindvall („We waren vaak volkomen verrast door de knappe manier waarop Oostenrijk op dit moeilijke veld de bal in eigen ploeg hield”) en Erikson („we zijn vanavond niet onfortuinlijk weggekomen”) nog maals onderstreepten dat zij erg con tent waren met de 2-1 overwinning die Zweden er tenslotte doorheensleepte. Twee snelle openingstreffers bleken tenslotte afdoende om het ijverige maar niet al te intelligent aandringende Oos tenrijk op afstand te houden. Zelfs in de tweede helft, toen Oostenrijk via een kopbal van Hattenberger allang op 2-1 was gekomen, bleef de dreiging van een eventuele vergroting van de Zweedse voorsprong groter dan de Oostenrijkse gelijkmaker. IPSWICH Bobby Robson (42) is zeker in één opzicht niet te overtreffen. De wat playboy-achtige manager van Ipswich Town pleegt ook onder de meest moeilijke omstandigheden zjjn kalmte en goede humeur niet te verliezen. Ook de wetenschap dat FC Twente’s tegenstander vanavond op Portman Road met een zwaar gehavende equipe aan dit Europese bekerkarwei moet beginnen, kan Bobby Robson, uiterlijk althans, niet uit zijn evenwicht brengen. De tototips van de heer Van Zon luiden Genaro Zapata, masseur van eer ste divisieclub Murcia, heeft in het dag blad „Sur” verklaard, dat er momenteel door Spaanse voeballers voor de wed strijd doping gebruikt wordt. De Spaanse voetbalbond heeft Zapata verzocht na men te noemen. De Oostenrijkse doelman Rettensteiner grijpt de bal voordat de Zweedse aanvaller Sandberg (rechts) gevaarlijk kan worden. Rettensteiner krtjgt assistentie van verdediger Horvath. Links op de foto Ove Kindvall. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De wedstrijd PSV-Sparta heeft nog eens pijnlijk duidelijk gemaakt dat het overleg tussen de tucht- en scheidsrechters- commissie in het betaalde voetbal niet optimaal functioneert. Vijfen vijftig overtredingen werden er in de bikkelharde slijtageslag gemaakt, waarin de PSV’er Edström vogelvrij was tegen de meedogenloze charges van Ter Horst en Heijerman door Deijkers onderuit werd geschopt zon der dat Van Gemert ook maar floot. Na afloop bromde een duidelijk geïrriteerde Van Gemert, die als enige Nederlandse scheidsrechter voor de wereldkampioenschappen niet eens in staat bleek om deze wedstrijd binnen de perken te houden, dat hij wel vierenveertig gele kaarten had kunnen uitdelen als hij iedere overtreding had bestraft. De vraag rijst dan alleen; waarom doet hij dat dan niet. De verruwing op de sport velden neemt op een ontoelaatbare wijze toe. Merkwaardig daarbij is dat het hoofd van de strafzaken betaald voetbal van de KNVB, Arie van Zon, tot nu toe een lichte stijging in het aantal strafzaken heeft geconstateerd. Een veelgehoorde klacht (Neeskens voor de wedstrijd te gen België) is dat topspelers beschermd worden. Herhaalde lijk dukt het beladen begrip klassejustitie op als men bedenkt dat een kopstoot van Boskamp niet be straft wordt terwijl een onbekende voet baller voor ditzelfde vergrijp minstens Dit staat in een toelichting op een door de FIFA uitgegeven communi qué. In het communiqué wordt de naam van Chili niet genoemd bij de reeds geplaatste landen. De landen die zich voor de eindronden in West- Duitsland hebben gekwalificeerd, is schriftelijk gevraagd hun deelneming aan het eindtoernooi vóór 31 decem ber te bevestigen. Dit conform artikel 2 van het reglement voor het wereld kampioenschap. De landen die een brief krijgen zijn West-Duitsland, Oost-Duitsland, Brazilië, Uruguay, Polen, Bulgarije, Argentinië, Italië, Australië, Schotland en Nederland. Een woordvoerder van de Pöolse voetbalvond heeft gisteren in War schau verklaard, dat aan dit verzoek „zeer zeker” zal worden voldaan. De definitieve beslissing zal echter tij dens een begin december te houden vergadering worden genomen. Ook in Oost-Duitsland staat nog een bijeen komst van nationale voetbalbonzen te wachten. De diverse voor het eind toernooi geplaatste landen hebben tot dusver allerminst laten dóórscheme ren zich uit protest tegen de uitslui ting van Rusland althans zo de situatie nu nog ligt te zullen te rugtrekken. In de Pooise pers ver scheen gisteren een uitgebreid trai ningsschema voor de nationale ploeg ter voorbereiding op de eindronden van het wereldkampioenschap. o De Nederlandse honkbalploeg heeft tijdens het toernooi om het we reldkampioenschap in Cuba met 15-3 verloren van Porto Rico. Raak Punch heeft zijn eerste wedstrijd voor de achtste finales van het toernooi om de Europa Cup III in Udina met 87-71 verloren van Snaidero. Strong was met 38 punten de beste schutter voor de Delftse formatie. hebben ook leden van de tuchtcommis- sie en leden van de scheidsrechters- commissie zitting. Er is dus regelmatig overleg over dit soort zaken." rechter aan gaat trekken. Dat is mijn taak niet.” Toch zou het beste eens kunnen zijn, minister van Justitie Van Agt heeft dat ook al eens laten doorschemeren, dat vandaag of morgen de burgerrechter een halt gaat toeroepen aan de toenemende misdadigheid op de Nederlandse voetbal velden. Van Zon: „Van een wettelijke regeling van het tuchtrecht ben ik een tegenstander. Af gezien van het feit dat ik vind dat je deze problemen in je eigen kring moet op lossen zou een der gelijke procedure veel te veel tijd ver gen.” Schaatsenrijdster Piety Postma verbeterde in Assen het Nederlandse 1500 meter-record voor meisjes B: van 2.28.6 naar 2.26.6. Tijdens de Spelen van het Britse Gemenebest zal voor de eerste maal worden gecontroleerd op het gebruik van anabole steroïden. F

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17