NIEUW GRIEKS REGIME LAA T STUDENTEN VRIJ Motor op batterijen Agent schiet op bewoner kraakpand verwacht Pompidou en Brandt voor energieraad Chileens-Zweedse breuk verwacht rede Lachmon Gebrek aan vuilzakken Terechtstelling van Michael X Vechtpartijen in Paramaribo na Israels regering voor vuurproef BLIJFT MOGELIJK” „HERVATTING OORLOG Steun gevraagd voor bevrijding van Papoea’s Argenta” Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel s 1 3 PAPADOPOULOS LIET ZICH „N A URENLANG VERZET” UITSCHAKELEN PRESIDENT SADAT IN ALGIERS: Campagnne tegen ambassadeur Edelstam KRITIEK OP DAJAN VERWACHT BREZNJEV: VAN VEILIGHEID” Spaanse priesters weer naar Zamora „STELSEL voor dezelfde stroomkosten 1973 NOVEMBER WOENSDAG 28 Urenlang Niet enthousiast ie Beslissend HILIPS te m I- at Jordanië ATHENE (AFP en AP) Nadat gisteren eerder op de dag studenten in Saloniki waren vrijgelaten, is in de middag ook in Athene een tiental van de honderden studenten vrijgelaten die bij de demonstra ties van 16 november waren gearresteerd. De autoriteiten gaan bij de vrijlating „discreet” te werk. Er zijn voorzorgsmaatregelen genomen om te vermijden dat er massademonstraties worden gehouden of emo tionele taferelen bij het weerzien van de vrijgelatenen en hun fa milieleden kunnen plaats vinden. Will ■III WImWWïI g e d >r l- (Van onze redactie in Amsterdam) de de (Van onze redacteur in Santiago) (Van onze redactie economie) e e s a n e Galili-document voor de bezette gebie den, een nieuwe politiek gericht op vre de, met een nieuwe opzet voor Israels toekomstige grenzen. In Londen wordt geëxperimenteerd met deze motor, die wordt gevoed door bat terijen. Het vervoermiddel haalt circa dertig kilometer per uur en kan onge veer veertig kilometer rijden op de twee batterijen. Groot voordeel van de motor: je hoort er niets van. SANTIAGO. De gelijkgeschakelde Chileense pers is een campagne begon nen tegen de Zweedse ambassadeur Ha rald Edelstam die enkele dagen geleden een pak slag kreeg van Chileense mili tairen en politiemannen. Edelstam pro beerde te verhinderen dat een Uruguay- aanse vrouw, die al asiel had gekregen an i 1 als ng ALGIERS. (AP, UPI en DPA) Pre sident Sadat van Egypte heeft gisteren op de Arabische topconferentie in Al giers verklaard dat de oorlog met Israel elk ogenblik hervat kan worden, maar dat het conflict in het Midden-Oosten niet alleen door strijd opgelost kan wor den. in an ,if- ne ir- nd g d e 'er >or en jer >P- ^ee ?re an i s 1O- ijn Lid en ‘re en an )m de ou je- el- it- ier die 00. aal af ter :h- Bt- an ;en dit na ^gt ÏT- in. op jn. ?er an in in :h- ng iet ter iat ats ÏT- aet t. de rd a- te, 'dt an de en de tuin en het omliggende gebied omsin geld. Er waren pantserwagens opgerukt en leden van de marine-infanterie had den posities op de naburige heuvels ingenomen. Jordanië heeft gisteren nog eens laten weten de Arabisch-Israelische vredesbes prekingen, die volgende maand in Gene ve zouden moeten beginnen, te zullen boycotten als de Palestijnse bevrijdings organisatie aan de besprekingen zullen deelnemen namens het Palestijnse volk. Een en ander werd bekendgemaakt in het officiële dagblad „Al Rai”, dat ook berichtte dat Jordanië tegen een vredes regeling is tussen de individuele Arabi- Verwacht wordt dat Golda Meirs rol vandaag van beslissende betekenis zal blijken te zijn. Zij zal, naar men aan neemt, om een vertrouwensvotum vra gen van het ruim 600 leden tellende centrale partijbestuur en dat vertrouwen waarschijnlijk ook krijgen, waarschijnlijk ook krijgen. De meeste critici van het huidige lei derschap realiseren zich namelijk dat de partij zich op het ogenblik, precies een maand voor de parlementsverkiezingen, geen ernstige crisis kan veroorloven. Aangenomen wordt dat Golda Meir vóór de verkiezingen geen wijzigingen in haar kabinet zal dulden en elke eis tot aftreding van Da jan als motie van wan trouwen tegen het gehele kabinet zal opvatten. De meerderheid van de partij zal, de huidige omstandigheden in aan merking genomen, dan ook kiezen voor een voorlopig aanblijven van Dajan in ruil voor de onmiddellijke verwerping van het Galili-document. „Het Griekse volk kan niets goeds van deze staatsgreep verwachten” zo citeerde het gezaghebbende blad de Noorse pre mier Bratteli. „Er is geen reden om te verwachten dat de nieuwe junta beter zal zijn dan de junta die in 1967 door een staatsgreep aan de macht kwam”, aldus de „Prav da”. De directeuren van de Griekse radio- en televisie-dienst en van de radio en televisiedienst van de strijdkrachten zijn van hun functies ontheven. Volgens in lichtingen uit betrouwbare bron zou een onderzoek gaande zijn van beschuldigin gen door leiders van de studenten dat Griekse CIA agenten linkse leuzen op de muren van de technische hogeschool in Athene zouden hebben aangebracht. De voormalige regering heeft beweerd dat deze leuzen er een bewijs voor waren dat de opstand van de studenten door linkse elementen was georgani seerd. NEW DELHI (Reuter en DPA). De Russische partijleider Leonid Breznjev heeft gisteren in de hoofdstad van India opnieuw het denkbeeld van een Pan- Aziatisch veiligheidsstelsel geopperd. Op de tweede dag van zijn verblijf in India ging de Russische leider in zijn tweede gesprek met premier Gandhi van India echter niet in bijzonderheden op dit denkbeeld in. Premier Gandhi gaf een uiteenzetting van de situatie op het Indische subconti nent, de pogingen van New Delhi om te komen tot normalisatie van de betrek kingen met Pakistan en de behoefte van India aan hulp voor zijn economische ontwikkeling. PARIJS (DPA en AFP). De West- duitse bondskanselier Willy -randt en de Franse president Georges Pompidou zijn er voor, dat de negen landen van de EEG al vóór hun voorgenomen topcon ferentie in midden-december zich bera den over de vraag, hoe het hoofd gebo den moet worden aan de energiecrisis. MADRID (Reuter). Zes rooms-ka- tholieke Spaanse priesters zijn terugge zonden naar de speciale priestergevange- nis in Zamora waar zij 13 dagen in hongerstaking zijn geweest. Dit heeft het Spaanse ministerie van Justitie gisteren bekendgemaakt. Met hun hongerstaking begin novem ber wilden de priesters bereiken dat zij zouden worden ondergebracht in een gevangenis met andere „politieke gevan gene” om daar hun straf uit te zitten die varieert van 10 tot 50 aar. DEN HAAG. Het gevaar dreigt, dat de Nederlandse consument zich straks met zijn vuil geen raad meer weet. De schaarste aan plastic vuilniszakken, die steeds ernstiger vormen dreigt aan te nemen, schreeuwt om maatregelen. Daarbij moet in de eerste plaats worden gedacht aan een verandering in de sa menstelling van het materiaal. Volgens „Vima” heeft Papadopoulos zich niet verzet, maar een andere krant „Eleftheros Kosmos” schreef daarente gen dat hij afgezet werd verklaard na dat hij urenlang zonder resultaat zich daartegen verweerd had. De beide staatslieden opperen derhalve het denkbeeld van een buitengewone bijeenkomst van de „vakministers” in Brussel, die een soort „energieraad” zou den moeten vormen. Een dergelijke bijeenkomst zou in sa menhang met de conferentie van EEG- ministers van Buitenlandse zaken belegd kunnen worden, die op 3 en 4 december eveneens in Brussel wordt gehouden. Op de topconferentie in Kopenhagen is het energie-vraagstuk in Hk geval al een van de belangrijkste onderwerpen. De energiecrisis vormt eveneens de hoofdschotel van het Frans-Westduitse overleg, waarvoor Brandt met zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, zijn minister van Financiën, Hel mut Schmidt en zijn minister van Eco nomische Zaken, Hans Friderichs, voor twee dagen naar Parijs was getogen. Het Frans-Westduitse overleg werd gisteren besloten met een derde en laat ste vertrouwelijk gesprek tussen Brandt en zijn gastheer en een daarop aanslui tende voltallige samenkomst -an beide delegaties. Brandt vloog daarna onmid dellijk terug naar Bonn. Pompidou en Brandt zijn het er over eens geworden, dat topconferenties van de EEG voortaan met een zekere regel maat moeten worden gehouden. veiligheidstroepen is inmiddels ingetrok ken. Volgens het liberale blad „Vima” werd de afgezette president Papadopoulos in de nacht van zaterdag op zondag in zijn zomervilla aan zee bij Lagonissi met zijn vrouw aangehouden. Vier officieren drongen zijn huis binnen en overhandig den hem een bevel inzake zijn verwijde ring uit het ambt als president. Tevoren waren de telefoonverbindingen verbroken en was de lijfwacht uitgeschakeld. Soldaten hadden ongemerkt de villa, In Athene zijn nu twaalf studenten die onderdak hadder verschaft aan beto gers na de onlusten van 16 november, veroordeeld tot verschillende gevange nisstraffen met aftrek. Zij werden on middellijk in vrijheid gesteld. Van welingelichte bron werd verno men dat amnestie zou worden afgekon- digd voor de genen die ingevolge de afgekondigde krijgswet waren veroor deeld. De staat van alarm voor de Griekse Het kraakpand wordt met regelmaat door de politie gecontroleerd op minder jarigen, ongewenste vreemdelingen, be zitters van verdovende middelen en eventuele criminelen. Gistermiddag gin gen daartoe twee geüniformeerde agen ten het huis binnen. In een van de kamers zat een 23-jarige jongen met een vriend en een vriendin. „D’r uit, of ik sla je d’r uit”, riep hij, volgens de politie, de agenten toe. Hij greep een bijl en begon toe te lopen op een van de agenten, die inmiddels naar een overlig gende hoek van de kamer liep. De man bleef komen, ook al trok de agent zijn pistool en zegde hij hem aan de bijl te laten zakken. Toen de man leek uit te halen voor een beslissende slag, schoot de agent. Hij heeft de man in zijn benen willen raken, maar zijn schot kwam hoger terecht. Het slachtoffer liet de bijl vallen en liep een andere kamer in. De agenten kregen geen kans hem achterna te gaan om een snelverband aan te leggen. An dere bewoners van het kraakpand blok keerden de toegang tot de kamer, waar in L. zijn toevlucht had gezocht. De via portofoon te hulp geroepen GGD kon hem tenslotte komen ophalen om hem naar het ziekenhuis te brengen. AMSTERDAM. In een kraakpand aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam is een 23-jarige jongeman door een politieagent beschoten toen hjj deze met een bijl te lijf leek te gaan. De kogel drong door ’s mans geslacht en been en kwam tenslotte terecht in een deken. Het slachtoffer is in het Binnen gasthuis opgenomen. Een woordvoerder van de Egypti sche delegatie die de woorden van Sadat weergaf, verklaarde dat de Egyptische president ook aange drongen heeft op handhaving van de olieboycot en solidariteit onder de Arabische landen. Sadat deelde verder mee dat Israel volgens Russische en Amerikaanse schattingen tienduizend man aan doden heeft verloren in de jongste oorlog. Het staat niet vast dat Egypte de vredesconferentie zal bij wonen als Israel niet eerst zijn troepen terugtrekt tot de omstreden bestandsgrens van 22 oktober. Het gezaghebbende Egyptische blad „Al Achrarn” weet uit Algiers te melden dat president Sadat van Egypte tegen de Palestijnse guerrillaleider Jasser Arafat gezegd heeft dat Egypte niet bereid is deel te nemen aan een vredesconferentie als Israel zijn troepen niet eerst terug trekt tot aan de bestandsgrens van 22 oktober. Dit bericht is in strijd met het com mentaar van Sadats woordvoerder op de conferentie in Algiers. Deze zei namelijk dat de vredesonder handelingen zo nodig nog kunne begin nen vóór het einde van het militaire overleg tussen Egypte en Israel bij kilo- meterpaal 101 op de weg van Cairo naar Suez. Weer een andere verklaring kwam uit de mond van Achmed Anis, woordvoer der van de Egyptische regering in Cairo. Op de vraag van een journalist of Egyp te alleen dan aan de vredesonderhande lingen in Genève zal deelnemen als er bij het huidige overleg over de bestands grens een akloord wordt bereikt, ant woordde hij dat deze kwestie „nog be studeerd wordt”. regering op zondag waarbij een minister per helikopter uit een stadje uit het zuiden van de Peloponnesos gehaald moest worden. Een aantal ministers werd onder toezicht van soldaten of militaire politie van huis gehaald en naar het parlementsgebouw overge bracht. Velen waren verbaasd daar te horen dat zij niet gearrèsteerd waren maar als minister zouden worden be ëdigd. De primaat van de Grieks-orthodoxe kerk, aartsbisschop Hieronymos, heeft er inmiddels tegen geprotesteerd dat de nieuwe president, Gizikis, en de nieuwe regering door de metropoliet van loan- nina Serafim, in Athene werd beëdigd. Voor een dergelijke ambtshandeling in het gebied van het aartsdiocees Athene zou Serafim eerst zijn goedkeuring heb ben moeten vragen. Serafim werd zondagochtend om 09.30 uur in zijn woning in Athene afgehaald met de eis °en voor een beëdiging beno digd gewaad mee te nemen. (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) sche staten en Israel, hetgeen overigens zeer onwaarschijnlijk is. Volgens verschillende bronden zullen de Arabische leiders, die deze week deelnemen aan de Arabische topconfe rentie in Algiers, de Palestijnse bevrij dingsorganisatie aanwijzen als vertegen woordiger van het Palestijnse volk. JERUZALEM. Vanavond zal de Verenigde Arbeiders Partij van premier Golda Meir voor een speciaal marathon- debat bijeenkomen, waarbij de partijle den voor het eerste sedert de recente Grote-Verzoendagoorlog in de gelegen heid worden gesteld om hun grieven tegenover het huidige leiderschap open lijk uit te spreken. Naar verwachting krijgt vooral minister van Defensie Mos je Dajan het zeer zwaar te verduren en zullen velen zijn aftreden eisen. De laatste dagen is een groot aantal invloedrijke groepen binnen de partij actief geweest om een verandering in de partijlijn ten aanzien van de bezette gebieden te bewerkstelligen. Vooral het Galili-document, genoemd naar de ge lijknamige minister, dat in september jl. is aanvaard als een vierjarenplan voor de bezette gebieden, staat sterk aan kritiek bloot. In het Galili-document is een groot aantal van Dajans ideeën over de toekomst van de bezette gebieden vastgelegd. De belangrijkste eisen van een groot aantal partijleden zijn naast het aftre den van Dajan, de verwerping van het op de Zweedse ambassade, vanuit een ziekenhuis waar zij wegens kanker was opgenomen, naar een gevangenis werd vervoerd. De bladen schrijven dat Edelstam moedwillig verdraaide berichten over de situatie in Chili geeft en zich op onaan vaardbare wijze in Chileense binnenland se problemen mengt. In diplomatieke kringen in Santiago, waar de verontwaardiging na het poli tieoptreden tegen Edelstam en de Franse ambassadeur, die ook klappen kreeg bij het incident in het ziekenhuis, zeer groot is, wordt er rekening mee gehouden dat beide landen de diplomatieke betrekkin gen zullen verbreken. Als dat gebeurt zullen de andere Scandinavische landen waarschijnlijk ook de betrekkingen ver breken, zo wordt in goedingelichte krin gen vernomen. In diplomatieke kringen in de Chi leense hoofdstad vraagt men zich af in hoeverre de diplomatieke onschendbaar heid onder het huidige regime nog ge waarborgd is en in hoeverre ambassades voort kunnen gaan met het verlenen van hulp aan Chilenen en buitenlanders die om politieke redenen Chili willen verlaten. Op de Nederlandse ambassade wacht men de loop der ontwikkelingen af. De ambassadegebouwen staan nog steeds onder scherpe bewaking van militairen die met machinepistolen gewapend zijn. DEN HAAG (ANP). Vertegenwoor digers van de „voorlopige regering van West-Papoea” hebben hun oor te luiste ren gelegd bij de Tweede Kamer, die op het punt staat over „Buitenlandse Za ken” te gaan praten. Zij hebben Kamer leden gevraagd de bevrijdingsbeweging in hun vaderland te steunen. Medica menten, kleding en lesmateriaal staan bovenaan op het lijstje van hulpgoede ren, waaraan de Papoea’s in de bevrijde gebieden behoefte hebben. Dit heeft de Papoea Ben M. R. Tang- gahma gisteren meegedeeld voor hij met enige landgënoten als vertegenwoordiger van de beweging in het buitenland het Kamergebouw op het Binnenhof binnen ging. Hij zette uiteen, dat principieel, moreel en zakelijk de argumenten voor steun aan bevrijdingsbewegingen in A- frika en aan de bevrijdingsbeweging van West-Papoea dezelfde zijn. Formeel is er wel verschil, want West-Papoea is geen (gelegaliseerd) koloniaal gebied. „De vrijheidsstrijd is er evenwel die van het Melanesische volk tegen de overheersing en uitbuiting van de Indonesiërs, LONDEN (AFP). De voormalige leider van de „Zwarte Macht” in Enge land, Michael „X”, die wegens een dub bele moord in maart 1972 in Trinidad ter dood veroordeeld werd, zal waar schijnlijk spoedig terechtgesteld worden. Dit heeft een woordvoerder van de hoge commissie van Trinidad en Tobago te verstaan gegeven, nadat gisteren be kend was geworden, dat het beroep van „X” op de Britse kroonraad, ter verkrij ging van uitstel van executie is afgewe zen. Michael „X” werd veertig jaar geleden in Trinidad geboren uit het huwelijk van een Portugese vader met een Antil liaanse moeder. Hij gaf zijn oorspronke lijke naam de Freitas prijs. In Engeland wierp hij zich in 1966 op als kampioen van de „Zwarte Macht”. Hij predikte de oorlog tegen „de blanke apen”. In 1971 werd Michael „X” in Londen veroordeeld wegens gewapende roofo verval. Nadat hij op borgtocht was vrij gelaten, ontsnapte hij naar Trinidad. In Trinidad werd hij tenslotte be schuldigd en veroordeeld wegens moord op een neger en een Engelse vrouw. „Vima” meldde verder dat de i nter- ventie van de strijdkrachten zo onver wachts kwam dat er voor tegenstand geen tijd was. Het bewind van Papado poulos viel in minder dan een uur zonder dat ook maar één schot werd gelost. „Eleftheros Kosmos” schilderde de po gingen tot vorming van een nieuwe Het Russische partij-orgaan de „Prav da” toonde zich gisteren niet al te en thousiast over de jongste militaire staatsgreep in Griekenland, waarbij pre sident Papadopoulos ten val werd ge bracht. Het Konsumenten Kontakt, dat uiterst verontrust is over het verminderde aan bod van huisvuilzakken, weet dat door het terugbrengn van de dikte van deze zakken voor een deel tegemoet kan wor den gekomen aan de huidige schaarste problemen. De schaarste aan plastic huisvuilzak- ken dateert al van voor de olieboycot. Sinds de zomer bestaat er reeds een tekort aan polyethyleen, waarvan de zakken worden gemaakt. De oliecrisis zal het tekort aan grondstoffen nog vergroten. Een steekproef van het Konsumenten Kontakt onder de grootwinkelbedrijven leert, dat de detailhandel wordt gecon fronteerd met een verminderd aanbod van hun leveranciers. Sommige bedrij ven spreken van een beperking van 75 percept. En sommige cash-and-carry be drijven krijgen al twee maanden hele maal niets meer toegeleverd. PARAMARIBO (ANP). Na afloop van een massameeting van de (Hindos- taanse) Vooruitstrevende Hervormings partij (VHP) in de Surinaamse hoofd stad is een aantal burgers, voornamelijk Creolen, in de omgeving van de bijeen komst lastig gevallen en mishandeld door congresgangers. De VHP-ers kwamen van een drukbe zochte massameeting, waarop VHP-lei- der Jaggernath Lachmon meedeelde zich bij de verkiezingsuitslag van vorige week maandag neer te leggen en met zijn partij (17 van de 39 zetels) in de oppositie te zullen gaan. Passerende automobilisten op het pad van Wanica, waar de vergadering had plaatsgevonden, werden nageroepen of met stenen bekogeld. Daarna werd de weg (van Paramaribo naar het vliegveld Zanderij) gedurende enkele uren geblok keerd. Creoolse buschauffeurs werden ook lastig gevallen en hun bussen be schadigd. De twee agenten, die bij de vergade ring aanwezig waren, konden met moei te erger voorkomen, zo wordt uit Para maribo gemeld. Een moeder met baby werd door een zevental congresgangers zo ernstig mishandeld, dat zij op dokters advies voorlopig het bed moet houden. Papadopoulos, die onder huisarrest was in zijn villa bij de kust, op 32 km van de hoofdstad, is na zonsondergang overgebracht naar Aghios Andreas, een zomerverblijf voor officieren. Een officier zei dat zijn echtgenote eveneens in de villa is geweest. Het is niet bekend of mevrouw Papadopoulos ook is overgebracht naar Aghios Andre as, dat op 25 km van Athene ligt. De Griekse strijdkrachten hebben in middels een aantal promoties bekend gemaakt om de functies te vullen van de officieren die zijn ontslagen na de staatsgreep.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3