TV-DOCUMENTAIRE VAN GABRI DE WAGT A. M. de Jong: leven in dienst van rechtvaardigheid Josephine van Gasteren en Cor Stedelinck gaan door Vroege toneelplannen in Rotterdam Kröller-Müller krijgt piramide van olievaten VAN NIEL tëaktie bij cHetman: „oobhlj! expositie Jimmy, de opvolger van Tommy ELPEES Peter en zijn Rockets SOOSACENDA Be my Cuest TOP DE POP POP DERTIEN onder redactie van Ferry Tromp Jvan 29 november tot 13 december meubelen klassiek tijdloos M!^@lrïlSlrn Raamsingel 42, Haarlem. MEESTERWERK VAN THE WHO Tandheelkundig centrum voor kinderen ANTON PIECK zijn leven - zyn werk TENTOONSTELLING gehouden, die een overzicht geeft van het werk van deze kunstenaar. In ons huis Jacobijnestraat 7 bent U van harte welkom. BOEKKHANDEL H. DE VRIES K ADO IDEE 10' 13 DONDERDAG 29 1973 NOVEMBER nieuwe kollektie wandkasten, bankstellen, fauteuils, salon tafels en eetkamers. HORLOGERIE daarom krijgt u nu bij iedere aankoop vanaf 25.- een passende waardering voor goede smaak. /Giuj\ Herman Mulder Keer op keer staan kritische jonge mensen verbaasd over Herman’s zilveren of gouden armbanden. En... ook verbazinkjes bij ’t zien van de vriendschapsprijs waarmee Herman al zo veel klanten heeft gebonden. Dat ia Herman’s geliefde liefde voor ’t werk. NEIL DIAMOND Rogel Daltrey van The Who Soos: wo.: ADVERTENTIE (Van onze RTV-redactie) (Van onze kunstredactie) ADVERTENTIE ADVERTENTIE 1. Schönes Madchen aus Arcadia -r Demis Roussos; 2. The day that curly Billy Hollies; 3. Het is weer voorbij die mooie zomer Gerard Cox; 4. One way ticket to anywhere The Osmonds; 5. Photograph Ringo Starr; 6. Jua nita Nick Mackenzie; 7. Joekelille Nico Haak en Paniekzaaiers; 8. Har mony Ray Conniff Singers; 9. Paper Roses Mary Osmond; 10. Angie Rolling Stones; 11. Jimmy Boudewjjn de Groot; 12. Love will keep us to gether Mac and Katie Kissoon; 13. La paloma ade Mireille Mathieu. Pete Townshend, Roger Daltrey, John Entwistle en Keith Moon heb ben in twee jaar tijd geen Who-elpee Theater brengt nu nog maar één pro- duktie uit „De verhuizers” onder regie van René Lobo. „Ubo Roi” is van de baan omdat er geen geld meer is. GR. HOUTSTRAAT 86 HAARLEM TEL. 31 29 34 Speciaalzaak sinds 1883. Ter gelegenheid van het binnenkort te verschijnen boek wordt vanaf heden tot 20 december een Hoofdpersoon in dit tweede Who- epos is Jimmy, de Mod. In vroeger jaren is hij met duizenden andere Mods vanuit Londen naar de bad plaatsen getrokken om daar bloedige veldslagen uit te vechten met de Rockers. Die tijden zijn voorbij. Ge staag peppillen slikkend verliest Jim my zich in romantische herinnerin gen, in zelfontleding ook waardoor hij er uiteindelijk achterkomt dat de redding niet van buiten (pillen, Mods, The Who, waar hij een hartstochtelij ke fan van is) komt, maar van bin nen, vanuit zichzelf. F. Marquardt voort te zetten. Marquardt brengt binnenkort in Rotterdam de „Penthesileia” van Von Keist uit. Hij blijft d e groep begeleiden. De groep denkt aan een stuk van Calderon en misschien een Multatuli-project. Verder mogen de «groepen Diskus en Onafhankelijk Toneel doorgaan met hun werk. Diskus werkt in een Rotterdamse wijk met de bewoners en ook Onafhan kelijk Toneel is niet gebonden aan het bespelen van een schouwburg. In voorraad diverse modellen met belslag of Westminster speelwerk. In eiken en notehout. Hoogte 192 cm, voetmaat 47x27 cm en groter. De nostalgie viert hoogtjj zaterdag avond in de IJmuidense PENcentra- le. Kuiven, leer, brommers, het komt allemaal terug met Peter en zijn Rockets, de mannen die van „Kom van dat dak af” een onvervalste Ne derlandse evergreen maakten. Elpees. Het barst van de nieuwe op het ogenblik. Popsien zocht er een paar „zachte” uit die wel degelijk de moeite waard zijn maar in overvloed niet het centrum van de belangstel ling hebben gehaald. Vanavond, iets meer dan een maand van tevoren, brengt Gabri de Wagt een M. de Jong in 1888 geboren werd! - is dat vele opmerkingen zó enthousiast en wellicht ook bij tijd en wijle zó verte kend zijn, dat het gaat lijken op een soort heldenverering-buiten-alle-propor- ties. Hoeveel bewondering ik ook heb voor A. M. de Jong, daartoe heb ik me niet willen laten verleiden!”, aldus Gabri de Wagt. theater. De Toneelraad heeft voor de laatste weer garantiesubsidies. Kleine produkties zullen te zien zijn in het Piccolotheater en De Lantaren. DEN HAAG. „Hij was altijd één brok leven, een heerlijke man. Vanaf het eerste moment beschouwden de bin nenvallende Duitsers hem als vijand. Hij trok zich de toestand verschrikkelijk aan en zo werd hij eigenlijk binnen de kortste keren van die stralend-jeugdige man een oude, dodelijk vermoeide, die leed onder zijn machteloosheid”. Dat zijn de woorden van Gudi, dochter van de Brabantse schrijver A. M. de Jong. Zijn bekendste geesteskind, Merijntje Gijzen, toornt vanaf 1 januari in elf afleveringen bij de VARA op het scherm. Kees van lersel regissert het stuk. Verschillende gezelschappen uit ande re steden zullen we*er vele speelbeurten in Rotterdam vervullen: het Publieks- theater, Haagse Comedie, Globe, Theater en Centrum komen regelmatig in de schouwburg. Vrije produkties zullen te zien zijn in het Luxor- en het Hofplein- Allereerst de LP „Jonathan Living ston Seagull” van Neil Diamond, die de soundtrack bevat van de gelijkna mige Amerikaanse film naar de ge lijknamige Amerikaanse bestseller. Jonathan Livingston Seagull is een meeuw, maar niets menselijks is hem vreemd. Het boek en nu ook de film waarin geen mens voorkomt hebben een omgekeerd effect: je wordt je bewust dat niets dierlijks ons vreemd is. Neil Diamond heeft bijna klassieke, soms cerebrale muziek bijgeschreven met heel weinig, maar wel veelzeggende vocalen. NIJMEGEN (ANP). Op initiatief van prog. dr. A. van Amerongen van de katholieke universiteit wordt in Nijmegen gewerkt aan de voorbereiding van een tandheelkundig centrum voor kinderen. Midden volgend jaar kan in dit centrum het eerste van het land het werk beginnen. De faculteit tandheelkunde van de Nijmeegse universiteit gaat zich eihr intensief richten op het melkgebit. Verwacht wordt dat jaarlijks 5000 kin deren kunnen worden behandeld. David Gates, ex-leadzanger van Bread, en Dave Mason, eens triomfen vierend in Traffic, hebben solo-al- bums gemaakt. Gates zet in zijn al bum „First” de Bread-traditie voort met welluidende, harmonieuze songs van uitstekende kwaliteit; Mason is op zijn elpee „It’s like you never left” veel gevarieerder. Tien songs, van hele sfeervolle tot swingende rock nummers met hele grote namen op de begeleidende „loonlijst”: Graham Nash, Steve Wonder, Jim Keltner en Mark Jordan. Tien jaar lang liet Peter Koelewijn zich niet op de Nederlandse podia zien en vierde hij successen als pla tenproducer. Met het opkomende nos talgische getij rook hij een nieuwe kans. Begin 1972 kwam er een LP met alle Koelwijn-successen, dit jaar gevolgd door de singles „Lennie”, „Mij oh mij”, „De Wolf” en „Angeli- ne” (mijn blonde sexmachine). Koelewijn, die in de studio vaak werkt met mensen als George Kooij- mans, Harry Hoof en Hans Holles- telle komt naar de PEN met Jan Toethuis (gitaar), Mol Passon (bas), Frans Meijer (drums) en Aad Damen (solo-gitaar). De Toneelraad heeft nog geen beslis sing genomen over drie, experimentele projecten, nl. het project-Keulaarts, de Event Structure Research Group en het project „Panne” van het trio Ten Ca te, Simmons en Engelander. Met „De appel” van Erik Vos zijn besprekingen gaande over een groot aantal speelbeurten. KRElER I Alle artikelen van deze Zwit- serse fabrikant zijn in wezen december-geschenkjes. 1 U kunt kiezen uit 500 J verschillende zuiver zijden shawls, in zowel vierkant als langwerpig formaat, Vanaf f 14,50, verder de beroemde Kreier batist zakdoekjes vanaf f2,75 Erg leuk is ook het "lipstick" j 9 doekje in geschenk-enveloppe voor f3,50. i Grote Houtstraat 26-30 Haarlem documentaire over A. M. de Jong op de televisie. „Ik heb voor die man erg veel bewondering gekregen. Hij is een boei ende figuur, die zijn artisticiteit en ei genlijk bijna zijn hele leven vanuit zijn emoties heeft gewijd aan zaken als rechtvaardigheid - waar dan bijvoor beeld zijn strijd tegen sommige kunst broeders en tegen de katholieke dwang matigheid en tenslotte tegen de Duitsers een onderdeel van zijn. Er zijn een heleboel boeken van hem die ik niet meer kan verteren - de man is al weer ruim 30 jaar dood en sommige onder werpen zijn wat verjaard -maar Me rijntje Gijzen vind ik fascinerend en meeslepend verteld. Ik heb dit portret een beetje opgebouwd op twee mensen: prof. M. de Jong - géén familie van A. M. - en zijn dochter Gudi”. A. M. de Jong werd in de oorlog in zijn eigen huis door de nazi’s vermoord. Zijn dochter weet zich dit nog heel goed te herinneren. „Ik was gewoon thuis. Er werd gebeld en ik heb de moordenaars binnengelaten. Want ik vermoedde niets. Ik hoorde wat praten en ineens dat schot.De documentaire over A. M. de Jong speelt zich voor het grootste ge deelte af in en rond Nieuw Vossemeer, de plek waar A. M. de Jong gewoond en gewerkt heeft. Vlak bij de plek waar Merijntje Gijzen geschreven werd - De Jongs huis bestaat overigens niet meer - staat een beeldje van dat wat droevige, vroeg-wijze kereltje. Men wil er een klein museumpje in de buurt gaan neer zetten. NMN V y horloger/juwelier Haarlem x^Kampervest 33 telefoon 31 3055^/ En dan tenslotte Loggins Messi na. Jim Messina, ex-Poco, die oor spronkelijk alleen maar kwam om het talent Kenny Loggins te gaan producen, maar binnen de kortste keren zelf ook weer achter de micro foon zat. Twee uitstekende elpees „Loggins Messina” en „Sittin’ In” waren tot nu toe het gevolg en ook de derde, „Full Sail” mag er wezen. Countryrock is het stempeltje maar wie er naar zoekt vindt daaronder zowel „moeilijke”, poëtische werkjes als hevige stampers. ROTTERDAM. De gemeentelijke stichting Toneelraad Rotterdam heeft nu al de plannen voor het seizoen 1974-75 bekend gemaad. Dat gebeurt zo vroeg omdat het ministerie van CRM en de Raad voor de Kunst vroeger dan voor heen de begrotingen van de gezelschap pen voor dat seizoen binnen wil hebben. Bijgevolg is de transfermarkt voor to neelspelers zon drie maanden vervroegd. PEN, Kanaalstr. 257, IJmuiden. vr.: slapsticks en disco; zat.: Peter en zijn Rockets; zo.: disco. Soos 20-f-, wijkgebouw v. Eg- mondstr., vr.: Soos met de pianist Carl Heinsius. Turfschip, Turfsteeg 2, zat.: koffie bar met Hans Diekhof. TIOLI, Geb. Njord, Zuid-Schalk- wijkerweg 93, zat.: Be my Guest. Scuff, Lingestraat 1, zondagmiddag: disco. De Huif, Gen. de la Reijstr. 4, di.av. en za.mi.: soos. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Kees Hazevoet Trio. Paradiso, Weteringschas, Amster dam, donderdag: Daddy Longlegs; vrijdag: Average White Band. ZERO, Bakenessergracht 8, vrijdag en zat.: film en muziek. VoomVoom, Spaarnwouderstraat 61, vr., zat. en zo. :bar-dancing-disco. Can-Can, Stoofsteeg 1, iedere avond: bar-dancing-disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstr., ie dere avond: bar-dancing-disco; don derdag: levende muziek. Riverside, Spaarne 91, vr.: aanloop; zat.: disco. El Tora, geb. EVNH, Engelandlaan, vr.av. en zo.mi.: discosoos. Spoetnik, Spaarneweg 1, Cruquius, vrijdag: disco. De Teerling, Kleine Houtstraat 58. Vanavond: Ton Paley, Amerikaanse country en western zang. Net als voor het lopende seizoen heeft de Toneelraad via een advertentie solli citanten opgeroepen met plannen voor het seizoen '74-’75. Behalve enkelingen die een zelfgeschreven toneelstuk indie nen, waren er twaalf sollicitanten die de Toneelraad serieus heeft besproken. Josephine van Gasteren en Cor Stede linck willen met een nog te vormen kern van tien spelers vier produkties uitbrengen, twee of drie in de schouw burg, de andere in het Piccolotheater. Gedacht wordt aan „Autokerkhof” van Arrabal, „Der tollste Tag” van Torrini, „De moeder” van de Poolse schrijver Witkewicz en „The Changeling” van Ri chardson Morley. Het koppel Van Gaste- ren/Stedelinck brengt op het ogenblik al „Jij met je wolken”. De Toneelraad gaat zeer voorzichtig te werk en meent dat een vast gezelschap nog geen garantie biedt voor een toene mend schouwburgbezoek. Wel wil de raad, dat de Rotterdammer weet in wel ke schouwburg men wat voor toneel kan verwachten. Verder verwacht de Toneelraad „bui tengewoon originele produkties” van het trio Ruud Engelander. Ritsaert ten Cate en Pip Simons, die van plan zijn twee niet nader aangeduide „horror-produk- ties” uit te brengen. Ten Cate is artistiek directeur van Mickery, Simmons heeft jarenlang één van de beste moderne Engelse groepen geleid, Engelander is dramaturg en op het ogenblik medewer ker van Simmons in West-Duitsland. De groep voor Rotterdam bestaat uit 8 spe lers, behalve Diane Lensink allemaal Engelsen. Verder krijgt John Leddy steun voor een stuk solotoneel, dat hij van de boeken van Samuel Beckett wil brengen onder regie van Hugo Heinen. Verder krijgt de pas afgestudeerde regisseur Gerard Jan Rijders met enkele mensen een kans de ervaringen, die zij op het ogenblik opdoen met de Duitse regisseur Allerlei mensen heeft Gabri de Wagt nog terug kunnen vinden: de oude werkster, zijn tweede vrouw, oude buren en vrienden en zijn zoon en dochter. „Die prof. Martien de Jong - een neerlandicus die een studie over A. M. de Jong heeft gemaakt - was in deze hele context een boeiende man. Hij werd geboren in dezelfde omgeving, na melijk Steenbergen en de herinneringen van hem haalt hij op vanuit zijn be kendheid met dit gebied. Er is duidelijk bij hem sprake van identificatie, hij voelt verwantschap met de groeiproces sen van De Jong en van Merijntje ,ook al o mdat hij zelf zoon van een a m- bachtsman is en zelf ook die hele ge loofsstrijd heeft meegemaakt. Er zijn trouwens nog méér pendanten aan te wijzen. Alles hebben we op lokatie ge filmd, op al die plekken die in het leven van Merijntje een deel uitmaakten”. „Eén bezwaar aan het laten ophalen van oude herinneringen door onvermij delijk oude mensen - vergeet niet dat A. Het Thema Teater, dat dit seizoen in het Piccolotheater begon met „Thyestes” van Hugo Claus, zag zijn sollicitatie afgewezen. De groep is met zo -veel problemen begonnen dat de raad geen vertrouwen in het organisatorisch en artistieke kunnen heeft gekregen. Thema Zeven kindertandverzorgsters gaan onder leiding van een tandarts met na me kinderen beneden de leeftijd van 6 jaar behandelen. Het zijn afgestudeerde mondhygiënistes die nu bij wijze van experiment een cursus van een jaar volgen. Geeft de minister toestemming dan wordt de opleiding toegankelijk voor gediplomeerde mondhygiënistes, een tweejarige. OTTERLO (ANP). Van 7 december tot 12 januari zijn in het Rijksmuseum Kröller-Müller in Otterlo 30 tekeningen te zien, die Christo maakte als voorstu dies van een enorme Mastaba, die de kunstenaar zich op een open plek in het bos bij het museum droomt. Het kunst werk wordt een afgeknotte piramide, die 25 meter hoog, 63 meter lang en 52 meter breed moet worden en die wondt gebouwd van 242.945 (lege) olievaten. De „tuin van email” van Jean Dubuf fet bij Kröller-Müller komt deze winter klaar. Het kunstwerk is een officieel erkend „doorwerk-project” geworden. Het is het eerste landschapsproject dat Dubuffet in Europa maakt. De „tuin” zal in mei 1974 officieel en feestelijk wor den geopend. Een maquette ervan is nog tot 20 december te zien op een over zichtstentoonstelling, die van het werk van Dubuffet wordt gehouden in het Grand Palais in Parijs. Golven van enthousiasme zijn in Engeland en Amerika losgeslagen over de ook in Nederland uitgebrach te nieuwe elpee van de Who „Qua- drophenia”. Niet zo maar en schijf met wat nummers, maar opnieuw net als bij Tommy één compleet, doordacht verhaal; tekst en muziek één geheel, idee en uitwerking in één lijn. Een nieuwe rockopera dus. gemaakt. Ieder werkte aan zijn eigen soloprojecten, was de gedachte, maar nu blijkt dat de heren wel degelijk samen bezig zijn geweest. In een speciaal voor „Quadropenia’ ’gebouw de studio werd een jaar lang gewerkt aan het met een prachtig fotoboek gelardeerde album. Vooral de in breng van de synthesizer, die in het verleden afbreuk leek te doen aan de Who-sound, is deze keer vol ledig geslaagd, waardoor de vier mu sici de klank van een orkest van honderd man oproepen zonder hun individualiteit te verlizen. Een prach tig album. ADVERTENTIE Wie de eerste kennismaking met de Haarlemse groep „Be my Guest” tij dens het Oranje-popfeest in septem ber met onder meer Golden Earring, goed is bevallen, kan de groep aan staande zaterdag weer zien in de Haarlemse sociëteit TIOLI aan de Zuid Schalkwijkerweg 93. Be my Guest, met Gerard Knoeg (gitaar), Klaas Boscher (bas en zang), Ed van Buuringen (gitaar en zang), George van Baringen (drums en zang) en Dick Hofland (leadzang) op het toneel, heeft een minstens zo belang rijk lid in stagemanager Ruud Woe- linga, die er elke keer weer voor zorgt dat de aan een rolstoel gekluis terde Dick Hofland in de zaal en op het podium komt Jerome Reehuis, die zich voorstelde met de Italiaanse regusseur Arturo Cor so door te gaan na de eersteling „Steel wat minder - het zevende gebod” van Dario Fo, heeft zijn sollicitatie ingetrok ken. Reehuis en Corso zouden in dit seizoen nog iets doen met „Hamlet”, maar ook die produktie gaat niet door. Na het artistieke fiasco met „Steel wat minder” wil Corso weinig meer van de groep weten. Tel. 31 51 12. 1 I j.i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13