Lon Nol wil Sihanoek ontmoeten Botsing tegen gekaapte IRA-truck Veel sneeuw in België Duitse legerhogescholen Kritiek op aan de VU Studentenacties Arabisch beroep op West-Europa VERKIEZINGEN „ALS VOLK DAARVOOR GEREED IS” ifw emancipatie achtergrond Symbool van 3 BOYCOT TEGEN NEDERLAND BLIJFT DONDERDAG 2 9 NOVEMBER 1973 Papadopoulos BIJNA 40 CENTIMETER Censuur blijft (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) Nieuwe elite China Twaalf jaar Ministers HAMBURG Op zoek naar een modern leger is de regering in Bonn op een idee gekomen, waarover de Westduitsers voorlopig niet uitgesproken zijn. De Bundeswehr beschikt sinds begin oktober over eigen hogescholen in Hamburg en München. Als ze er lol in hebben dragen de studenten er het officiersuniform, maar tegen jeans bestaat ook geen bezwaar. In een straffe, driejarige studie worden de in genieurs opgeleid, die de kern moeten zijn voor het leger-van-de- toekomst. Bij de Fleurop-bloemist gaat het Spaans toe met cactussen i en Spaanse planten. t i 76 Grieks program stelt teleur zijn grote teleurstelling ie ADVERTENTIE de et ir. Lonen en prijzen moeten in toom worden gehouden. Er komen betere sociale voorzienin gen, o.a. een ouderdomspensioen. lie al hun te Niemand woont te ver weg om op 5 december een plantenbak te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. In kringen van de Griekse democrati sche oppositie heeft men met teleurstel ling gereageerd op het beleidsprogram ma. In een vijftig minuten durende rede, die door radio en televisie werd uitge- Maar niet tot en met het uiterst linkse „Spartacus”. Tenslotte zjjn zij Westduits soldaat en hebben trouw aan de grondwet beloofd. Bovendien kan van politieke activiteiten op hun eigen campus geen sprake zijn: die blijft onverminderd militair terrein. De enige voorwaarde die Lon Nol aan het totstandkomen van een vredesver drag stelt, zei hij in een interview met een Franse journalist, is dat de Noord- vietnamese troepen uit Cambodja ver dwijnen. Het was voor het eerst dat Lon Nol zich zo openlijk tot een gesprek met Norodom Sihanoek bereid verklaarde. Lekker weertje in Nieuw-Zeeland. De zomer daar onthult duidelijk, dat de emancipatie van de man er met rasse schreden voortschrijdt. Mag de vrouw daar shorts dragen, de man doet niet langer voor haar onder. Getuige deze foto van een keurige kantoorbediende, die overigens lang de enige niet schijnt te zijn die in deze dracht op zijn werk verschijnt. .1- Je 31, ‘ij de o- ili m .o. ef el 3n et n- h- rd is. at ït •n et t- le ij. ï'n :it te ye s- ns .s, ri- er n- s” an rs an s- de en ie er )e en de n- is ?n et j- et e- >n ze e- AMSTERDAM (ANP) Gisteren zyn 200 studenten van twee subfaculteiten (de sociaal-culturele wetenschappen en de pedagogische wetenschappen) aan de Vrije Universiteit overgegaan tot bezet ting van de gebouwen van de subfacul teit. Op andere faculteiten von/fen actie- vergaderingen plaats of zullen in de komende dagen plaatsvinden, aldus heeft de studentenraad van de VU gisteravond meegedeeld. Er komt geen verandering in de buitenlandse politiek van Griekenland. Wel is op de topconferepjie een reso lutie aangenomen, waarin gezegd wordt dat de vermindering van de olieproduc- tie zal doorgaan tot de olieproducerende landen maximaal een kwart van hun inkomsten verloren hebben. President Habib Bourguiba van Tune sië waarschuwde op de slotbijeenkomst voor een „overdreven” gebruik van het oliewapen. „We moeten er voor zorgen, dat dit wapen zich niet tegen ons keert”, zo zei hij. De Arabische staatshoofden besloten de ministers van Buitenlandse Zaken naar West-Europa, Azië en de commu nistische landen te sturen om het stand punt van de Arabische landen nader toe te lichten. Studenten mogen hun mening ken baar maken en demonstreren, maar be zetting van gebouwen als drukmiddel voor de inwilliging van eisen is niet geoorloofd. (Van onze speciale verslaggever in Athene) Europa niet getroffen worden door voor december voorgenomen beperking van de olieleveranties met vijf percent. Weet u dat in iedere Fleurop-speciaalzaak ook een bloemen-met-fruit arrangement is te bestellen? U leest erover in het Fleurop-bloemenboek. Spaar de gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes van uw Fleurop- bloemist. Hoewel het regime de censuur offici eel heeft opgeheven, is er van onbelem merde persvrijheid geen sprake. loanni- dis formuleerde het in een gesprek met Atheense dagbladuitgevers ongeveer als volgt: „Matigt u zich in de kritiek tegen ons, geef ons een kans. U mag wel uitpakken over het beleid dat onder Papadopoulos is gevoerd.” Wat in Athene is gebleven: diepe rouw in talrijke families en, naar men beweert, nog steeds onzekerheid in ver scheidene gezinnen over hun kinderen. Bij het Rode Kruis in Athene zouden zich nog bij herhaling ouders van ver miste studenten melden, van jongens die sedert de nacht van de 17e november niet meer boven water zijn gekomen. Het is mogelijk dat zij zich uit angst voor arrestaties elders schuil houden, maar veel Atheners vrezen dat er later een hoger dodencijfer uit de bus zal komen dan het tot dusver officiële van dertig. PNOM PENH (AFP). President Lon Nol van Cambodja heeft zich bereid verklaard het door hem verdreven vroe gere staatshoofd prins Norodom Sihanoek te ontmoeten. Hij wil met hem aan de conferentietafel zoeken naar een uitweg voor de impasse waarin het land ver keert. In het deel van de verklaring dat op Europa betrekking heeft, wordt over olie niet gerept, maar secretaris-generaal Machmoed Riad van de Arabische Liga zei op een personferentie na de laatste topbijeenkomst dat de leiders van de Arabische landen besloten hebben het oliewapen op selectieve basis te blijven gebruiken. De Arabische leiders zeggen voorts in hun verklaring dat zij vastbesloten zijn de mogelijkheden voor een internationa le confrontatie in het Midden-Oosten uit te schakelen. Ze zijn bereid met West- Europa samen te werken binnen het raam van de VN om zo tot een recht vaardiger vrede te komen. In de verklaring wordt ook een beroep op de Westeuropese landen gedaan „alle mogelijke middelen te gebruiken om Is raël te bewegen zich uit glle bezette Arabische gebieden terug te trekken, in het bijzonder uit het Arabische deel van Jeruzalem, en het Palestijnse volk zijn legitieme rechten te hergeven.” ER WORDT zelfs gehoopt dat de middelbare scholieren, die zich nu melden voor zo’n Bundeswehr-TH en daarbij meteen voor twaalf jaar moe ten tekenen, later werkelijk overstap pen naar een ander bedrijf. De kan selier van de Hamburgse school, Klaus von Borck-Erlecke, zegt daar- Bundeswehr, die het tot dusver zo moeilijk had om wetenschappelijk geschoolde officieren aan te trekken. Het begin is bescheiden. In de Hamburger Douaumont-kazerne wordt met een kleine driehonderd studenten gewerkt. In 1975 zullen het er echter 2100 zijn en in München 2500. De belangstelling is groot, wat meteen aanleiding is voor kritiek want uitge rekend nu tienduizenden gymnasias ten hun neus stoten op de numerus clausus komt de Bundeswehr met het verlokkende aanbod voor een goed beschutte academische studie. rechte school nog in het politieke landschap? Het weekblad „Die Zeit” heeft bijvoorbeeld geschreven: „De Bundeswehr is de navel van deze staat niet en evenmin de garant voor territoriale onschendbaarheid van de ze staat. Voor diens voortbestaan zijn andere terreinen, zoals milieu, medi cijnen en onderwijs, zeker niet min der belangrijk niettemin worden zij met veel minder zorgen omringd”. Die Zeit vroeg zich af of nu wellicht de industrie en de vakbeweging om eigen hogescholen zullen gaan roepen. „MET DIE KRITIEK moeten we werken”, aldus in Hamburg overste doctor Dieter Genschel, de directe chef van de studenten. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. De zwaarste sneeuwval sedert 1925 heeft gisteren in België voor een omvangrijke verkeerschaos gezorgd. Er was eergisteren al zeer veel sneeuw gevallen, maar in de nacht van dinsdag op woensdag zijn er nog eens gemiddeld 20 centimeter bij gekomen die bijvoorbeeld het openbaar vervoer in Brussel en zijn buitenwijken volledig ontregelde. Het verkeer in het algemeen von*1 slechts met de grootste moeite plaats in weerwil van de 600 ton wegen zout die werden uitgestrooid. Het vliegveld Zaventem moest de gehele ochtend voor binnenkomende en ver trekkende toestellen gesloten blijven. In Luik is een in 1959 opgetrokken gebouw onder het gewicht van de natte sneeuw gedeeltelijk ingestort, alom zijn bomen en takken van res pectabele doorsnee eenvoudigweg af gebroken en in Evere zijn de daken van twee sporthallen ingezakt. De sneeuwlaag kreeg zijn grootste dikte officieel toegemeten als 38 centimeter. t ...w.-.' Een door de IRA gekaapte vrachtwagen die op de grote weg tussen de Noord- ierse plaatsen Dungannon en Ballygaw- ley was geplaatst was de oorzaak van een ernstig auto-ongeluk. De twee in zittenden van de personenauto die in botsing kwam met de vrachtwagen kwamen om het leven. De Grieken gaan naar de stembus als „het volk daarvoor gereed is”. Het volk moet keuze kunnen maken tussen politieke partijen met principes, niet tussen partijklieken. ALGIERS (Reuter, DPA en UPI). De staatshoofden van de Arabische landen hebben gisteren een beroep op de Westeuropese landen gedaan een eerlijke en duidelijke houding aan te nemen tegenover de Arabische zaak en deze in de Verenigde Naites te steunen. Dit appel staat in een verklaring, uit gegeven na afloop van de Arabische topconferentie in Algiers die drie dagen heeft geduurd. over: „We slepen nu een „buik” van stafofficieren mee, die allemaal om hoog willen. De kern moet bestaan uit jongeren voor wie het genoeg is dat zij majoor worden. Na 12 jaar zijn ze 32, hebben een academische oplei ding en grote ervaring. Zulke vaklui moeten van bedrijf kunnen verande ren.” Met de traditionele officiersscholen hebben de studeerkazernes (in beide steden wordt van een heel kazerne- complex een campus-universiteit ge maakt) niets gemeen, omdat drie jaar lang elke militaire oefening achter wege blijft. Na een basisopleiding van vijftien maanden begint het studen tenleven in de rang van vaandrig. Drie jaar later gaan de afgestudeer den als eerste luitenant hun soldaten beroep uitoefenen. De kritiek, dat de Bundeswehr, die zich zo graag geïntegreerd in de maatschappij zou zien, bezig is een bevoorrechte groep op te leiden, wordt door kanselier von Borck hoogste autoriteit zolang er geen president is benoemd ondersteund „Onze studenten hebben nu al een arbeidsplaats. Ze verdienen al, hebben nauwelijks onkosten en hebben als zij getrouwd zijn een goede sociale verzorging voor hun gezinnen.” Dat alles hoort bij de lokmiddelen van de Wat de olievoorziening van West- Europa betreft, blijft de regeling die de Arabische olieminiters destijds in Wenen hebben getroffen, van kracht. Op Neder land na zullen de landen van West- Riad zei op zijn persconferentie dat „de beperking of uitbreiding van de olieleveranties aan andere landen zal afhangen van het standpunt dat zij te genover de Arabische zaak innemen”. Besluiten hierover zullen genomen worden door het ministerscomité van de OPEC, de organisatie van Arabische lan den die olie uitvoeren. Hij weet uit ervaring dat er kritiek uit het eigen „bedrijf” bijkomt nu openlijk wordt verklaard: hier komt de nieuwe kern van het Westduitse leger. De oude garde zal de nieuw bakken legeringenieurs nog het ad vies geven: vergeet alles onmiddellijk en word soldaat. „Pas als deze groe pen zelf naar hogere functies zijn doorgestoten, zullen de problemen opgelost zijn”, veronderstelt Genschel. Geen probleem is in elk geval het bemannen van de school met profes soren en assistent-professoren (geen assistenten meer). De interesse is ook hier, wellicht door een vluchtbewe- ging uit de chaotische universiteiten, groot. Het zullen er in Hamburg ongeveer 200 zijn,. Brave geleerden van conservatieven huize? Von Borck: „Daar is geen sprake van. Ons inte resseert alleen maar iemands weten schappelijke staat. Waarom zou een marxist bij ons geen wetenschap kunnen bedrijven?” In werkelijkheid is dat natuurlijk niet louter een reto rische vraag, eerder een blijk dat zo’n Bundeswehr-TH ook voor haar op richters nog echt een experiment is. zonden stipte minister-president An- droutsopoulos weinig concreets aan. Griekenland krijgt een „hoog noodzake lijke” nieuwe grondwet, maar zal niet op korte termijn voor algemene verkie zingen naar de stembus gaan. De kritiek van de oppositie richt zich vooral op de omstandigheid, dat An- droutsopoulos geen tijdslimieten heeft gesteld. OM DE KRITIEK te weerleggen, dat uitgerekend onder een sociaal democratische minister van Defensie in West-Duitsland een nieuwe offi- cierselite wordt gevormd, worden die jongens in Hamburg en München graag als rasechte studenten voorge steld. Het staat hun vrij zich in het studentenleven te storten, politiek ac tief te zijn. Er wordt zelfs gehoopt dat het zal gebeuren. Aanleiding is dat het college van be stuur aan de faculteitsbesturen heeft opgedragen om maatregelen te nemen tegen de studenten die de duizend gul den collegegeld boycotten. In de faculteitsraad echter zijn be sluiten genomen die inhouden dat geen controle zal plaatsvinden op de betaling van de collegegelden. Toen het college van bestuur deze besluiten schorste, of dreigde ze te schorsen, zijn door studenten en stafleden interne re gelingen gteroffen waardoor de tenta menresultaten van boycotters in zoge naamde schaduwadministraties kunnen worden bewaard. De voornaamste punten uit de rege ringsverklaring: ATHENE. De Griekse premier An- damantios Androutsopoulos heeft gister avond in een door radio en televisie uitgezonden rede het programma van zijn kabinet bekendgemaakt. Daaruit blijkt dat Griekenland een nieuwe grondwet krijgt maar er geen verkiezin gen op korte termijn zullen worden gehouden. De democratische oppositie heeft al van blijk gegeven. Het nieuwe militaire regime heeft tot dusver nog geen enkele mededeling ge daan omtrent het lot dat ex-dictator Papadopoulos boven het hoofd hangt. Zeven tanks van het leger bewaken het buitengoed van Papadopoulos in Lagoni- si, 40 km zuidoostelijk van Athene, waar hij volgens sommige berichten nog met echtgenote Despina gevangen zou wor den gehouden. Nog voordat premier Androutsopoulos gisteravond zijn regeringsprogramma op tafel legde, haalde hij een stunt uit die op de Griekse bevolking de nodige in druk heeft gemaakt. Waarschijnlijk daartoe aangezet door de militairen stuurde de premier zijn ministers Tzort- zakis van Landbouw en Kypreos van Industrie naar het stadje Megara aan de autoweg van Athene naar Korinthe, in de buurt waarvan een olieraffinaderij in aanbouw is. Eigenaar van dit project-in-aanleg is de reder en bankier Stratis Andreadis, wiens op zakelijk succes gebaseerde loya liteit jegens Papadopoulos voor de ex- president zwaarder woog dan het ge weeklaag van enkele honderden keuter boertjes in en rond Megara. Hun vruchtbare akkerland en duizenden olijfbomen werden onlangs zonder veel omhaal onteigend. Kypreos en Tzortzakis brachten de ontluisterde bevolking van het „Griekse Ternaaien” goed nieuws. Andreadis moest zijn installatie weer af breken, de boeren krijgen hun grond terug en voor het verlies van de olijfbo men worden zij schadeloos gesteld. Het project is nu per regeringsdecreet gean nuleerd. Van Stratis Andreadis, die geen com mentaar wenste te leveren op het be sluit, wordt gezegd dat hij Papadopoulos gedurende de zeseneenhalf jaar van diens machtsuitoefening in zakelijke aangelegenheden heeft geadviseerd. Tot aan het moment waarop het Griekse volk zich over een nieuwe hoogst noodzakelijke grondwet zal uit spreken, zal de ministerraad als de grondwettelijke macht fungeren. Nee, volwaardige studenten kunnen de jongelui, die aan deze hogescholen bedrijfs- en organisatiewetenschap, elektrotechniek, computerkunde, weg en waterbouw, lucht- en ruimte vaarttechniek of pedagogiek studeren en er tenslotte ook hun doctorstitel zullen kunnen verwerven, moeilijk worden. De straffe studie is inmiddels eer> model dat velen aanspreekt. In Bonn is nogal eens gesuggereerd dat die beide scholen later zouden kunnen worden geïntegreerd in een zoge noemde „Gesamthochschule”. In Hamburg noemt von Bcrck dat rond uit een utopie: wie zal het betalen en zal niet de grote meerderheid van de studenten zich van haar vrijheid beroofd voelen, vinden dat ze onder totalitaire maatregelen lijdt? Kritiek van dien aard is er al volop. Bovendien: past zo’n bevoor- Het door Papadopoulos opgerichte constitutionele hof ter controlering en bewaking van de politieke partijen wordt ontbonden. De Arabische staatshoofden prijzen de steun die de Sovjet-Unie en andere communistische landen die sinds de zes daagse oorlog in juni 1967 hun diploma tieke betrekkingen met Israel verbraken, hun dank. China werd in het bijzonder geprezen voor zijn voortdurende steun aan de Arabische landen. In één van de op de topconferentie aangenomen resoluties wordt met in stemming gewag gemaakt van de solida riteit tussen de Arabische landen en de Afrikaanse negerlanden. Deze solidariteit wordt van grote waarde geacht voor de strijd tegen het kolonialisme, racisme, imperialisme en zionisme. De Arabische staatshoofden prijzen de 29 Afrikaanse landen die hun diplomatieke betrekkin gen met Israel verbroken hebben. „Hier door is Israel nog verder geïsoleerd ge raakt”. Om hun steun aan de Afrikaanse landen te demonstreren, hebben de staatshoofden besloten een „stringent olie-embargo in te stellen voor Zuid- Afrika, Portugal en Rhodesië.” Die studie is niet te vergelijken met Sandhurst, Westpoint of de Bre dase academie. De Westduitsers mis sen, ondanks het beruchte militaire verleden, zo’n instituut van naam. Ze zitten er ogk niet meer om verlegen. Het past in de gedachten over de „staatsburger in uniform” dat er ge woon vaklui worden gezocht voor het technische bedrijf dat Bundeswehr heet.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3