Woningbouw en reinigingstarieven hoofdmoot van raadsdebatten f6, Kille debatten MIJN KAT MAAKT VERSJES WAT NU? ra Nappa kleding VELDHUIS Suède- UMC Een ander bouwplan voor Sluiswijk betekent drie jaar niets doen OVERHEMDEN DASSEN COLTRUIEN in aansluitende modellen PANTALONS VESTEN ï_-» DDQ®0®DO IN DERDE RONDE BEGROTINGSBEHANDELING ERNSTIGE WAARSCHUWING VAN WETHOUDER z IJMUIDER COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1973 5 4 Gezag Woonruimte Kort IJmondnieuws Drie sprekers Visserij Veiligheid Advies Glas rode wijn, met naar keuze: Unieke mogelijkheden in geschenken een plankje Franse Kaas Worst of Paté Stokbrood en boter. DE GEKROONDE HAMER (Wijnproeflokaal van H. F. A. Okhuysen) Breestraat24, Haarlem Telefoon 023-312243 Nu ook open tijdens de lunch. Nieuwe openingstijden: van 12,00— 24.00 uur. 19.90 - 35.90 9.95 - 17.90 29.75 - 54.75 39.50 Griffel (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Door de leden van de Velsense gemeenteraad werd woens dagavond tijdens een derde zitting de behandeling van de begroting voor 1974 weer onverdroten voortgezet, zodat alleen reeds de replieken van de fractieleiders ongeveer twee uur in beslag hebben genomen. Ir. Schoon- kind (WD) was hiervan de eerste en bij het betreden van de katheder gaf hij het voornemen te kennen „enkele krenten uit de rijstebrij te zullen pikken”. Een daarvan was de kwestie van indoctrinatie bij het onderwijs, waar spreker ter voorkoming van misverstand even over wilde vaststel len dat hem hiervan in Velsen geen feiten bekend waren. Wel bestaan er allerlei vervelende geruchten, waar ir. Schoonkind alleen een waarschu wende vinger tegen heeft willen opsteken. Erfpacht klivV- --A ii ADVERTENTIE te ADVERTENTIE j (Van een onzer verslaggevers) n e tl 1 ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. voor dames en heren en Ook hoogbouw en etageblokken wer den door hem afgekeurd, omdat hierdoor een vervreemding van het gezin in de hand wordt gewerkt. De heer van Ho- rick meende deae opvatting niet beter te kunnen illustreren dan te wijzen naar de tekening van een kind, door wie een huis altijd wordt afgebeeld met „dakje, schoorsteentje, boompje”. De tekening van een flat had hij daarbij nog nimmer waargenomen. Uiteraard liet de heer Hoek de Kal- kar-reactor evenmin onbesproken, welke Andere door hem behandelde onder werpen waren politie en gezag, waarbij IR. JONGKIND (VVD) „Daarbij komt een reinigingsheffing, een onroerend goedbelasting en een Kal- kar-heffing, plus een toeslag op het gas en wat verder allemaal nog zal volgen. Dit heeft niet met draagkracht voor lagere inkomens, maar alles met kapita listische uitbuiting te maken”, aldus be sloot de communistische woordvoerder zijn betoog. De vraag, waarom Rotterdam en Den Haag wel een niet-sluitende begroting hebben, kon door de voormalige wethou der van financiën van Rotterdam terde ge worden beantwoord. De heer Kruis man, die deze vraag had gesteld beluis- De motie Kalkar van de CPN’er T. Kruisman achtte hij duidelijk een zaak van de regering en het parlement. De Kennemer Raad besprak zo vernam de raad diezelfde woensdag avond een beleidsplan voor de toekomst. In de nabije toekomst zal deze zaak ook in Velsen aan de orde komen. C. OCKELOEN wethouder d i. ie it i- n HERENMODE DRS. J. REEHORST burgemeester Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 i- P n Ie k k e l, s, r o.a. van Kerko en Kenmore ook getailleerd in de nieuwste dessins moderne dessins strak model wijd uitlopende pijp vanaf e 1 Diverse kwaliteiten 39.90 - 99.50 p sr Lange Nieuwstraat - Tel. 12348 Hoek Marktplein - IJmuiden terde, dat dit oogluikend was toegestaan in verband met de grote reserves welke men daar had. In Amsterdam en Utrecht waren die reserves niet aanwe zig. „De niet-sluitende begrotingen daar hebben bevoogding door Den Haag tot gevolg gehad”, aldus de burgemeester. Verder gaf de heer Kruisman te ver staan dat de wethouder van financiën hem niet van de noodzaak van een sluitende begroting heeft kunnen over tuigen. Spreker meende namelijk dat hiermee alleen maar wordt aangetoond dat er nog gemeentebesturen zijn, die met allerhande kunstgrepen in staat zijn een tien met een griffel te krijgen van de Rijksoverheid, omdat zij als voor beeld kunnen dienen voor de gemeente met een tekort. Over Sluiswijk zei de wethouder, dat indien deze grond waarop een bestem mingsplan rust, niet wordt bebouwd vol gens dat plan, de gemeente het drie jaar moet laten rusten. De consequenties daarvan zijn niet te overzien. Door de heer Hoek (P.S.P.) werd nogmaals de samenwerking van de link se partijen aangekondigd, waar men vol gens hem„volgend jaar van zal kunnen genieten”. Wel adviseerde hij de C.P.N. reeds nu zich eens nader op de erfpacht te bezinnen, teneinde de eerste aanzet meer inhoud te geven. Voor wat betreft de motie van de heer I. Drukker met betrekking tot de pro gressie in de tarieven voor reinigings rechten, deelde wethouder drs. M. Roes- singh mede, te willen nadenken over de mogelijkheid daarvan. Hij stelde voor een aantal modellen in de raad te bren gen en daarover dan te discussiëren. Als de heer Drukker de progressiviteit per 1 september wil invoeren, kan het college daarin niet meegaan, omdat de gevolgen daarvan nu niet te overzien zijn. De kwestie van het bijbelonderricht en eventuele ouder-bijdrage en-of subsi diëring dient naar zijn mening in een principieel debat aan de orde te worden gesteld. 40.000 Kcal, f 450,- Volautomatisch idem Garagekachels Industrie verwarmers Volautomatische installaties staand of hangend 35.000 Kcal.--300.000 Kcal. v.a. f- METAAIWARENFABRIEK R. GROOT Zn. BV. Graftermeersfr. 61 industrie terrein Hoofddorp (H.H Iel. 02503-6074-5419-3510 023-242168-242982 Hij merkte tenslotte nog nadrukkelijk op, dat de visserij te vuur en te zwaard verdedigd moet worden. „Het is een bijzonder belangrijk stuk werkgelegen heid in onze gemeente.” Met deze woor den onderschreef de burgemeester het standpunt van de KVP’er W. N. Koop man. hij vaststelde dat de huidige maatschap pelijke situatie zonder enige twijfel veel bijdraagt tot een onmaatschappelijk ge drag. „En wat te denken van de afschu- welijke gebeurtenissen rond de president van de Verenigde Staten”, betoogde de heer Hoek, die hier een grote invloed op het huidige denken aan wilde toeschrij ven. Dergelijke zaken zijn volgens hem nu eenmaal niet bevorderlijk voor het gezag, evenmin als de selectieve armoede in de moderne overvloed-maatschappij- De heer M e ij e r (P.vd.A) wenste een deel van zijn repliek in te ruimen voor een waarschuwing tot de burgers, die naar hij vreesde niet allemaal goed zijn doordrongen van alle verboden, die aan'de brandstofbeperking zijn verbon den. Zo trok hij het in twijfel of de autobezitters wel weten dat zelfs bij een kleine reparatie op zondag de moter niet aan het draaien mag worden gebracht. In dit verband achtte hij de nodige voorlichting stellig gewenst, zodat „een volijverige politieman op zondag niet behoeft in te grijpen”. industrie volgens hem tot de minst ver vuilende behoort. „Alleen als er iets gebeurt is het direct goed raak”, ver volgde de heer Hoek, om er ook nog op te wijzen dat niemand raad weet met het afval. Over verhoging van de tarieven bij een sluitende of een niet-sluitende be groting merkte hij op, dat hoe men de zaak ook wendt of keert, de tarieven verhoogd moeten worden. Amsterdam krijgt door het rijk de verhogingen op gelegd. Ir. H. Heller deelde mede, dat zijn fractie (D’66-PPR) geen bezwaar En wat de hoogbouw betreft meende spreker dat er in deze gemeente reeds voldoende flats aanwezig zijn, zodat het hem allerminst ongewenst leek wanneer in Velsen naar een gedifferentieerde wo ningbouw zou worden gestreefd. Daarbij vreesde hij dat de nieuwe woningen in Velsen-Oost met een huurprijs van 325 bepaald geen uitkomst zullen bie den voor gegadigden met lagere inko mens. Diefstal. Onder dekking van het slechte weer en de koude, waardoor weinigen op pad waren, hebben onbe kenden vanaf een terrein nabij het station Santpoort-Zuid een stalen werkbank, ter waarde van 500 ontvreemd. De werkbank zat aan een stevig voorwerp vast met een van hangsloten voorziene ijzeren ketting. De ketting werd doorge zaagd. Verder is een mislukte poging ondernomen om in te breken in een woning aan de Roggeveenstraat. Naar het oordeel van wethouder Th. C. Witte zal de toenemende vergrijzing in de gemeente zeker consequenties met zich meebrengen. De gemeente kan daar nagenoeg niets tegen uit^hten, tenzij men via de overloop eerr^n ander in goede banen kan leiden. Ten aanzien van de contingentwoningen van Hoog ovens en de uitspraak van de PvdA- fractie-voorzitter J. W. Meijer, die zei de regeling voor Hoogovens-werknemers te betreuren voor woningzoekende werkne mers bij bedrijven die geen woning- contingent hebben merkte wethouder Witte op, dat bedrijven die verenigd zijn in de Velser Ondernemers Centrale, ook gelegenheid krijgen over contingent-wo- ningen te beschikken. In rap tempo veegde burgemeester drs. J. Reehorst een groot aantal krui mels bijeen en behandelde tegelijkertijd de openbare veiligheid. Ten aanzien van dit laatste merkte hij op, naar aanlei ding van vragen uit de raad, dat buurt cafés niet meer dezelfde functie hebben als vroeger. Een ander soort horeca zaken is ontstaan en kosten de politie zowel als de burgemeester meer werk en tijd. Via bouw- en woningtoezicht en het hanteren van bepaalde normen is het toezicht strenger geworden. Verbie den om bars te vestigen is onmogelijk. Voor wat conflictsituaties betreft bleef de burgemeester op zijn standpunt van de avond tevoren en hij benadrukte, dat ook de gevolgen van de conflict situaties, waarbij menselijke verhoudin gen gevaar kunnen lopen, goed in de gaten moeten worden gehouden. Complet GERUISLOOS HETELUCHIKANON (olie) 80.000 Kcal, f 150,- 55.000 Kcal, t 850.— 110.000 Kcal, f 1150,— 35.000 Kcal, f 595,— 35.000 Kcal. 95,- I 1295,— Tenslotte bracht de fractieleider van de V.V D. ook de van linkse zijde inge diende motie over de Kalkar reactor nog even ter sprake, waarover hij van oordeel was dat hiermee de kern van de zaak niet wordt geraakt. De heer Schoonkind wilde in dit verband even een historische vergelijking maken met de tijd, waarin ook de opkomst van de stoommachine zoveel weerstanden heeft opgewekt. En van deze gedachte uit Op zijn beurt kwam de heer Vis ser (Prot.-Chr.) zijn bekende opvat ting over het gezag weer eens verdedi gen dat hij nog steeds als een onmisbaar element voor een gezonde samenleving beschouwt. Volgens hem moet het losla ten van God en het evangelie als een der voornaamste oorzaken van de huidi ge gezagscrisis worden gezien. Vandaar dat ook de toenemende criminaliteit krachtig dient te worden bestreden, ter bevordering van een stuk rechtvaardig gezag. VELSEN. Kennelijk draait nu bij de gemeente de bezuiniging op het energieverbruik op volle toeren. Op de derde avond van de begrotingsbe handeling werd men op de bovenste etage van het stadhuis geconfronteerd met spaarzaam verlichte gangen. Ge lukkig schitterde het licht letterlijk en figuurlijk in de raadzaal. Jammer was het, dat de gesproken woorden niet alle even hartverwarmend wa ren, want ook verwarming stond op een laag pitje. Zelfs op de tribunes boven in de raadzaal was niets te bespeuren van opstijgende warmte. De zo vurig tegemoet gezien smake lijke warme koffie zou daar veel goed aan hebben kunnen doen, ware het niet dat deze werd gecompen seerd door een saucijzenbroodje, dat de temperatuur buiten nog in hart en ziel in zich meedroeg. heeft tegen verhoogde tarieven, mits de minst draagkrachtigen daardoor niet worden gedupeerd en het bovendien ge beurt voor een doel, dat zijn partij nastreeft. Wethouder H. van der Werff adviseer de de afschaffing van de gas-service op 20 december aan de orde te stellen. Dan zijn ook de nieuwe SGROG-tarieven be kend, alsmede de betalingen van de aansluitingen per twee jaar. Eerst dan kan de raad goed het een tegen het ander af wegen. meende hij in de motie een poging zien de klok weer terug te draaien. Dan is hetde hoogste tijd ofn óók maar’swat te doen,mevrouw S. te B., want ook een kat wil wel 's een surpise.En denkt u aan iets lekkers, vraag dét dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daér ligt trouwens ons uitstekende Witte Molen VLEESMENU, nieuwe knabbelbrokjes van ouur-natuur en boordevol eiwit Dan staakt-ie z'n wild geraas! J WING FLAME De fractie D’66-P.P.R. wenste haar gehele mankracht weer voor de replie ken in stelling te brengen, van welke drie sprekers ir. Heller onder meer het ontbreken van een alternatieve begroting betreurde. De heer K o r e - man begaf zich in dë clinch met de heer Visser, door te verklaren dat het „gezag” voor hem altijd een moeilijk begrip is geweest. Vooral wanneer de stelling wordt verkondigd dat een en ander aan God wordt ontleend, want in dergelijke gevallen is hij dan meestal geneigd te vragen: „Waar is de tele foon?”. Als laatste van dit trio hield de heer Van Horick zich voornamelijk bezig met de woningbouw, waarbij hij tot de conclusie kwam dat de overloop gevaar lijk dicht een wanbeleid benadert. Voorts was de heer Visser nog van mening dat het verhogen van de gasprijs en een verlaging van de servicekosten betrekkeli.jk weinig aan het totaal beeld van de begroting zullen veranderen. H'j verheugde zich er dan ook over dat de raad zich straks weer op deze kwestie zal kunnen beraden. Verder was de heer Meijer van me ning dat de woonruimteverdeling in Vel sen allerminst onzorgvuldig geschiedt, alleen bevreemdde het hem te hebben vernomen dat door Hoogovens woningen aan 21-j. kunnen worden toegewezen. Hij achtte dit niet geheel rechtvaardig, voor al omdat de gemeente zelf nog steeds zoveel gegadigden moet teleurstellen. De heer Meijer meende dan ook dat het bij hen, die al vele jaren tot woningzoeken den behoren een vreemde indruk zal maken te moeten ervaren dat hier één bedrijf nog over zoveel huizen kan be schikken. Hij voegde daar aan toe, dat nu ook een brief is gestuurd naar de minister met het verzoek zitting te mogen nemen in de nieuwe door hem geïnstalleerde commissie, waarin behalve de IJmondge- meenten nagenoeg alle Noord- hollandse gemeenten zitting hebben. Komend tot de woningbouw in Velsen, merkte de wethouder op. dat de wonin gen in Velsen-Oost 325 per maand kosten. Dat is voor dit type lager dan elders, maar toch een hoog bedrag. Niet temin wordt de doorstroming erdoor be vorderd. In de Velserbroekpolder kunnen onge veer 4000 woningen worden gebouwd en als Rijksweg 16 volgens de vierde variant (de oostelijke) wordt aangelegd, is de woningbouw daar zeer verant woord. Experimentele woningbouw is voor Velsen te gevaarlijk was zijn oordeel. „Bebouwing van het duinterrein zal waarschijnlijk door de provincie nog moeilijker worden goedgekeurd, dan Santpoort-Oost.” ken kwam bezighouden. De weinige, hem hierna nog resterende minuten be nutte hij tenslotte voor enige kritiek aan het adres van ir. Schoonkind, die hij verweet „allerlei verouderde liberale be ginselen te hebben afgedraaid, om in het kielzog van Van Riel allerlei spookbeel den op te roepen”. De replieken werden daarop afgeslo ten door de heer Kruisman (C.P.N.), die te kennen gaf zijn motie over de Kalkar-reactor te zullen handhaven. De ze werd trouwens door de heren Rei- chenfeld (PvdA), Hoek (P.S.P.) en Heller (D’66) ondersteund. Volgens de heer Kruisman zij naan een dergelijk plan im mers de grootste gevaren verbonden, ook al omdat met het te produceren plutoni um zelfs kernwapens kunnen wortrei vervaardigd. Bij dit alles zal men in Velsen als gebruiker van elektriciteit ook nog hogere tarieven moeten betalen, „alleen om de financiering van dit le vensgevaarlijk atoomproject mogelijk te maken”. VELSEN „Het gemeentebestuur heeft geen poging onbenut gelaten, toen de raad het noodzakelijk achtte dat ook deze gemeente ging meespreken over de overloop, om te worden betrokken bij de studio over die overloop-materie. Alle pogingen ten spijt is daarop niet gerea geerd door de provincie. Waarschijnlijk is de oorzaak gelegen in het feit dat men de desbetreffende commissie niet te groot wil maken en meende, dat als Vel sen toegelaten wordt, ook de overige 2 IJmondgemeenten niet geweerd kunnen worden. Velsen echter heeft er geen enkel bezwaar tegen, als één van de drie IJmondgemeenten voor alle drie in die commissie zitting krijgt”, aldus deelde wethouder C. Ockeloen woensdagavond mee tijdens de behandeling van de ge meentebegroting. De heer Koopman (K.V.P.) toon de zich nogal verontrust over de in IJmuiden geconstateerde terugloop van de visaanvoer. Hij meende dat alles in het werk moet worden gesteld om de eenmaaly verworven naam als vissers plaats te behouden, vandaar zijn tot het college gericht advies: „Houdt de vinger aan de pols en de boel angstvallig in de gaten!”. Ook betreurde de heer Koopman het dat de begroting voor nieuwe taken nog nauwelijks ruimte biedt, terwijl hij voorts nog even terugkwam op zijn bedenkingen tegen een toenemen van het aantal bars. Hij meende dat de burgerij tegen dergelijke overlast moet worden beschermd en wanneer het be stemmingsplan hier geen mogelijkheden voor openlaat, zal naar andere wegen moeten worden gezocht. Voor de P.V.D.A.-fractie werd hij daarna als spreker opgevolgd door de heer Drukker, die zich opnieuw met -een aantal financieel-technische za-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5