CPN was tegen de begroting Overkapping staantribune binnenkort als voorstel Jeugdige Raadsleden wensen verwijdering van langparkerende trailers inbreker gearresteerd Geheime cheque 029: Op de polaroid met Sint Nicolaas. I ij i! Gemeente moet soepeler optreden bij schaarste aan plastic zakken Bureau Medische Sportkeuring spoedig in Velsen van start t ’5 ENGELSE LES OP BASISSCHOLEN BEPLEIT Parkeerplaats voor invaliden loopt gevaar ONDERZOEK NAAR SPEELSTRATEN IN VELSEN V R IJ D A G 30 NOVEMBER IJMUIDER COURANT 1973 DROOG BIJ Geen bezwaar Discriminatie (Van een onzer verslaggevers) Drinkwater Speelstraten BETER DRUKWERK BESTELLEN? 3 GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Maandag 3 t/m woensdag 5 december ’s middags van 2 tot 5 VELSEN Een belangrijke mededeling kwam donderdagmid dag bij de begrotingsbehandeling uit de mond van wethouder Th. C. Witte. Hij maakte bekend met be trekking tot de medische sportkeu ring, dat het Zeewegziekenhuis be reid is gevonden voorlopig de eer ste zes maanden aan de medische sportkeuring te willen meewerken. Echter wel op fifty-fifty-basis, het geen betekent, dat ook de mede werking van huisartsen ingeroepen dient te worden. De wethouder hoopt nu spoedig te kunnen starten met het Bureau Medische Sport keuring Velsen. mag iedereen gratis op de Polaroid :L' „TELSTAR” JF Voor echte Perzen f naar Stoutenbeek. >.g Daar vindt u de meest exclusieve f:| I (en grootste) ijl kollektie Perzen van ji| f heel Noord-Holland. ':j| stomenbeeh VELSEN „Ik begin zo lang zamerhand wel op een grammo foonplaat te lijken, maar toch moet ik in verband met de tijd weer aan dringen op kortere redevoeringen!” Met deze woorden werd donder dagavond omstreeks half tien door burgemeester Reehorst bij de Vel sense gemeenteraad het hoofdstuk „Sport en recreatie” ingeleid. Overigens bleek dit verzoek op nieuw vergeefs, want onmiddellijk na deze aankondiging werd alweer een tiental vingers opgeheven van kennelijk nog altijd spraaklustige leden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Ondanks een dringend verzoek van burgemeester J. Ree horst, om in verband met de reeds vergevorderde tijd de discussies zo kort mogelijk te houden, hebben de leden van de Velsense gemeenteraad zich donderdagmiddag bij de behandeling van het hoofdstuk „Onderwijs” weer geen enkele beperking opgelegd. Met als gevolg dat van dit onderwerp bijna geen facet onbesproken is gebleven, waarbij enkelen het zelfs ge wenst achtten hierbij de opkomst van de confessionele partijen, de tachtig jarige oorlog, de schoolstrijd en andere zijpaden te gaan bewandelen. Van daar dat de heer Meijer (PvdA) om kwart over vijf op schorsing van de vergadering meende te moeten aandringen, „omdat de Velsen-Noorders anders door het missen van de pont de avonddis niet tijdig meer zouden bereiken”. Waarop de burgemeester glimlachend opmerkte: „Ja, veel woorden kosten nu eenmaal de nodige tijd”. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Bij de aanvang van de vierde zitting van de Velsense ge meenteraad voor de begrotingsbehandeling, werd donderdagmiddag door burgemeester drs. J. Reehorst als voorzitter eerst het hoofdstuk „Open bare veiligheid” voor een nadere bespreking aan de orde gesteld. Hierbij kwam tot uitdrukking dat een aantal leden weinig tevreden is over de ma nier, waarop de laatste tijd overal zware vrachtauto’s en caravans worden geparkeerd, waarmee het aanzien van de gemeente geregeld wordt ge schaad, terwijl ook de omwonenden hiervan steeds overlast moeten onder vinden. Maandag 3 t/m woensdag in gezelschap van de Sint. Na afgifte van Geheime Cheque 029. Kijk es inde Bijenkorf ADVERTENTIE is ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE Twee moties basis voor onderwijsdebat Kort daarvoor waren achter elkaar zes moties aan de orde gesteld. Aller- Nadat beide moties waren ingediend, kon de kraan voor de nodige spreek vaardigheid worden opengedraaid, waar zoals reeds vastgesteld een bijna ongeli miteerd gebruik van werd gemaakt. Wel bleek de wethouder een krachtig voorstander van het op wettelijke gron den van Engels bij het basisonderwijs, omdat bij de scholen een soort discrimi natie in de hand wordt gewerkt, indien bij de een wel en bij de ander geen Engels wordt onderwezen. In zijn antwoord moest de bur; ter enig voorbehoud in acht omdat de technische zijde van vele vra- pnees- lemen. En wat het verzoek om een radikaler optreden van de politie betreft, vestigde de voorzitter er de aandacht op dat al deze wensen over meer toezich op par keren, verkeersovertredingen en crimi naliteit, tenslotte toch altijd door dezelf de honderddrieëndertig mensen moeten worden vervuld. Een snellere ontwikkeling van Plan Zeebad was de wens van de PC’er A. Roosendaal. vissen en onbereikbaar is. Wel is nu de maatregel van kracht, dat in de huisjes op het strand niet meer dan één hond aanwezig mag zijn. en is ze >ai ist ;rs ;ns ou DE PVDA-ER J. H. PORCK stond op de bres voor de geestelijk gehandicapten en de nazorg voor hen. Hij kon niet aan de indruk ontkomen, dat het ’t college aan tijd ontbrak om deze kwestie gron dig te bestuderen. Het leed is nog steeds aanwezig. De heer Porck attendeerde op l, d it P j- is’ :o •n al ;n ie jn- an of an en, ire in zee de i. et at re ze ap rij en h- en ar Voorts noemde de wethouder de ge dachte van de heer Van Kilsdonk over de bijscholing van tijdelijke leerkrach ten stellig zinvol, zodat deze suggestie door hem in de commissie van onderwijs aan de orde zal worden gesteld. En tenslotte verklaarde wethouder Roes- singh zich nogmaals een fervent voor stander van de inbreng door ouders bij het onderwijs. Hij betreurde het daarom dat in oudercommissies nog altijd zoveel ouderen zitting hebben dat het volgens hem dikwijls een „grootouder-commis- sie” lijkt. hield in zoals wij al eerder schre ven een onderzoek naar de moge lijkheid van progressie en het aan brengen van modellen, waarover de raad dan beslissen zal. Overgenomen door het college wer den eveneens de moties van A. H. van Kilsdonk (KVP) over de proble matiek in de onderwijsbegeleiding; van C. Hoek (PSP) over Engelse les op de basisscholen en van T. Kruis man (CPN) over een adres betreffen de meer steun voor de Muziekschool aan CRM. Er is van de agenda, welke voor de afgelopen vier dagen gold één voor stel overgebleven. Dat betrof de on- roerendgoedbelasting. Dit zal in de raadsvergadering van 20 december aan de orde worden gesteld. Als wethouder van onderwijs ging de heer Roessingh hier met zijn antwoord al bijna even uitvoerig op in, waarbij hij geen enkel bezwaar tegen de motie van de heer Hoek over het Engels wilde kenbaar maken. Integendeel zelfs, alleen zal het college zich in dit geval eerst goed op het hoe en waar moeten bera den. De motie van de heer Van Kilsdonk zal door de wethouder gaarne worden doorgegeven aan de Onderwijs Begelei dingsdienst, omdat hier juist een enquête wordt voorbereid. De heer Roessingh beaamde verder dat ook in Velsen het kindertal onmis kenbaar een terugloop vertoont, hoewel toch het grootste deel van de tachtig leslokalen in gebruik is gebleven. Alleen noemde hij het pijnlijk dat hier van het rijk geen enkele vergoeding tegenover staat. Degene, die meent, dat de gang van zaken bij Plan Zeebad traag is, die onderschat de problematiek betoogde de wethouder. Hier moeten miljoenen in geïnvesteerd worden, maar niet uit de gemeentekas. Overwogen wordt om daar gedurende het zomerseizoen een pavil joen neer te zetten, dat tegen de winter weer moet verdwijnen. Ernstige woorden werden gewijd ten aanzien van de parkeerplaats voor in validen aan de Verlengde Heerenduin- weg. Daarvan wordt door valide mensen grof misbruik gemaakt. Het is moeilijk er de zaak in de hand te houden. De komende zomer zal de situatie scherp in de gaten worden gehouden. Helpt dat niet, dan zal deze parkeergelegenheid verdwijnen. Wethouder Roessingh erkende, dat het gemeentelijk Plantsoenbedrijf in gebreke is gebleven ten aanzien van de overhan gende takken. Hij had order gegeven de brieven aan de burgers vast te houden totdat er niets meer op het plantsoenbe drijf aan te merken zou zijn. Men heeft zich daaraan kennelijk niet gehouden. DE HEER J. H. G. KOREMAN (D’66/PPR) wees op een nieuw aspect. De advertenties in de dagbladen waarin Turken Nederlandse families vragen op hun kinderen te passen. Hij achtte dit een zaak van de volksgezondheid en suggereerde ook Turkse kindercrèches in te stellen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Door de Velsense politie is een vijftienjarige scholier uit deze gemeente aangehouden, die tijdens zijn verhoor een groot aantal inbraken en diefstallen heeft bekend. Zo brak hij onder meer in bij een café aan de Halkade, een visverwerkingsbedrijf aan de Vissershavenstraat en percelen aan de Loggerstraat en de Haringhaven. Voorts ontvreemdde hij twee bromfiet sen en een casette-recorder. De knaap is thans ingesloten, om te worden voorge leid bij de afdeling kinderzaken van de officier van justitie. i - v - het Boerlagehuis, waar 14 van de 22 plaatsen door Velsenaren worden inge nomen. Nu is dit huis vol. Hij vernam van wethouder Witte, dat deze de zaak on provinciaal niveau heeft „aangekaart” en regionaal overleg ook ten aanzien van het Boerlagehuis heeft aanbevo len. De wethouders C. Ockeloen en M. Roessingh werden naar voren geschoven om op al deze en meerdere vragen antwoord te geven. Eerstgenoemde re kende voor, dat zodra de kwestie honden af van het strand: veertig percent van de mensen daarvóór zal zijn, veertig percent verbitterd tegen een dergelijk voorgenomen besluit zal vechten en de resterende twintig percent ergens zit te Later zouden bij het beantwoorden van hun vragen en opmerkingen ook nog drie wethouders worden ingescha keld, terwijl onderwijl door de heer Kruisman (CPN) nog een motie werd aangekondigd waarmee bij het mi nisterie van CRM op een hogere bijdra ge voor de muziekschool wordt aange drongen Door deze sprekers werd weer van alles aangeroerd, zoals Telstar, buurthui zen, sporthal en kunstwerken, terwijl de bibliotheek evenmin werd vergeten. In zijn antwoord verklaarde wethouder Van der Werff in de eerste plaats de motie van de heer Kruisman gaarne te zullen onder steunen, waarbij hij bovendien toezegde binnenkort op een aantal andere problemen nader terug te komen. Zoals het plaatsen van een kunstwerk in Santpoort en de subsidie voor het Noordhollands Philharmonisch Orkest. eerst een motie van J. M. Porck (PvdA) om de gelden vrij gekomen door de afschaffing van de fluoride- ring ten goede te laten komen van de schoolmelkverstrekking en zich te gen de afbouw van de subsidiëring van de schoolmelk te verklaren. Deze motie werd met 23-10 stemmen ver worpen. Het voorstel om de ouderbij drage voor de schoolmelk te verho gen van 64 tot 74 cent per school- melkkaart werd met 26-7 stemmen aangenomen. De raad verwierp vervolgens de CPN-motie met betrekking tot het Kalkar-project met 22-11 stemmen. De motie Drukker (PdA) over pro gressie in de tariefen van de reini gingsrechten werd gewijzigd door B. en W., overgenomen. Die wijziging Breestraat 84-Beverwijk. (02510) 2 36 41 van vele zijden positieve belangstelling voor is gebleken, allereerst bij de ou ders, maar ook bij het basisonderwijs.en bij het college en de commissie van onderwijszaken. Voorts werd hierin overwogen dat de invoering van dit vak onder meer stuit op praktische bezwa ren, zoals onvoldoende opleiding ter zake van het onderwijzend personeel aan de basisscholen en de aansluiting basison derwijs v.o. En ook omdat het van belang is alle kinderen in de gelegenheid te stellen (vooral zij die niet naar het v.w.o.-a.v.o. gaan) zich het spreken en verstaan van een vreemde taal enigszins eigen te maken, wordt in deze motie de wens uitgesproken dat het college dus danige voorbereidingen treft voor het invoeren van het vak Engels in het basisonderwijs, zodat daarmee onmidde- lijk kan worden aangevangen, zodra de formele beletselen van het rijk zijn weggenomen. Verder stond de burgemeester aller minst afwijzend tegenover meer voor lichting voor de klaar-overs, terwijl de voorstellen over speelstraten eveneens de nodige aandacht verdienen. Wel meende hij dat hiervoor slechts concrete suggesties in aanmerking kunnen komen, vooral omdat uit de buurten zelf slechts zelden eensluidende adviezen worden verkregen. En dit betoog werd door de burge meester afgesloten met een woord van waardering aan het adres van de jeugdi ge deelnemers aan het verkeer, die naar hem geregeld uit eigen waarneming blijkt, de verkeerslessen goed ter harte nemen. Zij gedragen zich op de weg dan ook dikwijls beter dan de ouderen. In feite bestond de basis van deze discussies uit twee moties, respectievelijk ingediend door de heren Van Kilsdonk (KVP) en Hoek (PSP). De eerste luidde ongeveer als volgt: „De raad van Velsen, overwegende dat de doorstroming van leerlingen naar hogere vormen van on derwijs uit zogenoemd sociaal zwakke en taalarme milieus duidelijk te wensen overlaat en overwegende dat de taalar- moede vaak ten grondslag ligt aan de motivatie en het slecht functioneren van het onderwijs, verzoekt het college deze problematiek via ’t „O.B.A.T.” en de on derwijsbegeleidingsdienst hoge prioriteit te geven en zo spoedig mogelijk te starten met taalcompenserende activitei ten en programma’s met name aan de basis van het onderwijs. De motie van de heer Hoek had be trekking op het vak Engels bij het basisonderwijs, waar volgens dit stuk Hier werd bijvoorbeeld op gewezen door de heren Kruisman (CPN), Van Os (WD) en Visser (Prot.- Chr.), waarvan laatstgenoemde nog aan drong op een radikaler optreden van de politie, ten einde dit euvel doelmatig te kunnen bestrijden. Ook de heer Hoek (PSP) gaf te kennen zich steeds te ergeren aan de drie of vier internationa le trailers, die voortdurend bij de groen strook in Santpoort-Noord kunnen wor den aangetroffen. Hij adviseerde de ei genaar dan ook maar een stuk terrein op het industriegebied te kopen, dat volgens hem als de hiervoor geëigende plaats moet worden beschouwd. De suggestie was voor de heer G r ij zen h o u t (PvdA), die zich waarschijn lijk de bekende voorkeur van de PSP’er voor efpacht herinnerde, aanleiding on middellijk de microfoon te grijpen, met Wethouder Ockeloen mocht- het plan voor de overkapping van de staan tribune op „Schoonenberg” verdedigen en dit bleek hem best te zijn toever trouwd. Hij was namelijk van mening dat een dergelijk aanzienlijke verbete ring zichzelf zal betalen, doordat het aantal toeschouwers hierdoor ongetwij feld zal toenemen. De raad kan het betreffende voorstel dan ook binnen en kele maanden tegemoet zien, waarmee het college meent een rendabele investe ring te kunnen plaatsen. Bovendien achtte hij de waarde van Telstar voor Velsen groter, dan uit het huidige bezoe kersaantal kan worden afgeleid. - ----1, gen niet zonder overleg met deskundigen of commissies kan worden afgedaan. Wel kon hij met betrekking tot de suggestie over de Kennemerlaan als zijn oordeel te kennen geven dat een voor- rangsweg ook nadelen heeft, omdat hier door dikwijls een sneller rijden wordt gestimuleerd. Bij de behandeling van dit onderwerp in hoofdstuk „openbare werken”, kwa men ook meerdere andere zaken aan de orde. Zij waren nogal gevarieerd. Zo werd gewezen op waarschuwingen ge richt aan de burgerij met betrekking tot overhangende takken en struiken in voortuintjes, terwijl de gemeentelijke plantsoendienst dezelfde overtreding maakt. „Honden weg van het strand” was weer een andere kreet vanuit de raadzaal. De heer C. Hoek (PSP) waar schuwde niet ten onrechte tegen het spuiten van bestrijdingsmiddelen in de nabijheid van spelende kinderen bij scholen. J Verder leek het de heer Hoek niet ongewenst de Kennemerlaan als voor- rangsweg te bestemmen, met als alter natief voor het doorgaande verkeer de Snelliusstraat te verbeteren en hield hij verder nog een pleidooi voor speelstra ten, waarin hij werd bijgevallen door de heer Jansen (PvdA) zijn fractiegenote, mevrouw Andriesse n-T o d t vroeg tenslotte nog om betere voorlichting voor klaar-overs. VELSEN. Een aantal reedsleden heeft donderdagavond vragen gesteld met de geconstateerde schaarste aan plastic vuilniszakken. Met name wethou der drs. M. Roessingh werd verzocht inlichtingen te geven over de maatrege len welke de gemeente denkt te nemen, indien men geen plastic vuilniszakken meer heeft. Deze wethouder noemde als grote oorzaak van de schaarste het ham steren door de gebruikers ervan. Daar door wordt de zaak bemoeilijkt. Als alles redelijk verdeeld blijft, zal men geruimte tijd vooruit kunnen voor spelde hij. Zo niet, dan zal de gemeente soepeler moeten optreden wanneer ook kartonnen dozen met huisvuil worden neergezet. Daarnaast bestaat ook de mo gelijkheid tot het plaatsen van contai ners, terwijl er nu zelfs ook al aanbie dingen zijn van papieren zakken, welke echter twee- tot driemaal zo duur zijn als plastic zakken. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De begrotingsslag ten einde. Omstreeks elf uur donder dagavond liet burgemeester drs. J. Reehorst de laatste hamerslag tijdens deze vierdaagse weerklinken. De ge meenteraad had toen met uitzon dering van de beide CPN-leden Th. Kruisman en G. Hoorn de ge meentebegroting voor het dienstjaar 1974 vastgesteld. Dat betekende niet dat iedereen accoord is gegaan met alle onderdelen van deze begroting. Zo verklaarde heer Hoek (PSP) zich tegen de post rioolafvoerrecht en stemde de heer J. Visser (PC) tegen de post voor Telstar. De heer M e ij e r (PvdA) had om accomodatie voor zaalvoetbal verzocht, doch hierover was de wethouder minder enthousiast. Volgens hem is er ook bij deze tak van sport immers sprake van commerciële neigingen, zodat hij de zui vere amateurs niet bij het zaalvoetbal achter wilde stellen. Al is hij dan ook uiteraard wel bereid een positieve instel ling tegenover eventuele particuliere ini tiatieven in te nemen. Tenslotte ging de heer Roes singh nog even in op het verzoek van de heer Hoek (PSP) om op het gebied van buurthuizen ook eens aan Santpoort en Driehuis te denken. De wethouder stelde over deze materie een nota in het vooruitzicht, terwijl hij zijn korte spreekbeurt besloot met vast te stellen dat de Velser Jeugd Centrale in de huidige vorm niet langer kan voortbe staan. WETHOUDER H. VAN DER WERFF behandelde de drinkwatervoorziening. Hij deelde mede, dat de Belangenge meenschap Drinkwatervoorziening Zuid Kennemerland (BZZK) al lang bezig is met het bestuderen van de mogelijke infiltratie van de Kennemerduinen. Via een bassin ten noorden van het Noord- zeekanaal kan water naar de d nen worden gestuwd en vandaar naar de distributiebedrijven worden gepompt. Men is nog druk bezig prognose, samen te stellen dienaangaande. Het onderzoek naar water uit de Westeinderplassen is nog niet afgerond. Vele bestuurlijke en technische problemen spelen hierbij een rol. Wat betreft Velsen-Noord was zijn oordeel, dat dit gemeentedeel technisch gezien niet apart behoeft te worden voorzien van drinkwater. de vraag: „Hoor ik dat goed, meneer Hoek, zei u kopen?”, hetgeen door de aangesprokene glimlachend werd be aamd. MEVROUW C. M. J. HUIZINGA- -TESSELAAR (PC) wees op de nood zaak van kinderdagverblijven. Aan deze kindercrèches is op sociaal-medische in dicatie zeker grote behoefte. De kleuter- speelzalen zijn drie jaar geleden al van de grond gekomen; waarom moeten de crèches zo lang wachten? Vorig jaar is er al een nota toegezegd, maar nog niets dienaangaande heeft de raad bereikt. DE PSP-er C. HOEK merkte in dit ver band op, dat ook de directeuren van sociale zaken en de GGD drie jaar geleden de dringende noodzaak van kin derdagverblijven hebben onderkend. Hij informeerde tevens naar een kinderdag verblijf dat niet-officieel in Velsen zou bestaan. Van een kinderdagverblijf op illegale basis is de heer Witte niets bekend zo deelde deze mede. De toegezegde nota zal nu niet lang meer op zich laten wachten. Hopelijk al op 20 december. I I.ICILj ICUCI CGI I C41ILJ ---

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5