Sint ook nu Industrieel eiland voor de kust Konsumenten Kontakt wil Mariënburg staat aan rand van bankroet Oplossing puzzel: bedrijven Chemische industrie bang voor ontwrichting economie ingrijpen in rundvleesprijs „Over vijf jaar olie uit de Noordzee” niet zuiniger een miljoen gulden aan prijzen NEDERLAND „MAAK VAN ONS Rijkswaterstaat borduurt voort op plan van Bos en Kalis Suikerbedrijf mogelijk deze maand dicht „VEEL WERKLOOSHEID BIJ DALING GRONDSTOFFENAANVOER Westerterp wil overleg over ritmachtigingen „Oliecrisis kan leiden tot belastingverhoging” DINSDAG 4 DECEMBER 1973 Sleutelpositie DRS. BENNEBROEK: PROF. GOEDHART: PEUGEOT BI dat zij onbelemmerd kan blijven functioneren. De chemische industrie gebruikt 20 percent (Van onze correspondent) Uitslag puzzel nummer 12 WEEKHOOFDPRIJZEN: Beperkingen zullen ook invloed uitoe fenen in de consumentensfeer, doordat de produkten schaarser worden. Toele vering van chemicaliën en verwerking in produkten in deze industrie zijn in alle sectoren verweven. Zij variëren van bijvoorbeeld tandpasta en levensmidde len via inkt en papier tot een kleurente- levisietoestel. Het huidige leefpatroon is in feite ondenkbaar zonder hulpstoffen uit de enorme reeks van de chemische indu strie, die de grootste van onsl and is na de metaal-, electronische en voedings middelenindustrie. die in Suriname al tien jaar hetzelfde is zou het bedrijf voor een deel uit de financiële moeilijkheden helpen. De Su rinaamse regering heeft nog nooit toe stemming willen geven voor.verhoging van de suikerprijs. muiden en M. Gijben, Plataanlaan 21, Zaandam. naar; W. Olree, Rozenburg; J. L. Brons, Assen; Mevr. Vonk-Van der Velden, Ber gen op Zoom; Mevr. Peters, Wychen. Mijnwerkers. De mijnwerkersactiegroep in Heerlen heeft gisteren in een ver klaring laten weten dat zij van me ning is dat de kolenproduktie in ons land moet worden hervat. DEN HAAG (ANP). Prof. dr. C. Goedhart, kroonlid van de SER, heeft gisteravond gezetd dat de oliecrisis kan leiden tot belastingverhoging. Een auto Peugeot 104: Fam. Van der Schoot, Van Eschstraat 105, Oirschot. Philips-kleurentelevisie: Mevrouw Janssen, Reuveltweg 50, Grubbenvorst (Limburg). Samengestelde prijs a plus minus 1.125: A. Buitelaar, v. d. Cap- pellenstraat 92, Den Haag. Voor 840 Bauknecht: Mevrouw J. de Vries-Borra, Gasthuis laan 99, Haarlem. Hometrainer Carnielli roeiapparaat: J. Bos-Van Wijk, Egypten- eind 47, Veendam. Singer-naaimachine: W. N. Telgen, Klimtuin 47, Epe (Gelder land). De gedachte gaan uit naar de aan leg van een eiland op niet al te grote afstand (10 tot 15 km) van de kust. Er zouden een averij haven voor grote olietankers, een kerncentrale en een i DEN HAAG. De Nederlandse con- DEN HAAG (ANP). Als het ogen blik waarop nieuwe energiebronnen door de prijsontwikkeling economisch renda bel worden, snel naderbij komt, hebben we met de huidige techniek bin nen vjjf tot zeven jaar olie uit de Noordzee. Dit heeft drs. C. Bennebroek, stafmedeweerker van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, gisteren gezegd. Die periode van vijf jaar kan volgens drs. Bennebroek worden overbrugd met eerst steenkool en aardgas en op wat langere termijn met nieuwe techni sche vindingen op het gebied van ther mische energiebronnen en het gebruik van wind- en getij destromingen. Het belangrijkste moment in de om schakeling zal zich volgens hem over een half jaar voordoen, als de voorraden olie zo goed als uitgeput zullen zijn. teerde het Konsumenten Kontakt een dis crepantie tussen de markt- en consu mentenprijzen voor rundvlees. Het mi nisterie van Economische Zaken ver klaarde toen dat deze toestand te wijten was aan het feit dat de prijsdaling op de slachtveemarkt vertraagd aan de consu ment wordt doorgegeven. Het Konsumen ten Kontakt heeft nog steeds geen relatie, kunnen ontdekken tussen de prijsont wikkeling op de slachtveemarkt en con- sumentenpri j zen. sument profiteert nog steeds niet mee van de prijsdalingen die nu al geruime tijd op de slachtveemarkt voor rund vlees worden waargenomen. Terwijl de gemiddelde marktprijs voor rundvlees tussen half april en half oktober met 8,5 percent daalde, stegen over dezelfde pe riode de consumentenprijzen met 1,4 percent. Prijsdalingen bereiken de verbruiker niet of nauwelijks, constateert het Kon sumenten Kontakt, dat aan ministers Lubbers van Economische Zaken heeft gevraagd maatregelen te nemen die er toe kunnen leiden dat de marktprijsda lingen ook de consument ten goede ko men. Enkele maanden geleden al consta- Zegslieden van de chemische industrie geven wel toe dat er nu reeds beperking van grondstoffen van kracht is. Met name de basisgrondstof nafta (uit aardo- Wegvallen van bepaalde produkten leidt tot grote werkloosheid in verdere stadia in sectoren als textiel, metaal, en elec tronische industrie, voedings- en genot middelenindustrie, bouwnijverheid, land en tuinbouw. PARAMARIBO (ANP). De suiker onderneming „Mariënburg” in Suriname staat aan de rand van een bankroet. Als niet snel hulp wordt geboden, zal het bedrijf waarvan ongeveer achtduizend mensen voor hun dagelijks brood afhan kelijk zijn eind deze maand moeten sluiten. Er zal dan geen geld meer zijn om de lonen te betalen. Dit is van goed ingelichte zijde in Paramaribo verno men. De consumentenorganisatie attendeert 'minister Lubbers daarom op de moge lijkheid dat de tussenhandel voor rund vlees, ook indien kostenstijgingen in aanmerking worden genomen, met rui mere marges werkt dan op grond van de prij zenbeschikking is toegestaan. Het Konsumenten Kontakt vindt dit, zeker in het kader van het door de regering te voeren prijsbeleid, een ongewenste'situa tie. De chemische industrie heeft in de gehele nijverheid een sleutelpositie. Ze is voor tweederde toeleverend aan andere bedrijven, die dus afhankelijk zijn. Vooral Voor arbeidsintensieve onderne mingen zal produktiebeperking van de chemische industrie snel voelbaar zijn. Aangezien van de totale jaaromzet van ruim tien miljard gulden ongeveer 80 percent wordt geëxporteerd, zullen de nadelen ook inwerken op de betalings balans. De chemische industrie neemt 16 percent van onze totale export voor haar rekening. lie) voor de petrochemie is al enige tijd schaars. Verdere beperking zou ont wrichtende gevolgen hebben. Import van elders is niet mogelijk. Het is overal even schaars. Met Bredero gaat het goed. De oliecrisis en de economische gevolgen daarvan vormen voor de Verenigde Bedrijven Bredero n.v. „dankzij haar flexibiliteit buiten de grenzen” geen aanleiding om de prognose voor 1973 te herzien. Dit heeft de president-directeur van Bredero gisteren gezegd. Ook aan de positieve prognose voor volgend jaar hoeft volgens hem niet te worden getornd. Setje Orlane oogmake-up: P. M. Spek, Alphen aan de Rijn; J. Koks, Breda; G. H. Pasmooy-Naves, Den Haag; Fam. Hie- mink, Assen; A. Pilon-Bolhuls, Groningen; C. H. Bouma, Vlissingen; G. Hommersom- Peters, Ochten (Gld) E. van Uden, Oss; Mevr. Van Roessel, Oisterwijk; Mevr. R. Karelsz, Den Haag; Mevr. Van Galen- Zweedljk, Eindhoven; Coenders, Tilburg; J. D. van Schijndel, Amsterdam; H. Tij huis, Nijverdal; P. Moras, Anna Paulowna; L. van Duivenvoorde, Den Haag; A. Poel- stra. Ommen; P. Hubers, Gemert; M. E. DEN HAAG. Minister Westerterp (Verkeer) heeft zijn Westduitse ambtge noot voorgesteld te komen tot een per soonlijk gesprek over het vraagstuk van de ritmachtigingen van en naar de Bondsrepubliek. In antwoord op vragen uit de Kamer zegt de minister dat verschillende be sprekingen op ambtelijk niveau nog niet tot een verantwoord resultaat hebben geleid. Boek „Het Beven” van Luiting: Mevr. D. Edelijn, Zwolle. Slof Roxy sigaretten: mevr. Wintermans-Van der Voort, Best en A. J. M. Findhammer, Nuenen. 12 fles Spawater: H. C. Blom, Oss. Set a vijf paar Jovanda kousen: Mevr. Vermeulen, St. Michielsgestel; J. Huisman, Oud Zevenaar; C. de Wolf, Lelystad; A. Donkers, Katwijk a.d. Maas; P. Reynders, Helden(L); D. van Nijf, Groningen; Mevr. W. Opheij-Janosch, Kerkrade; E. J. Wie- merinck, Goor; L. H. Timmers, Maas tricht; Mevr. Broeders, Dorst; S. Vinke- Huizinga, Hattem; S. van Uitert, Tiel; E. B. Hagendoorn, Leiden; J. Barth, Helle- voetsluis; J. J. Verschoor, Rotterdam; mevr. P. de Kruyff-de Zwart, Leusden; F. Hanewald-Boersma, Deventer; Mevr. M. Snellen-Sterken, Kelpen; A. Nelissen, Maastricht; L. M. Haneats, Weert; J. J. Kalenka, Kerkrade. aanvoermogelijkheid voor vloeibaar aardgas kunnen worden gevestigd. Volgens Rotterdamse havenkringen is het rapport van ezer recente da tum. Men neemt aan dat het uitbren gen ervan op dit moment te maken heeft met de problematiek die men verwacht voor het oplossen van de energiebehoefte door de olieschaarste op lange termijn. De vrees bestaat namelijk, dat de aanleg van een kerncentrale op de Maasvlakte, die in ieder geval een jaar of acht zal vergen, door milieuprotesten langer Andere weekprijzen, die elders in het land gevallen zijn: Vier Continental autobanden: mevr. Vingerhoeds, Helmond Ilford diaprojector; mej. A. H. M. Nifen- tied, Vlaardingen; A. C. Sanders, Prinsen beek. Half jaar Skol-bler: C. G. Koster, Schaesberg. Voor 300 AaBe-artikelen J. Mulder, Huizen(NH). Irisette donsdeken: mevr. W. P. Hamer, Bergen op Zoom. Van Schuppen-tapijt: mevr. J. van den Berg-Post, Deventer. 12 flessen Hooghoudt Jenever: Th. Vis- schedijk-Tilburgs, Baarn en L. H. Dorland, Hilversum. Ilford electronenflitser: C. Schot, Bergen op Zoom en Jac. Groenen, Bladel. Lundiakast: E. J. Heijman, Nijme gen. Klnsbergen Damespolshorloge: H. A. Gidding, Den Haag. J. Inden briljantring: A. J. van Druten, Groenlo. V D cadeaubon 100: C. van Strien, Rotterdam: G. van den Oever. Rosmalen: Gamma Holding. De resulten van Gam ma Holding n.v. zijn in de achtste periode van dit jaar niet geheel bevre digend geweest. Toch bestaat de ver wachting dat de resultaten over het hele jaar niet lager zullen zijn dan die van volgend jaar. Wat Gamma vooral zorgen baart is dat de aanvoer van grondstoffen voor kunstvezels zo sterk terugloopt dat de prijzen van die ve zels zullen stijgen'. DEN HAAG. Tot dusver heeft Sint zich allerminst iets aangetrokken van de oliecrisis en de algemene oproep tot bezuiniging. Uit de verklaringen van en kele grote warenhuizen valt af te leiden dat de verkoop voor en tijdens de de cembermaand groter is dan in dezelfde periode van 1972. Volgens de warenhuis directies zijn het echter niet alleen de cadeaudagen die een grotere vraag ver oorzaken, maar ook de autoloze zonda gen. Zo blijkt in de speelgoedsector de vraag naar puzzels en spellen als Strate- go en scrabble aanzienlijk te zijn toege nomen. Volgens een ander grootwinkelbedrijf heeft het mogelijk tekort aan warmte bronnen de verkoop van wollen kleding stukken met name truien doen toenemen. Produkten als kaarsen en (zo als bekend) vuilniszakken zijn schaars. De vereniging van Nederlandse Pa pierfabrikanten zal de Sinterklaasvier- ders vragen op 6 december de kartonnen en papieren verpakkingen van de ca deaus niet weg te gooien. In verband met de grondstoffenschaarste stelt de vereniging voor het papier aan school kinderen mee te geven voor inzamelin gen. Het kan dan gebruikt worden voor de fabricage van nieuwpapier. De belastinginkomsten zullen achter blijven voor geringere ontvangsten aan benzine-accijns, aldus de hoogleraar. De regering moet snoeien in de uitaven, Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrij- ving; versnellingspookje: draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter; vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijsteiling is iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbescherminqseducatie) in deze krant. De teruggang in de bedrijvigheid zal bovendien moeten leiden tot verhoging van de kostprijzen in het gehele gebied van de chemische industrie. De cijfers die uit een enquête onder de betrokken bedrijven naar voren zijn gekomen, va riëren wat dit betreft van 20 tot 40 percent bij een vermindering van de activiteit met een kwart. ROTTERDAM. Rijkswaterstaat heeft een plan ontwikkeld voor een industrieel eiland voor de kust van Rijnmond. Een rapport daarover is momenteel in studie bij het havenbe- drijf van Rotterdam. Duidelijkheid nodig. De christelijke werkgevers (NCW) zijn „zeer teleurge steld over de onduidelijkheid waarmee premier Den Uyl televisiekijkend Ne derland zaterdag heeft laten zitten”. Volgens de NCW is er grote behoefte aan duidelijkheid. De christelijke werkgevers pleiten voor maatregelen die soelaas moeten bieden in de ener giecrisis. Zo willen zij géén toepassing van de selectieve investeringsregeling, zuiniger en efficiënter gebruik van de van de selectieve investeringsregeling, zuiniger en efficiënter gebruik van de overheidsuitgaven en prioriteit voor werkgelegenhed en levensvatbare on dernemingen bij de toedeling van energie en schaarse grondstoffen. Andere weekprijzen in ons ver- schijningsgebied en elders in midden- Noord-Holland: Erik elektrische de ken: fam. Kroonenburg, Watermunt- straat 97, Wormer. Doos a 12 bus Spréme: Mevr. Ridder, Plantage 130, Beverwijk Set a 5 paar Jovanda kou sen: H. M. van Dijk, Valkenburger- laan 4, Heemstede. Setje Orlane oog- make up: P. v. Kasteren, Marelaan 104, Heemskerk en mevr G. Walters, Teslastraat 13, Haarlem. Victor Kersenbonbons: J. A. Bish, Pieter Pauwstraat 2, Zaandam en J. J. Wal ter, Van Weerden, Poelmanstraat 50, Beverwijk ABN spaarbankboekje met 500: B. J. Oosterwijk, Jacob de Wit- straat 14, Heemstede en P. A. Godijk, Julianalaan 299, Haarlem. De directeur van de onderneming is naar Nederland vertrokken voor overleg met de eigenaresse van „Mariënburg”, Amsterdam Rubber. Hij zou ook overleg gaan voeren met de Nederlandse rege ring. De produktie van „Mariënburg” is de laatste maanden gedaald tot tweehon derd ton per week; dat is dertig ton minder dan de normale weekproduktie. De huidige produktie is niet genoeg voor de binnenlandse behoefte. Dat is in Suri name al te merken: witte suiker is er nauwelijks meer te krijgen. Een van de oorzaken van de daling in de produktie is de zware regenval van de laatste maanden. Bovendien verkeert het materiaal waarmee moet worden gewerkt treinen, spoor en machines in de suikerfabriek —door geldgebrek in slechte staat van onderhoud, waardoor de aanvoer naar en de verwerking van de suiker in de fabriek stagneert. Het komt Vaker voor dat de suikerproduktie als gevolg van een defect enige uren of dagen stilligt. Een verhoging van de suikerprijs jwe cnemiscne industrie gebruikt 2Ü percent van t binnenlandse hoeveelheid aardolie en 10 percent van de ten stopzetten. zal duren. Dergelijke bezwaren zou den voor een eiland in zee niet gel den. Bovendien is daar voldoende koelwater voorhanden. De eerste plannen voor de aanleg van een industrie-eiland dateren van 1972 en waren afkomstig van de bag- germaatschappij Bos en Kalis te Slie- drecht. Oorspronkelijk ging het hier om een eiland voor de verwerking van chemische afvalstoffen. Later wijzigde Bos en Kalis de plannen door over een industrie-eiland met algemene doeleinden te spreken. Pieters van Hoet, Arnhem; Mevr. Roos, Arnhem; Mevr. Van Deun, Arnhem; M. van Bentem, Apeldoorn; Gea Veldkamp, Enschede; C. Melkert, Breda; G. J. van de Bogaard, Eindhoven; J. Steenbergen, Bres- kens. Lois jeans: Mevr. A. van Drunen, Ros- malen-Hintham en A. W. Croes, Benne- kom. Readers Digest Atlas: R. van de Biggelaar, Oss. Meulenhoff plantenboek: G. D. Jollnk, Doetinchem. De Gruyter levensmiddelen: D. de Ble, Apeldoorn. Luitingh puzzelboek: A. Kars, Utrecht. Pak Stilbepan produkten: W. Peemen, Winterswijk. Pak posters Afrikaans Verkeersbureau: O. Scholten, Gaanderen, Mej. A. Krol, Den Haag. A. Broecker-Huikens, Utrecht; mevr. C. van der Brink, Utrecht; E. van der Brink-Koemmeling, Heerenberg. Jago shawl: J. M. Hageman, Bilthoven; J. Rotteveel-Casteleljn, Leiderdorp; L. J. Pustjens, Maastricht; J. T. Zwart, Soest. Pak Knorr-produkten: J. G. P. van der Hulst, Vianen. AP AG tandenborstel: mej. J. van Gils, Leusden en mevr. Th. Dieter- man-Koster, Groningen. Revlon-set: J. Harmsen, Vorden. Boek „Prins Claus”, De Boekerij: H. Pek, Bergambacht; H. Weideman, Wasse- Als er een verdelingsbeleid komt, wil de chemische industrie voorrang krijgen, desnoods ten koste van andere toepas singen van aardolie en aardolieproduk- ten. Mocht een deel van de 100.000 werknemers in deze bedrijfstak niet meer aan de slag kunnen, dan straalt dit effect drie- tot negenvoudig uit naar andere sectoren. E. A. van Bragt, Valkenswaard; A. Uijten- daal, Nootdorp. Glemme autowashandschoen: A. Ver- cruljsse, Nijmegen; C. J. Ham van Ettin ger, Vlaardingen, H. Jansen, Apeldoorn; M. Brok van Mil, Den Bosch; J. Adrlaan- se, Middelburg. 6 flessen Coca Cola: J. H. Quadvlieg, Valkenburg. Victoria kersenbonbons: H. H. W. Wubben, Den Haag; M. Plaisier, Krabbendljke; Mej. A. Roelofs, Borne; A. de Bever, Breda; W. Baas, Rotterdam. Boek plasticvreter van Bruna: M. Brok- Horvers, Tilburg; Mevr. Tammerlaan, Roermond; T. A. Geene-Bakker, Goes; A. Vries-Gellen, Helden-Berlnge. Puzzel Bornse Cartonn.fabriek: Mej. C. van Schalk, Oosterbeek; K. Blij, Breda; D. C. Balk, Rijswijk; Mevr. P. C. Blonk-De Jong, Bodegraven; J. Schellekens, Ooster- hout; J. J. Walter, Beverwijk; H. Nien- huis-Ridder, Groningen. NS-dagtrlp: E. Koolen-Cramers, Oss. ABN-spaarboekje met 500: J. Llndhout, Nieuwe Nledorp; Mevr. A. Berendsen, Ter Apel; C. Lit, Delft. ABN-spaarboekje met /100: M. Posno, Velp; D. van Amelsvoort, Fljnaart; R. A. M. Verwey, Nijmegen; J. Hofman, Neede; J. Wiersma, Schagen; Mevr. Knoops, Soes- terberg; Mevr. J. Tan-Han, Rotterdam; G. Schipper, Eindhoven; A. J. Greeve, Berkel (Z.H.); C. Geluk, Anna Paulowna. Mevr. Tukker, Driebergen; C. Lensvelt Den Haag; W. F. G. L. van Ulsen, Deventer; Mej. L. Chaudron, Leiden; Mevr. Heijs, Gennep (L); D. Th. Rietbergen, Utrecht; (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De chemische industrie vreest ont- energie Een vermindering van 25 percent in de bedrij- wrichting van de nationale economie als haar grond- vigheid heeft reeds onaanvaardbare gevolgen, die in be- stoffen- en energievoorziening zou worden verminderd, paalde gebieden hard zullen aankomen. Voor het wel- Werkloosheid voor vele tienduizenden wordt dan ver- vaartsniveau van streken als Noordoost-Groningen, wacht. De chemische industrie verlangt van de regering Zuid-Limburg, Zeeland en Rijnmond is het werk van chemische bedrijven van wezenlijk belang. Gevreesd wordt dat als gevolg van dreigende problemen een aan- de tal bedrijven de produktie geheel of ten dele zal moe- ADVERTENTIE ABN spaarbankboekje met 100: B. van Deutekom, Platanenstraat 37, IJ- Kodak-cameraMevr. C. de Jong-Veen- stra, Dodewaard. Doos a 12 bus Sprème: staat tegenover dat een maatregel als versnelde aanleg van buizen voor aard gasdistributie weer extra uitgaven zou vergen. „Ik ben er niet zeker van dat dit zonder belastingverhoging kan”, aldus prof. Goedhart. van Vliet-Koudstaal, Hoogland; F. ver huist, SchevenlngenS. Petri, Arnhem; G. A. J. van Diepen, Graftermeer; Hogenes, Maassluis; E. H. Sikkema, Velp; Mej. J. Schaap, Mill; Harry de Vries, Den Haag;. zr. Fr. vervoort, Hilversum; F. zwane- veld-Bult, Hoogezand; A. J. Vermeule, Den Haag; M. Altena-Kremer, Doesburg: Mevr. Kolijn, Maarssen(U); Fam. J. J. Heskes, Den Haag; J. Doedens, Bellen. J. H. Porton, Utrecht; C. M. van der Zanden-Bax, Leende.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11