Nederland Unesco-gebouw taboe voor Amnesty Joden bezetten brand Orly geteisterd door Sovjet-gebouw zware in Wenen In Amsterdam Chinese expositie Geen doden bij vuurzee op Hoge straffen vliegveld van geëist tegen luchtpiraten Betrekkingen Bonn Kwik nu ook op zwarte lijst Rijncommissie 1 Meijnderts was middelpunt verscheidene twisten Hoogleraar kan kamer weer in EEG” Praag bijna officieel I „uithoek „Deze week weer Egyptisch-Israelische onderhandelingen” "Sol IS I i IKMË3 VOLGENDE WEEK ONDERTEKENING VS VOORBIJ’’ „AFHANKELIJKHEID EUROPA JEGENS 1973 1 "i Rush Wachten op inreisvisum moe Engelse premier Heath (Van onze redacteur in Bonn) Tsjecho-Slowakeh voor rechtbank DïMSDAG 4 DECEMBER - Weer strijd 1 j* Washington optimistisch over overleg in Cairo een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur Hermann Eilts. (Van onze correspondent) 2 e 3 in (Van onze parlementsredactie) gaat. Meijnderts, t en bij un ?er s r De bezetters, die van hun Russische nationaliteit afstand hebben gedaan om naar Israel te kunnen emigreren, heb ben de autoriteiten in Moskou toestem ming gevraagd naar hun vroegere woon plaatsen in de Sovjet-Unie te mogen terugkeren. In Wenen wonen ongeveer 400 joden, van wie er sommigen al meer dan drie jaar op een terugkeervisum wachten. De vooruitzichten op de vredesconfe rentie waren na het afgelopen weekein de aanvankelijk erg somber geworden, Egypte wachtte gisteren op de pogingen PARIJS. Een felle brand heeft gis teravond een deel van het hoofdgebouw van het Parijse vliegveld Orly verwoest. Er zijn geen doden gevallen. Driehon derd brandweerlieden waren na enkele uren de brand meester. Duizenden reizigers en personeelsleden moesten het gebouw ijlings verlaten. De rookontwikkeling was enorm. Vermoed wordt dat de brand door kortsluiting is ontstaan in de luchtverversingsinstalla- tie. Volgens de Syrische lezing begonnen de gevechten toen Israëlische pantser voertuigen naar Syrische stellingen op rukten in de centrale sector van het Golan-front. „Zij werden door onze ar tillerie onderschept, een werd vernietigd, de twee andere trokken terug”. Daarna volgde een artillerie- en tankduel. Het zelfde speelde zich volgens Syrië af in de noordelijke sector waar een Israeli- sprekken met de twee militaire chefs „nuttig” waren geweest. Het kwik, waarover tot voor kort geen eenstemmigheid gevonden kon worden, wordt nu ook op de zwarte lijst ge plaatst. De comissie zal de bewindslieden voorstellen doen met betrekking tot de wijze waarop de lozingen in de Rijn gecontroleerd kunnen worden. De studenten protesteerden ermee te gen Prof. Jolles’ weigering in te tsemmen met de benoeming van drs. H. Sips als wetenschappelijk medewerker aan het BRUSSEL (AP). De Engelse pre mier Edward Heath heeft gisteren ge zegd, dat de onenigheid die ontstaan is tussen de Verenigde Staten en hun Eu ropese bondgenoten tijdens de oorlog in het Midden-Oosten het einde heeft aan- gekondigd van de automatische afhanke lijkheid van Europa jegens de Verenigde Staten. zo uit ids rin sld ts- ser in de ?er len lat e e 7 10- ers tad de ig- tie ai- ie- ie- alf len is iet de bij ?er ra de sik .■as m- irn ato n-d lig, er- net le- 7e- de >ns 1de "g- >de lo- ■ij- in !U- de “de ;er ad ak ng de tof an is st iet t n e e 9 Een van de demonstranten, een inge nieur uit Riga, zei: „Ik ben naar Israel gegaan in de hoop een beter leven te zullen krijgen. Maar ik heb ontdekt dat een slachtoffer van de zionistische pro paganda ben geworden.” Dat verdrag is na langdurige onder- handelingen tot stand gekomen. Eerst was het moeilijk om een voor beide partijen bevredigende formulering te vinden voor de ongeldigheid van het beruchte „ver drag van München” dat Hitler in 1938 een deel van Tsjecho-Slowakije toekende. Na de parafering in juni dook •en nieuw probleem op: de vertegen- DEN HAAG. Amnesty Internatio nal kan de grote anti-martelingenconfe- rentie op 10 en 11 december niet, zoals was voorzien, in het Parijse Unesco- gebouw houden. De Unesco heeft Am nesty de toegang ontzegt omdat er een regel is „dat in gebouwen die onder de vlag van de Unesco vallen, geen aanval len of onprettige verklaringen ten op zichte van lidstaten mogen worden ge daan”, aldus Amnesty. Volgens Washington is verder het ge vaar dat de voor 18 december gedachte vredesconferentie in Genève niet door gaat drastisch verkleind. Dit ondanks de duidelijke waarschuwing van Cairo dat Egypte niet naar Genève gaat als Israel zich voor die datum niet heef terugge- ken achter de bestandslijn van 22 okto ber aan het Suezkanaal. Hoewel dit gisteren nog niet officieel werd bekend gemaakt, komt Henry Kissinger 13 de cember in Cairo aan om indien noodza kelijk de partijen alsnog te bewegen deel te nemen aan het gesprek. Premier Golda Meir hield gisteren in Jeruzalem besprekingen met de Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Kenneth Rush. Ook minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban was bij de besprekingen aanwezig. Rush was in Jeruzalem om de begrafenis bij te wo nen van David Ben Goerion. In Jeruza lem verluidde dat mevrouw Meir van Rush wellicht opheldering wil van een bericht in de New York Times dat de regering-Nixon besloten heeft druk uit te oefenen op Israel om belangrijke concessies te doen op de komende vredes conferentie in Genève. Later deze week gaat minister van Defensie Dayan naar Washington. Tij dens zijn verblijf van een week in Amerika zal Dayan de Israëlische wa- penbehoeften met zijn collega Schlesin ger bespreken. woordiging van West-Berlijn door de Bondsrepubliek. Heath zei dat de verschillende opvat tingen over het Arabisch-Israelisch con flict tussen de Verenigde Staten en Eu ropa hadden geleid tot „een serie mis verstanden tussen de verschillende zij den van de Atlantische Oceaan”. - Kort nadat het Tsjechische toe stel van Marianske Lazne was opgeste gen, doodde een tiende lid van de kapers- ploeg, de 23-jarige Lubomir Adamica, de gezagvoerder met een pistoolschot. Adamica pleegde in januari van dit jaar in Zijn cel zelfmoord. van de Verenigde Naties de impasse in de onderhandelingen te doorbreken. Re geringswoordvoerder Achmed Anis zei dat Egypte zijn standpunt ten aanzien van de vredesconferentie niet kon bepa len voordat de Finse generaal Siilasvuo, opperbevelhebber van de VN-troepen, zijn gesprekken met de partijen had af gerond. De generaal kwam zondagavond laat vanuit Israel terug waar hij gesproken had met minister van Defensie Mosje Dayan. In Cairo had hij gisteren twee gesprekken met de Egyptische minister van Oorlog Achmed Ismail. Volgens wel ingelichte kringen in Cairo kwam gene raal Siilasvuo terug met enige Israëli sche ideeën om de besprekingen langs de weg Caïro-Suez te hervatten. VN-functionarissen in Cairo weiger den gisteravond commentaar te geven op het bericht over een hervatting van de onderhandelingen. Generaal Siilasvuo zou enkel hebben gezegd dat zijn ge- sche bulldozer en een wapendepot wer den vernietigd. Volgens de Israëlische lezing bestond de botsing uit artillerie beschietingen, die op drie verschillende plaatsen langs het front door de Syrïërs werden ontketend. In een geval werd de artilleriebeschieting gevolgd door een aanval met anti-tankgranaten. BONN (ANP). De Internationale Rijncommissie, die het voorbereidende werk verricht voor de conferentie van de ministers van de Rjjnoeverstaten in Bonn, heeft gisteren volledige overeen stemming bereikt over de lijsten van afvalstoffen, die niet of in beperkte mate in de Rijn geloosd mogen worden. Nederland, zo zegt men te Brussel, blijft niet veel anders over dan het Amerikaanse aanbod om olie te leveren. Echter de Verenigde Staten vinden in zulke leveringen een'gelegenheid om een soort politiek bruggehoofd te vestigen, zowel binnen de Atlantische alliantie als in de EEG. De voornaamste drijfveer daarbij zou zijn steun voor zijn politiek in. het Midden-Oosten, die beoogt de Palestij nen onder te brengen bij Jorda nië en verdere toezeggingen in die rich ting achterwege te laten. Nederland zou dan tevens een soort voorpost van de VS-politiek moeten worden voor het ge val er binnen de EEG stemmen zouden opgaan om het standpunt ten aanzien van het Midden-Oosten nog enigszins in Arabische zin te verduidelijken. BONN West-Duitsland en Tsje- choslowakije nemen volgende week dinsdag officieel diplomatieke be trekkingen op. Bondskanselier Brandt reist dan met minister van Buitenlandse Zaken Scheel naar Praag om de laatste hindernis plech tig te verwijderen: hij ondertekent het verdrag waarin de betrekkingen tussen beide landen zijn geregeld. WASHINGTON. De Verenigde Staten verwachten dat de Egyptisch- Israelische onderhandelingen bij kilometerpaal 101 later deze week zul len worden hervat. Volgens een bekendmaking in Washington heeft Ame rika van president Sadat van Egypte aanwijzingen gekregen dat zijn land bij het afgebroken generaalsoverleg aanwezig zal zijn. Sadat had zaterdag Al is nog niet bekend hoe dit laatste punt zal worden geregeld, zeker is wel dat de regering in Bonn genoegen neemt met veel minder dan ze een paar maan den geleden a soluut noodzakelijk noemde. Zogenoemde „juridische perso nen” uit West-Berlijn zullen niet via de Westduitse ambassade in Praag kunnen worden vertegenwoordigd, maar zullen vermoedelijk een direct contact krijgen met overeenkomstige Tsjechoslowaakse instanties. Om de gelijke behandeling van Westberlijners en Westduitsers te bewaren, zou dat zelfde ook voor bewo ners van de Bondsrepubliek gaan gelden. Overeen regeling van deze aard zijn onlangs minister Scheel en diens Russi sche collega Gromiko het eens gewor den. Als ze voor de betrekkingen met Tsjecho-Slowakije tot in details is uitge werkt, kan de regeling model staan voor het opnemen van diplomatieke betrek kingen met Hongarije en Bulgarije. Amnesty dat nu noodgedwongen naar een andere ontmoetingsruimte moest uitkijken, zegt helemaal niet van plan te zijn geweest om welk land dan ook aan te vallen. De thema’s die op de confe rentie, welke nu in gebouw Tour de Serres in de Rue de Serres in Parijs plaatsvindt, behandeld worden zijn: soci- aal-economische en politieke aspecten van het martelen en de internationale, nationale en regionale juridische aspec ten die hierop betrekking hebben. Amnesty heeft het idee dat de Unesco haar gebouw niet wil „afstaan” vanwege het Amnesty-martelrapport waarin 60 lapden genoemd worden die martelprak tijken toepassen. Generaal-majoor J.E. van der Slik ke, de nieuwe 51-jarige chef-generale staf en bevelhebber der landstrijd krachten volgt luitenant-generaal G. IJsselstein op, aan wie per 1 decem ber 1973 eervol ontslag is verleend. Generaal Van der Slikke is momen teel commandant van de eerste divi sie „7 december”, één van de twee parate divisies van het legerkorps. Hij was van 1971-1973 chef van de staf van de bevelhebber der land strijdkrachten en sous-chef van de generale staf. Nadat hij docent aan de Hogere Krijgsschool was geweest en functies op het hoofdkwartier van de konink lijke Landmacht had vervuld, werd hij in 1967/ als luitenant-kolonel be last met het commando over het 41e pantser infanteriebataljon stoottroe pen. In november 1970 werd hij be vorderd tot kolonel en een jaar later, als chef van de staf van de bevelheb ber der landstrijdkrachten, tot briga- de-generaal. Toen hij werd belast met het commando over de eerste divisie „7 december" werd Van der Slikke bevorderd tot generaal-majoor. (Vervolg van pagina 1) West-Duitsland heeft, naar men te Brussel zegt, „tot het laatste moment” gepoogd Europese paden te bewandelen. Omdat evenwel een Europees beleid niet haalbaar bleek, zouden de bewindvoer ders te Bonn ten slotte akkoord zijn gegaan met de levering van complete fabrieksinstallaties voor zware industrie in ruil voor olietoezeggingen van de Arabische landen. AMSTERDAM. De bezetting door studenten van de werkkamer van de hoogleraar-directeur van het sociologisch instituut van de universiteit van Am sterdam, prof. dr. H. M. Jolles, is opge heven. De bezetting heeft een week geduurd. Het luchtverkeer moest over Orly- west worden geleid wat aanleiding was tot veel vertraging. Wanneer Orly-zuid weer in bedrijf zou kunnen zijn is nog niet bekend. WEIDEN (DPA). In het proces het Beierse Weiden heeft de openbare aanklager gisteren tegen negen jonge Tsjechen die op 8 juni van het vorig jaar een lijnvliegtuig van de maat schappij SIov Air kaapten, gevangenis straffen variërend van vijf tot twaalf jaar geëist. Aan de andere kant werd in het leger vaak de kritiek gehoord dat Meijnderts, iemand was die het hart op de tong had.' Hij kwam zeer vaak in de publiciteit met opmerkelijke uitspraken. Meijnderts is vooral teleurgesteld over het feit dat minister Vredeling van De fensie het hem niet mogelijk heeft ge maakt zijn opvattingen over een nieu we structuur bij de landmacht ook zelf uit te voeren als chef-generale staf, Vredeling koos opzettelijk een generaal als CGS die niet bij allerlei conflicten betrokken is geweest. De generaal-majoor Van der Slikke staat in defensiekringen overigens be kend als een zeer deskundig man, die bovendien het voordeel heeft dat hij nog 3,5 jaar actieve dienst voor de boeg heeft. Voor Vredeling is die continuïteit, bij een zo belangrijk adviseur als de CGS is, belangrijk. Generaal Meijnderts heeft ruim een jaar geleden overhoop gelegen met en- Hij zei verder: „Vroeger hadden ver schillende Europese landen misschien wel eens een andere analyse van de gebeurtenissen dan de Verenigde Staten. Maar vroeger was de overheersing van de Verenigde Staten over elk van hun bondgenoten afzonderlijk zo groot dat in de praktijk het standpunt van de Vere nigde Staten automatisch de overhand kreeg. kele Haagse generaals als IJsselstein (de man die tot afgelopen zondag CGS was), generaal Van Rijn, de inmiddels ook al vertrokken voorzitter van het comité verenigde chefs van staven, en met ge neraal Antonissen, de opperofficier perso neel. De generaalsruzie liep toen zo hoog, dat de toenmalige premier Bies heuvel moest bemiddelen. Er werd een onafhankelijke commis- sie-Langemeijer ingesteld, die in de loop van dit jaar rapport uitbracht. In dat rapport werd de „Haagse generaals” in zoverre gelijk gegeven, dat men ook constateerde dat Meijnderts geheimhou- dingsafspraken had geschonden. Door uitlatingen van Meijnderts zouden des tijds allerlei geheime plannen die in de hoogste defensietop werden besproken zijn uitgelekt. In dat verband werd ook de naam van generaal Clumpkens, een van de onder- commandanten van Meijnderts, ge noemd. AMSTERDAM (ANP).— De minister van Landbouw en Visserij, mr. Van der Stee, heeft in het Raigebouw in Amster dam een tentoonstelling van produkten van Chinese consumptiegoederen geo pend. Het is de eerste maal dat een dergelij ke expositie in Nederland wordt gehou den. Gedurende de tentoonstelling, die is geopend tot en met 15 december, zullen in de RAI films over China worden vertoond en kleine Chinese artikelen worden verkocht. Op een oppervlak van circa 1.000 vier kante meter zijn ongeveer 1.600 kunst- nijverheidsartikelen en produkten van de lichte industrie tentoongesteld. Behal ve traditionele kunstnijverheid als ge sneden jada, ivoor, hout en steen, lak werk, borduurwerk en porcelein, wor den ook textiel en industrieprodukten als radio’s en tv-apparaten, horloges, came ra’s sportartikelen en speelgoed geëxpo seerd. Bovendien zijn enkele stands met levensmiddelen en dranken ingericht. De tentoonstelling in Amsterdam sluit vrijwel aan op een Nederlandse tentoon stelling in Peking, die gisteren is geslo ten en waaraan een vijftigtal Neder landse bedrijven hebben deelgenomen. In het rapport werd Meijnderts vele fouten aangewreven, maar minister Vre deling die inmiddels het roer bij Defen sie had overgenomen van De Koster, een VVD-minister en partijgenoot van Meijnderts, achtte het beter om de com mandant van de parate troepen niet van zijn functie te ontheffen. Dat was lang niet naar de zin van de Haagse gene raals, die zo langzamerhand dan ook bijna alle drie uit de diens zijn verdwe nen. Meijnderts heeft zich over de voor dracht van generaal Van der Slikke nu boosgemaakt, dat ook hij de dienst Zijn ondercommandant, Clumpkens, is minstens zo boos als maar hij heeft via een dienstbevel zwijgplicht opgelegd gekre gen. Met het vertrek van Meijnderts zijn de belangrijkste „brandhaarden” in tal van generaalsconflicten verdwenen. De traditionele tegenstellingen, vooral in militair-technisch opzicht, tussen de staf in Den Haag en de parate troepen zullen voorlopig nog wel blijven bestaan. Vre deling zal in de parate troepen de rust zoveel mogelijk trachten te herstellen. Enerzijds door Van der Slikke als chef generale staf te laten optreden en an derzijds door een „onbeschreven blad” als Gitz de hoogste functie bij de parate WENEN (UPI). Een groep van meer dan 50 ex-Russische joden die naar de Sovjet-Unie willen terugkeren, heeft gisteren het Russische consulaat in Wenen bezet en de Russische zaakgelas tigde, Vasili Manontov, mishandeld. Zij verlieten het gebouw na twee uur weer nadat de Weense politie had gedreigd geweld te zullen gebruiken als zij niet vrijwillig zouden weggaan. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG. Generaal Ferry Meijnderts, de man die per 1 januari de dienst verlaat, is al jarenlang een van de felste opponenten van de „schrijftafelge- neraals” van de Generale Staf in Den Haag geweest. Hij is de laatste jaren herhaalde malen het middelpunt geweest van allerlei twisten tussen generaals aan de defensietop. De technische militaire ideeën van Meijnderts waren veel gene raals die niet bij de parate troepen werk zaam waren, een doorn in het oog. De ministers van Financiën behande len inflatiebestrijding en de overgang naar de tweede etappe van de economi sche en monetaire unie. Daarmee hangt samen het bijeenbrengen van de mone taire reserves. Omdat echter de doelstel lingen van de eerste etappe van de eco nomische en montaire unie niet werden bereikt, komt er nu een tweede periode die drie jaar lang de tijd moet bieden om alsnog te verwezenlijken wat al per 31 december van dit jaar bereikt had moeten zijn. Economische en monetaire eenwor ding, aldus minister Duisenberg, moet een deel zijn van een meer omvattend Europees beleid, het energiebeheer inbe grepen. Bij al deze besprekingen is zowel van Duitse als van Italiaanse kant bij herha ling opgemerkt dat „het belang van één land het belang is van alle landen.” En Helmut Schmidt, de Westduitse minister, zei dat men weliswaar praat over de samenvoeging van monetaire reserves doch dat het aanmerkelijk relevanter zou zijn om het te hebben over het bijeenbrengen van de oliereserves. Dit was dan een schrale troost voor de Nederlandse afvaardiging die overigens grimmig moest incasseren dat de Britse premier Edward Heath bij de inleiding van de „Paul Henri Spaak Stichting” (die Europese studies wil aanmoedigen en de hogere onderwijsinstituten in de Gemeenschap dichter bij elkaar wil brengen) opmerkte: „In deze of gene uithoek van de Gemeenschap is kritiek geleverd op het gebrek aan solidariteit. Voor zover die betrekking heeft op de Britse regering aanvaard ik dit niet.” Die uithoek: dat is kennelijk de plek waar Nederland zich wat de EEG betreft momenteel bevindt. Op de ministerconferentie, die vandaag in Bad Godesberg begint, zal geen voor stel over de opslag van het afvalzout uit de Franse kalimijnen en de financiering daarvan ingediend worden. De Franse delegatie zegt niet op tijd te zijn klaar gekomen met de studie over de plaats, waar het zout 3 miljoen ton per jaar opgeslagen moet worden. Aan het front in de heuvels van Golan kwam het gisteren opnieuw tot een heftige botsing tussen Syrische en Israëlische troepen. Zondag was aan het zelfde front al een felle artillerie- en tankslag geleverd die de ernstigste uit barsting werd genoemd sinds de strijd 40 dagen geleden werd gestaakt. Israel noemde de botsing nu „intenser” dan die van zondag. Volgens een bekendmaking in Damascus werden aan Israëlische zij de 15 soldaten gedood of gewond. De eigen verliezen bedroegen 1 dode en 4 gewonden. Een Israëlische legerwoord- voerder sprak van vier gewonden aan eigen zijde en noemde geen verliescijfers van de Syriërs. instituut.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3