Bijna een kwart eeuw doorkruiste hij de haven van IJmuiden Effectieve hulp op dag na brand Gashouder ongeschikt voor iedereen denkt datje voor iedereen een distributie Hoogovengas t leuke verrassing in de zak hebt, maar je mist nog één kado-tje! Boldoot eau de cologne, Geurige surprise in een flesje. Op dins HENGELEN IN DE WINTER Kort IJmondnieuws Ij j i H DINSDAG 4 DECEMBER 4 1973 v Vragen Overstapje Herhaling Nieuwe wagens Oorzaak rectificatie, brand ver- Prachtig bedrijf (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Jongeman, ga eens even opzij” zegt de zesenzeven- tigjarige IJmuidense waterverkpper Ome Jan Overvliet. En hij neemt een „hindernis” van ongeveer een meter hoogte. Dat wil zeggen: hij klimt met het knietje op de steiger- rand als aanzet, vanaf het water schip Orion III vanaf het gladde dek de loopplank op. Helpende handen van zijn twintigjarige neef en van uw verslaggever ziet hij niet eens. Ome Jan helpen om van z’n schip de wal op te komen? Kom nou! Hij heeft het z’n leven lang zelf ge daan en geen hoogteverschil zorgde ooit voor moeilijkheden. EAU DE COLOGNE a Beldorf i'Z Blij met overname - 1 - w* Ome Jan Overvliet stopte met watervaren omgebouwde nu NIEUWE WAGENS VOOR WOONWAGENBEWONERS (Van een onzer verslaggeefsters) Ome Jan Overvliet, ofwel Jan met de waterboot, op het schip waarmee hij in de haven van IJmuiden heer en mees ter was, de Orion III. Links van hem zijn neef Ruud, die sinds kort het be drijf heeft overgenomen. vandaag veelvuldig De overdracht van het waterverko- persbedrijf ging voor ome Jan Overvliet en zijn standvastige ega, bij varend IJ- die er maandag overdag werd geboden aan de drie getroffen gezinnen en een vrijgezel. Er hebben ons veel reakties bereikt op het artikel over de brand en het falen van de hulpverlening. Er kan veelwor den verklaard uit toevallige omstandig heden, communicatieproblemen en der gelijke. Het fiet blijft op tafel liggen, dat De heer Dijkstra heeft met de getrof fen bewoners gesproken over de omvang van hun schade. Zijn dienst verleende- onmiddellijk voorschotten voor de aan schaf van kleding, schoeisel en andere dringende zaken. Voedsel en dergelijke waren overdag ook geen probleem meer. Nadat de bewoners ’s morgens dus nieu we kleren enzovoort hadden kunnen ko pen, zijn de mannen via de dienst socia le zaken naar een dealer in woonwagens en caravans gebracht. Zij konden daar zelf een nieuwe wagen uitzoeken tot een bepaald maximum bedrag. Die wagens moeten nu technisch wor den afgewerkt (bedrading, enz.) en als alles mee zit kunnen die binnen enkele dagen op het kamp arriveren. Tot zo lang blijven de bewoners in het cen trumgebouw huizen. Zij zouden eventu eel in een hotel of logement kunnen worden ondergebracht, maar in overleg tussen de sociale dienst en de bewoners besloot men dat men net zo goed in het centrumgebouw zou kunnen blijven. Na de gewraakte nacht dus een voor treffelijk hulpverlening, beter dan in vele gevallen voor „burgers” mogelijk is, om dat men dan vaak niet in staat is de getroffenen op korte termijn een ander huis aan te bieden. zin had, dan pakte die zo ’t brood weer terug en dan zei hij: Van mij krijg je geen brood ook.” iets dergelijks zich bij calamiteit kan herhalen. Rijk geval ingebr vak. ft zuidzij rijksw ren. C met et situati Daar rijksw ken 1 Leverl aanbo men wat a kan r afgesl HAI gebrui kan v Rtfksv twee De geld c waan voor mer verke Verke matri: de vi straks keers vloeie rijstn houd vallei te ku den advie gever heid i No hoogt grote die e verkt rood meen de te Bij verot ren, kan minu wact R de i de te 1 noe het gee kon voc eve slu: var aar mi< ver C 0 (Van een onzer verslaggeefsters) De rijks temt 1960 en Drie op o met naai ring krui het slott baai ding ven milj De tota sign turn joer En toch is ome Jan geen man die ooit een blad voor de mond genomen heeft. Dat laat zijn vrouw even stiekum mer ken, als zij praat over de begintijd^ na het sleepbedrijf. „Toen voeren we met proviand”, zegt ze. „En als iemand een beetje teveel praatjes naar m’n man’s „Het is een prachtig bedrijf”, zegt ome Jan er zelf van. Je raakt bij iedereen bekend. Polen, Finnen en Noren, die deze haven' regelmatig aandoen, weten wie „Jan met de waterboot” is. Je moet altijd klaar staan voor je klanten, maar het is heerlijk. Ik heb ook altijd een fijne samenwerking met de havendienst gehad.” onderneming met de „Hendrika” en later de „Primus”. Dat duurde tot 1947. Toen begon voor ome Jan de opwaardering van drinkwater. Dat leverde hij tot jongstleden oktober aan elk schip in de haven van IJmuiden dat het maar heb ben wilde. Volgens B. en W. is de tariefsverho ging noodzakelijk om te voorkomen, dat een vlucht van oliegebruiker naar het aardgas ontstaat; om een betere verhou ding te verkrijgen tussen de prijzen van de verschillende energiedragers; om een zakere afremming van het gebruik van aardgas te verkrijgen; om de continuï teit van de aardgasvoorzieningen te ver zekeren. Inbraak. Door onbekend gebleven insluipers zijn uit het benzine-station aan de provinciale weg in Uitgeest een aantal gebruiksvoorwerpen zoals bougies en thermometers ontvreemd. Dat tekent het karakter van de man die bijna een halve eeuw lang de haven van IJmuiden doorkruist. Eerst met een eigen sleepdienst, later met het interna tionaal bekende waterschip Orion, dat al twee opvolgers in het IJmuidense ha venwater kent. Als we voor de foto even naar de haven gereden zijn, blijft ze toch iets te lang bij haar oude boot kijken, ondanks de fijne motregen die er valt. Maar dan draait ze zich ineens om en eenmaal in de auto bij haar neef zegt ze tegen hem: „Wie had dat nou gedacht, toen je als Dijkstra, die ’s nachts de politie verwees naar het Rode Kruis (en niet naar het Rode Kruis Ziekenhuis, zoals wij giste ren meldden) kwam ’s morgens om streeks negen uur naar het woonwagen kamp. Hij had in de veronderstelling verkeerd, dat via het Rode Kruis de mensen direct zouden zijn geholpen. Dat het Rode Kruis voor de politiemensen niet bereikbaar bleek, kon hij niet we ten. Een bijkomende omstandigheid is geweest, dat door wisseling in de staf van de plaatselijke Rode Kruis Colonne niemand over een centraal meldingsa dres bleek te beschikken. De nieuwe adressen zijn namelijk nog niet ver spreid, althans niet voldoende. Door de voorbereiding van de kerstaktie van het Rode Kruis is dat er even bij ingescho ten en maandagnacht is pijnlijk geble ken hoe dat zich bij nood kan wreken in een volkomen lam leggen van een op zichzelf paraat korps. kleine blonde krullekop chocola bij me kwam halen Ome Jan en tante Dien Overvliet voor de boot waar zij jaren op gewoond heb ben. Sinds enige maanden werd dit on derkomen verruild voor een huisje aan de wal. Spijt „Nee, omkijken doen we niet", zegt tante Dien daarover. - Vc*: 4 Na half zeven, het tijdstip waarop wij het centrum verlieten, zijn dan toch de Rode Kruis-bedden gearriveerd en in een apart zaaltje uitgezet. De directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, de heer D. S. Na de kritiek op de nachtelijke hulp verlening willen wij niet nalaten ook deze wijze van snelle hulpverlening uit drukkelijk te vermelden. Wat die nachtelijke hulpverlening be treft blijven er nog vele vraagtekens. Politiecomissaris Molenaar, korpschef in Heemskerk, was dinsdag niet voor commentaar bereikbaar. Hij was die dag ziek, vernamen wij via het Heemskerkse bureau. De eerste begrotingswijziging van het Gasbedrijf BeverwijK er) Omstreken voor het dienstjaar 1974 zal tijdens de begrotingsbehandeling ter vasttselling aan de Beverwijkse raad worden aange boden. De wijziging behelst een verho ging van de gastarieven, waardoor het exploitatieoverschot van het gasbedrijf van ruim een half miljoen in 1973 zal stijgen tot circa 1.020.000 in 1974. ADVERTENTIE Daar sta je dan als Sinterklaas: HEEMSKERK. In aansluiting op hetgeen wjj in onze editie van gisteren meldden over het volkomen in gebreke blijven ;van de hulpverlening aan de woonwagenbwoners in de nacht van zondag op maandag, na het uitbranden van vier wagens, kunnen wij heel wat positievere feiten berichten over de hulp Overigens zit Jan Overvliet boordevol grapjes. Soms maakt hij ze zonder opzet vooraf. Zoals toen we hem vroegen wanneer hij er mee opgehouden was water te verkopen. Hij antwoordde: „Een paar maanden geleden ben ik ge storven”, barstte in lachen uit en verbe terde. „Ha, haha, nee. ik bedoel: ben ik d’r mee opgehouden.” Ome Jan O vervliet, een goedlachse kerel, die 'z’n leven lang frank en vrij met de kop in de wind heeft rondgeva ren, doch zich streng aan de regels hield, heeft zijn éénmansbedrijf nu van de hand gedaan. Maar hij prijst zich geluk kig dat het in familiebanden gebleven is. Het is zijn twintigjarige neef die vanaf 1 oktober het drinkwater voor varend IJ muiden levert. En met die overname is hij blij. Als we ér naar vragen wordt de steeds maar grappende man plotseling heel ernstig. Het is alsof hij dan nauwe lijks meer een woord kan uitbrengen als hij zegt: „Ik ben d’r blij mee zo. ’t Is weer een Overvliet en de jongen mag blij zijn dat ie zo heet”. En verder wordt er niet meer over gesproken. De twintigjarige Ruud Overvliet is er ook blij mee. Hij is geen vreemde in de vaart. Twee jaar volgde hij in Harlingen de school voor de kleine handelsvaart, bijna vijf jaar was hij als schipper in de tankvaart bij olieleverancier Klaas de Boer in IJmuiden, dus hij weet een schip te sturen. En ook in de binnen vaart is Ruud Overvliet thuis. Als boe ken als „Ketelbinkie” ter sprake komen zegt hij„Daar weet ik alles van. Zo ben ik zelf begonnen. Op de Rijnvaart als koksmaat. Moest je alles doen”. Een klein rekensommetje leert dat hij al vroeg moet hebben gevaren. De watertankboot waar hij nu mee vaart voert zo’n 120 kubieke meter wa ter mee, verdeeld over vier tanks. Het is een bedrijf waar hij een goede boterham in denkt te verdienen, maar hij moet wel dag en nacht beschikbaar zijn. BEVERWIJK. De veelbesproken gashouder kan, aldus het Beverwijkse college van burgemeester en wethouders, ook in noodgevallen onmogelijk worden gebruikt voor de distributie van Hoogo vengas. Hoogovens kan, volgens het college, niet zonder meer worden ver mengd met aardgas: de gasverbuiktoe- stellen bjj de 30.000 verbruikers zouden dan eerst moeten worden omgeboud. Overigens, zo melden B. en W., is de gashouder reeds geheel losgekoppeld van het distributienet. muiden bekend als tante Dien, gepaard met een overstapje naar de wal. Tot oktober van dit jaar woonde het echt paar Overvliet op een sleepboot, eveneens Orion geheten, aan de loskade vlak naast de ligplaats van de waterboot. Nu wonen zij in een normaal woonhuis in de Van Leeuwen straat. Dat is even wennen, maar tante Dien zegt daarover: „Ik kijk altijd voor uit. Ik kijk niet terug. Wat heb ik daaraan? Nu zijn we iets nieuws begon nen en daar moet je je naar richten”. die hulpverlening 's nachts faalde. De betrokken instanties gaan nu maar eens zitten puzzelen hoe dit heeft kunnen gebeuren. Of er sprake is van schuld of nalatigheid is voor ons niet de belang rijkste vraag. Van veel - meer belang achten wij het, dat er snel maatregelen worden getroffen om te voorkomen dat een volgende Een vraag die ons i is gesteld is waarom de andere bewoners ’s nachts niet voor koffie en dergelijke zorgden voor de slachtoffers van de brand. Het antwoord is eenvoudig. De slachtoffers werden ondergebracht in het centrumgebouw. Daar zou onmiddel lijk voor hulp worden gezorgd, werd gezegd. In de veronderstelling dat daar wel spoedig iedereen aan zou rukken om deze mensen te helpen, zijn de andere woonwagenbewoners naar bed gegaan om nog iets van hun nachtrust te redden. Halverwege de nacht merkte één van de vrouwen op: „Waarom brengen we de kinderen eigenlijk niet in de wagen van.en dan volgde er een naam. Maar dan werd er door één van de mannen gezegd: „Och, ze (de hulpverleners) zul len nu toch wel zo komen. Laten we ze maar niet wakker maken. Men kon niet vermoeden dat de hulp uit zou blijven. Een andere vraag: „Waren het passan ten of waren het „eigen” bewoners van het kamp?” Wel, het waren vaste bewo ners. De zogenoemde passanten zijn vo rige week allemaal naar elders vertrok ken. Een derde vraag: „Waarom werd er geen hulp verleend door de sociaal- culturele werkers en de grote groep vrijwilligers, die normaal in het cen trumgebouw velerlei aktiviteiten ont wikkelen?” Van die groep is ’s nachts niemand op de hoogte geweest van het gebeurde. Jan Overvliet’s eerste stappen werden gezet aan boord van trawlers. Later volgde zijn diensttijd bij de marine, waar hij als machinist over de wateren trok. Daarna begon hij in IJmuiden voor eigen risico zijn particuliere sleepboot- t Tenslotte nog even een Als mogelijke oorzaak van meldden wij in onze editie van gisteren het omvallen van een oliekachel. In de haast van de berichtgeving naar onze centrale redaktie in Haarlem of in de technische verwerking van het niuws moet dit abuis zijn ontstaan. Er was wel sprake van een mogelijk ongeval met een oliekachel, in de zin van een of ander mankement waardoor de brand is ontstaan, maar dat die kachel zo maar ineens zou zijn omgevallen, terwijl het betreffende gezin sliep, is natuurlijk on zin. Voor de politie en brandweer is er geen enkele aanleiding om te veronder stellen dat de brand zou zijn aangesto ken. De commandant van de Heems kerkse brandweer heeft zijn bewonde ring uitgesproken voor de wijze waarop de bewoners zelf getracht hebben om uitbreiding van de brand te voorkomen, onder meer door het snel wegslepen van wagens, waarmee zij inderdaad vee) schade hebben voorkomen. VELSEN. Hengelsportvereniging Velsen viste zaterdag haar 5e wedstrijd voor de wintercompetitie. Deze wedstrijd werd, onder winterse omstandigheden, gehouden in de ringvaart van de Haar lemmermeer. De vangst was matig. In totaal werden slechts 40 bovenmaatse vissen gevangen, met een totale lengte van 747 cm. De uitslagen waren: 1. C. Koelewijn 115 pnt., 2. J. P. M. Pieterse 114 pnt., 3. A. Kouwenhoven Sr. 90, 4. A. E. Jensen 90, 5. P. Woord 77, 6. J. de Rooy 72. ik 1 a tip

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4