Een Vleeshal vol rijk gevarieerde textielkunst Wenskaarten op een ONTWIKKELING BIJ CORRIE WORTEL eigen manier Hogere subsidie gevraagd voor herstel monumenten WERK VAN ANTON PIECK IN BOEKHANDEL DE VRIES Aankomende schrijvers door Gelderse overheid gesteund w? WW Bail gig I I Traditie Te laat bestem drukwerk toch nog op tijd! i SCHOOLPRIJS FOTOGRAFIE NIEUW BOEK r lil il sa 1 iSi dinsdag m Amateur-prognoses over komende winterweer ARNHEM DIT F |1 nü verschenen r.g.b. J JAAR AFGELAST KARIN BEKS SCHREEF „DAGBOEK VAN KOI” ORGELDAGEN Bi!® ,.;A WjBjE 9 4 19 7 3 DECEMBER t ’TINO Onder redactie van J.P. Bos Vanavond op TV -4: DOESBURG VAN NIJENBURG vw razendsnelle drukker Prijs 7,50 I L»QQK ZATERDAGS GEQPEND1® i— "i - GEDURENDE de maand de cember versturen we miljoenen wenskaarten. Meestal kopen we onze kaarten ergens in een win kel en we doen ons best zo goed mogelijk voor de dag te komen. De meeste wensen dragen zo’n persoonlijk karakter, dat het eigenlijk wenselijk is de kaarten dat karakter ook te geven. Een persoonlijk gerichte brief wordt toch ook met de hand geschre ven. Er zijn wel een aantal crea- tievelingen onder ons die hun wenskaarten zelf maken. Maar ja, niet iedereen kan vlot met potlood en penseel overweg. poserende in de Vleeshal op de Grote Markt, met die vraagstelling worstelt, laat zich gemakkelijk af lezen aan haar werk. HAARLEM Het is moeilijk om textielkunst uit de sfeer van de decoratieve kunstnijverheid te halen. Al spoedig wordt een der gelijke kunstuiting dan een deel van de „afdeling woninginrich ting”. Daarmee wordt textielkunst dan onmiddellijk een slaaf van de mode. Hoe Corrie Wortel uit Haar lem, thans tot en met 6 januari ex- V' ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ittige gehad in i een taite ADVERTENTIE (Van onze kunstredactie) e 1 :onstai ets eti De gevel van Boekhandel De Vries in de Jacobijnestraat, zoals Anton Pieck die in 1940 zag. angst e korte aan IN DECEMBER zal voor de derde achtereenvolgende maal de „School prijs Fotografie” worden uitgereikt. De prijs is ingesteld door de in Am sterdam gevestigde Stichting Ama- teurfotografie, als een erkenning van een school in Nederland die zich op het terrein van de fotografie bijzon der verdienstelijk heeft gemaakt. De prijs bestaat uit een geldbedrag van 1000 gulden en een skulptuur, waarin het wezen van „fotograferen” tot uit drukking komt, nameljjk „schrijven met licht”. Goud Zilver Horloges Keltum Grote Houtstraat 6 bij de Grote Markt Haarlem Telefoon 023-32 42 59 Kleine Houtweg 78 Haarlem Telefoon 023 - 31 04 48 W.W.W. '74, een bundeling van nieuws en informatie, brengt u verder: alles over plastics, nieuwe religieuze stro mingen, het nieuwe kabinet, automodellen 1974, het einde van de Vietnam oorlog. Wie? Wat? Waar? 1974 wordt gekompleteerd met handige naslagtabellen en een chronologische lijst met „nooit te vergeten data’’. WIE? WAT? WAAR? 1974 in fraai full-color omslag een jaar uit uw leven in boekvorm. Dagelijks verkrijgbaar aan de kantoren van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijkse Courant. WING FLANIE 750.- 850- isS? „HOE MAAK IK goede vergrotin gen?” door Jos P. Faure, is een nieuw deel in de Camera (pocket) reeks van Foton Publishing in Wageningen. De schrijver benadert dit fascineren de onderdeel van de fotografie alsof hij in zijn doka een groepje cursisten vertelthoe het moet. In een systema tische opbouw, te beginnen bij de in richting van de doka zelf, doet Faure in eenvoudige taal alles uit de doeken dat bij vergroten te pas komt. Hij heeft het boekje verlucht met eigen werk als voorbeeld. Johan van Os, Amphius Rex, Willem Bierman en Harry Dujardin poëziebij dragen geleverd aan de Gelderse Bloem; er is een vertaling van Dirk Jorna en proza van Bob van Oyen, Arjen van Hoorn, Herman Goorkamp, Elisabeth Anne Lampe en Johan Fredrik Het ligt in de bedoeling de Gelderse Literaire Reeks in de komende vier jaar tot acht delen uit te breiden. De uitgaven zijn in de boekhandel verkrijgbaar. ARNHEM. De internationale orgel dagen, die jaarlijks in Arnhem worden gehouden gaan volgend jaar vrijwel ze ker niet door. Langdurige restauratie werkzaamheden aan de Arnhemse St. Eusebiuskerk .traditionele pleisterplaats voor dit evenement, zijn hiervan de oorzaak, aldus heeft de gemeente Arn hem maandag meegedeeld. ARNHEM In het provinciehuis te Arnhem heeft maandagmiddag een voor onze literaire wereld „unieke plechtigheid” plaats gevonden. Aan Karin Beks (16) uit Arn hem en Frans Kusters (24) uit Nijmegen zijn de eerste exemplaren uitgereikt van door hen geschreven boeken, verschenen bij de Walburg Pers te Zutphen. Alle Nederlandse onderwijsinstel lingen komen voor de prijs in aan merking. Voorwaarde is, dat in of buiten schooltijd de fotografie wordt beoefend: in klasverband als leer- steun en-of expressievak, ofwel in clubverband. Bij de beoordeling is vooral de wijze waarop de fotografie wordt toegepast van belang. Tevens spelen „neveneffekten” zoals gebruik van de fotografie voor ouderavonden en het organiseren van exposities en wedstrijden een rol. Er wordt een voorlopige selectie van tien scholen gemaakt, waaruit de winnaar zal worden aangewezen. De toe te kennen prijs zal worden uit gereikt op een speciale bijeenkomst, waarop enkele onderwijzers-leraren en leerlingen van de winnende school zullen worden uitgenodigd. Corrie Wortel werkt vaak „luchtig” om de ruimte niet aan te tasten. Dit grote werk „Blauw en wit”, vervaardigd uit sisal, wol en plastïcdraden toont het aan. Rechts opzij tegen de wand „Black- white”, uitgevoerd in elkaar aanvul lende en kruisende banden van sisal, wol en katoen. Met een fotocamera lukt het ons over het algemeen veel beter om een plaatje te maken. Ongetwijfeld heb ben we gedurende het afgelopen jaar een kleurenfoto gemaakt waarop we trots zijn. Welnu, deze foto kunnen we voor onze wenskaarten gebruiken. Hiermee zenden wij onze verwanten, vrienden en kennissen een persoonlij ke groet. Op de foto een zelfgemaakte wens kaart in contrast met een koopkaart. Je kunt met textielkunst een aantal kanten uit. Vroeger maakten kunstschil ders kartoons, grote voorstellingen in de juiste kleuren en voorstellingen. Wevers vervaardigden dan gobelins, die in feite imitatie-schilderijen waren. De textiel kunst in deze eeuw heeft zich aan die greep ontworsteld. Er ontstaan geweven non-figuraties, gedacht vanuit het mate riaal. Daarnaast zijn er figuratieve weefsels, borduursels, applicaties en nog andere „materialisaties” waarin de voor stellingen blijven spreken. Zou je een man als Jean Lucat kun nen zien als een groot Frans hervormer in de figuratieve stijl, zo is er ook een Op de begroting van CRM komt voor 1974 een bedrag voor van 49,8 miljoen voor de restauratie van monumenten Deze gebeurtenis was daarom zo uniek, omdat de provincie Gelderland de enige overheidsinstantie in het land is (buiten het ministere van CRM) de zich T raditie-getrouw geeft Fortgens zijn medewerkers een vrije dag ter kompensatie van de avondlijke verkoopuren voor 5 december. Daarom zijn op donderdag 6 december a.s. de deuren didht en de luiken toe. Overigens: wij wensen u een grandioze pakjesavond. DEN HAAG. De Nationale contact commissie monumentenbescherming heeft aan de leden van de Tweede Kamer geschreven, dat hoewel de rijks- subsidie voor de restauratie van monu menten voor 1974 hoger is dan in 1973, door de bouwkostenstijging in feite steeds minder aan het herstel van mo numenten kan worden gedaan. Gevraagd wordt dan ook de subsidie te verhogen. is eigenlijk te vroeg gekomen. De gelijk tijdigheid ontbreekt nu voor een deel, maar de tentoonstelling lijdt daar na tuurlijk niet onder. Een der winkelruim te is er geheel voor ingericht. Het gaat om een keuze uit het gehele oeuvre van Anton Pieck, zoals reistekeningen, enige olieverven, proefdrukken, illustraties van boeken en kalender, etsen en wat al niet meer. De „ware” waarheid over de Watergate affaire Wounded Knee „a deal is a deal” De strijd in het Midden-Oosten I (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Drie amateur- weerkundigen geven vanavond om half acht in het KRO-televisiepro- gramma Voor Achten hun visie op de komende winter. De heren Van der Werf (Texel), Spaan (IJmuiden) en Fris (Rotterdam), alle drie medewer kers aan het VARA-programma Weer of geen weer, zullen hun verwachtin gen voor de komende winter voorleg gen aan de heer H. G. Bijvoet, mete oroloog van het KNMI in De Bilt. Vele amateur-weerkundigen ver wachten een zeer strenge winter, er zijn er zelfs die ervan overtuigd zijn dat dit winterseizoen wederom de Elfstedentocht verreden kan worden. Het interessante punt in de uitzen- dnig van vanavond zal zijn de wijze waarop de amateur-weerkundigen hun voorspellingen op lange termijn, hetgeen wetenschappelijk nog in de kinderschoenen staat, baseren. Magdalena Abakanowicz in Polen, die het non-figuratieve opdrijft tot enorme plastieken in textiel als zeer zelfstandige en naar eigen aard gecreëerde kunst. Corrie Wortel werkt gelukkig na tuurlijk heel anders. Vanuit het schilderen is ze tot weven gekomen en tenslotte tot het hanteren van allerlei technieken, die haar tenslotte in staat hebben gesteld om op een persoonlijke wijze te komen tot driedimensionale werken. Dan ontstaan de beste kansen op ont plooiing van een eigen artistieke ontwik keling, maar in samenwerking met een architectonisch geheel. In het algemeen kan Corrie Wortel die vraagstelling wel aan. Er hangen hier in de Vleeshal werken vanaf 1970. Het is nog bijna vlak, met onderdelen in relief. Altijd groot gedachte weefsels (of haaksels, dan wel andere technieken) in steeds meer open wordende constructies. Er zijn heel mooie bij, die vooruitlopen op de grote driedimensionale weefsels die vrij in de ruimte hangen als „plas tieken”. Daarnaast is er in de Vleeshal ook „vlak” werk, bijvoorbeeld de „Kin dertuin” van sisal, wol en katoen i n eenvoudige mathematische figuren, eni gen relieffragmenten en bijzonder mooie kleuren. Het is dit jaar gemaakt. Daarnaast is er dan de nieuwe ont wikkeling, stapelbare raamwerken, ge vuld met doorzichtige en lichte haaksels. Ze houdt ze vaak zo eenvoudig mogelijk, een enkele als het „Moresk I” echter niet. Daar zit nog veel lijn en (mathe matisch) beweging ih, «Het grote gevaar is daarmee echter ook geïntroduceerd. In de catalogus zegt ze zelf: „waar ik vroeger veel meer een wandkleed maak te als een soort persoonlijke expressie, probeer ik nu iets te maken, dat op z’n hoogst meespeelt in de ruimte.” De wooncultuur van onze tijd boeit haar en daarom maakt ze stapelelementen, waarmee je in een kamer hoekjes kunt inrichten, zo meldt de catalogus zij het in andere woorden verder. En daarmee is dan textielkunst gede gradeerd tot onpersoonlijk meubelstuk. Nog even en het is wegwerpkunst, die bij het behang moet kleuren. Het lijkt me geen gunstige ontwikkeling. Juist als iemand in een grote „livingroom”, zoals een huiskamer tegenwoordig volgens Avenue en Elegance moet heten, een hoekje wil afschutten, dan zal hij of zij daar iets persoonlijks w’an hebben in confrontatie met de eigen persoonlijk heid. Een kamer is er nooit persoonlijker op geworden door er bijvoorbeeld volstrekt onpersoonlijke schilderijen op te hangen. Integendeel, het menselijke-individuele ontstaat juist in contact desnoods volstrekt contrair door de ontmoeting met menselijk-individuele uitingen van anderen, waarmee we het oppervlakkig onpersoonlijke van onze tijd en dus wooncultuur durven doorbreken. Boekhandel de Vries heeft inmiddels een expositie van werk van Anton de Vries geopend. Die had natuurlijk paral lel moeten lopen aan het verschijnen en tegen 44,5 miljoen in 1973, een verho ging van f 5,3 miljoen. Aangezien de bouwkostenstijging thans per jaar 16 tot 17 procent is, betekent dit, dat om dit op te vangen en een gelijke restauratie-capaciteit te hou den, voor 1974 een bedrag zou moeten worden uitgetrokken dat 7,6 groter is dan in 1973. Wanneer daarnaast blijkt, dat er thans bij de rijksdienst voor de monumenten zorg 2200 aanvragen om subsidie liggen te wachten tot daarvoor geld beschik baar is, moet nog worden bedacht, dat het aanvragen van restauratiesubsudie kennelijk is af geremd door berichten over bezuiniging op de rijksfinanciën. De werkelijke belangstelling is volgens de contactcommissie veel groter dan de 2200 aanvragen, die nu op behandeling wachten. De kamerleden wordt gevraagd er moeite voor te doen, dat het bedrag voor 1974 zal worden verhoogd. In de nationale contactcommissie mo numentenbescherming, waarvan de heer H. J. L. Vonhoff voorzitter is, werken de volgende organisaties samen: Kon. Ned. Oudheidkundige Bond, Ver. „Hendrick de Keyser”, stichting „Menno van Coe- hoorn”, ver. „De Hollandsche Molen”, Nederlandse Kastelenstichting, N.V. Am sterdamse Mij. tot Stadsherstel en de ANWB. 40.000 Kcal, f 450,— Volautomatisch idem Garagekachels Industrie verwarmers Volautomatische installaties staand of hangend 35.000 Kcal.-300.000 Kcal. v.a. METAALWARENFABRIEK R. GROOT Zn. BV. Graftermeerstr 61 industrie terrein Hoofddorp (N H.) Tel 02503-6074-5419-3510 023-242168-242982 Ik heb weinig bedenkingen tegen Cor rie Wortels kunst, want ze kan er zeer inventief alle kanten mee uit. Ik hoop dat echter wel, dat ze er juist haar individualiteit mee wil uitdragen in plaats van „op z’n hoogst meespelen”. HEIN STEEHOUWER Dat Kan alléén oij Doesburg van Njjenburg! Razendsnelle drukkers, service-bereid, kwaliteitsbewust Drukken in boekdruk en offset Al uw familie- en handelsdrukwerk, Snel-kopiëerwerk verzorgen we ook, En nog erg voordelig bovendien, Neem de proef. Vandaag nog, als ’t morgen klaar moet zijn! Tevens ow adres voor al uw kantoor- behoeften, tel-, schrijf» en rekenmachines. De tentoonstelling duurt tot en met 20 december. Als het boek er is volgt daarvan natuurlijk een bespreking. Nu dus alleen een aanbeveling om deze expositie te gaan bezichtigen. Anton Pieck heeft veel werk gemaakt, dat een „winterse gezelligheid” uitstraalt en het is nu precies de maand voor om daarvan te gaan genieten. 1 HAARLEM. Binnenkort komt een prachtig boek uit „Antoh Pieck, zjjn leven - zijn werk”. Het wordt op 14 december a.s. in het gemeentehuis van Bloemen- daal door burgemeester Peereboom Vol ler officieel aan Anton Pieck aangebo den. Het boek is een uitgave van de Zuid-Hollandse Uitgeverij in Den Haag. Die heeft tot haar spijt moeten berich ten, dat het boek wegens machinebreuk in de drukkerij een maand te laat moest verschijnen. Het had er half december al moeten zijn. Voor een uitgever wordt publikatie pas rendabel als een eerste druk van ten minste 3000 exemplaren van de persen rolt. Bovendien is het zo, dat een boek waar een uitgever 10 gulden produktie- kosten aan heeft gehad voor 53 gulden in de winkel komt te liggen. De provin cie Gelderland heeft nu alle produktie- kosten vooi’ haar rekening genomen. De eventuele revenuen vloeien daarentegen terug in het fonds. Karin Beks is de piepjonge schrijfster van een openhartig dagboek, Dagboek van Koi; Frans Kusters heeft met acht verhalen een bijdrage 'geleverd de verzamelbundel De Gelderse Bloem. Beide uitgaven maken deel uit van de Gelderse Literaire Reeks. Behalve Kusters hebben E. G. van Heusden, Louis de Bourbon, Maria Mag dalena de Jong, Thomas M Verbogt, bezighoudt met het financieel steunen van literair werk. Literator Johan van der Woude, secretaris van de stichting Gelderse Bloem, zei daarom zo verheugd te zijn over deze stimulans van de provinciale overheid, omdat het voor een jong auteur, maar GERUISLOOS HETELUCHTKANON (olie) 80 000 Kcal, f 55.000 Kcal, f 110.000 Kcal, f 1150- 35 000 Kcal, f 595,— 35 000 Kcal, f 95,- f'l295,- ook voor oudere schrijvers die niet het geluk hebben het oog te lopen bij een geïnteresseerd uitgever, uiterst moeilijk is tot publikatie van hun werk te ko men.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9