Geven van „harde cijfers” volgens havenbedrijf nog niet mogelijk Anti-inflatiemaatregelen Odyssee langs Londense benzinepompen bekijven (te LEERPLICHT SLECHT Shell-directeur voorziet ramp Prijs van goud en metalen omhoog gaan voorbij aan oliecrisis „SITUATIE PARTIELE Werkgevers: „Geen ruimte meer voor loonsverhoging op 9 3 b EEG-ministerraad keurt resolutie goed KATHOLIEKE WERKENDE JONGEREN 99 7 een miljoen gulden aan prijzen PPR wil op defensie begroting bezuinigen 11 WOENSDAG 5 DECEMBER 1973 (Van onze correspondent) Schatting bij Vraagtekens ,5 Diefstal Ijskast voor 1 Prijzen Andere bestemming en le ntie, DEN HAAG. De regering baseert haar taxatie van de omvang van de oliecrisis vrijwel uitsluitend op de prognoses van de internationale olie- maatschappijen over de verminderde aanvoer van ruwe olie. De boycot die enkele Arabische landen tegen Nederland hebben afge- kondigd, is tot nu toe nauwelijks effectief. Door verlegging van de aan- voerstromen o.a. door meer olie uit Nigeria en Iran naar Rotterdam te brengen vangen de internationale oliemaatschappijen de gevolgen van de boycot vooralsnog goeddeels op. Het effect voor Nederland van de produktievermindering van ruwe olie die een aantal Arabische landen hebben doorgevoerd, wordt geschat op een vermindering van de aanvoer van olie met ten hoogste 15 procent. van Wat er dus van de anti-inflatiemaat- Eigenschuld b (Van onze correspondent) (Van onze redactie economie) b ADVERTENTIE (Van onze correspondent) iesef dat deze beter hun DEN HAAG. Mr. G. A. Wagner, president-directeur van de Koninklijke Shell voorziet een ramp als de oliere- stricties van de Arabische landen zouden doorgaan. Hij meent dat er alle reden is om te geloven dat een politieke oplos sing gevonden kan worden, maar dat die ook wel noodzakelijk is om die ramp af te wenden. LONDEN (ANP)— De prijzen van tin, koper, lood en zink zijn gisteren op de Londense metaalbeurs sterk omhoog ge gaan, waarbij de speculatieve vraag naar metalen oversloeg naar de goudmarkt. De goudprijs gaf een stijging te zien van 5,25 dollar tot 105,50 dollar per fine ounce, hetgeen het hoogste peil was sinds 7 september. BRUSSEL. „Een exercitie met één oogklep voor”. Zo luidt het oordeel van de Nederlandse minister van Financiën W. Duisenberg over het pakket anti- inflatiemaatregelen dat de EEG-minis terraad gisteren heeft goedgekeurd. Dat er Russische tankers met olie op de Waterweg zouden liggen, ontkende de heer Wagner. Rusland is geen export land en heeft ook niet zoveel olie. Een oliepijplijn bestaat er niet 8 uur orstel- Deze conclusies laten zich trekken uit gesprekken met insiders uit de olie- industrie, het bedrijfsleven en de Rotter damse haven. De veel gehoorde klachten over de vaagheid van de regering inzake de verminderde aanvoer van olie, die onder andere maandagavond nog te ho ren waren van de zijde van de vakbon den na hun „vertrouwelijk” beraad met de regering, zijn eenvoudig te verklaren: de regering beschikt niet over de„harde cijfers” waarom wordt gevraagd. Het kabinet-Den Uyl bevindt zich daarmee overigens niet in een unieke positie. Het gezaghebbende Britse blad The Econo mist schreef maandag: „De (Britse) rege ring heeft werkelijk geen idee hoeveel olie doorkomt”. Het enige „harde cijfer” dat tot nu toe is genoemd, is afkomstig van premier Den Uyl. Zaterdagavond verklaarde hij dat de aanvoer van ruwe olie in Rotter dam met 25 percent was verminderd tijdens de laatste week van november de eerste week dat het effect van de boycot voelbaar kon zijn (de olietankers hebben vier tot vijf weken nodig voor hun reis van de Perziche Golf naar West-Europa). De werkgevers hebben de regering meegedeeld een open oog te hebben voor de problemen van de regering met be trekking tot de prijzen. Gewezen werd op de sterk stijgende prijzen van im- Deze lichtgewicht SINGER Starlet naaimachine kunt u elke week winnen, alsu voor 1.-meepuzzeltmetdeAktieNatuurindeze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, met de slimme „één-hands-greep” is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel waarde/ 549.-. Doe mee! Door de gedeeltelijke leerplicht zijn er volgens de KWJ slechte ervaringen met de werkgelegenheid. Werkgevers zetten Volgens de Britse ANWB hebben de automobilisten de benzineschaarste regelen overblijft is een soort „spijs kaart” van mogelijkheden en instrumen ten die de landen naar believen moeten toepassen met name in het eerste kwar taal van het komende jaar. Op zichzelf behelzen deze Europese bedenksels geen nieuws. Zij lijken voor namelijk de Franse belangen te dienen omdat Parijs nu de onplezierige strijd tegen de inflatie die het hoe dan ook niet kon ontgaan als een gevolg van de Europese politiek binnenslands kan ver kopen. En het valt nog allerminst in te zien hoe de aanbevolen beperking van de overheidsuitgaven bijvoorbeeld valt te rijmen met de bestrijding van de door de oliecrisis toenemende werkloosheid die juist zoveel meer overheidsuitgaven vergt. Samengevat richt de EEG zich op de beperking van de overheidsuitgaven, be perking van de geldhoeveelheid onder het publiek, indamming van de prijsstij gingen en medewerking van de sociale partners bij het matigen van hun eisen. Inwisselingstermijn verlengd. De termijn voor de inwisseling van zilveren gul dens en rijksdaalders, die sinds 1 ja nuari van dit jaar geen wettig betaal middel meer zijn, is weer verlengd. Ditmaal tot 31 december van het vol gend jaar. Op 1 november jl. stond volgens het ministerie van financiën voor meer dan 85 miljoen gulden aan zilveren guldens en voor meer dan 75 miljoen aan zilveren rijksdaalders uit 'casj goed •or iwe ir. H’LEM 5 4 8 30. kunnen worden gecompenseerd. „Minis ter Boersma van Sociale Zaken wilde hierover echter geen uitspraak doen”, aldus dr. Bartels, die zei, dat de werkge vers teleurgesteld waren over het feit, dat ook nu de regering nog geen concre te cijfers ter beschikking had. „Let eni ge wat we hebben gehoord, is dat de cijfers met de dag veranderen. Als je iedere dag alleen m aar nieuwe cijfers afwacht, kun je geen beleid opbouwen”, zo menen de werkgevers. Niettemin ontstaat op basis van ande re informatiebronnen de indruk dat de oliemaatschappijen de gevolgen van de boycot tegne Nederland goeddeels hebben kunnen opvangen door meer olie uit Nigeria en Iran naar Rotterdam te ver voeren. Dit wordt ook bevestigd door berichten uit Engeland en Frankrijk. Opdracht tot hamsteren. B. en W. van Enschede hebben de gemeentelijke reinigingsdienst opgedragen een mil joen plastic vuilniszakken in voorraad te nemen. Op deze manier wil men een buffervoorraad vormen voor het geval particulieren en detailhandel binnenkort als gevolg van de hamster- woede zonder plastic huisvuilzakken komen te zitten. DEN HAAG. De werkgevers zijn in tegenstelling tot de vakbeweging van mening, dat er begin 1974 geen enkele ruimte voor een reële loonsverbetering meer aanwezig is. VNO-voorzitter dr. J. Bartels zei gisteravond de regering te hebben meegedeeld het irreëel te vinden, dat nog steeds wordt gewacht op het voeren van cao-overleg op door de olie crisis achterhaalde uitgangspunten. Ook dient te worden bezien in hoeverre de te verwachten prijsstijgingen in de lonen De stormloop op goud hield ditmaal geen verband met een waardeverminde ring van de Amerikaanse dollar die ten opzichte van de meeste belangrijke munteenheden juist in waarde omhoog ging. Handelaren zeiden dat de toeloop verband hield met de scherpe koersda ling van industriefondsen op de belang rijke effectenbeurzen en met de alge mene economische onzekerheid als ge volg van de energiecrisis. Beleggers gin gen blijkbaar over tot grote metaalaan- kopen in het waarde behouden dan effecten. Het beleid van de maatschappijen wordt mede bepaald door de belangrijke logistieke positie van Rotterdam, waar ruim 25 percent van de ruwe olie wordt aangevoerd di ealle EEG-landen geza menlijk verbruiken. Een woordvoerder van Paktank, de grootste onderneming in Rotterdam die opslagtanks voor olie exploiteert, heeft laten, d oorschemeren toegezegd dat België en West-Duitsland wel olie kunnen krijgen, ook als die via Rotterdam wordt aangevoerd. Na hun bezoek aan Londen verklaarde een woordvoerder van de Britse regering dat de Arabische landen niet hebben willen verhinderen dat olieprodukten vrij kun nen worden doorgevoerd binnen de EEG, zoals in de gemeenschappelijke markt is voorzien. dat alle tanks boordevol zitten en voor geruime tijd volledig zijn „besproken”. Beursomzetten hoger. Met een effectieve omzet van 2,1 miljard gulden is op de Amsterdamse effectenbeurs in novem ber voor driehonderd miljoen gulden meer omgezet dan in oktober. In no vember 1972 bedroeg de omzet echter tweehonderd miljoen meer. In de af gelopen maand zijn - met uitzonde ring van die van bank- en verzeke ringswezen - alle ANP-CBS-indices op de laagste stand van het jaar beland. Een ander probleem is naar de me ning van de KWJ het jeugdloon. „Als argument voor jeugdloon wordt gehan teerd: je bent nog in opleiding. Nu krijgen ze door de gedeeltelijke leer plicht eindelijk een beetje opleiding en wat gebeurt er Dan wordt er vanwege die opleiding nog weer eens 20 percent van je loon afgetrokken. Diefstal kun je wel zeggen”, aldus het Nationaal Bestuur. Het loon van de leerplichtige 15- en 16-jarigen moet volgens de KWJ aan zienlijk omhoog. Zij wil invoering van het minimumloon, dat nu 985,40 be draagt, voor 17- en 18-jarigen. Een 16- jarige moet, als hij één dag naar school gaat, 80 percent van het minimumloon ontvangen. Een 15-jarige, wanneer hij twee dagen naar school gaat, 60 percent. In de plannen van de regering ligt het loon 300 a 400 gulden lager. De KWJ wil minstens een loon van 615,90 voor 17- en 18-jarigen. De 15- en 16-jarigen zou den daar dan respectievelijk 60 en 80 percent van moeten krijgen. Ook de inhoud van het vormingswerk moet volgens de KWJ drastisch verbe terd worden. in de aanvoer komen veel voor. Het effect van de boycot kan pas tegen half december werkelijk beoordeeld worden. De enige cijfers op grond waarvan de regering de alarmklok heeft geluid en die inderdaad wel onrustbarend kunnen zijn, kunnen slechts betrekking hebben op de hoeveelheden ruwe olie die nog naar Europoort onderweg zijn. En dat is alleen bij de internationale oliemaat schappijen bekend, aldus deze kringen. (Van onze correspondent) jongeren onder druk, omdat ze naar een vormingscentrum gaan. In de personeels advertenties vraagt men de laatste ja- ren steeds vaker een hogere minimum leeftijd. „Wil de uitbreiding van de ge deeltelijke leerplicht geen puinhoop worden, dan moeten duidelijke maatre gelen worden genomen. Er moeten ga ranties komen, dat 15-jarigen ook met twee dagen onderwijs en vorming nog werk kunnen krijgen”, aldus de KWJ. In kringen van het Rotterdamse ha venbedrijf worden bij die uitspraak vraagtekens geplaatst. Het is nog te vroeg om na een week al van een duidelijke vermindering van de panvoer te spreken, zo wordt gezegd. Fluctuaties De Financial Times meldde onlangs dat de Engelse regering bij de oliemaat schappijen had geprotesteerd tegen het feit dat tankers die met niet-Arabische olie onderweg waren naar Engeland plotseling een andere bestemming (Rot terdam) hadden gekregen. Ook in Frankrijk, dat slechts voor ruim 20 per cent afhankelijk is van de internationale oliemaatschappijen voor de aan voer van ruwe olie (de overige 80 percent wordt geleverd door Elf-Erap en de staatsolie- maatschappij Compagnie Frangaise des Pétroles) is geconstateerd dat de rant soenering die de maatschappijen en indi viduele basis over al hun Europese afne mers hebben doorgevoerd, in Frankrijk tot een verminderde aanvoer heeft ge leid. DEN HAAG (ANP). De PPR-frac- tie in de Tweede Kamer wli op de defensie-begroting 1974 bezuinigen tot een bedrag van ƒ188.906.800. aan zichzelf te danken: als ze op de de normale manier te werk zouden gaan in plaats van maar voortdurend hun tanks compleet vol te gieten, zou er meer dan voldoende zijn om iedereen te helpen. Zo wanhopig gedroegen de Londen se automobilisten zich dat ze achter tankauto’s aan gingen rijden en die net zo lang volgden tot ze het kost baarste parfum-van-het-ogenblik er gens afgeleverd hadden. In het Lon dense district Southwark volgden naar schatting zestig auto’s een tankwagen tot die zijn waar bij een garage af geleverd had. De daaropvolgende rij en bij de pomp veroorzaakten een complete verkeersopstopping. In Da genham werd de druk van de aan stormende rijen op een pompstation zo groot dat de eigenaar een houten hek voor zijn oprit plaatste en vertel de dat de pompen gesloten waren. De automobilisten die vooraan stonden gaven even vol gas en reden de barrière aan splinters. Ook voor de Londense taxi’s die niet bij pompen hoeven te worden bediend en die op dieselolie rijden dreigt gevaar omdat er ook gebi k aan dieselolie begint te ontstaaan. Het is evenwel niet duidelijk gewor den waarom Nederland een in het licht van de omstandigheden nauwelijks bete kenisvolle resolutie heeft helpen goed keuren maar anderzijds nadrukkelijk heeft vastgelegd dat e^n Europees anti- inflatiebeleid ondenkbaar is bij een geï soleerde oliepolitiek die de lidstaten hun eigen taaie boontjes laat doppen. Zoals Duisenberg vaststelde was van een toe nemende Europese gezindheid bij Frank rijk en Engeland de landen die het hardste rennen om een gezamelijke Eu ropese oliepolitiek zolang mogelijk te ontlopen) nog niet veel te merken. De werkgeversorganisaties hebben het kabinet gevraagd alles in het werk te stellen de produktie van het bedrijfsle ven zoveel mogelijk op peil te houden en de stijging van de produktiekosten zoveel mogelijk te beperken. Het opvan gen van de nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid dient naar het oordeel van de werkgevers een belangrijk, maar niet het enige element te zijn van het regeringsbeleid. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. Automobilisten in Londen hebben de kolder in hun kop gekregen. Hun zucht om de benzine tank tot de laatste druppel gevuld te hebben, voert hen tot een ware Odys see langs de benzinepompen van de Britse hoofdstad. Een directeur van een grote in Neder land gebaseerde multinationale onderne ming gaf ons tenslotte als schatting dat de vermindering in de aanvoer van ruwe olie op lange termijn niet meer dan 15 percent zal bedragen als gevolg van de produktievermindering in de Arabi sche landen, dus niet als gevolg van de boycot. Deze zegsman, die over vele internati onale contacten, ook in de olie-industrie beschikt, bevestigde ook de stelling dat de Arabische landen „onvoldoende heb ben beseft welke betekenis Rotterdam als oliehaven in Europa heeft, toen zij besloten Nederland te boycotten als „straf” voor zijn pro-Israëlische houding. Ook consul Machmoed Rabani van Koe weit liet maandagavond tijdens een tele- visie-uitzending doorschemeren dat de Arabieren de betekenis van Rotterdam als aanvoer- en doorvoerhaven voor olie en olieprodukten hebben onderschat. In dit verband wordt erop gewezen dat de olieministers Belaid Abdessalaam van Algerije en Zaki Yamani van Saoe- di-Arabië tijdens hun afgelopen zondag afgesloten rondreis door Europa hebben Ternaaien. De Belgische minister van Economische Zaken Claes, heeft giste ren gezegd dat er vertegenwoordigers uit Iran in België zijn voor de eindfa se van het overleg tussen Iran en België inzake het vestigen van een raffinaderij in Ternaaien. Olieveiling. Van Claes is ook de opmer king dat een van de grote olieprodu cerende landen heeft aangekondigd vijftien miljoen ton ruwe olie te zul len verkopen aan de meest biedende. De naam van het land wilde de Belg niet geven. Vijfjarenplan. De Amerikaanse commis sie voor atoomenergie heeft een elf miljard dollar kostend vijfjarenplan voorgesteld om de VS minder afhan kelijk te maken van buitenlandse olievoorziening. Het voorstel - zo meldt de Washington Post - zou onder meer de ontwikkeling inhouden van door kernenergie aangedreven olietan kers en ijsbrekers. portgoederen. „We zullen met z’n allen de broekriem wat strakker moeten gaan aanhalen. We hebben de regering daar om gevraagd ook te gaan bezuinigen, omdat anders een te grote druk op de particuliere sector wordt gelegd”, aldus dr. Bartels. Hij meent, dat de particulie re bestedingen op een verantwoord peil moeten blijven. De werkgevers hebben de regering er op gewezen, dat ten aanzien van de onzekerheid die nu nog steeds bestaat over het al of niet nemen van maatrege len en het karakter daarvan, de kritie ke grens is bereikt. „We behoeven beslist nog niet in een paniektoestand te raken, maar elke dag die de regering langer zwijgt, nader je het punt waarop inderdaad van paniek sprake zou kun nen zijn”, aldus dr. Bartels. Dit oordeel berust op het feit dat geheel wordt voorbij gegaan aan de gevolgen van de oliecrisis bij de benade ring van het inflatievraagstuk en dit leidt er dan onder meer toe dat Neder land met zoveel woorden eeft laten weten de EEG-maatregelen slechts te zullen toepassen voorzover dit uitkomt in de benarde toestand die de oliecrisis heeft teweeggebracht. Uitspraken van regering over olie gebaseerd op prognoses Dr. Bartels zei van minister Lubbers van Economische Zaken te hebben be grepen, dat de wet op de selectieve investeringen wel zal worden afgekon- digd, maar daarna in de ijskast gelegd. Bovendien heeft minister Boersma de werkgevers gezegd bereid te zijn gelden aan te wenden uit de beschikbare pot voor de bestrijding van de werkloosheid om bedrijven die door de energiecrisis in moeilijkheden zijn gekomen, te steunen. De werkgevers hebben ook bezwaren tegen de invoering van de verhoogde jeugdlonen en de gelijke beloning voor mannen en vrouwen per 1 januari om dat daardoor toch al zwakke bedrijfs takken zwaarder worden getroffen. De werkgevers wilden graag een temporise- ring van deze maatregelen, doch het kabinet wil zover nog niet gaan. Wel denkt de regering aan uitstel van invoe ring van deze maatregelen. Het kabinet zal hierover deze week nog, een besluit nemen. Bij de behandeling van de defensie begroting in de kamer zal namens de fractie o.m. een amendement worden ingediend, waarin gesteld wordt dat de aanschaf van o.m. het Oerlikon-luchtaf- weergeschut en de aanschaf van nieuwe pantservoertuigen geen doorgang moet vinden. De kamer, aldus een toelichting op dit wijzigingsvoorstel, heeft immers nog geen gegevens ter beschikking waaruit kan blijken dat de aanschaf dit nieuwe materieel gewenst is. De vraag of Londen inderdaad geen benzine meer te geven heeft, is er een die niemand met zoveel woorden kan beantwoorden. Benzinepompen sluiten zonder nadere aankondiging omdat ze geen benzine meer hebben, maar ook omdat ze hun benzine voorraad niet geheel wilden „uit schenken”. Boze tongen maken mel ding van een derde theorie, die in houdt dat benzinepomp houders ook net als de pub-houders liever lui zijn dan moe en hun kostbare vloeistof liever in een korte periode op maximale snelheid verkopen dan er de hele dag mondjesmaat over te doen. i wor den er dan vervaardigd dat een groot deel van de produktie stoppen moet. Ook weigeren binnenschippers kleine vrachten te vervoeren met hun schaarse en dure olie. DEN HAAG. Het Nationaal Be stuur van de Katholieke Werkende Jon geren (KWJ) vindt, dat het slecht gaat met de partiële leerplicht. „Er zullen duidelijke garanties moeten komen voor de werkgelegenheid van werkende jon geren, die verplicht een of twee dagen per week naar school gaan. Er moet voor hen een betere loonregeling komen. En natuurlijk is het erg belangrijk, dat de inhoud van die dagen onderwijs en vorming, aansluit bij de wensen en er varingen van werkende jongeren.” Dit staat te lezen in het vandaag verschenen KWJ-orgaan W.J. In KRO’s Brandpunt gaf de heer Wagner gisteravond als voorbeelden van de ramp, dat een directeur van een rubberfabriek hem had gezegd dat hij 1500 arbeidsplaatsen verliest als de snel heidsbeperking op de autowegen aan houdt. Zoveel minder autobanden jy afi t

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11