Jubileumtoernooi KNHB gaf een doorbraak Poolse doelman Spitz Kohn uitgeschakeld tekende bij KOERSEN IN HILVERSUM Honkbalteam Porto Rico te sterk Atletico moet Merkel betalen Zwakke start Fijth oorzaak nederlaag Hennie Kuiper kopman Rokado Jan Huijbregts: Amerikaan Stan Smith verslagen Uitstekende start van Finale van Okker in eindtoernooi Europa-cup II in Rotterdam 4 Sinterklazen in één DAF I 1 „Vier dagen respijt Toppunt van zuinigheid: Daf-rijders zijn boffers! I Belangstelling van clubs voor zaalhockey neemt sterk toe voor competitie” jZ O te IW 2 13 WOENSDAG 5 1973 DECEMBER De Nederlandse aanval plaatste zes honkslagen, maar deze kwamen te verspreid om de Portoricanen te verontrusten. De enige Nederlandse run werd in de zevende innings gescoord door derde honkman Frank Smit. Hij plaatste een honkslag, Bart Seidel volgde zijn voorbeeld en Ade Fijth stel de Smit daarna met een opofferingstik in de gelegenheid de thuisplaat te passeren. De beste Nederlandse slagman was weer Barry Eygendaal met 0.750. Hij is daarmee weer naar de top geklommen in het klassement. Nederland ontmoet in de volgende wedstrijd Panama, dat de tweede plaats inneemt. De Panamezen leden maandag een 21-nederlaag tegen de Ne derlandse Antillen. werkzaam Cees Tania: Voorstander van zaalhockey m: l (Van onze sportredactie) 1 ADVERTENTIE te >11 i i i i i i i i i FC Den Bosch heeft de Duitse voet baller Graul verkocht aan Arminia Bie lefeld. opvangmogelijkheid gedacht”. 1 1 1 1 3 3 2 2 1 2 2 1 HAVANA. (ANP) Nederland heeft in het toernooi om het wereldkam pioenschap honkbal voor amateurs met 41 verloren van Porto Rico. Het was de zevende nederlaag in successie van de oranjeploeg. Een zwak begin van Ade Fijth, die geen controle bezat in de openingsslagbeurt (drie vrije lopen en een twee-honkslag), was oorzaak dat Nederland na deze slagbeurt reeds tegen een 30 achterstand aankeek. Daarna herstelde de ploeg zich bewonderenswaardig en stond nog maar één run toe. BERN (SID). De Europese Voet bal Unie (UEFA) heeft in Bern be kendgemaakt, dat de finale van het voetbaltoernooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars op 8 mei van het volgend jaar in het Feyenoord- stadion van Rotterdam wordt gehou den. De eindstrijd van het toernooi voor landskampioenen is voor 15 mei 1974 in het Heyselstadion te Brussel vastgesteld. Kohn, die zelf ook nog actief voor FC Twente heeft gespeeld, werd twee seizoenen geleden benoemd tot eerste trainer als opvolger van Kees Rijvers, die naar PSV vertrok. BOSTON. (AFP) Tom Okker is het eindtoernooi van de Grand Prix in Bos ton, waarin de beste acht van de Grand Prix-toernooien van dit jaar uitkomen, uitstekend begonnen. In de hal van het Hynes auditorium van Boston (Massa chusetts) won hij in de eerste wedstrijd voor groep B met 7-6, 6-3 van de Amerikaan Stan Smith. In de tweede wedstrijd voor deze groep staan de Amerikaan Jimmy Connors en de Spanjaard Manuel Santana tegenover ekaar. Voor groep A luidt het program ma: John Newcombe (Austr.)-Jan Kodes (Tsj.-Sl.), Hie Nastase (Roem.)-Tom Gor man (V.S.). ARNHEM. Het grootste internatio nale zaalhockeygebeuren, dat ooit werd gehouden, heeft niet nagelaten zijn stempel te drukken op de ontwikkelin gen in de hockeywereld. Begin van dit jaar had dit internationale festijn plaats in de Arnhemse Rijnhal waar de 75- jarige Koninklijke Nederlandse Hockey Bond (KNHB) het jubileum vierde met een groot acht landen-zaalhockeytoer- nooi, dat een geweldig succes werd. perkt vier er dit herhaling Als bewijs hiervoor wijst hij in de richting van West-Duitsland, dat op zaalhockeygebied superieur is. Dit sei zoen kan zelfs een ijzersterk bezet we- reldtoernooi in Nieuw-Zeeland de Duit sers niet uit hun eigen zalen wegrukken. Ook in ons land is de tijd voorbij dat de trainers het belang van het zaalhockey- r wat betreft conditie .reactievermogen, en vooral de techniek niet zouden erkennen. De groei van de zaalhockey- competitle ’73-’74 wijst duidelijk in die richting, waarvan enkele jaren geleden na het internationale toernooi in Bom bay Roepie Kruize en Piet Bromberg zich al voorstanders toonden. IOC-voorzitter Lord Killanin heeft verklaard dat een meerderheid van de internationale sportfederaties graag zou zien dat het IOC de leiding neemt bij de definitie van de amateurstatus. WARSCHAU (SID). Jan Tomas- zevski, de Poolse doelverdediger die zo’n belangrijk aandeel had in het gelijke spel tegen Engeland dat zijn ploeg in de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap bracht, is vermoe delijk voor de rest van het seizoen uitgeschakeld. Tomaszevski liep bij de competitiewedstrijd van zijn club LKS Lodz tegen Gwardia Warschau een ernsti ge armblessure op. Later trad er een infectie op waardoor de Poolse doelman geruime tijd niet zal kunnen spelen. In beide stadions zijn in het verle den reeds twee finales gespeeld. In Rotterdam was in 1963, toen Totten ham Hotspur met 5-1 tegen Atletico Madrid de beker voor bekerwinnaars greep, en in 1968 AC MilanHam burger SV 2-0, eveneens voor Euro pacup II. Brussel zag in 1958 Real Madrid in de finale van het toernooi der landskampioenen met 3-2 (na verlenging) zegevieren over AC Mi lan. In 1966 won de Spaanse kampi- on, dit keer met 2-1 van Partizan oensclub opnieuw in het Heyselstadi- Belgrado. Er zal dit seizoen in ieder geval geen club in de finale een „thuiswedstrijd” spelen. De Belgische kampioen FC Brugge werd tegen FC Basel uitgeschakeld en de Nederland se bekerhouder NAC ging tegen FC Magdeburg ten onder. 1974-75 een Europa Cup-toernooi voor dameszaalhockeyteams van start gaat, zoals dat bij de heren al langer het geval is. Zo bereiden die heren zich nu voor op de finales van de Europa Cup, die volgend jaar 2 en 3 februari in West-Berlijn worden gehouden”. Tekenend voor de steeds grotere er kenning die het zaalhockey in ons land krijgt, is ook de uitbreiding van het gesloten seizoen waarin de speelzalen opgezocht kunnen worden. „Die periode is nu twee weken langer dan vorig jaar, dit op aandrang van de zaalhockeycom- missie, di eervoor blijft knokken dat er volgend jaar nog enkele weken bij ko men”, vertelt de heer Jonker. Je zou kunnen zeggen dat het hockey nu de ontwikkeling doormaakt die sporten als handbal en korfbal al helemaal of ge deeltelijk achter de rug hebben. „Waar bij ik hoop dat we niet de kant van het handbal uitgaan. Het zaalhandbal is overheersend, maar ik zie dat bij het zaalhockey toch niet gebeuren. Je moet het zien als een volkomen op zichzelf staande sport. Elke hockeyspeler is weer blij wanneer hij weer in de frisse lucht kan spelen”, aldus de heer Jonker, die ervan overtuigd is dat de groei van het zaalhockey bevorderlijk is voor het spel peil van de top en uiteraard ook van de basis. „Maar internationaal is er nog geheel geen sprake van enige afstemming van de programma’s voor het veld- en zaal hockey. Zo valt de Europa Cup-zaalhoc- key samen met het wereldtoernooi in Nieuw-Zeeland, hetgeen uiteraard conse quenties heeft voor de samenstelling van het zaalteam”, aldus Jonker. Ook natio naal zijn er problemen te overwinnen. Vooral omdat veel hockeyspelers de ge woonte hebben het zomerseizoen te be nutten voor andere sporten als zeilen, cricket en tennis. Een uitgebreider geslo ten seizoen, gevoegd bij de toch al langer durende nationale competitie, zou dit gedragspatroon fiks in de war kun nen sturen. Zoals het er nu uitziet, zal de opmars van het zaalhockey zich hier door echter niet laten stuiten. OLDENZAAL (ANP). Hennie Kui per, de Olympische wegkampioen van 1972 die het afgelopen seizoen debuteer de als profrenner, zal het komende wie- lerseizoen gaan fungeren als kopman van het Duitse extrasportieve merk Ro kado. Rond de jeugdige Oldenzaler, zal onder leiding van Rolf Wolfshohl een geheel nieuwe equipe worden opge bouwd. Gecontracteerd zijn, naast Kui per, reeds de Belgen Willy de Geest en Gustaaf Hermans en de Duitsers Alfred Gaida, Gunther Haritz, Karl Heinz Küster, Erwin Tischler, Johan Ruch en Karl Heinz Muddeman. Er zullen nog acht renners aan deze ploeg worden toegevoegd. HILVERSUM (ANP). De uitslagen van de dinsdag in Hilversum gehouden koersen zijn: Marsepeinprijs, 2040 m: 1. Lathi (J. Wagenaar) 2.57.7 1.28.0, 2. Lime du Bois, 3. Kolonel. Winn. 1.90, pl. 1.50 3.00 2.50, koppl 5.40, trio 91.50. Schimmelprijs, 1500 m: 1. Michel Nimble (J. Wagenaar) 2.12.9 1.28.6, 2. Myrly Terraise, 3. Milly B. Winn. 3.50, pl. 1.50 1.40 1.60, koppel 4.60. Matadorenprijs, 1600 mEerste serie: 1. Henri Buitenzorg (J. Wagenaar) 2.06.2 1.18.9, 2. For Ever, 3. Hit Parade. Win. 2.40, pl. 1.50 1.30 3.30, koppel 3.80, trio 61.70. Matadorenprijs, 1600 m. Eerste serie: 1. 1. Henriette Signal (P. Strooper) 2.07.0 1.19.9, 2. French Mac, 3. Ireland. Winn. 2.20, pl. 1.50 6.10 2.30, koppel 59.70. Zwarte Pietenprijs, 2040 m.: 1. Jolly Jumper (J. Klok) 2.54.0 1.25.3, 2. Ida S, 3. El Cid D’aster. Winn. 4.20, pl. 2.60 4.20 3.70, koppel 13.10, trio 391.20 Surpriseprijs, 2000 m.: 1. Kandy Bui tenzorg (G. Gommans) 2.47.5 1.23.8, 2. Komiek Olivier, 3. Joseva Carbonari. Win. 7.40, pl. 4.40 1.80 4.10, koppel 6.40. Prijs van St. Nicolaas, 2920 m.l. Jorno Beroona (H. Pools) 4.10.1 1.25.1, 2. Hero Marijke, 3. Jheronimus. Winn 8.90 pl 12.10 6.50 1.90 koppel 4.10 trio 1662.-. Matadorenprijs (finale) 1600 m.: 1. Henry Buitenzorg (J. Wagenaar) 2.04.08 1.18-, 2. Henriette Signal, 3. For Ever. Winn 1.50 pl 1.10 1.20 1.10 koppel 3.90. Speculaasprijs, 2440 m.: 1. Kid Aster (S. Hartman) 3.23.9 1.23.6, 2. Karin W, 3. James Buitenzorg. Winn. 2.00, pl.1.60 2.20, koppel 3.40, trio 41.90. Pepernotenprijs, 2000 m.: 1. La Chance (R. Maring) 2.55.0 1.27.5, 2. Koba M. 3. Kapri. Winn. 5.00, pl. 1.70 1.90 1.70, koppel 6,00. Totalisator-omzet: 327.508,00. contacten die ik met de clubs heb gehad is me gebleken, dat tweede kerstdag als een commercieel aantrekkelijke uit wijkmogelijkheid wordt beschouwd. Een zeer groot deel van de bevolking heeft er dan vier of vijf vrije dagen aan één stuk opzitten en bovendien speelt op de feestdagen het probleem van de au toloosheid niet. Dat is de reden, al heb ik in het achterhoofd natuurlijk wel aan tweede kerstdag als De tototips van Jan Huijbregts zijn; De Graafschap—Go Ahead Eagles 3 MW—Sparta AjaxTelstar PSV—FC Den Haag FC UtrechtRoda JC Haarlem-FC Groningen AZ ’67FC Amsterdam VitesseVolendam VeendamVolendam PEC ZwolleFortuna VI. FC VWHelmond Sport SC AmersfoortWageningen FSCHeerenveen zou plaatsen. Daar om is er ook op een vrij vroeg tijdstip (zondag 12 augustus, red.) met de compe titie begonnen. Dit tegen de zin van een groot aantal clubs, dat liever één of twee weken later ge start zou zijn." Blijft natuurlijk de theoretische moge lijkheid, dat een strenge winter (door vele al dan niet des kundigen voorspeld) een voetbalstop tot gevolg zal kunnen hebben, die meer speling vergt dan de vier wedstrijddagen die nu „in reserve” zijn. Huijbregts: „Sinds de invoering van het betaalde voetbal heeft een dergelijke situatie zich welgeteld één keer, ik meen in de winter 1962-63, voor gedaan. Toen is er tien of twaalf weken niet gevoetbald. In alle andere jaren bleef de schade be- tot hooguit weken. Mocht seizoen een komen van die uitzonderlij ke situatie van elf MADRID (EFE). Max Merkel heeft dinsdag in Madrid een proces tegen zijn voormalige werkgever At letico Madrid gewonnen. De club, waar Merkel gedurende anderhalf jaar trainer van was, moet de Oos tenrijker aan achterstallig salaris een bedrag van 646.000 pesetas (ongeveer 30.000 gulden) betalen. Merkel is in juni ontslagen nadat hij zich in een interview met het Westduitse blad Bildzeitung laatdunkend over het Spaanse voetbal had uitgelaten. Vooral propagandistisch. Natuurlijk werd dit unieke internationale toernooi in de loop van de maanden wat naar de achtergrond gedrongen. Zeker toen het nationale veldhockeyteam in Amstelveen gedurende enkele dagen domineerde in de publiciteit, die terecht het veroveren van de wereldbeker uitgebreid regi streerde. Maar naarmate het wintersei zoen weer naderde, naarmate de velden in een steeds slechtere staat gingen ver keren, doken de plezierige herinneringen aan „Arnhem” weer op; herinneringen aan dat internationale zaalhockeytoemooi dat met „Amstelveen” zoveel goodwill kweekte voor de hockeysport. „Ik geloof zelfs dat dit grote internati onale zaalhockeygebeuren een doorbraak heeft bewerkstelligd. Veel sterker dan in andere jaren is bij de clubs de belang stelling gegroeid voor de zaalhockey- competitie, die rond de kerst van start gaat”, beweert de heer J.W. Jonker uit het Gelderse Epe, secretaris van de lan delijke zaalhockeycommissie. Een be langstelling die er al verschillende jaren bestaat in de districten Zuid de voor loper Oost en ook Noord, waarbij de interesse van het zo belangrijke Wes ten schril afstak. Terwijl in de andere drie districten de competities almaar groeiden zowel kwalitatief als kwan- titiatief bleef het competitiegebeuren in het Westen op een laag pitje staan. „Enerzijds omdat in het Westen de accommodatietekorten het grootst zijn, maar ook omdat de verenigingsbestuur- deren zich niet zo enthousiast toonden voer dat zaalhockey. Maar daarin is een duidelijke verandering gekomen. Dit sei zoen gaat ook in het Westen een compe titie van een flinke omvang draaien, en dit met de topclubs. In vergelijking met vorig jaar is het aantal teams flink uitgebreid en ik verwacht dat over een jaar of twee het Westen wat de omvang van de competitie betefrt beslist niet meer zal achterliggen bij de andere districten”, aldus de heer Jonker, die als zaalhockey-enthousiast blij is met de pleidooien, die de begeleiders van de nationale teams regelmatig houden voor het zaalhockey. „Met name Cees Tania staat er positief tegenover, terwijl de trainster van de dames, Riet Küpers, zelf een fervent hockeyspeelster is. In dit verband is het veelzeggend dat er deze maanden voor het eerst naar wordt gestreefd om een nationale damesforma- tie van de grond te brengen. Het is zelfs zeer waarschijnlijk dat in het seizoen ENSCHEDE (ANP). FC Twente en trainer Spitz Kohn hebben hun verbintenis met twee jaar verlengd. Het huidige contract liep nog tot en met het seizoen 1974-75 zodat de Luxemburgse oud-international nog zeker drie jaar bij de Enschedese eredvisieclub werkzaam zal zijn. op het probleem dat niet alle clubs voor zien zijn van een lichtinstallatie. In een land als 'West- Duitsland speelt die kwestie veel minder, daar gooien ze er desgewenst een aan tal midweekse avondprogramma’s in. Dat kan in Ne derland nu eenmaal niet. Een oplossing zal bij ons in dat geval dan ook in het voorjaar dienen worden gezocht." Jan Huybregts spreekt met klem te gen, dat de verschui ving van het afgelas te programma van afgelopen zondag naar tweede kerst dag moet worden ge zien in het licht van tijdwinning met het oog op een zo vlot mogelijke competi- tie-afwikkeling, „Uit Het benutten van zondag 21 januari voor competitievoet- bal zou voor het be- kervoetbal, vindt Jan Huybregts, geen na delige consequenties hebben. „Zes van de acht wedstrijden die op het programma staan kunnen bij licht worden ge speeld. Voor de twee resterende wesdtrij- den zou in dat geval naar een andere op lossing moeten wor den gezocht.” jaar geleden, dan zal er naar andere alter natieven moeten worden gezocht. Maar eerlijk gezegd heb ik me daar tot dusver niet in ver diept. Zou er een noodsituatie ont staan, dan stuiten we onvermijdelijk probleem DEN HAAG. Betaald voetbal-competitieleider Jan Huybregts heeft op dit moment nog een respijt van tenminste vier wedstrijddagen voor dat er sprake is van een knellende situatie rond het competitieverloop met betrekking tot de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal. Huijbregts: „Als streefdatum voor het einde van de competitie staat zondag 12 mei gepland. Eventueel zouden we nog een week later klaar kunnen zijn, maar dan houdt het toch wel op. Het eindtoernooi van het wereldkampioenschap begint op 13 juni en een kleine maand rust voor de selectiegroep van het Nederlands elftal is echt wel vereist”. Andere uitwijkmo gelijkheden die de competitieleider nog tot zijn beschikking heeft zijn: zondag 21 januari (nu voorbe stemd voor het af werken van de acht ste finales van het toernooi om de KNVB-beker), zon dag 24 februari (Carnavalszondag) en het paasweekeinde, waarvoor in geval van nood een dub belprogramma zou kunnen worden in gelast. Huybregts: „Na tuurlijk tasten we het programma zoals dat er nu uitziet lie ver niet aan, maar het is uiteraard niet denkbeeldig dat de weersomstandighe den een andere keus onmogelijk maken. Gelukkig hebben we die ijzers in het vuur. Het spreekt voor zich dat er bij het opstellen van het competitieprogram- ma rekening is ge houden met de mogelijkheid dat het Nederlands elftal zich voor de eind ronden van het we reldkampioenschap i •z..

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13