Woordvoerder Buitenlandse Zaken suggereert wijziging standpunt Niets bekend over regeling distributie Bevrijdingsfront verovert stad Kien Doec betekent ondergang Man verduistert Ware vlucht uit 40 mille van Nederlandse werkgever gulden „Geen solidaire EEG om AGENDA pagina 4 Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN JÖRGENSEN BIEDT ONTSLAG AAN MINISTER VAN DER STOEL: Verder in de krant Autobotsing: 2 doden HET WEER STROET-VIVO EXTRA: FIAT-onderdelen nodig? V erwarring „de” Watergate-commissie krijgt toewijzing Abonnement - bij vooruitbetaling- f 9,30 p. mnd., f 27,00 p. kwartaal (p. post f 30,00), p. jaar f 106,20. Losse nummers 40 cent., Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. 99 2 Weerrapporten Roep om devaluatie Binnen- en buitenland 2, 3 Beurs Radio en tv Strips 11 Economie Sport Tijdelijk regen pl^st Deze krant bestaat uit veertien pagina’s WOENSDAG 5 DECEMBER 1973 64e jaargang nummer 28 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 RESTAURANT MALLE BABBE PERrp^x Diverse (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid P. Dankert (PvdA) zal vandaag tijdens de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken opheldering vragen over een „verklaring” van de woordvoerder van dit ministerie, mr. C. T. F. Thurkov. Deze had tijdens een persbijeenkomst meegedeeld, dat de Nederlandse regering nu voor stander is van ontruiming van alle door Israel bezette gebieden. Pre mier Den Uyl en minister Van der Stoel waren woedend toen zij via de radionieuwsdienst van deze wijziging in het regeringsstandpunt betreffende het Midden-Oostencon- flict hoorden. Veel bewolking met tijdelijk regen. Minimumtemperatu ren rond 6 graden, maxima omstreeks 8 graden. Krach tige, aan de kust harde tot stormachtige wind, later ruimend van zuidwest naar west tot noordwest. Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 7 IJmuider Courant Midden-Oostenverklaring wekt opschudding Nieuwe partijen m (Van onze redacteur in Brussel) 9 9 (Van een onzer redacteuren) 12, 13 KNMI tot het ADVERTENTIE L. Nieuwstraat 9 Pegasusstr. 56 op maat eerst in het parlement komt en meteen van de kiezers 28 zetels kreeg. Ook de nieuwe Centrum-Democrati- sche Partij van de voormalige sociaal democraat Erhard Jakobsen blijkt sym pathie te hebben. Deze CDP komt met 14 zetels in de volksvertengenwoordi- ging. De christelijke partij, de belastingpro- testpartij en de communistische partij kregen respectievelijk 7, 5 en 6 zetels. Deze partijen waren in het oude parle ment niet vertegenwoordigd. Uit de uitslagen blijkt dat de Denen in groten getale niet meer zo gelukkig zijn met hun welvaartsstaat. Enkele da gen voor de verkiezingen waarschuwde een politieke commentator al dat er een brede kloof is ontstaan tussen het volk en zijn politici. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Michel Jobert, heeft nog in het De Deense miljonair-advocaat Mogens Glistrup heeft zich voor zien van een kerstboom om zijn verkiezingswinst te vieren. jongste EEG-overleg inderdaad gewaagd van eventuele „kleine” correcties. Het voor E. W. H o w e De weg uit de narigheid is altijd moeilijker dan de weg erin. Wij leveren direkt aan particulieren met 10 50% KORTING AUTO ITALIË B.V. Jansweg 47 - hk Parklaan (32 02 32) Een uitstekend verzorgd menu in intieme sfeer bij kaarslicht serveren wij op de 1e en 2e Kerstdag vanaf 17 uur tot 20.30 en van 21 uur tot middernacht. Op beide dagen bieden wij gelegen heid tot een gezellig aperitief. Tafelreserveringen en inlichtingen persoonlijk: of tel. 31 22 73, b.g.g. 31 37 58. Vanaf 5,00. Frankestraat 27 - Betty en Oscar (let op het juiste huisnummer) HOUSTON (AFP). Ruimtevaarders in de Amerikaanse Skylab-3 hebben gis teren met behulp van hun instrumenten een gedeelte van de aarde afgespeurd naar nog niet bekende olie- en heetwa- terbronnen die van nut zouden kunnen zijn bij het verlichten van de energiecri sis. De negen hebben de knoop doorgehakt door dubbelzinnigheid uit te bannen en eenvoudig te zeggen dat het verkrijgen van grondgebied door geweld wordt ver oordeeld en dat Israel een eind moet maken aan de bezetting van gebieden, die sedert het conflict van 1967 voort duurt. Of de zaak nu zo kristalhelder is als men van officiële zijde wil doen voorkomen is natuurlijk de vraag, maar wel kan men zeggen dat de negen van de EEG de kwestie van eventuele grens correcties willen overlaten aan de be trokken partijen. In Den Haag wordt er kennelijk van uit gegaan dat de omstandigheden de partners vanzelf er toe zullen dwingen tot een solidaire houding te besluiten. In hun wanhopige sprint om nog voor het einde van dit jaar allerlei beslissin gen te nemen waarvoor de Parijse top conferentie van oktober 1972 tijdlimieten had gesteld, hebben de ministers ook gisteren geen vooruitgang van betekenis kunnen boeken. De hoofdmoot van het debat vormde natuurlijk de oliekwestie. Daarover werd echter slechts in het diepste geheim gesproken. De heer Van der Stoel leek evenwel na afloop van die debatten aanmerkelijk minder opgewekt dan na de gesprekken van 20 november in Kopenhagen. De woorden „constructief en positief” waar mee hij toen de besprekingen karakteri seerde, kwamen hem nu niet in de mond. Wel zei hij de indruk te hebben gekregen dat enkele delegaties nog over land „zo’n verklaring” zou uitgeven, te meer daar premier Den Uyl een uur voor het bericht nog bij hem op de ambassade was om het condoleancere gister- te tekenen ter gelegenheid van de dood van Ben Goerion. Minister-president Den Uyl heeft in een vraaggesprek met „Le Monde” al gezegd dat de tijd nu voorbij is om nog langer door te gaan met het interprete ren van resolutie 242. SAIGON (Reuter en AFP). Troepen van het Bevrijdingsfront hebben giste ren de bij de Cambodjaanse grens gele gen plaats Kien Doec veroverd. Buitenlandse Zaken zegt dat er geen sprake van een officiële (regerings)ver- klaring is geweest. De woordvoerder heeft slechts goantwoord op vragen, die hem op de wekelijkse bijeenkomst met de pers door journalisten werden ge steld. De verspreiding van het „veran derde Nederlandse standpunt” via radio en televisie verwekte gisteravond grote ontsteltenis bij de Israëlische ambassa deur in ons land, dp heer Bar-On. Hij zei niet te kunnen begrijpen dat Neder- KOPENHAGEN (Reuter en UPI). Premier Anker Jörgensen en zijn rege ring zullen aftreden na de verpletteren de nederlaag die de Deense kiezers de sociaal-democratische regeringspartij en de haar in het parlement steunende Socialistische Volkspartij bij de gisteren gehouden algemene verkiezingen hebben toegebracht. Jörgensen kondigde gistera vond aan dat hij vandaag de koningin zijn ontslag zal aanbieden. DEN HAAG. Op de Amsterdamse wisselmarkt was gisteren sprake van een ware vlucht uit de Nederlandse gulden. De Nederlandsche Bank heeft volgens een woordvoerder meer dan 350 miljoen aan Belgische en Franse francs en Zweedse en Deense kronen moeten ver kopen om te voorkomen dat deze valuta’s door hun plafond zouden stoten. De Ame rikaanse dollar was gisteren vast. Het slot kwam op 2,81 tegen maandag 2,78. In kringen van de geldmarkt wordt sterk aangedrongen op devaluatie van de gulden. Gesteld wordt dat de Nederland se economie ernstig te lijden zal krijgen van de Arabische olieboycot. De revalu atie in september van 5 percent dient derhalve ongedaan te worden gemaakt, zo meent men. Een devaluatie zou even wel tot gevolg hebben dat de import, en met name dus die van olie, een stuk duurder zou worden. Voorts wordt gedacht aan een verho ging van het disconto. Hierdoor zou men juist guldens willen aanhouden, maar een hogere rente heeft een remmend effect op de economie, hetgeen in de huidige sitatië juist ongewenst wordt geacht. LETTERS - LICHTBAKKEN eigen ontwerp-studio ixïijma! Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 320077 verwisselbare Lettersystemen (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Een 31-jarige verzeke ringsagent uit Lisse heeft gisteren de Haarlemse politie uit eigen beweging bekend 40 mille van zijn werkgever, een verzekeringsmaatschappij in Leiden te hebben verduisterd. Het lukte de man aan het geld te komen door verzeke ringspremies die hij in Hillegom. Heem stede en Bennebroek had geïnd in zijn eigen zak te steken. Van de 40 mille heeft de verzekeringsagent nog 29000 Belgische franks en 765 gulden over. WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse Senaat heeft goedkeuring ge hecht aan een extra toewijzing van een half miljoen dollar ter bestrijding van de kosten van de Watergate-commissie. Deze senatoren onder voorzitterschap van Sam Ervin onderzoeken het Water- gate-schandaal. Gisteravond deelde de woordvoerder van Buitenlandse Zaken nadrukkelijk mee dat er géén wijziging is gekomen in het Nederlandse regeringsstandpunt. En kele kamerleden spraken gisteravond van onbedachtzaamheid van de woord voerder. Zij weigerden de „verklaring” te zien als een kleine vergissing en vroegen zich af of de heer Thurkov, de vroegere ambassadeur in Warschau, nog wel gehandhaafd kan blijven, als woord voerder van het ministerie. BRUSSEL. Nederland behoeft in de EEG-vergaderingen de besluitvorming niet te blokkeren om solidariteit af te dwingen bij het ontvangen van de olie crisis. Want indien die solidariteit er niet komt, zal de situatie zo ernstig worden dat de EEG zichzelf min of meer naar de ondergang helpt. Deze opvatting ligt aan de basis van het beleid dat minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken momenteel voert en zij behelst tevens 1het antwoord op de vraag wanneer Nederland zich ten opzichte van zijn terughoudende part ners harder zal gaan opstellen. Het grote probleem in de Nederlandse beleidskoers ten aanzien van de crisis in het Midden-Oosten schijnt te bestaan uit één klein woord, het woordje „de”. Daarover is het gehele vaderland giste ren in verwarring geraakt. Een woord voerder van Buitenlandse Zaken had in een toelichting op het Nederlandse standpunt ten opzichte van Israel en de Veiligheidsresolutie het woordje „de” ge bruikt. Dat zou een knieval voor de Arabische chantage-mogendheden heb ben betekend. Want „de” wil zeggen, dat Israel alle bezette gebieden die het na 1967 heeft ingenomen, zou moeten prijs geven. Als men „de” weglaat, kan er aan de betreffende veiligheidsraadresolutie een andere betekenis worden gehecht, namelijk dat Israel een begin moet ma ken met de ontruiming van bepaalde gebieden alvorens er van zinnige oplos singen sprake kan zijn. Knieval of geen knieval, „de” of geen „de”, het is wel duidelijk dat gemar chandeer met een zinnetje of een woordje geen einde kan maken aan het Arabische besluit, Nederland tot zonde bok van de westelijke Israel-politiek te promoveren. Deze promotie is onver diend, ook de roerende dankbaarheid van het Israëlische publiek tegenover Nederland is onverdiend. Het gaat er nog slechts om dat Nederland in solidariteit met andere landen die Israel niet van de kaart wensen te zien geveegd, dit stand punt duidelijk en kernachtig kenbaar maakt. Dat zal minister Van der Stoel tegenover iedereen die hem daarom vraagt, moeten doen. hun houding moeten nadenken, vastlopen van het vrije verkeer olieprodukten zal een sneeuwbaleffect teweeg brengen, maar dit punt is nog niet bereikt. Nederland staat in zijn roep om soli- dariteit niet alleen: de Bondsrepubliek en Denemarken hebben zeer nadrukke lijk om een EEG-beleid in oliezaken gevraagd; ook de Italianen en België en Luxemburg zouden zich achter die visje willen scharen. DOESBURG (ANP). De 22-jarige A. Lunenberg uit Zevenaar en de 21- jarige mejuffrouw R. Verheij uit Does burg zijn vanmorgen bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. Zij zaten in een auto, die in Drempt bij Doesburg in een bocht slipte en tegen de voorkant van een vrachtwagen botste. Verwachting van donderdagavond ber over het Midden-Oosten voor alles bedoeld was om een einde te maken aan het onvruchtbare geharrewar over de interpretatie van de resolutie 242 van de Veiligheidsraad van november 1967. In de oorspronkelijke Engelse tekst, die tot voor kort door de Nederlandse regering werd aangehouden is namelijk sprake van „bezette gebieden” (die moe ten worden ontruimd, gekoppeld aan veilige en erkende grenzen voor Israel). Het lidwoordje „de” werd opzettelijk weggelaten om de mogelijkheid van eventuele grenscorrecties open te laten. Over het algemeen werd de Franse tekst die sprak van ontruiming van „de” bezette gebieden, uitgelegd als een opge ven door Israel van alle bezette gebie den, hoewel de Franse regering door het aanvaarden van resolutie 242 bereid was tot eventuele grenscorrecties. Het ministerie van Economische Za ken heeft dit gisteren meegedeeld omdat het wordt overstelpt met telefonische en schriftelijke vragen. Ook in het geval men nog geen machtigingskaart heeft ontvangen, of een kaart met een ver keerd kentekennummer heeft het geen zin te bellen of te schrijven, aldus het ministerie. De procedure die op dit punt is voorzien zal vóór 10 december worden bekendgemaakt. Men verwacht dat na de tiende stam kaarten zullen worden uitgereikt, waar op begin januari benzinebonnen kunnen worden verkregen. Deze stamkaart gaat een rijksdaalder kosten. De bonnen zijn kosteloos. Opvallend is dat er een grote vraag naar tweedehands autootjes met een prijs van 100 tot 500 is ontstaan. Kopers ervan menen straks op die ma nier meer benzinebonnen te kunnen krijgen. Uit de reeds verzonden machtigingsbe- wijzen blijkt dat de auto’s volgens ge wicht in categorieën zijn ingedeeld. E: personenauto’s met benzinemotor tot 750 kg; H: personenauto’s van 750 tot 1250 kg; K: personenauto’s met benzinemotor boven 1250 kg. M: bedrijfsauto’s met benzinemotor; R: personenauto’s met dieselmotor; S: bedrijfsauto’s met diesel tot 7500 kg; Z: bedrijfsauto’s met diesel boven 7500 kg; A: brommers; B: motor fietsen; I: invaliden. Dit heeft geleid tot speculaties over toewijzing van méér benzine voor dorstiger auto’s. Het Zuidvietnamese garnizoen, ter sterkte van een regiment infanterie, moest zich uit de stad terugtrekken onder de zware druk van de tegenstan ders die de steun hadden van een twin tigtal tanks. Volgens het militaire hoofd kwartier in Saigon hebben de Zuidviet- namezen geen verliezen geleden. Het was de eerste maal sinds het bestand in januari van dit jaar van kracht werd dat een stad onder controle van de Zuidvietnamese regeringstroepen in handen van de Vietcong is gevallen. Een hevig artillerie-bombardement en straatgevechten hebben veel schade in de stad aangericht. Niet alleen de socialisten, maar alle „oude” partijen kregen flinke klappen. De Sociaal-Democraten vielen terug van zeventig op 46 zetels, de radicalen verloren zeven van hun 20 zetels, de conservatieven werden bijna gehalveerd, van 31 naar 16 en de liberalen zullen genoegen moeten nemen met een terug gang van dertig op 22 zetels. De socialis tische volkspartij zag haar steun aan de regering gehonoreerd met het verlies van zes van haar 17 zetels, terwijl de linkssocialistische partij, die in het oude parlement niet vertegenwoordigd was, ook ditmaal geen zetel wist te behalen. Dat de Denen het politiek radicaal over een andere boeg willen gooien blijkt uit de enorme winst van de Partij van de Vooruitgang van de miljonair- advocaat Mogens Glistrup, die voor het premier Jörgensen bekijkt het lange stembiljet. Jörgensen heeft bekendgemaakt, te zullen aftreden. Ook bij de Arabische vertegenwoordi gers in ons land verwekte de uitlatingen van de woordvoerder van buitenlandse Zaken verbazing omdat uit eerdere ge luiden van officiële Nederlandse zijde niet gebleken was dat er een verande ring in opstelling in aankomst was. En kele kamerleden vonden dat de woord voerder moest weten dat hij zich op het glibberigste ijs bevond. Mede naar aanleiding van de verkla ringen van minister-president Den Uyl, in een vraaggesprek met het Franse dagblad „Le Monde” had de heer Thur kov er tijdens de persconferentie nog eens aan herinnerd dat de verklaring van de negen EEG-landen van 6 novem- (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Hoe de rantsoenering van brandstof voor auto’s en motoren zal worden geregeld, hoeveel elk zal krijgen en op welke wijze bijzondere gevallen zullen worden behandeld is nog niet bekend. literfles Pikeurtje van 4,50 nu 2,98 liter Robijn wasverzachter 2,48 nu 1,98 Fles Vivo Jus d’orange 1,19 nu 89 ct. 2 rol Vivo beschuit 92 ct. nu 69 ct. 1 fles Martini van 6,05 nü 4,95 De werkgever nad de verduistering van het geld ontdekt en vermoedde dat de verzekeringsagent de schuldige was. Toen diens rayonchef de agent hiervoor aan de tand wilde voelen, nam de man de benen naar België. Zijn vrouw ver zocht de rijkspolitie in Lisse haar man op te sporen. De man kwam uit zich zelf terug en stapte gisteravond naar de Haarlemse politie om te bekennen. -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1