Kamer behandelt Rijnoeverstaten gaan concrete overeenkomst sluiten machtigingswet Sneeuwramp in Italië grote problemen op Speurtocht naar vijf vermiste politie-agenten Egypte zwijgt over hervatting overleg Goede kans dat AFCENT blijft Wensen NS leveren Italianen kunnen zich verzekeren ,e Canard enchaine tegen ontvoering ame - POLITIE HAALT VERWAARLOOSDE HONDEN WEG BERKHOUWER NIET VEEL WIJZER BIJ POMPIDOU Verwachte toename woon-werkverkeer Handgranaat in Jeruzalem ontploft BIJ SATIRISCH WEEKBLAD Canard ir Melding bombrieven voor Tweede Kamer 1; aiiaoïL^/ WOENSDAG 5 DECEMBER 1973 Zevende vloot I I v - Vervoer over water Zoutproblemen POTKACHEL ALLESBRANDER qyelie Watergaffe I 'W' Roosters Chemisch afval in de Rijn spoedig taboe (Van onze parlementsredactie) conferentie, de van (Van onze redacteur in Parijs) (Van onze correspondent) 1 (Van onze correspondent) i l t i l 1 t i ADVERTENTIE l l i t 1 t L I PARIJS. De uitgever van het vermaarde Franse satirische week blad Le Canard Enchainé heeft gis teren bij de gerechtelijke autoritei ten in Parijs een klacht ingediend nadat in de voorgaande nacht in het nieuwe gebouw van het tijdschrift vijf geheimzinnige „loodgieters” wa ren ontdekt die bezig waren met het aanbregen van afluisterapparatuur. (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) s i i t L De commissie heeft op de conferentie in Bonn lijsten voorgelegd, waarin de chemische stoffen in categorjën zijn in gedeeld. De meest schadelijke, voorko mend op een „zwarte” lijst, zouden in een periode van twee jaar uit de Rijn verdwenen moeten zijn. Op een „grijze” lijst komen stoffen voor, die in vijf jaar en op een „beige” lijst stoffen die in 15 jaar verwijderd zouden moeten worden. herziening van het rooster noodzakelijk maken. voor ver- als president Nixon tegen de beschuldi ging van binnenlandse politieke spionage zal weten te verdedigen. CAIRO/JERUZALEM (AP, AFP). De opperbevelhebber van de VN-vredes- macht in het Midden-Oosten, de Finse generaal Siilasvuo, wacht nog steeds op een Egyptische akkoordverklaring met de hervatting van het Israelisch-Egyptisch gene- raalsoverleg bij kilometerpaal 101. ren op de westelijke oever onder druk gezet door de Jordaanse regering yan koning Hoessein, die zich tegen het lei derschap van de PLO verzet. Afluisterpoging in Parijs ontdekt 3 De regering in Parijs heeft zich in Den Haag verplicht om uiterlijk 1 janu ari 1975 te beginnen met het opslaan van dat zout, waarbij Nederland zich bereid heeft verklaard om meer dan eenderde van de (aanvankelijk opgege ven) kosten voor zijn rekening te ne men. Nu heeft Frankrijk zijn politieke bereidheid uitgesproken om zich aan die De scholen zouden niet voor half tien mogen beginnen en vóór vier uur moeten eindigen. Volgens een woordvoerder van het ministerie moet er, voordat een be sluit hierover kan worden genomen, overleg worden gepleegd met de onder wijsinspecties en de leraren organisa ties. De heer Jacobs, adjunct-directeur van een LTS in Leiden verwacht geen moei lijkheden bij het lager beroepsonder wijs. De schooltijden hoeven bij het lbo niet gewijzigd te worden, omdat de scholen vrij goed over ons land zijn verspreid en de meeste leerlingen niet met openbaar vervoer naar school ko men. Zouden de schootijden wel veran derd moeten worden, dan vervallen er per dag twee lesuren. Dat zou een totale West-Duitslands minister van Binnen landse Zaken Genscher, had vooral ook de thermische belasting (het warmer worden) van het Rijn-Water een belang rijk punt genoemd. Als reden daarvoor noemde hij de oliecrisis, die tot gevolg kan hebben dat versneld kernenergie centrales aan de Rijn zullen worden gebouwd. In werkelijkheid kon deze kwestie echter slechts een ondergeschik te rol spelen op de Bonner conferentie, aangezien een rapport hierover van de Rijn-commissie op zijn vroegst in april volgend jaar beschikbaar is. Bevestigd hebben de ministers echter nog eens dat in de toekomst geen kernenergiecentra les zonder koeltorens meer zullen mogen worden gebouwd. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren besloten op woensdag 19 en donderdag 20 december de machti gingswet te behandelen, die minister Boersma van Sociale, Zaken vrijdag zal publiceren en die hem het recht moet geven volgend jaar in te grijpen in de lonen en prijzen. DEN HAAG. In officiële kringen in Den Haag is men hoopvol dat AFCENT, het NAVO-hoofdkwartier van de de tac tische luchtstrijdkrachten voor de cen trale Europese sector, dat sinds 1966 in Brunssum is gevestigd, daar ook in de toekomst zal blijven. Het 'Ts niet uitgesloten dat hierover reeds vrijdag in Brussel op de bijeen komst van de Commissie voor de Defen- sie-planning van de NAVO beslissing zal vallen. „Als de leerlingen pas om vier uur naar huis mogen, dan blijft er weinig tijd over om huiswerk te maken, voor dat de televisie begint”, was de mening van de heer Stelma van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (AB- OP). Deze commissie is nu bezig met het bestuderen van alle gevolgen, die de huidige moeilijkheden voor het bedrijfs leven hebben. Verder is het niet onmo gelijk dat over de werktijden binnenkort in de Stichting van de Arbeid, overleg orgaan van werkgevers en werknemers zal worden gesproken. In het gebergte waar nu tientallen politieagenten de bossen uitkammen ligt de sneeuw hier en daar twee meter hoog. Negenhonderd automobilisten die op de autostrada Napels-Bari waren blijven steken zijn door politie en brandweer met speciaal uitgeruste voertuigen be vrijd. In de Apennijnendorpen die door de sneeuw a 1 dagen van de buitenwereld zijn af gesneden raken de levensmiddelen op. De autoriteiten overwegen parachu tisten met levensmiddelen en medica menten in de buurt van de besneeuwde dorpen te droppen. bezig waren meerdere microfoons onder het plafond van het redactielokaal te installeren. Pseudo-werklieden die, vol gens de Canard-medewerker, al snel als stille rechercheurs door de mand vielen. Hoewel er al politie voor de deur stond konden de heren op een drafje vertrek ken, maar de sporen van hun nachtelij ke activiteiten hebben ze toch niet meer uit kunnen wissen. Ze zijn als de werk tuigen van de minTer van Binnenlandse Zaken Marcellin op heterdaad betrapt. Er gaat geen week voorbij zonder dat de Canard Enchainé nieuwe onthullingen over politieke en andere schandalen weet te doen die de regering in het algemeen veel liever voor zich had wil len houden. Tot die rijke oogst behoorde anderhalf jaar geleden het maagdelijk- blanke belastingbiljet van de toenmalige premier Chaban-Delmas en onlangs wist de Canard weer aan hét licht te brengen dat een andere gaullistische ex-minister zijn bemiddeling had verleend om een beruchte smokkelaar van verdovende middelen aan een paspoort te helpen. De wegen waarlangs de Canard-redac- teuren hun politieke en bittere primeurs steeds weer plukten vormden een van de permanente kopzorgen van de weinig Terwijl dus de Fransen op dit punt zeer coöperatief schijnen te zijn, levert ook deze tweede ministerconferentie over de Ryn-vervuiling (de eerste werd in oktober vorig jaar in Den Haag gehouden) nog niet de laatste zekerheid over hun houding bij het verminderen van de zoutafvoer in de rivier. Het gaat daarbij om het opslaan van een groot deel van het zout uit de kalimijnen in de Franse Elzas. Twee schepen van de Amerikaanse Zevende Vloot zijn door de straat van Bab el Mandeb de Rode Zee binnenge varen, meldt het Iraakse nieuwsbureau uit Aden. Met de KOOI zit u nooit in de kou. Brandt op hout, turf en kolen (volop te krijgen). Vlot model, pijpaansluiting op standaard hoogte. Grote vulopening. Als NOOD- KACHEL of voor permanente verwar ming van huiskamer, keuken (koken), werkplaats en tweede woning. Prijs ƒ298,incl. BTW. Handelkorting. Wordt thuisbezorgd, kompleet met pijp, elleboog en pook. Stuur voor uitgebreide informatie deze advertentie met uw adres ongefr. naar: KOOI Antwoordnummer 111, Vrouwenparochie, of bel 05180-1659, 1954, 1112, 05109-1818, 1762. Een medewerker van het weekblad Escaro, vond het wat vreemd toen hij in de nacht van maandag op dinsdag licht zag branden op het nieuwe redactiebu- reau dat momenteel voor zijn krant in het centrum van Parijs wordt ingericht. Want nachtdienst is er gewoonlijk voor zijn redacteuren niet bij en zoveel ijver had hij van de bouwvakkers evenmin verwacht. Hij ging een kijkje boven ne men en zijn ontdekking mocht er zijn. Er waren drie werklieden die hij nog nooit eerder had gezien en die ijverig Dit is gisteren op voorstel van de Fransen besloten op een tweedaagse ministersconferentie in Bonn. Aan de conferentie namen Nederland, West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Luxemburg deel. De door die landen gevormde inter-gouvernementele Rijn commissie heeft opdracht gekregen tegen april volgend jaar een tekst gereed te hebben voor zo’n internationale overeen komst, die daarna door de staten afzon derlijk zal moeten worden aangenomen. In werkgeverskring heeft men het probleem van de eventueel te spreiden werktijden een andere wens van de NS nog niet concreet onder ogen gezien. Verwacht wordt dat binnenkort dergelijke suggesties, al of niet op ver zoek van de regering, wel aan de orde zullen komen. aupis i tm-Jitn - lm nr i a ntmu jy r c datum te houden, maar pas in juni of juli zal kunnen bekendmaken waar de opslag plaats heeft (de studies zijn veel later klaar dan de bedoeling is geweest). In oktober zou daarna de derde minis tersconferentie de definitieve beslissing moeten nemen. In de discussie hierover is gisteren besloten om de uiteindelijke financiële regeling en andere zaken, die in een eerder stadium al geregeld leken te zijn, nu te laten liggen tot dat de Fransen met de teéhnische gegevens zijn geko men. Minister Westerterp sprak gistera vond van „een politiek-morele garantie” dat Frankrijk zich nu aan de afspraak zal houden. De voorzitter Volgens Egyptische kranten heeft Sii lasvuo een aantal voorstellen uitgewerkt op basis waarvan hij hoopt dat de on- derhandelingen weer kunnen worden opgenomen. Een voorstel zou zijn dat van Israel „positieve voorstellen” worden verwacht over de uitvoering van het tweede punt van de bestandsovereen- komst, de terugkeer naar de linies van 22 oktober. De VN hebben op deze berichten geen commentaar willen geven. Andere zegs lieden zeiden dat Siilasvuo over dit voorstel zou gaan praten met de Egypti sche generaal Ismail, de Egyptische mi neraal Ismail, de Egyptische minister van Oorlog. In Cairo had Egypte’s mi nister van Oorlog, nl Gaïro had Egypte’s minister van Buitenlandse Zaken Fahmy gisteren voor de tweede keer binnen 48 uur een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur Eilts. Over de inhoud van het besprokene zijn geen mededelingen gedaan. De politie van Jeruzalem heeft giste ren ter ondervraging vijftig Arabieren opgepakt. Dit gebeurde na de ontploffing van een handgranaat in de Koning Da- vidstraat in het centrum van Jeruzalem. Daarbij raakten meer dan twintig men sen gewond, van wie twee ernstig en vier licht. Onder de slachtoffers zijn vijf Israëlische vrouwelijke soldaten en twee Roemeense toeristen. Het was de zwaar ste ontploffing in Jeruzalem sinds juni van dit jaar toen vijf mensen gewond raakten bij een bomontploffing. PARIJS. De voorzitter van het Eu ropese parlement, mr. C. Berkhouwer heeft gisteren bij het Franse staatshoofd Pompidou maar bescheiden gehoor ge vonden toen hij kwam pleiten voor wat meer bevoegdheden voor dit parlement. De Franse president heeft met beleef de aandacht het pleidooi aangehoord om zijn Nederlandse gast vervolgens te doen weten dat hij voorlopig zeker niet ver der wilde gaan dan een Europese confe deratie die het in zijn ogen best zonder collectieve parlementaire controle kan stellen. De heer Berkhouwer die een vol uur op het Elysée vertoefde, heeft met zijn gastheer ook nog over het Midden-Oos ten gesproken. Met zijn weinig opbeurend bezoek aan Parijs is mr. Berkhouwer nu bijna aan het einde van zijn rondreis langs de negen Europese hoofdsteden. Op 20 en 21 december zal hij zijn opwachting nog bij de Belgische regering maken. En ten slotte zal hij op 24 en 25 januari als laatste etappe in Londen premier Heath en ook koningin Elisabeth een bezoek brengen. beminde minister van Binnenlandse Za ken, Marcellin. Wegen die hij via die geheime Watergate-microfoons nu blijk baar eindelijk eens hoopte te kunnen achterhalen. Het heeft niet zo mogen zijn. Afgewacht zal intussen moeten worden of Marcellin zich even elastisch Het minsterie van Verkeer en Waterstaat had nog geen brief van de NS ontvangen. De NS wil, dat de ver plichte openingstijden tijdens de spitsu ren voor het doorlaten van de scheep vaart worden beperkt. Een woordvoer der van het ministerie noemde dit niet zo’n eenvoudige kwestie. „Moet er voor rang gegeven worden aan het personen of aan het goederenvervoer?”, vroeg hij zich af. Naar zijn mening zou het goe derenvervoer over water door de crisis belangrijker kunnen worden. DEN HAAG. De Haagse politie heeft maandagnacht uitgebreid de Twee de Kamer doorzocht om een bom te vinden die volgens een telefonische mel ding in het gebouw verborgen was. Na uren zoeken werd echter niets onrustba rends gevonden. Kort voor deze melding was bij de Amsterdamse politie telefonisch gemeld dat er verschillende bombrieven op weg waren naar de Tweede Kamer. Twee recherceurs van de Haagse poli tie hebben daarop maandagnacht de post, die juist in het Tweede Kamerge bouw was aangekomen eveneens zon der resultaat aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Men houdt er rekening mee dat er eventueel nog later bombrieven komen en daarom wordt de postbezorging nog enige dagen nauwkeurig gecontroleerd. De Israëlische veiligheidstroepen heb ben hun toezicht op Arabische activitei ten in de bezette gebieden in Jordanië verscherpt nadat pamfletten waren ver spreid waarin de Arabieren van de west oever gewaarschuwd werden zich niet te verzetten tegen de politieke leiding van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Tijdens de Arabische topconferentie afgelopen week is de PLO aangewezen als de enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. Het is een losse federa tie van Palestijnse guerrillagroeperingen onder leiding van Yassar Arafat. Volgens goedingelichte zegslieden heb ben verschillende Arabische notabelen brieven gehad waarin zij gewaarschuwd worden geen politieke activiteiten te be drijven tegen de leiding van de PLO. Aan de andere kant worden de Arabie- CAGLIARI (Reuter). Potentiële slachtoffers van de reeks ontvoeringen, die momenteel rjjke Italianen teistert, kunnen zich nu tegen de risico’s daarvan verzekeren. De verzekering betaalt uit wanneer de ontvoerders een losprijs ei sen. Het idee van deze verzekering is af komstig van een bureau op Sardinië waar ontvoeringen vrijwel tot het dage lijks leven behoren. De verzekerings maatschappij, die de nieuwe polis heeft ingevoerd in samenwerking met Lloyds in Londen, zou al 30 cliënten hebben. Hun namen worden uiteraard strikt ge heim gehouden. Men kan zich verzeke ren voor bedragen tussen de 50 miljoen en 300 miljoen lire (250.000 gulden tot 2,1 miljoen gulden). De premies bedra gen jaarlijks één percent van het verze kerde bedrag. DEN HAAG. De voorwaarden, waaraan volgens de Nederlandse Spoor wegen moet worden voldaan om de verwachte toename van het woon-werk verkeer na 7 januari op te kunnen vangen, leveren grote problemen op. Bij het ministerie van Onderwijs heeft men van de NS een brief onvangen met de wens de schooltijden voor het voortgezet onderwijs te veranderen De nota over de gevolgen van de oliecrisis voor onze economie die dan ook aan de orde zal komen, wordt volgende week verwacht. Gisteren werd ook besloten donderdag niet overdag te vergaderen, zodat alle Kamerleden in de gelegenheid zijn de begrafenis bij te wonen van het zondag overleden Tweede-Kamerlid Heijmans (KVP). Om zeven uur ’s avonds zal de vergadering, die donderdags normaal om elf uur ’s ochtends begint, aanvangen. De leden van de Eerste Kamer moeten er „ernstig” rekening mee houden, dat zij dit jaar ook tussen de kerstdagen en nieuwjaarsdag moeten vergaderen. Senaats-voorzitter Thurlings heeft gis teren meegedeeld dat de machtigingswet mogelijk op 27 december in de Eerste Kamer behandeld zal worden. (Van onze correspondent) ZUNDERT. Bij een 57-jarige in valide in Zundert heeft de rijkspolitie gisteren veertig ernstig verwaarloosde honden weggehaald. Achtendertig honden werden overgebracht naar het dierenasiel in Breda. Het meren deel zal afgemaakt moeten worden. Twee lievelingshonden, die de man wel voldoende voedsel gaf, mochten in zijn boerderij achterblijven. Het lijkt niet aannemelijk dat de man vervolgd zal worden, daar hij geen enkel boos opzet heeft gehad. De man en zijn vrouw zijn gek op honden. Iedere hond die bij hen ge bracht wordt nemen ze op, tefwijl zij zelf, levend van een invaliditeits- uitkering, nauwelijks te eten hebben. (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) BONN. Om het vervuilen van de Rijn door chemische afvalstoffen zo goed mogelijk te kunnen bestrijden, zal een internationale overeenkomst worden gesloten tussen de „Rijnoeverstaten”. Daarin zal concreet worden aangegeven welke chemische stoffen dienen te worden verwijderd en op welke termijn. Deze lijsten kunnen het kernstuk worden voor de overeenkomst. De Fran sen staan er echter op dat kwik bij de bestrijding de grootste prioriteit krijgen, hetgeen volgens de Nederlandse minister van Milieuzaken en Volksgezondheid me vrouw Irene Vorrink vooral wordt geëist met oog op de gevaren voor de vis- en de vogelstand. Nederland heeft dit aan vaard, maar daarna zelf cadmium voor extra prioriteit aangemeld, aldus minis ter Vorrink, die met haar collega Wes terterp van Verkeer en Waterstaat de Nederlandse delegatie leidt. De bestemming is niet bekend. Andere schepen van de zevende vloot patrouille ren in de Indische oceaan, dicht bij de territoriale wateren van de republiek Zuid-Jemen. Dat zijn volgens het bureau vier onderzeeboot jagers en een vliegdek schip. In boodschappen aan VN-secretaris Waldheim en de -secretaris van de Arabische Liga, Riad, heeft de regering van Zuid-Jemen de nabijheid van de Amerikaanse oorlogsschepen provoce rend genoemd en een gevaar voor vrede en veiligheid. Het Egyptische dagblad Al Ahram schrijft dat uit de bewegingen van de Amerikaanse marine blijkt dat Amerika meer wil dan de Israëlische posities consolideren. Het wil druk uitoefenen op bepaalde Arabische regeringen, aldus het blad. Ook in het verdere voortgezet onder wijs zullen zich róosterproblemen voor doen. De heer Van Balkum van het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) is van mening dat er in het systeem van uren-leraren zeer moeilijk verschuivingen in het rooster aan te brengen zijn. Dat geldt speciaal leraren, die aan meerdere scholen bonden zijn. ROME (DPA). Aanhoudende sneeuwstormen geven in veel Zuiditali- aanse steden aanleiding tot dramatische toestanden. Op veel plaatsen ligt de sneeuw soms Lijna drie meter hoog. Bij Salerno wacht men op een levensteken van een patrouille van vijf carabinieri die maandagmiddag was vertrokken voor een zoekactie naar zes vermiste kolenbranders. Le Canard van deze week waarin mi nister Marcellin wordt aangeduid als de man achter de afluisterpoging. 'Wiss

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3