Vice-president Ford beëdigd Regeling voor distributie en spaar Visser IJM. 211 Storm kost verdronken levens Israel en Egypte gaan naar Genève |<EUR B.V.^I Rijd ombeurten benzine i I i u s I Tanden poetsen lac.warnmg w S f met „kauwbal” BRILJANT AGENDA pagina 7 i 3 Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN NIEUWE RUBRIEK BIJ GROENTJES EN LUIDSPREKERS: RIJJIJOFRIJIK CANADA WIL ONAFHANKELIJK VAN BUITENLAND WORDEN Het geweten Dajan naar Amerika vertrokken Grote bende dieven HET WEER Call-girl uit Brits schandaal dood See B morris before you buy gepakt in Limburg Verder in de krant Kotalla tijdlang in ander ziekenhuis Sf (Van onze redactie economie) De gehele uLklJ kollektie. VI Amsterdam: Leidsestraat9(bij Koningsplein),teL020-223596 Haarlem:Barteljorisstraat20,tel.023-312655 VRIJDAG 7 DECEMBER 1973 64e jaargang nummer 30 Bereidheid Zie pagina 19 dames-en heren suède, nappa en lamsvachtjassen, spencers en pantalons. 7 9 9 11 11 13 15 fr-i „Als autorijdend forens tussen Haarlem en Amsterdam zie ik dagelijks dit ondanks dreigen de benzineschaarste vele automobilisten geheel alleen in de auto zitten om ook naar Am sterdam te rijden. Zou het niet een goed idee zijn als de krant een poolrubriek maakte, waarin mensen die regelmatig dezelfde afstand op dezelfde tijden afleg gen, met elkaar contact kunnen zoeken om zo de benzine samen te delen?” Aldus een brief van een lezeres aan de krant. W eer rapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Beurs Medische diensten Radio en tv Strips Schrijvende lezers Puzzel Kunst Economie Sport 17, 19, 21 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s NOS Onbestendig In het algemeen veel bewol king met vooral in de nacht en ochtend tijdelijk regen, mogelijk voorafgegaan door natte sneeuw. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen, later draaiend naar west of noordwest en aan de kust toenemend tot hard of stormachtig. Mini mumtemperaturen van 4 tot 0 graden, maxima morgen rond 6 graden. i.’ f Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel, 10519 P 1 IJmuider Courant Cicero Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. Abonnement - bij vooruitbetaling - f 9,30 p. mnd., f 27,00 p. kwartaal (p. post f 30,00), p. jaar f 106,20. Losse nummers 40 cent.. (Van een onzer verslaggevers) olieproduktie niet ADVERTENTIES va.166.- tot het KNMI t Een goed mens houdt vóór alles rekening met zijn geweten. Voor zijn vertrek herhaalde minister Dajan dat Irael bereid is het militaire overleg om te komen tot scheiding van de troepen aan het Suezfront te hervat ten. de NOS-pomp, die altijd telen kostprijs benzine aan medewerkers leverde, is de leverantie nu beperkt tot die voertui- De Zweedse tandarts Stefan Arkel heeft de „kauwbal” ontwikkeld als vervan gingsmiddel van de tandenborstel. In een opening van de bal kan tandpasta worden aangebracht, welke er tijdens het kauwen weer wordt uitgeperst. iVan een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een van de zeven op varenden van de viskotter IJM 211 „Wi- rom II” is donderdagmiddag omstreeks kwart voor twee op de Noordzee over boord geslagen en verdronken. Het is de 33-jarige Katwijkse visser A. van Duin. 7 Zo is op Venezuela druk uitgeoefend de olieproduktie op te voeren. President Rafael Caldera heeft nu bekendgemaakt dat zijn land de produktie op het tegen woordige peil zal handhaven. „Het te genwoordige produktiepeil is in overeen stemming met onze oliesituatie en met de doelstellingen van onze ontwikkelings plannen”, zo zei hij. Venezuela heeft een maximum vastgesteld van 3.5 mil joen vaten van 159 liter per dag. In Canada zijn plannen bekendge maakt om het land tegen 1980 onafhan- De IJM 211, die sinds kort geheel vernieuwd weer aan de visvangst deel nam, voer op het moment van het onge val honderdvijftig mijl uit de kust van IJmuiden. Het schip heeft de terugreis naar IJmuiden aanvaard en zou in de loop van vandaag met het stoffelijk overschot aan boord in de haven daar aankomen. ROERMOND. De politie in Mid- den-Limburg heeft na een onderzoek dat een half jaar heeft geduurd 58 diefstal len en inbraken tot klaarheid gebracht. Er zijn in totaal 47 verdachten dieven en helers aangehouden. LONDEN (AFP) Een van de call- girls uit het Britse schandaal dat eind mei van dit jaar leidde tot het aftreden van de minister voor de luchtmacht, lord Lambton, en de voorzitter van het Hogerhuis, graaf Jellicoe, is woensdag dood aangetroffen voor een huis in de Londense wijk Chelsea. BREMEN,DEN HAAG (ANP). De storm die de afgelopen nacht op de Noordzee bij buien orkaankracht bereik te, heeft verscheidene schepen in nood gebracht. Ter hoogte van Borkum zonk de Westduitse kotter Diana. Twee van de vier opvarenden zijn verdronken. ven. Bij vrachtboot stuurloos EDELSMID - JUWELIER Korte Houtstraat 16, Haarlem zijstraat Grote Houtstraat 1e straat links vanaf Houtbrug Telefoon 31 15 82 De 60-jarige republikein Gerald Ford is gisteren definitief door het Congres als nieuwe Amerikaanse vice-president aan vaard. Direct daarna is Ford beëdigd. In het Huis van Afgevaardigden gaven 387 leden hun stem aan Ford en stemden er 35 tegen. Eerder had de Senaat zich al met gróte meerderheid voor hem uitgesproken. De conservatieve politicus uit Grand Rapids is de eerste Amerikaanse vice-president die niet gekozen is, maar door de president benoemd en door het Congres in zijn ambt bevestigd. Ford, die 25 jaar lid van het Huis van Afgevaardigden is geweest en laatstelijk fractieleider van de republi keinen was, kreeg na de stemming een ovatie. Op de foto van links naar rechts: Opperrechter Warren Burger, die Ford de eed afneemt, mevrouw Ford, de nieuwe vice-president met achter hem president Nixon. Op pagina 3 analyseert onze redacteur in Washington, mr. H. L. Lefeflaar de eindeloze reeks problemen waarvoor Nixon zich gesteld ziet in verband met het Water- wate-schandaal. Hij doet ook uit de doeken waarom hij verwacht dat de Amerikaanse president in de toekomst zal aftreden. De Raad van beheer van de NOS heeft een „Kerngroep energiebesparing” in het leven geroepen, die na zal gaan hoe de omroep energie kan besparen. Bij Bonkaarten voor andere catagorieën zijn verkrijgbaar op alle hoofdpostkan toren (kantoren in grotere plaatsen) en op de volgende postkantoren: Aerden- hout, Bloemendaal, Heemstede, Over- veen, Santpoort-Zuïd, Haiarlem-Califor- niëplein, Heiloo, Den Burg, Den Oever en Medemblik. Indien nodig zullen de postkantoren en-agentschappen langer openblijven. Deze extra-openstelling zal worden be kend gemaakt via een aankondiging in het desbetreffende kantoor. Qok kan kosteloos geïnformeerd worden op tele foonnummer 0017, welke kantoren een extra-openstelling hebben. (Zie verder pagina 2) HAARLEM De oliecrisis be perkt zich duidelijk niet alleen tot Nederland. Er worden overal ter wereld besprekingen gevoerd en plannen gemaakt om de situatie het hoofd te kunnen bieden. Graag gaan we in op deze sugge stie. We stellen voor, mensen die om beurten willen rijden tot elkaar te brengen via een nieuwe rubriek van de Groentjes en Luidsprekers onder de titel „Rijjijofrijik”. De advertentietekst komt er bij voorbeeld als volgt uit te zien: Vertr. Zandvoort Zeestr. ca. 7.20 u. via H’lem Tempel.str. ca. 7.30 aank. Amsterdam Leidseplein ca. 7.55 u. terug A’dam 17.00 u. H’lem va. 17.30 u. Zandv. ca. 17.50 u. Geïnteresseer den bellen: 02507-xxx. Ter introductie kunnen tot en met maart 1974 deze gerubriceerde adver tenties geplaatst worden tegen de zeer gereduceerde prijs van 5 p.stuk voor Haarlems Dagblad, 7,50 p. stuk voor de combinatie Haarl.Dagblad- IJmuider Courant-Beverwijkse Cou rant en 3,- p.stuk voor de IJmuider Verwachting van zaterdagavond: OSLO. (Reuter en NPI) Egypte zal de Vredesconferentie over het Midden oosten die 18 december in Genève be gint, bijwonen. Dat is door de minister van Buitenlandse Zaken van Egypte, Is mail Fahmy, tegen een Noorse tv-ver- slaggever gezegd. Egypte gaat naar Genève „met het doel tot een snel en beslissend resultaat te komen”. De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, is na enig uitstel vanoch tend vroeg naar Washington gereisd voor belangrijk overleg met minister Kissinger van Buitenlandse Zaken over de voorgestelde vredesconferentie. Dajan vertrok na inspectie van troe pen in het gebied van het Suezkanaal l i- Courant. Normaal kost een annonce van deze grootte het dubbele. Wij zullen het op prijs stellen als u bij uw opdracht een betaalcheque of girobetaalkaart insluit. Zoals gemeld, hebben de Neder landse Spoorwegen bekendgemaakt, slechts onder tal van voorwaarden - zoals gespreide werktijden - na het ingaan van de benzinedistributie het stijgende woon-werkverkeer te zullen kunnen opvangen. Voor men met dit meerijden be gint, is het verstandig even contact te zoeken met de verzekeringsmaat schappij. Voor de eigenaar van de auto lijken er overigens juridisch niet veel haken en ogen te zijn. Elke WA- verzekering moet de schade dekken, die wordt toegebracht „aan personen, die onder welke titel ook, worden vervoerd door het motorrijtuig dat de schade veroorzaakt”. Dat staat met zoveel woorden in de Wet Aanspra kelijkheidsverzekering Motorrijtuigen. En volgens deze wet mag een auto alleen aan het verkeer deelnemen als de eigenaar een WA-verzekering heeft afgesloten. Wel moeten meerij ders bedenken dat, indien bij een ongeval hun gezamenlijke schade groter is dan het verzekerde bedrag, een korting op de uitkering kan wor den toegepast. Bovendien kunnen zich ongelukken voordoen, waarvoor de auto-eigenaar niet aansprakelijk wordt geacht. Een speciale auto-inzit- tendenverzekering kan dan ook nuttig zijn. Zolang het meerijden met geslo ten beurzen wordt geregeld, komt men niet in conflict met de Wet Autovervoer Personen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Duitse oorlogsmis dadiger Josef Kotalla heeft vanmorgen het Haagse ziekenhuis Leyenburg verla ten en is, aldus een woordvoerder van het ministerie van Justitie, weer opgeno men in het ziekenhuis van de strafge vangenis in Scheveningen. Kotalla werd om medische redenen, naar eerst nu blijkt, vier dagen geleden in het geheim overgebracht naar Leyenburg. Enige tijd geleden kreeg Kotalla in de strafgevangenis van Breda een beroerte, die opname in Scheveningen noodzake lijk maakte. Zijn gezondheidstoestand werd echter steeds minder, waardoor hij voor een specialistische behandeling naar Leyenburg moest. Hij zou er nu weer beter aan toe zijn, zo werd van de zijde van het Haagse ziekenhuis meege deeld. drijf worden gebruikt. In het Toealang-olieveld in Indonesië is een nieuwe olievoorraad ontdekt. Om welke hoeveelheid het gaat is nog niet bekend, maar het veld is in ieder geval exploitabel. Ook LPG wordt schaars. Dit gas, waarop auto’s met een aangepaste in stallatie kunnen rijden, wordt uit aardo lie gewonnen. Voor veel automobilisten, die in de hoop de distributie te kunnen ontgaan, een kostbare verbouwing aan hun voertuig hebben laten uitvoeren, betekent dit een ernstige teleurstelling. He Nederlandse bedrijfsleven heeft tot nu toe 1700 verzoeken om arbeids tijdverkorting ingediend. Het betreft bedrijven uit de Horeca- en de garage sector. HAARLEM. De bonkaarten E, H en K (voor personenwagens), zullen in het postdistrict Haarlem verkrijgbaar zijn op alle postkantoren en agentschap pen. Het postdistrict Haarlem bestaat uit de provincie Noord-Holland behalve Amsterdam en het Gooi. Ook de bollen streek hoort bij het postdistrict Haarlem. „Maar als het zover niet komt, kun nen wij in Genève trachten tot een dergelijke regeling te komen”. Hij had „niets toe te voegen” over de huidige stand van zaken betreffende een blokka de bij de toegang tot de Rode Zee. Hij weigerde te zeggen of deze is opgeheven. Minister Eban van Buitenlandse Za ken deelde eerder op de dag mee dat Israel een Amerikaanse uitnodiging om de conferentie in Genève bij te wonen heeft aanvaard ofschoon geen formele, schriftelijke uitnodiging is ontvangen. Ai Venezuela verhoogt zijn waar de situatie volgens hem gespannen was door de militaire concentratie en de posities die beide partijen innemen. Zijn vertrek volgde voorts na een storm achtige bijeenkomst van de regerende arbeidspartij die premier Golda Meir een vertrouwensvotum gaf om na de alge mene verkiezingen van 31 december de volgende 'regering te leiden. Het Centraal Comité van de partij hechtte ook goedkeuring aan het partij programma - een compromis - waarmee de arbeidsgroepering bij de verkiezingen een mandaat zal trachten te verkrijgen om over een vredesregeling te onderhan delen. Een belangrijk punt van bespreking in Washington zal zijn de kwestie van de tactische en strategische terugtrekking van Israel aan het Suezfront. Kissinger verklaarde gisteren dat de Verenigde Staten - om een vrede in het Midden oosten af te dwingen - zouden willen overwegen permanent Amerikaanse en Russische troepen in het gebied te stati oneren. kelijk te maken van buitenlandse olie- leveranties. Zo zal uit de wingebieden een pijpleiding worden aangelegd naar Montreal. Premier Trudeau verklaarde gen, die ten dienste van het omroepbe- dat de pijpleiding het belangrijkste on derdeed van de plannen is. Canada heeft in het noorden grote olievoorraden. De exploitatie was tot voor kort te duur, maar door de stijgende energieprijs is dat nu veranderd. General Motors, de grootste autofabri kant ter wereld heeft bekendgemaakt te verwachten dat als gevolg van de ener giecrisis de autoverkopen met twaalf percent kunnen dalen. GM wil zich meer gaan toeleggen op het vervaardi gen van kleinere, zuiniger auto’s. „Eerlijkheidshalve” is een term, die bij uitstek schijnt te passen bij de democra tische rechtspleging. Hij blijkt echter niet van toepassing op dat onderdeel van onze strafrechtprocedure die zich met dienstweigering bezighoudt. De militaire rechtspraak bedient zich in dergelijke gevallen van de adviezen van de Staats commissie Gewetensbezwaarden, die echter ook al met ijzeren hand gebonden is aan de bestaande wetgeving. Op het ogenblik trekt het geval Velle- koopde aandacht, niet het minst tenge volge van protestacties in Arnhem maar toch ook door het juridisch interessante feit, dat de dienstweigeraar Vellekoop tengevolge van zijn eigen strikte eerlijk heid de gevangenis in moet. De jonge man Vellekoop heeft namelijk geen ge bruik gemaakt van „de grote leugen”, oftewel de verklaring dat hij in geweten tegen alle geweld is. Hij heeft bezwaren tegen de militaire dienst, maar niet te gen eventueel gebruik van geweld dat bedoeld is ter be vrij ding van onderdruk king. Deze nuance in zijn geweten be zorgt hem nu ongeveer twee jaar gevan genisstraf, terwijl hij met de „leugen” vervangende sociale dienstplicht had mogen doen. Juristen pleiten voor herziening van de wet, die in haar huidige vorm one thisch aandoet. Het is een feit dat zij de eerlijkheid bestraft, en dat kan nooit de bedoeling van een wet zijn. In de Elbemonding is het lichtschip Elbe 2 losgeslagen en de zee op gedre- De negen opvarenden zijn gered. Borkum dreef een Liberiaanse met schade aan het roer rond. Voor Wilhelmshaven zonk een klein scheepje. De bemanning van drie is in een rubberboot gegaan en werd vanmorgen nog gezocht. De 22-jarige Arnhemmer J. C. M. Schoonenberg viel gisteravond door een onverwachte windstoot van een hoogte van 26 meter. Hij was bezig met een reparatie op het dak van het postkan toor in Arnhem. De man werd zo ernstig gewond dat hij in een ziekenhuis is overleden.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1