Beursmoreel nadert het dieptepunt WACHTEN OP KOPERS UI BEURS Arabisch geld bedrijven m 0 Aktie CNV’ers tegen federatie Inflatie is een zeurderige kwaal Terugtrekking treft ABN niet” OLIEPERIKELEN VOOR SCHEPEN Reorganisatie Porter TYPOGRAFEN IN ITALIË STAKEN PROF. DR. F. HARTOG: een miljoen gulden aan prijzen Japanse projecten voor Midden-Oosten Doorstroming naar hoger agrarisch Bunkersituatie kan eind deze maand kritiek worden onderwijs kan beter ZUIDVIETNAMEZEN HEROVEREN KIEN DUC Maandag elf man op straat 11 ZXTERDWG g TJE GEMBER. 1973 z (Van een medewerker) Onbekend Alarmerend V ■f Gulden staat onder zware druk (Van onze financiële redactie) Hoe de rente ADVERTENTIE Deze foto werd genomen in het Westduitse Düsseldorp. In de Bondsrepubliek staan nu al meer dan een kwart miljoen nieuwe auto’s onverkocht bij fabrieken en groot handel. Ook daar tonen de automobilisten nauwelijks meer interesse voor een nieuw produkt. Een slechte week dus voor de obliga- tiemarkt. Maar voor de aandelenmarkt eveneens Door het aangekondigde maat regelenpakket van de regering ter be strijding van de kwade gevolgen van de olieboycot waarin ook een beteugeling van het dividend zal wprden opgenomen, deed deze marktsector van de Amster damse beurs de week weer in uiterst sombere stemming beginnen. Zware ver liezen waren opnieuw aan de orde van de dag, waarbij ook de internationals zich niet onbetuigd lieten. Later ontstond enige herstel, omdat de regering steeds niet bij machte bleek harde cijfers over de kwade gevolgen op tafel te leggen, noch bij de werkgevers, Elke week voor 1.- te winnen in de Nationale Puzzelaktie Natuur in deze krant. Een LUNDIA boeken-opbergkast in blank vurehout, sterk en demon tabel. Past in elk interieur. Voor huis-, studeer- of kinderkamer, zolder of garage. Aangeboden door Lundia, Varsseveld. eens een Binnen het concern wordt de Weesper directie (die enkele jaren geleden Ame rikaans management verving) door Léo- nard verweten dat zij heeft ingekocht in de VS in plaats van in eigen land, dat een verkeerde machine is aangeschaft, dat de kwaliteit van de leveringen te wensen overlaat en dat de top van het bedrijf te zwaar. de de in De typografenbonden hebben hun sta- kingsoproep gehandhaafd ondanks het feit dat de dagbladuitgevers op verzoek van de regering de prijsverhoging van 90 tot 120 lire hadden uitgesteld. De bonden willen met hun actie ook protesteren tegen het feit dat de lonen de laatste drie jaar ongewijzigd zijn gebleven. ROME. Uit protest tegen een voor genomen verhoging van de kranteprijzen met 25 percent zijn gisteren in Italië de drukkers, zetters en telexisten bij de dagbladen voor 24 uur in staking gegaan. Ook In Londense beurskringen is men van mening dat op de eerste berichten over terugtrekking van Arabische te goeden paniekerig is gereageerd en dat de gevolgen 'van een dergelijke maat regel minder ernstig zullen zijn dan eerst werd aangenomen. „te winkelen” voor olie, als gevolg waar van ieder land gevaar loopt schade te lijden aan zijn transportbehoeften. De kamer is van oordeel dat deze vicieuze cirkel het best doorbroken kan worden als iedere regering er op toeziet dat een toereikend deel van de beschikbare brandstof wordt bestemd voor het be voorraden van schepen; De Internationale kamer van scheep vaart heeft in een brief aan de aange sloten nationale organisaties er nogmaals op aangedrongen dat reders en bevrach ters streven naar een zo groot mogelijke bezuiniging op het olieverbruik, TOKIO. De Japanse vice-premier Takeo Miki zal brieven van de Japanse premier, Tanaka, overhandigen aan de staatshoofden van zeven Arabische lan den in het Midden-Oosten waaraan hij in het midden van deze maand een bezoek gaat brengen, aldus is gisteren in Tokio uit welingelichte bron vernomen. AMSTERDAM Deze week was het de week van de gulden, de week van de geldmarkt en de obli- gatiemarkt. Alle drie stonden on der zware spanning en waren nauw verwant met de oliecrisis, zoals trouwens vrijwel alles in ons land. Het gehele proces draaide mede om de gulden, die na jaren in het buitenland een begeerd artikel te zijn geweest, nu plotseling een on aantrekkelijk produkt is geworden, dat men zo snel mogelijk kwijt wil. Dit laatste werd deze week pijnlijk (Van onze correspondent) WEESP. Maandag zullen bij het bedrijf van Porter Precision Products in Weesp (35 man personeel) elf werkne mers worden ontslagen als eerste stap ROTTERDAM. Aan het eind van deze maand kan de bunkersituatie voor de internationale scheepvaart als gevolg van de oliecrisis kritiek worden. Op het ogenblik verergert de toestand met de dag, zo heeft de voorzitter van de Internationale kamer van Scheepvaart (ICS) Dennis Martin-Jenkins in Londen verklaard. Met dit laatste bedrag staat Nederland in Europa aan de top en in de hele wereld liggen maar enkele landen hoger dan Nederland. Het jaarlijks te ontvan gen premiebedrag lag in 1923 op 79 miljoen gulden, nu ligt dat niet ver van de drie miljard gulden. In de afgelopen vijftig jaar zijn de belegde bedragen toegenomen van omstreeks 400 miljoen tot boven de 25 miljard gulden. DEN HAAG (ANP).Het inflatiespel wordt gespeeld met belangrijke inzetten. Al is er geen groep meer die uitgespro ken verliezer is, het resultaat van wie voorop loopt en wie achteraankomt wordt alleen bereikt doordat ieder zich schrap zet, zich afzet tegen anderen. Wie vrijwillig Zou matigen verliest. Eenzijdi ge ontwapening werkt tegen degene die zich daarvan bedient. Alleen wederzijdse matiging helpt. Maar daartoe moet een belangrijk stuk wantrouwen worden doorbroken dat juist door de inflatie wordt gevoed. duidelijk op zowel de valutamarkt als de markt voor obligaties. Op de eerste ontstond zoveel aanbod in guldens en zoveel vraag naar an dere Europese valuta waartegen de gulden verwisseld moest worden, dat de Nederlandsche Bank ge dwongen werd de helpende hand te bieden en uit haar voorraad vreemde valuta de nodige aanvul ling moest verstrekken. In deze brieven zal de Japanse pre mier de moeilijkheden uiteenzetten waaraan Japan thans het hoofd moet bieden als gevolg van de oliecrisis. Verwacht wordt, dat Miki tijdens zijn bezoek aan het Midden-Oosten verschei dene Japanse steunprojecten ten behoeve van Arabische landen zal ontvouwen, waaronder een lening van 500 miljoen dollar voor het uitdiepen en verbreden van het Suezkanaal. AMSTERDAM. De Algemene Bank Nederland verwacht niet te worden getroffen door het aangekondigde ge leidelijk terugtrekken van Arabische gelden bij buitenlandse banken. De ABN doet van oudsher zaken in de Arabische wereld en is van de Neder landse banken het beste in die gebie den ingevoerd. Zo heeft de ABN drie kantoren in Saoedi-Arabië en met de regering van dit land zijn de betrek kingen ook nu nog juist bijzonder goed aldus de raad van bestuur van de ABN. Bovendien zal het de landen van de Arabische Liga vooral gaan om de tegoeden in dollars, waarvan deze landen enorme bedragen bezitten. Inflatie is daarom niet een catastrofe die tot saamhorigheid dwingt. Het is juist een zeurderige kwaal, die het ge heel ondermijnt en tegenstellingen ver scherpt. Tot deze conclusie kwam gisteren prof. dr. F. Hartog aan het eind van de rede die hij in het congresgebouw in Den Haag hield ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse vereniging ter bevordering van het le- vensverzekeringswezen. Prof. Hartog vreest dat de inflatie voor onafzienbare tijd met ons zal zijn. Of ook de versnelling die we in de afgelopen twintig jaar kunnen waarne men zich zal voortzetten is natuurlijk moeilijk te zeggen, aldus de heer Hartog. Het is niet precies na te gaan of en hoeveel tegoeden Arabieren in ons land aanhouden. Schattingen in krin gen van bankiers zijn dat er in de afgelopen twee jaar voor 4,5 miljard gulden door buitenlanders in ons land is belegd. Daarvan zou drie miljard gulden afkomstig zijn uit de Arabi sche wereld. Van dit „sjeikengeld” zou inmiddels de helft weer zijn terugge trokken, zodat nog 1,5 miljard hier belegd is, voornamelijk in obligaties. Een bedrag dat in verhouding tot de totale Arabische tegoeden overigens nauwelijks iets voorstelt. Hiernaast kan er dan nog steeds een wisselend bedrag aan „hot money”, speculatief geld, zijn of zijn geweest. Concreet komt het voorstel erop neer, dat deze abituriënten ook in de toekomst rechtstreeks tot de voorbereidende klas van het hoger agrarisch onderwijs toe laatbaar blijven. Wordt dit voorberei dende jaar afgesclvdan zien de schooldekanen graai dat de bedoelde abituriënten worden toegelaten tot een tweede klas van het middelbaar agra risch onderwijs. (Van onze redactie economie) UTRECHTZeven leden van CNV- bonden voeren op het ogenblik een actie het Christelijk Nationaal Vakverbond niet te laten opgaan in de federatie met NVV en NKV. Ze hebben een oproep gedaan aan de christelijk georganiseerde werknemers de federatie op de CNV- vergaderingen - die momenteel in het land worden gehouden -af te wijzen. Dit zette de geldmarkt onder zware druk en deed de rente voor daggeld fors rijzen. Het wantrouwen tegen de gulden plaatste de monetaire autoriteiten voor bijna onoplosbare beleidsbeslissingen. Want om het proces van uittocht van de deviezen te voorkomen, en overstelpend aanbod van de gulden te verhinderen, zou of de onlangs toegepaste revaluatie weer kunnen worden teruggedraaid of het disconto kunnen worden verhoogd.. Het eerste heeft het bezwaar dat buiten landse produkten, en thans met name de al veel duurder geworden ruwe olie, nog eens extra duur zouden worden. Een discontoverhoging past echter niet in het plan het bedrijfsleven te helpen de dreigende massa-werkloosheid te be strijden en aanvullende werkgelegenheid te scheppen. De hernieuwde verhoging deze week van het officiële disconto met 1 percent tot het historisch recordniveau van 8 percent, betekent nu dus dat de regering het hoofd heeft gebogen voor het laatste, en thans blijkbaar nog steeds de inflatiebestrijding belangrijker vindt dan werkloosheidsbestrijding. Bij deze organisatie is ook de Konin klijke Nederlandse Redersvereniging aangesloten. Volgens de ICS-voorzitter hebben de scheepvaartmaatschappijen al stringente maatregelen ingevoerd om op olie te bezuinigen, maar de drastische besnoeiingen op de leveranties die de oliemaatschappijen nu gedwongen zijn uit te voeren, leiden tot zeer grote problemen. Bij het uitblijven van maat regelen verwacht hij dat het zeetran sport niet in staat zal zijn de ladingen te vervoeren, die volstrekt noodzakelijk zijn voor het economische welzijn en het levensonderhoud van alle volkeren. De regeringen moeten onder ogen zien, dat, tenzij zij verzekeren dat schepen onder welke vlag dan ook de noodzake lijke bunkerolie krijgen, de internationa le scheepvaart niet in staat zal zijn de o CD (U DEN HAAG (ANP). De Nederland se Vereniging van Scbooldekanen heeft bij het ministerie van Landbouw aange drongen op betere doorstromingsmoge- lijkheden voor mavo-abituriënten, die met de vakken wis- en natuurkunde in hun examenpakket naar een hogere agrarische school willen. Trieste records, die duidelijk de afta keling van het beursmoreel demonstre ren. En dat zelfs al deze noodkoersen niet in staat waren kopers over een breed front naar de beurs te trekken, spreekt boekdelen. Zeer globaal gesproken was er in de jaren vijftig een inflatietempo van twee percent per jaar, in de jaren zestig van vijf percent per jaar en in de jaren zeventig tot nu toevan acht percent per jaar. Uit het feit dat de inflatie in de inkomenssfeer thans wel als voltooid kan worden beschouwd trok prof. Har tog de conclusie dat alle aanpassingspro cessen zich nu hebben voltrokken. In zijn openingsrede van de jubi- leumsvergadering heeft de voorzitter van de NVBL de heer H. Gerritsen eraan herinnerd dat het verzekerd kapi taal van de Nederlandse levensverzeke ringsmaatschappijen in Nederland nu omstreeks de 150 miljard gulden ligt. Dat betekent een stijging van het verze kerd bedrag per hoofd van de bevolking in 1923 van nog geen driehonderd gul den tot omstreeks 10.000 gulden nu. Leidsche Wol. Het bestuur van de Leid- sche Wolspinnerij NV verkeert in on zekerheid over de te behalen resulta ten in het lopende boekjaar. In de eerste helft van het boekjaar 1973- 1974 is de omzet op een nagenoeg gelijk niveau gebleven als in de over eenkomstige periode van 1972-1973. Maar de resultaten in dit tijdvak ble ven belangrijk achter bij het vorig jaar. Het rumoer om de gulden en de massale vlucht van het buitenland uit onze nationale munt leefde zich op de beurs vooral uit op de obligatiemarkt. Voor de staatsfondsen was het een zwarte week, waarschijnlijk de zwartse uit de geschiedenis. Althans een koers daling van 4 percent op één dag, zoals deze week voor meerdere staatsfonden is opgetreden, is sinds mensenheugenis nog nimmer voorgekomen. Hierdoor zijn vele leidende staatsfondsen 5 tot 6 percent in waarde gedaald. noch bij de werknemers. Maar sombere geluiden bleven toch de overhand be houden, hetgeen de beurs de lust ont nam aan welke herstelpoging dan ook maar meer dan enig technisch reliëf te verlenen. Met andere woorden: elke opleving duurde maar kort en de koerslijn bleef omlaag gericht. Maar wij stonden niet alleen. Verontrustend was het dat bij voorbeeld Wall Street geruislood door de barrière van 800 viel. Een ontwikkeling, die zich sedert de afgelopen twee jaar niet meer had voorgedaan. Voorts scoor de de Londense effectenbeurs de groot ste koersval op één dag sedert het einde van de Tweede Wereldloorlog. van de beginfase van een totale reorga nisatie, die noodzakelijk zou zijn wegens de grote verliezen in de afgelopen twee jaar. Het bedrijf, waar ponsgereedschappen worden vervaardigd voor onder meer de automobielindustrie, kwam vorige week in het nieuws, toen personeelsleden hangsloten op de deuren hingen om op die manier te voorkomen dat vier voor de produktie onmisbare machines zou den worden overgebracht naar de Fran se dochteronderneming van het Ameri kaanse concern PPP, Porter Précision Cie (vestigingen in Parijs, Angers en Lyon). Gezamenlijk overleg tussen Industrie bond NVV, de Weesper directie en de heer R. Léonard (directeur van de Fran se Porter-dochter) leidde ertoe dat het ontmantelingsplan voor de momenteel goed draaiende fabriek in Weesp voorlo pig werd opgeschort. Directielid L. van Kesteren en een vertrouwensman van de uit drie personen bestaande personeels- kern keerdéh dezer dagen echter uit Frankrijk terug met het bericht dat Léonard had besloten de heer Van Kes teren te belasten met de afbouw van het bedrijf. Maandag al staan elf man op straat. Directeur H. Jasper, bedrijfsleider M. Engels en de directiesecretaresse zullen moeten afvloeien. De vier machines moeten toch worden verscheept naar Frankrijk. exportfabrikaten naar hun plaats van bestemming te vervoeren of voedings middelen, dan wel industriële of ener- gie-grondstoffen te transporteren, aldus Martin Jenkins. Hij verwacht een directe en scherpe inwerking op de industrie en de levens standaard als de internationale scheep vaart onvoldoende kan werken. Daarmee loopt volgens hem de werkgelegenheid van mensen over de hele wereld in gevaar. Volgens de Internationale kamer van Scheepvaart worden op het ogenblik de schepen te vaak gedwongen her en der De federatieve samenwerking zal de positie en het gezicht van de christelijke vakbeweging geleidelijk verzwakken. „Zonder dat men er erg in heeft, ver dwijnt op deze wijze ook de christelijke vakbeweging”, aldus de actievoerders, die menen dat het NVV in de federatie een overheersende rol gaat vervullen, ten koste van het CNVdat daardoor een tweederangs organisatie zal worden. Samenwerking is goed, maar onder handhaving van de eigen zelfstandigheid, meent de groep die daarom CNV-leden opwekt in het enquêteformulier de fe deratie van de hand te wijzen. De on dertekenaars van de oproep komen uit Urk, Meppel, Staphorst, Leerdam, Dok- kum, Nieuw-Amsterdam en Hoogeveen. SAIGON (Reuter) Zuidvietnamese troepen hebben gisteren de districts- hoofdstad Kien Due heroverd op Noordvietnamezen. Kien Due was eerste Zuidvietnamese stad die Noordvietnamese handen viel na de on dertekening van de akkoorden van Pa rijs in januari. Kien Due was dinsdag door Noord vietnamese tanks en infanterie onder de voet gelopen. President Nguyen van Thieu had opdracht gegeven tot herove ring, „koste wat het kost”. De herovering had zonder veel strijd plaats. Het geleidelijk overbrengen van de Ara bische tegoeden bij buitenlandse ban ken naar Arabische beleggingsinstel lingen werd aangekondigd door de secretaris van de Arabische Liga, Machmoed Riad, na afloop van een vergadering in Cairo. En onze beurs zag voor het eerst sedert vele jaren de algemene index door de 100 vallen, wat geljjk is aan het gemiddelde koersniveau van 1963. Een half jaar geleden lag diezelfde index nog op bijna 150. De 54 onder deze index vallende aandelen zagen in enkele maanden de in tien jaar opgebouwde waardevermeerdering derhalve geheel verloren gaan. En dat terwijl de gulden in dezelfde tien jaar zeker een derde van zijn koopdracht verloren heeft. Een triest resultaat voor hen die dachten in een aandelenbezit een krachtige bescher ming te hebben gevonden tegen de de koopkracht ondermijnende inflatie. Overal alarmerende records dus en vrijwel uitsluitend vanwege de kwellen de onzekerheid over de nog voor nie mand duidelijke gevolgen van de oliecri sis. Wel verwacht het Akzo-concern be gin volgend jaar, dus over enkele weken, de produktie te moeten verminderen als gevolg van gebrekkige aanvoer van pe trochemische grondstoffen. In hoeverre het produktieverlies kan worden goed gemaakt uit prijsstijgingen van het eind produkt door de optredende schaarste, is nog onbekend. Maar Akzo verloor deze week nog eens rond tien gulden en kwam op een nieuw dieptepunt voor jaren. Ook Unilever kwam in beweging met verliezen die opliepen tot tien gulden. Heineken naderde in snelle vaart de 200-gulden-grens na eerder dit jaar nog op ruim 350 gulden te hebben gestaan. Harde klappen werden er ook toege diend in de scheepvaarthoek, waar Scheepvaartunie niet minder dan 20 gul den terug moest, waardoor het fonds precies op de helft van de waarde te rechtkwam die het in het begin van dit jaar nog vertegenwoordigde. Zo zouden wij nog lang kunnen door gaan. Want ook op de lokale markt vielen deze week rake klappen. Vooral waar buitenlandse verkopen zich deden gelden, moesten vaak zeer goede beleg- gingsaandelen het ontgelden. Zo viel Nutricia van 100 gulden tot 85 gulden tegen 150 gulden eerder dit jaar. Wessa- nen viel van 134 gulden op 119 gulden tegen nog 150 gulden eind oktober. En Océ van der Grinten daalde deze week van 215 gulden op 190 gulden tegen 240 gulden eind oktober. nu ligt, is volslagen onbekend. Maar hij zal wel niet ver verwijderd zijn van de 9 percent. De Westland-Utrecht Hypotheekbank stelde eerder deze week nieuwe 9 percent- pandbrieven beschikbaar voor 100 per cent. Maar het lijkt twijfelachtig of een dergelijk aanbod onder de huidige om standigheden nog veel aftrek zal vinden. SAS krimpt in. De Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS krimpt met ingang van januari haar diensten met 25 percent in vanwege het brand- stofgebrek en gestegen brandstofkos ten. De diensten tijdens het kerstsei zoen worden met vijftien percent in gekort. Nieuw kantoor Grontmij. Houdringe BV, een dochtermaatschappij van de Grontmij NV, start komend voorjaar met de bouw van een nieuw kantoor aan de Utrechtseweg in Zeist. De totale investering zal ongeveer acht miljoen gulden vergen. Grontmij. wil er haar technische afdelingen (mo menteel in zeven verschillende kanto ren in Utrecht en Zeist gevestigd) in onderbrengen. s’ -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11