Vultink niet te stuiten in Bert Theunissen kampioenschap kader 4 7/1 speelt zondag tegen Willem II Nederlandse opzet van Raleighploeg nagestreefd PETER POST VOL AMBITIES SPORT a 1 n Gesprek over spelverruwing Vladislao Cap nieuwe coach van Argentinië „We moeten het natuurlijk niet overdrijven" HM BESSEMS, van nunatten en vet struikelden 11 Project-manager in coördinatie met Burgwal 13 ZATERDAG 8 DECEMBER 19 73 f| 1 I r' Ipi k Carte blanche 11 Minimumvoorwaarden S A af j <1 Honorering Financieel Fatsoenlijk Merkwaardig Harde hand Bi Hogewoning overschat de Oranje-problemen niet (Van onze sportredactie) n I t (Van onze sportredactie) tl i HANS VULTINK: ongenaakbaar. r vijf ronden (punten, 1 financiële steun. PETER POST: harde hand 3 1 3 3 PETER HEERKENS 3 1 t 1 1 3 1 t 1 1 1 De Nederlandse ijshockeykampioen Tilburg Trappers is na de overwinning van 4-3 van gisteravond tegen Raak vrijwel zeker van het winnen van de Coupe Nationale Nederlanden. In eerste instantie werd die bescheiden aanpak wel verondersteld, omdat Ra- 10 8 7 6 3 2 2 2 260 94 69 113 72 89 73 46 29.41 20.78 15.03 12.05 11.47 12.20 11.13 10.21 s 1 3 p t 1 r i i s g r t 3 Bs- 1 3 5 Q B u Hogewoning: „Ik bagatelliseer de zaak niet maar we moeten het natuurlijk ook niet overdrijven. Wij denken momenteel op de eerste plaats in mensen. Aan de minimumvoorwaarden waaraan zij die nen te voldoen als zij deel uitmaken van het begeleidingsteam, of dit iru medisch of technisch is maakt niet uit, en aan de alternatieven die er zijn als zij niet aan de eisen voldoen. Ik begrijp natuurlijk wel dat het nieuws is als wij de zaak gaan doorlichten, maar de situaties die je dan krijgt, rukt de zaak een beetje uit zijn verband. In de ene krant valt de naam van Michels als bondscoach, een ander redeneert dat Rappel bij Sevilla toch niet zo lekker zit en ook best een uitstekende bondscoach zou zijn. De kwaliteiten van de heer Rappel zijn mij bekend. Zeker als het om een alles of niets toernooi van drie weken in Duits land gaat. Een derde slaat zijn plakboe ken er weer eens op na en weet dat ook Rijvers wel eens op de nominatie heeft gestaan. Die zal dus wel bondscoach worden, terwijl er de laatsge tijd met geen enkele oefenmeester contact is ge weest. In Havanna werd met 0-2 verloren de Dominicaanse Republiek. Het binnenlandse circuit van tennis toernooien in Zuid-Afrika zal dit seizoen voor het eerst openstaan voor niet-blan- ken (Van onze sportredactie) ZWOLLE Op initiatief van de KNVB zal op zaterdag 29 december in het sportcentrum te Zeist een samen komst zijn van scheidsrechters, mana gers, trainers en elftalaanvoerders in het betaalde voetbal. De bond heeft de be trokken groeperingen hierover schrifte lijk benaderd. AMERSFOORT. Niets lijkt Hans Vultink af te kunnen houden van het veroveren van de Nederlandse biljartti- tel ankerkader 47/1. Vultink, die gisteren drie partijen binnen de tien beurten won gisteravond laat klopte hij de terug gevallen Vet in acht beurten heeft met nog twee ronden te spelen niet alleen een voorsprong van twee punten op zijn naaste rivaal Jean Bessems, maar zijn overmacht qua algemeen ge middelde is zo groot, dat zelfs een ne derlaag hem niet kan verontrusten. Hans Vultink, die zich niet al te veel meer in de biljart-arena’s wil laten zien, omdat zijn drukke (horeca)-werkkring veel van hem eist, zag gisteren succes sievelijk alle concurrenten struikelen. Met hem bleef Bert van Nijnatten het langst ongeslagen, maar die moest in de vijfde ronde toch toestaan dat Bessems ongenadig tegen hem uithaalde: 300-138 in elf beurten. De Joegoslavische coach Miljan Mil- janic tekent op 21 december een con tract voor 2>A> jaar bij de Portugese kampioensciub Benfica. Hij wordt de opvolger van de Brit Jimmy Hagan. AMSTERDAM Donderdagavond heeft sectie voorzitter betaald voetbal mr. Jacques Hogewoning een gesprek gehad met Barry Hulshoff, de Ajacied die de positie van bondscoach Fadrhonc ter discussie stelde. Beiden kwamen tijdens het onderhoud tot de conclusie dat persoonlijke belangen dit keer volkomen ondergeschikt moeten worden gemaakt aan het gemeenschappelijke doel. Nederland moet volgend jaar alles proberen om wereldkampioen voetbal te worden. Een poging die dit keer, zelfs bij de concurrentie, niet op de lachspieren zal werken omdat Nederland, ook in de breedte, op dit ogenblik de beschikking heeft over een kwalitatief en ervaren zo sterke en ervareh voetbalgeneratie die het nog niet eerder gehad heeft. Het is nu of nooit. Dat maakt de situatie waarvoor Nederland staat geplaatst zo uniek, ook zo moeilijk. Daarom is het ook zo belangrijk dat Jacques Hogewoning, heden. Ik kan doen en laten wat ik wil. Ik weet precies waar ik aan toe ben en dat vind ik erg belangrijk. Veel ploeglei ders moeten van jaar tot jaar afwachten of ze gehandhaafd worden en wat voor mogelijkheden ze krijgen. Maar in mijn geval is het zo dat ik nu al weet wat voor budget ik heb in 1975 en dat is prettig werken. Zou ik in het voorjaar een goede coureur bij een andere ploeg ontdekken, dan kan ik hem meteen een aanbod voor het volgende seizoen doen. Die benadering van Raleigh is helemaal mijn stijl. Ik ben nu eenmaal het type dat gewend is zelfstandig te handelen en BUENOS AIRES (SID) De nieuwe trainer van het Argentijnse voetbalelftal heet Vladislao Cap. Hij is als opvolger aangewezen van Omar Sivori, die de Argentijnse ploeg naar de eindronde om het wereldkampioenschap in Westduits- land heeft gebracht. Sivori trok zich echter terug omdat vele van zijn wensen niet konden worden vervuld. Zo wilde hij onder meer dat de spelers reeds drie maanden voor de strijd om de wereldti tel bij elkaar zouden komen. NN Nijmegen verloor gisteravond op eigen ijs een vriendschappelijke wed strijd tegen het Poolse Pormozanin met 5-9. Ook volgens het Franse persbureau AFP zijn Jackie Stewart (heren) en Kornelia Ender (dames) de sportmensen van 1973. terecht zeer groot, hoewel wij dit niet als een soort chantage zullen uitspelen als wij gaan bepalen op welke basis wij. de spelers zullen honoreren. Je kunt die zaken pas bepalen als je weet wat je inkomsten zijn. Het ziet er niet ongun stig uit want een WK is een organisatie waar veel mee gemoeid is. Bovendien is de hele sponsoring rond het Nederlands elftal laat op gang gekomen. Als je ziet wat er op reclamegebied met Cruyff in Spanje gebeurt. Daar zijn ongelooflijke bedragen mee gemoeid. Als het dan met het Nederlandse elftal om de één of andere reden steeds net niet doorgaat dan is er iets mis. De afgelopen publici teit rond Oranje is misschien niet gun stig geweest maar ik geloof dat de hele publiciteitsmachine rond Nederland dat naar Duitsland gaat nog goed op gang moet komen. Het is wel zo dat wanneer een bedrijf tot sponsoring besluit het de zaak op langere termijn bekijkt. Dat is ook nadelig voor het Nederlands elftal. Toch geloof ik dat er voor bedrijven die in de consumptieve sfeer werken grote mogelijkheden liggen als zij reclame willen maken met Oranje.” MARC SERNÊ leigh zich immers nooit opdringerig heeft getoond in belangrijke wielerza- ken, reden waarom het nu met Post opgezette project aanvankelijk aarzelend de publiciteit haalde. De stand na hoogste serie, gemiddelde): Vultink Bessems Van Nijnatten Vet Van Deventer Sunquest Veldhuis Dekker de man die volgens eigen zeggen een „serie moeilijke be slissingen niet uit de weg gaat”, de coördinatie van de zaak Oranje op zich genomen heeft en tot project manager voor West Duitsland is benoemd. Met zijn „professionele rechter hand” Henk Burgwal zal Hogewoning de richtlijnen uitstip pelen en delegeren aan zijn naaste medewerkers. Een bege leidingsteam dat momenteel grondig wordt doorgelicht. Wat dat betreft staan niet alleen de bondscoach.es Fadrhonc en Van der Hart ter discussie maar worden ook chef d’équipe Jack van Zanten en dfe medische staf aan een kritisch on derzoek onderworpen. Hogewoning geeft eerlijk toe dat er mutaties of aanvullingen van het begeleidingsteam kunnen plaatsvinden. Anderzijds maakt hij terecht bezwaar tegen de overtrokken manier waarop Oranje’s problemen met name door de publiciteitsmedia benaderd worden. Zelfs de bege leiding van een selectie die deelneemt aan een wereld kampioenschap voetbal is te overzien. Er zijn moeilijker problemen in deze wereld. De meerderheid van de gemeente raad van Vlaardingen heeft zich erover uitgesproken dat eerste divisieclub For tuna VI. zich terugtrekt uit het betaalde voetbal. De club, die al een schuld van 80.000 gulden heeft, krijgt niet langer Doel van de bijeenkomst is, gezamen lijk te gaan praten over de verontrus tende toeneming van spelverruwing op de velden. De KNVB onderschrijft de mening van velen, dat er een betere situatie kan ontstaan als men meer be grip voor eikaars positie weet op te brengen. Het meer regelmatig bepraten van de problemen zou daartoe een heil zame uitwerking kunnen hebben. Een ander probleem is de honorering van de spelers. Zij kunnen wellicht via inschakeling van de WCS na de riante beloning voor de kwalificatie wel eens met extravagante eisen komen. Een moeilijk punt gezien het feit dat de sponsors zich nog steeds niet in rijen van vier aandienen om ook mee te mogen doen. Hogewoning: „Wij zullen via onderhandelingeri in alle redelijkheid moeten proberen om tot elkaar te ko men. Iedere speler moet voor zichzelf maar eens rustig beoordelen wat het hem waard is om de trip naar een wereldkampioenschap voetbal mee te maken. Die waarde is voor de meeste ALMELO (ANP). De 34-jarige Bert Theunissen zal zondag 9 december zijn eerste wedstrijd spelen voor de Almelose eerste divisieclub Heracles, die dan be zoek krijgt van Willem II. Theunissen, die het laatst voor de Zwitserse club Young Boys uitkwam en nog steeds woonachtig in Zürich, zal tot het einde van het huidige seizoen wekelijks van Zwitserland naar Nederland vliegen. Vrijdagsavonds en zaterdagsmorgens zal hij in Almelo trainen en na de wedstrijd vliegt hij dan weer terug. Theunissen, die volgens Heracles trainer Ron Dellow is aangetrokken om als „generaal” op te gaan treden en rust in de over het algemeen vrij jeugdige equipe te bren gen, kon dankzij een particuliere spon sor de Almelose club zelf drijft zwaar op subsidies gecontracteerd worden. Jacques Hogewoning: „Ik ga moeilijke beslissingen niet uit de weg.” Het vroegere schuchtere Raleigh, dat im mer onopvallend met weinig betekenen de Engelsen de gaten opvulde in deelne mersvelden, blijkt plotseling echter een van de meest ijverige sponsors. Het wil, en dat is de hoofdopdracht die Post kreeg („Dat komt ook zo omschreven in mijn contract’’), in 1976 de Tour de France in met een ploeg die daarvoor in alle opzichten sterk genoeg is. In dat streven heeft Peter Post carte blanche, ook voor wat de samenstelling van de uiteindelijke grote Raleighploeg betreft, en hij gaat daarbij uit van een Neder landse opzet. Post: „In eerste instantie wilde men een puur Engelse ploeg. Toen heb ik gezegd: heren, we kunnen wel stoppen met de onderhandelingen, want daar is geen beginnen aan. Natuurlijk niet. Mis schien dat je een paar goede renners kunt kweken, maar Engeland is nu een maal geen land waar je binnen drie jaar een degelijke Tour-ploeg opbouwt. Daar voor ontbreekt nu eenmaal de kwaliteit en bovendien heb ik gewoon liever met Nederlanders te doen. Dat is een zuivere mentaliteitskwestie” Wat Peter Post aanvankelijk zo afwijzend tegenover een ploegleiders- functie aantrok in de onderneming waarmee hij maandag officieel start, is de vrijheid van handelen. „Raleigh”, legt hij uit, „geeft me alle verantwoordelijk- De uitschieter van de tweede dag, waarop maar liefst drie ronden werden afgewerkt de finale vindt reeds vana vond plaats; de biljarters hebben de autoloze zondag gelaten voor wat ze was was de overwinning in slechts drie beurten van Vultink op de kansloze Sundquest. Vultink evenaarde met die prestatie, vooral mogelijk dankzij een briljante slotreeks van 260, het Neder lands record partijmoyenne, dat overi gens al op zijn naam (en die van Henk Scholte) stond Qua moyenne zal Vultink, die zich overigens allesbehalve optimaal heeft voorbereid en zelf nog lang niet zeker van een geslaagde greep naar het kam pioenschap lijkt, vrijwel niet te achter halen zijn. In ieder geval niet door zijn grote rivaal Jean Bessemsi, die zich in de vierde ronde lelijk liet verrassen door Sundquest tegen Vultink een figurant die hem in vijftien beurten royaal versloeg: 300-130. Eveneens in de vierde ronde viel Piet Vet terug uit de bovenste regionen. In maar liefst 32 beurten werd de Noordhollander teruggewezen door ervaringen mee. Men had met een psy choloog toch teveel het idee dat men op eikaars terrein werkte. Ook bij Ajax, tussen Michels en Zeven, klikte het niet. Wel enigszins begrijpelijk omdat in de meeste gevallen de coach de grote psy choloog moet zijn. Die wil dan niet op zijn vingers getikt worden op dit punt. Om een zo goed mogelijke sfeer en saamhorigheid te kweken moet je wel in de voorbereidingsperiode een aantal oe fenwedstrijden spelen. Bovendien moe ten zoveel mogelijk voetballers de kans krijgen om ingespeeld te raken en sfeer te proeven aangezien je tenslotte niet met elf spelers naar Duitsland gaat.” Toch resteren er nog wel problemen. Hogewoning: „Ik wil volgende week in Duitsland eerst weten hoe het met de financiële kant zit. Het gaat tenslotte om betaald voetbal en dat aspect mogen wjj toch niet uit het oog verliezen. Een elftal dat naar het u reldtoernooii gaat is veel geld waard. Dat merken wij wel aan de invitaties die wij regelmatig krijgen om ergens te komen voetballen. Maar ik kan mij voorstellen dat er door de autoloze zondag een verschuiving in de inkomsten komt. Daar wil ik met Neuberger over praten. Bovendien kun nen we een strenge winter krjjgen. Daar om moet er een alternatief compeptitie- schema zjjn opdat wjj toch op tjjd klaar zijn.” Het heeft er schap op Cuba weer een nederlaag bij. i van De geruchten zijn natuurlijk niet he lemaal ondenkbaar want de KNVB is er tot nu toe niet in geslaagd om zijn publiciteit op een beetje fatsoenlijke manier te coördineren. Iedereen, elftallei- der Jack van Zanten voorop, heeft altijd wel iets te vertellen en krijgt daar ook vrijelijk de gelegenheid voor. Hogewo ning: „In dit verband is het noodzakelijk dat de KNVB zo snel mogelijk een publi- citeitschef krijgt. Op dit punt moet in de toekomst beter gewerkt worden. Dat is één van mijn eisen. Ik ga volgende week naar de grote organisator van de wereld kampioenschappen, Hermann Neuberger, om bij hem een aantal bij ons opgeko men ideeën aan de praktijk te toetsen. Dan kunnen wij de zaak helemaal goed overzien. Wel is natuurlijk duidelijk dat wij nu al werken aan een zo’n optimaal mogelijke begeleiding. Daarom moest ook aandacht aan de uitspraak van Hulshoff worden geschonken. Alles valt echter volgens mij goed te regelen. Een goed arbeidsklimaat en goede arbeids voorwaarden voor de spelers hebben wij bijvoorbeeld volkomen in eigen hand”. Het is trouwens wel merkwaardig dat er van de spelers die bij de benoeming van Van der Hart (door Hogewoning naar voren geschoven) als „assistent” als één man achter Fadrhonc gingen staan nu toch een aantal geneigd is om de bondsoefenmeester hard te laten vallen. Hogewoning: „Dat is ook alweer een punt. Het is echter duidelijk dat een drie weken durend toernooi een heel andere organisatorische benadering ver eist dan een planning op langere ter mijn. Misschien moet je voor zo’n korte periode wel beslissingen gaan nemen die op langere termijn ongunstig' zouden zijn. Een periode van drie weken is echter wel lang genoeg om te overwegen of je de spelersvrouwen over moet laten komen of om je af te vragen of er in het medisch team plaats is voor een psycholoog. Ik heb daar persoonlijk, toen ik voorzitter bij HVC was, geen goede Nederlands honkbalnegental tijdens het wereldkampioen- i 4 op tijd beslissingen te nemen voor de toekomst. De voorwaarden, die me hele maal de kans geven dit op te bouwen zoals ik denk dat het moet in de wieler sport, spraken me zo aan, dat ik tegen mijn bedoeling in ploegleider ben ge worden. Het is een enorme uitdaging”. Peter Post belooft daarbij dat de cou reurs die in andere wielerstallen in de watten gingen, bij hem de harde hand zullen voelen. „Dat weten ze vooruit. Wie me gekend heeft als renner weet dat ik geen gemakkelijke ben. Ik zal een hoop zaken die elders getolereerd wer den absoluut niet accepteren. Dat heb ik de mannen al wel ingepeperd”. Omdat Peter Post van mening is dat het beleid bij veel ploegen harder kon dan het was, vindt hij dat er nu nog niet te oordelen valt over coureurs die hij van een andere sponsor overnam, zoals bijvoorbeeld René Pijnen, Theo van der Leeuw en Jos van Beers. Wim de Waal en Bas Hordijk completeren de Nederlandse vertegenwoordiging binnen deze ploeg, met twaalf Engelsen, waar van zich acht gedurende het seizoen in Nederland of België zullen vestigen. „Ik geloof” zegt Post, „dat uit die Nederlanders meer te halen is dan tot op heden gebeurde. Ik heb er een groot vertrouwen in Daarom ook gaf hij ze allemaal een tweejarig contract. Ze gaan de basis vormen van een overwegend Nederland se rennersploeg, bij welker opbouw Post bezeten is van één grote gedachte: „Alle goede Nederlanders in buitenlandse dienst samenbrengen voor de Tour in 1976. Een ploeg dus met Joop Zoetemelk”. Kees Pellenaars heeft dat ideaal nage streefd, maar is er nooit toe gekomen. Ook Ton Vissers faalde in het plan de sterkst mogelijke nationale ploeg op te zetten. Post: „Ik ben er nu al mee bezig. debutant Van Deventer, die de plaats van de door ziekte afwezige titelhouder Lambert van Leur inneemt. Vultink, on danks die voor hem gunstige ontwikke lingen: „Kampioen ben ik nog lang niet. Vandaag heb ik in de eerste plaats gewerkt aan mijn moyenne. Dat is nu dusdanig verbeterd, dat Bessems me daarop niet meer kan achterhalen.” (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN Toen Peter Post twee jaar geleden om gezondheidsredenen er nogal bruusk zjjn wielercarrière aan moest geven, leek één ding vast te staan: geen come-back in de racerij als ploegleider. „Daar”, riep Peter Post bij zijn afscheid, „voel ik niets voor”. Maar de mens is veranderlijk en in ieder geval Peter Post. Hij be graaft zich momenteel in een papierwinkel van contracten van renners, hij zoekt per soneel, hij onderhandelt met zakenmensen die wat geld in de wielersport kwijt willen en zijn telefoon gloeit van verzoeken die werkloze Nederlandse beroepsrenners doen. Want: Peter Post is ploegleider geworden. Dus toch. „Tja”, zegt hij verontschuldigend, „ik kon er niet omheen. Het aanbod was te mooi”. De firma die de wielerkeizer-in- ruste wist te strikken, het Engelse Ra leigh, maakte er degelijk werk van: een driejarig contract, dat Post maandag in Londen gaat tekenen. „Ze wilden me voor vijf seizoenen vastleggen, maar dat vond ik te lang. Laten we het eerst zo maar eens doen, heb ik gezegd. Dan kunnen we daarna nog wel zien”. Met Peter Post is de generatie ploeg leiders in de beroepswielrennerij een spectaculaire verjonging aan het doorma ken. Na een langdurige periode van vergrijzing stormen pas afgestapte ve detten op opvallende wijze de ploegtei- derskaravaan binnen. Achtereenvolgens: Jean Stablinski, Vittorio Adorni, Rik van Looy, Rolf Wolfshohl en nu dan Peter Post. Het eerste hzoen zal de nieuwe Nederlandse ploegleider zich nog ietwat afzijdig houden voor wat het grote werk betreft, want dat past niet in het beleid dat hij voor zichzelf, zijn sponsor en de renners uitstippelde. Zijn driejarenplan begint bescheiden, maar daarom niet minder ambitieus „Ik wil dit eerste seizoen”, aldus Post, „rustig opbouwen. Wat behoorlijke klas siekers in Vlaanderen of Noord-Frank- rijk, misschien de Ronde van België, maar zeker geen zwaar werk als Parijs- Nice, en natuurlijk criteriums, al ga ik daar zeker niet het accent op leggen”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13