Jubileumviering ds. J. A. Visser Christelijke werkgevers gaan in Aalsmeer verder praten met Wereldraad NAMIBIË MARTELT OOK KERKLEREN Nederland heeft weer een eigen missaal Subsidie voor omstreden Jezus-film ingetrokken Uitkijken met kinderbijbels II iii< a Us I Geestelijk Leven L EERST NOG ORIËNTATIEREIS NAAR ZUID-AFRIKA GETUIGENIS VAN ZWARTE LUTHERAAN PRODUCTIE LIJKT NU ONWAARSCHIJNLIJK Staking Herderlijk schrijven - AMBO CNV verheugd ««ra Bisschoppen moeten concreter worden over maatschappij” 5 I I it Kb &ll ZATERDAG 8 DECEMBER 1973 16 Erbij -• mr, Bedrijfsapostolaat - Dienstweigeren - Nietzsche - Troost het verbond, Boven. V Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond is van plan in maart 1974 een groep leden-ondernemers zich te laten oriënteren in Zuid- Afrika. De reis zal worden gemaakt onder leiding van de voorzitter van P. M. H. van m< it W - 1 V U-jÉ A t - J 1 HARVEY COX NIETZSCHE Jens Jörgen Thorsens eigen visie op de Jezus-figuur zoals hij die had willen verfilmen. Met dit „technische” argument heeft het instituut zich nu gedistantieerd van de plannen voor de film, die in de gehele wereld aanleiding hebben gegeven tot protesten, onder meer van de zijde van het Vaticaan. Vanuit Nederland heeft onder meer een delegatie van de AR-fractie in de Tweede Kamer toen nog vergeefs geprobeerd Thorsen van zijn vermaledijde plannen af te hou den. Naar aanleiding van de vele kritiek, waaronder grote demonstraties in de Deense hoofdstad Kopenhagen, had Thorsen een filmer waarvan slechts weinigen hadden gehoord totdat hij zijn plannen bekendmaakte besloten de titel van zjjn film „Het liefdeleven van Jezus Christus” te wijzigen in, „De vele gezichten van Jezus Christus”, overigens zonder iets aan het karakter van de rolprent te veranderen. Het Ijjkt nu onwaarschijnlijk geworden dat de Deense filmregisseur Jens Jörgen Thorsen zjjn film over het liefdeleven van Christus nog zal kunnen maken. Nadat een aantal Westeuropese landen hem had verboden lokaties op hun grondgebied te gebruiken heeft nu ook het (semi-officiële) Deense staats instituut voor de filmkunst zijn produktiegarantie van 600.000 Kronen (on geveer 270.000) ingetrokken. Het instituut deed dat omdat het uitgesloten moet worden geacht dat de opnamen zoals afgesproken half januari kunnen beginnen. O Het CNV hoopt, dat andere kerken snel zullen volgen. „Het zal niet meeval len, de besturen van Nederlandse onder nemingen te overtuigen van hun mede verantwoordelijkheid voor de schreeu wende misstanden in Zuid-Afrika”, zegt het in zijn officiële orgaan „De Gids”. Het standpunt van het verbond van sprek gaat voeren wil het zich in Zuid- Afrika op de hoogte stellen en een zo „objectief mogelijke” indruk krijgen. De Nederlandse groep wil gesprekken voe ren met het bedrijfsleven, overheid, ker ken en Bantoebevolking. Behalve over de leden van de bevrij dingsbeweging SWAPO, die overigens nog geen rol van betekenis speelt, is de en Bas Reedijk, en in samenwerking met Pax Christi Nederland „Waarom ik dienstweiger”. „Troost” van theologe Laura Reedijk- Boersma en psychiater Bas Reedijk is mogelijk geen revolutionair opzienba rend. maar wel bijzonder helder ge schreven boek op dit gebied. Essentieel voor troost, concluderen zij, is het tonen De jubileum-samenkomst in gebouw „Irene” te Aalsmeer (Kanaalstraat 3) begint zaterdagmiddag 15 december om 3 uur. Behalve ds. Visser spreekt ook diens zoon Andries. Aan het programma werken voorts pianist Jelle Hiemstra en de Jeugdgroep Aalsmeer o.l.v. Cor Dek kers mee. f a -- Drs. Van der Meer herinnerde er aan dat het NCW dit advies onjuist vond. Een werkgroep van de Wereldraad en een delegatie van het presidium van het verbond hebben daarover vorig jaar nog een discussie gevoerd. Een werkgroep van de raad heeft het verbond nu op nieuw uitgenodigd voor een discussie. Voordat het verbond dit tweede ge- Onmiddellijke oriëntatie is het raad van De bijbelteksten zijn overgenomen uit de Willibrordusvertaling. De verdere vertalingen uit het in 1970 vernieuwde Romeinse missaal zijn gemaakt door een commissie met als eindredacteur pater drs. A. Hollaardt O P, medewerker op het secretariaat van de NRL. De keuze van de persoonlijke gebeden is verzorgd door dr. A. Blijleven CSSR, lector litur gie aan de Hogeschool vopr Theologie en Pastoraat in Heerlen. „Nadat ik de leiders van het verhoor duidelijk niet zo had geantwoord als zij wil den ik had gezegd dat bisschop Auala in de kerk alleen het Woord van God ver kondigt werd ik met mjjn hoofd naar beneden opgehangen met samengebonden benen. Mjjn handen konden de grond niet raken. Terwjjl ik daar zo hing stond er aan iedere kant een politieagent die me schoppen gaf. Men sloeg mjj ook met geweer kolven. De vragen werden onafgebroken herhaald. De volgende dag werd ik aan een behandeling met elektrische schokken onderworpen. Tenslotte was ik zo uitgeput dat ik zei „Ik heb de hele waarheid gezegd, als jullie mjj niet geloven, kunnen jullie mij op staande voet neerschieten. Ik houd het niet meer uit”. Zo begint het nuchtere relaas van een lid van de zwarte Lutherse Ovambo-kerk in Namibië. hoe moet het gebruikt worden, (zelf lezen of voorlezen); wat is de bedoeling van het boek: wil het een selectie van bijbelteksten geven, een vereenvoudigde tekst van de bijbel. De theoloog Harvey Cox een voor stander, zo zegt hij zelf, van een marxis tisch staatsmodel wanneer daarmee wordt bedoeld een maatschappij waar van de vervreemdende levensvormen worden afgeschaft (pag. 76) geeft in het boek antwoord op de vragen waar om hij zijn auto heeft afgedankt, zijn telefoon afgeschaft, een leefgemeenschap heeft opgericht en nog veel meer, en welke moeilijkheden hij heeft ondervon den bij dit afscheid van het burgerlijk bestaan. Eigenlijk niet zo schokkend, of het moet de boeiende persoon van Cox zelf zijn. Bij Bosch en Keuning in Baarn is in de vijfde Oecumene-jaargang versche nen een vertaling van dr. Dorothee Sölle’s „Lijden”. De schrijfster, die in het verleden nogal wat reacties uitlokte variërend van felle afwijzing tot be- wierroking in verband met haar christelijk gefundeerde politieke stelling- name, gaat in dit boek het lijden, mis schien beter de apathie waarmee wij het lijden van onze medemensen aanvaar den, te lijf. „Een belangrijke steun in de rug voor de Nederlandse vakbeweging” noemt het CNV de uitspraak van de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, dat inves teringen van de Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika alleen toelaatbaar zijn als de gelijkwaardigheid van alle bevol kingsgroepen wordt erkend in de ar beidsverhoudingen binnen de onderne ming. Bij de Arbeiderspers verscheen in de Kattengat-reeks een heruitgave van pre dikantenzoon Friedrich Nietzsche’s De Antichrist. Nietzsche, wiens theroriën voor de helft, en dan nog verkeerd ook, door het nationaal socialisme werden toegepast, loopt in dit oorspronkelijke strijdschrift te hoop tegen het christen dom. Hij ziet dat als de voornaamste bevorderaar van geestelijke nivellering, kuddegeest, massificatie en ontaarding. Nietzsche’s kritiek blijft een uitdaging voor iedereen die zich met de toekomst van de westerse cultuur bezighoudt. Het aantal kinderbijbels op de Neder landse boekenmarkt is weer uitgebreid. Ditmaal met „Bijbelverhalen opnieuw verteld” van de Oostenrijkse Getrud Fussenegger, uitgegeven bij Zomer en Keunig in Wageningen. Over kinderbij bels viel tot voor kort niet veel te vertellen. Je keek naar de plaatjes (in dit boek hele mooie van Janusz Grabi- anski), naar de woordkeus, welke tek sten waren opgenomen en welke waren weggelaten, de lettergrootte en dergelij ke. Vorig jaar kwam daar verandering in. Toen verscheen namelijk bij de Ka tholieke Bijbelstichting en het Neder lands Bijbelgenootschap een rapport over kinderbijbels van drs. W. F. C. Terborgh. of wil het opvoeden tot geloof. Als we uitgaan van de serieuze bedoe lingen van het voornoemde rapport - en waarom zouden we dat niet - wordt duidelijk dat de kinderbijbel van Fusse negger tekort schiet. De uitgever heeft het over „kinderen v^n verschillende leeftijden”, „zelf lezen”, „voorlezen”, „niet alleen voor de jeugd”, ook voor „scholen en zondagsscholen”, terwijl het zou gaan om „de kinderen vertrouwd te maken met de heilige historie”. „Waarom ik dienstweiger” is niet be doeld als handleiding voor hen die dienst willen weigeren, maar geeft een duidelijk beeld van de dienstweigerings- procedure en door negentien dienst plichtigen toegelichte motieven die daaraan ten grondslag liggen. Het boek bevat verder een overzicht van de pogingen om van de Wet Gewe tensbezwaren Militaire Dienst een grond recht in plaats van een privilege te maken en een verslag van Pax-Christi- secretatis Jan ter Laak over vijf jaar begeleiding van dienstweigeraars. van begrip, het verschaffen van gebor genheid ook een van de wezenlijke taken van de kerk). Want: „Alleen wie getroost is kan zijn levensweg vervol gen.” Zij beschrijft de bijbelse notities over de troost en de rol die de kerk daarin speelt. Impleciet keert zij zich tegen theologen die menen dat het heij van de kerk en mens alleen te vinden is in engagement. Hij analyseert vanuit zijn ervaring als psychiater de psychologi sche aspecten van de behoefte aan troost. Van uitgeverij AMBO ontvingen wij de afgelopen tijd drie boeken die op deze plaats niet on vernoemd mogen blij ven. „Afscheid van een burgerlijk be staan, gesprekken met Harvey Cox over experimenten met een nieuwe levens stijl”, „Troost”, van het echtpaar Laura Sölle’s opvattingen leiden tot een zo wel lezenswaardig als voor velen bemoe digend geheel, waarin uitzicht wordt ge boden op een eerlij ker en rechtvaardiger samenleving. Zijn verslag gaat even nuchter verder- „Op de vijfde dag toen ik op de her nieuwde vragen wat er in de kerk gepredikt wordt opnieuw antwoordde „het Evangelie van de Heer” dreigde men mij dat ik „nu zeker de waarheid zou zeggen”. Ik werd tot op mijn onder broek toe uitgekleed en gedwongen, aan een boom gebonden, buiten te staan. Martelingen en ondervragingen gingen verder. Van tijd tot tijd zei men tegen mij, net als tot Jezus aan het kruis: „Moeten nu soms dominee Ihamaki of bisschop Auala je naar beneden hel pen?” Dit verslag staat niet op zichzelf. Niet alleen dat volgens rapporten van Amnesty International in nog zo’n zestig landen op de gehele wereld martelen een doodgewone zaak is geworden, ook vanuit Namibië (Zuid-West-Afrika) komt sinds twee jaar een stroom van berichten over dit soort zaken. In het onder Zuidafrikaans bestuur staande voormalige protectoraatsgebied wonen ongeveer een miljoen mensen, waarvan een kleine minderheid twaalf percent blank is. Het gebied is enorm rijk aan diamanten, zink, lood, ijzer en wolfram. De laatste jaren is de zwarte meerderheid steeds krachtiger gaan protesteren tegen economisch-raci- ale wantoestanden. „Staatsgevaarlijk” noemden de Russi sche autoriteiten hem in 1966. Zijn auto werd in beslag genomen en zelf kwam hij in een cel terecht. De Amsterdamse ds. J. A. Visser (53) heeft zich door die gebeurtenis waarmee hij de voorpagi na’s alsmede de radio- en t.v.-nieuwsru- brieken haalde niet laten afschrikken. Op 15 december wordt in gebouw „Ire ne” in Aalsmeer een openbare bijeen komst gehouden ter gelegenheid van het feit dat hij nu tien jaar als zendeling werkt in Oosteuropese landen. Hij is verbonden aan de European Christian Mission (Europees Christelijke Zending), een interkerkelijke organisatie met haar hoofdkwartier in Engeland en in totaal 175 zendelingen. Het voert te ver in deze bespreking uitgebreid in te gaan op dit rapport. Maar een punt, de godsdienstpedagogi sche benadering, willen wij u niet ont houden. Naast een bepaalde theologische op vatting hebben schrijvers van kinderbij bels ook een bepaald kindbeeld van waaruit zij schrijven. Hiermee wordt bedoeld de voorstelling die de schrijver heeft van het woorden- en begrippenar senaal van het kind, zijn gedachtenwe reld, de situatie waarin het kind met het boek in contact komt en dergelijke. Zo’n kindbeeld verandert in de loop van de tijd, en verschilt per schrijver. Dat is geen bezwaar - ouders willen ieder voor zich een bepaalde opvoeding stimuleren - zolang het maar duidelijk door de schrijver wordt verteld. Bij de meeste kinderbijbels moet je daar maai een beetje naar raden, terwijl oudei: toch wel willen weten of ze geschil:; zijn voor hun gezin, hun kinderen. He minste wat je dan ook zou moete/ verwachten dat in zo’n kinderbijbel ver meld staat is: Voor welke leeftijd is het geschre ven; Nederlandse Ondernemingen, dat af schaffing van de apartheid binnen de ondernemingen tot stand zal moeten ko men door ontwikkelingen in Zuid-Afrika zelf, vindt het CNV „bedroevend en lijnrecht in strijd met de grote verant woordelijkheid van een onderneming voor haar doen en laten”. Ook bestuurders van ondernemingen kunnen worden aangesproken op een levensovertuiging, die het profiteren van uitbuiting veroordeelt als verwerpelijk, onchristelijk en immoreel, aldus het CNV. Het betreurt het in dit verband ook, dat de werknemers nog te weinig invloed hebben op het beleid van de ondernemingen en dat ze nog steeds niet kunnen meebeslissen over de doelstellin gen en de grote lijnen van het onderne mingsbeleid. „Op die manier wordt de werknemers het uitoefenen van hun medeverant woordelijkheid onmogelijk gemaakt”. Het CNV voegt hieraan toe, dat de werknemers wel kunnen proberen het beleid om te buigen door de kracht van hun argumenten en „door het uitoefenen van druk met alle middelen die hun ten dienste staan”. Nederland heeft weer een eigen mis saal. Onder dit motto heeft de Nationale Raad voor Liturgie (NRL) van de RK kerkprovincie begin deze week het „Mis saal voor de zon- en feestdagen” op de markt gebracht. Voor de eerste oplage van 20.000 exemplaren zijn reeds 6000 stuks besteld. De technische verzorging is van Gooi en Sticht BV in Hilversum. Het boek, dat 1024 dundrukpagina’s telt, kost 35 gulden. Het bevat alle officiële schriftlezingen en gebeden van de drie jarige cyclus. Terwille van de zang zijn de openings- en communieteksten in het Latijn en het Nederlands opgenomen. De orde van dienst (het vaste gedeelte van de eucharistieviering) bevat onder mer de vier officiële eucharistische ge beden en 37 prefaties. Ook is aandacht besteed aan de voornaamste heiligen feesten en aan votjefmissen. De afdeling muziek telt 5 Nederlandse en 5 Gregoriaanse missen en 138 liede ren en beurtzangen. Onder de 120 blad zijden „Gebeden voor privégebruik” is ook plaats ingeruimd voor acht niet officieel goedgekeurde eucharistische ge beden. aanleiding voor deze advies dat de Wereid- Kerken in 1972 aan alle ondernemers heeft gegeven om de inves teringen uit Zuid-Afrika terug te trek ken, zo heeft drs. A. J. van der Meer, algemeen secretaris van het verbond, begin deze week meegedeeld. Voordat hij zijn activiteiten op Oost- Europa richtte was hij predikant van de Onafhankelijke Baptistengemeente te Amsterdam, die voortkwam uit zijn evangelisatie-arbeid in de Jordaan. Zijn twede lustrum bij de ECM valt samen met zijn 30-jarige ambtsjubileum. ontstemming van de Zuidafrikaanse re gering vooral ook losgebarsten over de kerk. Dat laatste gebeurde nadat de beide grote, overwegend zwarte lutherse ker ken in Namibië, die sedert enige tijd verenigingsbesprekingen voeren, geza menlijk tot een duidelijke publieke stap overgingen. In een herderlijk schrijven aan de gemeenten en een open brief mede ondertekend door bisschop Auala, aan premier Vorster werd een scherpe aanval gedaan op de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, het schenden van de rechten van de mens en het onthouden van onafhankelijkheid aan Namibië, on danks onder andere een uitspraak van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. De Anglicaanse kerk en de RK bisschoppen van Namibië stelden zich achter de lutherse brieven. LWiHls| De bisschoppen moeten concreter wor den over maatschappelijke kwesties. De ze wens uit het Bedrijfsapostolaat naar aanleiding van de vastenbrief 1973 „Wel vaart, verantwoordelijkheid, versobe ring”. Een reeks aanbevelingen hierover zijn verzonden naar de bisschoppen en het secretariaat van de R.K. kerkprovin cie. Volgens het bedrijfsapostolaat ont moette de vastenbrief bij velen een dui delijke instemming, ook al is de brief bij de werknemers uit de lagere functie groepen, die vervreemd zijn van het kerkelijk gebeuren, niet „geland” en is het taalgebruik vreemd aan de bele vingswereld in deze kringen. Maar de brief riep achteraf ook gevoelens van machteloosheid en frustratie op, vooral omdat de lezers worden „afgescheept” met: „concrete toepassingen worden aan ieders vindingrijkheid overgelaten.” Wie a heeft gezegd, moet ook b zeg gen. Dit spreekwoord is volgens de aan bevelingen vooral van toepassing op de bisschoppen in de vastenbrief 1974 over „macht, onmacht, hoop” en in de vol gende brieven. i -ii. „r In de ogen van Pretoria werkte de publieke kritiek van de Lutherse kerken de massale staking van veertigduizend Ovambo-contractarbeiders in december 1971 in de hand. De gevolgen bleven dan ook niet uit. In januari 1972 werd voor het eerst in de bijna 140-jarige geschiedenis van de lutherse zending in Zuid-West-Afrika een Westduitse zendeling het land uitge wezen. In februari volgde de ook in ons land bekende Anglicaanse bisschop Colin Winter wegens openbare kritiek. Nadien werd onder meer de Finse zendingspre- dikant Ihamaki het land uitgezet. Ruim een jaar geleden werd een deken van de Anglicaanse kerk gearresteerd. Zijn verklaring: „De leiders van het verhoor zeiden dat ze wisten dat achter de onrust communisten uit Rus land en China zaten. Ze beweerden dat de kerk door zich in de politiek te mengen van haar voornaamste taak was afgeweken. De kerken zouden een fout gemaakt hebben door de Zuidafrikaanse rassenpolitiek af te keuren. Als alles een chaos zou worden, zou het resultaat bastaarden en kleurlingen zijn”. onder redactie van Ronald Kraayeveld '■1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 16