DE MACHT VAN DE MULTINATIONALS wij maken alleen geld ONTDUIKING VAN DE ANTI-TRUST-WETTEN Veroorzaken chaos om Allende weg te krijgen EIGEN GEHEIME DIENST BETER DAN DE CIA Lord Snowdon Diepvries en nieuwe verzekeringen In oorlog werken voor Hitler en geallieerden „Wij maken geen goederen, 1 voorbeeld van kapitalisme i 99 Gedecoreerd ZATERDAG 8 DECEMBER 1973 De geschiedenis van ITT begint rond 1920, wanneer de van oorsprong Deense Sosthenes Behn een klein bedrijfje opricht dat een paar telefoon- lijntjes exploiteert. Die onderneming kreeg de toen nog wat overdreven klinkende naam International Telephone and Telegraph Corporation mee. Een naam echter geheel in overeenstemming met de droom van Behn, ooit nog eens de wereld te omspannen met een eigen telefoonnet. Het werd meer dan dat: Verzekeringen, kosmetica, telecommunicatie, voedingsmid delen; een wereldomvattend netwerk van bedrijven en belangen. Erbij C 4 i W Harold Geneen, directeur van ITT. John Mitchell, oud-minister van Justitie. Patrick de Patrick Lighfield, naast prinses Anne. ITT I Jack Anderson van de Washington Post, de „ontmaskeraar” van de ITT. MULTINATIONALS staan over het algemeen in een nogal kwade reuk. Som migen zien in deze ondernemingen, met reusachtige omzetten, geweldige perso neelsaantallen en vestigingen in vele landen, het summum van het moderne kapitalisme. Door hun macht en hun vaak ondoorzichtig beleid zouden multi nationals een stempel kunnen drukken op de nationale economieën en het sociale beleid. Vooral in vakbondskringen bestaat de vrees dat multinationals naar believen produkties kunnen overbrengen naar landen met lage lonen, ten koste van fabrieken in landen met hoge lonen. In september publiceerde een werkgroep van de Verenigde Naties een rapport over multinationals, waarin gewezen wordt op de macht van deze reuzen, die economieën kunnen aantasten en valutacrises kunnen veroorzaken. Overheden doen moeizame pogingen vat te krijgen op de multinationals, maar de economi sche macht van deze bedrijven gaat veelal ver uit boven de nationale, vooral wanneer er sprake is van ontwikkelingslanden, zodat zij zich in principe weinig van hun gastheren behoeven aan te trekken. DE VERENIGDE NATIES zijn bezig aan een onderzoek hoe de industriële giganten aan banden te leggen. Maar ook de Verenigde Naties heeft de macht niet om dat uit te voeren. Toch kan controle op multinationals alleen op wereldwijde schaal, omdat bemoeienis van nationale overheden leidt tot uit- door - Lorenz. wijken naar andere landen. Dat gebeurde op vrij grote schaal bijvoorbeeld met de scheepvaart, denk maar aan het verschijnsel van de goedkope vlag. Toch zijn de bezwaren tegen de multinationale ondernemingen c.q. niet- nationale ondernemingen, hoewel niet ongegrond, wel wat overdreven. Veel multinationals hebben aanzienlijk bijgedragen tot verhoging van de welvaart, maar ook tot spreiding daarvan. Juist hun internationale karakter bracht dat mee. Hun internationale activiteiten zijn vaak de aanzet geweest tot inter nationale samenwerking. De multinationals bieden werk aan honderdduizenden over de hele wereld. Geneen zou rechtstreeks met de CIA hebben onderhandeld om een economi sche chaos in Chili te veroorzaken en een militaire staatsgreep aan te moedi gen. Geneen zou het Witte Huis zelfs WAAROM dan toch de weerzin tegen deze mammoetbedrijven? Waarschijn lijk leiden ook hier weer de vele goeden onder de enkele kwaden. Tussen de tientallen multinationals met een „blanco strafregister” schuilt er af en toe een die een scheve schaats rijdt. Een van die multinationals die regelmatig op min der prettige wijze in het nieuws komt, is de ITT (International Telephone and Telegraph Corporation) en wellicht daarom ook het onderwerp van het nieuw ste boek van de Britse journalist Anthony Sampson (schrijver van onder meer The New Anatomy of Britain en The New Europeans), dat hij de titel The Sovereign State, de geheime geschiedenis van de ITT meegaf. DE ITT is elfde op de ranglijst, van grootste multinationals ter wereld, aan gevoerd door General Motors en met Koninklijke Shell-groep op de vierde plaats. Sampson koos de ITT niet omdat het een typisch voorbeeld van een multinational is, maar, zo schrijft hij, „omdat het een karikatuur is van een multinationaal conglomeraat” (conglomeraat is een concern dat bedrijven van uiteenlopend karakter omvat. De SHV zou je een conglomeraat kunnen noemen, Philips niet). The Sovereign State laat zich lezen als een thriller, de duistere bemoeienis sen van de ITT met Chili, de omkoopschandalen rond de regering-Nixon, haar rol in de tweede wereldoorlog, kortom de biografie van een onderneming die alles in zich heeft om de zoveel geulte vrees voor multinationals te rechtvaar digen. The Sovereign State is uitgegeven bij Hodder and Stoughton in Londen. Zijn eerste moeilijkheden kreeg Ge neen toen hij het Amerikaanse tv-net ABC wilde kopen. Daar stak de Ameri kaanse overheid een stokje voor omdat men vreesde dat de nieuwsvoorziening via ABC wel eens beïnvloed zou kunnen worden door ITT’s buitenlandse belan gen. De grootste aankoop van Geneen, ge boekstaafd als een van zijn „historische heldendaden”, is de overname van een van Amerika’s grootste verzekerings maatschappijen, Hartford Fire Insuran ce. Die overname was in strijd met de Amerikaanse anti-trustwetten en de re gering-Nixon verzette zich aanvankelijk sterk tegen de fusie. Daarmee zou ITT dat al een aantal levensverzekerings maatschappijen bezat, immers de groot ste assuradeur ter wereld worden. Geneen zag echter kans de Republi keinen 400.000 dollar toe te schuiven als bijdrage voor de partij conventie waar Nixon als presidentskandidaat voor de verkiezingen van 1972 gekozen zou wor den. Of er een rechtstreeks verband bestaat tussen het doorgaan van de fusie en de gift van de ITT is niet helemaal zeker. Waarschijnlijk was het gewoon een onderdeel van de door ITT gevoerde campagne om het ministerie van justitie te bewegen de fusie goed te keuren. Daartoe had Geneen een stel goed getrainde lobbyisten in dienst die de anti-trustzaak in voor ITT zo goed mo- Sampson schrijft in zijn boek: „ITT is een compleet, besloten systeem, net als de katholieke kerk, of de communisti sche partij. Het kapitalisme doorgevoerd tot zijn uiterste grenzen”. Geneens filo sofie: het gaat niet om het maken van voorwerpen, het gaat om het maken van geld. Daartoe is nodig een totalitaire aanpak, een ijzeren discipline, een ITT- internationale diplomatie, een ITT-bui- tenlandse politiek, die helemaal niet in overeenstemming behoeft te zijn met de Amerikaanse of die van het gastland. ITT voert politiek uitsluitend voor ITT. Daarin passen dan ook de perfecte in lichtingendiensten die Geneen erop na houdt, veelal beter werkend dan de CIA of welke andere geheime dienst ook”. Anthony Sampson besluit zijn uitermate boeiende uiteenzetting over de geschie denis van ITT met de opmerking dat het gedrag van ITT, zoals dat bij toeval openbaar werd, niet kenmerkend is voor alle multinationale ondernemingen. Het is er wel een voorbeeld van hoe corrupt een samenleving kan zijn en hoe ge- makkelijk de macht van een multina tional kan worden misbruikt als er geen tegenkrachten tegenover staan. „De bezorgdheid die dit alles oproept, kan alleen worden weggenomen wan- een miljoen dollar hebben aangeboden om dat mogelijk te maken. Deze onthullingen maakten in eerste instantie in de Verenigde Staten niet zo’n grote indruk. In Zuid-Amerika ech ter wel, en wat Geneen had willen verhinderen, gebeurde nu. juist wel. Al lende nationaliseerde zonder overleg en zonder schadevergoeding alle ITT-belan- gen. Pas dit jaar begon in Amerika een onderzoek naar het ITT-gedrag, dat ein digde in een hoorzitting waar Geneen vrijwel alle tegen hem ingebrachte be schuldigingen toegaf. Waarmee hij naast de verzekeringsuitkering voor de genaas te ITT-bezittingen ook een groot deel van de toch al aangetaste goede naam van ITT verspeelde. Geneen nadert intussen, in 1973, zijn pensioen, te midden van de ruïnes van zijn recente initiatieven. Toch heeft hij inmiddels al weer een nieuw afzetgebied gevonden, in de Sovjet-Unie, voor de levering op grote schaal van elektronica en know-how. Uit die tijd stammen ook de uitste kende verhoudingen tussen ITT en het Derde Rijk van Hitler. Trouwens ook met Franco en Mussolini bestonden uit stekende contacten. De New York Times van 4 augustus 1933 maakte melding van het bezoek dat een Amerikaanse delegatie zakenlieden aan Hitler bracht in Berchtesgaden. Die delegatie bestond uit Behn en zijn vertegenwoordiger in Duitsland. Wat precies werd besproken en afgesproken, is niet bekend, wel staat vast dat Behn het voor elkaar kreeg dat hij de winsten die uit zijn Duitse onder nemingen kwamen naar de Verenigde Staten over mocht brengen. Van Hitlers economisch adviseur Kep pler kreeg Behn de namen van voor de Nazi’s betrouwbare en acceptabele figu ren, die hij aan het hoofd van zijn Duitse en, na de „Anschluss” van Oos tenrijk, Oostenrijkse ondernemingen zet te. Dank zij Behns bereidwilligheid en de goede relaties kon de Duitse ITT ten volle meeprofiteren toen Duitsland zich met al zijn krachten op de herbewape ning wierp. Daarbij kwam dat ITT in middels ook 28 percent van de aandelen van de Focke-Wulf-fabrieken verwierf, waar de bommenwerpers werden ge bouwd die later zoveel schade zouden toebrengen aan de geallieerde konvooien. Behns houding in die tijd was overi gens niet zo uitzonderlijk. Vele Ameri kaanse zakenlieden geloofden tot op het laatste moment toe dat zowel Hitler als Mussolini geweldige mogelijkheden tot handel boden en dat hun territoriale ambities slechts beperkt waren. Pas in 1943 begonnen de Amerikanen zich zorgen te maken over de verhou ding tussen ITT en Nazi-Duitsland. In een geheim rapport werd het ITT-net- werk ontward, waarbij vooral Latijns- Amerika aandacht kreeg. Daar bleef ITT banden onderhouden met „vijandelijke” mogendheden, lang nadat Amerika in de oorlog betrokken was. ITT werd ver dacht zijn telefoonlijnen beschikbaar te stellen voor het overseinen van gegevens aan Duitse onderzeeboten. Vooral de ac tiviteiten in het met de Nazi’s sympathi serende Argentinië, waar ITT samen met de Duitse Siemens een kabelfabriek be zat, ondervonden veel kritiek. De eerste stap naar buiten deed ITT in Spanje, door het opkopen van een Spaans bedrijf. Niet lang daarna kocht Behn bedrijven van zijn grootste con current, Western Electric, waardoor hij in een klap een groot aantal fabrieken eerlijk, ik heb nog niet eens tijd om te gaan zwemmen." Een van de verliefde en verlaten dames merkte op: „Hij zegt dat hij wel wil trouwen, maar ik geloof niet dat hij het ooit doet. Hij is tenslotte al 34.Zelfs de aantrekkelijkheid van een graaf heeft blijkbaar zijn grenzen. Milord mag dan met een zilveren lepel in zijn mond geboren zijn, zijn aangeboren talenten bleven niet be perkt tot de vaardigheid met de ca mera, maar kwamen ook tot uiting in zakelijk opzicht. Tijdens de staking van de posterijen in 1971 was hij er als de kippen bij om zelf een post dienst te helpen organiseren, met ge bruikmaking van zijn eigengemaakte postzegels. Werkloze vrienden bezorg den de brieven. „Ik heb er nog wat winst mee gemaakt ook", vertelt hij. Vorig jaar tijdens de elektriciteits- staking, charterde Lichfield een vliegtuig om kaarsen over te vliegen van het vasteland alleen witte kaarsen, want die zijn belastingvrij. Zijn financiële interesse strekt zich uit over bezittingen op een eiland in de Indische Oceaan, boetieks en pop groepen. Met aristocratische scherp zinnigheid verkocht hij zijn naam en wapen aan een Amerikaanse coutu rier; hij stelde zich beschikbaar als model voor een eigentijdse etalagepop en zijn soms besnorde gelaatstrekken verschenen in kleur in verschillende advertenties de foto’s waren on veranderlijk gemaakt door de Lich- field-lens. Zijn voorkeuren samenvattend: roodharige, goed dansende, vlot pra tende meisjes, die hem aardig vinden. Zijn afkeur: statuszoekers, meisjes die elke avond in een vijf-sterrenres- Inmiddels zorgden ITT-laboratoria aan geallieerde zijde voor de ontwikkeling van een systeem waarmee eenvoudig en doeltreffend Duitse onderzeeboten kon den worden opgespoord. Toen duidelijk werd dat het tij voor de Nazi’s keerde, stippelde ook Behn een andere koers uit. Zijn grootste zorg was het snel kunnen herbouwen van zijn in de oorlog verwoeste Europese bedrijven. Zijn uitstekende contacten mei zowel het Amerikaanse leger als de Ameri kaanse inlichtingendienst, die hij via zijn eigen particuliere informatiedienst aan allerlei inlirfitingen hielp hij had tenslotte contacten aan beide zijden kwamen hem daarbij goed van pas. Behn werd later gedecoreerd voor zijn bijdrage aan de Amerikaanse oorlogsin spanningen. Die bijdrage heeft waar schijnlijk voorkomen dat de Duitse ITT- bedrijven niet net zo aangepakt werden als andere Duitse bedrijven als Krupp en Bayer, na de oorlog. Mooiste voorbeeld van de uitgekookte diplomatie van ITT is dat het in 1967 alsnog van de Amerikaanse regering 27 miljoen dollar wist los te peuteren als compensatie voor de door haar in Euro pa geleden oorlogsschade. Vijf miljoen van dat bedrag had betrekking op de door de Amerikanen platgebombardeer de Focke Wulf-fabrieken. Lord Snowdon kan zijn camera wel naar de rommelmarkt brengen. Wa ren de portretten van de leden van het Engelse koninklijk huis tot voor kort altijd produkten van zijn vaar digheid, tegenwoordig zijn steeds meer foto’s gemaakt door kiekgrage Patrick Lichfield, de neef van konin gin Elisabeth. Zijn camera maakte bijvoorbeeld de opnamen voor de ro mantiek uitstralende Anne- en Mark- zegels, ter gelegenheid van het „hu welijk van het jaar”, vorige maand. Ook poseerde prinses Anne een paar maanden geleden glimlachend voor zijn lens voor haar verjaardagsfoto’s. Naast zijn familieband met de ko ningin heeft deze Patrick Lichfield wat in de Britse samenleving nog altijd vele deuren opent: een titel. „Het betekent weinig voor de uitoefe ning van mijn vak”, vertelt hij niet temin. Toen hij in 1960 de vijfde graaf van Lithfield werd, erfde hij Shugborough Hall in Staffordshire (met honderd kamers), plus ruim vier hectare landerijen, totaal zo’n 10 mil joen pond vertegenwoordigend. Lichfield beweert dat drie miljoen pond voor hem beheerd wordt en dat hij moet rondkomen van 2000 pond per jaar, wat geen vetpot is voor een 34-jarige man met een ontaard dure smaak. „Ik heb al acht jaar niet thuis gegeten; het geld voor de dagelijkse uitgaven moet ergens vandaan ko men”, verklapt hij. Al gauw kon hij zijn publiek ervan overtuigen dat zijn titel en zijn knap pe jongen-image blond, groene ogen geen beletsel vormden voor goede foto’s. En aan het eind van zijn tweede jaar kon hij de bus en de ondergrondse verwisselen voor een Mnrtin met pen vouwfiets in Het schandaal lekte uit. De columnist van de Washington Post, Jack Anderson, bracht het in de publiciteit, en voor iedereen werd het duidelijk dat de ITT de anti-trustzaak had afgekocht. Er kwamen namen in de openbaarheid die, zo bleek later, ook in de Watergate affaire opdoken. De toenmalige minister van justitie Mitchell, die toestemming voor de fusie had moeten geven, zijn opvolger Kleindienst en senator Ervin, voorzitter van de senaatscommissie die de Watergate-affaire onderzoekt. Ook de namen van Haldeman, Ehrlichman en Dean vielen en in het allereerste door Anderson gepubliceerde memorandum beweerde hij dat ook Nixon op de hoog te was van de 400.000 dollar en de fusie. Terwijl de gemoederen in Amerika zich nog bezig hielden met het fusie- schandaal, lekte uit dat Geneen zich ondertussen in een nog onfrissere affaire had gestort. Het was opnieuw Anderson die het bestaan onthulde van geheime ITT-documenten waaruit bleek dat ITT in 1970 plannen had gemaakt om de verkiezing van de marxist Allende tot president van Chili te verhinderen. ITT had daar grote telefoonbelangen en vreesde dat die genationaliseerd zouden worden wanneer Allende president werd. zijn eigen bewering: „Ik heb liever één pond waar ik voor gewerkt heb dan 15 die geërfd zijn." Eerst stak men de gek met hem „Daar heb je armeluis Lord Snow don” maar al snel maakte hij naam als de man die wist hoe hij zijn onderwerp fotografisch het best en voordeligst uit kon laten komen. Hij ging plezierige relaties onderhou den met de mooie poesen die hij kiekte. „AU lovely, loved and left” (vrij verte ld: allen lief, verliefd en verlaten), zo luidde recentelijk de kop boven een roddelrubriek. De ge volgtrekking was: Lichfield is syno niem voor „romances, ja huwelijk, nee.” Zelf zegt hij daarover: „Ik geloof best in het huwelijk, maar dan wel alles op de juiste tijd en de juiste plaats." „Kijk, legt hij uit, „het zou bijna onmogelijk zijn voor een vrouw om zich aan mijn werksfeer aan te passen. Ik heb het veel te druk. Ik heb nauwelijks de tijd een meisje te leren kennen. Ik leid een era jachtig De Internationale Telefoon en Te legraaf Maatschappij wordt in Ame rika uitsluitend bij de beginletters genoemd: ITT. De telefoon- en tele- graafactiviteiten vormen weliswaar een belangrijke poot onder het con cern, maar de omzet van rond de 8 miljard dollar wordt behaald via tientallen uiteenlopende ondernemin gen in evenzoveel landen. Er worden produkten gefabriceerd die buiten de telefoon- en telegraafactiviteiten uit eenlopen van auto-onderdelen tot brood. Van de ruim 400.000 werknemers werkt de helft in Europese dochters, veelal telefoonmaatschappijen, maar ook in restaurants, bakkerijen, diep- vriesbedrijven, verzekeringsmaat schappijen, autoverhuurbedrijven en aannemingsbedrijven. Ook in Nederland heeft de ITT diverse dochterondernemingen en nog onlangs zijn er verschillende door overnemingen bijgekomen. Neder landse dochters van ITT zijn onder andere: Koni schokbrekers, Abbey Leven (verzekering)Avis rent a car (samen met de Amsterdamse Rijtuig Mij.), Eubisfa (cake en snacks), Flygt- pompen, Graetz-Schaub Lorenz (ver koopkantoor van de Duitse moeder- mij., radio’s en televisie), Grinnell (pijpconstructies)Groko (diepvries), TTT-Controls (meet- en regelappara- tuur), Nobo (sprits en gebak, inmid dels samen met Eubisfa), de Zwolsche in handen kreeg, waaronder een belang rijke in Engeland. Rond 1930 startte hij in Duitsland een bedrijf onder de naam Standard Elektrizitats Gesellschaft, waarin AEG als partner meedeed. AEG werd al spoedig uitgekocht en vervangen van Philips overgenomen Behn trekt zich in 1959, 74 jaar oud, terug en wordt opgevolgd door Sydney Harold Geneen, zoon van een Russische muziekmanager, geboren in Engeland, maar al vroeg naar de Verenigde Staten verhuisd. Het type van de super-accoun tant, een onopvallende figuur, zonder de zwier van Behn, maar met al even loze streken. Geneen was niet erg gecharmeerd van Europa en hij begon daarom al spoedig nadat hij de touwtjes in handen kreeg, het investeringsbeleid van de ITT dras tisch te herzien. Hij ging ervan uit dat de ITT minstens 55 percent van haar winst uit de Verenigde Staten zelf moest kunnen halen in plaats van de 18 per cent tot dan toe. Geneen streefde naar een omzetverdubbeling van het toen al gigantische concern, binnen zeven jaar. Daartoe werd en mocht alles opge kocht worden wat maar goede vooruit zichten bood. Bedrijven in de chemie, verzekeringen, broodbakkerijen. Geneen was bereid alles te kopen. Hij betaalde om tegenbiedingen en vervelende publi citeit te voorkomen vaak bedragen die ver boven de beurskoersen van die aan delen lagen. DICK FIJLSTRA leven, ben veel op reis, ga met aardi ge meisjes naar mooie plekjes, maar taurant willen eten, en meisjes die niet wassen. de achterbak voor het spitsuur. Hij was de voortdurende bevestiging van kwam in ieder geval tot stand; de con ventie werd in San Diego gehouden, overigens ook al een wens van ITT, voortvloeiend uit haar eigen commercië le belangen. (samen met Abbey Leven) en de Nederlandsche Standard Electric Maatschappij (telecommunicatie en elektronica). neer de multinationals, ook de ITT, zelf het initiatief nemen zich eerlij ker voor het publiek op te stellen, vóór ze ertoe gedwongen worden”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17