Ben Gelder PSV): Jk ben CAO voetballers van voor voor een Keizer olijke gedichten Wij vinden goed basissalaris eerste vereiste voor spelers I J K z I Te lichtzinnig Ajax kopen Sociaal beleid ■Nku ZATERDAG 8 DECEMBER 1973 24 Erbij Twee sonnetten Piet Keizer spreekt Het zou voor Ben van Gelder (54 jaar) tijdens een gesprek dat over de zakelijke kant van het voetbalbedrijf PSV gaat géén al te groot probleem vormen om herhaaldelijk de naam Philips te laten vallen. Iets van de volwassen manier waarop het wereldconcern zijn naam met PSV ver bonden heeft werkt echter ook door in de verstandige wijze waarop Van Gelder, die na een periode van achttien jaar als manager wel weet waarover hij het heeft, de zaken uiteenzet. Zo spreekt hij tijdens het interview hardnekkig over de „n.v.” als hij ook het woordje Philips had kunnen ge bruiken. In tegenstelling tot zoveel kleinere bestuurders, die met een knipoog naar de com mercie maar al te graag de naam van hun geldschieter in de krant zien, realiseert Van Gelder zich dat het publicitatie-gewin voor een van de grootste bedrijven ter wereld op dit punt te ver waarlozen valt. Het zijn tenslotte geen kruideniers daar in Eindhoven. Zo zov het bijvoorbeeld voor PSV niet eens een al te grote financiële aderlating zijn om een voetballer als Cruyf te kopên en daarmee de concurrentie in Nederland grotendeels de nek om te draaien. Iets wat nooit in de bedoeling heeft gelegen. Hoewel het bestuur van de voetbalvereniging (waarin naast Van Gel der ook nog een econoom van Philips, drs. Groeneveld, zitting heeft) autonoom is, bevinden zich binnen de n.v. nog wel zoveel verstandige functionarissen die voor het nodige tegenwicht zorgen door te stellen dat zij de voetballerij niet als zaligmakend beschouwen. Daarom wordt er, hoewel daar nog miljoenen mee gemoeid zijn, op verantwoorde wijze door de n.v. in PSV geïnves teerd. En niet alleen uit commerciële overwegingen. "I I m 1 een ach- MARC SERNÊ (1)... STOPPER Is er bij PSV nooit aan gedacht om te proberen een tweede Ajax bij elkaar te kopen? Van Gelder: „Als je dagelijks met de zakelijke kant van het voetbal te maken hebt dan overweeg je vroeg of laat automatisch die mogelijkheid. Maar Ik struikelde. Ik heb het niet gewild. De bal kreeg plotseling een eigen leven. Daardoor heb ik dat doelpunt wegge- De uitstekende honorering bij PSV past precies in het bijzonder goede soci- I die jar Pn we in ves Alf bes g V k I r L: dert mat doo: ven alge vre< wer De da van Ma: onr mo< die sta; die mil zw< en gen lan en die mis get mo vei gee kol vei gei En ma bes ko hei En tin toe En Ee eei ni< he dii ge Pa re: va de w; hc w; w: W' kc w ge k< he zi d< bi is h s< b r< ti te li o jaloezie opwekken geloof ik op grond van mijn ervaringen toch wel te mogen stellen dat wij nog steeds één van de meest graag geziene gasten zijn. Overal. Hoe komt dat? Wij hebben geen conflic ten met andere clubs. Als er problemen zijn dan wordt dat op een prettige manier geregeld bij ons. Niet in de Fadrhonc-Van der Hart-sfeer. Wij stel len ons altijd soepel en gemoedelijk op. brutaler zijn. Wat mjj betreft mag dat zo blijven. Ik hoop ook niét dat er verandering in onze Brabantse instelling komt. Waar men die brutale instelling in het westen op baseert, is mij vaak niet helemaal duidelijk. Als je de technische prestaties in onze maatschappij bekjjkt dan zijn de grootste hier in het zuiden geleverd. Bij DAF en bij Philips. de gebroeders Van de Kerkhof hebben ons minder geld gekost dan Ajax bij voorbeeld in totaal voor Jan Mulder heeft neer moeten tellen. Bovendien heeft PSV op de verkoopmarkt tot nu toe nog nooit ongunstige resultaten be haald. Daar staat tegenover dat het con tract van Van Be veren een paar centen heeft gekost. Wij zijn namelijk van mening dat je zonder echte topspelers tenslotte niet in de top mee kunt draai en. En dat beogen wij juist. Meedraaien in de top van de nationale competitie om daarmee internationaal voetbal te kunnen spelen. Onze opzet voor dit sei zoen is om volgend jaar in ieder geval Europa-cupvoetbal te spelen. Het ligt voor ons natuurlijk wel iets gemakkelij ker dat wij door onze vele internationa le connecties over wat meer informatie mogelijkheden beschikken dan de rest. Dat hebben wij altijd gedaan en wij zijn nooit ernstig teleurgesteld.” Ik herinner me nog de tijd dat hel publiek en de sportjournalistiek hei Nederlandse voetbal minachtend be jegenden om zijn gebrek aan wils kracht, slappe mentaliteit en wat voor termen nog meer te bedenken zijn voor het virus dat vroeger ook Luc van Dam, Kees Broekman en Wim Slijkhuis beletten hun ontegen sprekelijke kwaliteiten om te zetten in wereldtitels en gouden medailles. Het Daarvan moet je er eens 120 uitzoeken die je zo naar een andere club zpu kunnen transfereren. Dat lukt niet want dan zit je al aan een te hoge kant. Voor die ruim 1000 voetballers die dan over blijven, zou je eens emplooi moeten zoeken bij een andere club. Dat lukt niet want je kunt ze aan de straatstenen niet kwijt. Die voetballers zijn in feite dus niets waard. Die zou je dus ook gemakkelijk in een CAO kunnen onder brengen.” Daar komt volgens Van Gelder ook nog bij dat er vaak wel wat al te lichtzinnig wordt gedacht over de ma nier waarop PSV met zijn geld om springt. Het beleid is bepaald zuinig ook al lijkt dat in tegenstrijd met de geïn vesteerde bedragen. Van Gelder meent: „Een Edström, een spits waar heel Euro pa achteraan heeft gejaagd, Deijkers en Anderzijds kan de support van de NV ook weer niet te groot worden want dan kan men in tien andere landen ter wereld met evenveel recht financiële steun claimen als wij in Eindhoven. De NV is een sterk internationaal georiën teerd bedrijf met 400.000 werknemers over de gehele wereld. In Eindhoven werkt „slechts” tien procent: 40.000 werknemers.” teit met het onderwerp voelde. Ik kan me zijn aarzeling om 25 percent van zijn totale jaarproduktie aan Piet Keizer te wijden wel indenken, daar zou ik ook voor terugschrikken.' Ook aan A. Roland Holst, onze „prins der dichters” werd gevraagd of hij niet een gedicht wilde wijden aan onze „keizer der voetballers”. Roland Holst heeft tenslotte een reputatie op te houden als gelegenheidsdichter, men denke aan zijn versduel met Vestdijk Wordplay-Swordplay, en aan gedich ten die hij aan koninklijke personen opdroeg. Maar Roland Holst zei tegen Thomas Rap: „Meneer Rap, ik veraf schuw dat voetbal". Waarop Rap zei dat er geen enkel bezwaar was als hij zich in dier voege in versvorm zou uiten. „Zelfs dat is het niet waard”, zei Roland Holst toen. Wij hebben hier een trainer gehad als Linder. Eén van de beste oefenmeesters die PSV ooit gehad heeft. Onder Linder misten wij op een haar de finale van Europa-cup II. Toen probeerde hij hier de Duitse mentaliteit in te voeren. Dat ging niet. Wat Rijvers betreft hopen wij wat dat betreft nu een nog betere keus gemaakt te hebben. Met Linder was het ongeveer als met Michels. Ondanks dat Michels twee keer een Europa-cupfinale had gehaald, werd hij door de omstan digheden toch gedwongen om elders em plooi te zoeken. Rijvers zit hier op vertrouwde grond. Daarom hebben wij het contract voor Nederland—België (Rijvers stond nog steeds op de nomina tie voor bondscoach, red.) met hem ver lengd. Een meerjarig contract, dus in ieder geval voor meer dan twee seizoe nen, waarover wij geen verdere details bekend hebben gemaakt. Wij zien veel in de rustige opbouw van Rijvers. Bij Twente heeft hij het tenslotte toch ook bewezen. Dat komt er na zoveel jaar daar nu ook uit. Rijvers heeft speciale kwaliteiten. Onze spelers verdienen een uitstekend basissalaris. Dat vinden wij een eerste vereiste omdat zij recht heb ben op een stuk zekerheid. Ja zeggen anderen dan weer: hoe moet je je spe lers nu prikkelen om voor een overwin- ningspremie te vechten als zij een uit stekend salaris hebban. Wij hebben ge woon een ander uitgangspunt. Dan heb je ook een trainer nodig die de spelers op een andere manier weet te prikkelen. En juist op die belangrijke punten ten wij Rijvers een groot vakman. horst (2), Van der Hoeven (2), Steen bergen (1), Paultje Meijers (1), La gerwaard (1), Wim van der Gijp (1), Wiersma (1), De Bruyckere (1), Ba kers (1), Mommers (1), Mesman (1), Van der Klink (1) en Kees Krijgh ale beleid dat de vereniging hanteert. Scandinaviërs worden, éénmaal in Eind hoven gearriveerd, zo goed opgenomen en begeleid dat zij bijna niet meer weg zijn te slaan. Bij PSV levert het geen rel op als een speler (Strik) een boete krijgt omdat hij een andere speler (Cruyff) bewust een schop verkoopt. Bij welke club in Nederland gebeurt dit? Van Gelder: „Als Edström onbesuisd re ageert tegen Ter Horst dan kan ik daar geen boete voor geven omdat Ter Horst op alle mogelijke manieren 'probeert om hem uit te schakelen. Anders wordt het als een speler, zoals Strik toen bij Cruyff probeerde, een ander bewust de benen onder het lijf weg te schoppen”. Landman (4), Luiten (4), Staffelen (4), Roosenburg (3), Timmermans (3), Bleyenberg (3), Overbeeke (3), Grui- sen (3), Van de Bogert (3), Groene veld (3), Hendriks (3), Louer (3), Huijbregts (3), Rijvers (3), De Graaf (3), Snoek (3), Hofma (2), Kunemav (2), Lugthart (2), Van Ede (2), Van der Hoek (2), Cor van der Gijp "(2); Dillen (2), Everse (2), De Vroeg (2), Schaap (2), Van der Sluis (2), Pot- Als je je dan af gaat vragen wat die passieve recreatie de NV kost dan is de voetballerij relatief gezien nog één van de goedkoopste vormen. De NV heeft hier honderd hectare sportvelden. Die worden allemaal gebruikt. Dan is voet bal ook één van de goedkoopste actieve recreatievormen. Wij hebben ook afdeling schermen. Daar zitten vijftig mensen bij. Dat kost dan verhoudingsge wijs heel wat meer dan de voetbalclub PSV die als zij in de top draait toch wel zo’n gemiddeld toeschouwersaantal van 20.000 mensen heeft. Die komen allemaal uit deze streek. Tijdens PSV Sparta waren er ruim twintigduizend toeschouwers. Het aantal dat van bui ten de regio kwam, viel volkomen te verwaarlozen.” zelfs dat is niet altijd een kwestie van geld. Ajax heeft op een gegeven moment een fantastische trainer gehad die bo vendien over uniek materiaal kon be schikken. Wij hebben veel respect voor wat daar tot stand is gebracht. Maar als de generatie Cruyff-Keizer en ook Swart zou je misschien daartoe nog kunnen rekenen binnenkort definitief voorbij is dan kan Ajax die absolute top ook nooit meer halen. Die klasse is een voudig niet te koop. Dat merk je nu al bij Ajax. Ik begrijp best dat er mensen zijn die redeneren van: „jullie bij PSV hebben geld genoeg om te kunnen doen wat jullie willen. Maar zo simpel ligt het niet. Wij werken ook met een lange re termijnplanning. Door ons rouleert wel veel geld binnen de andere vereni gingen. Van Rijn van Sparta heeft mij zelf gezegd dat zij de komende jaren niet hadden kunnen doordraaien als wij Van Beveren niet hadden gekocht en hun wat bedrijfskapitaal hadden ver schaft. En ondanks dat wij misschien wel eens door onze grote mogelijkheden Van Gelder: „De eerste bedoelingen van PSV zijn om een stuk passieve recreatie te brengen in Zuidoost-Brabant. Hier is het zuiver wat Hoog ovens doet met Telstar. Ook Hoogovens verkoopt niet meer of minder staal door de resultaten van Telstar. De relatie Philips-PSV is alleen iets intensiever dan Hoogovens-Telstar. Dan krijg je automatisch dat het reclamefacet een beetje binnensluipt. Maar dit heeft nooit vooropgestaan. Als de n.v. reclame wil maken dan zijn er wel effectievere manieren te bedenken. Die bedoeling zit er niet achter. Andere grote technische be drijven als Siemens, AEG en IBM doen niets op sportgebied”. Daarom zou Philips ook nooit sponsor worden van het Nederlands elftal? Van Gelder: „Misschien kunt u dat wel zo stellen ja. Het beleid van de NV is erop gericht om niet alleen het voetbal te steunen. Het is een totaalpakket van cultureel en sportleven. Er staat hier met steun van de NV in Eindhoven een hypermoderne schouwburg met allerlei mogelijkheden voor passieve recreatie. Van kerstconcert tot Matthaus Passion. was, wat het voetbal betreft, de tijd van het begin der jaren vijftig, waar in het Nederlands elftal onherkenba re resultaten behaalde: Nederland Denemarken 0-1, België-Nederland 2-0, ZwedenNederland 4-1, Fin landNederland 4-1, Zwitserland Nederland 7-5, BelgiëNederland 7-2 en FrankrijkNederland 5-2 Zeven nederlagen achter ekaar, even gestuit door een 5-4-overwin- ning op België, onmiddellijk daarna weer gevolgd door NederlandNoor wegen 2-3, NederlandFinland 4-4, NederlandBelgië 6-7, BelgiëNe derland 4-2, NederlandZweden 0-0, NederlandBrazilië 1-5, Denemar kenNederland 3-2, BelgiëNeder land 2-1, EngelandNederland 2-2, NederlandDenemarken 1-2, Neder landZwitserland 1-2, Nederland België 0-2, NoorwegenNederland 4-0, gevolgd door (God zij dank) een 1-0 zege op België, eind 1953, en een 1-0 zege op Engeland. Maar daar sloten toch weer fikse nederlagen tegen België (4-0), Zweden (6-1), Zwitser land (3-1) en België (4-3) op aan. Ik ben blij dat ik toen nog niet leefde! Denkt u zich even in: 28 wedstrijden, drie gewonnen, drie ge lijk, 22 verloren! Wat een leven had je toen als voetbalsupporter? Deelcij fers 45 vóór en 92 tegen. Wie waren in vredesnaam de „vedetten” die ons toen zozeer in het verderf stortten, zult u willen weten? Omdat geen moeite mij' te veel is, heb ik alle spelers in de 28 rampwedstrijden voor u in kaart gebracht. Hier volgen zij, met achter hun naam tussen haakjes het aantal wedstrijden dat zij van die reeks van 28 meespeelden: Terlouw (24), Biesbrouck (19), Len stra (17), Kraak (16), Clavan (14), Odenthal (12), Van Schijndel (11), Van Melis (11), Bennaars (10), Tebak (10), Van der Kuil (10), Klaassens (0), Wiertz (8), Steiger (7), Schijvenaar (5), iVan Beurden (5), Alberts (5), Michels (5), A. C. de Jong (5), Van der Tuyn (5), Van Roessel (4), Boskamp (4), Tussen Kerstmis en nieuwjaar zal (vermoedelijk in het Ajax-restaurant) een bundel gedichten worden „over gedragen” aan Piet Keizer. De bundel heet „Nummer 11’, op de cover staat een foto van Keizer in heroïsch- ongeschoren toestand (een van die lijdensfotos die van topvoetballers in omloop zijn), de gedichten worden ingeleid door de samensteller Theun de Winter, die daarvoor een gesprek met Piet Keizer zal hebben. Over poëzie. Of het hem raakt, of niet. Etc. Uitgever Thomas Rap wil de oplage beperkt houden tot 500 exemplaren. Om het getal 11 (het rugnummer van Piet Keizer, zoals sommigen uwer zullen weten) te symboliseren, zal het bundeltje elf gedichten van elf dichters bevatten, die uiteraard allemaal Piet Keizer tot voorwerp hebben gekozen. Die dichters zijn, in alfabetische volgorde: Cees Bud- dingh’, Remco Campert, Mensje van Keulen, Kees van Kooten, Marga Minco, Adriaan Morriën, Nico Scheepmaker, Bert Schierbeek, Mi- scha de Vreede, Theun de Winter en Jan Wolkers. Hun honorarium zal bestaan uit „een fles drank naar keuze". Niet alle dichters die in eerste instantie door Theun de Winter voor een bijdrage werden aangezocht, heb ben ook aan zijn oproep gevolg kun nen of willen geven. Heere Heeresma zegt achteraf „dat hij het gezelschap waarin hij dan zou komen te verke ren niet sjiek genoeg vond”. Gevraagd naar de namen die hem via het bundeltje in aanzien omlaag zouden hebben gesleurd, zei hij: „Buddingh’, Bernlef en de buurman van Bernlef, die altijd diens ingezonden stukken in Het Parool schrijft". Ook Hugo Claus liet het afweten, onder het mom dat je als Belg geen epos over een Nederlandse voetballer kon schrijven. Victor E. van Vries land bedankte voor het feit dat men ook aan hem gedacht had, maar zei dat hij nog maar drie tot vier gedich ten per jaar schreef en weinig affini- Ach ja mensen, de glorietijd van Bakers, Mommers, De Bruyckere, La gerwaard, Mesman, Everse, Lugthart, Kuneman, Snoek, Hendriks, Alberts, Gruisen, Luiten, Overbeeke, A. C. de Jong (wie was dat ook alweer?), Groeneveld, Louer, Hijbregts, Van der Sluijs en Van der Klink.Toch (on danks het feit dat ik blij was dat ik toen nog niet leefde) herinner ik ze me nog wel. Wij vonden dat toch „knappe” voetballers, als ik me goed van afbrengen door huizenhoge neder- van afbrengen door huizenhoge nede- lagen tegen Scandinavische landen, want misschien was die Bakers niet zo’n groot licht, maar met een elftal- letje als Kraak, Tebak, Terlouw, Odenthal, Van Schijndel, Biesbrouck, Van der Kuil, Lenstra, Van Melis, Bennaars en Clavan (om even het Oranje-team te formeren), de meest gebruikte spelers in die rampperiode 1950-1954, konden we toch voor de dag komen in het Europese voetbal! Of niet soms? Nee, blijkbaar niet soms. Die spelers bezorgden ons 22 nederlagen en maar drie overwinnin gen en drie gelijke spelen in vijf jaar tijd! Misschien wordt het toch eens tijd hun legendarische kwaliteiten te herwaarderen. Niet zonder tegenzin hebben Theun de Winter en Thomas Rap mij toege staan al één gedicht uit de bundel voortijdig te publiceren, te weten het middelste gedicht van het drieluik dat Jan Wolkers schreef. Een sonnet. Ik laat het hier volgen: Na die noodlottige afgrijselijke ver gissing nam zij verslagen zijn portret van het buffet en liet het zachtjes glijden achter ’t divanbed de tranen liepen langs haar wang bij die beslissing Zij had geen vriend of kennis om haar op te beuren zij leefde eenzaam met die foto op dat hok de chips lagen versplinterd op haar wollen rok de schijfjes leverworst begonnen bruin te kleuren Verkleumd ging ze naar bed met het kleurloos gevoel dat er in het vervolg geen woensdag avond meer zou komen om liefdevol de televisie aan te zetten Haar leven had geen zin meer en geen enkel doel En zelfs haar tranen wilden niet meer stromen Bij het snel openen der tube slaapta bletten. U begrijpt dat „die noodlottige af grijselijke vergissing” slaat op die bal waarover Piet Keizer struikelde, waardoor CSKA Sofia zijn eerste doelpunt kon maken. Ik zelf heb ook een sonnet over deze historische struikeling geschreven, dat echter niet in de bundel is opgenomen. In de eerste plaats omdat een passender gedicht is uitgekozen (beginnend met de regels: „Piet Keizer is sinds lang een synoniem voor genialiteit en balverlies”) en in de tweede plaats omdat het nu volgende gedicht Pietje niet erg happy maakte. En het uitein delijke doel van de bundel is tenslot te om Piet weer een beetje op te vrolijken! Hier volgt nu, ter afwisse ling, mijn sonnet over hetzelfde voor val dat ook Jan Wolkers inspireerde Komt dat niet door de krankzinnige bedragen die er in de voetballerij om gaan en zijn de (financiële) belangen over het algemeen niet te groot. Van Gelder: „Ja, maar met die constatering schiet je niets op. Er worden vaak absurde transferbedragen betaald. Maar dat gebeurt in het buitenland ook. Er is geen land in Europa waar Labour zo sterk is als in Engeland. Er is ook bijna geen land waar de gewone man zijn centjes zo zuur moet verdienen en waar de mensén Zo nuchter zijn als iri Enge land. Maar ook daar accepteert de pu blieke opinie die hoge salarissen en vooral transferbedragen. Ik ben wel voor een CAO voor voetballers. Dan kun je stellen je kunt de ene voetballer niet vergelijken met de andere maar in het bedrijfsleven vallen de hogere werkne mers ook buiten een CAO. Er zijn in Nederland 1200 betaalde voetballers. geven: nog nimmer had het net zo wreed getrild. Mijn honger naar de bal was toen gestild. We zijn nog vrij lang overeind geble ven, maar bij 1-0 ging onze gulden zwe ven; het appeltje met Ajax was geschild Ajax is uitgeajaxst, zonder Cruyff zit er geen klote meer in ons ge schuif: het schuiven is vervangen door het schaven. Tege nde legerploeg van Sofia zijn wij, met drie Europa-cups en mijn per soon erbij. met méér dan militaire eer begra ven. Juist die gemoedelijke karaktertrek van de Brabander wordt PSV vaak ver weten. Het zou te snel geïntimideerd raken, zie bijvoorbeeld het duel tegen Sparta, en daardoor toch nooit de hard heid op kunnen brengen om een echte topclub te worden. Van Gelder: „Er is altijd een beetje tegen het westen opge keken hier. Dat was altijd al wat vlotter en brutaler. Dat is niet eens een kwestie van deze generatie maar meer nog van de vorige. Laat het westen maar wat 4

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 24