Zegel- en suikerwet brachten koloniën in geweer tegen Engelse helastingheffers DE AMERIKAANSE VRIJHEIDSOORLOG Nederland een wens NEWYORKSE NEW SCHOOL KAN MODEL STAAN Thee brak Engelsen op l Open onderwijs „BOSTON TEA PARTY" VOORSPEL TOT 4 •S TOr5MNDs/75O EEN EER WEER INCIDENT VOOR DE LOL 1 I 25 4 buil ïwrnah 9 in *7^ f* N0ttD.CM0l.lM Vb W /r B O W 11 W I J Il Erbij w Drlta^j Fransen. John Een van de wensen van onderwijsminister Jos van Kemenade (36 jaar) is de „open school”, die ook mensen op latere leeftijd de kans moet geven zich opnieuw te oriën teren en nieuwe kennis op te doen. Van Kemenade heeft daar nog een andere fraaie term voor: „Tweede kans of tweede weg onderwijs”. Wie zijn eerste kans op onder wijs heeft gemist, kan op die open school een tweede kans krijgen. De minister denkt daarbij in eerste instantie aan het scheppen van de mogelijkheid om een mavo- of meao-opleiding te volgen. Tussen twee haakjes: meao betekent middelbaar econo misch en administratief onderwijs. merd om wat er in haar koloniën plaats greep, dan zou in de achttiende eeuw waarschijnlijk niet Engeland maar Frankrijk de grootste koloniale mogendheid der aarde zijn geworden. In die oorlog verloor Frankrijk namelijk in Amerika geheel Canada, het dal van de Ohio en het gebied op de linkeroever van de Mississippi en in Azië bijna geheel Voor-Indië aan Engeland, dat in diezelfde tijd ook Australië en Nieuw-Zeeland in bezit nam. Tegenover al die winst staat echter één verliespost: De Engelse kolo niën langs de oostkust van Noord-Amerika maakten zich onafhankelijk van het „moederland”. Nu begonnen Sam Adams en de zijnen een propagandaoorlog tegen het gebruik van thee: theedrinken was een bewijs van decadentie en dat het Engelse volk zo veel thee dronk, was een teken van degeneratie. Dus moest thee worden ge boycot (al kende men in die tijd het schreeuw hielden de schildwachten voor de Engelse regering een besluit dat heel slim leek, maar een kolossale fout bleek Uitgedost als Indianen gooien de kolo nisten kisten thee van de Oost-Indië- Compagnie overboard. Parlement nam na een emotionele dis cussie een wet aan waarbij de haven van Boston werd gesloten tot de thee vergoed zou zijn. De kolonie werd onder onmiddellijk gezag van de Kroon ge plaatst. Dat betekende dat het beperkte zelfbestuur van Massachusetts werd in getrokken en dat Engeland troepen naar het „opstandige” gebied zond. Het gevolg was dat andere koloniën een steunbe weging organiseerden om de zwaar ge troffen handelsstad Boston te helpen; dat overal de radicalen de overhand kregen en dat op initiatief Van Massa chusetts een Congres in Philadelphia werd samengeroepen „om over de ge meenschappelijke belangen van geheel Amerika te spreken.” Nog werd de oor log niet verklaard en nog de onafhanke lijkheid niet uitgeroepen. Maar toch, zo als George III het niet heel origineel, maar wel waarheidsgetrouw uitdrukte: de teerling was geworpen. DR. P. H. SCHRÖDER Lloyd Wright zijn maar een paar van de belangrijke mensen die aan de New School hebben gedoceerd. ol the STAMP |>2 u I «r 'rt lis 6 14 e ZWÖ.êff/?. dharltften O f filai Stamp en deed de hartstocht van de massa oplaaien door steeds weer een beroep te doen op de aangeboren vrijheidszin en de onstuimige geestdrift van zijn volk. Van het naar Amerika gezonden En gelse leger waren een paar regimenten in Boston gelegerd. Ze warep goed ge disciplineerd en stonden onder het bevel van goede officieren. Er was dus geen reden moeilijkheden te verwachten of te vrezen. Maar Sam Adams zette voortdu rend de publieke opinie tegen hen op. En bij de jeugd had hij natuurlijk ge makkelijk succes. Toen een paar straat jongens de schildwachten op een winter se middag met sneeuwballen bekogelden, ontstond er een oploopje. In de verwar ring riep iemand: Schieten! Die een bevel. Er klonken schoten en ver scheidene burgers werden gedood. De bevelvoerende officier werd gearres teerd, maar toen bij een gerechtelijk onderzoek zijn onschuld bleek, werd hij vrijgelaten. Maar Adams gebruikte het incident jarenlang als propagandamiddel. Hij noemde het geval een moordpartij, een bloedbad; de soldaten waren bloedi ge slagers, de gesneuvelden martelaren woord boycot nog niet.) Maar nu nam voor de vrijheid en de straatjongens jeugdige helden, dienaars van het vader land. Een paar jaar later deed zich opnieuw een incident voor. Op zichzelf was het evenmin belangrijk als het „bloedbad” maar het werd een typische aanleiding. Het woord aanleiding is wel eens om schreven als de gebeurtenis die een oor zaak doet omslaan in haar gevolg. Dat was hier het geval. De Engelse regering was tegenover de Amerikaanse gebeur tenissen niet consequent opgetreden. Telkens als het verzet tegen haar maat regelen te groot werd, had zij die inge trokken. Zo was het ook met de Suiker wet en de Zegelwet gegaan en deze weifelende houding had natuurlijk het zelfvertrouwen der koloniën versterkt. Van alle belastingen was tenslotte in 1773 alleen die op thee overgebleven ten bewijze dat Engeland zich het recht voorbehield in de koloniën belastingen te heffen. Alle stafleden van de New School werken op part-timebasis voor een aan zienlijk lager salaris dan zij ergens an ders zouden kunnen vragen. Waarom gaat men met zo’n salaris akkoord? Een lector: „Hier werken houdt de hersen- sappen vloeiend. Ik heb nog nooit in mijn leven zulke geestdriftige studenten gezien. Het is een eer om hier te doce ren.” mensen iedere woensdagavond kijken. Een beroemd New Yorks fotomodel zat er met haar vriend-acteur zij aan zij met een gepensioneerde dokter en zijn vrouw beiden in de zeventig. Ver scheidene keren per week geeft de New School concerten en lezingenseries, die gratis zijn of waarvoor alleen de kosten opgebracht moeten worden. In die series is de antropologe Margaret Mead slechts een van de vele prominenten die daar regelmatig verschijnt. De zaterdagen zijn gereserveerd voor intensieve Franse en Spaanse talenprac tica met klassen en kleine conversa- tiegroepen, onderbroken door even in formeel koffie drinken, ’s Middags om twaalf uur is de cafetaria van de school een levendige verzamelplaats niet al leen voor de studenten, maar ook voor veel oudere bewoners uit de buurt. Dat de 60- en 70-jarigen hun tijd niet af wachten in bejaardentehuizen, maar ac tief discussiëren over filosofie en de wereldpolitiek, moet Jos van Kemenade te zijn. De Engelse Oost-Indische Com pagnie die er financieel slecht voorstond en grote voorraden thee had opgeslagen, kreeg van de regering het monopolie van de theeverkoop in Amerika. Zij zou de thee goedkoop van de hand kunnen doen omdat zij uitvoerpremies van de regering kreeg en de Amerikaanse kolo nisten zouden worden verleid de goedko pe thee te kopen. Maar de Amerikaanse handelaars die door de boycotactie toch al met grote hoeveelheden thee in hun pakhuizen za ten, werden uitgeschakeld. Vandaar dat zich in allerlei havensteden, Boston voorop, comités vormden die het lossen van de ladingen thee wilden beletten. Op 1 december 1773 kwamen drie En gelse schepen, gedeeltelijk met thee ge laden, in de haven van Boston aan. De leden van het comité gingen wachtlopen om het lossen van de lading te verhin deren. Ook werd een vergadering belegd die door wel 5000 mensen werd bijge woond en waar werd besloten dat de schepen nog dezelfde dag de haven moesten verlaten. Daartegen verzette zich de douane en ook de Engelse gouverneur verklaarde als muziek in de oren klinken. De president van de school, Everett, vindt dat zo’n school alleen mogelijk is in New York: „We zijn zo afhankelijk van het talent hier in New York City, dat ik er niet zeker van ben dat het ergens anders ook zou werken.” Het geloof in de New School zorgt er niet alleen voor dat de docenten en studenten blijven komen, maar het heeft de school ook gemaakt tot een belang rijk brandpunt van het culturele leven van de gemeenschap. Toen twee jaar geleden gratis kleurenvoorstellingen werden gegeven van Sir Kenneth Clar ke’s tv-series over „De geschiedenis van de westerse wereld”, kwamen bijna 1000 VIMlNlR dat de voorschriften der regering en zijn verantwoordelijkheid tegenover de ko- ning hem verboden de schepen een vrij geleide te geven vóór de theebelasting was betaald. Toen marcheerde op 16 december, nu 200 jaar geleden, een menigte van enige honderden mannen naar de haven en keek toe, terwijl groepjes als Indianen verklede vurige aanhangers van Adams zich met bijlen gewapend aan boord begaven. Elk der schepen had 114 kisten thee aan boord; twee hadden geen ande re lading, het derde vervoerde ook ande re goederen. De „Indianen” zorgden er voor dat die niet beschadigd werden, maar ze sloegen systematisch alle thee kisten kapot en gooiden de inhoud in het water. Voor een waarde van 50.000 dol lar ging verloren. Niemand werd lastig gevallen of gewond, op één man na, die probeerde thee te verdonkeremanen in de opengescheurde voering van zijn jas. Hij werd naakt door de modder gerold en kreeg een flink pak slaag. Deze gebeurtenis, die de naam heeft gekregen van Bostonse theevisite, wekte in Engeland een hevige reactie op. Het van 20-jarigen tot 80-jarigen. De New School, die zich hoofdzakelijk bezighoudt met onderwijs aan volwassenen, is een haven geworden voor allerlei onafhan kelijke mensen die graag willen leren, maar geen zin hebben in de strenge reglementering van andere educatieve centra. Uit de klassen, die creatieve vorming geven, zijn grote talenten als de acteurs Marlon Brando en Rod Steiger, de zanger Harry Belafonte en de schrij vers William Styron en Mario Puzo voortgekomen. Langs de Atlantische Oceaan lagen dertien Engelse koloniën, die een zekere mate van zelfbestuur genoten onder door de Engelse koning benoemde gou verneurs. De verhouding was in het algemeen niet slecht en toen in 1763 de vrede werd getekend, waren de Engelsen werkelijk in de koloniën wel populair. De Engelse legers immers hadden Cana da veroverd en de kolonisten bevrijd van de bedreiging door de Maar daarom vond Engeland niet ten onrechte dat het van de kolonisten hulp mocht verwachten, nu de rekening van die oorlog betaald moest worden. De staatsschuld was gestegen tot het voor die tijd ongewoon hoge bedrag van 130 miljoen pond; de rentelast zou dus zwaar op het jaarlijkse budget drukken en bovendien zouden de uitgaven stij gen: in de veroverde gebieden had Enge land natuurlijk troepen moeten plaatsen en het achtte het billjjk dat de koloniën die zouden betalen. Nu waren die econo misch al heel sterk aan het moederland gebonden: alles wat zij uitvoerden, mocht alleen aan Engeland worden gele verd en met andere landen mochten zij geen handel drijven. Ook was het de kolonisten verboden industriële bedrij ven te vestigen. Zo moesten alle ijzeren gereedschappen die zij nodig hadden, uit Engeland worden geïmporteerd. Zelf maken was verboden en werd streng bestraft. Aan deze toestand waren de koloniën gewend. Ze wisten niet beter of het hoorde zo. Maar na 1763 ging de Engelse regering verder: ze ging belas ting heffen van de kolonisten, die zich toen typerend verschijnsel! —nog Englishmen en niet Americans noemden. Eerst werd een suikerwet ingevoerd die een hoog invoerrecht legde op suiker die niet uit Engelse gebieden afkomstig was; het volgende jaar kwam een zegelwet die voorschreef dat zegelrechten werden geheven van waardepapieren, kranten en pamfletten, diploma’s en scheepspapie ren. Door deze wet werden twee groepen van de bevolking het zwaarst getroffen: de advocaten en de journalisten. En dat waren nu precies de categorieën die uit hoofde van hun beroep het best in staat waren uiting te geven aan hun veront waardiging. En het verzet tegen beide wetten was dan ook zo algemeen dat de kolonisten er zelf verrast door waren. Er waren onder hen twee stromingen: de gematigden en de radicalen. Beide er kenden het recht van het moederland de handel der koloniën zo te regelen als zijn eigenbelang eiste. Maar zij verschil den waar het het heffen van belastingen betrof. De gematigden zeiden: de oorlog is hoofdzakelijk in ons belang gevoerd, het is dus billijk dat wij helpen de schuld te delgen en wij zijn daartoe bereid voor zover het in- en uitvoer rechten betreft. Dat zijn externe belas tingen en Engeland heeft het recht die te heffen. Maar de zegelwet is een interne belasting en die kan alleen met onze instemming worden geheven. Met onze instemming. Dat wilde zeg gen: die belasting is alleen wettig als de vertegenwoordigende lichamen in de 13 koloniën die toestaan aan de regering in Engeland. De radicalen onder de kolo nisten gingen een stap verder. Zij zei- Hoewel de New School titels kan verlenen op een breed vlak van de sociale wetenschappen, komen de meeste studenten (80 percent) alleen maar om voor hun lol te leren. De deken van de school, Allen Austill, zegt daarover: „Onze studenten komen met de beste motivatie alleen maar leren voor je zelf.” tof vernederen tot de ellendige positie van belastingslaven; hij stelde de vrijheid en deugdzaamheid van het Amerikaanse volk tegenover de tirannie en de morele ontaarding van het Engelse; hij verkon digde dat het moederland het erop toe legde de koloniën in een toestand van slavernij, armoede en ellende te brengen Misschien gaat de New School na 54 jaar experimenteren er in dit opzicht een beetje stijf uitzien. Want, waarom zouden we naar de New School kijken als het exclusieve eigendom van een aantal vernieuwers en inwoners van New York City? Waarom zouden we de school niet als inspiratie en voorbeeld voor de ontwik keling van andere nieuwe of open scho len gebruiken? Elke grote stad of het nou Londen, Parijs, New Delhi of Am sterdam is heeft genoeg talent binnen zijn grenzen om een „nieuwe school” op te zetten. Het enige dat daarvoor nodig is, is de moed en de vastberadenheid om te beginnen. En de centen natuurlijk. De moed en de vastberadenheid heeft mi nister Van Kemenade misschien wel. Of hij er de centen voor los kan krijgen,is punt twee. De eerste oorlog in de geschiedenis die een mondiaal karakter droeg en die dus feitelijk „de eerste wereldoorlog” zou moeten heten, was de zeven jarige oorlog die van 1756 tot 1763 werd uitgevochten door Engeland en Pruisen enerzijds en Frankrijk samen met Oostenrijk anderzijds. Die strijd werd namelijk niet alleen gestreden in Europa, maar ook in Amerika en in Azië. In beide werelddelen hadden Engeland en Frankrijk koloniën ge vestigd en daar stonden dus Engelse en Franse legers tegenover elkaar. Als de Franse regering onder Lodewijk XV toen niet alle aandacht had besteed aan de krijgsverrichtingen in Europa en zich meer had bekom- den „Wij zijn vrije Engelsen, niemand kan ons verplichten een belasting te betalen die we niet zelf hebbën goedge keurd. En wij konden die niet goedkeu ren, want wij zijn niet vertegenwoordigd in het Engelse parlement. Kortweg: no taxation without representation, geen belasting zonder vertegenwoordiging. Dit was een opvatting waarover Enge land zich in hoge mate en serieus ver baasde. Het beschouwde namelijk de le den van het Engelse Lagerhuis als de vertegenwoordigers van alle Britse on derdanen. Dat de Engelsen in de kolo niën niet stemden, betekende in de ge dachtengang van de regering in Londen niets. Immers: ook de meeste Engelsen stemden niet. Daarom vonden de bewo ners van het moederland het onbegrijpe lijk, muitziek en revolutionair van de kolonisten dat ze nu opeens met bezwa ren kwamen aandragen. Daarbij zag En geland over het hoofd dat de koloniën, die zich toch al verwaarloosd en in allerlei opzichten tekortgedaan voelden, zich beriepen op wat zij een fundamen teel natuurrecht noemden: het recht van elke mens vrij te beschikken over zijn eigendom. De botsing tussen Engeland en zijn Amerikaanse koloniën was dus niet alleen een botsing tussen zakelijke belangen van twee partijen. Het was evenzeer en eigenlijk in de eerste plaats een conflict tussen twee mensbeschou wingen, een conflict, dat in zekere zin een nieuw tijdperk in de geschiedenis inluidde. Sinds 1760 regeerde in Engeland de derde koning uit het Huis van Hanno ver. Hij was de eerste George die in Engeland was geboren en opgevoed en wenste als een zelfstandig leider der natie op te treden en niet, zoals hij zei „als een ledepop in de handen der par tijen”. Daarom streefde hij naar een ministerie dat bereid was uitvoerder van de koninklijke wil te zijn. Onder zijn regering werden aan de koloniën belas tingen opgelegd en om de naleving van die wetten te waarborgen werd een leger van 10.000 man naar Amerika gezonden. De kosten daarvan zouden worden bestreden uit een aparte belas ting, te betalen.door de kolonisten. Deze bedreiging van hun vrijheid bracht de koloniën tot een begin van samenwerking. In 1765 kwamen op uit nodiging van Massachusetts afgevaardig den van negen koloniën in New York bijeen en dit eerste congres richtte ver togen, in het bijzonder tegen de Zegel wet, aan de Engelse koning en het Engelse parlement. De redenering was: een Engelsman aan wie in het moeder land buiten de volksvertegenwoordiging om geen belastingen kunnen worden op gelegd, behoudt dit recht als hij naar Amerika verhuist. Met steeds meer vuur werd deze stelling verkondigd en in Boston deed „de grootste volksmenner die Amerika ooit gekend heeft”, Sam Adams, zich steeds luider horen. Hij was een strenge Puritein, die Engeland en de Engelse regering beschouwde als het vleesgeworden kwaad in het leven van Gods volk, een kwaad dat dag en nacht met elk wapen bestreden hnoest worden. Hij zweepte het volk op door te verkla ren dat de Engelse koning het wilde Tijdens de beroemde schaaktweekamp tussen de Amerikaan Bobby Fischer en de Rus Boris Spasski engageerde de school Shelby Lyman, die de match voor de televisie becommentarieerde, om les te geven in schaken. Resultaat: een ver rassend populaire schaakklas. De voor malige presidentskandidaat Eugene McCarthy werd ingehuurd om colleges te geven over „De toekomst van het radicalisme in Amerika”. En de vroegere New Yorkse politiecommissaris Patrick Murphy gaf een cursus over het hand haven van de wet. De componist Aaron Copland, schrijvers als T. S. Eliot en Thomas Mann, filosofen als Paul Tillich en Erich Fromm, en de architect Frank Maar bij zo’n open school kan het natuurlijk niet blijven, er zal ook zo iets moeten komen als een „open universi- teit”, zoals men die bijvoorbeeld in En geland heeft. In een brochure van de Wiardi Beekman Stichting, het weten schappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, wordt gepleit voor de oprichting van educatieve centra, waar voor ieder een op elft gewenst moment van zijn leven „het onderwijs een vrijplaats is, waarvan men naar redelijk eigen goed dunken gebruik kan maken op grond van persoonlijke belangstelling, behoefte, etc.” Van Kemenade heeft, toen hij tot het ambt van minister werd geroepen, aan deze brochure meegewerkt, zodat we rustig kunnen veronderstellen dat ook hij die educatieve centra wil. Krijgt hij als minister voldoende tijd van le ven, dan zullen ze er ook wel komen. Zo’n vrijplaats is al 54 jaar de New Yorkse New School for Social Research. Elke werkdag komen er ’s avonds afge studeerden van universiteiten, drop-outs, hippies, huisvrouwen en zakenmensen, Het academische programma van de New School is actueel en verandert voortdurend; het is opgesteld om te beantwoorden aan actuele kwesties en interesse. De marxistische filosoof Her bert Marcuse bijvoorbeeld gaf colleges op het hoogtepunt van het proces tegen de neger-activiste Angela Davis (Angela Davis is natuurlijk prof. Marcuse’s be kendste beschermelinge). Het was op die colleges zo druk, dat men alleen maar staanplaatsen kon krijgen. i' $1 J* m|

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25