Kerbert-asiel werd groot succes Feestavond aan boord Rijnhaven GS nog steeds voor volledig inpolderen van Markerwaard TOPBASKETBAL IN BEVERWIJKSE HAL STICHTING „BRASIL OP WEG” RAAST DOOR ONS LAND „Actie Zilvervloot” voor verbetering Jij 1 mr# - v LEERLINGEN WILLEM DE ZWIJGER-MAVO OP DE BRES VOOR DIEREN Ondanks afstand van ambtelijke nota: Koffieconcert in Hervormde kerk Zaterdagavond 15 december om 19.30 uur ILVT PER Kort Umondnieuws 1 SEPTEMBER OPGEHEVEN E I 5 ZATERDAG 8 DECEMBER IJMUIDER COURANT 19 73 7 (Van een medewerker) Leven Cassette-recorder Opmerkelijk Bruggehoofd ZONDAGMORGEN Houten barak Voedseltekort Full-time Adelbertvereniging tiviteiten te ontplooien, met als ge volg dat het schip bij zijn binnen komst slechts over de helft van de normale lading beschikte. Dat er desondanks nog van een redelijke besomming sprake is geweest, dient dan ook niet te worden toe geschreven aan de hoeveelheid ge vangen vis, maar aan de hoge prij zen die hiervoor werden betaald. Ondersteuning IJMUIDEN Het wordt een schier eentonige vermelding, maar ook deze week waren de schepen voor het grootste deel weer op de thuishaven aangewezen. De storm wenste de Noordzee immers op nieuw te beheersen, vooral het noordelijk deel daarvan. Zelfs de hektrawler „Zeehaan” is niet in staat geweest de gebruikelijke ac- i H - fa M («te losplank (Van een onzer verslaggevers) Ben Strik gaat gewoon door (Van een onzer verslaggevers) i n naar (Van een onzer verslaggevers) i de (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) j i i r 5 De kinderen hadden deze som geld bij elkaar gekregen door artikelen te verko pen aan huisgenoten, vrienden en kennis sen. Aardige ietwat luxe gebruiksartike len voor niet te hoge bedragen. Voor degene die het meeste verkocht had was er een prachtige eerste prijs beschik baar: een complete cassette-recorder. De gelukkige winnares daarvan werd de dertienjarige Marjolein Ouwehand. Zij Rusteloos is pater Ben Strik niet. In tegendeel. Hij straalt de rust uit, maar deze man zit boordevol ideeën. Hij denkt de Stichting „Brasil op weg” Voor tien andere uitmuntende verko- pertjes was er een maxi-ballpoint met de inscriptie: „Uitgereikt wegens belang- De Vraagbak. De komende tweede dinsdag van de maand, 11 december, zetelt het huishoudelijk voorlichtings centrum De Vraagbak weer in het buurt huis De Zandkraai te Heemskerk. Van 10 tot 12 uur kunt u informatie krijgen over huishoudelijke artikelen, vloerbe dekking en de besteding van het huis houdgeld. Geen spreekuur. In verband met een wijziging in de datum van de B. en W.-vergadering in Velsen zullen de le den van het college dinsdag 11 december geen spreekuur kunnen houden. rijke diernehulp”. Die gravering werd door de voorzitter nog eens extra bena drukt- De tien ballpointwinnaartjes wa ren: Irma de Jong, Wilma Kok, Martin Luster, Carina Leijssen, Co Timmers, Antoinette Rijendam, Patty Guikema, Cobi Groeneveld, Freddy van Zutphen en Mirlanda Hooft. BEVERWIJK. Het intercommunaal Lichaam Vervanging Tuinbouwgronden is, zo delen B. en W. de gemeenteraad mede, officieel met ingang van 1 sep tember 1973 opgeheven. Het dagelijks bestuur is belast met de liquidatie, in casu de verkoop van de landerijen. De complexen buiten de IJmond. (Zij- pe-Heiloo) zijn reeds verkocht en zullen nog voor het einde van 1973 zijn overge dragen en betaald. De resterende gron den, gelegen in Beverwijk en Heems kerk, worden in eigendom overgedragen aan deze gemeenten. een zeer kostbare zaak wordt. Het su- persone vliegverkeer zag de piloot (in het dagelijk leven) ook niet meer zo zitten. Bij de PvdA waren er twijfels; mevrouw Steigenga had in de nota al ternatieven gemist voor indeling van de polder als die niet voor luchthaven zou worden benut, en de heer Geuzebroek vond dat de consequenties van bodem- verlaging onvoldoende zijn onderzocht. DE KLEINE schepen vertrokken pas dinsdag, zodat men tot donderdag op enige aanvoer heeft moeten wachten. En gevoegd bij de reeds gesignaleerde la ding van de „Zeehaan”, betekende het totaal toch weer enig leven in de brou werij. TOCH RAAKTE men vrijdag weer in de knel, omdat de schepen donderdag door de opnieuw opstekende storm wa ren gedwongen snel de veilige haven op te zoeken. Scheidsrechters. Maandagavond 10 december houdt de heer Piet in de KÏC- kantine te Velsen-Noord een lezing over het wel en wee van een scheidsrechter in de Haarlemse Voetbalbond. De cluba vond van de Scheidsrechters Vereniging IJmond begint om 20 uur. i i r 1 1 1 e 1 j 1 j 1 t e i 1 i T f .1 a a e t Voorts heeft Die Aagheten Cantorij er ’n repetitie-ruimte in. In een maand tijd, vaak tot diep in de nacht met soms meer dan 30 vrijwilligers(sters) heeft de Stichting „Brasil op weg” het houten gebouw voor de nieuwe bestemming ge schikt gemaakt. Wie contact wil zoeken met „Brasil op weg” kan dit doen via telefoonnummer 02510-23395 of Postbus 305 te Beverwijk. KAARTEN voor deze feestavond waarop ook lezers die nog nimmer mee op reis zijn geweest, maar zo’n Rijnschip vast even willen verken nen, welkom zijn zijn uitsluitend maandag en dinsdag verkrijgbaar aan het loket van ons kantoor in de Grote Houtstraat in Haarlem. Op de avond in Rotterdam kan ook al geboekt worden voor onze carna- valsreis van begin februari. had artikelen verkocht tot een bedrag van 358,40 en dat was veruit het hoogst van hetgeen per leerling verkocht was. (Van onze stadsredactie) SANTPOORT. Wegens onvoorziene omstandigheden kan mr. M. G. Rood maandag 10 december niet de aangekon- digde lezing voor de Adelbertvereniging houden in de Spaarnberg in Santpoort. In zijn plaats komt Henri Arends F.G.A., dirigent en edelsteenkundige, een lezing met dia’s houden over „Edelstenen, kris tallen en mineralen”. Aanvang 20.15 uur. BEVERWIJK Als een wervelwind raast de actie „Brasil op weg” door ons landje. Pater Ben Strik wist in februari 1972 niet waar hij aan begon: samen met het Beverwijkse koor Die Aaghten Cantorij een plaat maken en met de opbrengst van de l.p. opnieuw naar zijn tweede vaderland, Brazilië, vertrekken om daar de draad van het ontwikke lingswerk. dat hij 22 jaar achtereen heeft volgehouden, weer op te pakken. Het is er niet van gekomen. Kerstvieringen. De vrouwenvereni ging „Actie en bezinning” houdt een kerstavond op maandagavond 10 decem ber om 8 uur in de Vredevorstkerk aan de Laan der Nederlanden in Beverwijk. Op vrijdagmiddag 14 december om half drie wordt voor de prot. chr. ouderen van boven 55 jaar een kerstmiddag ver zorgd in de Morgensterkerk aan de Vrij- burglaan in Heemskerk. n a s a e it a e Anderhalf uur discussie werd gewijd aan de vraag of de commissie überhaupt wel over de nota zouden praten. De economische commissie, die tevoren in besloten vergadering over de nota had gepraat, was unaniem tot de conclusie gekomen dat uitstel gewenst was tot belangrijke gegevens uit rijksstudies voorhanden zouden zijn. Een deel van de leden van de gisteren vergaderende statenleden voelde daar ook voor, een andere groep vond het niet nodig te wachten op nieuwe visies van rijkszijde. De provincie zou best mogen laten horen hoe men er in Noord-Holland nu over denkt. Daarbij kwam dat uitstel waarschijn lijk zou betekenen dat de nota pas na de statenverkiezingen van volgend jaar in behandeling zal kunnen komen. Volgens sommigen een voordeel, anderen meen den juist dat de kiezer duidelijk mocht weten hoe de verschillende partijen over inpoldering denken. Uiteindelijk koos een meerderheid voor directe bespreking. De Zilvervloot-actie heeft een bruto- opbrengst van 12.342,75 opgeleverd. Dat wil zeggen dat na aftrek van de kosten de netto-opbrengst, welke aan het asiel ten goede kan komen 3.913,43 bedraagt. „Dat is nog lang niet genoeg”, sprak de heer Van Oosterhout vrijdag tot de ijverige mavo-dierenvrienden en -vrien dinnetjes. „Maar het is wel een erg mooi bedrag. We zijn er dolgelukkig mee en het geeft al mogelijkheden om het Ker bert-asiel in de toekomst nog beter te maken dan het nu al is.” Dit belangeloos werken voor de ont wikkeling in een ander land kan sinds een aantal weken worden gecentrali seerd in een soort ontwikkelingskantoor, zoals Ben Strik het houten gebouw aan de Hendrik Mandeweg noemt. In de zomer van dit jaar bood de gemeente Ben Strik een houten barak aan, die voorheen dienst deed als kantoor van de burgerlijke stand. Maar toen deze afde ling naar het Stadskantoor verhuisde zat de gemeente met de vraag óf de Stich ting er in óf de hele zaak afbreken. Ben Strik zei natuurlijk heel snel ja. De Stichting beschikt nu over een flinke administratieruime, een keuken en een magazijn en een kamer voor Ben Strik. HEEMSKERK. Zondag 9 december vindt om 12.00 uur in de hervormde Kerk aan het Kerkplein een Koffiecon cert plaats, dat onder auspiciën van de Gemeenschapsraad gegeven zal worden door de zangeres Marie Cécile Moerdijk. De pianobegeleiding is in handen van haar broer Carlos. BIJ DIT alles is het hoogst opmerke lijk dat er in het zuidelijk deel van de Noordzee vrijwel niets van enig nood weer viel waar te nemen, zodat de visserij hier normaal doorgang heeft kunnen vinden. Alleen werd hier slechts weinig gevangen. Hij zoekt zijn vrijwilligers overal, want de Stichting „Brasil op weg” ver leent financiële hulp en stuurt vrijwilli gers naar projecten, die door 27 bisdom men in Brazilië worden en zijn opgezet. In de Braziliaanse plaats Belém is men momenteel druk doende een dochteror ganisatie van „Brasil op weg” te stich ten, die het werk van de Beverwijkse Stichting overneemt zodra goederen, mensen of geld de Braziliaanse grens zijn gepasseerd. Ben Strik: „Een soort brug gehoofd van de Stichting, die de orga nisatie van de actie iri Brazilië op zich neemt”. Ben Strik stelt nu pogingen in het werk voor zijn ontwikkelingswerk sub sidie van de rijksoverheid los te peuteren. „Vrijwilligers sturen is een ontzettend kostbare zaak”. Neomist. Tijdens de viering van 9.45 uur in de Mariakerk aan de Spoel- laan in Heemskerk op zondag 9 decem ber gaat de heer Norbert Halsema voor de eerste maal voor in de eucharistie. De neomist, die zijn studies in Yogyakarta (Indonesië) heeft gedaan, wordt op 8 december in Amsterdam door de bis- schop van Breda, mgr. H. Ernst, tot priester gewijd. De heer Halsema be hoort tot de orde van de Jezuïeten. De besluiten van aan- en verkoop zijn, aldus het college, inmiddels goedge keurd. De overdracht zal begin 1974 plaats vinden. Daarna kan de rekening of liquidatiebalans worden opgesteld. Want Ben Strik meent dat het doel van „Brasil op weg” niet alleen het ont wikkelingswerk in dat enorme land moet zjjn, maar dat hij èn Die Aaghten Cantorij in staat zijn de Nederlandse religieuze muziek een nieuwe injectie toe te dienen. „De eenvoud van de Braziliaanse liederen, de variaties, het ritme en de kleurr(jkdom aan melodie ën kunnen een blijvende invloed hebben op onze vaak eentonige en weinig melo dieuze religieuze muziek”. MAANDAG WAS het gebruikelijke kwantum schepen weer binnen, met uit zondering echter van de kleinere traw lers, die de markt de laatste weken van enige partijtjes schelvis hadden voorzien. De enige (kleine) drukte werd door drie haringschepen voor hun rekening geno men, zodat het over het algemeen weer een treurige bedoening is geweest. De Stichting „Brasil op weg” trekt niet alleen jongeren en volwassenen uit de katholieke kerk aan. „Het is een leuke oecumenische club hier”, benadrukt Ben Strik, die deze basis als gezond ervaart, want ontwikkelingshulp en religieuze muziek vragen niet om een eenzijdige kijk op het maatschappelijk gebeuren. AAN BOORD VAN onze zo langza merhand overbekende Rijnreizen naar Düsseldorf hebben we vaak het gevoel op stap te zijn met één grote vriendenkring. Nogal wat lezers koes teren datzelfde gevoel en informeer den bjj ons naar de mogelijkheid een reünie te houden. Nu is dat woord wat zwaar beladen, maar wij, uw krant, Anthony Veder en onze vaste hofmeester Cobie Vanetie, hebben de koppen bij elkaar gestoken en orga niseerden een groot feest op het zo juist geheel gemoderniseerde motor schip Rijnhaven. DITMAAL EISTE deze zijn tol, omdat op de tweede reis van de Wironkotter IJM 211 twee man over boord zijn geslagen, waarvan er een kon worden behouden. De andere opvarende is helaas nog niet terecht. En aan boord van de SCH 32 heeft bij het binnenhalen van het net ook een ongeval plaatsgehad, waarbij een der bemanningsleden zwaar aan het scheenbeen werd verwond. Ook van de buitenlandse kottervloot werden enkele ongelukken gemeld, terwijl bo vendien het ergste moet worden ge vreesd voor de twee kotters, die nog niet op een aantal oproepen hebben gerea geerd. Racingclub Beverwijk, een nog jonge club in Beverwijk, mocht vele nieuwe dames en heren als leden inschrijven en de Amsterdamse topclub Delta Lloyd, een van de clubs, die in het weekeinde in de sporthal in Beverwijk speelde, komt nogmaals naar de Wijk om op zaterdagavond 15 december (19-30 uur) met het eerste dames- en herenteiam hun competitiewedstrijden in de sporthal te spelen. Delta Lloyd, het vroegere Landlust, speelt de competitiewedstrijden in een sportzaal in Amsterdam-Noord en neemt momenteel in de ere-divisie basketball een achtste plaats in. Voor een vereni ging, die vorig jaar door de verzeke ringsgroep Delta Lloyd n.v. is overgeno men (het bedrijf stopt jaarlijks hondeir- duizend gulden in de club en de sponso ring kent een driejarig contract) geen •lecht resultaat. Transol b.v., die even- HAARLEM. Het feit dat Gedepu teerde Staten van Noord-Holland nog geen oordeel hebben willen geven over de nota Markerwaard betekent niet dat GS afgestapt zijn van hun standpunt sinds enkele jaren; volledige inpoldering van de Markerwaard. Dit deelde gedepu teerde mr. Roelse gistermiddag mee tij dens de behandeling van de nota door de statencommissies voor planologie en waterstaat en wegen. VOORTS VERDIENT nog vermelding dat door de aankopen van achter het ijzeren gordijn de prijzen van de haring uit het Engelse Kanaal en rond de Seine- baai reeds zijn opgelopen tot soms hon derd gulden per kantje. Een enkel schip, op weg naar Ierland op haring te laden, ving hier de spreekwoordelijke bot, zo dat men toen ten einde raad zelf maar aan het vissen is geslagen. En laat men nu reeds donderdagavond een dagvangst van honderdvijftig kantjes kunnen mel den! eens in de ere-divisie uitkomt en eerste plaats bezet, kent reeds vijf jaar achtereen het sponsorschap. Het kan zaterdagavond 15 december in de Beverwijkse sporthal een sportieve en spannende partij worden, want als te genstander van Delta Lloyd fungeert het Haarlemse Levi’s, dat dinsdag (gisteren) naar Israel is vertrokken om daar een Europa-cupwedstrijd te spelen. Bedrijfs leider R. Schaap van de sporthal en Delta Lloyd verwachten honderden toe schouwers in de sporthal. Racingclub Beverwijk zal het randgebeuren van de competitiewedstrijd voor haar rekening nemen. Delta Lloyd heeft twee Amerikanen in het eerste team opgenomen: Jack O’ Connor en John Morrison. De derde Amerikaan, Earl Tey staat momenteel buitenspel, omdat hij enkele dagen gele den een operatie heeft ondergaan. De filosofie achter dit Amsterdamse uitstap je naar Beverwijk verklaart de heer Schaap: „De sporthal heeft in Beverwijk een taak om de hal te verkopen en de diverse sporten in Beverwijk te in troduceren en te stimuleren. De wed strijd op zaterdagavond 15 december zal op een hoger peil staan dan alle tot nu toe in de hal gespeelde wedstrijden.” Het voorstel van GS een definitief oordeel op te schorten mocht volgens gedeputeerde Roelse niet worden mis verstaan. De werkgroep die destijds ge vormd werd om de nota op te stellen kreeg als opdracht mee, het standpunt van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten te ondersteunen met een rapport waarin de argumenten voor volledige inpoldering op een rijtje gezet zouden worden. De nota heeft dan ook niet teleurgesteld (met de slotconclusie: vol ledig inpolderen, redactie) stelde mr. Roelse, maar GS erkennen dat er intus sen nieuwe gedachten zijn opgekomen over de Markerwaard, waarmee het col lege rekening wil houden bij het eind oordeel. In het debat over de nota waren er enkele fracties die zich duidelijk tegen inpoldering uitspraken. De heer De Nie (PSP) liet weten de drooglegging zinloos te achten omdat hij de aanleg van ee luchthaven daarin onaanvaardbaar vond. Schiphol zou ook niet verder uitgebreid mogen wórden. De heer Zuurbier (PPR) liet eenzelfde geluid horen, en merkte daarbij op dat het vliegverkeer een stuk efficiënter kan. Er gaan tal van „kisten” slecht gevuld de lucht in. Ook de heer Stroethoff (D’66) zag geen heil in de aanleg van de tweede luchthaven in de Markerwaard, waaraan de hele inpolde- ringis opgehangen. Over twintig-vijfen- twintig jaar is de olie zo schaars dat vliegen door de prijs van de kerosine IJMUIDEN. De verkoop van de Zilvervloot-actie, waarvoor de baten be stemd zjjn voor een verbouwing en ge deeltelijke vernieuwing van het Kerbert- asiel aan de Heerenduinweg. is succesvol verlopen. De leerlingen van de Willem de Zwijgerschool voor mavo hebben er in oktober enkele weken flink hun best voor gedaan en een aardige bom duiten verzameld. De actie stond onder supervi sie van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren voor Velsen en Omstreken. De voorzitter daarvan, de heer M. A. van Oosterhout kon vrijdag ochtend in een van de lokalen van de school de einduitslag bekend maken. De Beverwijker moet nu bekennen, dat hij het resultaat van de in februari 1972 gestarte actie niet heeft kunnen overzien en dat hij nu, december 1974, tot over zijn oren in het ontwikke lingswerk zit. Maar dan in Nederland. Kale cijfers, die voor zich zelf spreken: van de twee l.p.’s en de e.p. zijn in het afgelopen jaar 20.000 exemplaren ver kocht; het interparochieel koor Die Aagthen Cantorij zit met de Brazili aanse Eucharistievering tot en met juni volgeboekt (overal bomvolle ker ken) en eind december heeft de Stich ting „Brasil op weg” ruim 250.000 gezonden naar diverse ontwikkelings projecten in Brazilië. En er liggen nog tienduizenden platen klaar, die, als ze verkocht zijn, het lieve som metje van ruim twee ton opleveren en ook dat geld is bestemd voor de grote liefde van pater Ben Strik: ontwikke lingswerk in Brazilië. Het wetk bestaar ook uit het zenden van jonge mensen naar dat enorme brok oerwoud, dat de Amazone heet. Zaterdag 15 december vertrekken twee verpleeg sters, uitgezonden door de Stichting „Brasil op weg”. De Memisa verleent daadwerkelijke steun door de uitrusting van de twee meisjes voor haar rekening te nemen. Ben Strik is deze week naar Wageningen gereden om daar jonge mensen van de Landbouwhogeschool warm te krijgen voor hulp aan land bouwprojecten in Brazilië. Voor inpoldering spraken zich onder meer uit de KVP-er Diederen, die het Noorden uit het isolement wil halen door betere verbindingen, en mevrouw Vissers (VVD), die er boeren onder wil brengen die van het oude land weg moeten voor de overloopwoningbouw. De heer Van der Mark (AR) vond dat inpoldering ook zonder luchthaven zin heeft; voor de recreatie, voor het oplossen van het wereldvoedeltekort en om er olie aan te boren. Het moet doorgaan, want de doorsnee Nederlander weet sinds zijn lagere schoolperiode niet beter of het hele IJsselmeer wordt drooggelegd, aldus dit statenlid. Drs. Achterstaat (AR) wees op het belang van een tweede luchtha ven voor de werkgelegenheid in het noorden. De heer Heijligers (VVD) waarschuwde ervoor niet alles te base- reb op de tweede luchthaven. Als die er niet komt zou ook de inpoldering op losse schroeven komen te staan. De heer Reus (CHU) meende dat het zelfs denk baar zou zijn Schiphol daarheen te ver plaatsen. In de commissievergadering van 18 januari zal mr. Roelse zeggen wanneer de resultaten van de rijksstudie op tafel komen. Dan zal de commissie beslissen of het Markerwaarddebat nog in deze zittingsperiode in de statenvergadering zal dienen te komen. BEVERWIJK. Het basketball-week- einde. dat in de zomermaanden in de sporthal is gehouden, blijkt toch een stimulerende factor te zijn geweest voor de zo prille basketballsport in de IJ mond. Verder zal ook de vocalgroup Frans Kocx uit Zandvoort een aandeel van het programma voor zijn rekening nemen. Hoewel goede wijn geen krans behoeft is heit misschien toch wel de moeite waard, een overzicht te geven van het geen er gebeuren gaat. Een exacte op somming is niet helemaal mogelijk, om dat er wat muzikale verrassingen staan te wachten, waar het publiek zelf ook aan mee doet. Het wordt niet alleen luisteren naar volksliederen, maar ook meezingen. Als bijzonderheid vermelden wij haar beroemde parodieën van imitaties van instrumenten, zoals bijv, de Doedelzak Wat de Vocalgroup Frans Koxc in dit programma betreft: dit is een speciaal vorzoek van Marie Cécille Moerdijk, want zij houdt er van jeugd in en om haar optreden te hebben; zij hoopt dan ook veel jongeren onder het publiek te mogen hebben. Een ander facet van deze medewer king is, dat zij het zingen van amateur- koren veel belangwekkender vindt dan het optreden van professionele stem men, daar de kulturele en sociale in vloed die van het wekelijkse repeteren uitgaat, veel groter is dan concerten van beroepszangers. Toegangskaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar bij reisburo Orion, Burg. Nielenplein en voorzover vroorradig aan de zaal op de dag zelf. Ben Strik voor het ontwikkelingskan toor aan de Hendrik Mandeweg. DATUM: vrijdagavond 14 decem ber. Plaats: de Rotterdamse haven, waar het schip momenteel z’n win terslaap houdt. De kosten van de avond UIT EN THUIS zijn ƒ25. In begrepen is het vervoer van Haarlem Rotterdam en terug per luxe toeringcar en een diner aan boord. Alleen het vocht dat u achterover slaat is voor eigen rekening. Natuur lijk is er een band aan boord. een wat meer professionele basis te geven door een aantal full-time mede- werkers(sters) aan te trekken, die zich moeten bemoeien met de commercie (het verkopen van de platen), het runnen van het bureau aan de Hendrik Mandeweg (administratie) en het ontwikkelen van nieuwe liturgiegezangen. WANNEER NU de visserij in het Kanaal zo gering mocht blijven, zou er zaterdagavond wel eens een algemene race naar Zuid-Ierland wel eens algeme ne race naar Zuid-Ierland kunnen ont staan, met de bedoeling hier iets wijzer en eventueel rijker te worden.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5