ISRAEL WEIGERDE OPDRACHT T Het zal donderen aan de Jan Gijzenvaart Crisis in de Hughes: Ik heb alles geprobeerd Eredivisie TELSTAR FAALDE IN MANDEKKING AJAX KON AANWINSTEN TEGEN TELSTAR RISICOLOOS TESTEN biljarttop nu compleet Unieke beloning voor spelers Zaïre AZ gaf zege simpel weg in cijfers f Iw I.- I: N 11 MtTll 11 MAANDAG 12 MOBOETO GUL (Van onze sportredactie) Noodlot Uitlopen Desillusie 9.- D.- re. A lan. 1 71 Problemen 13 5 4 'fflC Wij m F W ik' (Van onze sportredactie) ik SPORIEF j J MARC SERNE (Van onze sportredactie) Bi THEO KLEIN Wentink:Fout bij onszelf zoeken Groningen een gekneusd middenvoets beentje op. iin. spelval steeds hopeloos mislukt. Tenslot te vind ik dat wij een man als Hoeben in die achterhoede wel missen.” AmsterdamHaarlem, TwenteFeyenoord, 14 14 14 14 14 14 14 14 9 9 7 4 5 6 7 4 4 4 4 3 2 2 1 2 4 2 4 3 5 7 5 2 0 6 3 3 2 3 5 4 5 3 9 9 8 7 7 47- 13 48- 18 26-10 49- 13 22-15 16-15 16-19 18- 22 20-24 20-25 19- 31 15- 29 19- 33 13-24 16- 33 11-21 9-23 20- 36 Steffenhagen (zaterdag speelde hij, even als Varga, in het C-team tegen Telstar) moest aan de 18.000 toeschouwers ge toond worden en daarvoor kon alleen Keizer als „vertrekkende man” dienen. de trainer hierover denkt. Of hij deze wedstrijd als argument zal gebruiken om me weer buitenspel te zetten”. Vlak voor het einde kreeg Boszhard nog een goede mogelijkheid maar de desillusie had zich toen al zo van Haar lem meester gemaakt dat zelfs één te gentreffer niet meer tot de mogelijkhe den behoorde. Voetballers als Vosmaer, Fernandez en Van Duivenbode zonken steeds verder weg, voordat scheidsrech- ALKMAAR (ANP) Na zeven wed strijden ongeslagen te zijn geweest heeft FC Amsterdam AZ ’67 in Alkmaar kei hard met de neus op de feiten gedrukt. De Amsterdamse ploeg won met 20 op een wel uiterst simpele wijze. Tweemaal werd een counter van Amsterdam de Alkmaarders noodlottig. Eerst glipte Ge rard Meijer langs verdediger Mol en gaf Nico Jansen een niet te missen kans. Nauwelijks twee minuten daarna pas seerde Jansen weer Mol en bood Van der Lem een identieke kans. Beide malen betekende het een doel punt en was tevens het bewijs geleverd dat de Alkmaarse verdediging verreweg het zwakste deel van de ploeg vormt. Aanvankelijk ging de strijd gelijk en kregen beide teams kansen op doelpun ten. Bij Amsterdam was doelman Jong bloed in schitterende vorm. Hij keerde enkele harde inzetten van Hoogersteger. Scheidsrechter Van Gemert, 12.000 toe schouwers. 14 10 14 10 14 14 0 24 2 22 1 22 2 21 2 19 3 15 4 15 6 14 7 14 4 14 7 11 7 11 8 10 8 7 8 8 9 Knobel: „Ik heb van tevoren gezegd dat er aan die vervangingen nog niet te veel consequenties verbonden moesten worden. Op den duur zal het misschien wel moeilijkheden gaan geven, maar dat zijn dan voor mij erg prettige proble men. Want ze ontstaan omdat ik te veel goeie spelers heb. Het is beter dan andersom. Die situatie heb ik tot nu toe meer meegemaakt. Ik geloof dat de ploeg geleidelijk aan beter gaat draaien. Iedereen begint over de geestelijke moeilijkheden heen te komen en daar kan de aanwezigheid van Varga en Stef fenhagen slechts een gunstige uitwer king op hebben”. HAARLEM Het zal deze week donderen aan de Jan Gijzenvaart. Een ten einde raad zijnde Barry Hughes sprak zich na afloop van het drama van Haarlem tegen Groningen al in die richting uit toen hij op merkte: „Ik heb nu al van alles geprobeerd. Ik heb op de training van alles gedaan, ik heb eindeloos gepraat met de spelers maar wat blijkt dan. Na afloop van een wedstrijd waarin voor ons alles op het spel staat stappen dan twee, drie spelers van het veld af die niet eens transpireren. Op die manier maak je zelfs een normale ploeg als Groningen gevaarlijk.” Chaotisch en gehaast ging Haarlem, waarin Feteris en Günther de Haan in de basisopstelling waren opgenomen voor Boszhard en Nieuwenhuis, op jacht naar de gelijkmaker. Aan de acties ont brak echter iedere overtuiging, terwijl het snelle spitsen-duo Bos-Gritter aan de andere kant herhaaldelijk voor de grootste verwarring kon zorgen, omdat Huyg en Marijt in het centrum van de defensie bijzonder zwak optraden. Zij verloren vaak op simpele manier de bal waarna de Groninger spitsen alleen nog maar via een grove overtreding konden worden teruggeroepen. Het siert Van der Kroft niet dat hij tegen deze acties niet afdoende optrad wilde schenken door hem onmiddel lijk bij het eerste fluitsignaal in te zetten. „Pas toen er niets meer mis kon gaan, mocht ik opdraven”, schamperde Israel. KINSHASSA De spelers en re serves van het voetbalteam van Zai re, dat zich gisteren in Kinshasa plaatste voor München zijn door pre sident Moboeto voor die prestatie vorstelijk beloond. De 30 overwin ning op Marokko leverde de spelers een huis, een auto en een vijftien- daagse vakantiereis op naar elke plaats ter wereld die zij verkiezen. AMERSFOORT De bestuursim- passe in de Koninklijke Nederlandse Biljartbond is nu compleet. Nadat enkele weken geleden de heren Schulte en Gruys hadden aangekon- digd zich niet herkiesbaar te stellen op de volgende bondsvergadering hebben nu ook voorzitter F. Schim mel en secretaris F. A. R. Smit besloten dit voorbeeld te volgen. Dit was het gevolg van een be stuursvergadering, die naar aanleiding van de onenigheid in het bestuur in Amersfoort werd gehouden- Op deze vergadering probeerde gewestelijk be stuurder H. Vorenkamp de partijen tot elkaar te brengen maar toen dit niet lukte besloten de heren Schim mel en Smit, eveneens af te treden. Besloten werd de bondsvergadering, die op 19 januari in Utrecht zou worden gehouden, uit te stellen tot 16 februari zodat de districten zich kun nen beraden over de kandidaatstel ling. Op het moment dat Knobel de Zaan- kanter uit de strijd haalde, had Ajax van tegenstander Telstar weinig meer te duchten. De hattrick van Rep, vermeer derd met een succesvol lange afstands schot van Johan Neeskens, hadden Ajax al op een veilige afstand (41, tegengo- als van Wytze Couperus) van Telstar gebracht. Knobel kon met een gerust hart gaan experimenteren. „Ik koos voor Rep omdat ik wist dat die niet zo zwaar aan zijn vervanging zou tillen. Hij zal het hoogstens erg vinden dat hij geen gelegenheid heeft gekregen voor een vier de goal”, aldus de Ajax-oefenmeester. Varga gebruikte d<~ korte tijd die hem ter beschikking stond om o.a. Johan Neeskens in staat te stellen om doelman Paul van der Meeren voor de zesde maal te passeren en om ruimte te scheppen, waardoor Suurbier Hulshoff op maat voor nummer 7 kon bedienen. Kortom, een hoopvol debuut: „Al kan je daar natuurlijk na zo’n korte periode nog maar weinig van zeggen,” aldus de Amsterdamse Hongaar. „Voorlopig ben ik al blij dat ik bij Ajax kan spelen. Verder kan ik over mijn rol hier van daag nog weinig zeggen.” Hield Knobel de dolende Keizer in eerste instantie de hand nog boven het hoofd, negen minu ten voor tijd kon hij niet meer om de aanvoerder heen. Tweede aanwinst Arno Bij de uitzichtloze stand 41 maakte Ton Fens, na afwezigheid van 15 maan den, zijn come-back in de vaderlandse competitie. Hij verving de geblesseerde (schop tegen het scheenbeen) Frans van Essen. Fens kwam op het middenveld in de plaats van Bijl, die de opengevallen plek rechts achter ging bezetten. Bepaald geen ideaal moment voor een rentree. Fens: „Neen, Ik had me een gunstiger situatie voor kunnen stellen. Maar ik ben blij dat ik de sfeer weer even heb kunnen proeven. Ik zal wel een paar weken nodig hebben om weer goed in vorm te komen”. Twee minuten voor tijd zorgde Wytze Couperus voor een aangename afsluiting door zijn tweede doelpunt achter de misgrijpende Heinz Stuy te schuiven: 7-2. Belangrijk was het echter niet meer. De oplossing van die problemen lag in de eerste fase van de strijd minder voor de hand dan de uitslag zou doen ver moeden. Het was zelfs Telstar dat bru taalweg de score opende. Uit een corner van Willim kopte Couperus raak: 10. De Amsterdammers, die in de eerste minuten op het gladde veld even naar de juiste combinaties hadden gezocht, namen die vroegtijdige provocatie hoog op. Nog in dezelfde minuut maakte Rep via de binnenkant van de paal gelijk en zes minuten later kon hij, opnieuw in de steek gelaten door zijn vaste verdediger Fred Bischot, weer scoren. De mis tastende keeper Paul van der Meeren ging bij deze treffer niet geheel vrijuit. De grootste boosdoener was echter Bi schot, die dan ook even later terecht door Jan Rab uit de ploeg werd gehaald. De geroutineerde Paul van Egmond nam zijn plaats in. Rab: „De opdracht was: stringente mandekking. Ik geloof dat Ajax alleen daarmee te pakken is. De moeilijkheden begonnen echter toen Bi schot Rep liet lopen. Bij 2—1 was de zaak nog niet helemaal kapot. Daarom heb ik Bischot zo snel mogelijk ver vangen”. Telstar wist ook met Van Egmond Met het verstrijken van de tijd nam de onrust bij Haarlem toe. Fouten van een beslist niet imponerende Groninger- defensie konden door Vosmaer, Van Duivenbode en De Haan (wiens inzet van de doellijn werd gekopt door Ei- rners) niet worden uitgebuit. Van den Berg, in de tweede helft toen Boszhard in het team was gekomen afgezakt naar het middenveld: „De halfspelers durven bij ons geen initiatief meer te nemen omdat zij bang zijn dat er achter gaten vallen. Ook is het spelen op buitenspel van ons gevaarlijk, omdat die buiten- Rinus Israel voelde dat kennelijk als een vernedering en weigerde prompt de plaats van Joop van Daele als laatste man in de Feyenoord- defensie over te nemen. Hoewel Is rael nauwelijks tot een uitspraak was over te halen, wilde hij tenslotte wel kwijt dat het hem stak dat Wiel Coerver hem het vertrouwen nog niet Haarlem deed ook tegen FC Gronin gen niets om het noodlot af te wenden. Het gebruikelijke ijverige openingsoffen sief had nu nog veel minder effect dan in voorgaande wedstrijden, omdat Gro- ningen-spits Bos al na veertien minuten genadeloos toesloeg. Uit een tamelijk ongevaarlijke situatie viel het doelpunt waardoor de volslagen paniek bij Haar lem uitbrak. Bos soleerde voorzichtig, zag zo snel geen meegekomen aanvaller en waagde tenslotte maar een afstands schot. Via de onderkant lat suisde de wegdraaiende inzet langs de verbaasde Lelieveld. Een schitterend doelpunt dat het laatste restje zelfvertrouwen bij Haarlem wegnam. Of zoals FC Gronin- gen-trainer Ron Groenewoud dat zei: „Als je min of meer gelijkwaardig bent dan bepaalt de stand het spelbeeld.” AMSTERDAM Uitgerekend Johnny Rep, de enige aanvaller van Ajax die zondag maar liefst driemaal tot scoren kwam, moest in het duel tegen Telstar (uitslag 72) wijken voor Zoltan Varga. In de 21e minuut van de tweede helft wenkte trainer George Knobel de produktieve spits naar de kant, ten te ken dat hij de falende Piet Keizer en de stroef draaiende Jan Mulder ten koste van hem wilde sparen. Johnny Rep: „Ik vond dit nog niet zo erg. Psychologisch gezien is het te begrijpen dat Knobel Keizer en Mulder door liet spelen. Maar als dit een tweede keer gebeurt, ga ik er toch wel anders over denken. Dan zou ik wel eens weer een heel vervelend jongetje kunnen worden”. Met Boszhard voor De Haan en Wet zel voor Feteris probeerde Hughes er toch nog een gelijkspel uit te halen. Het bleek tevergeefs omdat Groningen veel zelfverzekerder voetbalde en met snelle uitvallen veel gevaarlijker was dan het zonder overtuiging stormlopende Haar lem. Uit één van die aanvallen van Groningen ontstond ook het tweede doelpunt. Van der Heide ontzette zijn defensie door op de snelle Bos te plaat sen. Deze lanceerde de meegekomen Gritter die knap profiteerde van een aarzeling in de Haarlem-defensie en voor Lelieveld verscheen. Dat betekende 2-0. Lelieveld naar het ziekenhuis om foto’s te laten maken van zijn rechtervoet. Voor rust liep hij in het duel met ROTTERDAM Zo langzamer hand is er sprake van een ernstige controverse tussen Feyenoord-trainer Wiel Coerver en de weer herstellende libero Rinus Israel. De talentvolle en stoere Rotterdamse verdediger zorgde zaterdagavond voor sensatie door hardnekkig te weigeren in de tweede helft van het competitieduel tegen NEC met Feyenoord in de Rotter damse Kuip aan te treden. Zelfs in deze op papier gemakkelijke wed strijd voor de Rotterdammers wenste Wiel Coerver niet het risico te nemen Israel al direct in de basisopstelling Welke middelen Hughes ter beschik king staan om de bijzonder gevaarlijke situatie ook niet verantwoord om een naar de veertiende plaats van de rang lijst, te keren is niet helemaal duidelijk. De enige concrete mutatie zou volgende week tegen FC Amsterdam uit Sadek kunnen bestaan. Maar het is in deze situatie ook niet verantwoord om een aantal jeugdspelers, die alleen maar met succes kunnen worden ingepast in een goed draaiend elftal, de puinhoop te laten opknappen die door de gevestigde krachten is aangericht. Wentink: „We moeten in eerste instantie eens de fout bij onszelf zoeken. Sommige spelers ko men er invidivueel nog wel aardig uit, maar als team is Haarlem volledig weg. Ik heb het idee dat vier, vijf spelers zijn weggevallen. Als één voetballer een keer niet volledig meedoet, dan is dat door de rest op te vangen. Niet als er vijf zijn die hun hoofd laten hangen. We zullen het, zeker in deze situatie, met z’n elven moeten doen. Ik geloof dat iedereen eens maar bij zichzelf te rade moet gaan. Dan zouden we een stuk verder zijn. Er wordt nu teveel op excuses teruggegre pen. Teveel gekeken ook naar wat een ander verzuimt, terwijl men de eigen gebreken niet ziet. De terugkeer van Peys heeft natuurlijk consequenties. Maar je kunt natuurlijk niet alles ver klaren door zijn afwezigheid. Dat was een te simpele redenering van Hughes.” En Piet van den Berg: „Geluk kan na tuurlijk niet een half jaar wegblijven. Dan is er iets meer aan de hand.” de grasmat te laten betreden. Pas toen Feyenoord bij rust al een volko men veilige 30 voorsprong had be reikt, wilde Wiel Coerver opnieuw een kans geven aan Rinus Israel en gaf hem opdracht zich gereed te ma ken voor de tweede helft van de wedstrijd- Eén van de momenten die de malaise bij Haarlem accentueer t. Terwijl doelman Nordstrom uit positie is gespeeld slaagt Van Duivenbode er niet in om in vrijstaande positie een doelpunt te maken. Zijn inzet zal worden gekeerd door een Groningen- verdediger (niet zichtbaar). Links Van den Berg. 14 14 14 Programma voor zondag: Sparta De Graafschap, TelstarMVV, Den HaagAjax, Roda JCPSV, Gronin genUtrecht, NEC—AZ, NACGo Ahead. Horst Blankenburg omspeelt doelman Paul van der Meeren en scoort Ajax’ vijfde doelpunt. geen raad met de tempoverhogingen en de positiewisselingen bij Ajax. Van de mandekking kwam niets meer terecht. Rab: „In de rust heb ik dan ook gezegd: het heeft nu geen zin meer. Laten we ze nu maar zo goed mogelijk met positie- dekking opvangen”. De GraafschapGo Ahead Eagles 3—0 MVV—Sparta 0—3 AjaxTelstar 72 PSV—FC Den Haag 6—0 FC Utrecht—Roda JC 1—0 HaarlemFC Groningen 02 AZ ’67FC Amsterdam 02 FeyenoordNEC 61 NAC—FC Twente 0—2 STAND Ajax Feyenoord FC Twente PSV FC Amsterdam 14 AZ ’67 Sparta FC Den Haag FC Utrecht Telstar Go Ahead Eagl. 14 MVV FC Groningen Haarlem De Graafschap 14 NEC Roda JC NAC Een laconieke Wiel Coerver maakte zich zaterdagavond ogenschijnlijk niet druk om de controverse met Israel: „Ik heb het al meer gezegd: toen onze defensie nog een chaos was, kon Israel nog niet spelen, maar nu de verdediging uitstekend draait, is Rinus wel fit. Dat is zijn pech. Vlak voor het UEFA-Cupduel tegen Standard wil ik de defensie niet ver anderen. Maar Rinus krijgt zijn kans in de komende weken heus wel.” ter Van der Kroft aan de matige verto ning een einde maakte. Na afloop moest Haarlem-doelmap Het resultaat was een doelpuntloos half uurtje. Daarna zorgde Blankenburg ervoor dat Ajax verder kon uitlopen. Hij kwam alleen voor Van der Meeren, omspeelde de Telstar-goalie en tikte de bal beheerst in het net. Ging Van der Meeren bij deze actie vrijuit, in min stens twee gevallen (de tweede en de derde goal) was hij wel medeschuldig. Van der Meeren: „Ik voel me niet schuldiger dan de anderen. Bij de tweede goal sprong ik met Jan Mulder, maar ik bleef hangen. Het lange-afstandsschot van Johan Neeskens kon ik niet aan zien komen, omdat Jaap Zwaan mij het zicht ontnam. Ik ben alleen benieuwd hoe omwi 'r-j I' 1 i i' kJLj

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13