Drieënveertig overtredingen MET MAN EN MACHT OP DE AARDGASTOER van rijverbod c Machtigingswet moet Boersma vergaande bevoegdheden geven Fout astronaut bederft foto’s l Parlement wordt buitenspel gezet’ dit iw Frontale botsing eist vier levens Ei VI h oooEniÈffl Olie-nota: Tekort kan voor helft door gas worden opgevangen 99 99 COMMENTAAR OPPOSITIE OP MACHTIGINGSWET: 1 MA MAANDAG DECEMBER 1973 1 O 2 Woningisolatie Agressief beleid Regels voor lonen Van Thijn (Van onze redactie economie) fete (Van onze redactie economie) zijn: VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: (Van onze parlementsredactie) 19 17 o DINSDAG 11 DECEMBER 16.25 Lissabon Locarno Londen Minister Lubbers: „Door maatregelen op korte termijn kunnen we de gevolgen van de crisis goed opvangen. Het enige Zon op Maan op onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt o nno wnw o no nno zw zzo z uur uur uur uur onzekerheid omtrent de ontwik- van de beschikbare olieaanvoer Indien er geen tijd meer is de Stichting van de Arbeid te raadplegen, zullen de maatregelen alleen ter kennis van de Tweede Kamer worden gebracht. Door versnelde omschakeling op aard gas en andere maatregelen kan dit alles sterk worden beperkt. Bovendien wordt door deze overschakeling een groot aan tal mensen en bedrijven aan extra werk geholpen. Wel verwacht minister Lub bers problemen in de chemische bedrij- Minister Lubbers vond het nodig dat het kabinet via deze machtigingswet de gevraagde bevoegdheden krijgt om een agressief beleid te kunnen voeren. De wet geldt alleen voor 1974. Krijgt het kabinet alle gevraagde bevoegheden niet, dan zijn de gevolgen van de oliecrisis: ven, de kunststoffen- en kunstvezelin- dustrie en in de wegenbouw, door een tekort aan uit olie afkomstige bitumen. Mocht een afwijking van het centraal akkoord onvermijdelijk worden geacht, dan verdient het wellicht aanbeveling een gehanteerde formule „deels centen deels procenten”, meer om te buigen in de richting van een gelijk bedrag voor alle Nederlanders, aldus de heer Van Thijn. D’66-fractieleider Jan TerlouW vindt het opmerkelijk dat de verhoging van de aardgasprodüktie nu opeens wél moge lijk wordt geacht. Hij wil alles doen om de indruk te voorkomen dat Nederland aan de vooravond staat van een enorme depressie. Zo kan bijvoorbeeld de ener gieverspilling veel beter worden aange pakt, onder meer door betere woningiso latie. zzw z zzo zw n ono zw nno zzo no n ozo wzw no ozo z ono n zzo w zw De te< ki’ hc N V( w a< nu T\ va ui he sc on de sc m ge le ju dc er zi sc b: ai v; v: b: te R n o g' P S1 g -22 -2 14 10 5 2 9 18 13 0 15 -11 6 16 17 -13 4 1 15 0.5 0.3 0.2 0 0 0 0 2 0.3 0.3 0.1 42 5 -11 -3 9 3 -19 -6 9 14 5 Bij het aanbrengen van een pla fond in de aardgasexport staat het kabinet een evenredige verdeling van de energieschaarste in Europees ver band voor ogen. Op langere termijn bezien zal de volumeontwikkeling van binnenlands verbruik en. export ook verband houden met deprijs stelling. is dat we in 1974 een jaargroei moeten missen. Beperking van de gevolgen van de oliecrisis is met medewerking en inspanning van iedereen een haalbare zaak.” woningen die met een extra rijkssubsidie worden opgeknapt. Men wil ook bekij ken welke stimulerende maatregelen kunnen worden genomen om particulie ren te bewegen hun woningen beter te isoleren. Op grond van de machtigingswet wil het kabinet de minister van Sociale Zaken bevoegdheid geven tot het vast stellen van regels voor de lonen en andere arbeidsvoorwaarden van werkne mers, waaronder begrepen élke vergoe ding, onder welke benaming ook, van de werkgevers aan de werknemers. Deze regel omvat iedere werknemer, van loopjongen tot en met directeur. Op deze foto, zaterdagavond genomen tijdens de persconferentie in Den Haag over de machtigingswet en de „olienota”, van links naar rechts Boersma, Duisen berg, Den Vyl en Lubbers. HOUSTON (UPI). Een fout van dt astronaut William Pogue heeft een groot deel van de foto’s, die vanaf Skylab van de aarde zijn opgenomen, onbruikbaar gemaakt. Hij vergat filters op de came ra's te doen bij een stel van zes came ra’s, waardoor de meeste foto’s nu over belicht zijn. De astronauten zullen oJ een later tijdstip van hun missie de kans krijgen een deel van de mislukte opna men opnieuw maken. De astronauten oefenden gisteren voor de waarneming van de komeet Kahou- tek, die hen later deze week zal bezig houden. Amsterdam onbewolkt De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder onbewolkt Rotterdam Twente Vlissingen Z Lite Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Minister Boersma: „Er is geen sprake meer van een reële ruimte in ons natio nale inkomen. Het gaat nu om de verde ling van de reële verarming. Daarbij zal bijzondere aandacht moeten worden ge geven aan de lage inkomens.” Het kabinet laat zich, aldus de olieno- het uit te stippelen beleid leiden Het kabinet wil op zo kort mogelijke termijn plannen opstellen voor het beter isoleren, van woningen. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan de nieuwbouw, maar ook aan de vernieuwbouw, dus de Weer Mw «a buttenliad De VVD concludeert uit de cijfers dat het volgend jaar rekening moet worden gehouden met een economische terug gang. Men is het eens met de regering dat het centrale doel van het beleid moet zijn om de produktie in stand te houden en de werkgelegenheid te bevor deren. „Onze samenleving heeft ge grondvest als zij is op het persoonlijk initiatief van de burger voldoende veerkracht. Dat is bij de economische inzinking ten tijde van de Korea-crisis ook wel gebleken” aldus het commentaar van de oppositie, die zeer verbaasd is over het feit dat de regering nog hele- De Gasunie heeft gezegd dat het binnen vier maanden mogelijk is oliestookinrichtingen in woningen en bedrijven om te bouwen op aardgas de drie vakcentrales, is begonnen zich over de stukken te buigen. Vandaag bespreken de bestuurscollege^ van NVV, NKV en CNV de conclusies én morgen ochtend vergadert het overlegorgaan. voor een capaciteit van 1,5 miljard kubieke meter en binnen zes maan den voor een capaciteit van 1,8 mil jard m3. Om dit te realiseren zal er extra mankracht moeten worden aangetrokken en zal versneld veel regelapparatuur moeten worden ge maakt. Voor deze wint.er is de transportca paciteit voor meer aardgas aanwezig. Voor de volgende winter kan door een versneld investeringsprogramma hierin worden voorzien. Voor de op voering van de aardgasprodüktie in Slochteren zal nog nader overleg worden gevoerd. Na dit overleg kan een extra puttengroep in bedrijf ko men, welke de capaciteit per jaar be langrijk kan vergroten. Van de overige gasvelden in ons DEN HAAG. De regering wil dat Nederland met man en macht „op de aardgastoer” gaat. Het resultaat zal dan zijn dat het tekort aan olie voor de helft door aardgas kan wor den opgevangen. Dat blijkt uit de olie-nota, die het kabinet-Den Uyl zaterdag bekendmaakte. Bovendien zal door een versnelde overschakeling op aardgas een groot aantal bedrijven ingeschakeld kunnen worden, waar door de dreigende werkloosheid kan worden gedrukt. Madrid Malaga Mallorca Mynchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas motregen Tunis Tegen die dreigende achtergrond zal hef kabinet morgen overleg plegen met vakbeweging en werkgevers. Op basis van de uitkomsten van dit overleg zal het kabinet donderdag meedelen welke maatregelen men op grond van de machtigingswet wil nemen. Tegen het eind van de week moet dan onder meer duidelijk zijn met hoeveel de lonen in 1974 mogen stijgen, hoe de prijsstijgin gen aan banden worden gelegd, wat er met de overige inkomens concreet gaat gebeuren en welke maatregelen nog meer zijn te verwachten om het ener gietekort op te vangen. In de week voor kerst krijgen dan de Tweede en Eerste Kamer de gelegenheid over de wet en de maatregelen te debat teren. Het kabinet wil de machtigings wet voor 1 januari in het Staatsblad afkondigen en per 1 januari 1974 laten Ingaan. „De machtigingswet en de beleids maatregelen die donderdag zullen wor den bekendgemaakt, dienen vooral als waarborg om uit de hand lopen van de economie te voorkomen. We willen een eind maken aan de permanente geruch tenstroom. Er worden veel extreme cij fers genoemd, maar daarmee is niemand gediend”, aldus premier Den Uyl zater dagmiddag bij de presentatie van plieno- ta en machtigingswet. Het kabinet wil de stijging van het aardgasverbruik van onze buitenland se afnemers aan banden leggen. De lopende contracten zullen niet wor den verbroken. „Het blijkt dat onze buitenlandse afnemers steeds grotere hoeveelheden nodig hebben. Daarin willen we een plafond aanbrengen,” aldus de minister. Onze aardgasexport vindt plaats naar Duitsland, België, Frankrijk en met ingang van 1974 naar Italië. In 1978 zou de export stijgen met 20 tot 27 miljard m3 tot 53 tot 60 miljard m3. Na 1.978 is een geleidelijke afloop voorzien. land verwacht minister Lubbers van Economische Zaken dat hieruit over enkele jaren een extra produktie kan worden gehaald van 6 tot 12 miljard m3. Een versnelde exploitatie van olie en gas in het Nederlandse deel van het Continentale Plat in de Noordzee acht de minister niet moge lijk. Naast de opvoering van de produk tie zal er toch op aardgas moeten worden bezuinigd. Mede door de overschakeling van olie op gas en door de stijging van het normale gebruik, zal in 1974 het aardgasver bruik zich in ons land verdubbelen van 3,7 miljard m3 tri 1,974 tot 7,2 miljard m3 in 1975. „Daarom zullen we zelf zo zuinig mogelijk moeten doen met aardgas en elektriciteit, DEN HAAG. „Een van de ernstig ste bezwaren tegen de voorgestelde Machtigingswet is dat het parlement buitenspel wordt gezet. Niet alleen op de schouders van de VVD, maar ook op die van de regeringspartijen rust de taak om ervoor te zorgen dat de parlementai re democratie niet monddood wordt ge maakt”. Aldus de eerste reactie van oppositieleider Wiegel op de zaterdag gepubliceerde olienota en Mac.htingswet. De liberalen blijken vooral beducht te zijn voor het „doorvoeren van de socia listische hobby van nivellering". Een verlies aan produktie van .10 per cent. Een stijging van het aantal werklozen met meer dan 200.000 Sterk stijgende prijzen. Kapitaalvernietiging in een aantal be drijfstakken. Ooststellingwerf frontaal op een tegen ligger gebotst. De politie acht het niet uitgesloten dat de man al was overteden vtW de aanrijding plaatsvond.' Een 39-jarige inwoner van Noondtvolde is zaterdagavond in Boyl met zijn auto eerst tegen een boom aan de linker- en toen tegen een boom aan de re hterkant van de weg gereden. Hij was op- slag dood. De 29-jarige bésituprder van een auto uit Surhuisterveen is in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven geko men toen hij in Augustinusga .met zijn auto van de weg af ra akte en in een bermsloot terechtkwam. Een 81-jarige inwoonster van .Balk brug is. zaterdagochtend om.-.itet leven gekomen toen zij in Avereest met haar fiets een weg overstak en door een auto werd gegrepen. Een negenjarig jongen uit Dedems- vaart is zaterdagavond om het leven gekomen toen de auto waarin hij mee reed op de rijksweg bij Hardenberg slipte, en tegen een boom botste. De bestuurder van de auto en twee andere inzittenden raakten gewond. Een 18-jarige Amsterdammer, dié za terdagnacht omstreeks één uur in Broek in Waterland stond te liften, is door een inhalende personenauto geschept. Later is hij in een ziekenhuis overleden. PvdA-fractievoorzitter Ed van Thijn sprak waardering uit voor de energieke wijze waarop de regering van plan is de gevolgen van de oliebeperking pp te vangen. Alles meet gericht zijn op de instandhouding van de produktiecapaci- teit en de werkgelegenheid. Het zou acceptabel zijn indien Nederland bin nen Europa in een uitzonderingspositie zou komen te verkeren, aldus de PvdA- fractievoorzitter. „Hetli'git voor de hand om ten aanzien yan de prijzen van aardgas te streven naar verwezenlijking van een prijspariteit met de olie,” aldus de minister. Dit houdt in dat het kabinet ernaar streeft de aardgasprijs te blij ven koppelen aan de prijs van olie, waardoor ongetwijfeld al in 1974 een stijging van de aardgasprijs kah wor den verwacht. SA regei staar vlu<4 van Cara onde tieke maai de E die, i kaan onde Ta hadd de steec stani dami staa' hun amb: telin bass: naar 2000, De rias ren opge stele voor Cam de r gefu Enige tijd regen en iets hogere tempera- turen. Aantal uren zon; 0 tot 4. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Maximum temperatuur: om streeks normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 60 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. Normale temperaturen tot 16 december: minimum 0. maximum 6 graden. WEERRAPPORTEN De KVP en PPR stelden zich in een eerste reactie afwachtend op. „De belang rijke beleidsvoornemens moeten nog komen”, zei drs. Peijnenburg, de econo misch deskundige van de Tweede-Ka- merfractie van de KVP. „We moeten nog eens precies bezien of het parlement wel voldoende inspraak zal hebben, maar dat er bevoegdheden van de rege ring nodig zijn, is duidelijk De PPR zei dat het veel stuurmans kunst zal vergen om de Nederlandse economie in de komende tijd in goede banen te leiden. „De begrenzing van de macht,, zoals die in de machtingswet wordt voorgesteld, geeft wat twijfels, maar wijzigingen in het wetsontwerp zullen in contact met andere regerings fracties worden gezocht”, aldus de ver klaring van de PPR. Men heeft voor vrijdag 14 december een bijzondere partijraadsvergadering bijeengeroepen om de energiecrisis te bespreken. Men zal dan aan de partij raad voorleggen een hechtere samenwer king van de regeringsfracties en het kabinet te bewerkstelligen. De 29-jarige chauffeur van een geld-1 auto Günther Heinemann, die eind fel bruari met vier miljoen mark uit een I gepantserde geldauto verdween en op 11 maart in een zomerhuisje in Den Helder! werd aangehouden, is gisteren in I Düsseldorf tot drie jaar en zes maanden! gevangenisstraf veroordeeld. De gehele I buit is terecht. De „Nieuw Amsterdam”- van de HAL zal worden gesloopt. Een woord voerder van de rederij zei dat het schip geen lang leven meer is beschoren i.v.m de oliecrisis. De „Nieuw Amsterdam”, I die 35 jaar geleden werd gebouwd, was I de HAL trouwens toch al te duur in de I exploitatie. Het schip maakt nu zijn I laatste pruise ip de Westindische wate-1 ren.. -■■■ Nog «meer tegenslag voor de HAL: I Holland America Cruses in New York I heeft zich genoodzaakt gezien een 75-1 daagse cruise van het SS Volendam van New York naar de Stille Zuidzee en om Zuid-Amerika te annuleren in verband met de oliecrisis en het relatief lage aantal boekingen. Twee dokverhalers zijn zaterdag middag op de werf van Wilton-Feyen- oord in Schiedam door een losgeslagen kabel geraakt en daarbij omgekomen, Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. I Aangevoerd door J’Accuse, het Ko mi té Indonesië en Sjaloom is een aantal groeperingen begonnen met een actie te gen het nog verder verlenen van ont wikkelingshulp aan Indonesië zolang het bewind-Soeharto aan de macht is en zo lang de vele tienduizenden politieke ge vangenen in het land nog niet zijn vrijgelaten. Voor vanavond is er een manifestatie belegd in Krasnapólsky in Amsterdam.' Minister Wësterterp van Verkeer en Waterstaat zal het rapport van de com- missie-Reinoud over mogelijke vermin dering van de tekorten van de NS begin volgende week zodra voldoende exemplaren beschikbaar zijn aan het parlement aanbieden en openbaar laten maken. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie gezegd. Hij zei verder dat er geen ogenblik aan gedacht is het rapport geheim te houden. Bij een hooglopende ruzie met café bezoekers heeft een Maastrichtse politie man zaterdagnacht met zijn dienstpistool twee schoten gelost. Twee mannen wer den in het been getroffen. Beiden zijn to een ziekenhuis opgenomen. Een surveillanceauto van de rijkspo litie in Volendam is gistermiddag na een wilde achtervolging door politiemannen uit Beemster, Volendam en Monniken dam in Edam onderschept. Pas toen ontdekten de achtervolgers met collega’s te maken te hebben. De achtervolgden hadden aangenomen dat hun collega’s voor de grap de achtervolging hadden ingezet. Hun mobilofoon was defect en dus hadden ze van de gesprekken over de „actie” niets gehoord. In een kraakpand in Amsterdam is gisterochtend een 17-jarige jongen dood aangetroffen. Hij was kort tevoren over leden nadat hij een mengsel van cocaïne en heroine had opgesnoven. Staatssecretaris Schaefer van Volks huisvesting heeft meegedeeld dat vorot- aan bij het verlenen van subsidie voor verbetering en restauratie van woningen met waarde als monument geen verschil meer zal worden gemaakt tussen wonin gen die in een reconstructie-, sanerings- of rehabilitatiegebied liggen. Hetzelfde geldt voor oude woningen die niet be schermd zijn als monument, maar die een kenmerkend onderdeel vormen van een beschermd stads- of dorpsgezicht. De vakcentrales verwachten pas mor gen na het overleg met de regering commentaar van hun kant. Een woord voerder van het NVV zei dit weekeinde dat een kleine commissie, bestaande uit beleidsmedewerkers en specialisten van Prioriteiten van het kabinet handhaving van de produktie en een sterke beperking van de dreigende werkloosheid. Bij de Tweede Kamer is daartoe een machtigingswet ingediend, die de minister van Sociale Zaken drs. Boersma vergaande bevoegdheden moet geven tot beheersing van alle inkomens, beperking van de prijsstijgingen, huren, dividenden, pachten en, indien nodig, terugdringen van het aantal buitenland se werknemers. DEN HAAG De energiecrisis kost Nederland in 1974 acht miljard gulden, 25.000 tot 75.000 extra werklozen en betekent een voorlopig einde aan de economische groei. Dit heeft het kabinet-Den Uyl voorgerekend in de zaterdag uitgebrachte nota over de beperking van de olieaanvoer en de gevolgen daarvan. Om de gevolgen niet nog ernstiger te laten zijn, wil het kabinet een sterke uitbreiding van de aardgasprodüktie en besparingen van het publiek en bedrijfsleven op benzine, olie, aardgas en elektriciteit. DEN HAAG (ANP). Op de zesdil autoloze zondag zijn, voor zover U bekend, drieënveertig personen aangtl den wegens overtreding van het rijvet] bod. Hun voertuigen werden in besla, genomen. Dè overtreders werden aangehöude:| inAmsterdam (20), Rotterdam (4); De-I Haag (1), Doetinchem (2), Tilburg (jl Eindhoven- (3), Hengelo (3), OpsterM (Fr) (2), Velsen (1), Alkmaar (1), Blokutl (1), Hoek van Holland (1), Dronten (1|| en Den Bosch (1). Onder de in Amsterdam aangehoudetl overtreders bevond zich één buitenlad der. Een van de in Eindhoven bekeurd] overtreders was een bromfietser, wiei; voertuig zo was opgevoerd dat hij in dt categorie motorfietsen thuishoorde waarvoor het rijverbod wel geldt. Behalve in ons land werd gisteren i] nog- acht Europese landen Noorwe gen, Denemarken, België, Luxemburg West-Duitsland, Zwitserland, Liechten stein, Italië geen auto gereden. Elder: waren maximumsnelheden ingesteld. Voor, zover bekend hebben de autobe zitters zich overal vrij goed aan dt beperkende maatregelen gehouden. (Van onze correspondente) DOESBURG. Bij een frontale bot sing tussen twee personenauto’s in het Gelderse Doesburg zijn zaterdagmiddag drie mensen op slag gedood. Vier perso nen raakten zwaar gewond. Eén van hen, een negenjarig meisje, is gisteren in een ziekenhuis in Arnhem aan haar verwondingen bezweken. Het ongeluk gebeurde toen een 26- jarige inwoner Van Hengelo (Ov.), die met zijn personenauto korte tijd gepar keerd had gestaan in de voor hem links van de weg liggende berm, zondei- zijn lichten te ontsteken de rijbaan opreed. Een hem tegemoetkomende auto kon hem niet meer ontwijken. De bestuurder van d.eze auto, zijn, echtge note en zijn schoonvader allen uit Arnhem kwamen om het leven. De twee kinderen van het echtpaar, de schoonmoeder en de bestuurder van de andere auto werden zwaar gewond. Drie jongemannen zijn zondagochtend kort na middernacht in Marum om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten op een kruising door een andere wagen werd gegrepen. De vierde inzit tende van hun auto werd zwaar gewond. Op de provinciale weg Smilde-Drach- ten is zaterdagavond een 43-jarige inwo ner van Bakkeveen met zijn auto in maal niet heeft gesproken over bezuini gingen. Ook het Verbond van Nederlandse Ondernemingen is zeer verbaasd over het feit dat met geen woord wordt gerept over de gevolgen voor het over heidsbudget. Evenals de VVD acht het VNO de machtigingswet, die het kabi net-Den Uyl voorsitelt, wel erg ver strekkend. Overigens vindt men de nota over de gevolgen van het energietekort „erg vaag”. Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond vond dat er wel „griezelig veel” bevoegdheden bij de ministers en met name bij die van Sociale Zaken worden gelegd in de Machtigingswet. Die wet mag volgens het NCW slechts als tijdelijk noodverband worden gezien en hij mag niet worden gebruikt voor een algemeen inkomensbeleid. Het NCW meent dat de cijfers neerkomen op een nationale verarming van 3 percent, „We moeten rekening houden met een ernsti ge teruggang in de economie”, zegt men in Ket eerste commentaar. 8.38 uur onder 16.29 18.15 uur onder 10.00 Minister Boersma zei hierbij in eerste instantie te denken aan hetgeen de voor zitters van de vakbeweging en van de werkgeversorganisaties op 5 november overeen waren gekomen in het kader van het centraal akkoord voor 1974. t uur en uui- en Energiecrisis kost ons land f 8 miljard ta, bij door: De keling en van de wereldhandel dwingen tot een soepel samengaan van maatregelen, dat aanpassing aan zich wijzigende omstan digheden mogelijk maaklt. Daarbij kan een verbetering optreden, maar dient ook ernstig rekening te worden gehou den met een verdere verslechtering van de situatie. In de huidige situatie is het tot op zekere hoogte aanvaardbaar dat de beta lingsbalans verslechtert. Op dit moment is er een ongekend overschot van f 1 miljard op de betalingsbalans. Door de gevolgen van de energiecrisis verwacht men een tekort van 1 miljard. De economische groei is eruit. De stijging van de produktiviteit wordt door allerlei oorzaken tot de nullijn terugge bracht, al enkele maanden stijgen de importprijzen van grondstoffen, waar door tevens een ruilvoetverslechtering ontstaat. Hierdoor zijn aanpassingen matigingen van alle bestedingscate- gorieën onvermijdelijk. Deze aanpassingen worden voortdu rend getoetst op hun effecten voor de werkgelegenheid. Deze aanpassingen moeten voldoen aan de maatstaf, dat de sterkste schou ders de zwaarste lasten moeten dragen. Hoog water 4.07 Laag water 12.15 DINSDAG 11 DECEMBER omdat het grootste deel van onze elektrische stroom d.m.v. aardgas wordt geproduceerd,” aldus minister Lubbers. Alle ontslagaanvragen zullen in 1974 door de minister zelf worden beoordeeld. De directeuren van de Gewestelijke Ar beidsbureaus hebben in deze ontslagen geen beslissingsbevoegdheid meer. Via de wet krijgt de Kroon machti ging de arbeidsvoorwaarden voor alle ambtenaren te regelen. De minister kan beperkende regels stellen aan werkzaamheden die buiten landse werknemers mogen verrichten. De werkgever mag van deze regels niet afwijken. Er kunnen maatregelen worden ge troffen ter beheersing van de tarieven van beoefenaren van vrije beroepen, de tarieven van ziekenhuizen en de tarieven voor diensten verricht in het kader van de Ziekenfondswet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. De beloningen van commissarissen vallen eveneens onder de Prijzenwet. De dividenden van Nederlandse onder nemingen zullen aan een maximum worden onderworpen. De huren en de pachtprijzen kunnen aan banden worden gelegd. onbewolkt onbewolkt onbewolkt Z.-Limburg onbewolkt regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew. sneeuw Kopenhagen half bew. t onbewolkt onbewolkt licht bew. Luxemburg onbewolkt onbewolkt windstil licht bew. nw licht bew. windstil onbewolkt onbewolkt zw. bew. onbewolkt geh. bew. zw. bew. sneeuw zw. bew. windstil licht bew. regen onbewolkt •tel 7 3 1 4 IX o 0.1 o o o o o o o 5 3 2 3 3 3 5 1 5 2 8 z Z z Z -5 -3 -2 -6 0 0 0 0 0 0 0 0.2 0 0 0 0 0 0 11 -29 -2 6 -6 “3 6 10 2 -9 -5 -3 -5

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2