Energiedeskundige Donaldson volgende week naar Den Haag doodstraf Chili beperkt Overeenkomst over vorming Ierse Raad Uittocht uit strijdgebied Nixon maakt financiën Scheepsdrama op de Noordzee Uitstel gevraagd begroting over Dajan Oosterschelde moeten Daf-rijders „Herinvoering openbaar vrijgeleides „Wij zullen wat toe geven in Genève” overwegen” MP* lt II Algemeen Paf blad DE ZUINIGHEIDSKRANT VOOR NEDERLAND AKKOORD STUIT IN ULSTER OP VERZET ISRAËLISCHE MINISTER KOCHT NIEUWE WAPENS HAAL 'M BIJ DE DAF DEALERS 4 - ïSl 19 73 MAANDAG DECEMBER 1 O 2 HAAGSE JURIST: (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) Kloven Palestijnen Klacht LONDEN (AFP, UPI en AP) Op de conferentie van Londen, Du blin en Belfast in het Zuidengelse Sunningdale is men het gister avond eens geworden over de vor ming van een Raad voor heel Ier land. A 9 J, Amerika wil ons olie leveren van ODD ADVERTENTIE Volks- t vorot- [ie voor oningen verschil wonin- lerings- etzelfde liet be- aar die ten van :icht. et café- politie- stpistool en wer- i zijn in aterdag- i-Feyen- geslagen ekomen. il wordt 'en voor Kahou- al bezig klaring opgesteld, dat echter niet in alle opzichten overeenstemt met de wensen die Kissinger daaromtrent koestert. Dominee Martin Smyth, de leider van de militante protestante „Oranje-Orde” zei dat Faulkner en zijn collega's in Noord-Ierland een welkom zullen krij gen, zoals Chamberlain kreeg toen hij terugkeerde uit München”. keer en de com- vermin- IS begin ildoende aan het ar laten der van rder dat is het rijkspo- na een mannen nniken- as toen collega’s volgden collega’s hadden afeet en en over ehoude- (4); De; urg (2[ 'sterland Blokut nten (j rdam is an dood ■n over- cocaïne BRUSSEL De energiedeskundige van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Donaldson, komt volgende week maandag naar Den Haag om daar te spreken over mogelijke olieleveranties van de Ver enigde Staten aan Nederland. Dit heeft minister Van der Stoel gister avond meegedeeld na een gesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Henry Kissinger. Deze verblijft momenteel in Brussel voor de vergadering van de NAVO-ministerraad, die vandaag en morgen plaats vindt. Wat de olieleveranties betreft heeft Van der Stoel ook in het gesprek met Kis singer onderstreept dat Nederland allereerst blijft zoeken naar een oplos sing van de energieproblemen binnen het raam van de Europese Gemeen schap. WASHINGTON. De Israëlische mi nister van Defensie, Mosje Dajan, heeft gisteren verklaard dat Israel „een beet je” zal moeten toegeven op de vredes conferentie in Genève. „wij zullen een compromis moeten sluiten”, zei hij in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie. „Wij hoeven niet alle gebieden die wij in de Zesdaagse oorlog van 1967 verwierven, te behouden”. en geld' eind fe- uit een en op 1 1 Helder ren in naandeti gehele DEN HELDER (ANP). De speurac tie naar de Westduitse kustvaarder „Antje Jansen”, die sinds eind vorige week op de Waddenzee tussen Texel en de Duitse Bocht wordt vermist met ze ven mensen onder wie de kapitein- eigenaar aan boord, is gistermiddag gestaakt. Twee dagen lang hebben Duit se helikopters en de scheepvaart op deze route naar de 424 ton metende kustvaar der gezocht. Er werd geen enkel resul taat geboekt'. Ie zesdt iver n aangt- I rijvet, i beslag Het aanstaande bezoek van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger aan Damascus is gedoemd te mislukken als hij komt praten over de Israëlische krijgsgevangenen in Syrië, zo is in Syrische regeringskringen gezegd. Het Syrische commentaar was een re actie op een bericht van de Israëlische radio dat Kissinger gezegd zou hebben dat de vrijlating van de krijgsgevange nen een fundamenteel onderdeel van het bestandsakkoord is. e HAL: w York een 75- lam van e en om verband ief lage Men voegde daaraan toe dat Syrië alleen over de krijgsgevangenen wil pra ten in het kader van een algeheel plan voor de volledige terugtrekking van Is rael uit de bezette Arabische gebieden- van de woord- iet schip an i.v.m. terdam”. wd, was ar in de nu zijn e wate- van dt en grwi dab van ruikbaar e came- s came ra over ijlen 0) de kans :e opna- Het akkoord stuit in Noord-Ierland op verzet bij extremistische katholieke en protestantse groeperingen. In Belfast hebben zowel de „officials” als de „pro visionals” van de IRA (het katholieke Ierse Republikeinse leger) de overeen komst verworpen. „Het is een formule om het Britse bewind in Ierland voor eeuwig te bestendigen, en daarom zullen we ons er tegen verzetten.” zo zei een woordvoerder van de „provisionals” in Belfast. ehoudet litenlai- lekeurdi r, Wien, iij inde shoorde t. teren ii Noorwe- :emburj aechten- 1. Elders teld. autobe- aan d( ;n. Met name speelt in het reguleren van de relatie tussen de Verenigde Staten en Europa het vraagstuk van de Ameri kaanse troepen op Europees gebied een rol. Amerika wil dat Europa de beta lingsbalansproblemen die door de aan wezigheid van die troepen voor de Vere nigde Staten ontstaan, gaat dragen; Eu ropa stelt daartegenover dat het zelf al veruit het grootste deel van de NAVO- inspanningen voor zijn rekening neemt en dat bovendien die Amerikaanse troe pen door Amerika zelf ook als interven tiemiddel buiten Europa worden ge bruikt. Daarom zou het dan in sommiger opvatting niet geheel redelijk zijn dat Amerika een volledige vergoeding voor het verblijf van zijn soldaten in Europa zou eisen. De naar het oordeel van de Neder landse bewindsman constructieve en ui termate nuttige gedachtenwisseling be treft voorts ook de situatie in het mid den-Oosten en de verhoudingen tussen Europa en de Verenigde Staten, die tij dens de komende NAVO-vergadering nader moeten worden gedefinieerd- Toen Kissinger zaterdag in Brussel aankwam, verklaarde hij dat het Atlantisch bond genootschap een hoeksteen vormt van de Amerikaanse politiek en dat er door een nieuwe benadering van de verhoudingen tussen de Verenigde Staten en Europa voor moet worden gezorgd dat dit zo kan blijven. DEN HAAG (ANP) Het comité Sa menwerking Oosterschelde SOS heeft de Tweede Kamer gevraagd de behandeling van de Oosterscheldebegroting voor 1974 uit te stellen tot na de behandeling van het rapport van de commissie-Ooster- scheldp. Het is het coité vooral te doen om post 218 van deze begroting, waarin 110 miljoen wordt uitgetrokken voor de „doorgaande afsluiting van de Ooster schelde”. Het SOSO-comité heeft de Ka merleden deze week een memorandum gestuurd, waarin commentaar wordt ge leverd op de nota Oosterschelde, op 29 juni aan de Tweede Kamer aangeboden door minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat. WASHINGTON (UPI.DPA). Presi dent Nixon heeft het in de Ifijna vijf jaar in het Witte Huis tot miljonair weten te brengen. Dat blijkt uit een omvangrijke documentatie, die Nixon heeft laten publiceren. Hij wil daarmee de geruchten en verwijten ontzenuwen dat hij zich tijdens zijn ambtsperiode op onwettige manier zou hebben verrijkt. Nixon blijkt over zijn inkomen een kleiner percentage aan federale belasting 7 percent te hebben betaald dan een gezin van vier personen met een inkomen van 8-000 dollar. Dat komt in hoofdzaak door een grote belastingver mindering wegens het verschaffen van zijn documenten van zijn vice-president- schap aan het nationale archief. Zowel de president als een groep on afhankelijke belasting-advocaten verze keren dat alle financiële transacties van Nixon geheel legaal geweest zijn. Nixon heeft een congrescommissie verzocht dit te laten nagaan om aan alle twijfel een eind te maken. De Raad voor heel Ierland zal bestaan uit zeven leden van de regering in Dublin en zeven leden van de uitvoeren de raad van Belfast. Er zal geen enkele Britse vertegenwoordiger' zitting hebben in de raad. De raad zal worden bijge staan door een raadgevende vergadering die 60 leden zal tellen, 30 van het parlement van Dublin en 30 van de nieuwe assemblee van Ulster. In het slotcommuniqué wordt voorts aangegeven dat de regering van de Ierse Republiek „plechtig verklaart dat de huidige status van Noord-Ierland, dat tot het Verenigd Koninkrijk behoort niet zal kunnen worden gewijzigd zolang de bevolking van de provincie geen wij ziging zal wensen”. Het is de eerste keer dat Dublin dit formeel erkent. De grondwet rekent Ulster namelijk tot het grondgebied van de Republiek. De Britse regering heeft van haar kant de verzekering geven dat als de meerderheid van de bevolking van Ul ster de hereniging van Ierland wenste, In het communiqué dat na de bespre kingen werd uitgegeven, werd nog ge zegd dat de drie partijen overeengeko men waren dat mensen die gewelddaden pleegden zowel in het noorden als in het zuiden berecht zouden kunnen worden, onafhankelijk van de vraag waar de misdaden werden bedreven. het Ko- .1 aantal actie te- an ont- lang het is en zo ieke ge- iet zijn er een ilsky in Het memorandum is ook gestuurd aan het kabinet, de staten van Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland en aan verschillende rijksdiensten zoals Rijks waterstaat. In het comité werkt een aantal aktiegroepen in Zeeland samen. Zoals bekend is, pleit de minister in zijn nota voor afsluiting van de Ooster schelde omdat dit de beste oplossing zou bieden voor het probleem, hoe het land afdoende te beveiligen tegen aanvallen van de zee. Het SOS-comité daarentegen vindt, dat de Oosterschelde moet open blijven. Als de Tweede Kamer de Oos terscheldebegroting goedkeurt, kan Rijkswaterstaat volgend jaar al begin nen met de aanleg van een kabelbaan over de Oosterschelde. Deze baan wordt gebruikt om ladingen steen op de juiste plaats in het water te gooien, zodat de stroomgaten gelijkmatig kunnen wordden gedicht. SANTIAGO (AFP). De Chileense regering zal geen vrijgeleide meer toe staan aan politieke vluchtelingen die toe- vludit hebben gevonden in ambassades van landen waar men de conventie van Caravas over het asielrecht niet heeft ondertekend. Dit is gisteren in diploma tieke kringen in Santiago vernomen. De maatregel treft vooral de ambassades van de Europese landen ook Nederland die, in tegenstelling tot de Latijnsameri- kaanse, de betrokken conventie niet door ondertekening hebben bekrachtigd. Talrijke Westeuropese diplomaten hadden de maatregel al verwacht omdat de Chileense regering de laatste tijd steeds duidelijker liet blijken de con stante stroom van personen in te willen dammen die, drie maanden nog na de staatsgreep tegen president Allende, hun toevlucht zoeken in de verschillende ambassades. Men schat het aantal vluch telingen dat momenteel nog in de am bassades wacht op een vrijgeleide om naar het buitenland te gaan op ongeveer 2000. De vroegere minister Orlando Cantua- rias van de regering-Allende heeft giste ren zijn asiel in de Zweedse ambassade opgegeven en zich ter beschikking ge steld van de Chileense politie. Een reden voor zijn handelwijze is niet bekend- Cantuarias was een prominent lid van de radicale partij en heeft nog enige tijd gefungeerd als vice-president. Volgens politieke waarnemers in Brussel is het echter allerminst duidelijk wat Kissinger met deze vage aanduidin gen precies heeft bedoeld. Zoals bekend heeft Kissenger, en na hem ook presi dent Nixon opgeroepen tot het vernieu wen van de Atlantische verhoudingen, maar zijn initiatief heeft in eerste aan leg schipbreuk geleden. De Europese NAVO-partners hebben nu zelf een con cept voor een nieuwe Atlantische ver- Dit vraagt mr. W. Gorter uit Den juridisch hoofdambtenaar op Alleen werd van Schiermonnikoog ge meld dat daar gistermiddag een red dingsboei van de vermiste kustvaarder is gevonden. De hoop dat het schip een nog ongekende haven is binnengelopen, is opgegeven. Israel heeft bij het internationale co mité van het Rode Kruis geklaagd over moord op 42 van zijn soldaten na hun gevangenneming aan het Syrische front tijdens de oktober-oorlog. In een brief aan VN-secretaris-generaal Waldhem, waarbij een kopie zat van de klacht bij het Rode Kruis in Genève,. zei Israel dat Haag juridisch hoofdambtenaar op het ministerie van Financiën zich af in het Nederlands juristenblad van deze week. Mr. Gorter vindt verder dat gevange nisstraf behalve de zeer korte moet worden afgesehaft en vervangen door een moderne vorm van dwangar beid met begeleiding en dat de onderwe reld in de grote steden geheel moet worden uitgeroeid. Mr. Gorter pleit voorts voor de op richting van een korps hulppolitie, dat bewapend zou moeten zijn met andere dan vuurwapens. Het korps zou zeer groot moeten zijn, zich overal spontaan uit het aanwezige publiek kunnen con centreren en onder leiding van de politie te stellen of bij gebrek daarvan zelfstandig op kunnen treden. Vorige week donderdag is er voor het laatst radiocontact geweest met de „Ant je Jansen”. Het schip voer toen in zeer slecht weer ter hoogte van Texel met bestemming Duitsland. Men vreest dat het bij windkracht 10 in de buurt van het Duitse eiland Borkum is vergaan. Minister Van der Stoel voerde aan de vooravond van de NAVO-bijeenkomst ook nog gesprekken met de Griekse minister Tetenes, aan wie hij „in alle Jordanië heeft gisteren officieej_tegen- gesproken dat het een afgezant had gezonden naar Palestijnse leiders in Bei roet voor besprekingen over een nieuwe regering in Amman. Een regerings woordvoerder in Amman noemde be richten daarover volkomen ongegrond. Het Palestijnse persagentschap WAFA had zaterdag gemeld dat de Palestijnse commando’s een voorstel van koning Hoessein tot vorming van een nieuwe regering waarin Palestijnse commando’s zouden worden opgenomen, hadden ver worpen. De nieuwe regering zou de Jor daanse delegatie naar de vredesconfe - rentie in Genève kunnen samenstéllen aldus WFA. Over de houding van Jordanië inzake de te houden vredesconferentie zei de woordvoerder in Amman: „Ons stand punt is gebaseerd op het recht van het Palestijnse volk over zijn toekomst te beslissen na de bevrijding van de door Israel bezette Arabische gebieden”. AMSTERDAM (ANP).— „Het is wel duidelijk dat in de welvaartsstaat de wetsovertredingen niet afnemen maar toenemen: Tiet loont zoveel meer- De straffen dienen dus te worden ver zwaard: overwogen dient te worden of de doodstraf niet weer moet worden inge voerd voor de ergste zaken”. ook Marokkaanse en Iraakse troepen die met de Syriërs streden, zich hadden overgegeven aan het plegen van, wreed heden, waaronder moord en verminking. Bij een eerdere klacht vorige maand was er sprake van 28 moorden, maar in het jongste document wordt gesproken van „niet minder dan 42 afzonderlijke gevallen van moord”. Dajan, die in Amerika nieuwe wapens heeft gekocht, zei dat de grenzen van voor 1967 in overeenstemming zouden kunnen zijn met de veiligheid van Israel indien er waterdichte waarborgen voor de vrede zouden zijn. Maar, zei hij, het hangt af van het „oort waarborgen en „die grenzen moeten ver weg liggen”. Eypte wil dat ook Engeland en Frankrijk zullen deelnemen aan de vre desconferentie over het Midden-Oosten in Genève, zo hebben officiële kringen in Cairo gezegd. Egypte beschouwt En geland en Frankrijk als zijn belangrijk ste sympathisanten in Europa en zou daarom prijs stellen op hun aanwezig heid. Het staat al vast dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie aan de confe rentie zullen deelnemen. Nog niet zeker is of de conferentie onder auspiciën van de grote mogendheden zal worden ge houden, of onder auspiciën van de Vere nigde Naties. Egypte geeft de voorkeur aan deze laatste mogelijkheid. In NAVO-kringen in de Belgische hoofdstad vraagt men zich alom af of Kissinger wel de man is die voor dit soort multilaterale diplomatie geschikt is, of dat hij misschien er veel meer waarde aan zal hechten zich zo snel mogelijk naar de werkelijke diplomatie ke slagvelden in het Midden-Oosten en nadien in Genève te begeven- Niettemin verwacht de NAVO van hem toch een leiderschap Wat betreft de verklaring van Atlantische beginselen die op stapel staat. Daarbij zullen de Europeanen hem nauwelijks behulpzaam kunnen zijn, omdat zij het veel te druk hebben met het formuleren van hun eigen beginse len en veel liever afwachten wanneer en of president Nixon naar Europa zal komen om de betrekkingen tussen de VS en zijn Europa NAVO-partners van een nieuw stempel te voorzien. duidelijkheid” het Nederlandse stand punt omtrent de politieke ontwikkelin gen in Griekenland heeft uiteengezet. Van der Stoel heeft bij die gelegenheid uitdrukking gegeven aan de hoop dat op korte termijn zich in Griekenland een voortgang in de richting van werkelijke democratie zou voordoen. De Griek op zijn beurt heeft mr. Van der Stoel geduid op de terugkeer naar een demo cratisch systeem, maar daarbij is geen tijdschema genoemd. Met de Noorse en Deense ministers besprak Van der Stoel, naar men mag aannemen, voornamelijk de coördinatie van de standpunten die tegenover part ners, zoals Griekenland en Portugal, in de NAVO-raad moet worden ingenomen. Henry Kissinger bezocht gisteren aller eerst de Belgische koning, hij sprak vervolgens met de Belginsche minister van Buitenlandse Zaken, met de Portuge se bewindsman, met de Nederlandse mi nister, met NAVO-secretaris-generaal Luns en aan het traditionele diner van „De grote vier” met zijn Franse, Engelse en Westduitse collega’s. Groot-Brittannië zich niet zou verzetten tegen de vervulling van deze wens. De bekendmaking van het resultaat volgde na meer dan 50 uur overleg tussen regeringsautoriteiten van Londen, Dublin en Belfast- De vorming van de Raad is bedoeld om te komen tot sa menwerking tussen Dublin en Belfast ter beëindiging van het geweld in Ulster dat in de afgelopen vier jaar tot nu toe 917 mensenlevens heeft geëist. Een bijzonder aspect van de NAVO- vergadering biedt het feit dat eigenlijk voor de eerste keer in de geschiedenis de besprekingen niet zozeer zullen handelen over de relaties tussen Oost en West, maar veel meer over de onderlinge be trekkingen. En dan met name omdat de oorlog in het Midden-Oosten en het olie- embargo dat daaruit is voortgevloeid, diepe kloven in de Atlantische verhou dingen hebben geslagen, diepere kloven zelfs dan sedert de Suez-crisis in 1956 zijn voorgekomen. Als het bericht juist is zou dit een eenzijdige uitleg betekenen van de VN- resolutie op grond waarvan de gevech ten zijn gestaakt en in dit geval zal Syrië niet aan de vredesconferentie in Geneve deelnemen. De strijd om de districtshoofdstad Kien Doek is vandaag de zevende dag ingegaan. De regeringstroepen zouden tijdens een nieuw tegenoffensief op krachtige weerstand stuiten, zo is in Saigon bekendgemaakt. Op de foto een groep bergbewoners met hun kinderen en bezittingen, voorafgegaan door een olifant, op de vlucht uit de omgeving van Kien Doek. In totaal zijn meer dan 11.000 mensen uit het district geëvacueerd. ''A M' 3 - «gj MiliiWiiuiMfi, li

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3