Sociale werkplaats functioneert verkeerd Terlouw wil naar energiedistributie toe ijvenaw Brandstoffenhandel ernstig bedreigd door oliecrisis Oplossing Puzzel: ELKE BOOM IS VOOR ONS EEN VERADEMING Geluiden op hoorzitting: Conferentie over een gemeenschappelijke markt in West-Afrika Goederenvervoer per schip tussen Europa en Hong Kong groeit 11 1973 DECEMBER DINSDAG 11 Steunregeling Bezwaren goed gewenst. is 'eer, ime- i, als de ant vroeg verstuurd Tijdig posten: hoffelijk gebaar tegenover dierbare verstrooiden. Kunnen die —als ze wensen— nog dit jaar doen of ze niets vergeten waren. - 1 (Van onze correspondent) ADVERTENTIE Uitslag puzzel nummer 13 de Zwart, Saenredamstraat 83, 1 EEG-kosten. De Europese gemeenschap pen hebben voor 1974 een begroting van 18.37 miljard gulden. De EEG- ministerraad heeft deze begroting gis teren vastgesteld. Vorig jaar was de begroting 18.58 miljard. Van dit be drag gaat 13.85 miljard naar het land bouwfonds. Een auto Peugeot 104: Mevrouw M. J. v. d. Berg, Van der Sluis straat 15a, Rotterdam 3004. Singer-naaimachine: M. J. Haarlem. Philips-kleurentelevisie: A. Muschter, Koningin Julianastraat 21, Meerkerk. Samengestelde prijs a circa 939,60: Mejuffrouw Inia van Ros- sum, Bovensteweg 19, Mook. Hometrainer Carnielli fiets: L. Jansen, Hosingenhof 19, Eind hoven. I 8, den (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Als de energiecrisis van lange duur is, moeten we niet benzine, maar energie gaan distribueren. Dat is de mening van dr. J. Terlouw, fractievoorzitter van D’66 in de Tweede Kamer. De oorzaak van de energie- schaarste in Nederland is niet de oorlog in het Midden-Oosten, dat is slechts een aanleiding. De oorzaken steken veel die per. De Arabische landen zijn tot kartel vorming overgegaan, en de monetaire crisis heeft ervoor gezorgd dat olie in de grond een veiliger belegging is dan geld op de bank. Suiker. De Euromarkt heeft zijn uit- voerbelastingen op suiker verhoogd. Vanaf afgelopen zaterdag gold voor witte suiker een uitvoerbelasting naar derde landen van 10.86 per honderd kilo. Voor ruwe suiker is de heffing vastgesteld op 13.32 per honderd ki lo. De maatregel is genomen in ver band met de stijgende wereldhandels- prijs van suiker. Door de meeste instellingen werd ge wezen op de noodzaak tot werktijdver korting. Vooral de geestelijk gehandicap te is minder dan anderen in staat na een dag inspannend werk nog aan andere activiteiten, die voor hem van groot belang zijn, deel te nemen. Hoewel er mogelijkheden tot individuele werktijd verkorting bestaan, zijn de huidige werktijden toch te lang. Juist de geeste lijk minder-validen zijn aangwezen op speciaal vervoer naar en van de werk plaats, waardoor zo stelde de Federa tie van Ouderverenigingen van geestelijk en/of lichamelijk gehandicapte kinderen ook in het geval van kortere werktij den de op de werkplaats doorgebrachte tijd niet minder is. Op zichzelf zei VARA’s ombudsman H. G. Ouwerkerk het toe te juichen dat er per 1 januari a.s. sprake is van een werktijdverkorting tot 40 uur. Maar de overheid loopt daarmee niet voorop: er zijn tal van bedrijven die een werkweek van 38 uur kennen. Hij achtte het on aanvaardbaar dat de werknemers op de sociale werkplaatsen na een 10 uur lan ge werkdag ’s avonds vroeg doodmoe in bed vallen om krachten te verzamelen voor de werkdag van morgen. De pres tatie zal niet meer de boventoon mogen voeren. Het gaat in de eerste plaats om 'het zinvol bezig zijn. Hij vroeg de com missie er bij de staatssecretaris van Sociale Zaken op te willen aandringen dat er op een aantal werkplaatsen geëx perimenteerd gaat worden met een min der produktiegerichte werkwijze. sche Zaken bij beschikking een marge moet vaststellen door een zogenoemde af-raffinaderijprijs vast te stellen. Met het oog op de distributie hebben de organisaties ook gevraagd ervoor te willen zorgen dat de bestaande handels- kanalen in tact blijven. Dit met inbegrip van de witte pompen, die volgens de handel met een marktaandeel van 17 percent hun economische functie hebben bewezen. Wat de uitvoering van de dis tributie betreft: de handel wil dat deze via haar loopt en niet via de eindgebrui ker, de consument. Dat zal de controle aanzienlijk gemakkelijker maken, meent men. Met nadruk is er ook op gewezen dat de industrie geen onderscheid behoort te maken bij de afleveringen aan de han del. Men is namelijk bevreesd dat de olieconcerns, gebruikmakend van de si tuatie, zullen trachten hun aandeel in de afzet in de laatste schakels (de handel) te vergroten. De industrie heeft iets minder dan de helft van de markt in handen. DEN HAAG. In de sociale werk plaatsen wordt onvoldoende rekening gehouden met de belangen van de gees telijk en lichamelijk gehandicapten. Al leen de factor arbeid telt. Er wordt te weinig aandacht aan de lichamelijke vorming besteed. Er wordt geen ernst gemaakt met het doel van de sociale werkplaats: minder-validen terugbren gen naar de „normale” maatschappij. Erdal. De NV Maatschappij voor was verwerking Erdal heeft een omzet ge boekt van 148 miljoen gulden in het boekjaar 1972-1973. Dit boekjaar be sloeg 18 maanden. Herleid op jaarbasis is er een omzetstijging van 9 percent geweest. Zonder de devaluatie van de Amerikaanse en de Canadese dollar zou de omzetstijging op jaarbasis 12 percent hebben bedragen. Het be drijfsresultaat op jaarbasis bleef des ondanks ongeveer gelijk. De netto winst was door incidentele factoren hoger: 9.9 miljoen tegen 3.5 miljoen over het uit twaalf maanden bestaan de boekjaar 1971. De vooruitzichten voor 1974 lijken gunstig, maar gezien de onzekere economische omstandig heden, wil de directie daar geen con clusie aan verbinden. laan 41, Eindhoven; Half jaar Skol bier: J. Engelen-Tlmmerman, Beemd 128, Oud Gas tel; Voor 300 AaBe-artikelenMevrouw C. Winkelman, Goolkatenweg 180, Ensche de; Irisette donsdeken: A. H. Dat, Ruben- steinstraat 192, Tilburg- Van Schuppen tapijt: Mevrouw J. Maéquelin-De Vries, Willem Ill-straat 45, Den Haag; Erik elek trische deken: L. F. Meesters, Cyclaam straat 43C, Made (N-B); 12 fles Hooghoudt jenever: mevrouw Mertens, De Vlieger- straat 48, Den Haag; mejuffrouw N. Drie bergen, Nljverheidsweg 4B, Amersfoort. Ilford elektronenflitser: Mevrouw G. Heydt, Sir Winston Churchilllaan 471, Rijs wijk (Z-H); Lundia kast: Mejuffrouw J. Vermeulen, Theresiaplein 3, Tilburg; Kins- bergen damespolshorlogeC. Lauters, Mul- In deze zin hebben zich gisteren een aantal instellingen op het gebied van de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW) uitgelaten tegenover de vaste commissie voor Sociale Zaken tijdens een hoorzit ting in de Tweede Kamer. De „hearing” is gehouden in het kader van een herbe zinning op de uitgangspunten van de WSW (1969, minister Roolvink). De Vereniging van Nederlandse Ge meenten was van mening, dat er nog veel aan de image van de WSW moet worden gedaan, omdat men een nogal negatief beeld van de sociale werkvoor ziening blijkt te hebben. „Bij kandidaat - werknemers is veelal een duidelijke weerstand tegen plaatsing te constateren. Een intensieve en vooral betere voor lichting kan mogelijk verandering in dit beeld brengen”, aldus het VNG. ROTTERDAM (ANP) De scheep vaartmaatschappijen, die lid srijn van de Far Eastern Freight Conference, melden een toenemend vrachtverkeer in beide richtingen tussen Europa en Hong Kong. Het containervervoer neemt een steeds belangrijkere plaats in. In minder dan een jaar is het transport per container gegroeid tot 70 procent van het totale vrachtvervoer. Vorig jaar vervoerden de FEFC-leden 851.000 ton goederen naar Hong Kong. De export bedroeg 1.45 miljoen ton. Gemiddeld worden per maand 26 af vaarten vanaf Hong Kong gemaakt naar Europa en Noord-Afrika. In omgekeerde richtingen bedraagt het gemiddelde 22,5. De Algemene Nederlandse Invaliden Bond verklaarde voorstander te zijn van een beter beloningsstelsel, grotere pro motiemogelijkheden, een pensioenrege ling gelijk aan die van de ambtenaren werkzaam binnen het WSW-kader, meer medeverantwoordelijkheid binnen het bedrijf en het wijzigen van het imago van de sociale werkplaats. De autovrije zondag bracht ook de benzinehandelaren in moeilijkheden, doordat de verkoop sterk daalde. Men hoopt nu dat van regeringszijde maatre gelen zullen worden genomen om zowel steun te verlenen aan werknemers, die Vissershaven. Bish and Partners, raadge vend ingenieursbureau in Den Haag, heeft een overeenkomst met de Malei sische regering getekend voor het ont werpen van en het toezicht houden op de bouw van een vissershaven in Ku- antan in Maleisië. Hiermee is een bedrag van 17 miljoen gulden ge moeid, waarvan de Nationale Investe ringsbank 2 miljoen voor haar reke ning zal nemen voro het „engineering”- gedeelte. Weekprijzen in ons verschijnings- gebied en elders in Midden-Noord- Holland: Ilford diaprojector: mevr. J. v.d. Woude-Dubois, Leekerweg 2, Barsingerhorn: Hford elektronenflit ser: mevr. Kool, Havenstraat 21, Zaandam; J. Inden briljantring: D. v.d. Velde, Prof. Ten Doesschatestraat 297, Heemskerk; V. en D-cadeaubon 100: W. van Heerde, Oudegracht 13, Enkhuizen; Doos met 12 bus Sprème: H. U. Frederiks-Naar, Riouwstraat 80, Wormerveer; J. Postma, Lucernehof 136, Biddinghuizen. Apag-tandenborstel: J. Pekelharing, Papenpad 11, Zaandam; Setje Orlane oogmake-up: A. Leipoldt, Van Rie- beecklaan 13, Haarlem; R. J. Enge- ringh, Rijnstraat 46, Haarlem; ABN spaarboekje met 500: Cl. Altena, Abelenstraat 13, Beverwijk. ABN spaarboekje met 100: mevr. E. Nieuwkamp, Merellaan 7, IJmui- den; mevrouw S. Cassée, Bloemen- daaiseweg 89, Bloemendaal; P. B. Stubenitsky, Hospeslaan 54, Haarlem; L. H. M. van der Hoorn, Hoflander- weg 85, Beverwijk; mevr. W. Bakker, Eleveld, Laurierstraat 11, Haarlem; H. van Beek-Harmsen, Van Dort- straat 4, Haarlem. Alleen het zedelijk liberalisme leeft nog bij de VVD, doordat de partij de vrij heidsrechten tracht te bevorderen. Maar voor de fundamentele vrijheid van schoon water en een schone bodem vindt men de VVD bepaald niet in de voorhoede. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De olieschaarste be dreigt het voortbestaan van een groot deel van de zelfstandige handel in vloei bare brandstoffen. Als gevolg van de leveringsbeperking werken vele bedrij ven al enige tijd met verlies. De laatste tijd zijn de verkoopmarges nog kleiner geworden. Vooral in de vrije handel is de situatie zeer moeilijk, omdat de in koopprijsnoteringen in geen verhouding meer staan tot de (officieel) vastgestelde verkoopprijzen. De oliehandelaren heb ben bepaald geen opgewekte gedachten over wat hun te wachten staat als de distributie ingaat. Een teer punt is ook de concurrentie van het aardgas, dat langzamerhand in het nationale energieverbruik de eerste viool gaat spelen. Terwijl de olieprijzen snel stijgen, nemen de aardgasprijzen maar gering toe. De oliehandel vindt dit een wanverhouding. Het feit dat deze tak van handel met handen en voeten aan de oliemaatschappijen is gebonden, wekt veel verontrusting. Als de vrije handel en daarmee de concurrentie zou wegvallen, is het monopolie van de concerns volledig. Dit alles maakt de toekomst van de brandstoffenhandel ui terst somber. Toen wegens de olieboycot de beperk te aflevering van kracht werd, waren er al spoedig handelaren die „droog” kwa men te staan. Dit verschijnsel deed zich met name voor in de „vrije sector”. Mede door bemiddeling van de organisa ties konden meestal de problemen wor den opgelost. Dat neemt niet weg dat het verdwijnen van kleine bedrijven nu in versneld tempo voortgaat. Officieel wordt tot dusver 15 percent op de afle veringen gekort, maar er zijn bedrijven, die van hun maatschappijen 25 percent minder krijgen. Toen het Rijksbureau voor Aardolie- produkten werd ingesteld, moesten alle handelaren in benzine, petroleum, gaso lie en-of stookolie (behalve de exploi tanten van de benzinestations) zich daar melden. De beide op dit gebied werken de organisaties, het Verbond van Hande laren in Kolen en Aardolieprodukten (VHKA) en de Nederlandse Organisatie van Oliehandelaren (NOVO) regelen nu samen met het rijksbureau de vele klachten en andere problemen, die door de olieschaarste voortdurend ontstaan. Voor 850 Bauknecht-apparaten: G. W. Overdijkink, Laan van Wisch 2, Terborg (Gelderland). De sociale werkplaats zal „een proef tuin van een rechtvaardige samenleving” moeten worden, waar mensen hun ei genwaarde kunnen behouden en met elkaar bezig zijn aan zinvol. creatief werk. De 50.000 werknemers verdienen het dat er wat gedaan wordt aan de slechte „beeldvorming” van de werk plaatsen, die veroorzaakt wordt door de aard van de werkzaamheden. De buiten wacht heeft de overtuiging aldus Ou werkerk dat de sociale werkplaats „het eindstation is van een doodlopende spoorlijn”. Ook het toelaten van langdurig oudere werklozen op sociale werkplaatsen werd in het algemeen niet bevorderlijk geacht voor de belangenbehartiging van de met name geestelijk gehandicapten. De speci fieke eisen die de laatste groep stelt (werktijd, werkomgeving, vorming, pro- duktieprogramma enz.) zijn niet in over eenstemming te brengen met de eisen die vanuit de huidige wet aan de werk plaats en het functioneren van werkne mers daarin worden gesteld. De Landelijke Stichting Dagverblijven onderstreept dat de gehandicapte vanaf de school moet worden begeleid door een team van deskundigen, dat moet uitmaken of een gehandicapte in aan merking komt voor het vrije bedrijf, de sociale werkvoorziening of het dagver blijf .Zij zei zich volledig te kunnen aansluiten bij wat Staatssecretaris Mer tens heeft gezegd: „Overschatting van de betekenis van het arbeidsmilieu voor de ontplooiing en de maatschappelijke inte gratie van zwakzinnigen is een gevaar waarop we bedacht moeten zijn.” Je „gemengde werkplaats” onrecht het oorspronkelijke^ uitgangspunt de WSW wordt gedaan en de ont- Berg-Van Noortwijk, ’s Gravelandseweg 644, Schiedam, J. Beerens, Hoofdstraat 11, Hoogeloon (N-B), I. de Kwaadsteniet, Dic- kensstraat 37, Rotterdam, Mejuffrouw A. Leerkes, Borgelinksweg 2, Lettele C. P. Bathmen. G. H. Jaeger, Langestraat 58, Marum A. v. Helden-De Graaff, Ivoor- dreef 145, Utrecht, Mevrouw G. Berre- voets, Jac. Catslaan 51, Amersfoort, C. Tissen-Schoevaars, Schumanstraat 9, Ge- leen, Mevrouw Kraak, ’s Heer Elsdorpweg 10, Goes; Mevrouw T. v. Winden-Kester, Oude Leedeweg 39B, Pijnacker, Mejuf frouw C. v Dijk, Lugtigheidstraat 58, 's- Gravenzande tmPerf. T.B. Setje Orlane oogmake-up: Mevr. G. Kos- kamp, Akkermateweg 4, Aalten (Gld). M. v. Manen-Hissink, Meerweg 1, Bussum. W. M. v. Unen, Sneeuwbalstr. 208, Den Haag, P. Puype-Lavooy, Kloosterstr. 3, Sluis (Zld), mevr. A. Burger-van Wingerden, Willem de Zwijgerstr. 31, Hendrik Ido Ambacht J. v Herpen-van Hout, Past, v Geldropstraat 31, Schijndel. Ph. Buiten dijk, Laakkade 31, Den Haag. mevr. G. Rabbers, v.d, Hagenstr. 227, Ede, H. de Groot, Bruins Slotlaan 42, Nijkerk, A. C. Michels. Berkelstr. 16IV, Arnhem, P. Vis sers, Vuchtstr. 60, Breda. J. Th. Spoor, Hendrinalaan 184, Den Haag, A. Bouchez- Merts, Prins J. W. Frisolaan 304, Leid- schendam, mevr. S L. Dingemans, Dalton- laan 3, Zeist, J. Lubach, Drlespronglaan 19, Maarn, C J. Meuleman, Soestdijksekade 502, Den Haag, H. M. Rutjes, Schievestr. 43, Zevenaar, H. Smit, Wooldebrink 44, Enschede H. J. v.d. Coevering, Van An- tooystr 83 Den Haag, A. C. Reusen, Socrateslaan 32, Utrecht, Mevr. W de Braal-Robinson, Stuyvesantstr. 20, Den Haag, Mej. A J. v.d. Pavert, Huize Mal- derburch, kamer 125, Broekkant 16, Mal den, Mevr. Van Keulen, Klinkenbergerweg 6, Ede. J S. Keijzer, Gooilandweg 46. Huizen (N.-H Mevr. M. Oosterbaan, Van Leeuwenhoeklaan 254, Zoetermeer, M. J. J. Noort, Wlerlaan 208, Bergen op Zoom. A. F. Soet. Corn Keteistr. 40, Gouda. A. Boom-Mol, De Bazelstraat 7. Hilversum. Giemme autowashandschoenMevr. Ver- beet-Krebbers. Lange Wol 112, Arnhem, Mej. W Hoogeveen, Ruyckrocklaan 72, Den Haag H. Maassejj, Trapjesweg 8, Ede. J. v.d. Heijden. Carel van Nieveltstr. 25C. Overigens hebben deze organisaties formele bezwaren geuit tegen de samen stelling van het Rijksbureau voor Aard olieprodukten. Voor wat het bedrijfsle ven betreft, zijn in dit bureau uitslui tend (weliswaar beëdigde) mensen uit de oliemaatschappijen opgenomen. Ge vraagd werd ook een (neutrale) figuur op te nemen uit handelskringen, maar daarop heeft de regering niet gereageerd. Klachten over de werkwijze van het bureau zijn er verder niet. Maar VHKA en NOVO vinden het ongewenst dat vertegenwoordigers van de industrie op deze manier inzicht in de structuur van de handel krijgen. Het intrekken door de olieconcerns van bepaalde structurele kortingen heeft ook irritatie verwekt. Dit geeft vooral voor de kleine, vrije handelaren (naar schatting 30 tot 40 percent van het totaal) moeilijkheden. Overhet alge meen zijn de resultaten toch al matig. Het verkleinen van de marges heeft vele bedrijven extra in gevaar gebracht. Over deze zaak zijn nog steeds besprekingen gaande. Wellicht zal het overleg erop uitdraaien dat de minister van Economi- ANDERE WEEKPRIJZEN Vier Continental autobanden: B. J. Goorman, Haarstraat 15, Holten; Ilford diaprojector: I. v.d. Bosem. Echternach- LAGOS (Reuter) In Lagos is giste ren een zesdaagse ministersconferentie begonnen met als doel de oprichting van een regionale Westafrikaanse gemeen schappelijke markt. Nigeria en Togo hebben sinds vorig jaar een intensieve campagne gevoerd voor de oprichting van een gemeenschappelijke markt die alle Engels- en Franstalige landen in West-Afrika zou moeten omvatten. De ministers van economische ziken van Nigeria en Togo hebben sinds vorig jaar een intensieve campagne gevoerd voor de oprichting van een gemeenschappelij ke markt die alle Engels- en Franstalige landen in West-Afrrika zou moeten om vatten. De ministers van economische zaken van Nigeria en Togo maakten in juli van dit jaar een uitgebreide rondreis door alle Westafrikaanse landen om steun te verwerven voor vérgaande regi onale samenwerking op economisch ge bied. Overname. Het makelaarskantoor en projectontwikkelingsbedrijf drs. Ruy ters heeft het Zuidfranse bedrijf In- traco Sart in Valmere overgenomen. Het Nederlandse bedrijf, in Sittard, zal binnenkort over een nieuw hoofd kantoor beschikken, waar 180 man personeel zal kunnen werken. Intraco heeft voor opdrachtgevers uit vele landen gewerkt. Overigens is dr. Terlouw van mening dat er in Nederland meer energie ver spild wordt dan er op dit moment min der binnenkomt. Door minder verspilling kunnen we het tekort dus ruimschoots opvangen. Hij pleit daarom voor een beleid dat beoogt de beschikbare energie optimaal te benutten, in het kader van een werkgelegenheidsbeleid, onder meer door betere isolatie in de bouw en zuiniger produktiemethoden. De fractieleider van D’66 deed een scherpe aanval op de VVD, en met name op het liberale karakter van die WD. Volgens Terlouw schiet de VVD in staatkundig liberalisme te kort, omdat deze partij zich lauw inzet voor verder gaande democratisering nu de parlemen taire democratie met algemeen kiesrecht een feit is. Het economisch liberalisme in de VVD is de huidige vorm van het kapitalisme, en dat maakt de mens tot slaaf van de consumptiemaatschappij. De Haagse Schroeder van der Kok Vereniging meende dat met het principe van de „gemengde werkplaats” onrecht aan van - - plooiing van een totale zorg voor zwak zinnigen en geesteszieken wordt belem merd. lerlaan 87. Veldhoven; V. en D.-cadeaubon f 100' Mevrouw A. Ordelman, Broekmaat- splein 3, Lochem, A. Tiekstra, Kievitstraat 8, Heerenveen, E. F. Knoppert, Engelse- laan 14, Voorhout. Kodak-camera: J. H. Dijcks, Kerkstraat 62, Koningsbosch (L). Doos a 12 bus Sprème: J. Jonker, Meèl- dijk 12, Burch-Haamstede (Zld.), W. L. Bijl. Dalemsestraat 53, Tholen, Mejuffrouw J. Schaaf Holmerpad 6, Tolbert (Gr.), W. v. Limpt. Scherfbak 2, Reusel, Mejuffrouw M. Maesen, Rubensteinlaan 42, Eindhoven, R. v. Leeuwen, Palmbosweg 2, Vledder (Dr.), Mevrouw v. Haaff, Ruysdaelstraat 7, Hardenberg Lols jeans: H. A. Wagenaar, B. v. Wageningenlaan 27, Roden, A. v.d Boom, Past. Lathouwersstraat 10, Hees- wijk-Dinther. Reader’s Digest atlas: I. Verstraaten, Gelderlandplein 24. Eindho ven Meulenhoff plantenboek: J. M. J. v.d. Voort, Salvialaan 11, Oegstgeest. De Gruyter levensmiddelen: A. Meulen- meesters, Wassenaarstraat 49, Gemert (N- B). Luitingh puzzelboek: J. Leering, IJpe- lobrink 166, Enschede. Pak Stllbepan-pro- dukten: Th T Suiting, Van Calcarstraat 13, Deventer, Pak posters Afrikaanse ver keersbureau: Mevrouw P. v. Polanen, Vendelstraat 2, Leiden, Mejuffrouw R. Ste- verink, Rijksweg 63, Gaanderen, T. J. Nales, Aldenhof 5011, Nijmegen, R. Heijs, Pasop 2, Midwolde, post Tolbert, G. de Leest, Floreffestraat 10, Lieshout. Jago shawl: T. Woudwijk, Vondellaan 256, Gro ningen, mevrouw Bax, Sint Paulusstraat 41, Tilburg, A. Everts, Molenstraat 22. Assen, T. Janssen, Brouwersweg 3, Hel- den-Panningen. Pak Knorr-produktenMe vrouw A. P. Verbeij, Lavastraat 5, ’t Harde. Apag tandenborstel: J. W. Hoek stra, Nleuweweg 212, Doetinchem. Revlon set: H Messbauwer-Nooy. Fr Roosevelt- laan 100. Breda. Boek „Prins Claus”, De Boekerij: A. Verschuren, Landonk 82, Raamsdonkveer, Mevrouw Wurster, Doolweg 1, Amerongen, E. F. Jonkers, Westvlietweg 66, Voorburg. K. v.d. Sluys Morellenlaan 30, Apeldoorn, H. v.d. Heijden-Huybers, Karei Mollen- straat 60. Valkenswaard-Zuid; Mevrouw Bos-Smook, Helperoostslngel 15B, Gronin gen. Boek „Het Leven” van Luiting: Me vrouw Van Gulden, Ladijk 75, Rotterdam 26. Slof Roxy cigaretten: R. C. J. Beelen, Edisonstraat 24B. Breda, mevrouw A. Je- hae, Pastorijweg 10, Vijlen (Zuid-Limburg). 12 flessen Spawater: mevrouw J. ter Haars-Waanders, Koreanderhof 145, Wier- den Set A 5 paar Jovanda kousen: B Jong man. Fisselerstraat 14, Hasselt, A. Puts- Meijers, Burg Geradtsstraat 29E, Poster holt (L), Mevrouw J. A. de Groot-Lieverse, Van Speykstraat 56, Arnhem. G. Wolters, St. Cornelisstraat 13A, Vortum-Mullem (N- B), W. Ras, J. H. Kokstraat 62, Kampen, Mevrouw Wljtmans, Burgbaxlaan 35, Andel (N-B), F. M. Schut, Struifstraat 9, Huissen, H. A. Mazlrel-Odekerken, Rachmaninoff- plantsoen 42, Utrecht, Mevrouw A. C. Spoelstra-Van Genderen, Balsemienlaan 222, Den Haag J. W. Maas, Kon. Wilhelmi- nastraat 21. Eibergen, C F J. Brand, Broerestraat 19, Utrecht, Mevrouw W. v.d. korter moeten werken of afvloeien, als aan ondernemers die het hoofd niet meer boven water kunnen houden. Ver der hebben de organisaties begin novem ber de aangevraagde prijsverhoging krachtig gesteund, omdat de handel on dervond dat de industrie de voorraden vasthield in afwachting van prijsverho ging. Extra moeilijkheden ziet de handel in de bepaling dat per 1 januari 1974 zowel huisbrandolie als dieselolie van een kleur moet worden voorzien. Deze nieu wigheid houdt verband met de accijns wijziging, die aanleiding zou kunnen zijn tot belastingontduiking. Gevolgen voor ®de handel zijn: gescheiden opslag en gescheiden transport is nodig. Omdat hieraan zo veel vraagstukken kleven, is de overheid inmiddels uitstel tot 1975 gevraagd. De brandstoffenhandelaren vinden dat hun positie voortdurend extra in de knel zit door de verhouding tussen de prijzen die zij moeten berekenen en de prijs van het aardgas. De prijs van aardgas is veel te laag, terwijl de olie prijzen „omhoog vliegen” Over het prijsbeleid voor aardgas zijn zij zeer ontevreden. Van overheidszijde is in de laatste onderhandelingen voorgesteld de aardgasprijs met drie cent te verhogen, maar het resultaat was uiteindelijk 1,5 cent. Landen die ons aardgas importe ren, moeten vele malen meer betalen. Rotterdam, A. C. Prins, Oosterweel Etten-Leur, 6 fles Coca Cola: J. i Ouden, Vivaldistr. 175, Slikkerveer. Victoria kersenbonbons: L. J. M. Vel- thulsen, Tollensstr. 5, Ridderkerk 3210, J. H. M. Gielen, Rijnbeekstr. 133, Venlo, M van leperen-De Jong, Edisonstr. 107, Utrecht. A. van Risp, Wllhelminastr. 70, Lekkerkerk. Mevr. C. Birkhoff, Postbus 612, Pernis, W. J. Janssen, Herispich 7, Spijk-Lobith. Boek Plasticvreter van Bruna: J. Jansen, Maasstr. 1, Cuyck, P. M. Gans, Moleneind 82, Kortenhoef, J. H. v Deinen, Brabant- park 25, Rijen, T. Rutgers, Gatherweg 12, Vaassen (Gld) Puzzel Bornse Cartonn.fa- briek: A. Sparenburg-Mol, Schelfhoutstr. 19, Zevenaar, Mevr. M. G. v. Zoeren. Magelhaenstr. 29B. Amersfoort, J. A. v. Mastbergen, Wouter Klaassenlaan 54, Oos- terbeek, G. J. Koks, Moutzhofweg 137, Hout-Blerick, J. Pepels. Annastr. 32, Beek (L), G v. Halen, Langelobrlnk 38, Ensche de, G. C. Ribbens, Zeestraat 18, Zevenber gen. NS-dagtrip: J. A. van Esch, Vrijheidsstr. 3, Enschot. ABN spaarboekje met 500: J. Welner, Hilvertsweg 171, Hilversum, A. Schokker-Braun, Beatrixpleln 13, Ede (Gld), A. H. Boekholt, Petrus Hen- drikszstr. 59A Groningen, P. Bakker. Lo- rentzstr 15 Apeldoorn. ABN spaarboekje met 100: M. M. G. van Geneijgen. Sch. Roffaertstr 59, Roer mond, A. L de Laat, Oostmolenweg 10, Kloetinghe B. W. Duyzings, Berkelplein 154, Valkenburg (L), J. Schelling-Wiebe, Kaarskoopruwe 8, 'Maastricht, M E. Vonc- ken, Lenarts Trichterweg 22, Eysden (L), W. Alles, Bilderdijkstr. 69, Heerhugow- aard, J. A. Jungblut, Aan de Noot 76. Vaals, H. Arnoldus, Bronkhorststr. 4A, Leiden, André Verborst, Kampdijklaan 14, Vught, W v. Bommel, Orionstr,. 21, Asten, Mevr. Kats, Kortenaerstr. 7. Dinteloord. J A. A. B. v Zon, Hudsonlaan 20, Den Bosch, Mark H M. Boekhorst, Prof. Bromstr 80, Nijmegen, J. A. Nuyten, Laan Olieslagers 16 Hoogerheide (N-B), H. A. Perdaems Jr., Van Goghlaan 1, Roosendaal, H. van Dongen, D. Tenfierstr. 15, Den Bosch, Mevr. De Haardt, Hertogensingel 10, Oss, W Jentink-Te Giffel, Gendringse- weg 2, Aalten, C. Mulder. Lopikerweg W 55a, Schoonhoven.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11