Ipswich mag niet trainen Jan Doggen mikt op vierde plaats bij EK driebanden daar heb ik niets aan Patrick Sercu Bokstrainer Ter Meulen Amerikaanse Ferreira wil coach voor naar Willem II Raak/Punch 3 SPORWBM opnieuw naar wereldrecord ZO ZUIVER MOGELIJK TE SPELEN” Die showstoten, „IK PROBEER NET ALS CEULEMANS I blijft bij eis in .Diekman’ een miljoen gulden aan prijzen „Ik ben hier niet gekomen om alleen maar te kijken Bil FEYENOORD’S AANWINST MLADEN RAMLJAC Ww 13 1973 DECEMBER Vierde Ik w Tweede jeugd PEUGEOT ioa '-V F (Van onze sportredactie) Mladen Ramljac: „Ik zal uitstekend in Feyenoord passen.” wilde Patrick Sercu: derde record. i ADVERTENTIE Uw I In het weekeinde had Sercu reeds twee wereldrecords gevestigd: op de ki lometer met vliegende start en op de vijfhonderd meter met vliegende start. Ramljac toonde zich echter aller minst pessimistisch over zijn kansen: „Ik ben er zeker van dat ik trainer Ramljak gaf als commentaar op het Rotterdamse spel tegen NEC: „Zelfs onder deze moeilijke omstan digheden, namelijk felle rukwinden, heeft Feyenoord de bal uitstekend onder controle. De Rotterdamse club speelt veel sneller dan de elftallen in In Parijs vorig jaar kwam de Heerlese kastelein-taxichauffeur ook niet verder dan een achtste plaats. En daarin nu, in die matige klasserin gen in de Europese titeltoernooien van de „Dus zou ik eigenlijk als vierde moeten eindigen”, peinst Jan Doggen. „Ceule- Jan Doggen: „Het moet een pleziertje blijven.” P1B enhacm ijb. Mogelijk dat men mij daarom geen spectaculair biljarter vindt, zoals Lau rent Boulanger, die meestal nooit de meest eenvoudige oplossing kiest, maar veeleer de meest ingewikkelde stoten prefereert. Natuurlijk, dat is leuk voor de toeschouwers, maar wat heb ik aan al die poppenkast. Op die manier kan ik mijn caramboles niet maken. Sheridan, van beroep leraar lichame lijke opvoeding en oud-speler, heeft een vijfjarige ervaring als assistent-trainer bij het Virginia Technical Institute, de ploeg, die het afgelopen seizoen het be langrijke Amerikaanse „National invita tion tournament” won. MEXICO-STAD (AFP). De Belgi sche wielrenner Patrick Sercu heeft maandag in Mexico-stad weer een we reldrecord gevestigd. Hij bracht het op de één kilometer met staande start op 1 minuut en 05.50 seconden. Het oude record stond met 1 minuut 03.60 secon den op naam van de Engelsman Regi nald Harris, die deze prestatie in 1952 in Milaan leverde. Ramljac hoeft zich overigens over zijn toekomst toch geen zorgen te maken, want hij is inmiddels afgestu deerd in de economie. Toch wil hij, alvorens aan een maatschappelijke carrière te beginnen, eerst nog roem vergaren bij Feyenoord. De Rotter damse club heeft echter met deze aankoop tevens een nieuw probleem binnengehaald. Ramljac is namelijk een verdediger en bij Feyenoord staat zelfs ene Rinus Israel te trappelen van ongeduld om zich weer een plaats te veroveren in de Rotterdam se hoofdmacht. 1* DELFT (ANP). De Delftse basket balclub Raak/Punch, uitkomend in de eredivisie, heeft een nieuwe coach aan getrokken. Het is de 31-jarige Ameri kaan Bill Sheridan, afkomstig uit de staat Virginia. Het contact met Sheridan is tot stand gekomen via de Belg René Mol, oud- trainer van het Nederlands herenteam, die in eerste instantie door het bestuur van Raak/Punch werd benaderd. Mol vond de reisafstand BruggeDelft (vier keer per week) echter te bezwaarlijk. Het is mogelijk dat de huidige coach Dolf Pouw, die van alle onderhandelin- gen op de hoogte is geweest, ïn samen werking met Sheridan bij de training betrokken blijft. De Amerikaan zal mo gelijk reeds aanstaande vrijdag aanwezig zijn bij de wedstrijd Raak/PunchTyp- soos Lions. ROTTERDAM. Feyenoords nieuwe aankoop Mladen Ramljac, die zater dag vanuit Zagreb eindeltfk in Rotterdam arriveerde, was dezelfde avond reeds duidelijk onder de indruk van de kracht van zjjn nieuwe club. Na de gemakkelijke zege van Feyenoord op NEC (61) stelde de 28-jarige Joego slaaf (afkomstig van Dynamo Zagreb) niettemin met veel zelfvertrouwen vast: „Ik zal uitstekend in dit Feyenoord passen.” (Van onze sportredactie) HEERLE. „Zelfs als ik niet goed speel, dan nog moet ik toch zeker zeven man achter me kunnen houden”, aldus nationaal driebandenkampioen Jan Doggen (55) die deze week (11 tot en met 16 december) in het Belgische Eeklo Nederland ver tegenwoordigt in het Europees kampioenschap. Of er een reden is waarom Jan Doggen, die enkele weken geleden op de eerste autoloze zondag in een glanzende finalepartjj in Oosterhout om het Nederlands kampioenschap Rini van Bracht genadeloos terugwees door onder meer in die party in vier beurten 28 caramboles te produceren, deze week in Eeklo niet goed zal spelen? De profploeg van Frisol heeft er een renner bij. Het is de 24-jarige Australiër Donald Allen, de zestiende rijder voor de ploeg, die naar 20 renners streeft. begon in 1959 toen hij in Breda een nationaal kampioenschap bijwoonde en op een grote matchtafel in een aangren zende zaal het ook eens in deze spelsoort probeerde. Met zijn scherpe blik, geoe fend op de handboog (de schietbaan achter zijn huis wordt nu gebruikt als opslagplaats omdat er maar weinig be langstelling voor deze sport bestaat), bleek hij met het driebandenspel goed overweg te kunnen. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Volgens afspraak zal Volendam dinsdag aan Willem II bekendmaken onder welke condities het de Portugese voetballer Walter Ferreira aan de Tilburgse vereniging wil afistaan. Ferreira werd door Vo lendam uitgeleend aan FC Antwerp, maar kan niet in België blijven om dat daar zijn verblijfsvergunning af loopt. De Portugees heeft nu uit eigen beweging contact gezocht met Willem II, waarvoor hij graag zou willen spelen. Er zijn overigens nogal wat problemen. Zo kan de Tilburgse vere niging zich financieel maar weinig veroorloven. Wiel mijn Maar Groningen en de 6-1 op dediging veranderen, zo werd de Joe goslavische voetballer voorgehouden. Zijn reactie daarop: „Ik ben toch niet uit Zagreb gekomen om alleen maar naar Feyenoord te kijken”. Joegoslavië en de Feyenoord-spelers zijn vooral veel meer beweeglijk als ze niet in het bezit zijn van de bal dan de voetballers in Joegoslavië. Er wordt hier veel meer gelopen zonder bal, waardoor veel voetballers ge makkelijk aanspeelbaar zijn. Ik weet niet of ik me op deze ene wedstrijd kan baseren, maar het voetbal lijkt me in Nederland toch niet zo hard”, aldus Ramljac, die onlangs door zijn landgenoot Markovic, trainer van Standard Luik, nog „de Beckenbauer van Joegoslavië werd genoemd”. Daarom lijkt het mogelijk dat deze aankoop voor Feyenoord ook op het middenveld bruikbaar is (Markovic: „Hij kan op alle plaatsen ingezet worden”), maar op dat middenveld heeft Ramljac onder meer concurren tie van Willem van Hanegem, Theo de Jong en Jan Boskamp. Kortom: deze Joegoslavische voetballer zal heel wat talenten moeten etaleren om zich op korte termijn een vaste plaats in Feyenoord te veroveren. De NOS-radio besteedt morgenavond op Hilversum III van 20.02 tot 21.45 in een rechtstreeks schakelprogramma aan dacht aan de UEFA-Cup-wedstrijden FC TwenteIpswicl. Town en Standaard LuikFeyenoord. De Nederlandse hockeykampioen bij de dames, het Haagse Kieviten, neemt van 3 tot 5 mei in Hamburg deel aan de strijd om de Europa Cup. Tegenstand sters: RUS Brussel, Basler Dipli (Zwit serland) en AHTC Wien (Oostenrijk). Stan Smith en Jimmy Connors zijn in New York door de Amerikaanse ten nisbond uitgeroepen tot tenissers van het jaar 1973 in de Verenigde Staten. Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Roe menië, Noorwegen, Rusland, Joego-Slavië Denemarken en Polen hebben zich ge plaatst voor de finalegroepen van het WK dameszaalhandbal in Joego-Slavië. Grote verrassing: titelhouder Oost-Duits- land werd verwezen naar het troosttoer- nooi. Columbia plaatste zich voor de tweede Davis Cupronde (Amerikaanse zone) door tegen Mexico een beslissende 3-1 voorsprong te nemen. Ijshockey kampioen Tilburg Trap pers won op eigen ijs een wedstrijd tegen het Poolse Pomorzanin met 13-5 (1-2, 5-0, 7-3). (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De poging van de Nederlandse Boks Bond om het conflict tussen Rudi Lubbers en zijn ex-trainer Piet ter Meulen in der minne te schikken, is mislukt. Lub bers noch zijn raadsman Jansen Van Raay, heeft binnen de gestelde ter mijn op het verzoek van de NBB gereageerd. Ter Meulen heeft zijn 12,5 procent van Lubbers’ gage voor de wedstrijd in Djakarta tegen Cassius Clay dus nog steeds niet ontvangen. Ter Meu len: „Mijn advocaat, mr. Jonkers, zal de zaak nu voor de rechter brengen. Ik sta nog steeds op het standpunt dat ik recht heb op mijn percentage”. Sercu loopt echter de kans dat zijn record niet zal worden erkend, omdat zijn tijd met de hand is opgenomen. De beste tijd op deze afstand staat overi gens op naam van een amateur, de Fransman Pierre Trentin, die op 17 ok tober 1968 tijdens de Olympische Spelen van Mexico een tijd neerzette van 1 minuut en 03.91 seconden. ENSCHEDE (ANP). Bobby Robson, de manager van Ipswich Town, was wel erg spraakzaam, maar het aantal feite lijkheden dat hij wenste te vertellen werd tot het minimum beperkt. De oor zaak van deze weinig confidentiële bui lag in een mededeling die maandag middag, vlak nadat de gecharterde Vi scount met een half uur vertraging op de vliegbasis Twente was geland, werd gedaan door een bestuursdeputatie van FC Twente: de Engelse ploeg kreeg geen avondtraining in het Diekman-sta- dion, waar woensdagavond de beide clubs tegenover elkaar staan in de twee de wedstrijd voor de achtste finales van het toernooi om de UEFA-cup. „De energie-crisis”, zo kreeg Robson te horen, „was er de oorzaak van dat het aansteken van de verlichting tot het minimum beperkt moest blijven”. Het betekende een flinke tegenslag voor Robson want: „Ik had graag dinsdag willen trainen onder dezelfde omstan digheden waaronder we woensdag ook moeten spelen. Ik had er vast op gere kend dat zo iets gekund zou hebben en mijn hele programma was er op afge steld. Nou moet ik maar een heel nieuw schema maken met dinsdag een training in de middaguren”. Aansluitend deelde de beminnelijke Engelsman, die met zijn ploeg het Lochemse hotel Hof van Gelre als bivak heeft gekozen, mee dat hij geen opstelling voor de wedstrijd van overmorgen bekend wilde maken „Noem het maar een tactische zet van mij”, grijnsde hij veelbetekenend. Na enig aandringen wilde hij wel prijsgeven dat met uitzondering van de reeds enige tijd geleden geblesseerd geraakte Mick Lambert en Colin Harper Op advies van Chris Bolle, KNBB- bestuurslid, ging Doggen zich verder be kwamen in deze spelsoort. En met suc ces! In één ruk stootte Jan Doggen via de eerste en de hoofdklasse door naar de top. In de ereklasse debuteerde hij in 1960 met een moyenne van 0.790. Het jaar daarop zou hij echter degraderen, maar in 1962 werd hij opnieuw ereklas- ser en sindsdien zou hij in het drieban denspel steeds een hoofdrol blijven ver vullen, met als bekroning vier nationale titels: in 1965 in Amsterdam (0.939); in 1968 in Alkmaar (0.818); in 1972 in Heeswijk (1.034) en in 1973 in Ooster hout (0.995). In de Europese titeltoernooien heeft Jan Doggen nog nooit de top kunnen bereiken. In 1965 werd hij in Lissabon achter Ceulemans en Scherz derde met 10 punten en een gemiddelde van 0.882 en in 1968 kwam Doggen in Den Haag niet verder dan een zevende plaats met acht punten en een moyenne van 0.836. „Och”, zegt Jan Doggen, de man waar van men zegt dat hij over ijzeren zenu wen beschikt, maar die het toch niet kan nalaten een bierviltje ongedurig door de vingers te laten spelen, „door familie-omstandigheden heb ik me niet optimaal op dit toernooi kunnen voorbe reiden. Ik heb de laatste weken maar drie of vier keer achter het biljart gestaan. Dat is te weinig”. Ongemerkt heeft Jan Doggen de ge woonte aangenomen om elk antwoord op een vraag vooraf te laten gaan door het woordje „och”, daarmee duidelijk de betrekkelijkheid van het winnen van een titel onderstrepend. „Het moet”, vindt Jan Doggen, „een pleziertje blij ven, dat biljarten. Ik voel me echt geen topsporter en ik wil me ook niet als zodanig gedragen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat ik in welk toernooi dan ook geen behoorlijk figuur wil slaan. Red ik het echter niet, dan is er ook geen man overbood”. Toch heeft het Jan Doggen als zevenjarige knaap reeds bedreven in het hanteren van de biljartkeu, maar op 42- jarige leeftijd pas doorgedrongen tot de nationale driebandentop beslist veel deugd gedaan dat hij in Oosterhout voor de vierde maal de nationale driebanden titel heeft opgeëist. „Er is altijd gesteld”, zegt Jan Doggen, „dat je boven de 50 geen prestaties van wereldformaat meer kunt leveren. Dat is dan toch maar mooi gelogenstraft. In die laatste partij tegen Van Bracht had ik op een bepaald ogenblik een forse achterstand”. „Na mijn explosie met die 28 caram boles stonden we gelijk: 43 om 43. Voor Van Bracht was er toen nog niets aan de hand. Ik begrijp, eerlijk gezegd, niet dat hij daarna bijna geen enkele caram bole meer uit zijn keu heeft kunnen krijgen. Hij heeft er toch de kansen voor gehad, want het duurde nog vrij lang eer ik de finish had bereikt. Moge lijk dat hij toch enigszins was aangesla gen na die series van mij waarmee ik weer naast hem kwam. Maar dan heeft hij toch niet de goede instelling. Ik ga er altijd van uit dat de partij pas afgelopen is wanneer je de zestigste carambole hebt gemaakt. Dan pas ben je versla gen”, aldus een lerarende Jan Doggen. Jan Doggen is momenteel in zijn tweede biljart-„jeugd” aangeland, die mans, dat staat voor mjj vast, wordt voor de zoveelste keer Europees kampioen. Did man, dat is een klasse apart. Ray mond speelt doorgaans toernooien met een moyenne van anderhalf. Dat is voor mij en de anderen geen haalbare kaart. De tweede plaats gaat waarschijnlijk naar Ludo Dielis of Arnold Depape, terwijl dan voor de vierde plaats over blijven Thögersen, Müller, en ikzelf. Ja, als je het zo bekijkt.Och, als ik eens een beetje geluk heb. Een vierde plaats in Eeklo dus, dat is voorlopig een van de doelstellingen van Jan Doggen. De andere, en voor Jan Doggen misschien nog wel de belang rijkste, is Raymond Ceulemans te ver slaan. Jan Doggen: „Dat is mij nog nooit gelukt. Popeijus, De Ruijter, Van Bracht en Brosens hebben allemaal wel eens een keertje van Raymond gewonnen. Ik nog nooit, al ben ik er verschillende keren dichtbij geweest. Het is alleen jammer dat ik niet tegen Ceulemans begin. Meestal speel ik mijn eerste partij altijd zeer sterk. Ik kom nu pas vrijdag avond tegen Ceulemans in actie, moge lijk op een moment dat hij het zich niet kan permitteren om tegen mij minder geconcentreerd te spelen”. Jan Doggen wil daarom zo graag toch minstens één keer in zijn leven van de Belg winnen, omdat hij in hem zijn leermeester ziet, zijn grote voorbeeld. „Ik heb veel van Raymond’s eenvoudig heid”, vind Jan Doggen. „Ik heb nooit van iemand biljartles gehad. Ik heb het alleen geleerd door veel naar het drie bandenspel te kijken. Op mijn eentje ging ik vroeger naar toernooien in Due ren, in Geel en ik Angoulême, alleen om Ceulemans bezig te zien. Ik probeer, net als Ceulemans, zo zuiver mogelijk te spelen en de meest eenvoudige weg te kiezen om de problemen op te lossen. Geen showstoten, want daar heb ik to taal niets aan. Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrij- ving; versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter; vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijsteiling is iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor /1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze alle zestien meegereisde spelers volle dig fit waren en dat Allan Hunter, die in Ipswich de ontmoeting met FC Twen te wegens een UEFA-schorsing voor één duel miste, in elk geval wel zal spelen. In de zaterdag met 0-3 verloren con frontatie met lijstaanvoerder Leeds Uni ted Robson: „Het resultaat was voor mij een grote teleurstelling, maar we werden volkomen weggespeeld” werd geen enkele speler van Ipswich ernstig geraakt. Wat dat betreft zit FC Twente meer in de moeilijkheden. Tegen NAC werden Kick van der Vall, René Notten, Willem de Vries en Dieter Schwemmle gebles seerd, terwijl Johan Zuidema geplaagd werd door een eerder tijdens een trai ning opgelopen verwonding aan de knie. Zijn letsel ziet er het meest ernstig uit, maar desondanks verwachtte trainer Spitz Kohn dat hij met hetzelfde elftal kan aantreden als in de eerste UEFA- cup wedstrijd tegen de Engelsen. De Enschedeërs speelden toen met: Schrij vers Notten, Van lerssel, De Vries en Oranen, Thijssen, Van der Vall en Ach terberg, Schwemmle, Zuidema en Pahl- platz. FC Twente’s administrateur Gerrit Lubbers verwacht voor woensdagavond zo’n 20.000 bezoekers in het stadion Diekman, waar maandag cje grasmat wel hard, maar ook goed bespeelbaar was. Uit Engeland zijn ongeveer 1000 aan vragen voor kaarten binnengekomen en enkele honderden in West-Duitsland ge legen Engelse militairen zijn eveneens van plan de ontmoeting bij te wonen. Scheidsrechter is de Zwitser Rudy Scheurer, terwijl als UEFA-waarnemer is aangewezen de Westduitser Malka. laatste jaren, wil Doggen dit jaar in Eeklo een kleine wijziging aanbrengen. Of schoon hij verschillende malen Ray mond Ceulemans, de onbetwiste drie- bandenkeizer, bijzonder goed partij heeft gegeven, zal hij niet met al te grote aspiraties in Eeklo arriveren. Een vijfde plaats, daarmee zou hij al content zijn, heeft Jan Doggen gezegd. Maar hij weet drommels goed dat hij met die vijfde plaats net niet kan deel nemen aan het wereldkampioenschap dat volgend jaar in Antwerpen wordt gehouden. Alleen de eerste vier van Eeklo zullen voor dit kampioenschap uitgenodigd worden. Coerver kan overtuigen van kwaliteiten”, stelde hij vast, na de 7-0 overwinning op FC NEC zal Coerver niet zo gemakkelijk zijn ver- S3R 3

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13