Nobelprijzen uitgereikt Sacharov met zijn vrouw in ziekenhuis Afluisterapparaten bij „L’Express tegen martelen n Griekse kranten monddood gemaakt verdwijnt van achtergrond Papoea’s doen beroep op Nederland Wereldcongres DAJAN: „EERST GEVANGENENLIJ ST NAAR RODE KRUIS” 'Sn j „Spook München" 1 w dinsdag W*- Patrouilleboot na NA KRITIEK WEER KRANT GESLOTEN botsing op Elbe gezonken 3 DECEMBER 11 1973 (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) €2 Maximale druk Vurige wens Marienbad Schadeclaims Gekkenhuis I iB Kemraketten PRAAG-BONN De Westduitse bondskanselier Willy Brandt en zijn minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel zijn vandaag naar Praag gereisd om het verdrag tot normalisering van de be trekkingen met Tsjecho-Slowakije te tekenen. De twee buurlanden trachten daarmee een erfenis van wantrouwen te begraven die uit de tweede wereldoorlog was overgebleven. De onderhandelingen die het sluiten van een normaliseringsverdrag mogelijk maken hebben bijna drie jaar in beslaggenomen, maar zijn desondanks nog niet ge heel rond. Geen commentaar Met de KOOI POTKACHEL ALLESBRANDER KOOI 1 Israel weigert gesprek met Syrië de (Van onze redacteur in Parijs) meur- (Van onze redacteur in Athene) 3D menselijke Israëlische zegslieden wijzen erop dat Israel bij haar principiële besluit blijft om positief te reageren op de uitnodi ging voor deze vredesconferentie. diend en dat er ooit betalingen zullen worden gedaan. d vier ;rweer wezen ig van is dan e om- i van tit de ing te Raad voor- EINDHOVEN (ANP). Twéé organi saties van papoea’s in ons land hebben de Eerste en de Tweede Kamer gevraagd zich opnieuw te bezinnen op de rechten van de papoea. Aanleiding tot deze stap is de herdenking van het 25-jarig be staan van de universele verklaring van de rechten van de mens. De papoea’s kunnen van deze rechten geen gebruik maken onder Indonesisch bestuur, zeggen de de el vooruitgeschoven stellingen in de noorde lijke sector van het front. Syrisch artil lerievuur dwong de oprukkende eenheid zich terug te trekken.” Nauwelijks zes dagen later, terwijl vijf Griekse journalisten in de gevange nis zitten, durfde de hoofdredacteur van ATHENE. Het radicale christelijke blad de „Christianiti” heeft een inval gehad van de militaire politie. Daarna werden de kantoren gesloten. Het is de tweede Griekse krant in één week tijd die het slachtoffer is geworden van de willekeur van het militaire regime. Een week geleden werd het conservatieve blad de „Vradini” overvallen door de militaire politieagenten, omdat dit blad in een hoofdartikel had gevraagd om het herstel van de democratie. ezin- idvo- ielas- n de :h te i be- i de t be- .-sing, Ko- par- cem- werd >artij vorig rmee zelf nand HANNOVER (DPA). Bij een bot sing tussen een tankmotorschip uit Ber lijn en een patrouilleboot van de Oost- duitse grenstroepen in de buurt van de vernielde Elbe-brug bij Dömitz (Neder- Saksen) is gisteren het Oostduitse vaar tuig gezonken. stoe- J. M. lads- ussi- irden 1 te- lities ■Idigt gaan :h in doen n de ische male 4 eege- actie, n dat Alle telijk ■1 om d nu extra ;um.” diana in de ch in haar leden ileum in de 1 ge- otaal ie de Mid- id en zich lit de >g dat m af- i aan se ad- isteren ter in •echts- verbod iten is waar- reden, m de zonder d van S van en 34- op de ig was nthef- ir van nan. de „Christianiti”, de heer Psaroudakis, het aan een nog veel fellere aanval te doen op het nieuwste Griekse regime. De majoor van de militaire politie die het blad kwam sluiten, vroeg de hoofdredac teur hoe diens felle stijl te rijmen viel met het christelijke karakter van het blad. Psaroudakis antwoordde: „Ik zal het evangelie voor u opslaan en daarin zult u nog veel fellere taal aantreffen”. Hierop merkte de majoor op: „Als je geen grijze haren had, dan zou ik je anders leren”. Waarop Psaroudakis zei: „U behoort geen respect te hebben voor de kleur van mijn haar, maar voor mijn ideeën”. Dank zij een tip van een arbeider die indertijd aan die installatie meewerkte, ontdekte de directeur van „T’Express”, Servan-Schreiber indertijd een geheime micro-zender ter grootte van een dames- polshorloge en van Japanse makelij in zijn bureau. tan de d van ver- t een tt niet In het laatste nummer van de Christi aniti roept Psaroudakis uit: „De tiran is verdwenen, nu is het de beurt aan de tirannie. Het leger heeft Papadopoulos ten val gebracht, maar waarom zit Pa padopoulos dan niet in de verdachten- bank. Is er misschien sprake van spelen onder één hoedje door de nieuwe en de oude machthebber. Is het misschien zo dat het leger heeft ingegrepen om Papa dopoulos te redden en niet het land? Met andere woorden: is met Papadopou los de tirannie gevallen, of is een nieu we tirannie ontstaan die te zijner tijd opnieuw een dictator zal produceren en misschien wel van een erger soort dan de vorige?” Stel dat morgen een andere groepering van het Griekse volk het land zoge naamd gaat redden, laten we zeggen de priesters, de arbeiders of de onderwij zers. Het land zou een gekkenhuis wor den”. uiten- ingers dat er (wat i van •opese e At- t oog- intieel JERUZALEM Israel is niet bereid om op 18 december in Genève met Syrië te gaan praten voordat Syrië de lijst met namen van Israëlische krijgsgevangenen aan het Rode Kruis heeft overhandigd. Dat heeft mi nister van Defensie Dajan maandag in de Knesset bekendgemaakt. Dit betekent overigens niet dat Israel de opening van de conferentie in Genève zal boycotten. Mevrouw Tulik of Tulikova heeft geen reden tot klagen. Ze werkt als schoonmaakster in het Interhotel Esplanade en verdient per maand 1600 kronen. Ze heeft vier kinderen, waarvan er een studeert. conciërge van het krantengebouw, zijn al gehoord. Maar enig spoor van de daders schijnt nog steeds niet te zijn ontdekt. Het vermoeden is echter wel dat ze officieel niet tot het Franse politieapparaat be hoorden, maar eerder in los verband voor de minister van Binnenlandse Za ken werkten. Die officieuze politiediensten, ofwel „barzouzes”, hebben de laatste vijftien jaar onder het Gaullistische regime een steeds sterkere uitbreiding ondergaan, waartegen het syndicaat van de officiële politie dezer dagen juist weer heftig heeft geprotesteerd. Overigens zijn de weggetrokken Sudeten-Duitsers in Duitsland geble ven en geloven weinig mensen dat er schadeclaims bij Praag worden inge- MOSKOU (AP). De dissidente Rus sische natuurkundige Andrej Sacharov en zijn vrouw, die al enige tijd door de geheime politie onder druk worden ge zet, zijn voor een medische behandeling in een ziekenhuis in Moskou opgenomen. Dit is gisteren in dissidente kringen vernomen. Het gaat Israel er op het moment om maximale druk uit te oefenen op Syrië om vóór het begin van de conferentie de namen van de Israëlische gevangenen vrij te geven, vooral nu de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissin ger deze week bij zijn reis naar het Midden-Oosten ook naar Damascus gaat. de vorige week open was, zou dat beteke nen dat Egypte nu de toegang weer heeft afgesloten, ondanks de aanwezig heid daar van de Amerikaanse Zevende Vloot. Door de Israëliërs wordt echter, be halve de verklaring die Dajan heeft afgelegd, met geen woord over de Bab el Mandeb gesproken. Het wordt in de pers weggedrukt, er worden geen commenta ren aan gewijd en woordvoerders weige ren erop in te gaan. Een bevolkingsgroep waarvoor het akkoord tussen Bonn en Praag van meer belang kan zijn wordt gevormd door de Tsjechoslowaakse burgers van Duitse origine. Er wonen nu nog 85.000 personen van Duitse afkomst in Tsjecho-Slowakije. Volgens het Westduitse Rode Kruis zouden 25.000 van hen naar Duitsland willen emi greren. Wat partijen in het akkoord voor deze mensen zijn overeengeko men is niet bekend. Er is uitsluitend sprake van „een uitwisseling van brieven over humanitaire kwesties” betreffende deze bevolkingsgroep. Israel heeft Kissinger op het hart gedrukt vooral het onderwerp van de krijgsgevangenen ter sprake te brengen en daarbij ook de Russen in te schake len. De Israëliërs hebben herhaaldelijk ge zegd dat zij met het ingaan van het bestand op 22 oktober harde beloften d met sl van n de :al op ai. De grootste hindernis die de res pectieve onderhandelaars moesten ne men was het verdrag van München dat zonder Praag er in te kennen Sudetenland bij Hitler-Duitsland bracht. Sudetenland was een deel van Tsjecho-Slowakije met een bevolking van ongeveer drie miljoen Duitse Tsjechen. Na de oorlog werden de meeste van deze etnische Duitsers door Tsjecho-Slowakije naar Duits land gestuurd. PARIJS Na de onthulling van het satirische Franse weekblad Le Canard Enchainé, dat een van zjjn medewer kers vorige week drie pseudo-loodgieters op heterdaad betrapte terwijl ze bezig waren geheime microfoons in een redac- tiebureau te installeren, heeft gisteren de directi evan het weekblad ,,’lExpress” bekendgemaakt ook het slachtoffer van overeenkomstige politieke spionage te zijn geweest. Overigens heeft de Israëlische minister van Defensie volgens militaire kringen in Washington de Verenigde Staten ver zocht om de leverantie aan Israel van kernraketten die van de grond af afge vuurd worden op andere doelen op de grond. Het Amerikaanse ministerie van Defensie zou nog geen toezeggingen ge daan hebben. Er zou evenwel meer kans op zijn, dat Israel vliegtuigraketten krijgt, die afge schoten zouden kunnen worden door vliègtuigen die buiten het bereik blijven van raketten van Russische makelij, die aan Egypte zijn geleverd. Syrische en Israëlische troepen zijn gisteren langs de bestandslijnen in de Golan-heuvels opnieuw met elkaar in botsing gekomen. Volgens een woord voerder in Damascus rukte een Israëli sche eenheid op „in de richting van onze van de Verenigde Staten en de Sovjet unie hebben gekregen voor de vrijlating van de krijgsgevangenen zowel in Syrië als Egypte. Een mysterieuze affaire is intussen de blokkade van de Bab el Mandeb. Vorige week verklaarden zowel generaal Bar Lev als generaal Yariv dat het bestand met Egypte „te land, ter zee en in lucht van kracht was”. „Ter zee” is kryptische vertaling voor de Bab Mandeb. Als de Bab el Mandeb inderdaad In het eerste jaar van de onder handelingen stond Praag op het standpunt dat het verdrag „van nul en gener waarde was vanaf het eer ste begin”. Tsjecho-Slowakije zou dan kunnen stellen dat de Sudeten-Duit sers verraders waren, of omdat zij tijdens de oorlog voor de Duitsers vochten, of zelfs omdat zij de Duitse wetten gehoorzaamden. Dit zou automatisch alle aanspra ken ongeldig maken die de Sudeten- Duitsers bij de regering in Praag kunnen indienen wegens verbeurd verklaard eigendom en zou hen zelfs kunnen blootstellen aan vervolging wegens verraad als zij ooit weer voet op Tsjecho-Slowaakse bodem zetten. Twee opvarenden zijn verdronken. Een derde kon zich zwemmend naar de oostelijke over van de Elbe in veiligheid brengen. De oorzaak van de aanvaring is nog niet bekend. Vermoed wordt echter dat de patrouilleboot niet op tijd voor de tanker is uitgeweken. Welke mogelijkheden tot contact met haar familie in de Bondsrepu bliek heeft mevrouw Tulik? ,,Ik ben nog nooit in de Bondsrepubliek ge weest, vertelt ze. Vroeger was het op de een of andere wijze mogelijk dat men bezoeken bracht aan tantes en ooms. Tegenwoordig kan men slechts naar de naaste verwanten. Maar de voorschriften worden niet zo erg streng gehanteerd. Mijn dochter regelde vorige zomer een bezoek en men liet haar zonder meer naar de Bondsrepubliek gaan. Voor zover ik weet zijn er geen problemen als de mensen naar hun allernaaste verwanten willen”. Bonn stelde dat het verdrag van München immoreel was, verkeerd en niet langer geldig, maar legde er de nadruk op dat het eens had bestaan. Veel overeenkomsten zijn onder dwang getekend, zo zei de Bondsre publiek, en het verdrag ongeldig ver klaren vanaf het eerste begin zou een gevaarlijk wettelijk precedent schep pen. Vermoedelijk onder druk van Mos kou is Praag tenslotte overstag ge gaan. In het verdrag dat Brandt en de Tsjecho-Slowaakse premies Lubo- mir Strougal zullen ondertekenen heet het nu dat „de Bonsrepubliek het verdrag moreel veroordeelt”, dat „de tweelanden de ongeldigheid van het verdrag proclameren” en dat „uit deze annulering het wegvallen van elke juridische consequentie volgt voor de personen die fysiek en mo reel aan het verdrag waren onder worpen”. kije, stelt vast dat zelfs de namen van de vrouwelijke leden van de Duitse cultuurbond de Tsjechische uitgang „ova” dragen. De inlijving van de Duitse bevolking in het Tsje chische leefklimaat is volledig. De Zweedse koning Carl Gustav (rechts op de foto) heeft gisteren in het concertgebouw van Stockholm de Nobel prijzen voor literatuur, scheikunde, na tuurkunde, medicijnen en de ereprijs voor economische wetenschappen uitge reikt. Acht van de tien prijswinnaars namen hun prijs persoonlijk in ont vangst. De ernstig zieke Australische auteur Patrick White liet zich door de schilder Sidney Nolan vertegenwoordi gen, en de 87-jarige gedragsondrzoeker Karl von Frisch, door zijn zoon. De prijs voor medicijnen ging naar Karl von Frisch, Konrad Lorenz en de uit Nederland afkomstige Nico Tinber gen (links op de foto). In Oslo is de Nobelprijs voor de Vrede uitgereikt in afwezigheid van de beide prijswinnaars, de Amerikaanse minister Henry Kissinger, en Le Doec Tho, lid van het Noordvietnamese politburo. Kis singer liet zich vertegenwoordigen door de Amerikaanse ambassadeur in Oslo, Thomas Byrne, die door enkele honder den betogers met boe-geroep en sneeuw ballen werd opgewacht bij de universi- teit van Oslo. Le Doec Tho heeft de prijs geweigerd omdat het bestandsak- koord nog geen vrede heeft gebracht in Vietnam. Na de sluiting van de „Christianiti” en de „Vradini” is het duidelijk dat de pers volkomen monddood is gemaakt. De kranten publiceren vrijwel alleen de re- geringscommuniqués en onthouden zich van ieder commentaar. De hoofdredacteuren zijn tot twee maal toe door de militaire politie ontbo den om aan te horen dat alleen geschre ven mag worden wat in het belang is van het regime. Opmerkelijk is dat de militaire politie, een lichaam dat in de eerste plaats bestemd is om dronken en gedeserteerde soldaten op te pikken, hier in Grieken land kan uitmaken wat geschreven mag worden of niet. De militaire politie vormt een staat in de staat. Ondertussen zijn arrestaties aan de orde van de dag. De terreur is heviger dan ooit. Het volk is gedeprimeerd. De vermaakcentra en de winkels in deze gewoonlijk drukke kerstmaand zijn leeg. De inflatie is schrikbarend, terwijl de inkomens niet worden aangepast. Men weet niet door wie men precies gere geerd wordt. En iedere dag verwacht men in Griekenland een nieuwe staats greep. De socialistische internationale heeft gisteren een beroep gedaan op de NAVO om Griekenland als lid te schorsen, totdat de democratie in dat land is hersteld. De oproep is gestuurd naar de Een officiële uitnodiging is echter nog niet ontvangen en er is nog geen proce dure vastgesteld hoe de besprekingen zullen plaatsvinden, zodat Israel er nog niet op in hoeft te gaan hoe het tech nisch mogelijk zal zijn een Israelisch- Syrische ontmoeting te vermijden als Egypte en Syrië beide aanwezig zullen zijn in Genève. Israel heeft er geen bezwaar tegen met Egypte aan één tafel te gaan zitten. zit u nooit in de kou. Brandt op hout, turf en kolen (volop te krijgen). Vlot model, pijpaansluiting op standaard hoogte. Grote vulopening. Als NOODKACHEL of voor permanente verwarming van huiskamer, keuken (ko ken), werkplaats en tweede woning. Prijs 298,— inkl. BTW. Handel korting. Wordt thuis verzorgd, kompleet met pijp, elleboog en pook. Stuur voor uitgebreide informatie deze advertentie met uw adres ongefrankeerd naar Antwoordnummer 111, Vrouwenparochie of bel 05180-1569, 1954. 1112 05109-1818, 1762. Zegslieden verklaarden dat de 52-jari- ge „vader van de Russische waterstof bom” wordt behandeld voor een te hoge bloeddruk. Zijn vrouw, die onlangs tot vijfmaal toe door de geheime politie aan een verhoor werd onderworpen, heeft last van een oogziekte. Verwacht wordt dat de Sacharovs twee tot drie weken in het ziekenhuis zullen moeten blijven. Vrienden van het echtpaar zeggen zich geen zorgen over hun toestand te maken. Het gerechtelijk onderzoek naar aan leiding van de aanklacht van Le Canard Enchainé wordt inmiddels voortgezet Verscheidene getuigen, waaronder de PARIJS In Parijs is gisteren het wereldcongres tot afschaffing van mar teling, georganiseerd door Amnesty In ternational, geopend. In aanwezigheid van ongeveer 300 vertegenwoordigers uit de meeste landen ter wereld. „Het feit dat een dergelijke conferen tie noodzakelijk is in 1973, 25 jaar na de afkondiging van de verklaring van de rechten van de mens, is een ontstellend bewijs van de crisis die in de wereld heerst”. Aldus de voorzitter van Amnes ty International, Sean Macbride (links op de foto) oud-minister van Buiten landse Zaken van Ierland, in zijn ope ningstoespraak. Tot de aanwezigen op de conferentie behoren deskundigen, geleerden, politici, vertegenwoordigers van regeringen, in ternationale organisaties, de wereldraad van kerken en niet-gouvernementele or ganisaties. Adhesie-betuigingen zijn onder meer ontvangen van VN~secretaris-gene- raal Kurt Waldheim, president Kenneth Kaoenda van Zambia, bondskanselier Willy Brandt, de premiers van Zweden, Olof Palme, Denemarken, Anker Jorgen sen, Candada, Pierre Trudeau, Finland, Kalevi Sorsa, en Nieuw-Zeeland, Nor man Wirk. De Amerikaanse vertegenwoordigster van Amnesty International, mevrouw Amelia Augustus, heeft gisteren een pe titie tegen marteling met meer dan één miljoen handtekeningen overhandigd aan de voorzitter van de VN-assemblee, Leopoldo Benites. Aan menselijke contacten ont breekt het niet. Op de vraag welke vurige wens ze heeft antwoordt me vrouw Tulik: „Dat eindelijk de oude problemen eens worden opgelost.” Ze ken niet begrijpen waarom nu nog, 35 jaar na het verdrag van München, „dit spook” tussen beide landen en volkeren niet is verdwenen. Een verslaggever van het Westduit se DPA is enige tijd geleden met een van deze mensen gaan spreken ter belichting van de situatie waarin zij leven. Hij bracht een bezoek aan de plaats Mariënbad in Sudetenland. Mevrouw Anna Tulik uit Mariën bad is Duitse. In Mariënbad is ze geboren en opgegroeid, daar heeft ze ook de stormachtige gebeurtenissen van 1945 en daarna meegemaakt. Ze mocht indertijd blijven. Haar familie behoorde tot de Duitse „anti-fascis- ten”. Twee familieleden kwamen met een geruïneerde gezondheid terug uit het nazikamp Dachau. Niemand verwijt haar tegenwoor dig dat ze Duitse is. Maar toch stelt mevrouw Tulik zich aan de bezoeker voor als „Anna Tulikova”. Ze is niet de enige. Wie in de „Prager Volkszei- tung” bladert, het orgaan van de Duitse minderheid in Tsjecho-Slowa- ze.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3