Turk ramde Qmfevishal trekker Uitbreiding buurthuis De Werf >r DEM versterkt met Anja Smits Waarom zijn er op de kleuterschool helemaal geen moeders...?” Gompleb A- r K '1 99 5^; «O to II» 5 dinsdag WERKGROEP OUDERS EN PEUTERS LAAT DE OUDERS MEESPELEN VLIEGT DOOR OP DE ZONDAGEN VELSEN T af eltennistoernooi in sporthal Beverwijk een plankje Franse Kaas Worst of Paté Stokbrood en boter. DE GEKROONDE HAMER (Wijnproeflokaal van „ONS GENOEGEN” Glas rode wijn, met naar keuze: BEVERWIJK r f UMUIDER COURANT 1973 DECEMBER 1 1 4 s (Van een onzer verslaggevers) atie Te ver gegaan Verder doorgaan H. F. A. Okhuysen) Breestraat 24, Haarlem Telefoon 023-312243 Nu ook open tijdens de lunch. Nieuwe openingstijden: van 12,00 24.00 uur. Zonder subsidie SANTPOORT „Waarom zijn er op de kleuterschool helemaal geen moeders?”, heeft de vierjarige Richard Lombaerts uit Santpoort, aan zijn moeder gevraagd, nadat hij dit lopende schooljaar naar de kleuterschool gebracht was. Die vraag was het gevolg, dat het ventje voordien een trouw bezoekertje was van de peuterspeelzaal WOP in Santpoort. En daar zijn wèl moe ders. Deze speelzaal is namelijk ge baseerd op volledige ouderpartici patie. Beurtelings komt één van de ouders als leidster meespelen met de peutertjes. Zo’n moeder en soms ook wel eens een vader maakt na afloop van de speeluren een verslag dat alle wel en wee van de ochtend moet weergeven. Later worden die verslagen door genomen op besprekingen waarbij alle ouders aanwezig zijn. Heerlijk...gebakkenvis! Ubóftalsuvanvishoudtwantvishoudtfit A KgI (Van een onzer verslaggevers) tong (Van een medewerker) 1 J Q n (Van onze tafeltennismedewerker) ADVERTENTIE Zoontjes en ADVERTENTIE die ieerd gens sidie niet aan- rake lieu- 'inge n tot poll een >rde- ijwel elijk doen. Als ze een baby hebben, kunnen ze die hier mee naar toe nemen. Er is hier aparte ruimte genoeg. wel op maandag- en donderdagochtend van kwart voor negen tot twaalf uur. B. en W. stellen de raad voor de Stichting recht van opstal te verlenen BEVERWIJK De talentvolle Anja Smits uit Haarlem, voorheen lid van Atmodes en laatstelijk uitkomend voor de AV Haarlem, heeft overschrijving aangevraagd naar DEM. Voor de Bever- wijkse vereniging betekent deze atlete, die enige nationale titels op haar naam heeft staan, een zeer welkome verster king van de wedstrijdploeg in de compe titie hoofdklasse in het komende seizoen. Anja Smits is bijzonder veelzijdig en vooral haar vijfkamp is zeer sterk. jchts >r de Het ig in voor t als krij- heer ■uid- ning g de 0 [d stand ver hei De meer het aagd ir te n de posi- and- en ?er. door Ij te ssies ciën, a al- ter- kerk man, iteld. twde ge- wille ;n is die s uit mo- n zij n op g- ge- 1 die n de reurt 'acht Daar hebben de ouders de speelruimte helemaal zelf opgeknapt. De muren wer den fraai geschilderd, er werden kabou- - terachtige meubeltjes gemaakt, vloerbe dekking werd gelegd en er werd water en electra aangelegd. Een deel van de ruinate werd benut voor een platvorm zodat de kleintjes als zij spelen toch door de hoger gelegen ramen naar bui ten kunnen kijken. „De Mei” gesloten. Met het oog op de komende feestdagen zal het buurt centrum „De Mel” in Velsen-Noord van woensdag 19 december tot en met dins dag 1 januari worden gesloten. Alleen de tienersoos blijft tot en met zaterdag 22 december geopend, zodat deze door de jeugd uit Velsen-Noord van 19 tot 23.30 kan worden bezocht. BEVERWIJK Op zondag 13 janu ari 1974 zullen in de sporthal „Bever wijk” de tafeltenniskampioenschappen van de afdeling Kennemerland worden gehouden. De inschrijving voor de diver se klassen is inmiddels opengesteld. De Stichting Sociaal-Cultureel Vor mingswerk voor Kerkheek te Heems kerk, heeft aan het gemeentebestuur medewerking verzocht voor uitbrei ding van het bestaande buurthuis „De Werf.” De kosten van deze uitbrei ding worden geraamd op 70.000. Van de zijde van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk is hiervoor in principe reeds medewerking toegezegd. VELSEN. Op de hoek van de Oude Rijksweg en de Parkweg ontstond een botsing tussen een uit Alkmaar afkom stige personenauto, bestuurd door een Turk en een trekker, welk laatstge noemde voertuig naar de politie mee deelde geen voorrang kreeg van de personenauto. De Turk liep inwendige kneuzingen op en is naar het Zeewegzie- kenhuis vervoerd. Zijn auto werd geheel vernield. De overige inzittenden in deze auto kwamen met de schrik vrij. Vastenactie. De parochies van Be verwijk, Heemskerk, Velsen-Noord en Wijk aan Zee hebben dit jaar hun bijdragen voor de vastenactie bestemd voor de herbouw van een operatie- en verloskamerblok bij een ziekenhuis in Kakuma, in de woestijn Turkana in Kenya. Dit project nadert thans zijn voltooiing. Oude dozen zijn ook een geliefd speelob- ject. Daarmee laten ze lekker hun fan tasie werken. GEHUWD: J. Steenbakker-T. de Boer, Delft; D. Haasnoot-J. Zijlstra, IJmuiden; J. H. A. Hoogenbosch-D. A. C. I. van Loon, IJ muiden; J. A. Paap-H. C. Bakker, Drie huis. het interview, speelt zij samen met Wil ma Jongkind, een andere moeder, met een groepje van tien aandoenlijke hum meltjes. Even later legt zij de zojuist aange haalde oorzaak uit: „Het komt er op neer dat ik destijds hier in Santpoort in een speelzaal van de Stichting Peuter speelzalen werkte als leidster. Toen al vond ik het bijzonder belangrijk erg veel contact te hebben met de ouders en daar werkte ik ook aan. Het bestuur van de Stichting animeerde dat aanvankelijk ook. Totdat drie collega’s van mij ont slag dreigden te nemen omdat ze vonden dat ik te ver was gegaan.” Tweede generaal kampioen werden de gebroeders Stet, die verder de kampioen schappen vijfde Vitesse, derde Midfond, derde Fond, tweede oude duiven, en vierde jonge duiven in de wacht sleep ten. De heren Zoontjes werden kampi oen jonge duiven eerste tour en kampi oen oude doffer. De heer A. Langendijk kreeg de ere prijs voor de kampioens oude duivin. De heer A. Hoogman bleek de kampioens jonge duif in zijn bezit te hebben: hij kreeg tevens de ereprijs van de vereni ging. De door de werkgroep gewenste uit breiding en de ontslagkwestie van de hoofdleidster van de peuterspeelzaal in Zeewijk in IJmuiden, vorige week, wa ren voor de ouders van deze groep in Santpoort aanleiding iets over hun peu- tergroep te vertellen. Temeer omdat Eri ka Schmidt haar ontslag kreeg van het zelfde bestuur dat ook de peuterleidster in Zeewijk, mevrouw Th. Drenth, buiten spel gezet heeft. Overigens worden de peuterperikelen in Santpoort kort be licht in de brochure „De vrede bij U thuis: School” die samengesteld werd door een onderwijsgroep uit Groningen, op verzoek van het Interkerkeljjk Vre desberaad. Het hierover handelend hoofdstuk werd genoemd: „Coronation street in Santpoort.” DEN HELDER. Door de aanhou dende wind en het stormweer is de visserij tijdens de afgelopen week op nieuw slechts enkele dagen mogelijk ge weest. Desondanks kan van een redelijke omzet worden gesproken, voornamelijk omdat een aantal te laat binnengekomen kotters de vangsten maandag hebben gelost. Aldus kon direct daarop weer worden gevist, hetgeen in het bijzonder voor de spanners mooie partijen kabel jauw heeft opgeleverd. Bovendien wer den de besommingen opgevoerd door de goede prijzen voor schol en kabeljauw. Vandaar dat verscheidene grote kotters geregeld meer dan f 20.000 konden „beuren”, met een enkele uitschieter van bijna 30.000. Voorts vragen B. en W. de raad een krediet van f 2.900 beschikbaar te stellen voor het plaatsen van een hek ter beveiliging van het voor het buurt huis gelegen speelterrein. OVERLEDEN: M. de Rooij, oud 65 jaren. B. W. van der Wal, oud 77 jaren, geh. m. H. J. van der Plas. H. Bakkum, oud 76 jaren. A. C. Tibo, oud 55 jaren, geh. m. R. C. P. van Lier, Jj van Egmond, oud 80 jaren. H. C. J. Hommes, oud 69 jaren. M. J. van Alphen, oud 87 jaren, ongh. W. N. Witte, oud 87 jaren. L. J. Hoffman, oud 66 jaren. W. E. A. Verhagen, oud 64 jaren. OVERLEDEN: S. Prins, 67 jr., echtgenoot van: A. C. Rozier, Santpoort; C. van den Oever, 88 jr., echtgenoot van: A. Schaap, IJmui den. IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werd in IJmuiden aangevoerd: 102 kis ten tarbot en griet; 1583 kisten kabel jauw; 196 kisten koolvis; 262 kisten schelvis; 397 kisten wijting; 890 kisten schol; 235 kisten schar; 923 kisten ha ring; 272 kisten varia en 14.300 kg tong. Wilma Jongkind, de andere moeder die op dit moment met de kleintjes speelt zegt: „We willen met dit werk hier eigenlijk graag verder doorgaan. Je zou het ook moeten kunnen inbouwen in het kleuteronderwijs. Wat je hier nu hebt opgebouwd, wordt straks op de kleuterschool weer te niet gedaan. Ik vind het jammer dat zoiets dan weer helemaal wordt afgebroken. De kinderen hier tonen zo jong ze zijn al een bepaal de onafhankelijkheid. Ze gaan net zo makkelijk naar de moeder van een an der kind als naar de eigen moeder. Alle moeders worden ojor de peuters ook bij de voornaam genoemd.” Het laatste wordt gehoord door moeder Bep Lombaerts die haar kinderen is komen afhalen. Zij zegt: „Op de kleuter school krijgen ze nu plotseling een juf en dat is geen moeder in hun ogen.” De peuter-speelzaal WOP heeft tot nu toe stilletjes gewerkt. Zij moest het alleen hebben van mond-tot-mondrecla- me, want echt naar buiten treden durf den ze nog niet zo goed. Nu willen de deelnemende ouders dat er een tweede groep komt, als daarvoor belangstelling mocht bestaan. Maar de ouderparticipa tie is verplicht. Wie mee wil doen met de Werkgroep Ouders en Peuters in Santpoort, kan zich vervoegen op Spaarnberg, Wüste- laan 80, afdeling School en Wereld en voor een perceel grond van 140m2 tegen een jaarlijkse vergoeding van 510 en een éénmalige subsidie te verstrekken van 17.500, zijnde 25 pet van de uitbreidingskosten. De speelzaal draait geheel zonder sub sidie. Erika Schmidt: „Bij degenen waar ik ontslagen werd draaide alles altijd om geld. Dat is hier helemaal niet zo. Dat komt ook omdat onze leidsters zelf moeder zijn. We doen het pro deo. De ouderbijdrage bestaat wel, maar is mini maal. Het is alleen de huur van deze speelruimte en geld voor aanschaf van speelgoed, die we daarvan moeten beta len. En dat speelgoed valt ook wel weer mee. We hebben hier veel gebruikte lappen stof, daar verkleden de kinderen zich mee en dat vinden ze geweldig. De letters WOP betekenen niets an ders dan „Werkgroep Ouders en Peu ters”. Deze groep functioneert nu vanaf 1 april 1973 als zelfstandige peutergroep. De start van WOP begon in de Pniëlka- pel in Santpoort en kort daanra kreeg zij de beschikking over een souterrain bij School en Wereld op Spaarnberg. ONDERTROUWD: J. E. van der Wal en A. E. Schoon; R. van Damme, Haarlem en G. P. Voet, Driehuis; H. J. Noortman en J. J. Spies, IJmuiden; H. H. Driessen, Santpoort en E. de Waard, IJmuiden; W. Eefting en M. G. Warnes, IJmuiden; G. Post, IJ muiden en C. M. Wubbenhorst, Bever wijk; P. J. van der Linde, Heemskerk en G. P. Scheffer, IJmuiden; J. Dijken en T. J. Maagdelijn, IJmuiden; J. Verwoerd, Velsen-Zuid en T. B. S. Meems, IJmui den; T. T. Warmerdam en G. Schilling, IJmuiden; W. J. M. de Weers en A. Mulder, IJmuiden; P. L. Paap en C. de Haan, IJmuiden; G. Heiloo, Beverwijk en A. M. M. Zonneveld, Santpoort; P. J. A. M. van Kordelaar en M. P. J. Kaan, Santpoort; A. G. Akkerman en F. Kwantes, IJmuiden; H. W. Koelemeijer, Santpoort en A. G. J. Scheerman, Ca- Bij de stichting van het buurthuis is indertijd bewust gekozen voor een eenvoudig semi-permanent gebouw. Dit zou eventuele uitbreidingen kun nen vergemakkelijken. Die uitbrei ding is nu noodzakelijk voor het groeiende aantal aktiviteiten en het toenemende aantal bezoekers. De peutergroep in Santpoort telt tien hummeltjes tussen de twee en vier jaar en telkens zijn er twee moeders bij. „We willen per groep ook niet meer kinde ren”, zegt zij ais we daar naar vragen. „Als je een kind van twee jaar binnen krijgt, dan vergt dat een volledige aan dacht. Zo’n kind vindt het in het begin vaak erg naar om zomaar zonder eigen moeder te zijn. Dat kunnen we hier heel fijn opvanen. Juist omdat zo’n moeder er in het begin zelf bij kan zijn. Vorige week hadden we zelfs een vader om met de kinderen te spelen. Die was jarig en had een snipperdag genomen om in de speelzaal te gaan helpen. We hebben met z’n allen vlaggetjes gemaakt. Dat was dolle pret, zo’n vader erbij.” BEVERWIJK. De postduivenvereni ging „Ons Genoegen” heeft unaniem be sloten, in tegenstelling tot het voorstel van de afdeling Haarlem, komend sei zoen op zondag te blijven vliegen. Voor de zaterdag waren de OG-leden, van wie velen een eigen zaak hebben, niet erg geporteerd. Tevens werden de prijswin naars gehuldigd: de heer L. Veldt be haalde wederom het generale kampioen schap. Voorts werd de heer Veldt eerste kampioen oude duiven, eerste kampioen Vitesse, eerste kampioen Midfond, eerste kampioen Fond, derde kampioen jonge duiven, en derde kampioen totaal over twee touren duiven. GEBOREN: J. C. Buikema-Hartwigsen, z. IJmui den; M. J. Moral Martinez - Martinez Carizzo, d. IJmuiden; M. H. G. C. Kas- termans-Burger, z. IJmuiden; G. A. de Jong-Ritskes, d. IJmuiden; M. E. Tijms- Dekker, d. Velsen-Noord; L. C. Zuid- hoek-Zwetsloot, d. IJmuiden; M. W. Luster-Reijnen, d. IJmuiden; A. Menger- Broek, z. IJmuiden. In de peuterspeelzaal in Spaarnberg te Santpoort spelen de ouders bij toer beurt met de kleintjes mee. Dat is de opzet van deze speelzaal, waarachter elk deelnemend ouderpaar zich moet scha ren. De ouders die deze speelzaal hebben opgezet noemen zich „Werkgroep Ouders en Peuters”. Erika Schmidt gaat verder: „Dat ik te ver gegaan zou zijn zit hem in het volgende: Er kwam eens een moeder bij de speelzaal die haar kind mee wilde laten doen. Ik vertelde haar dat zoiets niet zomaar kon omdat er al een wacht lijst bestond. Toen opperde zij: Als ik nou eens meekom als speelmoeder? Dat leek mij een jofel idee, want dan had den we er meteen een extra kracht bij. Goed, het werd voorgelegd aan leidsters en bestuur. De leidsters waren er tegen, maar gingen er uiteindelijk toch mee accoord dat we het eens als proef zou den doen. De oudercommissie wilde het ook wel. En zo kwam er een proefoch- tend. Het ging fantastisch. Dat vond de moeder en ik vond dat ook. Maar de peuterleidster die altijd met mij samen werkte vertelde achter mijn rug om tegen het bestuur dat het ontzettend was. Dat was dus voorbij. Maar later verweet het bestuur van de Stichting mij dat ik was blijven doorgaan met moeders binnen te halen. Ik kreeg sta pels dreigbrieven van het bestuur en de hele situatie ontaardde tenslotte in mijn ontslag.” Ze vertelt dat een groep ouders daar mee niet accoord ging. Die ouders vroegen het bestuur dit ontslag te her roepen, maar dat gebeurde niet. Erika Schmidt: „Toen zijn zij samen met mij deze peuterspeelzaal begonnen. Voorop staat nu dat het absoluut van belang is dat ouders hieraan daadwerkelijk mee- Op die samenkomst van ouders passe ren alle problemen en vragen die zich voordoen de revue. Alles wordt intensief doorgepraat en nieuwe wensen worden zoveel mogelijk ingelast. Eén van de ouders die erg veel tijd spendeert aan de speelzaal is Erika Schmidt. Dat zij er zoveel tijd instopt komt vooral omdat zij één van de oor zaken is dat deze speelzaal bestaat. Als we het speelzaaltje binnenkomen voor Schol, schar, makreel, wijting, schelvis, kabel- 'fiSiiauw> koolvis, spiering, tong..gebakken: I verrukkelijk! Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op vergiet uitlekken. Gebruik een pan met stevige, bodem. Wentel de vis luchtig door de bloem en bak ze in hete olie of boter mooi bruin. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap^M ^^^voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag^m,;- Prijzen in guldens: per 1 kg: grote tong 9.09-8.12; groot- middel tong 10.75-9.99; kleinmiddel tong 11.30-10.12; tong één 11.42-9.98; twee 10.90-9.20; tarbot 10,47-9.11. Per stuk: haai 222-204; appicou 55. Per hoop: vleten 76; roggen 124-62. Per 40 kg: lever 40-15; krab 19-17, schartong 82; baars 84; steenbolk 58-46; tarbot 316-196; griet 223-115: ka beljauw één 118-90; kabeljauw twee 126-85; kabeljauw drie 100-78; kabel jauw vier 92-76; kabeljauw vijf 78-63; koolvis één 81-77; koolvis twee 81-77; koolvis drie 86-84; koolvis vier 78-77; schelvis één 178-156; schelvis twee 132; schelvis drie 122-114; schelvis vier 96-90; schol één 88-76; schol twee 92-78; schol drie 92-84; schol vier 96-90; wijting twee 85-80; wijting drie 94-62; wijting vier 78-66; haring één 46-34; schar 75-47; lengen 97; hammen met kop 84; tong schar 148-112; kleine kreeft 118-78; bot 55-47; haai 84-70; poontjes 84-68. Besommingen van maandag: KW 4 ƒ7.800, 11 18.400, 29 10.400, 34 23.500, 51 5.300, 113 10.000, 121 16.600, 123 34.000, 132 9.700, 145 23.500, 149 12.900, 127 1.880, 137 6.600, 174 14.500, 185 8.300, 150 9.100, 206 18.000, 209 13.500, 210 4.900, 213 4.010, 215 7.200, 217 7.000, 221 5.900, 226 7.300, SCH 173 6.200, SCH 256 6.800, VD 243 10.600, VL 1 3.900, 7 1.700, 34 4.500, 73 220, 16 10.000. WR 45 7.700, 57 21.600. IJM 9 59.000 18 21.900, 29 7.100, 154 9.700. Spanvissers: IJM 209 en IJM 207 4.200, 205 en 221 3.700. VD 9 en VD 19 2.600. KW 167 en WR 32 3.300. GEBOREN: Arjan, z.v. A. Schweitzer en J. H. Numan. Esther M„ d.v. J. Berkhout en M. J. Nijman. Joost, z.v. E. L. A. de Ruij ter en P. J. Glorie. Moniek, d.v. A. S. M. Rekveld en M.A.Krijnen.Astrid S. P., d.v. J. J. Zandberen en G. G.M. de Goede. Maro, z.v. C. F. van Aken en C. G. T. van Lieshout. ONDERTROUWD: M. M. Merbis en W. Bijnen. C. J. L. H. A. Hupse. J. A. Brakenhoff en J. Koehorst. A. Midden dorp en C. van Weert. R. Verhagen en C. M. Bleeker. S. H. Schoone en G. Beekhoven. J. L. Tiggelman en I. Kluft. W. H. J. Dessing en J. G. M. Wijte. C. Castricum en L. Zuid. GEHUWD: M. Mulder en M. H. Smit. A. Hoekstra en H. Nostheide. A. van Lint en M. C. de Bruijn. C. L. J. STeeman en J. C. van Hoolwerff. ■S..Ï- '■'rt 15

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5