Geen contractloonstijging per 1 januari - Na-indexering afgeschaft Rotterdam wil Na-indexering 1973 mag niet in gevaar komen Rijd ombeurten spaar benzine NZH gaat 120 toerbussen huren Werkgevers boos op Van der Stoel Loongrens op f 23.200 aardgas uit buitenland kopen r I HL Wl I 1 MALLE BABBE Handel en diplomatie AGENDA pagina 13 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN VOOR VERVOER PASSAGIERS (MET KAARTJE) NA 7 JANUARI Verder in de krant HET WEER Het woord is aan... FIAT-onderdelen nodig? Regen en wind HANOMAG efficiënt transport HENSCHEL familiedrukwerk handelsdrukwerk r Jlife drukkerij haarmans koningstraat M/beverwijk/26559 mnnrmfrmmmwmmmm/m/i 2 '3 Aanval op Sovjet-Unie Beurs Kunst 17 Radio en tv 17 21 22, 23 Alleen met kaartje plast Weerrapporten Binnen- en buitenland 2,3,19 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s NAPO B.V. f Strips Economie Sport WOENSDAG 12 DECEMBER 1973 64e jaargang nummer 34 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 NUM A iiwum/mrmmmmfHrm/mrmi Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 RESTAURANT IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwart, (p. post f 34,p. jaar f 117,(p. post f 134,Losse nrs. 50 ct. TERUG NAAR GELEIDE ECONOMIE in Bonden willen drie maanden pauze ADVERTENTIES post dagelijks (Van een onzer verslaggeefsters) PERSPEX op maat 15 (Van onze parlementsredactie) KNMI tot het (Van onze parlementsredactie) HAARLEM. De NZH wil 120 toer bussen huren om de verwachte toevloed van reizigers na 7 januari, als de benzi- nedistributie een feit is, te kunnen ver werken. Zij zal de toerwagens inclusief bemanning inschakelen in haar eigen wagenpark dat ongeveer 500 autobussen telt. Oude bussen die eigenlijk aan ver vanging toe waren zullen blijven rijden. Deze „mottenballenvloot” is ongeveer 40 wagens groot. DEN HAAG De loongrens is gisteren door de Tweede Kamer gesteld op 23.200 gulden per jaar. Wie minder verdient, zal voortaan verplicht verzekerd moeten zijn tegen ziektekosten schaarste op langere termijn beter te overzien en telkens passende maatrege len te nemen. In het pakket zullen ook nadere prijsmaatregelen worden opgeno men en een ontslagverbod, waarop ont heffingen mogelijk zijn. Wel is te verwachten dat die loon- ronden in centen en procenten worden gegeven, ongeveer volgens de concept- afspraken van het mislukte centraal ak koord. DEN HAAG. De werkgevers heb ben het kabinet gezegd ernstig veront rust te zijn over de uitlatingen over de Sovjet-Unie van minister Van der Stoel tijdens de NAVO-conferentie in Brussel. Thans met een vernieuwd en verder uitgebreid leveringsprogramma. NVV-voorzitter Wim Kok in gesprek met VNO-voorzitter Bartels. De Maasstad staat volgens hem voor de keuze: kernergie of aardgas voor de reusachtige nieuwe centrale op de Maas vlakte. Omdat hij het opwekken van kernenergie vooralsnog een gevaarlijke zaak vindt, is de wethouder een voor stander van het gebruik van aardgas. Dat gas zou in het buitenland moeten worden gekocht om de „bel” van Sloch- teren niet nog sneller leeg te zuigen dan nu al gebeurt. Het eventueel gekochte gas zou in vloeibare vorm in tanks op de Maasvlakte kunnen worden opgesla gen. Wethouder Worst wil overigens niet op zijn eentje de wereld intrekken op zoek naar aardgas. Hij zou samenwer king met de Gasunie of met andere elektriciteitsbedrijven op prijs stellen. J. Einander: De natuur is echt, onaandoenlijk en eerlijk. Men kan van haar op- aan zoals men van de dood opaan kan. Dat alles tezamen noemt men „mooi”. Wij leveren direkt aan particulieren met 10-50% KORTING AUTO ITALIË B.V. Jansweg 47 - hk Parklaan (32 02 32) Nijverheidsweg 15, HAARLEM.Tel. (023) 323240 De vakbeweging wil dat „de spanning van de ketel af gaat”, zo drukte Kok het uit. Daarmee wordt bedoeld dat er ruimte moet komen voor nader overleg, terwijl bepaalde maatregelen dan wor den uitgewerkt. Te denken valt aan een soort overgangsperiode van drie maan den. Maar in die tijd moet er wel wat gebeuren. De na-indexering op de lonen van 1973 (ongeveer 3 percent) mag niet in gevaar komen. „Daar heeft men recht op, die prijsontwikkeling is er geweest, daaraan mag niet worden getornd”, al dus de NVV-voorzitter. vakbeweging 2,5 percent verhoging nodig als compensatie voor de forse lastenver zwaring en prijsstijging, waarmee zij worden geconfronteerd. De laagstbetaal den moeten extra worden bedacht. Dat kan volgens het beginsel: helft centen helft percenten. De prijscompensatie moet volgens de werknemers op zijn minst volgens het in oktober gelanceerde plan van een zgn. vloer van 160 per percent en een „aftopping” naar boven toe, hoe hoger salaris hoe lager de compensatie. Na de De minister van Buitenlandse Zaken zei daar onder meer dat er weliswaar geen duidelijke bewijzen zijn voor de stelling dat de Russen het uitbreken van de vijandelijkheden in het Midden-Oos- ten hebben aangemoedigd, maar dat ze „toch volop van hebben geprofiteerd” door de Arabieren materiële steun te geven en door hen aan te zetten tot het gebruik van de olie als wapen. De drie vakcentrales hebben, volgens woordvoerder Wim Kok, voorzitter NVV, de regering nadrukkelijk gewaarschuwd geen overhaaste maatregelen te nemen met betrekking tot de cao-lonen, die niet kunnen worden teruggedraaid. Dat zou gevolgen met zich brengen voor Joon- trekkenden, die voor andere groepen wellicht niet zouden gelden. In verband daarmee heeft de vakbeweging haar twijfels over de doeltreffendheid van de maatregelen ter beheersing van de inko mens in de vrije beroepen. Voor de gewenste controle in die sector is ook een fiscaal beleid nodig. Maar dat mist de vakbeweging tot dusver. Deze oplossing zo wordt verwacht zal in het pakket maatregelen worden opgenomen, dat de regering de Tweede Kamer morgen aanbiedt en waarover volgende week, samen met het ontwerp- Machtigingswet wordt gedebatteerd. Een dergelijke constructie stelt het kabinet in staat de gevolgen van de energie- LETTERS - LICHTBAKKEN eigen ontwerp-studio Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 320077 Diverse verwisselbare Lettersystemen NKV-voorzitter Spit, minister Lubbers van Economische Zaken en premier Den Uyl (v.l.n.r.) in Voorburg, waar gisteren werd overlegd over de Machtigingswet. overgangsperiode zou de regering dan tijdelijk loonsverbeteringen op kunnen leggen en later zou zij een meer defini tief beleid op dit stuk kunnen voeren. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De verlangens, die werknemers en werkgevers hebben geuit, lopen nogal uiteen: Gisteravond gaven de centrale or ganisaties van werkgevers in de industrie, dienstverlening, midden stand en landbouw, samenwerkend in de Raad van Bestuur Arbeids zaken, hun mening. Zij hadden eerst het gesprek van de regering met de vakbeweging afgewacht. Er is geen ruimte voor een loonstij ging bij aanvang contract. Contractuele afspraken moeten worden nagekomen. Dit slaat vooral op de na-indexering 1973 op de lonen. Naast die na-indexe- ring kunnen de werkgevers akkoord gaan met een loonsverhoging van ten hoogste 1 percent, die zou moeten wor den verrekend met een eventuele prijs compensatie voor 1974. (Daarover zou den nog afspraken moeten worden ge maakt.). De werkgevers vinden ook dat aan de positie van de laagstbetaalden bijzondere aandacht moet worden besteed. Daarom voelen zij ervoor dat de 1 percent loons verbetering in de vorm van een vast bedrag voor iedereen wordt gegeven. Gedacht wordt aan de orde van grootte van drie gulden per week, 156 per jaar. De situatie zou gediend zijn met een „rustpauze” aan het loonfront in de eerste zes maanden van 1974, „waarna hopelijk een beter inzicht bestaat in de effecten van de olieschaarste op de nati onale economie”. Verder staat de vakbeweging op het standpunt dat een stijging van de lonen bij begin contract, per 1 januari dus, van 2,5 percent nodig is. Men moet deze niet verwarren, aldus Kok, met de reële loonstijging, die pas later blijkt. Die 2,5 percent is volgens de oude concept- afspraken op de (toen) verwachte prijs stijging van 6 percent in 1974. De loontrekkenden hebben volgens de (Van onze redactie economie) DEN HAAG Nederland gaat in 1975 (voorlopig) terug naar een centraal geleide economie, zoals die lange jaren na de oorlog heeft be staan. Op basis van de Machti gingswet waarvoor in de Twee de Kamer een meerderheid is te vinden zal de regering volgend jaar één of meer „loonronden” kun nen geven, met eventueel een klein „voorschot” per 1 januari. Dit is uiteraard wel afhankelijk van de economische situatie. Van een con- Het kabinet zal bij dit alles kunnen steunen op „harde gegevens” van het Centraal Plan Bureau, zo kondigde pre mier Den Uyl gisteravond aan. Deze gegevens zullen betrekking hebben op de komende twaalf maanden. Aan de hand van deze maatregelen en reeds voorge nomen maatregelen als de extra inzet van aardgas ter beperking van het olie tekort worden dan kansen geschapen om de teruggang van het nationaal inkomen te voorkomen. De minister-president Nadere details moeten nog in het kabinet worden uitgewerkt. Daarmee zullen de bewindslieden zeker tot in de loop van donderdag bezig zijn. Niet ze ker is nog op welke data de zgn. loon- gronden zouden kunnen worden gege ven. Te denken valt aan aanpassing per kwartaal of per half jaar, die ook ver band houdt met de prijsstijgingen en aan definitieve „verrekening” aan het einde van 1974. Zwaar bewolkt met enige tijd regen, maar morgen later op de dag van het westen uit enkele opklaringen. Krach tige tot harde wind, aan de kust tijdelijk storm uit zuid west tot west. Minimum temperaturen ongeveer vier graden. Maxima morgen circa zes graden. Verwachting van donderdagavond Het Nederlandse bedrijfsleven heeft zich beklaagd over minister Van der Stoel, merkwaardigerwijs niet wat diens buitenlandse beleid betreft maar uitslui tend over een verondersteld gebrek aan diplomatieke tact van de minister. De werkgevers constateren dat in het buitenland een ongunstige reactie wordt waargenomen op commercieel gebied, met name in de handelsbetrekkingen van Nederland met Chili, Zuid-Afrika en Brazilië. Portugal en Griekenland zullen daar ook nog wel bijkomen, want die landen zijn natuurlijk ook niet zo blij met de opvattingen van onze huidige regering en met sommige verklaringen die minister Van der Stoel heeft afge legd. Minister Van der Stoel is geen draai tol, wat men ook verder op zijn beleid mag hebben aan te merken. Hij heeft de Griekse regering openhartig en duidelijk gezegd dat Nederland zeer verlangt naar het moment waarop de Grieken weer democratische rechten zullen krijgen. Ten aanzien van Chili heeft hij zich, in verhouding met de afschuwelijke dingen die daar gebeurd zijn en nog gebeuren, zeer zacht uitgedrukt. Nóg zachter zou betekenen, dat hij zou moeten treden in de voetsporen van ex-minister Luns, die nooit over democratie praatte, maar in zijn buitenlands beleid vrolijk en soms geestig de weg van de minste weerstand bewandelde. De politiek verdraagt geen openhartig heid, de diplomatie is wars van eerlijke meningsuitingen. Minister Van der Stoel is kennelijk geen diplomaat, maar er zijn mensen die dat als een groot com pliment beschouwen. Er zijn echter niet voldoende appara ten voor plaatskaarten voorhanden en het zou bovendien teveel tijd kosten de bemanning vertrouwd te maken met de behandeling van het plaatsbewijzenas sortiment, zodat de NZH daarom maar besloten heeft de bussen alleen toegan kelijk te maken voor passagiers met geldige plaatskaarten. Deze aanduiding zal op de bussen vermeld staan. Alleen mensen met een retourkaart, rittenkaart of abonnement kunnen er dus terecht. Daardoor ontstaat meer ruimte voor reizigers zonder biljetten in de gewone lijnbussen van de NZH, zo toonde zich niet pessimistisch over de gang van zaken nu er wat meer zicht is op de mogelijkheden. Dit zei drs. Den Uyl nadat een kabi netsdelegatie gisteren uitvoerig afzonder lijk met de vertegenwoordigers van de drie vakcentrales en van de centrale werkgeversorganisaties had gesproken. Hij z eiin beide groepen veel begrip te hebben ontmoet voor de wenselijkheid om over een Machtigingswet te kunnen beschikken. Na deze „hearings” ging het volgens hem om de invulling van de maatregelen. „Er is niet gezocht naar een soort akkoord, de regering houdt haar eigen verantwoordelijkheid”. Het voorstel van de regering was 23.000 gulden, maar een meerderheid van de Tweede Kamer stemde voor het verhogingsvoorstel van de PvdA’er Dol man die de minister voorgerekend had dat bij een loongrens van 23.000 gulden nog 4000 werknemers en een aantal vrijwilligers buiten de verplichte ziekte kostenverzekering zouden vallen. op alle lijnbussen in voorverkoop ver krijgbaar zijn. Ook Centraal Nederland heeft aange- kondigd toerwagens te zullen huren. De ze vervoersmaatschappij denkt er vijftig nodig te hebben ter aanvulling op de eigen vierhonderd bussen, om het ver grote reizigersaanbod voldoende te kun nen verwerken. CN zal net als de NZH oude, afgeschreven wagens weer op knappen, maar verwacht wel dat na 7 januari grote problemen zullen ontstaan. „De toestand komt te snel op ons af, niemand moet zich verwonderen als straks de zaken helemaal uit de hand lopen. Menigeen zal moeten staan, ter wijl een ander de bus voorbij zal zien rijden omdat hij al berstensvol is,” aldus een woordvoerder van CN. De NZH, al evenzeer de nodige moei lijkheden verwachtend, roept bij voor baat al de clementie van de reizigers in omdat de door haar in te zetten toerwa gens minder geschikt zijn voor het lijn- dienstvervoer. Zo beschikken de toerbus sen niet over een uitstapdeur, noch over een stopsignaal-installatie. Wel zullen zij worden uitgerust met een lijnnummer en een aanduiding van de bestemming. tractloonstijging per 1 januari zal geen sprake zijn. De inkomens van de vrije beroepen zullen op hef huidige peil moeten blijven. De prijscompensatie op de lonen (zo genoemde na-indexering) wordt voor 1974 afgeschaft. Omdat in de toerwagenbussen geen kaartverkoop mogelijk is zal de NZH de voorverkoopmogelijkheden vergroten. Met ingang van 16 december zullen zes en tienrittenkaarten voor lokale en in terlokale lijnen na negen uur ’s morgens verwacht zij. Zij adviseert zoveel moge- lijk gebruik te maken' van haar abonne menten. Daartoe moet men aan de chauffeur een aanvraagformulier vra gen, en dat met een pasfoto naar de NZH sturen. De stamkaart die voor het abonnement nodig is wordt dan per post toegestuurd. ROTTERDAM (ANP) Rotterdam overweegt in het buitenland aardgas te kopen voor zijn elektriciteitscentrales. Dit heeft wethouder J. W. Worst, die de portefeuille van Bedrijven beheert, ge zegd in een vraaggesprek met „Rond vraag”, het voorlichtingstijdschrift van de gemeente Rotterdam. 9 De werkgevers zijn nu bang dat de export naar de Oostbloklanden in gevaar komt, net nu deze handel de laatste jaren goed op gang is gekomen. „Dat is ook gebeurd met Griekenland, Brazilië, Portugal en Chili, om maar een paar voorbeelden te noemen”, aldus VNO- voorzitter dr. J. Bartels. een uitstekend verzorgd menu in intieme sfeer bij kaarslicht ser veren wij op de le en 2e Kerstdag vanaf 17 uur tot 20.30 en van 21 uur tot middernacht. Op beide dagen bieden wij gele genheid tot een gezellig aperitief. Om teleurstelling te voorkomen verzoeken wij U NU te reserveren. Tafelreserveringen en inlichtingen persoonlijk: of tel. 312273 b.g.g. 313758 geopend vanaf 17 uur. Frankestraat 27 - Betty en Oscar (let op het juiste huisnummer) j De grens kan bijvoorbeeld bij 6 per cent prijsstijging worden gelegd. Voor elk percent meer zou de nominale loon stijging ook een percent moeten zijn. Dat betekent dat de reële loonstijging minder is, omdat over de verhoging belasting en sociale premies moeten worden betaald. Vandaag start onze nieuwe Luid spreker- en Groentjesrubriek „Rijjij- ofrijik”. Het streven is, autorijdende forensen met elkaar in contact te brengen om tot samenrijden te ko men, beurt om beurt in een der auto’s. Voorbeeld van zo’n advertentie: Vertr. H’lem Houtplein 7.30 u. Via Schipholweg. Aank. A’dam Leidse- plein ca. 7.55 u. Retour v.a. A’dam ca. 17 u. tel. nr. (0231- U kunt de tekst: a) Schriftelijk opgeven per (Postbus 507 Haarlem) b) In de brievenbus doen bij een van onze kantoren c> Telefonisch opgeven, van 8 tot 5 uur. De tekst moet wel twee dagen voor plaatsing in ons bezit zijn. Stuurt u de tekst, dan kunt u een betaalcheque of girobetaalkaart bij- voegen. De prijzen zijn: voor Haar lems Dagblad 5 per stuk, voor de IJmuider en Beverwijkse Courant 3 en voor de combinatie Haarlems Dag blad - IJmuider Courant - Bever wijkse Courant 7,50. Normaal be draagt de prijs ongeveer het dubbele. j

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1