Vervijfvoudiging prijs per vat procent Huisartsen Bouwpatroons wijzen 2.. zijn bereid bonden op oliecrisis tot matigen Deel Londen Onderzoek gevraagd stroomloos naar kolenwinning bedrijvente Wegenbouw vreest sterke teruggang MULTIBONT NMR MULTIBONT S NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN Ja I f 1 I faiêiatoK' Ontslag voor 65 Versnelde inflatie textielarbeiders I MATEN 38 tot 50 .'r I 1 39Q 390 595, 995, 995, 1395, 1975, 2975, 3550, 995 i REISKOSTEN CERTIFICAAT NIEUWSTE i in Europa Australisch Lam PersianerPattes Nerts Chevrette Nerts Murmel Bisam Buik Persianerm. Nerts Br-Persianer Royal Pastel Mink Ranch-Nerts WAARSCHUWING! UITSLUITEND gevestigd te AMSTERDAM Keizersgracht 510 Tel.020-62693 20 21 1973 1 2 DECEMBER WOENSDAG IE- deze spaarmogelijkheden. 4 nz. Canada prij» n Structuuronderzoek Geopend: maandag t/m zaterdag 9-18 uur. 1 i voor 2 personen door geheel Nederland (2 dag-retours) worden bij aankoop vergoed van echtheid bij iedere bontmantel modellen 1973 Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar H 13= 1W NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Enkele prijsnoteringen uit onze koliektie van duizenden bontmantels, bontjasjes, stola's enz. .JBk MULTI BONT, alléén gevestigd te AMSTERDAM Keizersgracht 510 naast schoenenzaak t s f - ADVERTENTIE Wilde bieding op olie (Van onze redactie economie) President Tunesië Bourguiba van (Van onze redactie economie) beschikt (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE (Van onze correspondent) I (Van onze correspondent) 1 1 I •r De huisartsen willen minderen als de betreffende ambtenarenrang evenveel op vooruit als de betreffende ambtenaren rang erop vooruit zou gaan. eventueel wel aan de instelling van een geheel of gedeeltelijk zaterdagrijverbod naast het al bestaande zondagrij verbod. Het kabinet, zo zei hij, zal op 19 decem ber de energiesituatie in West-Duitsland opnieuw bespreken. Minister Friderichs zal vandaag nadere mededelingen doen over de energievoorraden. Aangenomen mag worden dat de oliebevoorrading van West-Duitsland in januari overeen zal komen met die van de maand december, afgaande op Arabische toezeggingen. De verdere productievermindering met vijf percent door de Arabische landen zal in West-Duitsland pas in februari merk baar worden. De LHV-voorzitter betoogde, dat de huisartsen de enige groep vrije beroeps beoefenaren zijn met een duidelijke en inzichtelijke honoreriingsstructuur. „Wij zullen ons wapenen tegen een overval op deze structuur”, aldus Bierens, die niet wil dat de structuur op de grote hoop van alle vrije inkomensstruéturen wordt gegooid, als gevolg waarvan de samenhang met schaal 151 wordt losge laten. Volgens de huisartsen is ook minister Lubbers (Economische Zaken) wel ge lukkig met deze honoreringsstructuur, die hij duidelijk gegrondvest acht. i 1 5726 NERTS DELEN NERTS PIECES 795.- DEN HAAG. De Eerste-Kamerle- den Schwartz (D’66) en Versloot (PvdA) vinden dat een commissie van deskundi gen moet onderzoeken of in de huidige energiecrisis niet opnieuw moet worden gestart met de steenkoolwinning in Zuid-Limburg. In afwachting van dat onderzoek zou de regering volgens hen ervoor moeten zorgen dat alle mijnen weer bedrijfsklaar zijn. Gastarbeiders. Hoewel blijkens een me dedeling van de directeur van het Utrechtse arbeidsbureau in zijn dis trict de metaalnijverheid nog steeds behoefte heeft aan buitenlandse werk nemers, heeft het provinciaal overleg orgaan van de drie vakcentrales zich uitgesproken tegen verdere werving van buitenlanders. Het overlegorgaan had al eerder bezwaren tegen verdere aanwerving van buitenlanders ken baar gemaakt. De vakcentrales zijn van mening dat de energiecrisis zal leiden tot een versterkte werkloosheid van dien aard, dat het niet langer verantwoord is buitenlanders naar ons land te halen. dent Den Uyl en minister Lubbers van Economische Zaken. In hun voorstel wijzen de Kamerleden erop dat in het Ruhrgebied en in Engeland al besloten is terug te komen op het besluit om de steenkolenmijnen stil te leggen. Verder merkte hij op, dat de bouw te maken zal krijgen met af nemende werkgelegenheid. Als gevolg van de olie boycot worden gunningen uitgesteld en zelfs afgelast. Daar is altijd een prijs- druk uit voortgekomen Hij deed een beroep op de aanwezigen geen stappen te doen, die eerder worden ingegeven door paniek dan door gezond vestand. UTRECHT (ANP). Bij de openjng van de gisteren in Utrecht gehouden ledenvergadering van de Nederlandse aannemers- en patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland heeft de voorzitter, de heer L. A. van den Bos, de onderhandelingen over de nieuwe bouw- cao ter sprake gebracht en opgemerkt, dat de huidige situatie allerminst gebaat is met conflicten. UTRECHT. De Landelijke Huisart sen Vereniging zal, zo heeft zij gisteren in Utrecht te kennen gegeven, niet uit de pas lopen als het kabinet de vrije inkomens in 1974 pas op de plaats laat maken. „Wij zullen ons als goede staats burgers gedragen”, aldus LHV-voorzitter F. N. M. Bierens. Overname. Meubelfabriek „De onderne ming” in Heurne bij Dinxperlo zal worden overgenomen door meubelfa briek „Het oosten” in Varsseveld. De vakbonden zijn op de hoogte gesteld. Een woordvoerder van de Bouwbond- NW heeft verklaard dat de bonden in principe akkoord zijn met de over name. Bij „Het oosten” werken onge veer 150 mensen, bij „De onderne ming” ongeveer 40. Er zullen geen mensen ontslagen worden. Francs. De Nederlandse Bank heeft gis teren de gulden moeten steunen door de aankoop van Franse Francs. Er werd voor veertig miljoen aan francs gekocht om te voorkomen dat deze muntsoort als gevolg van de „vlucht” uit de gulden boven het vastgestelde plafond zou komen. Over het voorgenomen structuuron derzoek in de bouw, dat niet van de grond komt, merkte hij op, dat iedereen zich thans met het onderzoek mag be moeien behalve degenen, die in deze bedrijfstak hun bestaan vinden. Hij achtte die opvatting volstrekt onaan vaardbaar. Het AVBB houdt morgen in Den Bosch zijn jaarvergadering. Daar zal een soortgelijk voorstel aan de orde komen. Wanneer ook de ledenvergadering van het AVBB akkoord is met de fusie moet deze in de loop van het volgend jaar een feit worden. De eventueel nieuw op te richten organisatie zal dan de belangen behartigen van 7000 bedrijven in de bouw. VAALS. De Vaalser Textielfabrie ken (VTF) zullen 65 personeelsleden ontslaan. Voor hen is een ontslagvergun- ning aangevraagd. Na hun vertrek zal het bedrijf nog ruim 100 personeelsleden tellen. Daarmee is de werkgelegenheid 'in deze industrie in vier jaar tijd met meer dan twee derde ingekrompen. Be gin 1971 telde de VTF nog 350 perso neelsleden. DEN HAAG. „De wegenbouwbe drijven werken al zoveel jaren machi naal, dat elk percentage verminderde olietoewijzing ontslag voor een gelijk percentage werknemers betekent. Een beperking van 20 percent betekent thans dat 8000 wegenbouwers op straat komen te staan, naast de 4000 die in oktober al zonder werk waren. Bij een korting van 40 percent zal een aantal bedrijven voor de bijl gaan, een korting van 60 percent betekent het eind van de bedrijfstak wegenbouw in Nederland.” De NAPB ging akkoord met een be stuursvoorstel om te komen tot een fusie met het AVBB, het Algemeen Verbond Bouwnijverheid, een uit de vroegere confessionele organisaties ont stane werkgeversvereniging. De voorzitter ging tenslotte nog in op de toestand van het ogenblik en merkte op, dat de grootste zorg op het ogenblik de handhaving van de werkgelegenheid is. Hij verwachtte uitbreiding van de overheidssubsidiëing voor aanvullende werkgelegenheid. Het verdient zelfs overweging, dat de fondsen van de Werk loosheidswet worden aangewend door subsidiëring van verdere aanvullende werken, aldus de voorzitter. LONDEN (AP). Een deel van Lon den is tengevolge van het arbeidsconflict tussen werkgevers en werknemers bij de electriciteitscentrales gistermorgen ge ruime tijd stroomloos geweest. De kran ten in Engeland berichtten er met grote koppen over. De onlangs gesloten staatsmijn Emma zou volgens de beide senatoren in ieder geval weer kunnen worden geopend. De nooit geëxploiteerde mijn Beatrix zou ook operationeel gemaakt kunnen wor den binnen afzienbare tijd. Maar ook de andere mijnen (de particuliere mijnen Oranje-Nassau en Julia) moeten volgens hen weer bij de steenkoolwinning be trokken worden. Het rapport van de commissie van deskundigen moet volgens de beide Eer- ste-Kamerleden snel worden uitgebracht, om tot spoedige maatregelen te kunnen komen. De commissie zou in haar over wegingen ook de werkgelegenheid in Limburg en de kosten van de eventuele voortzetting van de mijnbouw moeten betrekken. Indien de Chemische Indu strie De Staatsmijnen NV bezwaar zou maken, dan moet volgens hen aan die bezwaren tegemoet worden gekomen. De senatoren hebben hun voorstel dinsdag voorgesteld aan minister-presi- De voorzitter merkte op, dat er gren zen zijn aan de groei, ook aan die van ondernemingen. Er blijft een werkter rein, zeker voor die ondernemingen die stijging van het, door hem in het alge meen niet groots genoemde rendement verkiezen boven stijging van de omzet. Dit verklaarde maandag de heer A. M. Oósterman van de Nederlandse Vereni ging van Wegenbouwers, na afloop van een bestuursvergadering van de vereni ging. Hij voegde eraan toe dat deze percentages alleen betrekking hadden op verminderde olietoewijzing voor de werkzaamheden die nu onder handen zijn. „Zou bovendien besloten worden fors het mes te zetten in het wegen bouwprogramma en het onderhoud, dan kunnen deze negatieve ontwikkelingen nog veel eerder en sneller hun beslag krijgen.” „Op het ogenblik weten we beslist niet waar we aan toe zijn. Tegenover de uitspraak van minister Westerterp, dat de aanleg van wegen tot de noodzakelij ke werken behoort, staat die van zijn collega Lubbers, dat het geld voor de wegenbouw ook elders kan worden ge bruikt.” „Dit is funester dan wat we de laatste jaren bij uitspraken van de Kamers hebben gezien, resulterend in een gelijk blijvend bedrag voor de wegenbouw met als gevolg een vermindering van het Bierens waarschuwde het kabinet, dat de inkomensstijging van de huisartsen gekoppeld moeten blijven aan de inko mensstijging van de bewuste ambtena renrang, die overeenkomt met de functie van inspecteur van de volksgezondheid of adjunct-directeur van een middel groot ziekenhuis. Een van de grootste olievoorraden ter wereld, namelijk die in de teerzanden van het Canadese Alberta, zullen moge lijk aan het einde van het volgend jaar ontgonnen kunnen worden. De exploita tie van de teerzanden was tot voor kort te duur, maar nu de olieprijzen als een raket omhoog zijn geschoten, ligt een rendabele exploitatie binnen de moge lijkheden. De datum, waarop begonnen kan worden met de ontginning, is af hankelijk van het overleg dat op het ogenblik plaatsvindt tussen de Canadese federale overheid en de provinciale re gering van Alberta. Wanneer eind 1974 begonnen kan worden, wordt de afleve ring van de eerste ruwe olie in 1978 verwacht. Het zal dan om naar schatting een jaarproduktie van 125.000 vaten van 159 liter per dag gaan. In 1982 kan dan een produktie van 325.000 vaten bereikt worden. EEG-commissaris Hillary van Sociale Zaken, heeft gisteren in Brussel gezegd dat de Europese commissie de sociale gevolgen van de energiecrisis nauwkeu rig in het oog zal houden. De Italiaanse minister Bertoli bepleitte de instelling van een soort „Nood-energieraad”, maar Hillary vond het voor het ogenblik vol doende de zaken nauwlettend te volgen, zodat men, wanneer dat nodig blijkt, over relevante gegevens beschikt om maatregelen te nemen. Hij verbond echter wel voorwaarden aan deze opstelling. En wel, dat de huisartsen de vergelijkingsfiguur voor hun honorering in de rang van rijks- ambtenaar van schaal 151 met het maximum aantal periodieken zullen be houden. 1 De vakbeweging zal er volgens hem verstandig aan doen niet alleen rekening te houden met wat de bonden graag zouden willen, maar ook met het objec tief mogelijke. Matiging noemde hij ze ker onder de gegeven omstandigheden een deugd. Hij was verder van oordeel, dat cao- onderhandelingen geen aannemelijk middel zijn om wijziging te brengen in het verlangen van de vakbeweging en in de bestaande inkomensverhoudingen. Ze ker niet op dit ogenblik, nu er zelfs twijfel bestaat of een reële inkomens verbetering wel mogelijk is, zodat in feite de compensatie van prijsstijging alleen overblijft als discussiepunt. En daarbij moet ook alweer een groot vraagteken worden gezet. Hij zei erop te vertrouwen, dat de gesprekspartners vol doende realiteitszin hebben om geen no deloze spanningen uit te lokken. Hij achtte de situatie des te moeilij- ker, omdat er ook in de bouwnijverheid, los van de energiecrisis, duidelijk sprake is van een wijziging in het aanbestedings- patroon, doordat het aantal openbare aanbestedingen afneemt en het opdrach tenpakket een andere samenstelling krijgt' TEHERAN. De prijs van een be paalde partij Iraanse olie is opgelopen van 3.30 dollar per vat tot 16 a 17.34 dollar. Het gaat hier om het gedeelte van de Iraanse produktie, dat toekomt aan de Iraans nationale oliemaatschappij (NIOC). De maatschappij had de inschrij ving opengesteld van 470.000 vaten van 159 liter per dag. Wie de inschrijvers zijn, is niet bekend, maar vast staat dat er contracten zijn getekend met Japanse, Europese en Amerikaanse bedrijven. Bundeling. „Imagroep” is de nieuwe naam voor een bundeling van drie makelaarskantoren in Oost-Nederland. De groep is gevormd door de oostelij ke vestiging van Penners en Schoen makers makelaardij in Tilburg, Wo ning- en assurantiebureau Rottink en de Makelaardij onroerend goed J. van Werkhoven, beide te Hengelo. De drie kantoren gaan per 1 januari een fusie aan. De activiteiten worden ingebracht in een holding, die als beheersmaat- schappij zal gaan fungeren. PARIJS (Reuter). De stijging der verbruikersprijzen in Europa heeft in oktober over het algemeen een versnel ling te zien gegeven. Het gemiddelde stijgingspercentage was in die maand ruim één percent. Dit heeft de Organisa tie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) gisteren bekendge maakt- Binnen de EEG werd de grootste prijsstijging geregistreerd in Engeland waar de verbruikersprijzen twee percent omhoog gingen. Dit kwam voornamelijk doordat voedingsmiddelen scherp in prijs stegen. In Frankrijk was dat eveneens het geval, aldus de OESO. Over het prijsverloop in de Verenigde Staten wordt opgemerkt dat dit een grillig karakter had. Het Amerikaanse inflatiepercentage kwam in de periode augustus-oktober uit op gemiddeld 0,9 percent per maand. In oktober was de stijging van het prijspeil in de Verenigde Staten 'vooral het gevolg van prijsverho gingen voor olieprodukten. Spaarreote tot De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 41/2°/o voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 81/t°/o voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Renteapaarbrieven. aantal kilometers nieuwe, verbeterde en onderhouden weg”. De heer Oósterman zag nog wel een mogelijkheid zitten voor instandhouding van de bedrijfstak, maar ook hiervoor zal het initiatief uit het kabinet en het akkoord uit het parlement moeten ko men: een nationaal vervoersplan. „De verschuiving van particulier naar open baar vervoer legt een grotere last op de infrastructuur van het openbaar vervoer. Dat betekent ook dat meer buslijnen frequenter bereden zullen worden.” „Wij hanteren als vuistregel dat één auto van vijf ton meer schade aanricht dan vijf auto’s van vier ton. Als er aan de bestrating niets extra gebeurt, zal dat spoedig te merken zijn, vooral voor wat het ondergrondse verkeer wordt ge noemd, de kabels en de leidingen.” De heer Oósterman achtte het van minder belang of de werkzaamheden openbaar weg- of railvervoer zouden gelden, „al heeft een verschuiving naar het railvervoer wel zijn gevolgen voor de per stuk anderhalf miljoen gulden kostende asfaltmachines, die met bedie ning van één man elk uur 250 ton asfalt kunnen afleveren.” „De bulk van de wegenbouw zit in het grondverzet. De wegenbouwsector kan elke wegsoort aanleggen, of dat nu voor bussen, treinen, trams of metro’s is. Maar als de wegenbouwapparatuur, die een waarde van 1250 miljoen gulden vertegenwoordigt, definitief komt stil te liggen doordat er net iets te veel in de wegenaanleg wordt gesnoeid, of als de plannen te lang blijven liggen, zal het ook weer jaren duren voordat deze be drijstak weer op eigen benen kan staan.” In de wegenbouw/ werken thans een kleine 50.000 mensen. heeft, na telefoongesprekken met de presidenten Boumedienne en Gadaffi van de olielanden Algerije en Libië, verklaard dat Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Oostenrijk voldoende olie zullen krijgen. Desondanks worden er ook in Duits land plannen gemaakt om het oliever- bruik nog verder te beperken, zo is meegedeeld na een bijeenkomst van de minister van Economische Zaken, Hans Friderichs en vertegenwoordigers van de oliemaatschappijen. Na afloop van de bijeenkomst zei Armin Grünewald, de regeringswoordvoerder, dat aan distribu tie voorlopig niet gedacht wordt, maar V f: F 1L

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21