Politiek Café-cultuur DE JORDAAN HERLEEFT Herhuisvestingwoningnood op een presenteerblaadje Gijsbrecht I Croupier: „Je kunt hier op elke straathoek spelen” r ElS r êi 9 I UITPUTTINGSSLAG ZONDER PERSPECTIEF CLAES CLAESZHOFJE: BABY’S EN BEJAARDEN 19 7 3 13 DECEMBER DONDERDAG 1 3 ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING^/ 1 t 'MF I I AMSTERDAM telt 20.000 ur gente woningzoekenden en dat is dan nog maar „het topje van de ijs berg”, aldus wethouder Louis Knij pers van Volkshuisvesting. Mensen, die een benedenwoning met drie kamers willen hebben, moeten ge middeld vijf jaar wachten en voor jongeren onder de 27 jaar (geschat aantal 140.000) is er zelfs geen kans op een urgentieverklaring tenzij ze getrouwd zijn of langer dan een jaar samen wonen. WW WW’ OM Q BI ||T TT Fg gal - OR Roulette draait in de kerk WETHOUDER BRAUTIGAM L Ondanks het fait, dat de dienst Her huisvesting vorige week een nieuw on derkomen kreeg, blijft het woningnood- probleem in de hoofdstad even schrij nend als het in de naoorlogse jaren altijd al geweest is. En de kans op een oplossing is even groot als de vondst van een gouden fiets op het Waterlooplein. Het nieuwe jasje van Herhuisvesting is van moderne snit. De bezoekers trek ken nummertjes, zoals bij de warme bakker gebeurt en ook het royale aantal spreekkamers is van een nummer voor zien. Op de dag van ons bezoek hebben 140 mensen binnen vier uur een urgen- tieverklaring aangevraagd. dijn. Een nerveuze man, die zich juist van een plasje heeft ontdaan, wijst ons de weg. Het is nog niet druk in West- End en slechts één van de drie speelta fels kan aan klantenbinding doen. Me neer Frank, de regisseur van dit „be drijf” waarvan de winst volgens de ver halen voor de missie is bestemd, schiet met een ontstelde uitdrukking op zijn gezicht op ons af. Nadat wij in orde zijn bevonden, benadrukt Frank op vriende lijker toon dat we beslist niet verplicht zijn om te spelen en dat de drankjes door het huis worden aangeboden. Maar dat wisten we al. „Je hoorde het verwijt dat er alleen nog gebouwd werd voor studenten en ik vond eigenlijk dat die mensen gelijk hadden”, zegt hij. De Jacob Obrechtkerk: Afbraak als toe komst, maar het rouletteballetje rolt er Hoe ziet hij de toekomst van de Jordaan? „Ik geloof dat de buurt over zijn dieptepunt heen is, maafr er zal nog wel heel veel moeten gebeuren. Een pro bleem vormen de hoge restau ratiekosten, maar dat is puur een kwestie van subsidie. Een punt is wel dat de procedures nog veel te omslachtig zijn. De enige goede manier is een ster ke delegatie naar de locale pro jectgroepen. Maar ja, als je de HET IS NOG niet zo lang geleden dat in de Jacob Obrechtkerk het puikje van de roomse natie in de biechtstoel knielde. Nu wordt er roulette gespeeld ook op zondag. Dat gebeurt in de sacristie, waar ooit de pastoors zich plachten te verkleden, maar waar nu drie speel tafels staan. Een rokerige ruimte met genoeglijke plaatjes aan de mu ren, die haar meer op de kantine van een korfbalclub doen lijken dan op een casino. Het is één van de tientallen illegale speelholen, die in Amsterdam kunnen floreren. En kele uren voor onze komst hebben agenten er nog een kijkje genomen. Dat vertelt een als student „ver momde” croupier, die op de vraag waar je nog meer in de hoofdstad kunt spelen, onverschillig zegt: „Op iedere straathoek”. benieuwd in hoeverre dit stukje samenleving in de buurt gaat functioneren”. Dat het complex met restaurant, zonneterras en rozenprieel stimulerend zal werken op andere plannen, is een zaak die zeker is, ben altijd veel bijgedragen en doen dat nog tot het sociaal-cultu- rele leven in Amsterdam. „Kunste naars, advocaten, ambtenaren, arbei ders, journalisten, raadsleden of wie dan ook” komen daar immers maar al te graag en daarom izou het voor Amsterdam „een ramp” zijn als al die kleine zaken zouden moeten verdwij nen. Resultaat is een meer ge mengde bevolking met plaats voor een arts, verpleegsters, onderwijzers en een paar be jaarden. Volgende week krijgen ze de sleutel. De maandelijkse huur van 250 gulden ten slotte kostte de vjjf jaar duren de restauratie f 3,5 miljoen is voor de meesten acceptabel. Brinkgreve: „Ik ben ontzaglijk Achter ons horen we boze kreetjes. Met de rest gaat het kennelijk ook niet al te best. Iemand roept opgewonden: „Wat die tafel vanavond heeft, weet ik niet”. Twee vriendinnen staan met rode koppen op. De kleinste doet geen moeite meer haar tranen te verbergen. Meneer Frank heeft de misère van het tweetal blijkbaar al vaker meegemaakt, want hij kijkt zuinigjes. Hij vertelt bij het uitde len van de katjes hoe karig het deze avond met de omzet is gesteld, maar dat maakt geen indruk. De huilerige dames pakken hem bij zijn arm en de exploi tant ziet geen andere uitweg dan ze een tientje extra toe te stoppen. ambtenaren passeert, wordt dat als een soort heiligschennis be schouwd”. WE WILDEN een gesprek met één van die beambten, die dagelijks alle woonellende aan zijn ballie voorbij ziet trekken. Dat kon niet en daarom komen we terecht bij de 64-jarige mej. E. P. Edzes, een mislukte clasica (zoals ze zelf zegt), die nu onder meer het balie- personeel onder haar hoede heeft. Dat zijn voornamelijk (gesjeesde) studenten, die na een paar jaar weer vertrekken maar „moedig” en ..fris” genoeg Zijn om de uitputtingsslag aan te kunnen. Want de ellende is groot: Hoe reageren ze daar op? Mej. Edzes: „Ze steunen elkaar en bovendien zijn ze een stuk geduldiger dan ik ben. Ze zijn bereid het standpunt van de dienst te verkopen, maar doen ook erg hun best om een foute beslissing weer ongedaan te maken”. Dat standpunt van Herhuisvesting is noodgedwongen hard, want de richtlij nen laten eenvoudig erg weinig ruimte om gevoelig op ernstige (woonproble men te rasteren. De woningvoorraad is de stadsveld moeten ruimen. Dat ge beurt in zekere zin nu al bij de verkoop van te kleine en niet van gescheiden dames- en herentoiletten voorziene etablissementen. De raads leden willen dat het stadsbestuur daar wat aan gaat doen. Het is welis waar een zaak van Den Haag, maar de gemeente heeft toch ook haar eigen verantwoordelijkheid. Hun ar gument: de levendige „knijpies” heb- TWEE RAADSLEDEN, Visser en Van Antwerpen, hebben het opgeno men voor de „knijpies” of „bruine cafés”. In een nota, getiteldEen pleidooi voor een stukje café-cultuur” voorspellen zij, dat veel typisch Am sterdamse kroegen in 1978 als de gewijzigde Drank- en Horecawet ef fectief wordt het toch al gehaven- De ontvangsthal in het nieuwe gebouw van Herhuisvesting in de Van Reigers bergenstraat. Nummers voor de tien duizenden woningzoekenden. IN HET hofje, dat er een klassiek sprookjeshuis bij kreeg bevinden zich zestig wooneen heden. Oorspronkelijk leken die alleen weggelegd voor kunst studenten en kunstenaars (ook de tekenaar Opland zit er), maar na kritiek uit de buurt werden die plannen gewijzigd. Aan de tweede tafel verspeelt een rijzige man met een managersvoorko- men binnen vijf minuten het weekloon van de doorsnee-Nederlander. Ook voor hem klinkt het „rien ne va plus”. Niets gaat meer. Buiten regent het en op het Museumplein wordt een zwarte hond door een auto overreden. Niet zo’n op wekkend buurtje vanavond, bedenken we. HET PUBLIEK wordt ook kritischer. Gezinnen, die een huis aangeboden krij gen, wijzen dat vaak verontwaardigd van de hand „omdat ze goed worden gevonden voor zo’n krot”. De cheffin zegt: „Dat wisselt met de ontwikkeling van de maatschappij. Dezelfde woningen, waar men in 1947 nog gelukkig in was, werpt men nu vol afschuw van zich af”. Ze praat over de vele onredelijké verlangens. Maar wat as onredelijk? „Als iemand op drie hoog zit en hij kan de trap niet meer af, is het niet onredelijk dat ie een benedenhuis krijgt. Alleen, we hebben ze niet. Dat is het probleem”. De bewoners van de Bijlmer, die zo graag van hun Vrije sectorflat je naar de stad (valt voornamelijk onder de distributie) terug willen, krijgen op grond daarvan doorgaans lik op stuk. „We kunnen ze niet zomaar aan een andere woning helpen, omdat ze het in de Bijlmer niet leuk vinden”. Toch vraag je je af wat er met de studentenambtenaren gebeurt, die dage lijks Amsterdammers te woord moeten staan die over hun toeren zijn. Voor mej. Edzes zijn er slechts twee moge lijkheden. „Of je knapt af of je ver hardt”. Is ze er zelf harder door geworden? „Nee, want ik ben van nature vrij hard, om zo te zeggen. Ik heb een zakelijke benadering bij zulke problemen. Een andere kwestie is dat Amsterdam niet zakelijk is ingesteld. Ze nemen beslissin gen op gevoelsoverwegingen. Maar je wordt toch wel harder. Dat komt door de praktijk. Hoe dichter je bij de men sen staat, hoe moeilijker het is, maar het gaat makkelijker als je een dossier voor je neus hebt”, aldus mej. Edzes. die kort daarna expiodeert van woede als een andere juffrouw (van het bureau Contacten) uiterst lastig blijkt te zijn. Kennelijk waren ook in het nieuwe huis van Herhuisvesting de zenuwen nog rond. TEGEN HET begin van de avond wordt het drukker. Het zijn vooral da mes op leeftijd met wollen vesten en bij wijze van spreken de breinaald den binnen handbereik. Zodra Nico, de andere croupier, verschijnt nestelen ze zich geroutineerd aan de tweede tafel. Nico blijkt een vlotte prater, die onbe wogen de rondfladderende bankbiljetten voor fiches inwisselt. Iedere speler krijgt zijn eigen kleur „om trammelant te voorkomen”. De vrouw naast ons oogt met een vies gezicht naar de croupier. „Bij die engerd wil ik niet spelen, want die brengt ongeluk”, is haar commen taar. Onze andere buurvrouw heeft haast. „Schiet op Nico”, roept ze, „over een half uur moet ik thuis zijn”. Twee uur later zit ze er nog. Er wordt hoog ingezet en niet zelden gebeurt dat volgens de patronen van het bijgeloof. Maar ook dat zaait zo Eén van de mannen, die aan dat nieuwe leven in Amster dams meest karakteristieke buurt energiek heeft gesleuteld, is Geurt Brinkgreve, Als voor zitter van de stichting Diogenes heeft hij niet alleen het tot een puinhoop vervallen CC-hofje een romantische woonbestem ming gegeven; toen Publieke Werken hier nog met drastische opruimplannen rondliep heeft hij daar met actiegroepen fel tegen gevochten. „Het is nu eindeloos veel be ter”, aldus karakteriseert Brinkgreve de nieuwe beleids lijn van het stadsbestuur, dat meer oog heeft voor herstel plannen dan voor onherstelba re slopersdaden. Hjj praat over de Grote Ommekeer en laat zich ontvallen, dat monumen tenzorg en met name Diogenes in de Jordaan pionierswerk hebben verricht. De Jacob Obrechtkerk op een steenworp afstand van het Museumplein staat al jaren op de nominatie om gesloopt te worden. Een somber gebouw, dat nog fungeert als verenigingscentrum van de buurt, waar vergrijsde mannen een kaartje komen leggen. West-End, zoals de besloten (roulette) club heet, bevindt zich aan het einde van de zij-ingang achter een groen gor- WE NEMEN plaats naast de croupier met het studentengezicht. Hij trekt sma lende parallellen tussen het flonkerende casinowerk en „dit hier”. Als professio nal heeft hij jarenlang in de Duitse speelpaleizen gewerkt tot een revuemeis- je hem naar de hoofdstad lokte. De meeste bezoekers van West-End kent hij als zijn vestzak. „Je hebt er bij die hier elke avond komen”. Dat is dan een geldrovende hobby, constateren wij. „Ach, elke hobby kost geld”, antwoordt hij droogjes. Hij vertelt ook hoe de Chinezen steeds nadrukkelijker het Am sterdamse gokwereldje gaan beheersen. In de roulette-kerk, die binnenkort tegen de grohd gaat (de speeltafels ver huizen daarom in januari al naar een hotel in de buurt), valt weinig uitheems te ontdekken. Of het moest de Span jaard zijn, die door omstanders met 11 Capitano wordt aangesproken maar niet de onuitwisbare indruk maakt ooit op de brug te hebben gestaan. Hij is één van de weinige gelukkigen, die zijn investe ringen beloond ziet maar dat verandert als een struise dame met geverfde lip pen, maar zonder fiches zijn medelijden opwekt. Wij spelen op nummer nul en die keuze zou uiteindelijk ook het resul- BEJAARDEN in Amsterdam krij gen in speciale gevallen een telefoon „cadeau” van de gemeente. Aanvra gen voor een aansluiting en vergoe ding van het abonnementsgeld moe ten naar B. en W. of wethouder Van der Eij den van Sociale Zaken ver stuurd worden. Die bejaardentelefoon is alleen bestemd voor ouden van dagen voor wie de financiële kosten te hoog zijn en die buiten de Bij- standwet vallen. De hoofdstad telt inmiddels 130.000 bejaarden, zodat mag worden aangenomen dat het storm zal lopen. VONDELS Gijsbreght van Aemstel komt terug. Niet op de planken van de stadsschouwburg maar in de Wes- terkerk. De man die verantwoordelijk is voor het herstel van deze 1 janua- ri-traditie is niemand anders dan de „vergeten” regisseur van spectakel- stukken Carel Briels. Toeval? Welnee, want in 1941 maakte Briels met stu denten en andere jonge welgestelden een voorstelling Van de Gijsbreght en deze mensen waren hoewel de no dige haarstukjes ouder bereid om dat nog eens dunnetjes over te doen. De enige beroepsactrice tussen deze amateurs is Josephine van Gasteren, die de rol van Badeloch op zich zal nemen. Zeker is, dat het geen Gijs breght wordt voor scholieren. Het entreekaartje kost namelijk dertig gulden. Briels ziet dat niet als be zwaar want hij rekent op de komst van families uit Amsterdam, het Gooi en Brabant. taat van onze speelwoede aangeven. Me neer Frank, die oog heeft voor details, trekt een meelevend gezicht en diept uit het metalen geldkistje twee tientjes op. „Het katje” waarop iedere verliezer wordt getracteerd. K a 5> C- 8 B B f Het hofje is gesticht door de wolwever Cleas Cleasz. Anslo, één van de aanzienlijke Am sterdammers die als weldoener historie schreef. Maar na de oorlog was het morsdood. Wat restte was een hoopje ellende, dat door onkruid was overwoe kerd. Het bleef leeg staan om dat het begrip kraken toen nog niet was uitgevonden. Diogenes probeerde het te verwerven,, maar stuitte op de nodige pro blemen. „We hebben een brief gestuurd aan de laatste nog levende regent, maar die man was al in de negentig en voor dat ie kon antwoorden, was ie al dood”. In een later stadium zorgde het provinciaal bestuur voor een weliswaar komische, maar ook vertragende noot. niet alleen slecht, maar ook veel te klein om de meeste klanten op hun wenken te bedienen. Een gezinnetje, dat er een baby bij krijgt, moet het met twee kamers doen tot het kind acht jaar is. „Dan pas is het urgent. Dat is na tuurlijk wel te laat want zo’n kind maakt alle ruzietjes tussen vader en moeder mee en zij kunnen door het gehuil niet naar de tv kijken”. Uiteindelijk hoefde het hoofd van verkeerswethouder Evert Brauti- gam toch niet te rollen. De KVP-er, die met name door het dynamische duo Treumann (PvdA) en Wessels (D’66) herhaaldelijk is aangevallen vanwege zijn zwakke beleid ten aan zien van de vrije banen voor het openbaar vervoer, had het maandag bij de begrotingsbehandeling opnieuw erg zwaar te verduren. Maar hij red de het. Een motie van afkeuring haalde de stemming niet eens, omdat het ordevoorstel van Wessels met 25 tegen 14 stemmen werd verworpen. Dit dank zij interventie van de PvdA, van welke fractie Treumann zei dat was afgesproken niet „op de man” te spelen en dat het alle perken te buiten ging om dat vijf minuten voor het einde wel te doen. Het vreemde is evenwel dat Treumann onlangs nog bij een interpellatie van Wessels con tra Brautigam juist wel op de man speelde. Wessels was het daar toen niet mee eens, omdat naar zijn me ning het hele college van B. en W. voor het verkeersbeleid verantwoor delijk was. Nu waren de rollen in eens omgedraaid. Daarom: het kan verkeren vooral in de politiek. Het raadseltje van de week, is wie er de nieuwe verkeerswethouder wordt na de verkiezingen. Wessels of Treu mann. De eerste heeft als verkeersfn- genieur betere papieren, de ander een grotere partij. blijkt de nodige verliezers. Een schrale troost is de warme hap, die de spelers boven in de mensa gratis krijgen voorgeschoteld. Het menu: piepers, „ka tholieke” bonen en iets wat voor een biefstukje doorgaat maar er niet naar smaakt. Brinkgreve:,,Ze lieten ons we ten dat het hofje bestemd was voor oude vrouwen en niet voor meisjes, die viool spelen”. IN HET Claes Cleaszhofje zul len (weer?) kinderen worden geboren en het zit er dik in dat bejaarden dan als babysitters zullen fungeren. Het onder lei ding van de architect Gerard Prins gerestaureerde en uit 1615 daterende hofje aan de Eerste Egelantiersdwarsstraat zal één van de trekpleisters zijn op de tentoonstelling „De Jordaan herleeft”, die maan dagmiddag door prins Claus wordt geopend in de Noorder- kerk. i?' WH' nog. - 1 -i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13