Ankers moeten storm baas blijven CARAVANS DUURDER Meeste wagens bewoond door dertigers Zestig procent toercaravans komt nooit van zijn plaats Energiecrisis treft ook caravanbouwers fcarauan rai Kampeerauto in opmars a I ƒ1 s- N k v?' i Ml i' Ml 13 t/m 19 december 7 H Is uw caravan eigenlijk wel zo’n vasten zeker^- bezit! >9- 21 1 3 DECEMBER 1973 20 h - en de 5 Ei1,W; UIT EEN ONDERZOEK van de RAI in Amsterdam van medio vo rig jaar bleek dat naast de circa 50.000 specifieke stawagens, 60 per cent van de toercaravans een vaste staanplaats heeft. Een ander voor beeld van deze ontwikkeling is, dat in West-Duitsland bijna 30 percent van de geproduceerde caravans nooit op de weg komt en direct naar de meer of minder definitieve bestemming wordt gebracht. Het is een gebruikspatroon dat nauw samengaat met het toegenomen ver langen van honderdduizenden om in de vrije tijd de steenmassa’s van de rumoerige steden te ontvluchten. Het schept anderzijds het probleem van het vinden van voldoende uNDERDAG DE CARAVAN-RAI in Am sterdam presenteert dit jaar 150 nieuwe caravanmodellen. Er zijn elf nieuwe merken, waaronder vier kampeerauto’s, het soort vakantiewagen dat zo wel hier als in het buitenland door de groeiende belangstelling een steeds groter tentoonstel- lingsvlak aan het opeisen is. Veel nieuws is er op de Caravan-RAI bij de onderdelen en de acces soires. Het aantal laaggeprijsde series toercaravans neemt toe. De fabrikanten die dergelijke „goedkope” caravans voorheen niet produceerden, maken hun leveringsprogramma’s daarmee completer en houden er hun naam beter door in de markt. <$>9< - sail C-nr plaatsruimte en het zo goed mo gelijk inpassen van de (sta) caravan in het lands<hap. Dit klemt het meest in half verstedelijkte gebie den als de Randstad Holland Nordrhein-Westfalen, waar vraag naar caravans juist ook zo groot is. IHIIIIIIIIIIIIIIMMI |H - 3 honderd vijf tig nieuwe modellen en “O ET beperkt aantal IET Caravannen bij de boer: een ideaal van velen, maar voor een beperkt aan tal mensen bereikbaar. het worden caravans. De sta-caravan in Nederland is voor bijna twee derde in handen van wat in een onderzoek van de NV v-h Neder- Het aantal geëxposeerde sta-caravans op de Caravan-RAI is sedert verleden jaar toegenomen met 24 tot 180. Het totale assortiment sta-caravans in Neder land steeg met 10 pet. tot 316 typen. DE GROTE Nederlandse sta-caravans hebben gewoonlijk een houten buiten wand. Er is echter bij een aantal fabri kanten waaronder ook Nederlandse de neiging merkbaar dat men over gaat op kunststof. Het is een ontwikke ling die mede in de hand gewerkt wordt door de sterk gestegen houtprijzen. Men houdt er echter ook andere voordelen aan over: kunststof vergt geen of nau welijks onderhoud en het is lichter van gewicht. NA VELE JAREN van vrij stabiele prijzen zijn dit jaar ook de caravans de invloed van de inflatie gaan voelen. In het algemeen kan worden gesteld dat de prijzen voor toercaravans gemiddeld 5 tot 10 percent hoger liggen dan een jaar geleden. Van deze Italiaanse caravan - de Lander Graziella - wordt gezegd dat hij bij zijn lengte van 3.30 meter de „lichtste caravan ter wereld” is. Hij weegt 410 kilo en kan achter kleinere auto’s ge haakt worden. M ipenl NAAST DE TOER-, vouw- en sta caravans is in West-Europa nu ook de vraag naar kampeerauto’s snel aan het stijgen. In Noord-Amerika en in Austra lië zijn de zogenaamde „campers” al geruime tijd populair. Vorig jaar werden in de Verenigde Staten al meer kam peerauto’s geproduceerd dan gewone ca ravans: 367.000 om 361.000. In West- Duitsland kwamen op 70.000 gefabriceer de toer- en sta-caravans al ruim 30.000 kampeerauto’s (ten dele verbouwde be stelauto’s en -busjes). OP DE Caravan-RAI is menige kam peerauto te zien. Voor een complete auto zal men doorgaans achttien- tot twintig duizend gulden moeten neertellen, inclu sief de automobiel. De prijsstelling is hier en daar lichtelijk verwarrend. Soms hebben prijzen uitsluitend betrekking op de uitneembare inventaris en de monta ge vau een verhoogd dak, bij anderen is de prijs van de auto in de verkoopprijs ingecalculeerd, en soms heeft de prijs betrekking op de lege auto zonder in ventaris. HET WAREN desastreuze schaden die aan het Nederlandse caravan park werden aangebracht door de zware stormen van 13 november vo rig jaar en 2 april van dit jaar. De caravan-verzekeraars moesten diep in de geldbuidel tasten om alle schade claims te honoreren. In totaal kregen ze om en nabij 12 miljoen gulden te vergoeden. Snufjes zjjn er op de Caravan-Rai volop voor handen. Neem nou een cara van met ingebouwd ligbad, wie had daar ooit aan gedacht. Of een grill, voor het kippetje, die draait op batterijen. Op de foto een schoenschraper en borstel, eenvoudig te monteren aan de caravan- deur. DE STORMEN van vorig najaar en het voorbije voorjaar vonden prooi te over aan caravans in Nederland. De caravan-ankers moeten dat voorko men. Ze bestaan uit een grondplaat van 50 bij 50 centimeter, een trek- stang en een montageriem met een gesp eraan die aan bepaalde eisen van soliditeit moeten voldoen. Het anker wordt onder de caravan een meter diep in de grond gegraven. Met de montageriem wordt de trekstang, die uit de grondplaat komt, aan de chassisbalken van de caravan vastge maakt. Het systeem moet de caravan- eigenaar de zekerheid geven dat hij niet voor elk windstootje naar zijn caravan hoeft te rijden voor het ne men van noodmaatregelen. De assuradeuren zullen het gebruik van de ankers niet verplicht stellen. Wel hebben ze uitgerekend dat een- goede verankering voor caravans het schadebedrag van de november- en aprilstorm bij elkaar tot de helft zou hebben beperkt. Overigens wordt een derde van het aan tal toercaravans en de helft van het aantal sta-caravans het gehele jaar door gebruikt, zij het buiten de vakantie slechts in weekeinden en op andere vrije dagen. MEN IS OOK wat attenter geworden op de privacy. Het gebruik van getinte ramen van acryl of perspex neemt toe. Zij verminderen oe warmtestraling en verhogen de privacy, aangezien de inkijk er door wordt bemoeilijkt. Er valt ook een toeneming te constateren van kleine, lichte toermodelfen. De voortdurende stijging van de benzineprijzen zal daar aan niet vreemd zijn. FABRIKANTEN van en handelaren in caravans zien met zekere spanning uit naar de resultaten van de Caravan-RAI ’74 die in het tentoonstellingscomplex RAI in Amsterdam-Zuid wordt gehou den. Ze zullen op zijn minst een indica tie geven omtrent de gevolgen die de oliecrisis voor hun bedrijfstak heeft. De voorzitter van het uitvoerend CO DE VERKOOPCIJFERS hadden niet temin voor vele caravanbouwers en - handelaren de gang naar de autoriteiten betekend om voor het personeel werk tijdverkorting aan te vragen tot de helft van het normale aantal gewerkt uren. Afgezien van de invloeden van de energiecrisis was overigens de stormach tige groei al uit de caravanverkopen. De Witte: „Vooral in de jaren ’60 is de caravanmarkt zeer snel gegroeid. In 1964 werden er voor het eerst ongeveer 10.000 wagens in één jaar tijd verkocht. Vier jaar later was dat aantal verdubbeld, in 1970 was het verdrievoudigd. De laatste jaren is er een zekere stabilisatie inge treden. In 1971 werden om en nabij 35.000 caravans verkocht, in 1972 even veel in het nu bijna voorbije jaar zal het totaal er evenmin veel van afwijken. Het was nu eenmaal niet te verwachten dat de stormachtige groei van de jaren ’60 onbeperkt zou doorgaan”. Ondertus sen zal men er voor komend jaar reke ning mee moeten houden dat in de verkopen-lijn een knik naar omlaag zal ontstaan. Een vast stekkie voor een caravan is steeds moeiljjker te vinden. Zeker in het overbevolkte westen kost dat een ware speurtocht. Mede om maken voor zomermaanden worden steeds meer wa gen uitgerust met dubbele ramen en een goede vloerisolatie. Vooral de Duitse ca- ravan-industrie heeft in dit opzicht sti mulerend gewerkt. caravans aantrekkelijk te gebruik buiten de warme De camping lijkt overigens voor min der mensen de aangewezen plaats te worden om met de caravan heen te trekken. Van de huidige bezitters van toercaravans gaat 55 procent naar een camping. Vier procent geeft de voorkeur aan een plekje op een boerenerf, alleen of samen met een paar anderen. Van de aspirant-kopers wil slechts 33 procent liefst naar de camping. Zeventien pro cent wil de boer op. In ieder geval blijkt een grotere behoefte aan terreinen waar W-ISi - De twee zware stormen hebben technische specialisten van de ANWB en van de verzekeraars aan het den ken gezet om naar middelen te zoe ken die stormschade aan Caravans te kunnen beperken. Ene H. Hoeker heeft een oplossing gevonden: een anker dat, in de grond vastgezet, aan een caravan zoveel stevigheid ver leent, dat stormen van 144 kilometer per uur er vergeefs op beuken. Voor een caravan tot negen meter lengte zijn vier van deze ankers nodig. Kos ten bij elkaar: 130 gulden. 7 DE CARAVAN-RAI is elke dag open van 10 uur ’s morgens tot 5 uur ’s middags en s’ avonds van 7 tot 10. Alleen zondagavond blijven de deu ren gesloten. Overdag is er een kin dercrèche bij de ingang van de Noord en Oosthal aan de Wielingenstraat. Op de Caravan-RAI zijn ook een aantal VW’s, nationale toeristen- en verkeersbureaus, de ANWB, exploi tanten van kampeerterreinen en de Nederlandse Caravanclub. Er zijn verschillende werkjes met allerlei ca- ravaninformatie in de handel. Een ervan is dat van de ANWB. landse Stichting voor Statistiek wordt genoemd de „minder welgestelden” (la gere employés, geschoolde en onge schoolde arbeiders). De toercaravan is veel meer te vinden onder de midden klassers. Bij het onderzoek werden ze middelbare employés genoemd. Zij bezit ten bij elkaar 40 procent van alle toer caravans in Nederland, al heeft 60 pro cent van dat soort wagens dan net als de sta-caravan een vaste standplaats. Is in»r men met slechts anderen staat. W •’U OP CONSTRUCTIEF gebied is er bij de toercaravans niet veel nieuws te mel den. Wel komt er wat meer kleur in de buitenwanden, vooral bij de Engelse wa gens die daarbij tevens, proberen tege moet te komen aan de wensen van milieubeschermende instanties. mité van de Caravan-RAI, Frans de Witte, had onlangs weinig hoopgevende cijfers te verstrekken. De caravanverko pen waren nog slechts de helft van die van een jaar tevoren. „Maar”, zei hij, „de maanden oktober en november kun je niet zo maar als maatstaf nemen. Het is voor ons altijd al de sïapste tijd”. NEDERLAND is in de afgelopen jaren inmiddels wel het land geworden met naar verhouding de meeste caravans. Engeland, het land waar de caravan het begin van zijn ontstaan kreeg, heeft die plaats lange tijd kunnen vasthouden, nu echter telt Nederland op elke duizend inwoners vijftien caravans. In België zijn het er dertien, in Engelang tien. De Denen volgen met acht wagens per 1000 inwoners, de Noren en de Fransen met zeven en de Westduitsers met vijf. Een op elke veertien gezinnen in ons land beschikt over een caravan, zo hebben onderzoekingen aangetoond. Het ingraven van de ankers, zo heeft men stevig doorscheppend uit gerekend, kost bij gebruik van een gewone schop ongeveer een half uur per anker. Het systeem is alleen ge schikt voor caravans met een vaste standplaats. Het graafwerk maakt het niet zo geschikt voor toerwagens. Op het gebied van de bagagewagensis er een aardig grapje uit Frankrijk over- gemomen. Het model Lamartine kan als boot worden gebruikt. De carrosserie ervan kan gemakkelijk worden losge maakt van het onderstel waarna met behulp van het scharnierende polyester deksel een bootje ontstaat met een ge wicht van 18 kilo en een draagvermogen dat toereikend is voor drie volwassenen. Onder- de noviteiten bevinden zich veel grote modellen. Het combineren van twee of meer caravans tot één grote eenheid met meer indelingsmogelijkhe- den neemt toe. Nieuw is een 1-vormige opstelling van twee sta-caravans met een doorgang binnenshuis, waarbij de ruimte tussen de wagens wordt opgevuld met een terras. Een blikvanger zal stel lig een groot formaat caravan zijn die voorzien is van een garage met tuimel- deur, eventueel ook te gebruiken als winterberging voor een boot. 7'8 7 De inflatie kon soms geheel, soms ten dele, gecompenseerd worden door deva luatie van de munteenheid in het land van fabricage. Zo zijn bijvoorbeeld de prijzen van Engelse caravans dikwijls 1 gedaald of belangrijk minder verhopgd dan die van de continentale produkten. Ondanks de prijsverhogingen is de prijsklasse van vijf- tot zesduizend gul den de meest voorkomende gebleven op de Caravan-RAI. Wel is het aantal mo dellen in die klasse teruggelopen van 15,2 naar 14,3 percent. Van het hele toerwagenassortiment in Nederland kost 35 percent minder dan 7000 gulden. Begin dit jaar was dat percentage nog ruim 42. In de prijsklasse tussen zeven- en elfduizend gulden valt thans 36 percent van alle toerwagens. Begin dit jaar was het 30 percent. Een duidelijke verschui ving is waarneembaar naar hoger ge prijsde (toer)caravans. Daarbij moet ech ter in aanmerking worden genomen da' deze prijsverhogingen niet uitsluitend worden veroorzaakt door gestegen loon- en materiaalkosten. Dikwijls komen ze (gedeeltelijk) ook voort uit verbetering aan uitvoering en uitrusting. Zo worden steeds meer caravans met dubbele ra men (voor medegebruik in de winter), met een kachel, ventilator en koelkast uitgevoerd. .rjiï VIJFHONDERD CARAVANS zijn te zien op de Caravan-RAI die van donderdag 13 tot en met woensdag IC december in Amsterdam wordt ge houden. De tentoonstelling in het congres- en tentoonstellingscomplex van de RAI trok verleden jaar bijna 61.000 bezoeker. Voor dit jaar durven de organisatoren zelfs geen voorzich tige schatting te maken, want vooral op zondag kan het omdat de auto’f moeten blijven staan een dooie boel worden. De hoop is enigszins gevestigd op de Spoorwegen, die ge combineerde biljetten verkopen. Zo’n zogenoemd TT-bifjet is geldig voor de trein naar Amsterdam, de tram naar de RAI en ook de toegang tot de tentoonstelling inbegrepen. eHt aantal fabrikanten van achteruit rij-automaten neemt toe, terwijl de be staande systemen werden verbeterd. Bij veel Engelse toerwagens worden de au tomaten thans standaard ingebouwd, zo dat ze in dat opzicht gelijkwaardig aan zijn aan de continentale ER IS DE laatste tijd wat meer be-: kend geworden over de caravanbezitters en de manier waarop zij hun kampeer wagen gebruiken. De meeste caravanbe zitters zijn te vinden in de leeftijdsgroep van 35 tot 39 jaar (51 procent). Ongeveer een kwart is jonger; en iets minder heeft een leeftijd van 50 tot 64 jaar. Slechts 4 procent is 65 jaar en ouder. (■='7.4 .7 7*. Zeventien procent van de huidige be zitters van toercaravans en 25 procent van de bezitters van sta-caravans ge bruikt de wagen ook voor de winterva- kantie. Dat betekent dat ongeveer 30 procent van het aantal caravans dat daarvoor geschikt is, ook in de winter wordt gebruikt. De redenen om de cara van, ook wanneer hij daarvoor geschikt is, niet in de winter te gebruiken, zijn dat men dan geen vakantie heeft en-of dat men op de camping niet terecht kan. V. - 7 W' SR# aöL, ■Py een

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21