Bezitters grote auto’s achtergesteld Arbeidsonrust in Spanje neemt toe Gruijters voor 100 procent hypotheken garantie op Ontwikkelingshulp Indonesië hoger Arabische oliedeskundige: S bedrijven ter voorzichtig met boycot 5Ü donderdag Capaciteit pijpleiding Rotterdam-Antwerpen voor helft benut V Werkloosheid in VS mogelijk zes percent INSECTICIDE OPGESNOVEN: IE 3 DODEN Minister Gruyters: bouwvergunningen publiceren een miljoen gulden aan prijzen NW-jongeren maken boekje over wonen 23 1973 DECEMBER 1 3 22 II .0 ■E Strijddag Stadsvernieuwing f Leegstand 3 12 december 1973 Eerste trekking 620e Staatsloterij f f f f f Doe mee met de puzzel a.s. zaterdag in deze krant t.b.v. de Aktie Natuur en win een vakantiereis voor twee personen naar Ohrid (Macedonië) ter waarde van 1.400.-. Aangeboden door HOTELPLAN Internationale Reisorgani satie NV, Den Haag. ADVERTENTIE RAI: distributie onjuist (Van onze verkeersredactie) Ij V (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) ADVERTENTIE i is gevallen op het nummer: Onbillijk noemt de Rai de zeer grove verdeling in categorieën personenauto’s. „In feite zal de bezitter van een kleine, zuinige auto beter af zijn dan een van een grote wagen. Hoewel de kaarten die de autobezitter zijn toegezonden een co deletter bevatten waarbij drie gewichts- klassen worden onderscheiden, is bij de feitelijke rantsoenering e en dergelijke indeling niet gemaakt. Gezien de eviden te verschillen in benzineverbruik is dit een evidente onbillijkheid. 091503 091503 gisteren in Koeweit op een rëunie van oud-studenten. 060692 060692 AMSTERDAM. Nederland zal In donesië volgend jaar in totaal 166 mil joen gulden ontwikkelingshulp verstrek ken, waarvan ruim de helft in vorm van schenkingen. Naast dit bedrag, dat 15 miljoen hoger is dan de Nederlandse hulp voor het lopende jaar, krijgt Indo nesië 12.000 ton graan aan voedselhulp. AI in 1974 zijn nieuwe voorschriften te verwachten voor (verbeterde) warm te- en geluidsisolatie van woningen. De minister sprak de veronderstelling uit dat er geen noodzaak zal zijn tot om scholing of bijscholing van bouwvakkers nu het kabinet meer nadruk gaat leggen op de vernieuwbouw. De eisen die de vernieuwbouw stelt, wijken volgens hem niet zo veel af van de nieuwbouw van woningen. Staatssecretaris Schaefer kondigde aan dat zijn wetsontwerp op de stadsver- Attentie: op een met een gemerkt nummer is meer dan een prijs gevallen. Gewonnen prijzen kunnen na de trekking worden geïnd. BARCELONA. De „lange en hete winter”, die de politieke politie van ge neraal Franco’s regime al had gevreesd, is woensdag losgebarsten met een arbei- dersbetoging in Barcelona, terwijl het bewind in Madrid door het „kerkelijke front” onder schot genomen werd. 044783 060936 037841 023506 071480 061200 012845 6 48 21 750 060 055 773 8179 In de eerste negen maanden van dit jaar verwerkte de buis gemiddeld twee miljoen ton per maand. De eisen van de openbare aanklager tegen de 10 van Madrid (in totaal 164 jaar gevangenisstraf) zijn buitensporig, en de eisen tegen de 113 van Barcelona zullen wel navenant zijn. PARAMARIBO (ANP) In Parama ribo zijn gisteren drie havenarbeiders overleden nadat zij insectenverdelgings- middelen uit een schip hadden gelost. schrift muur!” galg!” Ik,- De kwestie van de politieke gevange nen (naar schatting 20.000 van wie ’t over grote deel al sinds 1965 gevangen zit zonder berecht te zijn) had volgens Pronk ook een belangrijke rol gespeeld in de wandelgangen tijdens de conferen tie. sprake van dat de woningmarkt op in storten zou staan zoals de laatste tijd veelvuldig beweerd is. Hij wist te mel den dat er dit jaar 38.100 woningen in de vrije sector zullen worden gebouwd; een absoluut record. Hij verwachtte overigens niet dat dit hoge aantal snel weer bereikt zou worden. De minister ontkende aan de hand van cijfers dat de bouwprijzen de laatste jaren sneller zijn gestegen dan de loonkosten. Minister Pronk zei tot zijn verrassing te hebben geconstateerd dat geen enkel hulpverstrekkend land gerefereerd had aan de energiecrisis en het mogelijke effect daarvan op de uitgaven voor ont wikkelingshulp. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Minister Gruijters voelt niets voor een particulier politie korps met opsporingsbevoegdheid om de beunhazerij in de bouw te bestrijden. Het kamerlid De Beer (VVD) heeft hem daarom gevraagd. Dezer dagen werd bekend dat de rege ring binnen enkele weken de processen wil beginnen tegen 10 leden van de nationale leiding van de „arbeiderscom- missies” (de ondergrondse vakbonden) en tegen 113 leden van de Asamblea de Cataluna, een overkoepelend orgaan van de niet toegestane oppositiebewegingen in Catalonië. In beide gevallen gaat het om het recht om vrij bijeen te kunnen komen voor besprekingen en verdediging van de sociale en politieke burgerrech ten van de Spanjaarden, hetgeen door het regime niet wordt toegestaan. In beide gevallen probeert de regering het voor te stellen alsof deze illegale bijeen komsten geïnspireerd waren door de verboden communistische partij, om zo de kwestie van de algemene burgerrech ten in de doofpot te stoppen. Voor de personenauto zijn deze percen tages resp. 14 en 6,9 percent. Het aan deel van de industrie in het totale ener gieverbruik is 36 percent, van de gezins huishoudingen (gas en elektriciteit) 21 percent. De Rai noemt geen bron voor deze percentages. Hij kondigde overigens wel aan dat hij daarbij een stelsel van doelsubsidies zal geven om onder andere aan de hogere woonlasten te wennen of de hoge kosten van stadsvernieuwing ten dele voor rijksrekening te nemen. In het kader van de nieuwe wet zullen de gemeentebesturen tevens weer de be voegdheden krijgen van de woonruimte- wet (distributie). Ook dus in gebieden waar de woningnood is opgeheven en er geen distributie meer bestaat. Maar waar een project van stadsvernieuwing wordt uitgevoerd, zal toch de overheid de verdeling van de ruimten moeten kunnen regelen, aldus de staatssecreta ris. Stein meende dat sommige particuliere prognoses voor een economische recessie in 1974 onnodig pessimistisch zijn- Toch wilde hij niet verhelen dat een vermin dering van het olie-aanbod met vijftien a twintig percent ernstige economische gevolgen zou kunnen hebben. De gege vens die de oliemaatschappijen de afge lopen dagen hebben verstrekt doen ech ter vermoeden dat het tekort wel zal meevallen, aldus Stein. nieuwing spoedig komt. Een kernpunt daarbij is dat eigenaars van huizen ge dwongen kunnen worden aan de stads vernieuwing mee te doen. Aan de andere kant wil de staatssecretaris vastleggen dat huurders van de in zo’n stadsver nieuwingsproject opgeknapte, vernieuw de of nieuw te bouwen woningen de daaruit voortvloeiende woonlasten zullen moeten accepteren. Daarom had de nationale leiding van de Spaanse „arbeiderscommissies” 12 de cember uitgeroepen tot „algemene strijd dag” om de eisten tot vrijlating van deze en andere politieke gevangenen te on derstrepen. Naar het schijnt is het aantal stakin gen in fabrieken gisteren niet bijzonder gestegen, maar evenmin verminderd. Ge zien het enorme machtsvertoon van de (goed ingelichte) politie, die zelfs specia le anti-relletjeseenhedeir uit andere ste den overbracht naar Barcelona en Ma drid, is het niet verwonderlijk dat de betogingen over het algemeen nogal be perkt bleven. De onderhandelingen over de cao’s voor 1974, waarbij de arbeiders loons verhogingen tot 25 percent eisen om de inflatie te kunnen overleven, hebben al tot heel wat onrust op werkplaatsen geleid, zoals de duizenden mijnstakers in Asturias en de acties in fabrieken in Madrid, Barcelona en het Baskenland. Prijzen van f f f f f f De hiervoor aangevoerde argumenten, zo meent de Rai, zijn een ingewikkelder administratie en het feit dat de beper king voor bezitters van kleinere auto’s moeilijk te aanvaarden zou zijn. Het eerste is eenvoudigweg niet juist, zegt de Rai, want het onderscheid in zij het slechts grove categorieën is al gemaakt. Het laatste is ook niet erg duidelijk. Bij een redelijke verdeling naar wagenge- wicht zou iedereen dezelfde beperking worden opgelegd. Nu worden eigenaars van grotere auto’s, die vrijwel altijd om zakelijke redenen zijn aangeschaft, in hun particuliere verkeer meer beperkt dan anderen. Met name in hun woon werkverkeer, dat uiet als zakelijk wordt beschouwd, voegt de Rai daaraan toe. Minister Gruijters zei in de Tweede Kamer binnenkort zelf met voorstellen te- zullen komen over een uitbreiding van de hypotheekgarantie. De stap naar een 100-percent-garantie wilde hij ech ter niet in een keer doen. Hij denkt aan regionale invoering van deze garantie. De regeling zou het eerst ingevoerd kunnen worden in die gebieden waarin de woningnood het hoogst is, waar de doorstroming gestimuleerd moet worden en waar groeikernen zijn aangewezen. Definitieve toezeggingen wilde Gruijters nog niet doen. Het afzien van de huurverhoging met zeven percent in het kader van de huurharmonisatie om een algemene huurverhoging met zes percent te kun nen doorvoeren, is volgens Gruijters niet zinvol. Verschillende Kamerleden had den hem erop gewezen dat een dergelij ke tweeslachtigheid veel administratieve rompslomp met zich mee zou kunnen brengen. De minister zette echter uiteen dat dit administratief nauwelijks ver schil maakt. AMSTERDAM. De Rai vindt de distributie van benzine onbillijk omdat te weinig rekening is gehouden met het verbruik van de verschillende autotypen. Het aandeel van vooral de personenauto in de olie- en energieconsumptie wordt gering genoemd. De Rai, hier als over koepelend orgaan van de auto-impor- teurs, verwijt het kabinet verder dat wel steun aan de horeca is toegezegd, maar niet aan de nog zwaarder getroffen au tobranche, die 70.000 werknemers telt. vernementele groep van dertien landen, die hulp geeft aan Indonesië. De IGGI-landen gingen akkoord met het verzoek van Indonesië voor het be lastingjaar 1974-’75 in totaal 850 miljoen dollar aan hulp ter beschikking te stel len. Evenals Nederland maakten ook Amerika, Australië, Nieuw-Zeeland en de Wereldbank tijdens de onder voorzit terschap van minister Pronk staande bijeenkomst al de bedragen bekend, die zij aan Indonesië zullen verstrekken. Tariki is van mening dat met de komende produktievermindering van 5 percent in januari boven de 25 per cent die reeds van kracht is de Arabieren nog aan de goede zijde van de alarmgrens zitten, „als tenminste de winter niet te hard wordt”. In het gevecht dat de Arabische natie levert „zet alleen de olie de strijd nog voort en wel tegen de hele wereld”. Een extra prijs van 50.000,— is gevallen in de serie L op het nummer: en een troostprijs van 1.000,op nummer: van elk van de andere series. Minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) heeft dit meegedeeld op de gisteren geëindigde 15e halfjaarlijkse bijeenkomst van de IGGI, de Intergou- De mannen werden enkele uren na het lossen van het verdelgingsmiddel pentachlorophenol onwel en overleden korte tijd daarna. Volgens de maat schappij waarvoor zij werkten, hebben zij bij de loswerkzaamheden handschoe nen en een neusmasker gebruikt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening is voorstander van een 100 per cent hypotheekgarantie waardoor het mogelijk wordt dat mensen zonder eigen geld een oude of nieuwe woning kopen. De minister zei gisteren in de Tweede Kamer positief te staan tegenover dit voorstel van VVD, DS’70 en D’66. Weinig zag hij in het voorstel van PvdA, DS’70 en PPR om volgend jaar de huurverho ging maximaal zes percent te doen zijn in het hele land, zodat de verhoging met zeven percent in het kader van de huurharmonisatie voor woningen van gemeente en woningbouwcorporaties niet zou doorgaan. Geen kanaal. Een groep deskundigen uit Nederland, Frankrijk, West-Duitsland en Amerika zijn tot de conclusie ge komen dat de aanleg van een kanaal dwars door het zuidelijk deel van Thailand ondoenlijk is. Een dergelijk kanaal zou moeten dienen om de vaarweg van tankschepen vanuit het Midden-Oosten naar Japan en de VS te bekorten. De komende vier jaren zullen jaarlijks 3000 woningen gesloopt worden. Een centrale controle op de sloop van wo ningen is echter volgens staatssecretaris Schaefer niet mogelijk en niet wenselijk. De bestaande doorstromingsbijdrage (2000 gulden in de vier grote steden, 1400 gulden in de andere gemeenten) zal voorlopig niet worden verhoogd. In Antwerpen verwacht men dat de aanvoer van olie via de pijpleiding de komende weken verder zal verminderen. Het laatste tankschip met Arabische olie dat voor de instelling van de boycot op 25 oktober uit het Midden-Oosten ver trok is inmiddels in Rotterdam aangeko men. Er komt nu alleen nog olie uit Iran en Afrikaanse landen aan. In de Belgische behoefte wordt voor ongeveer twintig percent voorzien door olie uit Iran en andere niet-Arabische landen. UTRECHT (ANP). Onder de titel „Wij willen wonen” gaat „NVV-jonge- renkontakt” een boekje uitbrengen over de huisvestingsnood van werkende jon geren. Het boekje omvat een vereenvou digde tekst van een discussienota die „NVV-jongerencontakt” onlangs over deze materie uitbracht. Het boekje krijgt een oplage van 6.000 exemplaren en is bedoeld voor de NVV-jongeren. De NVV-jongeren gaan in hun woon plaats onderzoeken hoe het met de huis vestingssituatie van werkende jongeren gesteld is. Ook zullen ze de kans niet onbenut laten om bij de gemeenteraads verkiezingen en bij de verkiezingen voor provinciale staten de politici met hun wensen confronteren. Op verschillende plaatsen in ons land hebben afdelingen van „NW-jongerenkontakt” al actie ontketend op huisvestiginsgebied. Ook de „Haagse” politici hebben inmiddels het nieuwe actiepunt van „NW-jongeren- kontakt op hun bureaus gekregen. De opvoering van de leegstand tot drie percent van alle woningen, waartegen KVP, VVD en DS’70 zich hadden ge keerd, is volgens minister Gruijters noodzakelijk om de woningmarkt vlot te laten verlopen. De leegstand zou volgens hem door het hele land en in alle sectoren moeten bestaan om een sneller verhuizing voor iedereen te kunnen ga randeren. De minister noemde het teleurstellend voor de sociale woningbouw dat de bouwkosten de laatste jaren zo sterk zijn gestegen. Voor alle mensen die min der verdienen dan anderhalve keer het minimumloon zou volgens hem op dit moment moeilijk een betaalbare woning te vinden zijn. Daarom keerde hij zich ook tegen het voorstel van de VVD om 6000 woningwetwoningen minder te bou wen en juist meet premie-koopwonin- gen. Volgens minister Gruijters is er geen 10,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: Geen fusie. De Onderlinge Levensverze keringsmaatschappij ’s Gravenhage en de Onderlinge Levensverzekering Maatschappij opgericht door het NOG, zijn van mening dat de beoogde fusie tussen beide instanties niet moet door gaan. Aldus hebben de besturen mee gedeeld „in volle harmonie” overeen gekomen te zijn. In een communiqué dat na afloop werd gepubliceerd, wordt Indonesië aan- gemoedigd „de voorbereiding van ont wikkelingsprojecten in de sociale sector te versnellen”. De woordvoerder Van de Indonesische delegatie, prof. Widjojo, zegde toe dat meer ontwikkelingsprojec ten zullen worden opgezet (zoals verbete ring van irrigatiewerken), waarmee meer werkgelegenheid wordt geschapen. Minister Pronk zei desgevraagd dat de Indonesische delegatie „met erg veel ernst” had geluisterd naar zijn openings rede, waarin hij erop had gewezen dat over problemen „als de mensenrechten, inclusief de rechten van politieke gevan genen moeten worden opgelost” om tot een meer evenwichtige ontwikkeling te komen. Bank in reizen. Na de ABN gaat de Amrobank zich nu ook bezig houden met het verkopen van reizen. De bank heeft hiervoor een toeristische afde ling opgeleid van 500 man. Fusie. Nobo-sprits in Ede heeft Banket- fabriek De Waal in Tholen overgeno men. Tot de Nobo-groep behoort ook al de cakefabriek Eubisfa in Roosen daal. Catamaran. In West-Duitsland heeft de AG-Weser, een scheepswerf uit Bre men, bekendgemaakt een onderzoek te zullen instellen naar catamarans met kernaandrijving. Catamarans zijn bo ten met dubbele rompen, die zijn „afgekeken” van de Pacificbewoners. Het onderzoek heeft ten doel na te gaan of catamarans met kernaandrij ving geschikt zijn voor containerver voer. In 1972, aldus de RAI, was het aan deel van het wegverkeer in de oliecon- sumptie 18,9 procent, in het totale Ne derlandse energieverbruik 9,4 percent. WASHINGTON (Reuter). De voor zitter van de raad van economische adviseurs van president Nixon, Herbert Stein, verwacht dat de werkloosheid in de Verenigde Staten volgend jaar als gevolg van de energieschaarste tot zes percent zal toenemen. Hij zei dit giste ren in een subcommissie van het Ameri kaanse Congres. Half november bedroeg de werkloosheid 4,6 percent van de af hankelijke beroepsbevolking, half okto ber 4,5 percent. De vruchtbare voedingsbodem, waar van de Spaanse oppositie een flinke politieke oogst verwacht, is deels de algemene economische toestand (de in flatie was dit jaar meer dan 12 per cent!), waar de regering weinig aan kon veranderen, en deels de „hardere lijn” van het nieuwe kabinet, die komende weken tot uiting zal komen in twee belangrijke politieke processen. Alleen in het eentrum van Barcelona vond gisteravond een voor Spaanse be grippen vrij indrukwekkende betoging plaats. Meer dan 1500 arbeiders mar cheerden over de volle breedte van de meest elegante boulevard van Barcelona, in de voor- en achterhoede beschermd door „verdedigingspiketten” die minstens 10 Molotov-cocktails tot ontploffing brachten om de politie met een vlam mend gordijn op afstand te houden. Het verkeer in het centrum werd geheel ontwricht en de betogers bezaaiden de straat met (opvallend goed gedrukte) vlugschriften. Lening voor Indonesië. De Nederlandse Financieringsmaatschappij voor ont wikkelingslanden heeft een lening van 900.000 gulden verstrekt aan PT Inter- masa in Djakarta. De financierings maatschappij neemt ook voor tien percent deel in het kapitaal van deze grafische onderneming. Intermasa is een joint venture van Wolters-Noord- hoff Grafische bedrijven en een aan tal Duitse en Indonesische bedrijven en een bedrijf in Hongkong. De minister is wel positief tegenover de suggestie van De Beer om aan de gemeentebesturen te verzoeken de bouwvergunningen te gaan publiceren. Op grond van een dergelijke publikatie kunnen dan de bona fide bouwonderne mingen nagaan, welke bouwprojecten door niet-erkende aannemers worden uitgevoerd. Het gaat hier niet alleen om een oneerlijke concurrentie ten aanzien van aannemers en bouwers, maar ook vaak heel vaak zelfs om ontduiking van inkomstenbelasting, loonbelasting, om zetbelasting, waar het Rijk vele tiental len miljoenen guldens door derft. Op een suggestie van mevrouw Van Veenendaal (DS’70) om de ambtenaren van de GAB’s een onderzoek te laten instellen wanneer zij in hun maande lijkse telwerkzaamheden toch in de be drijven zijn, zei de minister dat hij ook deze suggestie in overweging zal nemen. Een prijs van 2.000,— is gevallen op het nummer: 2.000,— is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: Tenslotte lieten kardinaal Tarancon van Madrid en zijn bisdomraad juist woensdag een nota bekendmaken, waar in zij zich van ganser harte aansluiten bij de recente verklaring van de kardi naal van Barcelona, mgr. Jubany, in verband met de aanhouding in een kerk van de 113 Catalaanse oppositieleiders. Mgr. Jubany had zich zonder omhaal uitgesproken ten gunste van het „onver vreemdbare recht op vrije bijeenkomst” van alle Spanjaarden. De Madrileense nota bekritiseerde ook de enorme geld boetes die de regering heeft opgelegd aan de priesters en leken die zich op de nuntiatuur en het seminarie van Madrid hadden laten insluiten. De nota vraagt zich af waarom er dan ook geen geld boetes waren opgelegd aan de (extreem rechtse) betogers, die verleden jaar mei door het centrum van Madrid marcheer den, o.a. met spandoeken met het op- „Kardinaal Tarancon tegen de en „Rode bisschoppen aan de Een extra prijs van 50.000,is gevallen in de serie U op het nummer: en een troostprijs van 1.000,op nummer: van elk van de andere series. De prijs van 5.000,— i f 25.000,is gevallen op het nummer: Hij voorspelde voor het komende jaar een vermindering van het Amerikaanse bruto nationaal produkt met een a twee percent in vergelijking met de groei die onder normale omstandigheden tot stand zou zijn gekomen. Hij verklaarde dat de gevolgen van de energieschaarste in ho ge mate afhankelijk zullen zijn van de ontwikkeling van het particuliere ver bruik van benzine en huisbrandolie. Een doeltreffende distributie van brandstof onder de industriële verbruikers kan de schade beperkt houden. Het tekort heeft al voor prijsstijgingen gezorgd en zal dat de komende maanden blijven doen, al dus Nixons voornaamste economische adviseur. KOEWEIT (AFP). De Arabische oliedeskundige en oud-olieminister van Saoedie-arabië, Dallah al Tariki, heeft de Arabieren gewaarschuwd tegen een verkeerd gebruik van het oliewapen. „Wij kunnen de produktie niet verlagen tot een niveau dat een bedreiging zou vormen Voor de wereldbeschaving. West- Europa, de Verenigde Staten en Japan hebben dringend behoefte aan olie en de ontwikkeling van bepaalde landen in de derde wereld is nauw verbonden met de levering van Arabische olie”, zo sprak hij Minister Gruijters kondigde tenslotte voor de kerst, anders direct na het reces, zijn oriëntatienota ruimtelijke ordening aan. Die oriëntatienota vormt in feite het eerste deel van de derde nota ruim telijke ordening, die verder in enkele delen zal worden gepubliceerd. Staatsse cretaris Van Dam zal binnenkort nog een nota laten verschijnen over de woonbehoeften van alleenstaanden. ANTWERPEN. De capaciteit van de pijpleiding tussen Rotterdam en Ant werpen, die België voorziet van meer dan de helft van de hoeveelheid ruwe olie die het land nodig heeft, wordt op het ogenblik maar voor 55 percent be nut. Dit als gevolg van de Arabische olieboycot van Nederland, aldus de Ant werpse havenautoriteiten.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23