Lijfwachten haag vormen Kissinger om Proeven met krant via de televisie Consumenten- bond: welvaart NAVO-krachtproef moet nog komen op peil houden Pompidou: „Europese Veiligheidsconferentie broze zaak Indammen van immigratie gevraagd •W veiligheidsraad” Arafat „wil niet praten met minister Kissinger” I 3 OP TV-KANALEN VAN BBC PIJLSNEL IN ELKAAR GEZET COMMUNIQUE VEELZEGGEND achtergrond „VOOR URGENTE GEVALLEN” |||k| Is DONDERDAG 13 DECEMBER 1973 i (Van onze redacteur in Brussel) Salinger (Van onze redacteur in Genève) Te vroeg Willy Brandt 1 Stuur een Fleurop-bloemist als kerstman. Geef nü uw bloemengroet voor kerstmis op. Beslissing GENÈVE Zonder dat enig resultaat is geboekt, of zelfs maar in het vooruitzicht is, gaat morgen de conferentie voor veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE) met winterreces. De CVSE be gon op 15 september in Genève aan de tweede fase. De eerste fase van deze conferentie werd afgelopen zomer in Helsinki gehouden. De bedoeling is dat na de onderhandelingen in Genève, een con ferentie van staatshoofden volgt, als officiële afsluiting van het ge heel. Maar zover is het nog lang niet, en steeds meer vraagt men zich af of het ooit nog wel zo ver zal komen. S5H „On-persoon” Energieleverancier - Egypte’s legertop gewijzigd (Van onze redacteur in Londen) veiligheidsagenten, wandelde hij ADVERTENTIE o» Weet u dat bij Fleurop-lnterflora bijna 40.000 bloemen- (Van onze redacteur in Parijs) De geen probleem zou opleveren nu al een publieke nieuwsdienst op deze manier te verzorgen. DEN HAAG (ANP). De Consumen tenbond heeft in een brief aan premier Den Uyl mogelijkheden aangegeven om de reële welvaart van de Nederlandse huishoudingen ondanks de oliecrisis niet of zo weinig mogelijk te laten dalen. De nieuwe chef van de generale staf, Gamassy, heeft de Egyptische delegatie geleid die bij kilometerpaaf 101 aan de weg van Cairo naar Suez, met de Israë liërs heeft onderhandeld over toepassing van de bestandsbepalingen. zaken over heel de wereld verspreid, zijn aangesloten? U leest erover in het Fleurop-bloemenboek. Spaar de gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes van uw Fleurop- bloemist. beeld de ministers van Defensie geleerd dat bij lange na niet alle bondgenoten daartoe bereid zijn, als het erop neer komt dat ze dan meer moeten betalen. PARIJS. Op de Europese topconfe rentie, die morgen in Kopenhagen be gint, wil het Franse staatshoofd Georges Pompidou zijn acht bondgenoten voor stellen een soort permanente veiligheids raad voor Europa op te richten. van naast zijn Britse collega Douglas Home (met gebogen hoofd) naar zijn auto. ook als een „on-persoon” ofwel als een negatief gegeven omschreven. Dat poli tieke vacuüm wil Frankrijk nu door de stichting van een veiligheidsraad, die op een confederale Europese regering voor uit zou moeten lopen, opvullen. zijn sren Uyl ten r de slijk Se van land een nle- •ies- len-1 het aren De- des- >ten. alei vol ge- ont- axi’s tali- en tijd veer ook rum king ge- een veer hem crij- Vviv ran- I en 'olk. rael, de mde ano- 3ro- toen zo’n rote rale basis tussen zijn land en de socialistische staten de bestaande si tuatie in feite al heeft erkend. Van Russische zijde wordt nu dan ook minder hardnekkig vastgehouden aan de erkenning van de bestaande toestand op de multilaterale basis van deze conferentie, zeker niet als hier voor door de Sovjet-Unie grote con cessies gedaan moeten worden op het gebied van de humanitaire samen werking te heeft Nixon die geloofwaardigheid verloren. En hij zal de Amerikaanse publieke opinie er niet van kunnen overtuigen dat die troepen zo nodig in Europa moeten blijven als Amerika zelf daarvoor de lasten moet dragen. Wanneer dus de Amerikaanse soldaten worden teruggetrokken omdat de volks vertegenwoordiging het wenst, dan wor den daarmee de krachtsverhoudingen in Europa zodanig gewijzigd dat de ver standhouding tussen de VS en hun bondgenoten in Europa op rampzalige wijze kan verslechteren. Het feit dat Kissinger met een glim lach uit Brussel is afgereisd (en een alsnog gearrangeerde ontmoeting met de EEG-bewindslieden als politieke bonus kon meenemen) maakt allerminst zeker dat de alliantie nu ook een grote stap voorwaarts heeft gezet, omdat de eigen lijke krachtproef nog moet komen. LONDEN. Door de BBC worden in Engeland proeven genomen met een sys teem dat het mogelijk maakt een dag blad van 32 pagina’s per televisie bij de lezer af te leveren. De proef uitzendin gen, via een van de twee televisiekana len van de BBC, hebben volgens de technici aangetoond dat het technisch zou vertrekken. Dit heeft het linkse blad „Al Liwa” in Beiroet gisteren gemeld. Het blad onderhoudt goede contacten met het opperbevel van de guerrillabe weging. Tienduizend studenten hebben in Si don in het zuiden van Libanon een pro- testbetoging gehouden tegen Kissingers komende bezoek aan Beiroet. De studen ten schreeuwden leuzen als „vredesbe sprekingen van Genève overgavebespre- kingen”. Dr. Kissinger wordt zondag in Beiroet verwacht. De mensen waren er nooit erg voor, maar ze hadden een president die kon uitleggen waarom het nodig was en die dan werd geloofd, omdat hij nu eenmaal president was.” Door de ontwikkelingen rond Waterga- Niemand woon te ver weg.om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. „De stationering van de Amerikaanse troepen in Europa, zo zegt een man als Pierre Salinger, Kennedy’s voormalige woordvoerder, heeft altijd berust op het gezag van de president zelf en niet op besluiten van de volksvertegenwoordi ging. zaken regelt, vond men kennelijk gis teren heel gevaarlijk terrein voor minis ter Kissinger. Omgeven door een haag BRUSSEL Enkele bij tijden nogal ongezouten gedachtenwisselingen hebben de jongste bijeenkomst van de NAVO-ministerraad weliswaar enigszins losgemaakt uit de vervelende sfeer van de verplichte nummers, maar aan de wezenlijke problematiek waarmee het bondgenootschap kampt, heeft dit ternauwernood tweedaagse gebeuren weinig veranderd. HET LIJKT nog te vroeg om een geslaagde ruilhandel op te zetten tus sen Oost en West, waarbij het Westen de bestaande situatie formeel erkent en de Sovjet-Unie in ruil hiervoor zijn burgers het recht van vrije me ningsuiting geeft. Wat de burgers in de Sovjet-Unie, en daarvóór in het Russische tsarenrijk, nooit hebben ge kend (een beetje vrijheid) kan niet nu even in een handomdraai worden geregeld. De CVSE lijkt daarvoor op nieuw het bewijs te leveren. Niemand in Genève is optimistisch over de afloop van de Europese vei ligheidsconferentie. Maar nog niet ie dereen is overtuigd van een onont koombare slechte afloop. Daarom wordt het experiment na de winter- pauze op 14 januari voortgezet. Morgen zal de Israëlische regering in een bijzondere kabinetszitting definitief beslissen wat haar standpunt zal zijn ten aanzien van de vredesconferentie in Genève, die dinsdag 18 december moet beginnen. Aldus meldt onze redacteur in Jeruzalem. VOORAL OP het gebied van de humanitaire samenwerking zit de conferentie, eigenlijk al vanaf het begin van deze tweede fase, muur vast. Maar ook voor wat de economi sche samenwerking betreft, blijkt bij de Oostbloklanden minder interesse dan waarop men in het Westen had gerekend. Voor een belangrijk deel van de economische samenwerking heeft de Sovjet-Unie trouwens al buiten deze conferentie zijn zin gekregen, onder meer door bilaterale afspraken tussen Moskou en Washington, als resultaat van de bezoeken aan elkaar van Breznjev en Nixon. In de CVSE vergaderen de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten, Canada en 32 Europese landen (alleen Albanë is niet vertegenwoordigd) over de vei ligheid in Europa, over Europese sa menwerking op economisch, weten schappelijk, technologisch en milieu gebied, en over humanitaire samen werking in Europa, zoals vrij toeris me, vrije uitwisseling van informatie, vrije menselijke contacten. CAIRO (UPI, DPA en Reuter) President Sadat van Egypte heeft gisteren generaal-majoor Abdel Ghani el-Gamassy benoemd tot chef van de generale staf, in de plaats van luitenant-generaal Sa’ad Eddin Sjazli. Volgens het pers bureau van het Midden-Oosten heeft Saddat de wijzigingen uitge voerd „in overeenstemming met aanbevelingen van de minister van oorlog”. In zijn vragen wijst de senator er op, dat in september van dit jaar het immi- gratie-overschot in Nederland ruim 60 percent hoger was dan in september vorig jaar. Het bedroeg meer dan de helft van het geboorte-overschot. Meet dan eenderde van de bevolkingstoene- ming in september moet dan ook aan immigratie worden toegeschreven, aldus het Kamerlid. Ir. Schwarz heeft de bewindsman ver der voorgehouden, dat het immigratie overschot uit landen rond de Middel landse Zee in de periode januari-sep- tember 1973 bijna 6000 bedroeg tegen ruim 40<>0 in de overeenkomstige periode van vorig jaar. In een toelichting op zijn vragen her innerde het Eerste-Kamerlid aan een passage uit het progressief program „Keerpunt ’72”: Werving van buiten landse arbeiders zal in mindere mate plaatsvinden. In dit verband wordt de beloningsstructuur van onaantrekkelijk werk in ons land zodanig verbeterd dat evenwicht op de arbeidsmarkt wordt bereikt. DEN HAAG (ANP) Het Eerste- Kamerlid Schwarz (D’66> heeft gisteren in vragen aan minister Boersma van Sociale Zaken aangedrongen op het tref fen van maatregelen voor het indammen van de immigratie van gastarbeiders. Ondanks tegenstrijdige verklaringen van de ministers Dajan en Eban lijkt het zeer waarschijnlijk dat Israel wel naar Genève gaat. Gisteren meldden de grote Israëlische middagbladen „Maariv” en „Yediot Achronot” tegenstrijdige berichten over het standpunt van de regering ten aan zien van de vredesconferentie, voor het geval Syrië geen lijst met namen van Israëlische krijgsgevangenen overhan digt. Het ene blad wist te vertellen dat Dajans oppositie door de meeste minis ters werd gesteund, terwijl het andere blad schrééf dat politiek-Jeruzalem ver baasd was door Dajans negatieve uitla tingen over Genève. De kans dat Syrië voor dinsdag de lijst met namen aan het Rode Kruis overhandigt, acht men in Jeruzalem vrij groot. Er wordt op Syrië vooral door de Sovjet-Unie druk uitgeoefend om de na men van de Israëlische krijgsgevangenen bekend te maken. Voor president Pompidou, die de voor naamste stooot tot de nieuwe Eurotop heeft gegeven, is het daarom van emi nent belang dat in Kopenhagen spijkers met koppen worden geslagen. De huidige oliecrisis heeft de Europese landen, zo meent men in Parijs, doen begrijpen dat ze in hun tegenwoordige organisatievorm geen enkel gewicht meer in de schaal kunnen werpen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Jobert heeft Europa onlangs dan Het is veelzeggend dat in een tijd die wordt beheerst door politieke en econo mische vraagstukken van een bijna on gekende omvang, vijftien ministers met hun adviseurs pijlsnel een communiqué in elkaar konden zetten van allerminst opmerkelijke allure. Ogenschijnlijk kon daarmee het eerste optreden van Henri Kissinger in dit gezelschap in een sfeer van beter onder ling begrip worden afgesloten. Dit bete kent echter geenszins dat de alliantie ook voor de toekomst is gered. Als de Europese bondgenoten niet een acceptabele oplossing kunnen bieden voor de kosten van de Amerikaanse troepen in Europa, zal in Washington op betrekkelijk korte termijn het besluit vallen dit troepenbestand voor een goed deel terug te trekken. In weerwil van de verzekering in het NAVO-communiqué dat daartoe een ge zamenlijke inspanning moet worden ge daan om die oplossing te bereiken, heb ben eerdere vergaderingen van bijvoor- De uitzendingen worden sedert juli verzorgd door middel van het Ceefax- data-systeem, een van de systemen die op het ogenblik over de gehele wereld uitgeprobeerd worden. De ontvangst is mogelijk via een eenvoudig regelkastje, dat naast of in het tv-toestel kan wor den aangebracht en waarmee de kijkers via een inhoudsopgave een keuze kun nen maken uit de beschikbare pagina’s, zoals binnen- of buitenlands nieuws, sportuitslagen, weer- of beursbericht. Bij commerciële televisie zouden eventueel advertentiepagina’s overgebracht kunnen worden. De pagina’s worden in de studio voortdurend bijgewerkt. Zij zullen geen lange artikelen bevatten, zoals normaal in de krant, maar alleen korte samen vattingen van het belangrijkste nieuws. In Nederland zou gemakkelijk een dergelijk systeem via de al bestaande kabelnetten overgebracht kunnen wor den. Men zou dan in elke plaats een „tv- krant” kunnen instellen. In Groot-Brit- tannië heeft men nog niet besloten of men inderdaad met het Ceefax-systeem doorgaat, maar een commissie, waarin de BBC, de onafhankelijke IBA en de radio-industrie vertegenwoordigd zijn, bestudeert de zaak en zal dezer dagen een rapport over de beschikbare syste men uitbrengen. ;zen oïne ordt :hat. ^erd t in tap- t op ■eel- Net als bij de Verenigde Naties zal die veiligheidsraad in urgente gevallen snel ler kunnen opereren wanneer aan een plotselinge crisis (als nu in verband met de olie) het hoofd moet worden geboden. In het nieuwe orgaan zouden om toer beurt alle negen leden van de EEG vertegenwoordigd moeten zijn, zonder dat aan de belangrijkste mogendheden permanente plaatsen worden toegekend. Met dit voorstel wil Frankrijk een stap verder doen in de richting van een Europese confederatie die, ingevolge de beslissingen van de Parijse Europtop uit 1972, voor 1980 haar beslag zou moeten krijgen. Volgens Parijs hebben zowel de Engelse premier Heath als de Westduitse kanselier Willy Brandt hun goedkeuring al aan dit Franse voorstel gegeven. Anderzijds voelen de kleinere EEG- landen, met Nederland voorop, weinig of niets voor een institutionalisering van periodieke Europese topconferenties, zo als Frankrijk, Engeland en West-Duits- land die wensen en die zij als een surrogaat van een wezenlijk verenigd Europa blijven beschouwen. Jassar Arafat, de opperbevelhebber van/ de Palestijnse guerrillastrijders, wil niet spreken met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Henry Kis singer, die vandaag voor een tweede reis door het Midden-Oosten naar Algiers Het korte, maar zeer beroemde straatje in Londen, Downing Street, waar op nummer 10 de Britse premier de staats- aan de grenzen van Europa plaats vond, alsof Europa er niets mee heeft te maken. De huidige energiesituatie in Europa wekt daarentegen het ver moeden dat Europa toch wel enige relatie heeft tot de gebeurtenissen in het Midden-Oosten Dat men hete hangijzers als een oorlog aan Europa’s grenzen buiten beschouwing laat, is echter pure noodzaak om vroegtijdig uiteenvallen van de conferentie te voorkomen. Achteraf was een vroegtijdig einde misschien nog te verkiezen boven het langzame afsterven dat de conferen tie nu boven het hoofd hangt. voordeliger exploitatie zal leiden. De bond ziet ook mogelijkheden in aanvullende voorzieningen in het open baar vervoer: waar aangewezen hogere frequentie, latere bussen of treinen ’s a- vonds, uitbreiding van het rijwielver- voer per trein en uitbreiding van het aantal rijwielstallingen bij trein- en busstations. De bond vraagt de regering zich posi tief op te stellen tegenover efficiënt forensenvervoer. Voorts wordt een ver laging gevraagd van de telefoontarieven, vooral in de zogenoemde goedkope avond- en weekenduren. Om de reële koopkracht op peil te houden stelt de Consumentenbond on dermeer voor op korte termijn te bevor deren dat alle daarvoor in aanmerking komende werk- en voertuigen voorzien worden van een vermelding van het energieverbruik. De onderhandelingspositie van het Westen is dus niet uitzonderlijk sterk op deze conferentie. En nu de Sovjet- Unie zich kan ontwikkelen tot een belangrijke energieleverancier van West-Europa, lijkt de kans op een aanzienlijke versterking van de wes telijke onderhandelingspositie zeer gering. Die onderhandelingspositie van het Westen wordt ook al ondermijnd door de onderlinge verdeeldheid bin nen het westelijke kamp, waartegen over een eensgezind Oostblok staat. Hooguit Roemenië wil zo nu en dan nog wel eens een eigen geluid laten horen. De broosheid van deze hele onder neming wordt goed geïllustreerd door het volkomen eigen leven dat deze conferentie leidt. Het Midden-Oosten- conflict is aan deze conferentie ge heel voorbijgegaan. Er is met geen woord over de oorlog gesproken die De nadelen en het ongemak van de beperkingen moeten zoveel mogelijk on dervangen worden. De consumentenbond denkt daarbij aan het achterwege laten van tariefsverhogingen van het openbaar vervoer gedurende tenminste het eerste halfjaar van 1974. De bond gaat er vanuit dat de hogere bezettingsgraad tot OOK TEN AANZIEN VAN de vei ligheid in Europa is de Sovjet-Unie buiten de CVSE om al verder geko men, dan binnen het kader van deze conferentie. veiligheid in Europa betreft voornamelijk een formeel erkennen van de bestaande situatie, van de grenzen tussen de landen, zoals die na de Tweede Wereldoorlog in Euro pa zijn getrokken. In dit verband gaat het speciaal om de politiek van de Westduitse bonds kanselier Willy Brandt, die op bilate- Rnw wéé

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3