Brandweer rukt niet meer direct uit voor kat-in-boom of vergeten sleutel Dievengilde was aktief Amsterdammers blokkeerden treinrails uit woede over de conducteur Kerstmiddag voor bejaarden Kerstzangdienst Hervormde kerk eksklusief „ADVENDO” met een thriller Autopolikliniek ,BE SPAARNESTAD’ b.v. Friese Varkensmarkt 2-10, Haarlem, tel. 023 - 310440 - 310441 Elektro technisch test- en diagnose centrum tWgpErüqgfc® stand Ks--. 5 MOORKOPPEN *t binnenhuis VERMINDERING ENERGIEGEBRUIK NOOPT TOT MAATREGELEN NERINENAANVOER 2.80 DIT JAAR MET 85 GESTEGEN WEER „GOED IDEE" BIJ HOOGOVENS Creativiteit in „Eldor” O lilt O» IJMUIDER COURANT DONDERDAG 13 1973 DECEMBER 4 Vrijdag en zaterdag REKLAME BAKKERIJ KLOOSTER Bevordering Zandvoort HEEMSKERK Sterk Toeval (Van onze rechtbankverslaggeefster) (Van een onzer verslaggevers) VELSEN In onze gemeente is de brandweer niet achtergebleven bij de gemeentelijke diensten of ze wellicht zelfs nog voorgegaan waar het gaat om vrijwillig beper kingen op te leggen bij het energie gebruik. Zo is al enige tijd de neon verlichting op het dak van de ka zerne gedoofd en brandt de ver lichting in de kazerne ook mondjes maat. Dit echter zijn slechts enkele van de maatregelen welke de com mandant brandweer, de heer J. de Jong, heeft getroffen. Eerst bleven ze zitten, maar later gingen ze toch maar naar de tweede klas. Toen was het de conducteur echter al te kras geworden: op het station Overveen werden de heren door de inmiddels gewaarschuwde politie uit de trein gezet. HAARLEM Negentien mei: twee Amsterdamse jongens, flink boven hun theewater, stappen in de trein van Zandvoort naar Haar lem. Met een tweedeklaskaartje, maar eerste klas zit natuurlijk een stuk lekkerder. Dan maar bijbeta len vond de conducteur. Maar dat vonden ze Weer te duur worden. ENERGIE BESPAREN is soms duurder dan u denkt Neem een „uitgebreide Motortest” Boodschappen I fess Hr’ ^^*****7*T\ /ZB 1 ADVERTENTIE van 3,25 voor (Van een onzer medewerkers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) Brandpreventie: „Weer een feestje” (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE 1.10.05, Amsterdam, tel. (020) 159435 Inlichtingen: Elvi Couture, Confectiecentrum TREVIRA Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - tel. 15189. ten len Daarnaast zijn nu ook richtlijnen voor wat betreft het uitrukken, verschenen. Deze verbetering wordt reeds geruime tijd met succes op diverse installaties CASTRICUM. Vermoedelijk dezelf de dieven, die in de nacht van maandag op dinsdag hebben ingebroken in de kantine van de sportvereniging Vitesse, hebben afgelopen nacht hun slag gesla gen bij de stationsrestauratie. De kassa werd vernield en een bedrag van circa 150 werd ontvreemd alsmede ongeveer 58 sloffen sigaretten. In de tijdschriftenkiosk werd een geweldige ravage aangericht. Uit een bouwkeet in het bestemmings plan Noord Ende werd voor ongeveer zeven mille aan lood gestolen ten nadele van een Castricumse firma. OVERLEDEN: Daniel J. D. F. Wessel- man, 68 jaar; Daniël A. van Mourik, 56 jaar; Hendrik Lustig, 61 jaar. oor eer ro- rdt ine het di lle- de te de en, >te) kde sn- Maar iets dergelijks, en nog veel er- gers had er wel in kunnen zitten, en dat werd hun wel ingepeperd door de Haar lemse politierechter mr. Vink gisteren. „Schandalig,” andere woorden had hij er niet voor. „Wat had er allemaal niet kunnen gebeuren door twee dronkelap pen.” Ja, dat zagen ze nu achteraf ook wel in. „Maar we zaten tenslotte tweede klas later”, mokten ze nog Wat na. Maar de officier mr. Toeter en de politie rechter, konden zich best voorstellen dat de maat vol was geweest voor de con ducteur, en dat die niet twee dronken jongens in de trein wilde. „Het gebeurde in een roes, we deden het niet uit ons gezonde verstand,” zeiden de verdachten. Mr. Toeter: „Wel uit uw benevelde ver stand, dat wil ik wel aannemen”. Hun alcoholische stemming was geen excuus, stelde hij nadrukkelijk, en eiste 500 tegen elk. Mr. Vink wilde het gevaarlij ke accent hier nog wat meer benadruk ken en ging in feite met zijn straf over de eis heen: een lagere boete, 250 voor elk, maar wel twee weken voorwaarde lijk erbij. BEVERWIJK. Voor een groep neri- nenkwekers hebben gisteravond in de Bevejrwijkse veilingkantine de heren J. Reerds en P. C. Schenk, beiden verbon den aan het Rijkstuinbouwconsulent- schap te Aalsmeer, gesproken over de vooral in deze omgeving sterk uitbrei dende nerinenteelt. Tot en met 30 no vember bedroeg de aanvoer in stuks 1.010.827: ten opzichte van vorig jaar (550.482 stuks) een toename met 85 per cent. In geld beliep de omzet dit jaar 425.575, tegen vorig jaar 238.200. De gemiddelde stukprijs nam dit jaar ten opzichte van 1972 met 1 cent tot circa 42 cent het stuk af. Woensdag ontving de heer J. W. Roze- meijer uit Heemskerk een bedrag van dertienhonderd gulden dat hem via de Hoogovens-ideeënbus was toegekend. Het aldus bekroonde idee heeft betrekking op een betere bescherming tegen water van bepaalde motoren, hetgeen de kans op storingen beperkt en tevens besparing van materiaal en arbeidstijd betekent. Voorts zal de brandweer niet uitrukken voor meldingen van een kat in een boom, het sluiten van ramen, gesloten deuren en het vergeten van sleutels. Allemaal zaken waarvoor tot dusver één telefoontje voldoende was om een lad derwagen met manschappen voorgereden te krijgen. Het publiek moet nu in eerste instantie zelf niets onbeproefd laten om tot een oplossing te komen. „Dat is nu eenmaal een van de gevolgen van de oliecrisis” - zo meent men bij de brandweer. Balorig en kwaad omdat ze nu hun aansluiting met de laatste trein naar Amsterdam misten, koelden ze eerst hun woede op een ruit. Toen echter de trein de andere kant op kwam, richting Zand voort met dezelfde conducteur weer, die. omdat er toch niemand in of uit moest, de deuren dichthield liep voor hen de maat over. Ze namen drastische maatregelen, sleepten een dwarsligger, stenen en lasplaten op de rails. Gelukkig gebeurde er daardoor niet zo’n ramp als in januari, toen baldadige jongelui een trein lieten ontsporen met een gasfles op de rails. De heer Reerds bepaalde zich in zijn lezing tot de teelt op zich: in Nederland is momenteel 40 ha. grond voor nerinen teelt in gebruik, zowel voor kas- als voor buitenteelt. Tien ha. daarvan staan in Noord-Holland, en men verwacht dat de belangstelling voor nerinenteelt bij de kwekers nog wel zal stijgen. Daar deze uitbreiding niet ten koste mag gaan van de gezondheid van het gewas, zal het NAKS voorlopig op vrijwillige basis keuringen verrichten. De heer Schenk sprak over het bewa ren van dé nerinenbollen en de bolrot- bestrijding. De kring Kennemerland is één van de drie landelijke Nerinenorga- nisaties in Nederland, die gezamenlijk streven naar een betere gezondheidstoe stand van de bol. toegepast. Op de foto, de heer Rozemei- jer neemt zijn beloning in ontvangst van ir. P. van Rijn, diensthoofd bij Hoogo vens. poen”. Boos keek hij de officier aan, die zich verontschuldigde met „ik probeer alleen maar in uw ziel te kijken”. Over de politiebehandeling nadat ze op heterdaad betrapt waren,waren ze ook niet erg te spreken. „We werden in een cel gezet, waar hartje zomer de verwarming aan ging,” klonk het ver ontwaardigd. Politie, die overigens de meest spraakzame van de twee kwalifi ceerde als „een beste kerel, maar lastig met drank op”. De reactie: „Daar hebben ze groot gelijk in. Maar ik drink niet zoveel”. Mr. Toeter eiste uiteindelijk al leen voor de poging tot diefstal 300 en twee weken voorwaardelijk. Mr. Vink kwam tot 200 voor elk, en die twee weken voorwaardelijk. i-ü raffineerde C II kleuren in het I kleurkeuzecentrum van Julianapark 60, Haarlem. Tel. 258391 Achteraf waren die vrouwen natuur lijk boos, daar kreeg mr. Vink gelijk in. „Ze zijn toch al wijzer” zei hij vriendelijk over het vertrouwelijk ge slacht. Zonder tas gingen de heren dus winkelen. Mr. Toeter: „Misschien had u nog een plastic tasje kunnen kopen”. Wat ze wel bij zich hadden: een boks- sleutel, een metselaarsvuist (een moker) en een staaf ijzer. Waarmee je ook gemeenlijk niet naar de supermarkt gaat zelfs over sinaasappelen en angola- koffie boze actiegroepen doen dat niet. Overigens: dié supermarkt was het niet. Wat betreft de maatregelen voor het uitrukken welke wij hierboven noem den is het vanzelfsprekend, dat wel direct uitgerukt wordt bij een brand melding. Doch nu is het afhankelijk van diverse factoren met hoeveel wagens uitgerukt zal worden. Teneinde ervoor te zorgen, dat in geval van nood de vrij willigers direct bij de hand kunnen zijn, is aan hen een aantal „presentofoons” Uitgereikt. VELSEN. Door de Velsense toneel vereniging „Advendo” zal vrijdag 14 de cember weer een voorstelling in de Stadsschouwburg worden gegeven. Opge voerd wordt „Valstrik voor een man alleen”, thriller in drie bedrijven door Robert Thomas. Onder regie en Hennie Zwanenburg worden de verschillende rollen gespeeld door Cor Hoogland, Job van der Zwan, Lub Bakkér, Tiny Hage- doorn, Joop de Vries, Ineke Pronk, Wim van der Steen en Jaap Nijssen. ONDERTROUWD: Henricus Koopman schap en Linda L. Boekwijt; Ferdinand R. E. Bax en Klazina Rooks; Frans de Vries en Petronella Jongerius; Willem J. Willekes en Erna Sneekes; Pieter J. T. van Velsen en Margaretha E. M. Tie- bosch. De Lissenaren moesten aardig wat halsbrekende toeren verrichten om nog binnen te komen ook, met manoeuvres viereneenhalve meter boven de grond. drank maakt je sterk”, zei de één. „Maar hoe het ging weet ik ook niet meer”. De ander wist het nog wel: „Er stonden kistjes.” Boos was vooral één van de twee dat er ook over geld in de dagvaarding werd gesproken. „We waren allebei flink, dat geef ik toe, maar we gingen voor boodschappen, niet om de Het allerlaatste nieuws betreft de be vordering van de heer B. H. J. Hederik tot hoofd-brandmeester eerste klas in de functie van onder-commandant. Dit in gaande 1 januari 1974. Nog niet zo lang geleden vierde de heer Hederik zijn jubileum als brandweerman met dertig dienstjaren. De heer Hederik heeft giste ren zijn collega-brandbestrijders van hoog tot laag laten meedelen in zijn vreugde over deze bevordering. GETROUWD: Petrus J. Uijtendaal en Minke Witteveen; Ewout van Santen en Mathilda J. L. M. Feesten; Johannes H. Smit en Yvonne Roolvink; Jan A. v.d. Waal en Margaret A. Feeney; Willem Verhage en Marjan Bruins; Robert J. S. Thuis en M. Gallego Gonzalez. GEBOREN: Daniëlle H. A. d.v. M. A. Agerbeek en L. E. Veger; Conchita d.v. R. Teijmant en H. H. Hopman; Erica A. G. d.v. A. C. Butter en E. A. M. de Groot; Iris H. d.v. L. H. Stuifbergen en W. J. M. v.d. Heijden; René z.v. F. J. M. Nijsen en C. M. Limmen; Manuela d.v. M. Rodriguez Cazorla en F. Cazorla Rodriguez; Evelien P. J. d.v. J. M. Dek ker en E. A. Baltus; Mandy d.v. G. A. Welboren en A. J. Peters; Frank R. z.v. J. P. Bregman en J. Boersma. Draagbare ontvangertjes, waarmede de vrijwilligers, waar zij ook zijn, opgeroe pen kunnen worden. Lang niet alle vrij willigers zijn namelijk aan de zaak of het bedrijf gebonden. Meestal bewegen zij zich door de gemeente. Met een presentofoon in de auto of over de schouder, kunnen zij indirect beluisteren wanneer hun aanwezigheid bij een brand of in de kazerne wenselijk wordt geacht. Ook voor degenen die consigna tiedienst hebben en normaliter thuis moesten blijven, is het bezit van een presentofoon bijzonder prettig. Zij kun nen nu, met dit apparaat bij zich, vrije lijk zich door de gemeente bewegen en zijn toch terstond bereikbaar. Voorkom verbrande kleppen, laat niet zó maar uw carburateur stellen. Laat uw „duur geworden auto” economisch goed behan delen. Ook twee heren ui Lisse waren bij het „boodschappen doen” wat over de Bellen met VS. In het district Haarlem zal men over ongeveer een jaar automatisch kunnen bellen met de Vere nigde Staten. Op twintig december zal deze mogelijkheid al ontstaan voor de districten Amsterdam, Hengelo, Leeu warden, Utrecht, Zwolle en Alkmaar. De kosten van een gesprek zullen ongeveer 7,40 per minuut bedragen. Het „toppunt van toevalligheid” vond mr. Vink het optreden van twee echtpa ren uit Den Helder en Texel, die voor antiek naar Haarlem gingen, maar voor boodschappen bij een warenhuis beland den en toen daar aan het stelen sloegen. En dat allemaal onafhankelijk van el kaar, de ene hand wist niet wat de andere stal, er was zelfs geen afspraak. Misschien dat de familiebanden dan tot telepathie hadden geleid. Pakjes vlees, sandalen, anti-roos shampoo en haarver steviger behoorden tot de buit. Eén echtgenoot was verschenen, zijn vrouw niet. Zij werd overigens vrijge sproken conform de eis wegens gebrek aan bewijs. Haar man hoorde 300 waarvan de helft voorwaardelijk eisen, wat 100 alleen werd. Het andere echt paar had een brief geschreven waaruit schrik en spijt bleken. Hun inkomens waren lager, vandaar dat er minder, 200, waarvan 150 voorwaardelijk werd geëist. Dat werd alleen 75 voor beide echtelieden. schreef gegaan. Maar dan wel op een iets andere wijze als hiervoor vermeld. Ze waren samen op eèn verjaardags feestje, gingen daarna nog naar een café (na al tien halve liters bier op te hebben, mr. Vink: „Man, hoe lust je het in godsnaam dan nog”), en kwamen ’s nachts om twee uur op het onzalige idee om boodschappen te gaan doen bij een Lissense supermarkt. „Ach, u weet hoe dat gaat,” zei één van hen, eerlijk en rondborstig, iemand die het hart wel op de tong had liggen en er geen moordkuil van maakte. „We hadden die vrouwen opgejut. Nou ja, en wij zeiden anders doen we het nooit, nu gaan wij eens boodschappen doen”. Velserduinweg afgesloten. Zo spoe dig mogelijk na maandag 17 december zal in IJmuiden een begin worden ge- tnaakt met een verbreding van de Vel serduinweg, tussen de Rijnstraat en de Zuidergang. In verband met deze werk zaamheden zal dit deel van de weg gedurende een periode van ongeveer zes weken voor het verkeer in zuidelijke- en eventueel noordelijke richting wor den afgesloten. Vrijdag 14 december organiseert werk groep Rivendel een kreatieve avond voor iedereen die het leuk vindt om wat te maken. De werkgroep is van plan om met een groepje enthousiastelingen een grote kollage te maken, die dan het nieuwe onderkomen aan de IJsselstraat kan sieren. Het is een experiment, maar als er belangstelling blijkt te bestaan voor dit soort aktiviteiten wil de werkgroep in de toekomst „kreatieve” vrijdagavonden gaan organiseren. De toegang voor deze eerste creatieve avond is vrij. Iedereen is welkom in ELDOR (De nieuwe naam voor het nieuwe onderkomen) aan de IJsselstraat. VELSEN. De afdeling Velsen-IJ- muiden van de Algemene Bond van Bejaarden houdt maandag 17 december in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan een kerstmiddag. Alleen voor de leden zijn bij de bekende adres sen gratis toegangskaarten verkrijgbaar. We begonnen deze rubriek met het verhaal over Amsterdammers die van Zandvoort naar huis wilden maar nu door genoemde omstandigheden hun trein misten. Dergelijke situaties komen wel meer voor. Zo gingen (weer) twee Amsterdammers op 2 juli naar Zand voort voor hun vertier. Mr. Vink: „Met een variant op het liedje: we gaan naar Zandvoort om te drinken”. En het ver baasde hem dat ze dat liever in Zand voort dan dicht bij huis in Amsterdam deden. Mr. Toeter: „Misschien was het de combinatie met de zwoele zeelucht”. Ze konden niet meer terug, en liften lukte niet. Wat de rechter niet verwon derde, niemand wil dacht hij ’s nachts twee aangeschoten jongens in de auto. Jenever drinken vond hij trouwens ook geen combinatie met warm zomerweer. Hun oplossing van het vervoersprobleem was: met een baksteen een autoruit vernielen en dan die wagen proberen aan de praat te krijgen. Na tien meter rijden werden ze al gepakt. Ze kregen conform de eis 200 boete en twee weken voorwaardelijk. Weliswaar interne aangelegenheden, doch stuk voor stuk bepalend voorhet verbruik van minder energie. Tegelijker tijd is het gebruik van de dienstauto’s stringent aan banden gelegd en zal er op worden toegezien, dat nog meer gecom bineerd wordt gereden dan reeds het geval was. Voor het publiek is belangrijk, dat bij hulpverleningen alleen wordt uitgerukt voor gevallen waarin sprake is van di rect levensgevaar of vermoeden daarvan. Bij melding van zulk een geval zal daarnaar nauwgezet worden geïnfor meerd. IJMUIDEN. De Jeugddienstcom- missie van de Hervormde kerk aan de Kanaalstraat houdt zondagavond 16 de cember om 19 uur haar jaarlijkse kerst zangdienst. Daarvoor heeft men zich we ten te verzekeren van de medewerking door het zestig leden tellende Christelijk Mannenkoor, dat geleid wordt door de dirigent de heer H. de Ridders. De dienst, waarin de samenzang centraal staat, wordt gehouden onder leiding van ds. J. M. D. v.d. Berg. 2000 au, -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5