Politieke druk op West-Europa Bij fusies Kamer heeft kritiek aandacht voor op statiegeld auto’s management Textielarbeiders op Enquête: ook kabinet schuldig aan oliecrisis NCHP is boos bedrijven Bouwers fuseren Rijkspostspaarbank uw nationale spaarinstellinff Toch blijft uw geld altijd beschikbaar. Neem dan een RPS beleggingsrekening: tente tot 8%! k’ Bonn” yw „mars naar Heeft u spaargeld dat u voorlopig niet nodig heeft? Coupon Stuur mij de folder waarin alles staat over de RPS Beleggingsrekeningen met opzegtermijn. Nieuwe fabriek voor bouwelementen Vat teerzandolie moet Geen tekort aan vuilniszakken EVO ontevreden over distributieregeling 10 dollar opbrengen 21 VRIJDAG 14 DECEMBER 1973 1 Samenwerking Naam: Adres: HDC Plaats: 1-6 uur boekje staat met 4 a 41/2°/o rente? Daar kunt u meer, veel meer rente voor maken! Wat is een opzegtermijn? Hoe neem ik zo’n beleggingsrekening? Dat staat allemaal in een folder-heel eenvou dig. Zorg dat u ’m krijgt. Bij voortijdig opnemen worden wel kosten in rekening gebracht. i Lees het in de folder. I I I I Bij een opzegtermijn van 3 maanden krijgt u al meteen 5% rente.6% bij 1 jaar7% bij 2 jaaren zelfs 8% rente bij een opzegtermijn van 3 jaar! Lees ook hoe gemakkelijk u via bank of giro geld kunt overmaken op zo’n renterijke beleggingsrekening. Er ligt een folder klaar bij ’t postkantoor. Of bel 0017 (gratis). Of gebruik de coupon. I Analyses (In envelop zonder postzegel sturen aan RPS,Van Baerlestraat 27, Amsterdam) I Bijvoorbeeld duizend gulden of meer? Geld dat ergens op een spaarrekening of Arabieren naar EEG (Van onze correspondent) (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE men o-, D De Arabische herinneren nauwere De minderheid van de ondervraagden is van mening dat de Nederlandse rege ring tegenmaatregelen moet voorberei den (28 percent) en uitvoeren (13 per cent)- Vijfenveertig procent is het daar niet mee eens en wil dat de regering de Arabische staten duidelijk maakt dat er een „misverstand” in het spel is. Van de ondervraagden heeft 26 percent al ge volgen bespeurd van een verminderde olie-aanvoer. Zestig percent verwacht er persoonlijk last van te zullen krijgen. Ook voor de bedrijven waar men werkt verwacht men moeilijkheden (39 per cent). voor zich op de openbare weg bevinden de auto’s. ie- :S in 0L Bourguiba van Tunesië heeft dezer da gen in Parijs verklaard dat er een „redelijke kans” is op een dergelijke top. tussen de EEG en de Arabische landen en aangenomen wordt dat ze er bij de EEG op zullen aandringen de handels- overeenkomst met Israël niet te verlen gen. Dit brengt een aantal EEG-landen, waaronder vooral Nederland en West- Duitsland, in verlegenheid. Deze landen hebben er altijd op gestaan dat de EEG geen onderscheid tussen Israël en de Arabische landen zou moeten maken. Volgens andere bronnen zou Frankrijk al in het geheim met Saoedi-Arabië onderhandelen over een uitbreiding van de olieleveranties aan Frankrijk. Een speciale afgezant van de Britse-regering, Lord Aldington, is op het ogenblik in Saoedi-Arabië en het wordt waarschijn lijk geacht dat de Saoedi’s ook hem voorstellen zullen doen voor een aparte regeling inzake olielevëring aan Enge land te treffen. Zoals gemeld heeft de Europese Com missie een plan ontworpen om alle lan den in het Midden-Oosten, de Arabische maar ook Israël, een soort „Marshall plan” aan te bieden. Dit plan komt ook tijdens de Europese top ter sprake. aan economische één even, een pijn en met slijk en meer in ële et meer .rdoor (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Arabische landen en de Nederlandse regering dragen de zwaarste verantwoordelijkheid voor de oliecrisis. Dat is de mening van resp. 65 en 59 procent van 992 Nederlanders, die in november bij een NIPO-enquête on dervraagd werden over de olieboycot. „Daarmee wordt de NCHP totaal ge negeerd als representante van het hoger personeel en wordt de gelegenheid ont houden conform de wet de zienswijze kenbaar te maken”, aldus een resolutie, die is gezonden naar het kabinet, de leden van de Tweede- en Eerste Kamer en de Stichting van de Arbeid. De NCHP protesteert met klem tegen de poging om de wetgever te bewegen tot discriminatie van de NCHP als cen trale werknemers-organisatie, juist op momenten, dat geappelleerd dient te worden aan de gevoelens van solidari teit. Het Algemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid is geruimte tijd geleden ontstaan uit een fusie van de katholieke en de protestants-christelijke werkge versorganisaties in de bouw. Leden van de voormalige protestants-christelijke bond hadden wel bezwaren tegen een fusie, omdat gevreesd werd, dat het confessionele karakter van een nieuwe organisatie zou worden aangetast. Het bestuur van het Algemeen Ver bond zal nu de zaak nader bekijken om te zijner tijd met een afgerond voorstel te komen om beide organisaties te doen samengaan. Beide organisaties zijn onge veer even groot (elk 4000 ieden) en door een fusie, zo luidde een nota ter inlei ding hiervan, kan de doelmatigheid wor den vergroot en wordt verspilling van tijd en energie van bestuursleden en secretariaten voorkomen. De belangen van beide verbonden op maatschappelijk terrein lopen volgens de nota bovendien parallel. DEN HAAG (ANP) Er zal de ko mende tijd geen sprake zijn van een vermindering van produktie van plastic vuilniszakken. Evenmin zal de import van plastic zakken worden verminderd. Waar stagnatie optreedt is dit alleen te wijten aan de plotseling opgetreden hamsterwoede van individuele gebrui kers. Deze verklaring is gisteren uitgege ven na een bespreking in Utrecht tussen de Nederlandse vereniging van reini- gingsdirecteuren, de Vereniging van Ne derlandse gemeenten, de stichting KOMO en de fabrikanten en importeurs van on der KOMO-garantie vervaardigde plastic vuilniszakken. DEN HAAG. De Arabische landen bereiden een diplomatiek initiatief voor om de politieke druk op West-Europa zo hoog mogelijk op te voeren. Op initiatief van Algerije zullen de ministers van buitenlandse zaken van Algerije, Marok ko, Saoedi-Arabië en Tunesië, alsmede enkele ministers van Soedan en de Ver enigde Arabische Emiraten, zaterdag in Kopenhagen aan de staatshoofden en regeringsleiders van de negen EEG-lan den, die in de Deense hoofdstad hun topconferentie houden, een nota over handigen. Opgesplitst naar politieke voorkeur blijkt dat 54 percent van de PvdA- stemmers, 58 percent van de PPR-aan- hang en 70 percent van de D’66-kiezers de Nederlandse regering „mede schuldig achten”. Bij de WD is dat percentage 69. voor KVP. ARP en CHU resp. 68, 50 en 54. in Bonn niet zouden zijn geloofd. Er zijn dit jaar ruim 200 bedrijven gesloten over enkele jaren gezien zijn het er ongeveer 500. Vooral werknemers in de arbeidsintensieve confectie-insustrie zijn daardoor getroffen (in textiel en bekle ding werken voor 84 percent vrouwen). De vakbondsleider verdenkt er de re gering van dat de ontwikkeling niet geheel onwelkom is, aangezien het de bedoeling zou zijn deze tak van indu strie meer te verplaatsen naar de ontwik kelingslanden en de Oosteuropese lan den. De Bondsrepubliek is overigens de op een na groottste tectielexporteur ter wereld (Japan). Ze is tegelijkertijd de grootste importeur van textiel. Overigens is de vakbond voor textiel in de pers vooral in de conservatieve Frankfurter Allgemeine Zeitung ver weten dat hij zelf door hoge looneisen heeft meegewerkt aan het veroorzaken van de spanning. Alleen in Zweden ver dienen textielarbeiders nog meer dan in de Bondsrepubliek. Er zijn nu weer forse eisen te verwachten, omdat Busch mann zo het verlies aan inkomsten van wege het kortere werken zou willen opvangen. ministers zullen ook de mogelijkheid van samenwerking TORONTO (Reuter). Pas als de prijs van ruwe olie omstreeks 1980 tot tien dollar per vat is gestegen wordt het economisch verantwoord een miljard dollar uit te geven aan de bouw van installaties die olie kunnen winnen uit de teerzandlagen bij Athabasca in Cana da. Dit heeft de president van Shell Canada Ltd, John Bookout gisteren op een bijeenkomst in Toronto verklaard. De huidige olieprijzen rechtvaardigen dergelijke hoge investeringen niet maar Shell Canada gaat niettemin volgend jaar een proefbedrijf bouwen voor onge veer 12 miljoen dollar. Olie voor Italië. Italië zal genoeg olie kunnen krijgen. De Tunesische presi dent Habib Bourguiba heeft Italië bij geschreven op de lijst van „bevriende landen”, die geen nadeel van de pro- duktiebeperking zullen ondervinden. Op deze lijst bevinden zich al: Enge land, Frankrijk, West-Duitsland en Oostenrijk. Lagere winst. De Stevin-groep verwacht in 1973 een lagere winst dan over het vorige boekjaar. Dat is in tegenstelling tot een uitspraak van de directie in september, toen de verwachting werd uitgesproken dat de winst iets hoger zou liggen. Olie-politiek. „De vakbeweging”, het or gaan van het NW, schrijft dat de vakcentrales allerminst de ogen slui ten voor de gevolgen van de energie crisis. We kunnen moeilijke tijden te gemoet gaan, aldus het blad en dat zal zeker zijn gevolgen hebben voor de inkomens. Maar het NVV bedoelt daar duidelijk mee alle inkomens en dus niet alleen de inkomens, die in loon dienst verdiend worden. In de machti gingswet moet tot uitdrukking komen dat, wanneer de nood werkelijk aan de man komt, de zwaarste lasten ook werkelijk worden gedragen door de sterkste schouders. Het blad vraag) vooral aandacht voor de positie van de laagstbetaalden. Persbureau. Het Britse nieuwscommuni- catie-bureau Universal News gaat in Amsterdam zijn elfde buitenlandse vestiging openen. De voornaamste taak van het bureau zal zijn de distri butie van Nederlands nieuws xxaar het buitenland *n omgekMrd DEN HAAG (ANP). Volgens de EVO, de eigen vervoerdersorganisatie, zal de gisteren vastgestelde benzine-dis- tributieregeling voor vracht- en bestel wagens voor veel bedrijven tot moeilijk heden leiden. De EVO zegt in een com mentaar dat de overheid mogelijkheden voor een volledige behoeftedekking aan benzine moet scheppen, indien zou blij ken, dat de rantsoenering met een kor ting van 25 percent in de praktijk ern stige moeilijkheden in de bedrijf suitvoe- ring veroorzaakt. DEN BOSCH (ANP). Op een giste ren in Den Bosch gehouden ledenverga dering van het Algemeen Verbond On dernemers Bouwnijverheid is meege deeld. dat uit opiniepeilingen in de afde lingen vast is komen te staan, dat een meerderheid van de ieden voelt voor een samengaan met de Nederlandse aanne- mersbond en patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland, die dinsdag in Utrecht op de ledenvergadering heeft besloten tot een fusie van beide organi saties. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Tijdens een „mars naar Bonn” hebben gisteren ongeveer 10.000 Westduitse textielarbeiders een felle aanklacht gericht tegen de regering. De textielindustrie zou het grote slachtoffer zijn van de stabiliteitspolitiek en van de huidige oliecrisis. Er zijn dit jaar 20.000 werknemers ontslagen, voor 100.000 moest de arbeidstijdverkorting worden aange vraagd. De voorzitter van de vakbond voor textiel en bekleding, Carl Buschmann, die de demonstratie had georganiseerd, voorspelde dat de toekomst de komende weken nog kritieken zal worden. Dit zal niet worden verhinderd door een verrui ming van de mogelijkheden om krediet op te nemen, waartoe de regering ver moedelijk volgende week woensdag zal besluiten. Een kredietbeperking, die deel uit maakt van een pakket stabiliteitsmaat- regelen waartoe de regering vorig jaar heeft besloten, is als een van de oorza ken voor de malaise in textiel en con fectie aangevoerd. In dat pakket was ook de vergroting van de textielimport uit Oost-Europa en het Verre Oosten opgenomen. Vermoedelijk zal de rege ring ook op dit punt wat terugnemen. Volgens Buschmann wordt eindelijk erkend dat zijn vakbond gelijk heeft gehad met uiterst sombere analyses, die DEN HAAG (ANP) Bij fusies in het bedrijfsleven zal verbetering van het management aandacht dienen te hebben. Op dit aspect zal de minister van Econo mische Zaken letten als hij bij fusies wordt betrokken. Hij zal zich niet alleen met de ondernemingsleiding in verbin ding stellen, doch ook nadere informa ties inwinnen bij de gekozen leden (de vertegenwoordigers van de werkne mers) in de ondernemingsraad. Dit zijn enkele punten uit de komende wetgeving inzake fusies, welke minister Lubbers van Economische Zaken giste ren noemde tijdens het mondeling vra genuurtje in de Tweede Kamer. Aan de orde waren de herstructurering van de staaldivisie bij Het Nederhorst-concern en de ontslagen bij Erdal. Minister Lubbers zei, dat overheids hulp voor Nederhorst niet bij voorbaat uitgesloten is. Als het onderzoek van de commissie van onafhankelijke deskundi gen tot een dergelijk advies leidt, zal het advies onderwerp van gesprek zijn. Het Kamerlid Van Gorkum (PPR) vroeg maatregelen te nemen om voor lichting, als bij het Erdal-concern voor kwam, strafbaar te stellen. Vorig jaar namelijk was aan de werknemers mee gedeeld dat de fusie van Erdal met Consolidated foods de eerste vijf jaar niet tot ontslagen zou leiden. Thans evenwel worden de Erdal-vestigingen te Schiedam en Mijdrecht, waar 180 man, onder wie 32 parttimers, werken, geslo ten. Ongeveer 70 werknemers kunnen elders herplaatst worden. Het Kamerlid meende, dat gezien de gang van zaken onjuiste voorlichting gegeven is. Minister Van Agt van Justi tie wees het verzoek om strafbaarstel ling van dit soort voorlichting van de hand. „Het is de vraag of het bewijs te leveren is van opzettelijk gegeven on juiste voorlichting”. Overigens zei de minister, dat de reor ganisatie bij Erdal geen gevolg is van de fusie met Consolidated foods, maar ver oorzaakt wordt door interne factoren bij het Erdal-concern zelf. Een andere gedachte die wij uit het voorlopig verslag putten, is dat de 200 gulden die straks als statiegeld betaald moet worden, op het tijdstip van de terugbetaling zodanig gedevalueerd is, dat het bedrag geen stimulans meer zal vormen om wrakken snel naar de schroothoop te brengen. Ook werd in het vooroverleg gepleit voor een heffing naar gewicht van de auto, in plaats van oplegging van een vaststaand bedrag aan statiegeld. Het voorstel van BOVAG en RAI om een wrakkenfonds te vormen uit de opbrengst van opcenten (3 tot 5> op het basistarief van de motorrijtuigenbelas ting, vond eveneens instemming. Alle eigenaren van auto’s dragen dan bij tot de oplossing van het wrakkenprobleem. Indien de belastingplicht wordt uitge breid tot stilstaande motorrijtuigen, wordt ontduiking van die belasting bo vendien voorkomen. Buschmann werd in Bonn bijgevallen door Heinz Oskar Vetter, de voorzitter van het overkoepelende vakverbond DGB. Vetter verweet de liberale minis ter van Economische Zaken Friderichs een beleid te voeren dat tot hogere werkloosheid bij stijgende prijzen leidt. Het lijkt vrijwel zeker dat in het licht van dit Arabische initiatief de door bondskanselier Brandt en de Nederland se regering geëiste Europese solidariteit op het gebied van de olievoorziening een illusie zal blijven. Des te meer omdat de Fransen zich al voorstanders zouden hebben betoond van een „topconferentie” tussen de Europese Gemeenschap en de Arabische olieproducenten. President (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Heffing van statiegeld voor auto's ontmoet blijkens het woens dag verschenen voorlopig verslag op het wetsontwerp weinig waardering in de Tweede Kamer. Er is een groot aantal vragen gesteld aan de ministers die het wetsontwerp indienden. De meeste heb ben betrekking op de lange duur tussen de invoering van de wet en de merkbare gevolgen. Daar zit acht tot tien jaar tussen. Alleen Zweden kent statiegeld; andere landen niet. In de urgentienota milieuhy giëne wordt een heffing op autowrakken voorgesteld. Moet het statiegeld gezien worden als de uitvoering van die heffing en als dat niet zo is, acht de regering cumulatie van heffing en statiegeld dan gewenst? Ook wordt de aandacht gevestigd op een uitlating Van minister Gruijters (als Kamerlid) bij de begrotingsbehandeling voor 1973. Hij stelde toen voor dat bij afgifte van het eerste kentekenbewijs voor een auto een waarborgsom van 1500 gulden zou worden gestort ter be strijding van de uit bekeuringen voort gevloeide kosten .Bestaat er enige relatie tussen die suggestie en de wet op het statiegeld? En als dat niet het geval is, DEN HAAG. De ledenraad van de Nederlandse Centrale van Hoger Perso neel 30.000 leden is verontwaar digd, dat dc machtigingswet alleen de eis stelt de Stichting van de Arbeid te horen bij het nemen van loonmaatrege len. - In de nota zullen de Arabische minis ters, aldus welingelichte kringen in Brussel, herinneren aan de resoluties van de jongste Arabische topconferentie eind november in Algiers, waarin o.a. nogmaals de volledige terugtrekking van Israël uit alle bezette gebieden, dus ook uit Jeruzalem, werd geëist. De stap van de Arabische ministers betekent dat de Europese leiders op onverbloemde wijze voor de keuze wor den gesteld óf het Arabische standpunt L inzake Israël te onderschrijven, óf een voortduren van het gebrek aan ruwe Arabische olie onder ogen te zien. kan men dan nog een voorstel in de geest van de suggestie-Gruijters tegemoet zien? Er wordt gepleit om van de binnenko mende statiegelden een wrakkenfonds te vormen. Het wrakkenprobleem kan effi ciënter worden aangepakt door de aan hangig zijnde regelingen op het gebied van de kentekenplicht en de plicht tot betaling van motorrijtuigenbelasting ROSSUM (GLD). De beslissing om te komen tot het opzetten van een nieuwe bouwelementenfabriek, terwijl elders verschillende fabrieken hun pro- duktie moeten inkrimpen of zelfs moe ten sluiten, is genomen op grond van eigen gegevens mede verkregen op grond van enige jaren ervaring in de markt. Waalsteen heeft de stellige verwach- ting, dat de nieuwe fabriek spoedig zijn plaats op de bouwmarkt zal hebben ingenomen. Aldus de heer F. H. Ter- windt bij de opening van Waalsteen- I muur in het Gelderse Rossum, dochter E van Waalsteen Nederland NV. De nieuwe fabriek, die werd geopend door de nieuwe commissaris van de koningin in Gelderland, mr. Geertsema, heeft een capaciteit van ongeveer 55.000 l m2. Deze kan zonder veel extra kosten (investeringen nu 2 miljoen gulden) worden verhoogd tot 100.000 m2, waarin E dan ongeveer 7 miljoen bakstenen zijn verwerkt. De toeneming van de belang- E stelling voor gebakken materialen in de bouw, die zich thans manifesteert, noemde de heer Terwindt verheugend. Maar de bakstenenindustrie zal moeite E moeten doen haar positie te behouden. Er bestaan drie mogelijkheden om de vewerking van baksteen minder arbeids- - intensief te maken. Ten eerste kan men de methode van verwerking efficiënter maken. Verder zou men grote baksteen- 1 platen kunnen maken, doch dit is nu nog erg moeilijk. Tenslotte kan men elementen produceren van de bestaande bakstenen en dat is wat Waalsteenmuur doet. De opening van de nieuwe fabriek valt samen met het zilveren jubileum van Waalsteen Nederland, een verkoop- samenwerkingsverband van 22 onderne mingen met een totale jaarproduktie van 800 mln. stenen ofwel een derde van de Nederlandse produktie. De geld- omzet is naar schatting circa 115 mil joen gulden. Dit laatste cijfer is exclu sief de kantoren in België, West-Duits- land en Waalsteenmuur.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21