Beuker dreigt alternatief VN-V eiligheidraad RKPN-bestuur r vandaag bijeen Winkelierster dood na overval LEVEN ZONDER AUTO Knel Turk steekt man dood 1 M 1 LTIBONT rol r: WEG K I Voor de race. Maar welke? KAN NIEUWE BOEKEN OVER DE AUTO Zuinig rijden als sport t I hi JfFITL 4 Uk CONFLICT OVER GENEVE-GESPREK Het openbaar vervoer MATEN 38 tot 50 VU-VLEUGEL BEZET UITSLUITEND gevestigd te AMSTERDAM Keizersgracht 510 Tel. 020 - 62693 se hjeejjtgé&. RESTAURANT 390,- 390,- 595,- 995,- 995,- 1395,- 1975,- 2975,- 3550,- REISKOSTEN CERTIFICAAT NIEUWSTE fL. I*j Gevestigd dert 1929 WAARSCHUWING! 795.- I 1 -l1 Af 41 4 f 23 22 11 1 t 1 NEDERLANDS GROOTSTE BONTM AG AZIJN 1 4 HERENHORLOGE datum met snelverzetting roestvrij staal v.a 115.- I -1- voor 2 personen door geheel Nederland (2 dag-retours) worden bij aankoop vergoed van echtheid bij iedere bontmantel modellen 1973 Geopend: maandag t/m zaterdag 9-18 uur. Enkele prijsnoteringen uit onze kollektie van duizenden bontmantels, bontjasjes, stola's enz Australisch Lam PersianerPattes Nerts Chevrette Nerts Murmel BisamBuik Persianerm Nerts Br-Persianer Royal Pastel Mink Ranch-Nerts J 4 i IJ' ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) HLH ADVERTENTIE ADVERTENTIE 4 irs. 46 1 n t Pk Naam Adres Plaats Juwelier - Horloger Barteljorisstraat 2, Haarlem Telefoon 0 23 - 31 02 02. rdags- vonds Zondags geopend vanaf 16.30 uur praktisch voor de deur, op 50 m, na. Zeker niet te ver, als u weet dat u er altijd culinair verwend wordt, en tijdens de Kerstdagen zelfs extra. Reservering voor de Kerstdagen oinder telefoon nummer 32 06 68 vinter- evaar, orden. 1 boel De belangrijkste belemmeringen op de Nederlandse wegen zijn: NATIONAAL VOORLICHTINGSINSTITUUT RESTAURANT BOLWERK Kennemerpiein 5 Noordzijde station Haarlem Waterdicht - Schokvrij Automatisch elang: NERTS DELEN 995.- brengt u, ook op zondag, naar JAPANSE KWA UTEITS HORLOGES AMSTERDAM (ANP). Enkele hon derden studenten hebben gistermiddag de bestuursvleugel van het hoofdgebouw van de Vrije Universiteit in Amsterdam bezet. De studenten willen dat het colle ge van bestuur ingaat op een bemidde lingsvoorstel van de studentenraad over een dienstbevel dat het college aan de besturen van faculteiten en subfacultei ten heeft gegeven. NEW YORK. (Reuter, AFP en AP) In de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is een conflict ontstaan tussen Frankrijk en de andere leden-staten over de wijze waarop de volkenorgani satie moet deelnemen aan de komende vredesconferentie over het Midden-Oos- ten. Diplomatieke zegslieden verklaarden dat deze kwestie vandaag tijdens een openbare vergadering van de Raad aan de orde gesteld zal worden. „Een auto bestaat uit ongeveer 3000 functionele onderdelen, een ruimte schip uit twee miljoen. Als de auto zo zorgvuldig gebouwd was als een ruimteschip, zou hij honderd jaar aan een stuk door en zonder pech kunnen lopen. Nu moet hij daarentegen om de 10.000 km een onderhoudsbeurt hebben en als alles verder goed gaat, zowat om de twee maanden de een of andere kleine reparatie ondergaan.” Dit is een gedeelte uit de tekst op de flap van een nieuw boek van Alexander Spoerl: Het grote auto- abc. Om de afstand tussen fabriek en eigenaar van de auto te verkleinen worden in dit dikke naslagwerk alfa betisch de onderdelen van de auto genoemd en besproken. En daartussen door komen nog andere onderwerpen aan de orde, mits zij iets met bet De moeilijkheden in de RKPN begon nen voor het eerst naar buiten te treden toen Beuker besloot een schriftelijke bestuursverkiezing te houden onder de ongeveer 3000 leden. Een aantal RKPN’ers van het eerste uur meende dat Beuker zo probeerde de partij in zijn macht te houden. Toen Beuker niet ontvankelijk was voor hun argument dat volgens de statuten het bestuur ge kozen moet worden in een algemene vergadering, belegden zij zelf zo’n verga dering en lieten zich daar als bestuur kiezen. Hoe bevalt het leven zonder auto? Het antwoord is: Over het algemeen goed. Dit schrijft een voormalige automobilist in het blad Bèta, daartoe uitgenodigd door de redactie. Bèta heeft uitgekiend, dat we nu in het vijfde autoloze tijdperk zitten: Het eerste liep van 0,000 tot circa 1895, het tweede van 1914-1918, het derde van 1940 tot 1945 en het vierde, de zondagen van 1956. Geeft u gratis advies waar u naast een goede service met de hoogste korting onderstaan de artikelen in uw omgeving kunt kopen. autobanden diepvriezers televisie kleur/zwart-wit wasautomaten koelkasten gashaarden afwasautomaten film/foto-apparatuur Zet een kruisje in het betref- rende vakje en zendt deze cou pon aan Nationaal Voorlich- tingsinstituut, Postbus 616 te Hilversum. En nu we misschien wat meer tijd krijgen voor het uitvoeren van repa raties is in de Prisma-reeks het nieu we Prisma-autoboek verschenen. Ge schreven door J. J. A. Mooijenkind bevat dit handige boekwerkje niet alleen een overzicht van de werking van de auto, maar ook aanwijzingen hoe men zelf kleine reparaties kan verrichten. Tekeningen verduidelijken de tekst. Het boekje is verschenen bij uitgeverij Het Spectrum in Utrecht Beuker dreigt inmiddels advertenties te zullen plaatsen in alle bladen waar aan de door hem geroyeerde „nieuwe bestuursleden” mededelingen hebben ge daan „omtrent hun zogenaamde be stuur”. Op kosten van dit alternatieve bestuur zouden deze berichten dan her roepen worden, laat hij weten. De overvallers kwamen de winkel aan de Vrijheidslaan binnen terwijl de vrouw enige klanten hielp en de winke lier in zijn kantoortje bezig was. De v daders hingen wat in de zaak rond, totdat de klanten verdwenen waren. Wat daarna gebeurde, is nog duister. Volgens de recherche liep mevrouw Schelling op een gegeven moment naar een ander deel van de winkel, gevolgd door een - van de mannen. Even later vond de heer Schelling zijn vrouw hevig bloedend voor de toonbank op de grond1 liggen. Hij kwam in gevecht met de dader, die hem daarbij in de borst stak. Het drietal nam vervolgens de vlucht, achtervolgd door de winkelier. Deze kwam even later terug en zakte in zijn winkel in elkaar. Er wordt geen geld vermist. Volgens eerdere uit Egyptische bron nen afkomstige berichten zouden Egypti sche strijdkrachten een Israëlisch net werk van olie- en napalmleidingen heb ben gesaboteerd voordat het leger het Suezkanaal overstak op de eerste dag van de oorlog in het Midden-Oosten. Het Internationale Rode Kruis in Genève heeft Israel, Egypte en Syrië voorgesteld de wederzijdse beschuldigin gen van het martelen en doden van krijgsgevangenen door commissies te la ten onderzoeken. Het samenstellen van dergelijke com missies is mogelijk aan de hand van de Rode-Kruisconventie, zo verklaarde het Rode Kruis gisteren. Japan, dat sterk afhankelijk is van Arabische olie, zal een beroep op Israel doen om zijn troepen terug te trekken op de posities die ze innamen toen de VN-resolutie van 22 oktober van kracht werd. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken zei dit op een wekelijkse persconferentie. Op de vraag of hij dit onder druk zei, ant woordde de woordvoerder met „geen commentaar”. De noodtoestand in Irak, die in okto ber, bij het uitbreken van de Arabisch- Israelische oorlog werd afgekondigd, is donderdag bij presidentieel decreet opge heven, aldus een bericht van radio- Bagdad. Iraakse troepen hebben deelge nomen aan de strijd aan het front in Syrië en aan het front in Egypte. Israëlische officieren hebben gisteren het bestaan van een geheim wapen, waarmee het Suezkanaal in brand zou kunnen worden gestoken in het geval van een Egyptische aanval, ontkend- gemotoriseerde voertuig hebben uit te staan. En dat zijn vandaag de dag bijna alle onderwerpen. Het boek van Spoerl, verschenen bij Hollandia BV in Baarn, is ge schreven op luchtig, informatieve wijze en bevat talrijke illustraties in de vorm van foto’s en tekeningen - DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Beuker, voorzitter van de Rooms-katho- lieke Partij Nederland, heeft de strijd aangebonden met het „alternatieve be stuur” van zijn partij, dat sinds een vergadering van verontruste RKPN’ers eind vorige maand in Utrecht Beukers voorzitterschap van de partij betwist. De heer Beuker heeft de leiding van het alternatieve bestuur nu een deurwaar dersexploot laten uitreiken, waarin hen wordt aangezegd dat zij persoonlijk zul len worden aangesproken als ze de naam van de RKPN blijven gebruiken. Den Bosch-Utrecht In verband met de werkzaamheden ter hoogte van Everdingen dient het verkeer in de richting Utrecht, op werk dagen van ’s morgens half tien tot ’s middags vier uur, met verkeerstrem- ming rekening te houden. Amsterdam-Den Oever Op de rijksweg Amsterdam-Hoorn- Den Oever, dient het verkeer in beide richtingen met vertraging rekening te houden, ter hoogte van de gemeente Wognum. In verband met werkzaamhe den is op werkdagen tussen ’s morgens 07.00 uur en ’s avonds 18.00 uur, voor het verkeer slechts één rijstrook be schikbaar. De verkeersdoorstroming wordt met lichten geregeld. De Guineese afgevaardigde, mevrouw Jeanne Marti Cisse, die optrad als woordvoerder voor de acht niet-gebon- den landen in de vijftien leden tellende raad, verzocht de Chinese ambassadeur Hwang Hwa, die in de maand december het voorzitterschap 'bekleedt, de raad in vergadering bijeen te roepen. Het schijnt dat de Fransen, voorstan ders zijn van een nauw contact tussen de Veiligheidsraad en de vredesconferen tie, die aanstaande dinsdag in Genève moet beginnen. (Van onze correspondent) ALMELO. De 61-jarige H. Noltes is gisteren bij een ruzie in zijn woning in Almelo doodgestoken. Zijn 31-jarige dochter werd eveneens met een mes gestoken. Zij is ernstig gewond. De da der, een 29-jarige Turk, is gearresteerd. De heer Noltes had er bezwaar tegen dat zijn gescheiden dochter een verhou ding met de Turk had. De ruzie ontstond over de kleur behang voor de woning, die de dochter zou betrekken. Over de verdere toedracht van de zaak is niets bekend. De Turk is in Turkije getrouwd en heeft vijf kinderen. a AMSTERDAM. De 50-jarige me vrouw J. Schelling uit Amsterdam is gisteravond overleden nadat zij eerder op de dag tijdens een overval door twee mannen en een vrouw in haar sigaren zaak annex giroagentschap was neerge stoken. Tijdens de overval werd ook haar man neergestoken. Hoewel hij ern stig werd gewond, verkeert hij niet in levensgevaar. Ook zuinig rijden kan gelden als een sportieve bezigheid. Eigenlijk niets bijzonders. Er zijn talloze rally’s geweest, waarbij het erom ging zo min mogelijk brandstof te gebruiken. Gedwongen door de omstandigheden kan iedereen nu zijn eigen zuinig- heidsrally verrijden. Als men daarbij probeert om beneden het laatste mi- nimum-verbruik te komen, zit er nog een sportief aspect aan. U moet er dan wel wat voor doen. Bijvoorbeeld, niet meer de eerste de beste route te kiezen die u in gedachten komt. Nee, eerst overdenken wat voor soort ver keer er op de. geplande route zal zijn. Een gemengd verkeer, een intensief verkeer? Wellicht is het mogelijk een deel van de route af te leggen over de autosnelweg. Daar kunt u uw eigen tempo aanhouden. Zo zajn er nog enige punten die men moet uitvoeren als men zuinig wil lijden. Allereerst een scherpe controle van de motor. De ontsteking zal zo exact mogelijk afgesteld moe ten worden, schoongemaakte of nieu we bougie’s met een correcte warm tegraad verbeteren het vermogen van een zuinig afgestelde motor; een ver stopt luchtfilter en een door corrosie aangetaste uitlaat verhogen het brandstofverbruik; de bandenspan ningen moet nauwkeurig zajn aange past aan de beladingsgraad van de wagen. Dan nog iets over de rijstijl. Het is niet voldoende om tijdens de rit de snelheidsmeter op 100 km/uur te houden. Men zal daarbij van de wa gen niet het volle vermogen moeten verlangen. Dat betekent bedaard op trekken, zo snel mogelijk naar een hogere versnelling schakelen. Men kan zelfs als zowel het verkeer als de weg dit veroorloven meteen van de tweede versnelling in de vierde proberen te schakelen. Het is wat dit betreft jammer dat in de moderne personenwagen althans de meeste geen toerenteller meer aanwezig is. Juist dit instrument biedt veel hulp bij het tijdig en correct schake len. Uiteraard zo snel mogelijk de cho ke uitschakelen. Bij een automatische choke die goed is afgesteld lukt dit vrij vlug door even een trap op het gaspedaal te geven. Tenslotte helpt het, als men voor verkeerslichten, (als het verkeer van de andere kant net op gang is geko men), spoorwegovergangen en geo pende bruggen de motor afzet. Bij de start dan echter niet spelen met het gaspedaal. Ook dat kost brandstof. i. I '1 MULTIBONT alléén gevestigd te AMSTERDAM Keizersgracht 510 naast schoenenzaak* S „i ■T.T... 1 Het is altijd aardig, en voor de sportliefhebbers misschien ook enigszins nostalgisch, om in deze tijden een plaatje te publiceren van een formule-l-wagen. Niet zomaar een formule-l-wagen, maar één die pas is ontworpen en gebouwd. In kennerskringen noemt men deze bolide de „racewagen van het jaar”. Meer offi cieel is het een Trojab T 102, een geheel nieuwe formule 5000. In Engeland, waar deze wagen is vervaardigd, zeggen ze dat hij bedoeld is om vijf jaar mee te doen aan races. Welke races? Apeldoorn-Deventer Tussen Twello en Deventer worden op deze weg werkzaamheden uitgevoerd waardoor vertraging kan ontstaan voor het verkeer in beide richtingen. Het verkeer gaande in de richting van Apel doorn wordt bij de Worp via een met borden aangegeven route omgeleid. Utrecht-Ede-Arnhem In Ede is de rijbaan bestemd voor het verkeer in de richting Utrecht afgeslo ten. Op de overblijvende rijbaan zijn twee rijstroken beschikbaar voor het verkeer in de richting Arnhem, en één in de richting Utrecht. De linker rij strook voor het verkeer in de richting Arnhem is verboden voor voertuigen breder dan twee meter. Leiden-Alphen aan de Rijn-Bodegraven. Op werkdagen worden hier bepaalde plaatsen van de rijbaan afgezet. Bij deze afzettingen wordt de verkeersstroom met lichten geregeld. Het vijfde autoloze tijdperk dus en hoe reageert de aan zijn voertuig verknochte automobilist daarop. Een ingenieur uit de lezerskring van Bèta beschreef zijn reactie, al blijkt dat hij niet zo erg was gesteld op de auto. Reeds een jaar voor de oliecrisis (eind 1972) heeft hij om milieurede nen zijn auto weggedaan. En zonder de auto is hij er uitstekend in ge slaagd om te blijven voortleven. Hij schrijft: „Je hebt een plezierig gevoel niet meer medeschuldig te zijn aan de massamotorisering. In de tweede plaats ben je geloofwaardiger in je anti-argumenten en tenslotte is - reizen per openbaar vervoer tiental len malen veiliger en ook nog gezon der”. In het vervolg van zijn artikele berekent hij dat het openbaar ver voer voor hem ook nog goedkoper is, al zegt hij daarbij dat met name de treintarieven vooral in de eerste kilo meters relatief duur zijn. Maar hoe verder men per trein reist, hoe goed koper dit vervoer in feite wordt, vergeleken met de autokosten, aldus deze ingenieur. De schrijver woont in een plaats waar een goed bruikbare busverbin ding aanwezig is. Het valt hem op. dat er altijd zitplaatsen in de bus leeg blijven (na 7 januari zal dit ongetwijfeld anders worden) en dat de frequentie van deze busverbinding voldoet aan zijn verlangens. Het reizen per trein vindt hij com fortabel. Een groot voordeel is, dat de kinderen in een trein meer bewe gingsvrijheid hebben dan in een auto. Het overstappen is vermoeiend en tijdrovend, en hij heeft geleerd, dat hij redelijkerwijs niet meer dan drie verspreid liggende adressen op één dag kan bezoeken. Zijn rijbewijs heeft hij aangehouden en bij het vervoeren van grote, zware lasten huurt hij een auto. Hij gaat thans ook per trein op vakantie en heeft daar tot nu toe alleen maar goede ervaringen mee. Alleen, er moet van tevoren meer geregeld worden dan voor een autovakantie. Hij besluit zijn artikel in Bèta met de volgende opmerking: „Met dit al les is duidelijk niet ontkend dat een eigen auto voor de bezitter daarvan grote voordelen heeft boven het openbaar vervoer. De auto is welis waar duur en onveilig, maar biedt vaak een hoeveelheid gemak wat ook het beste openbaar vervoer niet altijd zal kunnen geven. Maar daar gaat het niet om. Het gaat om de vraag hoe 13 tot 15 miljoen mensen zich optimaal kunnen verplaatsen op een oppervlakte van nog geen 37.000 vier kante kilometer?” Misschien zullen we al in januari weten hoe dit geschiedt. 1 NERTS PIÉCES F w ar-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23