Arabische mening over reis van Amerikaanse minister: Grote stijging invoerprijzen Heath: „Onze hoop voorlopig opzij mars over een mijnenveld Genève: Fluoridering drinkwater straks via wet Nieuw kabinet op Antillen Nixon morgen in ziekenhuis Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten NMI Le Doec Tho en Kissinger gaan opnieuw praten ■■■I I PRIJZEN GEZINSCONSUMPTIE IN 1974 10,5 PCT. HOGER VIERENTWINTIG URIGE WERKWEEK U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: rr EGYPTENAREN HALEN VLIEGTUIG NEER achtergrond Astronauten Skylab zagen Kohoutek 3 DECEMBER 1973 V R IJ D A G 1 4 Syrië Vertrouwen Prijsbeleid Looptijd U stort N Controle ‘J H Morele steun Laatste schot Prioriteit Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2,41/? of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. f 873,44 ƒ4.367,20 714,70 ƒ3.573,49 621,49 ƒ3.107,44 2 2 6 6 ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- GENÈVE Komende dinsdag gaan in Genève, na een kwart eeuw Van strijd sedert de aanvaarding van het VN-plan tot verdeling van Palestina, partijen aan de conferentietafel zitten om via rechtstreeks overleg te proberen tot werkelijke vrede in het Midden-Oosten te komen. De Israëlische vice-premier, Yigal Allon, noemde de nog te volgen weg „meer een mars over een mijnenveld”, dan „een wande ling in het park”. Jaarlijks onderzoek jaar jaar 4!4 jaar 4/2 jaar jaar jaar 7 7 7% 7% 81/4 °/o 8’/4 (Van onze redacteur in Beiroet, Herman Ralfes) Rente U ontvangt °/o (Van onze redactie buitenland) (Vervolg van pagina 1) i ■ijk van ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Londen) j vember werd de strategie met het oog op het komende vredesoverleg bepaald. Maar of dit positivisme tegenover vre de bij de onderhandelingen in Genève straks tot een snel akkoord zal leiden, is Het kabinet heeft niet zover willen gaan als Duitsland, waar de werving van alle buitenlandse werknemers uit niet- EEG-landen is stopgezet. rika zich straks meer op de Arabische wereld zal gaan richten. troepen bevonden zich toen op de oostelijke oever van het Suezkanaal in de Sinaï. De Israëlische militairen hadden een bruggehoofd op de weste lijke oever gevormd. is is iet im ei sen de het op om en lun len. <en zan teel zan in ien of ren HOUSTON (DPA). De drie Ameri kaanse astronauten van Skylab hebben gisteren de komeet Kohoutec met het blote oog kunnen zien. Commandant William Pogue berichtte aan Houston dat Kohoutec „heller, lan ger en duidelijker dan woensdagmorgen” was geweest. Pogue en zijn mede-astronauten Carr en Gibson, hebben de „komeet van de eeuw” tot nu toe alleen door middel van hwa telescoop kunnen waarnemen. Vraag eens Inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK in tad ;rd, de ge- jl. /an ?a- ge- ire en, ige rd. oet ol- iek icb ;en cht vel .R- tu- of de ro- rij- of- aar ger tw len fo- er- ik- dit en. zer re ar ers de aen ild. an der aar zei len de ijn m- we de ■ar in- en ja- >r- eft er te it- )S- [is- lag de w- dat it”, om an, en. ja- ale ros lire lies ISRAEL LIET weten dat de kwes tie van zijn krijgsgevangenen in Syrië de hoogste prioriteit had. Het dreigde zelfs in Genève niet met de Syriërs aan tafel te gaan zitten als niet tevoren een lijst van deze gevangenen zou worden ingediend en het interna- van Economische Zaken en Ruimtelijke Ordening. Voordat de ministers hun be slissing nemen, zullen wel eerst de nor male beroepsprocedures worden afge werkt. Onder de Nederlandse bodem zijn nog zeer grote hoeveelheden kolen aan wezig. Het kabinet meent dat het boven de grond brengen van deze kolen veel te duur is geworden. Minister-president Den Uyl: „Importeren van kolen is veel goedkoper.” TOEN HET laatste schot was ver- klonkeil, begon zich echter pas goed de macht te manifesteren van een geheel nieuw strijdmiddel het po- litiek-economische oliewapen dat de Arabische landen voor het eerst hadden aangewend om druk op Israel en diens vrienden uit te oefenen. Nooit tevoren was de wereld zo rechtstreeks geconfronteerd met ont wikkelingen die verband hielden met de strijd in het Midden-Oosten. Ne derland kreeg te maken met een vlieg tuigkaping (de KLM-Boeing Missis sippi op 25 november). Voorts was het, buiten de Verenigde Staten, het enige land dat zich geplaatst zag voor een olieboycot. Maar landen overal ter wereld ondervonden de weerslag van de olieproduktievermindering die in januari 30 percent zal bedra gen en die leidde tot een crisissi tuatie in het al jaren dreigende ener gietekort. Aan Arabische zijde sloten de lan den zich hechter aaneen, met uitzon dering van Lybië, welks leider, kolo nel Gadaffi, verklaarde „hoogst ra zend” te zijn dat hij niet voor het begin van de strijd was geraadpleegd door Egypte, het land waarmee hij op 1 september een unie had willen aangaan. Op een topconferentie van zestien Arabische landen op 26 no- LONDEN. Aanstaande maandag zal in Engeland een nieuw budget worden ingediend om de moeilijkheden het hoofd te bieden, als het energieverbruik voor de industrie tot 65 percent zal zijn teruggebracht, de export stagneert, juist nu veel deviezen nodig zullen zijn om de aanzienlijk duurder geworden olie te gaan betalen. Premier Heath verklaarde voor de te- BEIROET „Kissinger ruimt op zijn huidige reis door het Midden- Oosten de laatste okstakels op voor het begin van de vredesconferentie tussen de Arabische landen en Is rael in Genève”. Dat is steeds het in volle overtuiging gegeven ant woord van Arabieren op de vraag wat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken precies komt doen. De minister van Buitenlandse Za ken. Abba Eban, was optimistischer. Na het bestand van 22 oktober ver klaarde hij dat Israel nu tenminste de belofte had gekregen dat recht streeks zou worden onderhandeld. WASHINGTON (AFP). President Nixon wordt morgen in het marinehos- pitaal in Bethesda bij Washington opge nomen om er zijn jaarlijkse onderzoek te ondergaat. Dit heeft het Witte Huis meegedeeld. Het onderzoek vindt doorgaans pas eind december plaats, maar aangezien Nixon’s arts, Walter Tkach, gaat trou wen en een huwelijksreis gaat maken, is het vervroegd. Tkach zei onlangs dat zijn patiënt in voortreffelijke gezondheid verkeert en „dat men dat zo moet zien te houden”. WILLEMSTAD (ANP). De Neder landse Antillen hebben een nieuwe rege ring. Formateur en NVP-partijvoorzitter Juancho Evertsz heeft de gouverneur van de Nederlandse Antillen drs. B. M. Leito de lijst met namen van de nieuwe ministers overhandigd. Het nieuwe kabi net kan rekenen op de steun van vijf tien van de tweeëntwintig staten (parle mentsleden. Alhoewel aan het regeringsprogramma nog de laatste hand wordt gelegd, ver klaarde de formateur en nieuwe minis ter-president Juancho Evertsz dat de nieuwe regering ernaar zal streven een Antilliaanse staatsvorm te construeren met grotere zelfstandigheid voor de An tillen als geheel en ook voor de eiland gebieden apart. In de oppositie zijn de Frente Obrero (Curacao) van Papa Godett (drie zetels), de Arubaanse PPA (drie zetels) en de DP van Rozendal (1 zetel). Tot gevolmachtigd minister in Den Haag is benoemd de NVP-er drs. Ri chard F. Pieternella (33). Via de Prijzenwet zullen ook de divi denden worden bevroren. Huurverhogin gen zullen aan maxima worden gebon den. Dit geldt ook voor het vakantie huisje en de huur van een standplaats voor caravan of tent. De pachtprijzen mogen per 1 maart 1974 met niet meer dan 1 percent stijgen. Minister Boersma van Sociale Zaken zei, dat via de Loontechnische dienst zal worden nagegaan of iedere Nederlander zich aan de af te kondigen maatregel zal houden. Op verzoek van de vakbeweging zal het kabinet bekijken of de onderne mingsraden de bevoegdheid kunnen krij gen nauwlettend na te gaan, of de bedrijven zich aan de maatregelen hou den en of in die bedrijven de cao’s optimaal worden nageleefd. Daarvoor heeft het vier oorlogen gevoerd. Hij zei toen echter ook: „Eén ding zullen wij niet aanvaarden, terugkeer naar de grenzen van voor de oorlog van 1967. De Israëliërs zijn er meer dan ooit van overtuigd dat het van belang is grenzen te hebben die verdedigd k nnen worden.” Voor Egypte was bevrijding van alle bezette gebieden echter de inzet van de oorlog die op 6 oktober begon. Daarom wil het dat in Genève een vast schema wordt uitgewerkt dat Israel tot geleidelijke terugtrekking verplicht. verklaring zeer kwaad. Niet zozeer om dat men ertegen is, maar vooral omdat Nayef Hawatmeh het grote woord het eerst heeft gesproken, en daarmee veel nieuwe bewondering in de vluchtelin genkampen heeft geoogst. Ook in Syrië is men in blijde afwach ting. Weliswaar werd in Damascus ge suggereerd, dat niet over de kwestie van uitwisseling van krijgsgevangenen mocht worden gesproken, maar wanneer Kis singer in Damascus begint over de be zette gebieden en de kwestie van de krijgsgevangenen daarvan een onderdeel uitmaakt, dan is ook Syrië wellicht be reid tot minder absolute eisen. Het is misschien wel daarom, dat ook aandacht moet worden besteed aan de gedachtengang, dat een belangrijk deel van Kissingers reis ook is iet verder herstellen van vertrouwen bij de Ara bieren in de Amerikaanse politiek, aan- gewakkerd met de mededeling dat Ame- Minister van Buitenlandse Zaken Amerika, dr. Henry Kissinger, bracht gisteren een kort bezoek aan Algiers, waar hij sprak met president Boume dienne (rechts). In het midden de Al gerijnse minister van Buitenlandse Za ken Bouteflika en Kissingers adviseur Sisco. Het Centraal Plan Bureau heeft bere kend, dat in 1974 de invoerprijzen met maar liefst 15 percent zullen stijgen, de arbeidsproduktiviteit stijgt nog met 1 percent, doch het nationaal produkt zal gelijk blijven aan dat van 1973. De betalingsbalans zal met 8 miljard ver slechteren. Berekend is dat de prijzen voor de gezinsconsumptie met 10,5 per cent zullen stijgen en de loonsom per werknemer met 12 percent. De versnelde omschakeling van olie op aardgas zal in 1974 f 2 miljard gaan kosten. Dat is ongeveer 1,5 miljard meer dan reeds was geraamd. Dit bedrag geeft in 1974 20.000 mensen een geheel jaar lang extra werk. Uit de bekendmaking, die gelijktijdig ook in Hanoi werd gepubliceerd, blijkt dat men problemen van wederzijds be lang wordt bedoeld de steeds toenemen de vijandelijkheden tussen Zuidvietna- mese troepen en de troepen van het Bevrijdingsfront, ondanks het bestand dat begin januari door Kissinger en Le Doec Tho werd getekend. Kissinger komt vermoedelijk naar Pa rijs vanuit Genève waar hij de opening van de vredesconferentie over het Mid den-Oosten zal bijwonen. „Beheersing van inkomens en prijzen is nu geboden. Nu al hebben we te maken met een ernstig hoge prijsont wikkeling. Het kabinet gaat uit van de stelling, dat waar minder te verdelen valt dit in ieder geval rechtvaardig moet gebeuren”, aldus premier Den Uyl. Bin nenkort zullen door minister Lubbers extra prijsmaatregelen worden afgekon- digd. Dit zal per bedrijfstak gebeuren. Dat geldt ook voor de vrije beroepen, waar de inkomens uiteenvallen in hono raria en kosten. De kosten zullen in ieder geval niet mogen stijgen. Vandaar, dat men via de Prijzenwet de vrije- beroepsbeoefenaren wil dwingen de no ta’s te specificeren om te kunnen nagaan, of ook zij niet meer inkomensstijging declareren dan 15 per maand. tionale Rode Kruis geen toestemming zou krijgen hen te bezoeken. In di plomatieke kringen vermoedt men dat Syrië dé kwestie van de krijgsge vangenen wil gebruiken als pressie middel om terugtrekking uit de be zette gebieden te bewerkstelligen. „Wel zullen we bij aanvragen om gastarbeiders zeer scherpe criteria aan- leggen. Allereerst zullen we kijken naai de werkomstandigheden in het aanvra gende bedrijf en nagaan waarom Neder landers het werk daar niet willen doen. Daarbij zullen we bekijken, of in het betrokken bedrijf de cao wel wordt nageleefd, omdat door niet-naleving van een cao Nederlanders vaak niet in zo’n bedrijf willen werken”, aldus minister Boersma. JERUZALEM (UPI). Israël heeft gisteravond bekendgemaakt dat een on bemand verkenningsvliegtuig bij het Su ez-front „uit de koers is geraakt en op Egyptisch gebied is neergestort”. Egyptische luchtafweer heeft een Is raëlisch spionnagevliegtuig neergescho ten boven de zuidelijke sector van het front langs het Suez-kanaal, zo meldt het persbureau voor het Midden-Oosten. Met het veranderen van de leiding van het leger de oorlogs-stafchef Sjazli zou vervangen zijn door Gamassy, de onderhandelaar bij kilometerpaal 101 heeft zeker Egypte alles op vrede gezet. Dit gokken op vrede van Cairo wordt in Beiroet bijna dagelijks gedramatiseerd in knokpartijen, schietpartijen soms, tus sen groepen Palestijnse commando’s, die het al met elkaar oneens zijn over wat er straks met de „buit” van Kissingers reis met een stuk ontruimd Palestina moet gebeuren. De leider van het pro-Chinese Volks front voor de bevrijding van Palestina, Nayef Hawatmeh, heeft het allemaal veroorzaakt met zijn woorden, dat de Palestijnen blij moeten zijn met elk stukje bevrijd Palestina en dat daarop ook een staat moet worden gevormd om zelfstandig de strijd voort te zetten. De andere groeperingen zijn over die WASHINTON (AFP). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, en zijn Noordvietname- se tegenspeler Le Doec Tho zullen elkaar op 20 december in Parijs ontmoeten. Ze bespreken dan problemen van weder zijds belang. Dit heeft het Witte Hui» bekendgemaakt. Ook het kabinet draagt financieel een extra steentje bij in de orde van grootte van. 750 miljoen. Hiervan zal een derde door de gemeenten moeten worden be zuinigd en tweederde door het rijk. Half januari zal minister Duisenberg van Fi nanciën meedelen op welke begrotings posten hij het halve miljard wil be knibbelen. Van de huidige werkgelegenheidspro gramma’s, vooral in het noorden van het land, zal 20 percent worden bestemd voor de vernieuwbouw van woningen en de warmte-isolering. „Dit bespaart per woning een derde van het energiege bruik en behoeft niet meer te kosten dan 2000 tot 2500 per huis”, aldus minister Lubbers van Economische Za ken. Om problemen rond de extra aardgas winning te voorkomen, zal de Wet op de Ruimtelijke Ordening dusdanig worden gewijzigd, dat beslissingen over explora tie en exploitatie worden genomen op centraal niveau, d.w.z. door de ministers Bij al het praten over concrete oplos singen bij Kissingers verblijf in de Ara bische hoofdsteden, kunnen voor de toe komst de resultaten in de abstracte sfeer belangrijker blijken. Maar dat sluit nog niet uit, dat de Arabieren iets nodig hebben om hun gezicht te redden. Het is misschien in dit verband goed dat de kwestie van terugtrekking tot de posities van 22 oktober nog móet worden opge lost. De strijd in de Sinaï en op de Hoogte van Golan die wel de proeftuin van een nieuwe wereldoor log zijn genoemd en de rol die beide supermachten daarbij speelden, hebben de politieke situatie in het strategisch belangrijke gebied zo in grijpend gewijzigd dat van een terug keer naar de oude situatie geen spra ke meer kan zijn. Het was een oorlog die in verband met de Amerikaans- Russische detente geen werkelijke overwinnaar zou mogen opleveren. Op 22 oktober kwam het tot een bestand na aanvaarding door de Vei ligheidsraad van een Amerikaans- Russisch voorstel. De Egyptische DEN HAAG. Minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend om de fluoridering van drinkwater wettelijk mogelijk te maken. Het wetsontwerp was noodza kelijk geworden omdat de Hoge Raad op 22 juni van dit jaar had verklaard in een zaak die een aantal mensen had aangespannen tegen de gemeente Amsterdam, „dat de toevoeging van stoffen aan het drinkwater, teneinde daarmee een geheel buiten de eigenlij ke drinkwatervoorziening gelegen doel te dienen... een maatregel is van zo ingrijpende aard, dat zonder wettelij ke grondslag niet kan worden aange nomen dat een waterleidingbedrijf daartoe de vrijheid heeft”. Minder zeker wordt men echter als men zich af vraagt of dat ook betekent dat Kissinger nieuwe garanties aan de Arabieren zal geven over een totale Israëlische terugtrekking. Het Egyptische dagblad „Al Achram” schreef op 12 december dat 82 landen zich bereid hebben vre- klaard een Palestijnse regering in bal lingschap te erkennen zo deze zou worden gevormd. levisie: „We zullen onze hoop en onze doelstellingen voor de toekomst voorlo pig opzij moeten zetten.” Essentiële industrieën, zoals de voe dingsindustrie,-zullen door de maatrege len, zoals de driedaagse werkweek, niet worden getroffen. Winkels die open kunnen blijven zonder licht en warmte te gebruiken, kunnen dat doen. Een sprankje hoop hebben de berich ten verspreid over de geheimzinnige ver dwijning van de nieuwe minister voor arbeid William Whitelaw en de leiders van de vakbonden van de spoorwegman- nen. Men neemt aan dat zij in het geheim zullen proberen een oplossing voor dit desastreuze arbeidsgeschil te den. De leider van de mijnwerkers, Gorm- by, heeft gisteren nog weer eens bij herhaling verklaard dat het onjuist is de schuld voor de crisis op de schouders van de mijnwerkers te leggen. Hoe uit eenlopend de belangen in de Britse vakbondswereld zijn blijkt wel uit het feit dat in dezelfde televisie-uitzending de leider van de vakbond van postbe ambten erop hamerde dat de anti-infla- tieplannen van de regering nu juist tot iedere prijs dienen te worden gesteund. Het was overigens dezelfde vakbondslei der die enige jaren geleden Engeland aan de rand van een instorting bracht met een eindeloos schijnende poststa king. Enige weken geleden verscheen een lang artikel in het Amerikaanse week blad Time over de mateloze problemen waarin de Britten zichzelf sinds het aflopen van de laatste wereldoorlog steeds weer hebben gestort. De titel van het artikel was: „Hun duisterste uur, sinds het vorige.” In het links-Engelse weekblad The New Statesman van deze week staat in een hoofdartikel te lezen: „Het ongeluk kige feit doet zich nu eenmaal vooor, dat het Britse volk, Britse kranten en vaak ook de Britse Labour Partij en zeker haar leider ieder voor zich een wanhopige makende neiging vertonen om, zodra de geringste mogelijkheid zich voordoet, terug te hobbelen naar de veertiger jaren.” Na de onafhankelijkheidsoorlog van 1948, de veldslag in de Sinaï in 1956 en de Zesdaagse Oorlog in juni 1967 was het de 18-daagse oorlog van oktober dit jaar die tenslotte de stoot gaf tot de vredesconferentie. Kissinger ruimt obstakels op Door het herstel van de communicatie met vriend nummer één en vijand nummer één, kan misschien straks de scherpe zijde van de Arabische eisen van nu iets worden afgezwakt, opdat ook Israel zich in zijn zucht naar veilig heid kan blijven laten gelden tegenover de Arabieren. BESLOTEN WERD Egypte en Sy rië feitelijke en morele steun te ver lenen. Voorts werd de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) erkend als de enige vertegenwoordigster van het Palestijnse volk, aanvankelijk voor koning Hoessein van Jordanië een reden niet naar Genève te gaan. Hoessein is voorstander van een verenigd Arabisch Koninrijk. Dit zou moeten bestaan uit Palestina op de westelijke Jordaan-oever met Jeruza lem als hoofdstad en Jordanië op de oostelijke oever met als hoofdstad Amman. Op 15 maart 1972 maakte hij dit voorstel bekend. Dit plan werd door de Palestijnse verzetsorganisaties verworpen. De Palestijnse verzetsleiders heb ben inmiddels ook intensief overleg gepleegd, onder meer in Moskou, maar hebben tot dusver nog niet het definitieve standpunt ten aanzien van de vredesconferentie bepaald. PLO- leider Yasser Arafat verklaarde op 3 december dat het doel van de Pales tijnse revolutie is het vestigen van een democratische staat op het totale grondgebied van Palestina. Minister Vorrink heeft nu in het wets ontwerp laten opnemen dat geen en kele stof aan het drinkwater mag worden toegevoegd die niet dient om het drinkwater deugdelijk te maken of noodzakelijk is voor het transport van het water. Een uitzondering geldt alleen voor de toevoeging van fluor. De minister wijst er in de toelichting bij het wetontwerp op, dat de heilza me werking voor het gebit van geflu orideerd water onomstotelijk is bewe zen, dat er nooit iets gebleken is van nadelige effecten en dat de Wereldge zondheidsorganisatie zich achter de fluoridering van leidingwater heeft gesteld. iets waar Kissinger zelf waarschijnlijk ook pessimistisch over is. De zenuwen zijn nog te gespannen in het Midden- Oosten om de soepelheid op te brengen die nodig is voor het wederkerig aan vaarden van een allesomvattend com promis.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3