Renovatie Aagtendorp voorgsteld Fusie met Velsen moet doorslag geven TOCH VERANDERINGEN IN Gasmotie in tweede ronde BEHEER VAN GASBEDRIJF van algemene beschouwingen Voor 72 woningen aan de Büllerlaan maar liefst 168 gegadigden VRAGEN OVER BRAND IN WOONWAGENKAMP h Statencommissie milieu bijeen BON I I I I WK I interieurs terstal SUÈDE JACKS en JASJES Lederen JACKS 4 De Sede - Kangoeroe ONGEVALLENDIENST Provinciegriffie rond Kerst dicht in do weekend bijlage MILIEU-HYGIENE VRIJ V R IJ D A G 1973 1 4 DECEMBER Fusie Renovatie Onderwijs Energiecrisis Verdeelsleutel Misleidend Gas Motie Breestraat Ei OM ter Antwoordnummer 416, Haarlem diverse modellen Lange Nieuwstr. - Tel. 12348 Hoek Marktplein - IJmuiden diverse modellen o.a. he'mdjasjes kleur zwart Wagenweg 1, 3 en 15, Hoek Wagenweg-Houtplein Haarlem Tel. 023-312172 ontleent zijn naam aan de afknoopbare tassen aan de zijkant van deze hoogst comfortabele 2- of 3-zitsbank. Deze DS-61 is op zijn mooist in echt lederen uitvoering. Maar ook de - Swiss canvas - uitvoering past wonderwel in het moderne interieur. De Sede is (anatomisch juist) zitten. IJI begri aan c paalc de di dat i; lever jaard is ge pathi comr ze al doek bij h hem Bezorg mij 14 dagen gratis IJmuider Courant/ Beverwijkse Courant* Straatbelasting In een open envelop, zonder postzegel! opsturen naar: Gesprek Naam Straat Plaats- Daarna kunt u mij noteren als: □maandabonnee voor f 9,30 □kwartaalabonnee voor f 27,- ("doorhalen wat met gewenst is) de brandweer I E (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE ADVERTENTIE HERENMODE unie (Van onze stadsredactie) I Met gemeentelijke bezuinigingen als uitstel van de aankoop van een ladder wagen (de brandweer werkt met verou derd materiaal) en hartbewakingsappa- ratuur was de C.P.N.-fraktie het hele maal niet eens en wat de verbetering van de woonschepenhaven betreft zag men nu graag eens een concreet voorstel tegemoet. De heer G. P. M. Langendij k (S.C.P.) pleitte tenslotte voor een modern perso- De heer Dudink diende een motie in om er als raad van Beverwijk bij de regering op aan te dringen om de Gasu nie te dwingen het gas tegen de huidige tarieven te blijven leveren, dit mede in het kader van de anti-inflatiepolitiek en het energietekort. Aan’ het college vroeg hij voorts eens aandacht te besteden aan een renovatie- plan voor het Aagtendorp. De heeri Lan- gendijk prees de inzet die bleek uit de algemene beschouwingen van het P.P.R.- raadslid Dijkman Dulkes, maar weinig waardering kon hij opbrengen voor de wijze waarop D’66-er Reijkers zijn kri tiek op het college in zijn beschouwing had vervat. neelsbeleid, ook gericht op mentaliteits veranderingen, eventueel via bijscho- lingscursussen. Indien het voorgaande juist is, zoudt u dan bij voorkeur zo gedetailleerd mogelijk willen meedelen om welke reden de hulpverlening zo laat is gestart. brand in de nacht van 2 op 3 december vier wagens in de as legde, hebben de heren M. J. de Groot (PvdA), J. M. Nijssen (D’66) en P. Heidinga (PvdA) het Heemskerkse college van burgemeester en wethouders een zevental vragen ge steld. Indien de hulpverlening inderdaad pas in de loop van maandagmorgen en dus te laat op gang is gekomen, zoudt u dan willen mededelen welke maatregelen u denkt te treffen om te bewerkstelligen dat bij calamiteiten zo als de onderhavige onmiddellijk hulp, indien vereist, wordt verleend? Antwoord wil men hebben op de vol gende vragen: Hoe plaatse. Over de aangekondigde motie van de communist C. Berghuis (BTW van wo ningwetwoningen laten vallen) was hij niet zo te spreken. „Als we het nu eens proberen door de regering een extra- Geo teraac sen. 1 voorn weinij rakke deerd' (Van een onzer verslaggevers) ti e v b r z t e k „Da ik zal bejaa: waari naar geef „Geoi Wie i dat 1 zegt heeft ik ze. een j leven Die nou Ev< een I móet vanoi Dan word voor een „Bar: schol weer bent hebt, ’t op Een liep, moet leen is er al zc Schi vijfj de li de i rijke tijde tak dat plan dooi zegt ’t w ren gen toet gew of war ’t 5 met wei Rio rots stoi zii be ge k( zi w VI H v; 01 ei d I eei vei tie me pa he da de vr ge op st< co k« de ce international Wat het bestemmingsplan Westertui- nen betreft waarvan de realisering spoedig kan aanvangen vroeg hij zich af wie het bouwplan heeft ontwikkeld. „Bij mijn weten heeft de raad daartoe nooit een opdracht verstrekt”. Toen werd het pas moeilijk, want de raad wilde weten of er een contractuele verhouding was ontstaan (D. Koger) en of de gemeente nu niet een morele verhouding was aangegaan (P. Dijkman Dulkes). Er is geen handtekening gezet, aldus burgemeester Bruinsma. Volgend jaar september zal de com missie sociale zaken en volkshuisvesting deze milieu-zaak er bij krijgen. De com missie milieubeheer zou zich vooral moeten bezig houden met zaken betref fende geluidshinder en de verontreini ging van lucht, water en bodem. Maar wethouder Schipperus meende, dat, indien de centrale overheid wetge vende maatregelen zal nemen, er voor de gemeenten op dit gebied weinig zou over blijven om zich nuttig te maken. De C.P.N.-er N. Dudink haalde als volgende spreker nogal fel uit wat de landspolitiek betreft. Teruggekeerd in de gemeente Beverwijk stelde hij vast, dat het gemeentebestuur de begroting slui tend maakt met een verhoging van de gastarieven. „Dat weerspiegelt een men taliteit en wentelt de last op de kleine verbruikers, onder het misleidende en valse argument dat men moet bukken voor de eisen van de Gasunie, waarin nu juist de oliemaatschappijen zo’n grote rol spelen”. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. „Als er een afwij kend standpunt ten opzichte van de regionale ongevallendienst in de IJmond is dan heeft Heemskerk die wel geuit. Heemskerk maakte kanttekeningen bij het interim-rapport over deze ongeval lendienst. Niet Beverwijk”. Wat gaat dat concreet betekenen voor Beverwijk, wilde de heer Menist weten. Hij vroeg zich ook af of de gemeente nu wel zo gelukkig moet zijn met een sluitend gemaakte begroting. Er wordt dan met de „curatele” van de artikel 12- gemeenten geschermd, maar er waren per 1 augustus 167 artikel 12-gemeenten in Nederland en die kregen 180 miljoen extra”. Dan de gas-relatie met de andere gemeenten, die zich tekort gedaan voe len, omdat Beverwijk de helft van de winst in de eigen pot stopt en zij samen de rest moeten delen. Wethouder Sigon herinnerde er aan, dat die gemeenten destijds akkoord zijn gegaan met het nu nog geldende con tract waarin die verdeelsleutel is over een gekomen. In een later stadium hadden B. en W. van Beverwijk zich niet bereid ver klaard een gemeenschappelijke regeling aan te gaan, want zo zei men toen, het blijft een Beverwijkse tak van dienst. Beverwijk wenste toen ook niet de Ne derlandse Vereniging van Gemeenten om advies te vragen, hetgeen andere ge- De nieuwe tarieven zijn allang bekend en iedereen kan voor zichzelf uitrekenen of dat inderdaag het geval is. Op de publieke tribune werd daar nogal ver schillend over geoordeeld. In het bestek van dit artikel kunnen we uiteraard op al die vergelijkingen en berekeningen niet ingaan, maar een ander punt is, dat wethouder Sigon niet kon ontkennen, dat het gasbedrijf volgens de raming een forse winst zal maken die Beverwijk 900.000,- oplevert om de begroting slui- meenten hadden verzocht. Met als resul taat groeiend onbehagen in de andere gemeenten. Dit zei wethouder P. J. Schipperus donderdagmiddag in de begrotingsverga- dering. „Beverwijk staat volledig achter het ongevallendienstplan. Mogelijk dat het misverstand Beverwijk ligt weer dwars en wil geen ongevallendienst de wereld in is gekomen, toen Beverwijk verklaarde, dat de financiële consequen ties van een dergelijke regionale dienst nog moesten worden uitgewerkt”. Overigens bepleitte de wethouder, vóór de praktische uitvoering van de dienst aan de orde komt, nog IJmondiaal over leg te plegen. „De Kat”. Na de officiële inge bruikneming van de Uitgeester windmo len „De Kat”, zaterdag 15 december aanstaande, kunnen belangstellenden uit Uitgeest en omgeving de molen van 14.30 tot 17 uur desgewenst bezichtigen. „Laat het college nu volgend jaar eens met een begroting komen waarin duide lijk te onderscheiden zijn de uitgaven waarover de gemeenteraad nog iets te vertellen heeft. Dat zou het verwerken van al die dikke boeken voor de raads leden heel wat vergemakkelijken”, was één van de wensen van de heer Menist, die voorts een verschuiving wilde van de reinigingslasten naar de straatbelasting. „De gemeente staat daar buiten, maar de mensen moeten aan het Hoogheemraad schap ook al 52,85 aan reinigingshef fing (rioolwaterzuivering) betalen, zowel huurders als eigenaren”. De straatbeias- ting verlegt de lasten naar de eigenaren. Wat de Heemskerkse motie aan de Beverwijkse raad betreft, die er in feite op gericht is de winst uit het gasbedrijf wat gelijkelijker over de deelnemende gemeenten te verdelen, memoreerde de heer Menist alleen, dat het thans gel dende contract destijds door alle deelne mende gemeenten vrijwillig is onderte kend. „In het verleden zijn er ook wel eens verliezen geleden en dat viel dan ook in het nadeel van Beverwijk uit”. „In de uitvoerige verslaggeving van deze brand wordt met name in de Beverwijkse Courant tot uiting ge bracht dat de brandweer pas na een uur ter plaatse was; de instanties, die hulp aan de getroffen bewoners hadden kun nen verstrekken, in de nacht van de brand gefaald hebben; er in het alge meen van overheidszijde (burgemeester, commissaris van politie, gemeentelijke sociale dienst) een gebrek aan optreden en belangstelling was”, aldus de vragen stellers. Van een andere verdeelsleutel met terugwerkende kracht wilde de wet houder persoonlijk helemaal niets weten. Het standpunt van het Beverwijkse col lege zal ter kennis van de Heemskerkse raad worden gebracht. De heer Sigon was het er over eens, dat het op de bevolking een vreemde indruk maakt, dat men eerst een grote reclamecampagne voert voor meer gas- gebruik, dan weer voor minder en nu weer voor meer en hij wees daarbij op de landelijke aspecten die daaraan ten grondslag liggen. „Wij leggen het accent in de propaganda nu op veiligheid en preventie in de vorm van een intensie vere huis-aan-huis-controle”, aldus de heer Sigon, die op een vraag waarom de verhoging van de gastarieven in Bever wijk per 1 januari ingaat en in de andere gemeenten per 1 februari ant woordde, dat dit zuiver een technische aangelegenheid is, „met dan een klein meevallertje voor die andere gemeen ten.” Had het college in de aanbiedingsnota bij de begroting gesproken over een matiging van het gasverbruik, mede ge zien in het licht van de huidige energie crisis zou de heer Menist dat gebruik juist willen vergroten en dat zou dan nog meer winst zijn voor het gasbedrijf. De heer Menist herinnderde zich dat de rechtse partijen in de raad het ooit eens een „gasbelasting” hebben genoemd. Dit raadslid verklaarde dat zijn fraktie de verhoging van de gastarieven zal accep teren: „Dat kan niet anders, want het zou de gemeentebegroting wel zeer na delig beïnvloeden als we dat niet deden”. Enigszins kribbig werd de raad toen wethouder Schipperus niet inging op de opmerking van de S.C.P.-fractieleider, D. Koger (algemene beschouwing) of er voor het plan Westertuinen reeds een projectontwikkelaar was aangetrokken, die wel eventjes zou vertellen wat er gebouwd moest worden en waar. Wethouder Schippert: „Er zijn geen afspraken gemaakt”. D. Koger: „Maar zijn er contacten gelegd”. Burgemeester J. Bruinsma opende toen zijn microfoon en deelde mee, dat een projectontwikke laar (Smits Bouwbedrijf uit Beverwijk) was gevraagd een plan voor Westertui nen te maken. HAARLEM. Het provinciebestuur van Noord-Hooland heeft mede in ver band met de energiecrisis besloten de gebouwen van de provinciale griffie in Haarlem van 22 december tot en met 1 januari te sluiten- De Breestraat was het volgende punt, wat de heer Mnist aanroerde. „Wie regeert er nu eigenlijk?” en „Er wordt daar wel hard geschreeuwd en er wordt ook naar geluisterd, maar men is het daar nooit eens en dan moet het ge meentebestuur toch het beleid voeren”. „Als het advies positief uitvalt dan zullen we met Velsen als volledige part ner aan de tafel gaan zitten met de andere gemeenten. Als het advies nega tief luidt,, dan zullen we een nieuw gesprek aangaan met de andere gemeen ten, zonder Velsen en dan kunnen de bestuurlijke zaken en de winstverdeling opnieuw aan de orde worden gesteld”, aldus wethouder Sigon, die verder mee deelde, dat het betreffende advies in januari wordt verwacht. In 1971 bleek er in Velsen belangstel ling te bestaan voor een fusie van het Beverwijkse en het Velsense gasbedrijf. De toen nog dreigende samenvoeging van de IJmondgemeenten deed fusie plannen in de ijskast belanden, maar na de opheffing van die dreiging is aan de Nederlandse Vereniging van Gemeenten verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van een fusie der gasbedrijven. De resultaten van dat on derzoek zijn nog niet bekend en afge sproken is, dat er eerst onderhandelin- gen zullen worden geopend als die re sultaten op tafel liggen. De hersens achter de Arabische olieboycot worden gevormd door Algerije. Dit land heeft relatief weinig aandacht. Wellicht omdat de sjeiks wat meer aanspreken en zelf ook spraakmakender zijn in het conflict. De rol van de Algerijnen wordt uit voerig geschetst in Erbij van morgen. Wina Born is een bekend schrijfster over alles wat met lekker eten en drinken te maken heeft. Zij vindt dat je best een klodder room kunt nemen, als je je maar in alles matigt. Dus niet te véél van lekkere, rondmakende hapjes. Haar wijsgerige benaderen van een lekkere dis heeft ze aan Ton Kors, die met haar tafelde, uiteen gezet. Hein Dik had een gesprek met een andere vrouw, mevrouw De Graaf, secretaresse van de Cliëntenbond, die zich bezighoudt met de sector van de geestelijke gezondheids zorg. „Als je echt in nood zit, weet je niet waar je het zoeken moet”, vindt ze en daar moet verandering in komen. De schilder Willink staat dezer dagen in het middelpunt van de belangstelling: twee exposities (Rotterdam en Amsterdam) en een boek van de maand over zijn werk. Hein Steehouwer analyseert zijn werk. Hij noemt het „Geëtaleerde ontoegankelijk heid”. Kinderen lopen grote risico’s in en rond de auto. Daarover een artikel met opmer kingen en aanwijzingen. Pieter Mul praatte met Rob Ridder, de nieuwe nationale badmintonkampioen, over de moeilijkheden in die sport. „Wij willen gewoon een trainer, die de top keihard aanpakt”. En: „Wie in het bestuur weet eigenlijk wat wij willen?” (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Beverwijkse ge zinnen, die in aanmerking willen komen voor een nieuwe woning, zijn als vliegen op honing op de 72 premiekoopwoningen afgekomen, die de gemeente volgend jaar aan de Büllerlaan wil laten bou wen. Wethouder P. J. Schipperus deelde donderdagmiddag tijdens de behandeling van de begroting 1974 mee, dat er zich 168 gegadigden uit Beverwijk hadden gemeld, waarvan er zeker 100 tot de categorie van „harde” kandidaten kun nen worden gerekend: dus mensen, die volgens de gemeente een aanvaardbare woning achter laten als ze de woningen aan de Müllerlaan zouden betrekken. BEVERWIJK Op de tweede dag van de begrotingsbehandeling in Beverwijk kregen, na de fractievoorzitters, andere leden van de fracties de gelegenheid om des gewenst hun fractiewoordvoerders aan te vullen. Daar maakten de heren M. F, Me nist (PvdA), K. Vermeulen (PvdA), N. Dudink (CPN) en G. P. M. Langendijk (SCP) gebruik van om wat nader op enkele aspecten in te gaan. Helaas bleef er ook tijdens deze tweede ronde van de algemene politieke beschouwingen een geprikkelde sfeer in de raadzaal hangen, die niet alles met politiek te maken had en die pogingen tot humor soms een vals ondertoontje mee gaf. Beverwijk wil het plan snel tot ont wikkeling brengen, want de woningnood in Beverwijk is nog steeds vrij groot. Driekwart van de gegadigden had zich via een enquête uitgesproken voor een Z-kamer in de woning. De heer Menist was tegen de verkoop van woningwetwoningen. „Als iemand een woning kan kopen, moet hij een vrije, niet gesubsidieerde kopen. In Heemskerk komt men wat dit betreft met een katholieke meerderheid tot een juist standpunt”. HEEMSKERK. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in het Regionale Woonwagencentrum, waar een felle De heer Vermeulen ging nader in op de problemen dienaangaande en hij vroeg zich daarbij ernstig af en hij noemde enkele voorbeelden die hem daartoe aanleiding gaven of het ge meentebestuur wel het mogelijke doet om die integratie te bevorderen. „Ik heb de indruk dat hier niet in de eerste plaats de onderwijsbelangen een rol pe len, maar dat de problemen vooral schuilen in allerlei bestuurlijke en per sonele zaken”. Hoe laat heeft de plaatselijke brandweer de melding ontvangen? Is het juist dat de hulpverlening dus afgezien van de hulp, verleend door zijdelings betrokken personen zoals politieagenten, journalisten e.d. pas op maandagochtend 3 december vanaf circa 6.30 uur op gang is gekomen. Goed, meneer Menist kreeg als eerste het woord en hij ging zakelijk op enkele financiële aspecten in. Voor de terugloop van de bevolking dacht men een extra uitkering (verfijningsregeling) van het rijk van f 150.000,- te krijgen. Maar dat wordt 64.000,- minder, had de heer Menist naar aanleiding van een nu be kend geworden ministeriële beschikking berekend. Dit raadslid nam ook aan, dat de groeinorm van 5 pet. voor openbare werken zeker overschreden zal worden. Het van hogerhand bepaalde zogenoem de leningplafond beloopt 78 miljoen voor heel Noord-Holland. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De statencommissie voor milieuhygiëne houdt woensdag 19 december om 14.30 uur een vergadering in het provinciehuis. Op de agenda staan onder meer de nota-Markerwaard en D’66-rapport over het leefklimaat in Zuid-Kennemerland. BEVERWIJK. Wethouder P. J. Schipperus is niet van plan een aparte raadscommissie milieubeheer te vormen, waar enkele raadsleden wél op hadden aangedrongen. bijdrage voor die woningen te vragen. Komen we er dan”, zo vroeg hij. Vol gens hem was piet de BTW het grootste kwaad bij het halen van de curve-prijs, maar de vaak te hoge grondkosten. De vorig jaar door hem met veel tam tam aangekondigde bouw van invaliden woningen aan de Jekerstraat is inder daad van het lijstje geschrapt. „Maar voor dergelijke woningen zijn kandida ten hier in de stad en we beraden ons nu waar en hoe die huizen gebouwd kunnen worden”, waarmee hij de vra gensteller, socialist F. Kaebisch, ook weer tevreden stelde. De heer K. Vermeulen, eveneens van de P.v.d.A., ging nader in op enkele onderwijszaken. Vorig jaar heeft zijn fraktie een motie ingediend voor hulp ten behoeve van de hoofdleidsters van de kleuterscholen, bijvoorbeeld via part- timekrachten. „Hoe staat het daar nu mee?”, wilde hij weten. Ook de naamge ving van de kleuterscholen had hij al eerder onder de aandacht van het colle ge gebracht. De ontwikkelingen met be trekking tot de Regionale Onderwijs Be geleidingsdienst gaan hem te langzaam. Gelukkig was dit raadslid met de groei van de avond-mavo, maar zeer bezorgd was hij met betrekking tot de leao-school, die naar zijn mening moet worden opgenomen in de scholenge meenschap voor lager beroepsonderwijs (met huishoudschool en lts). Op welk tijdstip en aan wie (brand weer, politie) heeft men vanuit het woonwagencentrum melding van de brand gemaakt? tend te maken. De andere helft van de winst gaat naar de gasafnemende ge meenten, Heemskerk, Limmen, Uitgeest, Akersloot en Castricum, die het met deze verdeelsleutel helemaal niet eens zijn. De heer Sigon betoogde, dat men toen er in het voorjaar over de gastarieven werd gesproken ,de indruk had dat de kosten aanzienlijk zouden stijgen bij een min der snelle groei van de afname dan voorheen. Dat gat moest worden opge vuld om de winst niet op het nulpunt te brengen. Toen men derhalve besloten had de gastarieven te verhogen, hetgeen Beverwijk ruim 700.000,- zou opbren gen, leverde een financiële touwtrekkerij tussen regering, Gasunie en VEGIN (De vereniging van gasbedrijven in Neder land) nog een extra meevaller op (van 200.000,-) op basis van een landelijk geregelde uitkering per aansluiting. Maar toen had men nog de verwachting dat het gasverbruik relatief zou teruglo pen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Wethouder P. J. Si- gan had bjj de begrotingsbehandeling de taak het „gasbeleid” te verdedigen. Hij had grote borden in de raadzaal laten plaatsen met de nieuwe tarieven en via vergelijkingen met de oude tarieven, de landelijke en de nieuwe, resulteerde zijn betoog in de bewering, dat het voor de verbruiker allemaal nog wel meevalt met die verhogingen. De energiecrisis speelt nu ineens een belangrijke rol. Wethouder Sigon zei te verwachten, dat het gasverbruik zal te ruglopen, omdat de bevolking wordt aangespoord zuinig te zijn met energie, maar anderzijds is er ook een toeneming te verwachten wegens een overschake ling op aardgas, eveneens door de rege ring gepropageerd. Slotconclusie van de heer Sigon: „We nemen maar even aan, dat het een het ander in evenwicht houdt”. laat was

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4