COMMUNIST GEORGE SCHILLINGS; EEN LEVEN DAT SOCIAAL BEWOGEN WERD ÖO u 1 rr o u ro d ed*zéker DeWeekplukker Voor Lange Nieuwstraat wordt eveneens winkeliersvereniging opgericht Aanrijding bij IJmuidense haven zwaar gewogen 11 fa BI Wj Pp* Combinati met Plein 1945 en Marktplein bepleit COCKTAILROK EN BLOUSE Bromfietser tegen geopend busportier van rixel zo’n drukker Oosterdulnweg 29 teL 14768 IJmuiden 1-0 1973 VRIJDAG 14 DECEMBER 4 door Ko van Leeuwen :ie ïk Veel nadenkt Natuurmens Eis twee maanden en twee jaar ontzegging Acties Combinatie Onwaarschijnlijk Het leuke is, dat deze twee artikelen samen goedkoper zijn dan een japon in dit genre. BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? Zoveel te doen (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN In augustus van dit jaar werd door een aantal win keliers, gevestigd aan de Lange Nieuwstraat tussen Plein 1945 en het Marktplein in IJmuiden, de mogelijkheid overwogen om ook de eigenaars of beheerders van deze zaken in een winkeliersvereniging te bundelen. In ieder geval werd de wenselijkheid daarvan door hen wel degelijk onderkend. Deze ini tiatiefnemers vormden vervolgens een commissie, bestaande uit de heren J. G. Swier, J. van Loon, R. Hayen, F. E. de Leeuw, W. Wisker en J. Loendersloot, die zich met de voorbereidende werkzaamheden tot de oprichting wensten te belasten. Het geweer Voor echte Perzen f naar Stoutenbeek. Daar vindt u de meest exclusieve H (en grootste) I kollektie Perzen van f heel Noord-Holland. -1 stBütenbeEh Breestraat 84 - Beverwijk. (02510) 23641 IJMUIDEN „Ik druk me nooit zo parlementair uit, dat moet je even begrijpen”, zegt George Schilling uit de Lagerstraat, als we samen bij hem aan de huiskamertafel zitten voor een interview. „Als ik iemand een be paalde naam geef, dan méén ik dat nog niet zo. Maar sommigen zeggen de dingen op zo’n manier dat je eigenlijk ruzie met ze zou krijgen”. En dat is eigenlijk George Schilling ten voeten uit. Een voor velen bij zijn leven legendarische IJmuidenaar. Nu 76 jaar en bestuurslid van de Be- jaardenbond, kan hij met zekerheid zeggen dat hij oprecht door het leven is gegaan. Niet iedereen heeft hem, noch zijn ideeën, altijd even sym pathiek gevonden. Vooral in vroeger jaren „moest” men in IJmuiden de communist Schilling niet. „Schilling gaat weer rotzooi schoppen”, zeiden ze als hij waar ook, even opstond om het woord te nemen. En dan be doelden ze dat ze wisten dat hij geen blad voor de mond nam, de dingen bij hun meest eenvoudige naam noemde en rechtuit zei waar het volgens hem op stond. Jij een moeder I’ F Ba ft SB, EEN REVOLUTIONAIR RUST NIET Want kijkt ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE de iele en ■ele lan zet, zitten met ook maar iets op. Hij vroeg twee maanden en twee jaar ontzegging voor roekeloos weggedrag, en verdachtes grove schuld aan het ongeval. Een daarvan bestaat uit de conclusie dat men beter gezamenlijk met bepaalde instanties kan onderhandelen dan indivi dueel, hetgeen onder meer van groot belang kan ziin bi.i het vaststellen van :sie 19 ing lan en in il- ire tur er- de in t 1 sen aar ;ter jon ke- ijk) ;ui- sen de D. er sen :en, er m- en- er- aar da- ans wd ra- Dok iet et en. ol- :se ;en. ol- ;ste 'ijs, ns, ide ote as- nu op ten ant en ie- de de er- de nt- ihe ein •n- al- let Ijf. ng ie- na de en .en Ier >n- (e- in- re- an rt- de ra uw ai de ng d”, je in Aanrijding. Een 31-jarige bewoner van Eurocasa aan de Beverwijkse Spoorsingel is vanmorgen met twee ge broken benen in het Rode Kruiszieken huis opgenomen. De man stak rond kwart voor zeven de Spoorsingel over, en werd daarbij door een in de richting van het Stationsplein rijdende personen auto gegrepen. Overigens noemde de heer Swier de oprichting van deze vereniging een eer ste stap in de goede richting, omdat de commissie in feite een combinatie voor ogen staat met de winkeliers van Plein 1945 en het Marktplein. Hun belangen zijn immers ongeveer gelijk en zij vor men gezamenlijk nu eenmaal het druk ste winkelcentrum van Velsen. Op deze wijze zal men dan als organisatie nog sterker kunnen staan en het was bij informatie reeds gebleken dat een aantal middenstanders van genoemde pleinen hier allerminst een afwijzend standpunt tegenover heeft ingenomen. Na deze inleiding ontving de commis- verontschuldigend: „M’n lichaam is m’n hele leven lang gewend aan nicotine.” Op zijn oude dag is George Schilling er de man niet naar om stil te zitten. Want een revolutionair rust niet. Schil lings heeft zich op het bejaardenwerk gestort en doet dat met overgave. De officier van justitie, mr. Bijl de Vroe, achtte dit een onwaarschijnlijk excuus. Ondanks aanwijzingen van te veel drankgebruik kon hij daar geen bewijs van vinden. Een bloedproef was niet genomen, de man was zelf naar het zièkenhuis vervoerd. De officier vond het onvoorstelbaar dat deze man, met een strafblad waarop nog meer veroor delingen voor rijden onder invloed prij ken, nog achter het stuur durft te gaan Met als eerste resultaat een vergade ring, welke donderdagavond in de fraaie bovenzaal van „De Beurs” aan de Lange Nieuwstraat werd gehouden. Alle win keliers die voor het lidmaatschap van deze vereniging in aanmerking komen, waren voor de informatieve bijeenkomst uitgenodigd. Ongeveer een derde daarvan bleek aan de invitatie gevolg te hebben gegeven, hoewel door de heer Swier bij zijn inleiding werd vastgesteld dat zeker reeds vijftig percent positief op de plan nen heeft gereageerd. Hij gaf tevens een korte uiteenzetting van de overwegingen, welke tot een dergelijk initiatief hebben geleid. toen had een le- gebonden gulden in. rijk. Een ander belangrijk argument voor de oprichting werd door de heer Swier de mogelijkheid geacht om aldus geza menlijk bepaalde reclame-acties te kun nen ondernemen. Want het moest hem wel even van het hart dat de Lange Nieuwstraat ten opzichte van andere winkelcentra in deze gemeente met der gelijke activiteiten nogal is achtergeble ven- een onze eens mee, derd georganiseerde bejaarden in HAARLEM. Met naar zijn zeggen een totaal van zo’n zes glazen bier op, vertrok een 42-jarige Velsenaar op zes tien september ’s avonds uit een café, met de vrouw van een bevriend echt paar om even per auto een rondje door het havengebied te maken. Een tochtje dat wel bijzonder nare gevolgen kreeg: de man reed tegen een stilstaande vrachtwagen, en de vrouw werd ernstig gewond. Ze liep hersenletsel op met een open schedelbreuk. Aanvankelijk be stond de angst zelfs dat ze niet uit een coma zou bijkomen- Vorige week echter kon ze uit het ziekenhuis ontslagen wor den, maar ze is nog geen honderd per cent. bij uw reisbureau of bel Den Haag 92 40 oi.z exkL luchthavenbelasting i en brandstoftoeslag. „Gisteren was het van dat rot weer”, zegt hij, „we gingen vissen in de Noord, ’t was gewoon dievenweer. En de ande ren maar kankeren. Opeens had ik er genoeg van. Ik zeg: „Jongens, wat is "t toch een mooi weer. De zon schijnt, ’t is gewoon prachtig! „En je kan me geloven of niet, maar dan heb ik ’t ook echt warm gekregen. Dat kankeren helpt met ’t weer toch niet. Ik ben een natuur mens. Toen ik voer, ik heb de hele wereld rond gezworven, kom ik eens in Rio vlak bij de haven langs een grote rots. Man, dat water was zó blauw! D’r stond een klein vuurtorentje op die Mr. O. H. van Wijk wees er in zijn pleidooi op dat men toch op de plaats van de aanrijding een uiterst kalme man had getroffen, bepaald niet iemand on der invloed. „Een bloedproef? Er was al genoeg bloed” aldus mr- Van Wijk. Nie mand heeft hem zien rijden, niemand kan dus iets over roekeloos weggedrag zeggen, was zijn stelling. De gevolgen zijn een toevallige factor, voor hetzelfde geld was het veel minder erg afgelopen. Een auto tussen die loodsen achtte hij niet zo onwaarschijnlijk, denkend aan vrijende paartjes in het havengebied. Via de strafmaat zou volgens hem be wijs worden ingevoerd dat er niet is. Hij concludeerde tot vrijspraak, hoogstens misschien veroordeling wegens onvoor zichtigheid op de weg. Uitspraak vrijdag 21 december om half twee. Wil kort en hevig.Niet van dat moeilijke. Een weekje zon en zee en hij is al tevree. Nou dat treft, zegt Airtouropa7 volle 1 verb!ijfsdagen op Corsica, vol pension v.a. f 632,- p-.p.* Vraag ons zomerprogramma Uiteindelijk werd besloten voor janua ri een nieuwe vergadering uit te schrij ven, waar de resultaten zullen worden besproken van de onderwijl door de commissie gevoerde onderhandelingen met de verenigingen van Plein 1945 en het Marktplein. Aldus zal in januari kunnen worden overgegaan tot oprich ting van een vereniging voor de Lange Nieuwstraat, of tot een combinatie van het gehele centrum. In beide gevallen zal de verkiezing van een bestuur wor den vereist. gingen tot een definitieve oprichting voort te zetten. Een aantal daarvan gaf zich tevens al voor het lidmaatschap op. Voorts opperde hij het plan om bij het gemeentebestuur aan te dringen op een boombeplanting voor de midden berm van deze straat. Volgens de heer Swier zal op een dergelijke wijze niet alleen de intimiteit van het winkelcen trum aanzienlijk worden bevorderd, maar kan in de bomen tevens eventueel een feestverlichting worden aangebracht. Het ongeluk was volgens de man, die zich gisteren voor de Haarlemse recht bank moest verantwoorden, te wijten geweest aan een plotseling uit een don kere uitrit schietende auto, waardoor hij zijn stuur moest omgooien en slipte. Die wagen, die dan niet uit een uitrit, maar volgens de situatie ter plaatse op de Halkade misschien tussen twee loodsen vandaan was gekomen, was naderhand onvindbaar. Ook een getuige, die zich na een oproep in de IJmuider Courant bij de politie meldde, had hem niet gezien. tein tegen me: „Waar was jij gisteren, Schillings? Ik zeg: Hoe Iaat? Hoe laat hoe lèat, brult de kapitein, wat heb ik daarmee te maken hoe laat! Ik zeg: bij me moeder. En die kapitein buigt zich naar voren en zegt: Waaat? Heb jij dan ook nog een móeder Donder op En hij jankte d’r van.” Over de oliecrisis en de energiebeper- king: „Ik geloof ’t niet helemaal, ik vertrouw ’t nietwie wordt er weer het zwaarst getroffen? De gewone man. Maar Marx heeft gezegd: ’t Ganse werk staat stil als de machtige arm ’t wil. Kijk maar naar Engeland. Daar is het nu een chaos. De uiteindelijke overwin ning is bij het proletariaat. Maar ik zal’t niet meer meemaken. Als je 76 bent, ben je een mens van een dag. Daarom neem ik toch maar een sigaret”, zegt hij lachend, maar vastbesloten. En licht George Schilling is vele jaren gemeen teraadslid voor de CPN geweest in Vel sen. Als grote tegenspeler trof hij daar vooral oud-burgemeester Kwint, die weinig van de sympathieën vah de rooie rakker moest hebben, maar hem waar deerde om zijn oprechtheid. George Schillings: „Dat ik communist geworden ben komt door de tegenstel lingen die ik overal ter wereld zag. Maar ik ben vrolijk van aard en ik mag graag zingen. Ik heb het wel eens hard gezegd, maar ik bleef altijd eerlijk!” VELSEN-NOORD. Doordat een 54- jarige Velsenaar donderdagmiddag op de Grote Hout of Koningsweg onvoorzichtig het portier van een stilstaande bus, waaruit hij wilde stappen, open deed, werd een passerende 29-jarige bromfiet ser uit Velsen gewond. Met een lichte hersenschudding en letsel aan een knie heeft de Ongevallen dienst hem naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. MODE GROTE HOUTSTRAAT 26-28 HAARLEM „Dat weet ik zeker”, zegt Schilling, „en Ik zal je vertellen waarom. Ik zit op het bejaardentoneel en we speelden een stuk waarin ik een geweer moest hebben. Ik naar Willie Boerlage en ik zeg: Willie, geef me eens een geweer. Willie zegt: „George, waar heb je dat voor nodig? Wie wil je doodschieten? Ik zeg: „Willie, dat heb ik nodig voor ’t toneel en hij zegt tegen me: Vraag ’t aan Kwint, die heeft er wel meer dan één. Nou, ja ik zeg: Hoor es, denk je dat Kwint mij een geweer zal geven? Ik heb hem m’n leven lang verrot gescholden in de raad. Die Ziet me mooi aankomen. Nee, zeg nou zelf!” Even pauseert hij en kijkt steels naar een pakje sigaretten op het dressoir. Hij móet er af blij ven, hij heeft zichzelf vanochtend beloofd niet meer te roken. Dan gaat hij verder: „De volgende dag wordt er bij me gebeld. Staat Kwint voor de deur en zegt: „George, je moet een geweer hebben? Hier is’t.” Ik zeg: „Barst! Ik heb je m’n leven lang uitge scholden en nou breng je me een ge weer...” En Kwint, die zegt: „Juist. Jij bent de enige die me nooit bedonderd hebt, George. Je hebt altijd gezegd waar ’t op stond en je was de enige eerlijke.” Een toen ik met ’t geweer naar binnen liep, dacht ik bij mezelf: die Kwint, dat moet toch een kérel zijn! Wij zijn al leen in de kamer. Mevrouw Schillings is er niet. „Ze heeft d’r vrije dag. Dat is al zolang als we getrouwd zijn zo”, zegt Schillings. En hij vertelt dat hij op vijfjarige leeftijd in IJmuiden kwam, op de lering zat bij dominee Pekema, waar de arme jongens het altijd tegen de rijkere moesten afleggen. Hij springt tijdens het gesprek van de hak op de tak en die sfeer van afwisseling maakt dat je veel later weggaat dan je van plan was. Hij is een man met een doorgaans zonnig humeur. gestaan, voor de slechtst betaalde amb tenaren indertijd.” Maar George Schilling had het al vroeg in zijn leven altijd gedaan. Zelf geeft hij toe dat hijhet er ook wel eens naar gemaakt heeft. „In dienst deed ik ook wat ik wilde. Al was ik een revolu tionair, ik vond het een geweldige tijd. Maar ik zat wel elke maand vijftien dagen in de bak. Toch mocht de kapitein me wel. D’r was eens een schaatswed strijd in Haarlem en de kapitein legde een paar schaatsen op een stoel en zei: Wie ’t wint, krijgt die schaatsen. Ik zeg: Dan win ik ’t! Ik reed tegen een Fries zal de nieuwe vereniging kunnen toetre den tot de onlangs opgerichte „Velser Ondernemers Centrale”, welk orgaan als „VOC” de contacten met het gemeente bestuur onderhoudt. Voor winkeliers af zonderlijk is het lidmaatschap van deze centrale niet mogelijk. (Van onze rechtbankverslaggeefster) en ik won. Ik kreeg er ook nog een koperen klokje bij en een tientje en ik denk: weet je wat? Ik breng dat klokje even naar m’n moeder in IJmuiden en dan geef ik ’r ook nog vijf gulden.” George Schilling begint te lachen als hij er aan terugdenkt. Even dwalen zijn ogen weer naar het buffet waar z’n sigaretten liggen. Maar hij blijft er af. Dan gaat hij verder: „De volgende dag moest ik op rapport komen. Zegt die kapi- „Eigenlijk doe ik te kort”, peinst hij hardop, „maar ik heb geen adem meer. En er is nog zoveel te doen in ’t bejaardenwerk. Vanmorgen heb ik weer vrouw op de kop getikt die wat van krantjes wil wegbrengen. Dat is in de maand. Daar zitten we erg want we hebben vijfendertighon- i onze gemeente. Leuk dat je d’r nou toch bent, misschien zijn er nog wel een paar jongere mensen die goed ter been zijn en die willen helpen. Schrijf maar op: Lagerstraat 56 kunnen ze zich aanmel den.” Als we het gesprek beëindigen uitgepraat raak je nooit met George Schilling zegt hij„Wat heb ik eigen lijk veel meegemaakt. Maar onthou dat ’t leven toch maar erg kort is, jongen. Ik heb je eigenlijk alleen maar de dingen willen vertellen die plezierig zijn voor me. Onplezierige dingen vertel ik niet graag. Die moet je maar ’t liefst ver geten. En vlak voor we afscheid nemen: „schrijf even op, dat schiet me net te binnen: In de oorlog wilden we de rooie vlag met hamer en sikkel op de water toren zetten, net zoals laatst de antiflu- orvlag. Ik zou ’t doen. Midden in de nacht klom ik boven uit een smal raampje in de goot van de toren en met m’n eigengebreide sokken de pannen van lei op. Het was zo glad ais de pest. Maar ik zat d’r bovenop, met de vlag in m’n hand en toen dacht ik opeens: Ik doe ’t niet. Want ik denk dan pakken ze mor gen als eerste de directeur en de onder directeur en dat waren fijne kerels. Ik wil niet een ander in de narigheid laten komen door mijn schuld. Kijk, jongen, zo’n gedachtedat is secondenwerk.” hoek. Toen dacht ik: Als ik nog eens een vrouw krijg, dan wil ik ’r dat eens laten zien. Maar ’t is er nooit van gekomen.” De zee heeft George Schilling altijd aangetrokken. Als 9-jarig ventje mocht hij voor het eerst mee met visvangst op een trawler. Aan boord daarvan pikte hij een gekookte rooie biet, een vergrijp- je dat aan het licht kwam toen hij in gezelschap van de kok zeeziek werd. Enkele jaren ging hij scheep op een schoener. Als verstekeling. De kleine George verborg zich in het kabelgat en de scheepsjongen bracht hem dagelijks eten. „Bij kaap Finistère hebben ze me pas ontdekt. De kapitein was woedend en wilde me in Spanje aan wal zetten,- maar dat lukte niet. De wind was niet gunstig. Je moet niet vergeten dat het een zeilschip was. Portugal lukte ook niet en zo moest ik mee naar Zuid- Amerika. Veertien maanden bleven we weg. Vanuit Amerika moest ik m’n ou ders schrijven. „Lieve moe”, enzovoorts. De kapitein dicteerde de brief. Ze heb ben hier het hele kanaal afgedregd, maar d’r kwamen alleen maar dooie honden en katten naar boven. Ik zal nooit vergeten dat ik thuiskwam. Die kapitein ren zakje om mijn nek en daar zat driehonderd Toen waren we ineens we waren goed arm. Nu gaat Schil ling even rechtop zitten en strak voor zich uit. Dan zegt hij: „Toen ik weer bij m’n moeder binnenkwam huide ze en ze zong een mooi liedje: Juich, juich, de verloren zoon keert weder; juich, juich, de verloren zoon keert weer. Dat is een beetje uit de bijbel, geloof ik George Schilling vertelt dat hij veel nadenkt, nu hij ouder geworden is. Spijt over zijn levenshouding? Fel veert hij op: „Dat ik communist ben? Nóóit!” roept hij met zijn stentorstem. En dan: „Dat ik zo geworden ben komt door de tegenstellingen die ik overal steeds weer zag. Al die ellende en narigheid die je overal tegenkomt. In Mexico, in Portu gal, Spanje, Zuid-Amerika. Overal een uitbuitersbende. Daar kan je niet blind voor zijn. En zo was het hier ook hoor!” Hij vertelt dat hij er altijd nadeel van heeft ondervonden dat hij communist was. Schudt het hoofd, waarvan de witte haren overeind staan en mompelt: „Wat ze me allemaal niet hebben aangedaan. M’n schoonzoon kwam niet bij het loodswezen, omdat ie mijn schoon zoon was. M’n neef niet bij ’t PEN, omdat ie mijn neef was. M’n nicht niet bij Enschede, waar ze geld maken en m’n dochter kwam niet bij Radio Hol land Maar spijt heb ik er nooit van gehad. Dat ik communist ben, daar ben ik trots op”, roept hij uit. „Al heb ik er niks dan last van gehad: ik weet wat ik waard geweest ben. Ik heb altijd voor de minst draagkrachtigen op de bres F11 Ml jiÓfc ft Ml Cipgfr j Jk, dat# en uren voor de winkelsluiting. Ook

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5