olie-uitvoer Oliecrisis funest voor Derde Wereld Toekomst voor beurs belangrijk IIBEURS Politie ontdekt een miljoen gulden aan prijzen rapport naar Beperking van Amerikaanse Belgisch beleid in oliecrisis in woning 1200 liter benzine gekritiseerd ill Hl TH Eindhoven was zuinig met electriciteit bedrijven te Postservice per caravan SSE Boycot Amerikaanse havenarbeiders tegen Arabische landen Landbouw in gevaar door duurdere kunstmest Milieu-gegevens van autoloze zondagen spoedig bekend Positief Opzien Afwachten Ondercompensatie Niemand blij Koopkracht Koopkrachtstudie lost niets op ;en wi| ADVERTENTIE ing en studie- ot kan- jntants oraktijk sociale rpleeg- jenoor- ling en id hier- Zo moest de KVT terug van 120 tot De bij de AFL-CIO aangesloten vak bond heeft zich altijd uitgesproken voor politieke en militaire steun aan Israel. De FAO heeft nu voorgesteld dat een speiiale commissie suggesties gaat doen, hoe aan het tekort aan kunstmest te ontkomen. Men vreest hier dat de ener giecrisis de prijzen voor landbouwpro- dukten nog verder zal opschroeven. Dat de produktie in de ontwikkelingslanden zal achterblijven en er straks, als er zich nieuwe rampen voordoen, niet meer op grote schaal geholpen kan worden om dat de reserves en de bereidheid om te helpen afnemen. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. De raming die minis ter Claes van Economische Zaken, heeft gegeven van België’s vermoedelijke olie tekort in 1974, wordt door de grote maatschappijen onjuist genoemd. (Van onze redacteur in Rome) ROME. Opnieuw komen er alarme rende berichten binnen over de gevolgen van de oliecrisis voor de Derde wereld, terwijl men zich juist minder zorgen ging maken op het hoofdkwartier van de Wereld Voedselorganisatie, de FAO in Rome over de voedselsituatie in de we reld. De PTT in het postdistrict Arnhem gaat vanaf komende maandag werken met een mobiel postkantoor dat is inge richt in een caravan. De PTT wil zo de mensen die ver van een postkantoor wonen service vlak bij huis bieden. AMSTERDAM (ANP). In Amster- dam-Noord zijn vanmorgen een tank en twee vaten met 1200 liter benzine in beslag genomen. Toen VRG-Papier een bedrijfsbericht over het resultaat 1973 liet vergezellen van een positieve uitlating over de eer ste maanden van 1974 Was de beurs direct bereid het aandeel op flink hoger niveau te plaatsen. Nedap daarentegen moest op 15 percent meer winst in 1973 terug, omdat hier een uitspraak over 1974 achterwege was gebleven. Duidelijk is dus dat momenteel de toekomst voor de beurs belangrijker is dan ooit. Dit betekent ook dat tegenvallende bedrijfs- berichten ondanks het al sterk terugge lopen koerspeil nog eens ingrijpend in lagere richting worden beantwoord. (Van onze redactie economie) HAARLEM. De lang verwachte studie, die de basis moet leggen voor de meningsvorming over de zogeheten ni vellering van de inkomens, die via de prijscompensatie zal moeten plaatsvin den, als de vakbonden hun zin krijgen, is een stuk geworden, waar geen van de betrokken partijen precies van weten wat ze er mee aan moeten. (Van een medewerker) AMSTERDAM. Ook deze week ble ven de beurzen in de zogenaamde rijke landen gedrukt of uitermate onzeker en labiel, omdat nu wel gebleken is door de energiecrisis dat deze rijkdom maar een hoogst relatieve betekenis heeft. In ons eigen land doet de regering weinig an ders meer dan uitzoeken tot welke ge volgen de olieboycot zal leiden en hoe die gevolgen op te vangen. Uit de be kendmaking van enkele harde cijfers is duidelijk geworden dat zonder drastisch ingrijpen de werkgelegenheid op ramp zalige wijze in de knel zou geraken. Brandstof voor de 600.000 tractoren in de Derde wereld zal moeilijker te krij gen zijn, te meer daar de dieselolie allereerst bestemd zal zijn voor de 14 miljoen tractoren die in de rijkere lan den gebruikt worden. EINDHOVEN (ANP>. Het electrici- teitsverbruik aan de Technische Hoge school in Eindhoven is in november van dit jaar 19,5 percent minder geweest dan in november 1972. Het dagverbruik was 21,5 pet minder, het nachtverbruik 14,5 pet. Volgens een mededeling van de TH is deze daling toe te schrijven aan de eerste fase van de energiebesparing, waartoe het college van bestuur begin november heeft opgeroepen. De maatre gelen waren licht alleen aan als het nodig is, verwarming en apparaten al leen gebruiken indien het niet anders kan en zo weinig mogelijk liftgebruik. Eind november is de tweede fase inge gaan, waarbij onder meer de verwar ming zuiniger werd afgesteld. Hoeveel gas dit heeft bespaard, is nog niet be kend. Een volledig verzorgde 14-daagse vakantie (plus 999 zakgeld) voor 2 personen naar Kenia/Tanzania is één van de vele hoofdprijzen in de Nationale Puzzelactie t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie. U vliegt met een Bo 707 van de Belgische luchtvaartMij SABENA. PUZZEL MEE! De diensten van de minister hadden berekend dat bij handhaving van de Arabische beperkingen en embargo’s het tekort een 11,3 miljoen ton zou bedra gen, wat overeen komt met een 40 percent van België’s binnenlandse ver bruik. De oliemaatschappijen menen dat de minister overdrijft. Zelfs als het tota le energieverbruik, geschat op basis van een normale situatie, voor 1974 6,4 per cent hoger gesteld moet worden dan voor 1973, dan komt men volgems de oliemaatschappijen toch niet meer dan 7 miljoen ton ruwe olie tekort. Zowel minister Claes als ook de olie maatschappijen zijn aangevallen in ver band met Belgische olie-exporten. Minis ter Claes wordt verweten dat hij er te weinig over heeft gezegd en van de oliemaatschappijen wordt beweerd dat zij de Belgische consumenten tekort doen. De olie-uitvoer in november zou veel hoger liggen dan een jaar geleden. Via de haven van Antwerpen zou 21 percent meer benzine uitgevoerd zijn dan een jaar eerder en de toeneming van de uitvoer van stookolie zou zelfs 31 percent bedragen. ROTTERDAM. Half januari zullen naar wordt verwacht de eerste gegevens bekend zijn van het onderzoek dat in het Rijnmondgebied op autovrije zonda gen is ingesteld naar luchtverontreini ging en geluid. De metingen werden verricht door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, de Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond, TNO en door de dienst Bouw- en Woningtoezicht in Den Haag. Daarnaast bleef ook de indruk bestaan dat ondanks produktiebeperking en boy cot de aanvoer van ruwe olie altijd nog op de een of andere wijze het directe verbruik blijft overtreffen. Dit leidde op de vrije benzinemarkten in Rotterdam en het achterland tot prijsdalingen. Waarschijnlijk ook om die reden deed zich deze week in Amsterdam geen dra matische beurswending meer voor. De algemene opinie is dat ons beurspeil nu voorlopig wel voldoende is doorgezakt en reeds aanzienlijk meer op ongunstige wendingen is ingesteld dan uit de thans bestaande gegevens mag worden ver wacht. Begin dit jaar waarschuwde directeur- generaal Addeke Boerma dat de reserves in de wereld geslonken waren tot de voorraad die men in het begin van de jaren vijftig had, terwijl de wereldbe volking bijna was verdubbeld. Hij schat te het tekort aan graan in de wereld toen op negen miljoen ton en het tekort aan rijst op twee miljoen ton. De grote graanexporterende landen die door de FAO gevraagd werden om een wereldre- serve aan te leggen, weigerden dat te doen omdat zij wilden profiteren van de met 200 percent gestegen prijzen. Later bleek dat de oogsten toch nog meevielen en het tekort twee tot drie miljoen ton bedroeg. Nu. door de oliecrisis, verwacht de FAO een sterke stijging van de prijs van nivellering plaatsvindt, maar dan nog, zo zeggen de bonden, houdt hij meer over aan zijn loonsverhogingen dan de man met het kleinere inkomen, terwijl de kostenstijging voor beiden gelijk is. De werkgevers en de organisaties van hoger personeel hebben zich altijd hevig teweer gesteld tegen dit standpunt. De werkgevers aan wie de door de bon den voorgestane wijze van uitkering van de prijscompensatie, deels in centen, deels in percenten, niets kan kosten, omdat het bier gaat om een andere verdeling van het totale bedrag dat de werkgevers ter beschikking stellen voor compensatie hebben altijd het stand punt beleden, dat er eerst een grondige studie moest worden verricht naar de juistheid van het principe van de bon nen en naar het effect van een deels in centen, deels in percenten uitgekeerde prijscompensatie. Naast alle onzekerheid, die de oliecri sis op sociaal-economisch terrein teweeg heeft gebracht zal deze materie in de nabije toekomst zeker een bron van hardnekkige arbeidsonrust worden, want de bonden zijn van mening dat aan het steeds verder uit elkaar groeien van de inkomens definitief een halt dient te worden toegeroepen. De weigering van de vakcentrales de regering in haar sombere bewoordingen te volgen baarde eveneens nogal opzien. Er volgt op korte termijn wel een dras tische ingreep op de rijmogelijkheden met benzine, maar ook die houdt ver band met werkgelegenheid elders, want benzine is een concurrerend produkt van nafta, dat eveneens uit geraffineerde ruwe olie kan ontstaan. En nafta is een zeer belangrijke petrochemische grond stof die bijvoorbeeld door het AKZO- concern gebruikt wordt voor haar kunstvezelsector. De beursbaisse sloeg deze week wel toe in de grote beurzen rondom onze grenzen. Vooral in Londen, met het oog op de precaire stakingstoestanden en de zware druk op het pond Sterling, maar ook in Düsseldorf en Zwitserland door de enorme inflatie in dit land en zelfs weer in Wall Street, dat in enkele dagen een herstel boekte van ruim 50 punten, maar middenin de week dit herstel be langrijk terugbracht. Zelfs de obligatiemarkt kwam wat tot rust en bleef zo’n beetje hangen op het vorige week fors gedaalde niveau. Er werd enige steun geput uit de verzach- tingsmaatregelen van de Nederlandsche Bank, die toestond dat de handelsbanken ook obligaties van de Bank voor Neder landse Gemeenten en de Waterschaps- bank als beleningsmateriaal mochten aanbieden. Deze maatregel leidde tot forse dalingen van de rente voor daggel den. Later in de week echter trok de centrale bank dit besluit weer in, omdat de handelsbanken de geschapen ruimte gingen benutten voor leningsoperaties elders. En de rente voor daggelden schoot weer omhoog tot de welhaast onvoorstelbare hoogte van 30 percent en meer. Ook de onroerendgoedmaatschappijen zagen hun noteringen krachtig teruglo pen, zoals Hellingman en Nationaal Grondbezit. Rond de gulden bleef het deze week opvallend rustig na de zorg wekkende ontwikkeling van de vorige week. De internationale valutahandel concentreerde zich nu voornamelijk op het Engelse Pond, waar een groot aan bod ontstond. De gulden kon zich nog niet helemaal uit het gevaar terugtrek ken, maar er behoefde deze week aan zienlijk minder buitenlandse valuta te worden verkocht om onze nationale munt te steunen. Wel vielen de bank aandelen dit maal zwaar terug. De ABN verloor zelfs 25 en bank Mees Hope was soms aanzienlijk lager niet eens te verkopen. De moeilijke situ atie op de geldmarkt, met zoals reeds opgemerkt daggeldrentes van 30 percent en meer, is voor het bakwezen nu een maal een zeer onvoordelige zaak. Het beursklimaat kon deze week in grote trekken worden gekenmerkt door afwachten op straf verlaagd niveau. Af wachten op de komende parlementaire behandeling van de machtigingswet, af wachten op de houding van het bedrijfs leven en zelfs afwachten op de confe rentie dit weekeinde in Kopenhagen. Nu Frankrijk óok de Arabische oliesheiks naar die plaats zal slepen en zaken volgens zijn zienswijze zal trachten te doen, vreest de beurs dat ons land wel eens onder uitermate zware druk zal kunnen worden geplaatst. Het rapport lijkt diegenen gelijk te geven, die stellen, dat de hogere inko mens procentueel evenveel hinder on dervinden van de prijsstijgingen als de lagere. Zo blijkt uit de studie d ..t de öp één na hoogste inkomensgroep 58.3 per cent meer besteedt in geld dan in 1964. terwijl dit getal voor de laagste groep 54 percent is. Er vindt, zo stelden de werkgevers woensdag, toen het rapport werd bespro ken, dus geen overcompensatie plaats, maar zelfs een lichte vorm van onder compensatie voor de hoger betaalden. De bonden stellen daartegenover, dat de verschillende factoren, die tezamen het bestedingspatroon bepalen, onvol doende geanalyseerd zijn. Naarmate ie mand meer verdient, zo stellen zij, kan hij ook meer besteden. Waar het om gaat zijn de bestedingen voor de eerste levensbehoeften. Inderdaad blijken de hogere inkomensgroepen procentueel bijna twee keer zoveel uit te geven aan ..ontwikkeling, ontspanning, roken en verkeer” als de laagste groep. Aan de primaire levensbehoeften voe ding en woning geeft de laagste inko mensgroep evenwel procentueel veel meer uit dan de hogere groepen. Hier door ontstaat de indruk dat de beter betaalden inderdaad mede als gevolg van de procentuele prijscompensatie in staat zijn veel meer te besteden dan de lager betaalden en dat zij dat doen in niet-primaire sectoren. Niemand is eigenlijk blij met het rapport, maar dat ligt dan voornamelijk aan het feit dat, zoals van vakbondszijde ook wel werd toegegeven, de opdracht alleen een studie naar hét bestedingspa troon per inkomensgroep behelsde en niet naar de inkomensontwikkeling en WASHINGTON (ANP). De Vere nigde Staten zullen volgend jaar waar schijnlijk minder olie en olieproducten uitvoeren. Blijkens een bekendmaking van het ministerie van Handel in Was hington wordt in dit verband gedacht aan een systeem van exportvergunnin gen. Het ministerie zal deze plannen echter eerst met de industrie en de autoriteiten in het buitenland bespreken. Hoe groot de exportbeperking zal zijn staat nog niet vast, De exportbeperking voor olie en olie- produkten zal naar alle waarschijnlijk heid lijken op het huidige vergunningen stelsel voor staalschroot. Amerikaanse schroot exporteurs mogen op het ogen blik een bepaalde hoeveelheid schroot aan het buitenland leveren, evenredig met soortgelijke leverantiess in het ver leden. Olie-exporteurs, die in aanmerking -■ komen voor exportvergunningen, hebben inmiddels te horen gekregen dat zij hét ministerie van handel voor 27 december a.s. gedetailleerde gegevens moeten ver strekken over hun maandelijkse uitvoer Ti in 1971, 1972 en het eerste halfjaar van 7 1973. Het gaat hierbij om de volgende Z produktenruwe olie, benzine, kerosine^. middelzware destillaten, residu-oliën, butaan, propaan, vloeibaar aardgas en vliegtuigbrandstoffen. De voorgeschiedenis is bekend. De bonden eisen dat de compensatie, die aan de werknemers wordt gegeven voor de waardevermindering van het geld niet meer in haar geheel in percenten van het loon wordt uitgekeerd. 'De rede nering hierachter is dat op deze manier de inkomensverschillen steeds groter worden inplaats van kleiner, zoals de inkomensverschillen ook steeds groter worden door de wérkelijke inkomens verbetering in procenten te geven. Iemand met een inkomen van 15.000 gulden, die aan prijscompensatie en werkelijke inkomensverbetering 10 per cent krijgt, ontvangt 1500 gulden, ie mand met een inkomen van 30.000 gul den ontvangt in datzelfde jaar 3000 gul den. De bonden beschouwen dit als een onrechtvaardigheid. Immers, zo redene ren zij, iemand met een gezin met twee kinderen moet in geld uitgedrukt dezelfde prijsverhoging betalen, of hij nu 15.000 gulden verdient of 30.000. Weliswaar be taalt iemand met een hoger inkomen van zijn loonsverhoging ook meer belas ting, zodat op die manier al een zekere evenmin naar de uitgaven voor primaire en secundaire levensbehoeften. Bij de presentatie van het rapport werd er dan ook herhaaldelijk geschorst, omdat de partijen het niet eens konden worden. Uiteindeliijk bleven de vakcen trales bij hun standpunt dat door de studie niet is aangetoond dat prijscom pensatie deels in centen en deels in percenten onrechtvaardig zou zijn, ter wijl de werkgevers eraan vasthielden dat het rapport had aangetoond dat de hogere inkomensgroepen even hevig door de prijsstijgingen werden getroffen als de lagere, zodat het oude systeem van compensatie in percenten gehand haafd dient te blijven. Het Bureau Industriële werkgevers en de drie Industriebonden hebben, omdat de behoefte' ^an een dergelijke studie algemeen werd gevoeld, opdracht gege ven aan het Nederlands Economisch In stituut en aan de Stichting Voorlich- tingsinstituut voor het Gezinsbudget om een studie te verrichten met de volgende doelstelling: „een op basis van het aan wezige cijfermateriaal en binnen de voor het onderzoek beschikbare tijd, zo volle dig mogelijk inzicht te krijgen in de percentuele verandering van jaar op jaar over de periode 1964-1973 van de koopkracht per geldeenheid van de huis houdens van een aantal bruto-inkomens- groepen”. Wat het nu zo moeilijk maakt om uit het onlangs gereedgekomen rapport eensluidende conclusies te trekken is onder andere dat in de inleiding onom wonden wordt verklaard: „teneinde mo gelijke misverstanden te vermijden wen sen de onderzoekers reeds op deze plaats uitdrukkelijk het volgende te verklaren: zij onthouden zich van elke uitspraak ten aanzien van de wenselijkheid om met de in deze studie gevonden verschil len van de ontwikkeling van de koop kracht per geldeenheid tussen de ver schillenden inkomensklassen bij het me chanisme van prijscomensatie al of niet rekening te houden”. Deze verklaring is geheel in het kader van de opdracht, maar het betekent wel dat je met de uitkomsten van het rap port alle kanten uitkunt, al naar gelang je het interpreteert. Wat het rapport kunstmest. Voor acht ton landbouwpro- dukten in Zuidoost-Azië heeft men een ton kunstmest nodig. Door de oliecrisis en de sterke stijging van de prijzen voor zeetransport verwacht men dat de ont wikkelingslanden onvoldoende kunst mest kunnen kopen. Bijna de helft van alle- kunstmest wordt uit petroleumpro- dukten of uit aardgas gemaakt en als de olieschaarste blijft, zullen landen als Egypte en Pakistan, Ethiopië, India en de Soedan allereerst ernstig Xvorden ge troffen. Een ander soort kunstmest, gemaakt uit fosfaten en potas, zal ook duurder worden, omdat de grondstoffenprijzen steeds stijgen. Bovendien heeft men voor de „groene revolutie” liever kunstmest dat is gemaakt uit stikstof. Men vreest ook dat in Europa en Noord-Amerika grotere voorraden kunstmest zullen worden aangehouden door de onzekere marktsituatie. Opnieuw zijn dan de lan den die er het slechts aan toe zijn de dupe, aldus de FAO. Russische orders. De tot Nationaal Grondbezit behorende BV Gim, voor heen J. H. Duymelinck, heeft voor een bedrag van vier miljoen gulden orders verworven voor een fabriek in de Sovjet-Unie. Gim is gespecialiseerd in de vervaardiging van industriële ge reedschappen, matrijzen enz. Produktierecord. Bij Sigma Ebro in Den Bosch, een dochteronderneming van Sigma Coatings, is gisteren de negen miljoenste kilo dit jaar van een beton- afwerkingsprodukt vervaardigd. Deze recordproduktie komt neer op wand en plafondafwerkingen in ongeveer 45.000 nieuwbouwwoningen. Noorder Glas. De Noorder Glas Groep heeft een meerderheidsbelang verwor- veh in Verhagens Glas en Verf BV in Helmond. Voor het personeel van het Helmondse bedrijf zal de overname geen consequenties hebben. Het totale personeelsbestand van de negen bij de groep aangesloten bedrijven bedraagt ongeveer vierhonderd employees. Nikkel. Op de lange duur zal de energie crisis voordelig kunnen zijn voor nik kel, hoewel op korte termijn de vraag kan verminderen, zo heeft internatio nal Nickel Company bekendgemaakt. In de toekomst zullen een toegenomen verbruik van kernenergie en een gro tere afhankelijkheid van de vergas sing van kolen een positieve invloed kunnen hebben op het nikkelverbruik. Concorde. Volgens een functionaris van Air France zullen eind 1975 met de Concorde regelmatig transatlantische vluchten worden gemaakt, ruim een jaar later dan de bedoeling was. Bri- tisch Airways en Air France zullen gelijktijdig met deze dienst beginnen. Koper. De Amerikaanse Cerro Corpora tion die koperreserves exploiteert in het centraal gedeelte van de Andes in Peru zal volgend jaar overgaan in handen van de Peruaanse regering. Momenteel vinden nog onderhandelin- gen plaats. Woningbouw. De orderportefeuille (wo ningbouw) van de Westduitse bouw nijverheid is na de Tweede Wereld oorlog nog nooit zo klein geweest als nu. Het aantal orders is toereikend voor werk gedurende twee maanden. Dat deze schaarste ook nog positieve kanten kan hebben bleek deze week bij Vuikaansoord, waar de nieuwe vinding van een 20 percent zuiniger gashaard de koers van 800 op 1000 bracht. De rest van de beurs dobberde wat rond het slot van de vorige week, met soms nogal scherpe afwijkingen als bij de ACF, die 40 op en neer schommelde en Elsevier, die 35 in koers op en neer sprong zonder per saldo veel te veranderen. Voortdurend lager koerste evenwel de Centrale Suiker, die om tot handel te komen deze week reeds naar de 700 terugviel. De illegale voorraad werd na een- anonieme tip aangetroffen in de tuin achter een woning aan de Schellingwou- derwijk. Volgens de politie is het de grootste hoeveelheid die tot dusver bij een hamsteraar in Amsterdam is ont dekt. Tegen de eigenaar is proces-ver-' baal opgemaakt. In Apeldoorn mag met ingang van vandaag niemand meer dan vijf liter benzine in huis hebben. B. en W. hebben in allerijl de politieverordening gewij zigd, nu gebleken is dat sommigen hon derden liters benzine hebben opgeslagen. B. en W. vrezen dat het straks bij het afsteken van vuurwerk wel eens tot grote ongelukken kan komen. De NOB-Wegtransport. de grootste or ganisatie van beroepsgoederenvervoer ders, meent dat de Nederlanders geen benzine moeten hamsteren, omdat dit storend kan werken op het vervoerspa troon. Ook waarschuwt zij tegen het opslaan van benzine door particulieren in kelderboxen van flatgebouwen, schuurtjes en onder trappen. Er zijn reeds transportondernemers, aldus de organisatie, bij wie de planning ontwricht is door het grote aanbod van goederen, dat met name in het internatio nale transport vervoerd moet worden, die maar moeten zien hoe zij door hamsteren ontstane gaten vullen. bovendien ook moeilijk hanteerbaar maakt, is dat er vier inkomensgroepen worden vergeleken op basis van de cij fers van 1964, omdat dat de laatst be kende gegevens zijn. Het grootste be zwaar van de vakbeweging richt zich met name hiertegen. Hoewel in de studie wel een poging wordt gedaan de cijfers te herleiden tot de tegenwoordige inko mens, is in wezen alleen het bestedings patroon van vier groepen bestudeerd, en is er niets gezegd over de ontwikke ling van de inkomens in de jaren 1964- 1973, volgens de vakbonden nu juist het kardinale punt. WASHINGTON (AFP>. Thomas Gleason, voorzitter van de Amerikaanse bond van havenarbeiders, heeft zijn 50.000 leden opdracht gegeven alle sche pen met Arabische bestemmingen te boycotten zolang het embargo op de uitvoer van Arabische olie naar de Ver enigde Staten van kracht is. Ook dat noopte deze week tot zeer grote voorzichtigheid. Duidelijk is al wel dat in het kader van een algemene ingreep in inkomens over 1972 geen hogere dividenden mogen worden uitge keerd, maar daarop was het Damrak al voorbereid. Belangrijker is thans de in formatie hoe de ondernemingen zich het komende jaar voorstellen. Reikhalzend wordt er dan ook uitgezien naar nadere mededelingen daaromtrent. 80 nu het lopende boekjaar een daling in de vraag naar tapijten heeft vertoond, terwijl Stevin nog eens rond 10- verloor op te verwachten winstdaling. De slech ter wordende bunkersituatie voor de scheepvaart liet Holland-Amerika Lijn en de KNSM nog eens 5 zakken. Unile ver moest 6 terug door de druk op het pond en AKZO verloor nog 1 door de plannen sommige fabrieken straks één dag minder in de week te laten werken. Allemaal onder invloed dus van de energieschaarste.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11