Bondscoach gaat veertien dagen met vakantie FRANTISEK FADRHONC: IK BEN NU STERKER DAN OOIT Ton Vissers geen Ceulemans maakte Ook stroeve start in Eindhoven nieuwe recordserie Einde kan voor de WISO nabij zijn Oud-wereldkampioen Danny Moyer gekleineerd d Bondscoach vertrok naar Penarol n e trainer en HOGE-VRAAGPRIJZEN LEIDEN TOT HARDERE CONFRONTATIES PARTIJEN IN NBB MAKEN ZICH STERK manager WISO meer Uruguay heeft geen elftal w r fc 1 13 1973 DECEMBER ZATERDAG 15 (Van onze sportredactie) Zelfvertrouwen Harde lijn P Wl - 1 Fighting Mack verraste (Van onze sportredactie) THEO KLEIN Fadrhonc is vol zelfvertrouwen. „Ik Het lijkt de in de laatste weken door praktisch iedere insider verguisde bonds coach totaal niet te interesseren wat er nu met hem gaat gebeuren. „Ik heb over mijn positie geen nieuws gehoord. Zoals iedereen weet, weet ook ik dat er twee heren, Hogewoning en Burgwal, belast Sponsors houden geregeld contact met elkaar (een belangenclub van sponsors lijkt nog slechts een kwestie van tijd), de eredivisiecoaches verenigden zich in de VEC, de clubbesturen komen van tijd tot tijd bijeen om met het bondsbestuur te spreken over zaken die allen raken en bij de spelers tenslotte lijkt de tijd rijp dat men tot samenspraak komt om ook de belangen van deze gewichtige groep in het nieuwe geheel adequaat te kun nen verdedigen. Hoewel hij eerst nog een serie van vier maakte, zakte hij direct daarna toch weg. Een tijdlang scoorde hij maar één punt per beurt maar sloeg in de slotfase toch nog een keer toe met een reeks van zeven maakte hij in de 40e beurt de partij uit, waarmee hij precies een ge middelde van l’/s maakte. Later maakte de Belg een nieuw Europees serierecord. In de partij tegen de Nederlandse kam pioen Doggen ging Ceulemans van ac quit met een serie van 20. Het oude record, dat reeds op zijn naam stond met 17, werd door hem gescoord in Murcia in 1964. In verband daarmee ook sloeg hij reeds een aanbod af om als sparring partner van de Oostenrijker op te tre den, die vrijdag overigens zegevierde over Gonzales. •er- (Tan fee- SD, ^an jsse van s (2 een and van Het de met een een 5-2 de :er- de Bij ijke Ipe- >rug be- riso ree- eun ne- •as- ;ede >en. iam sm- Het oals in Uit de met HAARLEM. „Er zijn”, zegt Ruud Frese, aan het einde van zijn eerste turbulente regeringsjaar als voorzitter van de Nederlandse Basketbal Bond, „twee manieren om een organisatie als de onze te leiden: van boven af alles controleren. Dan sterf je van de regle menten en dan doet iedereen zijn best op het aanbod van de Nederlandse boks- bond om Mac in Nederland om de nationale titel tegen Joop Verbon te laten boksen. De Antilliaan voelt meer voor een rechtstreekse aanval op het Europese kampioenschap, binnenkort in zet van het duel tussen Orsoliks (Oos tenrijk) en de Franse titelverdediger Ke- chichian. Mac heeft een goeie kans om als de volgende uitdager van de winnaar van dit duel te worden aangewezen. een recordprestatie. Ceulemans’ Europe se serierecord staat namelijk op 17 en het was inderdaad niet denkbeeldig dat de Belg die prestatie zou evenaren of verbeteren gezien de superioriteit waar mee hij de ballen over het laken stuur de. Bij 13 brak de serie echter af. Ceulemans zelf scheen ook teleurgesteld. Met bet geld van de sponsor kan men immers niet alleen de sterke spelers, maar bovendien zelfs een plaats in de hoogste basketbalklassen kopen. Eén jaar onder het liberale regi me van Ruud Frese is voor bijna alle betrokkenen voldoende geweest om zich te realiseren dat zij zichzelf tijdig moe ten wapenen om in het gevecht om het basketbalbestaan niet in een kansloze positie op de achtergrond te worden gedrukt. Groepen met dezelfde belangen zijn druk doende zich aaneen te smeden tot hechte eenheden die zowel tegenover het bondsbestuur als tegenover elkaar als mondige gesprekspartners kunnen dienen. om die te ontduiken. Of je geeft ieder een zijn eigen verantwoordelijkheid, zo dat alle betrokkenen voor hun eigen befangen op kunnen komen”. Het lijdt geen twijfel dat het huidige NBB-be- stuur de laatste leer aanhangt. Frese en de zijnen houden zich bezig met het lanceren van nieuwe ideeën, maar zij beperken zich bij de uitvoering ervan tot een lichte graad van begeleiding. Nieuwe initiatieven zijn er de afgelopen twaalf maanden voldoende uit de koker Van het bondsbestuur gekomen. Een nieuw transfersysteem en het revolutio naire inkopen van de verenigingen in de eerste en eredivisies zijn er slechts enke le sprekende voorbeelden van. Het bondsbestuur gaat ervan uit dat de juise krachtsverhoudingen zich uit eindelijk vanzelf zullen uitkristalliseren, zodat de partijen zich op de duur in evenwicht zullen houden. Frese: „Wij gaan er vanuit dat iedereen zijn eigen verantwoordelijkheden kent. Het bonds bestuur heeft geen greep op de extra- vergoedingen. zo die momenteel betaald zouden worden. En dat wenst zij ook niet te hebben. De betrokkenen moeten elkaar zelfstandig controleren. Wij letten slechts op dat zich geen excessen voor doen. Wij realiseren ons dat we daarmee een groot risico nemen, maar tot nu toe hébben we .niet in hoeven grijpen”. Veel zal bij de verdere ontwikkeling van het basketbalwezen afhangen van houding van het bondsbestuur. Komt de verwachting van Ruud Frese uit en blijft zijn college ook in de toekomst de invloed van de kapitaalstroom met al zijn gevolgen de baas, dan kan de basketbalbond uitgroeien tot een voor beeldige organisatie. Krijgen de sponsors c.q. hun stromannen echter de overhand dan dreigt een situatie zoals in de wie lerbond, waar de geldschieters voor een voornaam deel uitmaken wat er gebeurt. Jan Janbroers en met hem de overgrote meerderheid in de bond, heeft het groot ste vertrouwen dat dit bestuur de druk zal weerstaan. „Ik geloof”, zegt hij, „dat het bondsbestuur deze zaken goed aan pakt. Het is een soepel en beweeglijk college. Ik heb er alle vertrouwen in dat het ook in de toekomst baas in eigen huis zal blijven”. EEKLO (A.N.P.) Raymond Ceule mans blijft de strijd om het Europese kampioenschap driebanden beheersen. Ook vrijdag was de grootmeester uit Mechelen weer geweldig op dreef in de Eeklose meubelfabriek waar de titel strijd wordt gehouden. Tegen de Frans man Albert Laserre, die tot nu toe evenals zijn landgenoot Richard Bitalis een voortreffelijke indruk maakt, speel de Ceulemans geruime tijd met een moyenne van bijna twee. Laserre was bepaald niet bereid zich zomaar te laten slachtofferen maar desondanks greep hij toch weinig naar het wapen van de carotte. De Fransman, die na 18 beurten al zeven caramboles achterstond, kwam met een een serie van vijf weer dichtbij: 21-20. Ceulemans antwoordde echter op zijn beurt met een magistraal gespeelde serie van 13, die ongelukkig afbrak op een „klos”. Het publiek in de zaal maak te zich toen de Vlaming de 10 zo opval lend gemakkelijk passeerde al op voor EINDHOVEN (ANP). De derde WI- SO-schaatswedstrijd heeft net zo’n stroeve start gehad als de ontmoetingen in Alkmaar en Den Haag. Na de ijzel in de kop van Noord-Holland en de storm van afgelopen zaterdag waren het vrij dagavond de sneeuwjachten, die mogelij ke geïnteresseerden van de tribunes hielden. De WISO heeft hiermee een moeilijk te breken record gevestigd: op de vijf wedstrijddagen begon het pro gramma vier keer een half uur te Iaat, terwijl eenmaal de rijders in het geheel niet op het ijs verschenen. Het uitstel in Eindhoven bleek echter ook positieve kanten te hebben. Niet wat de toeschou wers betrefthet aantal ging de 250 niet te boven maar wel voor de rijders. Hoofdmachinist Van Liempt had aan het halve uurtje dat hem restte na de sneeuwstorm genoeg om een razend- „De voorwaarden van het nieuwe contract zijn niet aantrekkelijk voor mij”, aldus Vissers, „er zijn kennelijk mensen die menen dat je de sport voor niets moet dienen. Zo ben ik niet. Ik wil best wat voor de sport doen, maar ik moet er wel van kunnen leven.” ben sterker dan ooit. En hoe moeilijker het wordt, des te sterker wordt ik. Ik heb dan ook kracht genoeg. Op bepaalde momenten ga ik voor niets'en niemand opzij. Straks bij de wereldkampioen schappen wordt het een soort oorlog. En die kan ik echt wel aan. Als men aan mij twijfelt, bben ik het niet met ze eens. Niet vergeten mag worden dat er voor de WK een totaal andere aanpak moet komen. Die zie ik ook wel zitten.” Ton Boot (EBBC) een van de oudere internationals: „Wij hebben het daar in de nationale selectie wel eens over ge had. Dit jaar nog tijdens het Europese kwalificatietoernooi in Wenen. Daar hoorden wij voor het eerst welke nieu we regels er voor een overschrijving waren vastgesteld. Die beslissingen wa ren genomen zonder dat de spelers, waar het tenslotte toch om gaat, er iets vanaf Mac had vrijdagavond geen enkele moeite met de prof uit Oregon. Zelfver zekerd bouwde hij met linkse hoeken en rechtse directen aan een voorsprong, die in de zesde ronde culmineerde in een knock-down. In de achtste ronde was het opnieuw raak, en drie minuten later ging Moyer voor de derde maal op een linkse hoek door de knieën Mac is mede door dit resultaat weer in iets hogere regionen gearriveerd. Het is nu zeer de vraag of zijn manager nog in zal gaan wisten. We hebben ons toen voorgeno men er iets aan te gaan doen. Maar dat is later weer verwaterd. Want hoe gaat dat, wanneer je terug bent heb je weer zoveel werk en allerlei andere verplich tingen, dat er voor dergelijke zaken geen tijd overblijft”. De sponsors (Levi’s Fij- neman: „We willen overleg om van eikaars ervaringen te kunnen leren en om negatieve dingen in de sponsoring tegen te kunnen gaan”) en coaches von den elkaar wél. Jan Janbroers, coach EBBC en voorzitter van de NBB com missie voor topsport: „Het zou te zot zijn wanneer iedereen zich organiseerde en wij niet. De coaches waren altijd al ontevreden omdat er geen mogelijkheid was om samen als groep iets naar voren te kunnen brengen. Ik vind de huidige ontwikkeling in de bond erg goed. Het zou een slecht symptoom zijn als er niets gebeurde. De tijd lijkt er nu rijp voor dat iedereen zich in de organisatie gaat schikken en plaatsen”. Een en ander gebeurt echter minder spontaan dan iedereen wil doen voorko men. Onder toeziend oog van het bonds- bestuur is de onderlinge strijd tussen de groepen achter de schermen verhard. De bedragen die de spelers onder de tafel worden toegestopt stegen pijlsnel en daarmee veranderden de „in- en ver koopmethoden”. Met een bijdrage van een ton kan een sponsor zich allang niet meer verzekeren van een plaats bij de sterkste zeven. Met het betaalde voetbal als afschrikwekkend voorbeeld beginnen de betrokkenen zich kennelijk te realise ren dat dit uiteindelijk onvermijdelijk op zelfvernietiging uit moet lopen. Met een onwezenlijk aandoend ver trouwen in de toekomst is dr. Fadrhonc in de laatste dagen voor zijn vakantie en waarschijnlijk ook zijn laatste da gen als eerste bondscoach bezig met plannen maken. En wat er de laatste tijd allemaal over hem gezegd en ge schreven, schuift hij achteloos opzij. Zelfs het feit dat de niet mis te verstane kritiek vanuit zijn selectie komt, kan hem niet verontrusten. Althans, zo doet hij het in woord en daad voorkomen. „Óp mijn leeftijd”, reageert Fadrhonc, „is het niet vervelend meer als er kri tiek wordt geleverd. Ik vind het alleen niet zo interessant. Veel belangrijker voor mij is te weten te komen hoe het op het ogenblik in het buitenland met het voet bal staat. Daarom lees ik vrijwel alleen maar buitenlandse bladen.” ZEIST Inpakken en weg we zen. Dr. Frantisek Fadrhonc gaat gewoon met vakantie. Alsof er niets aan de hand is. Nog geen tien Hogewoningen zouden de dr. thuis kunnen houden. Of zijn kop als bondscoach nu wel of niet zou val len, Fadrhonc gaat weg. „Ik offer in de zomer graag mijn vakantie op, maar nu ken ik geen pardon. Deze vakantie gaat onherroepelijk door”. Dinsdag viert Fadrhonc eerst nog zijn 59e verjaardag. De dag daarop vertrekt hij samen met zijn vrouw, om twee weken te gaan skiën. „Hoe hoger we gaan, hoe beter. Zo ver mogelijk weg van alle problemen”. WENEN. De Antilliaanse bokser Fighting Mac heeft vrijdagavond de uit verkochte Weense Stadthalle op zijn kop gezet door oud-wereldkampioen Dennis („Danny”) Moyer driemaal tegen het canvas te slaan. Mac won alle tien de ronden, zodat er na afloop geen twijfel meer kon bestaan over zijn puntenzege. Sinds zijn come-back eerder dit jaar boekte Mac al acht overwinningen en maakte hij één partij onbeslist (tegen José Duran). Voor Mac, die in de loop van 1974 een gooi naar de Europese titel wil doen, betekent de zege op Moyer een aanzienlijke prestigewinst, De Ameri kaan mag dan niet meer tot de jongsten behoren (al in 1962 greep hij de wereld- snelle piste te kweken, waarop ondanks de stevige wind twee sprinters beneden de veertig seconden bleven. Met 39.58 bleef Hasse Börjes slechts 8 honderdste secon de van het baanrecord van Erhard Kel ler, dat nog uit diens amateurtijd da teert, verwijderd, De Westduitser ont brak in Eindhoven, evenals de andere trekpleister van de WISO, Ard Schenk. Keller had verplichtingen aan de Duitse televisie-Zeskamp, Schenk bleef in Am stelveen, ter bestrijding van de eerste symptomen van een middenoorontste king. zijn met de leiding. Of zij met hun plannen rond komen voordat ik met vakantie ga, kan ik niet zeggen. Er is me niets verteld. Wat voor mij wel vaststaat, is dat ik met de KNVB een overeenkomst heb tot aan het eind van de wereldkampioenschappen.” De bondscoach kan er wel begrip voor opbrengen dat hij bij veel mensen niet als een echt krachtige figuur is overge komen. „Kijk, zelf hou ik ook niet zo erg van sportdiplomatie. Maar ik moest er gewoon aan meedoen. Als ik twee jaar terug al hard was geweest, zouden we op het beslissende moment in de kwalificatiestrijd waarschijnlijk nergens zijn geweest en de boot hebben gemist. De kans was groot geweest dat de pro blemen met de clubs en de spelers dan uit de hand waren gelopen, zoals dat voor mijn tijd ook wel eens gebeurde.” hoop om evenals in Mexico een sterk elftal op de been te kunnen bren gen. De statiestiek van Uraguay: deelna me aan het wereldkampioenschap (zes maal): 1930 (wereldkampioen 4-2 tegen Argentinië), 1950 (wereldkampioen 2-1 tegen Brazilië), 1954 (halve finales) 1962 (eerste ronde), 1966 (kwartfinales), 1970 (halve finales). EINDHOVEN (ANP). - Na drie wedstrijden is Ton Vissers manager- af bij de profschaatsorganisatie WI SO. De in wielerkringen welbekende zakenman heeft een nieuwe verbinte nis geweigerd. Het bestuur van de WISO legde Vissers eergisteren een nieuw contract voor. Het eerste tus sen de WISO en zijn manager gold alleen voor de wedstrijden in Alk maar, Den Haag en Eindhoven. Al heeft Fadrhonc nu al naar zijn zeggen overtuigd voor de harde lijn gekozen, hij voelt er niet voor om al zijn grieven over de gang van zaken in het recente verleden te spuien. Ook al omdat hij zich niet in het nauw gedre ven voelt. De namen van Happel, Rij vers, Kohn, Michels en Kovacs kunnen hem geen enkele reactie ontlokken. En op de beweringen dat hjj èn tactisch èn mentaal niet de geschikte man is om Oranje in West-Duitsland naar goede prestaties te leiden, wil hij gewoon niet ingaan. titel in het zwaar-weltergewicht, om hem een jaar later weer aan Ralph Dupas te verliezen), in Europa geldt hij nog steeds als een geducht tegenstander. De basketbalbond onder het vastge roeste regime van Piet Storm een voor zichtig tastende organisatie, is in het vaderlandse sportwereldje uitgegroeid tot een progressieve koploper. Frese: „De structuur van de basketbalbond was, zoals van zoveel bonden trouwens, niet van deze tijd. Wij doen er van alles aan, om die helemaal aan te passen. We hebben een beleidsnota op tafel gebracht en er is een commissie aan het werk om de structuur van de basketbalbond te herzien”. In sportief opzicht gaven .e meeste profs bij dit voorlopig laatste optreden in eigen land goed weerwerk aan de veronderstelling dat zij de amateurs niet meer aan zouden kunnen. Op de sprint bleven de specialisten Börjes en Blatch- ford onder de 40 seconden en van de all-rounders finishten er vier binnen de 41 seconden, een situatie die zich zo vroeg in het seizoen nog niet heeft voorgedaan in Nederland. Evenals in Alkmaar en Den Haag waren de Noren, dié kennelijk kunnen bogen op een soli de basisconditie, goed voor de ereprijzen. Grönvold die alleen over de baan ging, verdrong ditmaal Tveter van de eerste plaats: 40.19 tegen 40.56. Met 40.76 vestig de de derde Noor Willy Olsen een per soonlijk record. Jan Bols gaf blijk dat hij de vorm aan het herwinnen is met een tijd van 40.99. Het bestuur van de WISO rekent op een flinke publieke belangstelling voor zaterdag. Mocht die verwachting weer niet uitkomen dan zou het einde van de WISO wel eens zeer dichtbij kunnen zijn. Eindhoven is voor de profs bepaald geen duur evenement, maar de 15.000 gulden baanhuur en de 30.000 gulden prijzengeld zouden wel eens een al te groot gat in de WISO-schatkist kunnen slaan. „Ik kan alleen maar zeggen dat ik geen moment aan mezelf twijfel. En men mag niet vergeten dat er bij de wereldkampioenschappen een totaal an dere werksfeer zal zijn dan die waarin we de afgelopen jaren hebben moeten werken. Nu krijg je een sfeer waarin beter kan worden gehandeld. Ik zal dan ook geen rekening meer hoeven te hou den met de problemen van de clubs. En dat soort moeilijkheden heeft steeds een grote rol gespeeld. Het was zelden of nooit mogelijk optimaal te werken. Nu wordt het anders; nu wordt dat beter.” Zal de eerstvolgende eerste bondscoach, Ernst Happel zijn benoeming staat vrijwel vast de dr. dinsdag op zijn 59e verjaardag komen feliciteren? Of zal Fadrhonc tijdens zijn vakantie uit een buitenlandse krant vernemen dat hij is vervangen. In de voetbalbond is tenslotte alles mogelijk. Frantisek Fadrhonc, de bondscoach die op de nominatie staat om te wor den vervangen door Ernst Happel, Voornaamste oorzaak van die noodza kelijke radicale veranderingen in de or ganisatie, is de entree van een serie grote sponsors, een groep waarvoor in het oude concept nauwelijks plaats was. De sponsors hebben echter het geld en zij vormen derhalve een nieuwe invloed rijke niet weg te cijferen groep in het basketbalgeheel. hier in Zeist met Johan Cruyff, die één van de voorstanders van de doctor is. MONTEVIDEO (SID). Zevert maan den voor het begin van de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal beschikt Uruguay noch over een team noch over een nationale trainer. Een dergelijke situatie, die in Europa on denkbaar is, geeft in het land van de tweevoudige wereldkampioen geen aan leiding tot bijzonder bezorgdheid. Wat in Uruguay aan organisatie-talent onbreekt, wordt door improvisatie-talent goedge maakt. Dat laatste is in ieder geval een niet opdrogende bron van optimisme. Hugo Bangullo heeft Uruguay in de Zuidamerikaanse groep éen tegen tegen standers uit Columbia en Ecuador tot successen geleid. Inmiddels, echter heef Bangullo zijn functie, die financieel slechts weinig lucratief is, geruild voor het baantje van trainer bij de eerste divisieclub Penarol. Wie de nummer vier van de wereld kampioenschappen in Mexico, in de eind ronde zal leiden, staat in het geheel niet vast. Het grootste probleem van Uruguay is dat een groot deel van de beste spelers zijn geld in het buitenland verdient. Het is nog niet zeker dat zij allen door hun clubs worden vrijge maakt. In Europa staan de sleutelfigu ren van het middenveld onder contract: Maneiro en Esparrago en bovendien aanvalsspits Rey rechtsbuiten Aparicio en verdediger Aguerre. Doelman Mazur- kiewicz en verdediger Ancheta zijn werkzaam in Brazilië, achterspeler Pa- voni speelt in Argentinië hoewel er offi cieel een verbod bestaat om spelers naar het buitenland te verkopen, zijn steeds meer spelers afgereisd, daar af en toe een oog wordt dichtgedaan. De clubs hebben zo dringend geld nodig, dat ze wel gedwongen zijn te verkopen. Spelers van het formaat van een Ro cha, Ancheta, Monero-Castillo doelman Mazurkiewicz werden afgestaan voor be dragen, die ver onder de 250.000 gulden liggen. Sinds het wereldkampioenschap van 1970 heeft het nationale leftal elke keer opnieuw in een andere samenstel ling gespeeld. Een curieuze zaak is dat de nationale doelman van destijds San tos in zijn club Nacional Montevideo slechts tweede keus is achter de Brazi liaan Manga. „Talenten vallen bij ons als appels van de boom,” aldus Hugo Ban gullo, die erop wees, dat vele spelers, die nauwelijks een voet in het nationale elftal hebben gezet, voor het buitenland al interessant zijn. Het staat vast dat de voetbalbond van de staat een fiks kre diet zal vragen om mee te kunnen doen aan de eindronden. Ondanks vele pro blemen heeft men nog steeds de stille - ■HHht

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13